Hulp aan hongerend India voortzetting van schoonste Hollandse traditie Gustav Schlatmann stamde uit een geslacht van marskramers Durf en frisheid in expositie „Leids Kunstcentrum" NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. Met een enkel woord ZATERDAG 29 SEPTEMBER „De Faam75 jaar Met linnen en katoen de boer op A.s. Maandag zal het feit worden herdacht, dat Gustav Schlatmann in het pand Vismarkt 9 dc grondslag legde voor de tot grote ontwikkeling gekomen N.V. Schlatmann's Confec tie- en Manufacturenhandel „De Faam", thans gevestigd aan de Hoog straat. Slaan wij er de geschiedenis van deze Gustav op na, dan blijkt, dat hij stamt uit een oud geslacht van marskramers. Reeds vader en grootvader Schlatmann, wdlke deel uitmaakten van een grote groep W es tf aders en Nederdüitsers, zwermden udt naar Holland. Met een pak op de rug trokken zij vanu.t Duits land de landweggetjes op, sleten aan de Hollandse boerinnen hun linnen en ka toen, keerden 's avonds terug naar één of andere stad om de volgende dag weer in andere richting hun zaken voort te zetten. Hoewel een precies aanvangsjaar voor dat naar Holland trekken niet is te geven, staat het toch wel vast, dat zij reeds met de trekschuit van Amsterdam naar Haarlem trokken. Bij Haarlem, zo meldden oude perkamenten, huurden zij des zomers op de Haarlemmerliede een huisje, dat zij 's winters verlieten om naar Neuenkirchen te reizen, in welke plaats zij zich dan zelf met spinnen en weven bezig hielden om zodoende een nieuwe voorraad te vormen. In 1852 werd de „Leidse" Schlatmann in Neuenkirchen geboren. Hij groeide op in het boerenland en werd op latere leeftijd op kostschool gedaan In El ten, dat eerst kortgeleden Nederlands gebied is geworden. Hij had reeds op jeugdige leeftijd een helder verstand en een groot zakelijk inzicht en was voorbestemd om met zijn oudere broer Hendrik de zaak van zijn vader in Haarlem voort te zet ten. In het Jaar, dat broer Hendrik ging trouwen, was het Gustav, die naar Lei den trok en de manufacturenzaak over nam van de heer Wdthoff aan de Vis markt 9. De zaak floreerde naar wens, hetgeen tot gevolg had. dat tot aankoop van de panden Vismarkt 10. 16 en 17 werd overgegaan. Bij het overlijden van de heer G. Schlatmann in 1921 werd het bedrijf voortgezet door zijn zoon, de heer J. Scliatmann, die in 1945 tot mede-directeur werd benoemd. Op het moment, dat in 1929 met de gemeente Leiden onderhandelingen werden gevoerd over ruiling van en kele panden aan de Vismarkt, maakte dc Stadhuisbrand een abrupt einde aan deze op handen zijnde transactie. Ofschoon de panden, welke pracüsch aan het Stadhuis grensden, als door een wonder voor het alles vernietigen de vuur gespaard bleven, werden zij toch later op last van de Gemeente onteigend voor de bouw van het nieuwe Stadhuis. In de onmiddellijke nabijheid van de oorspronkelijke plaats van vestiging kon een nieuw en modern gebouw (Hoogstraat 1—2) worden opgetrokken, dat het voordeel bood, dat in het ver wig alle afdelingen in één pand kon den worden saamgetrokken. De firma naam ,De Faam", dateert van 1898 af en is ontsproten aan het brein van de oprichter, de heer Gustav, die reeds in die tyd deed uitmaakte van een Inkoop- vereniging van die naam, welke thans nog onder die van Kofa voortbestaat. Ter gelegenheid van dit 75-jarig be staan wordt a.s. Maandagochtend van 10.30 tot 12.30 uur in het pand van dit jubilerend bedrijf een receptie ge houden (lugez. Med.-adv.) IDJT CUUT- F ydeW Een oude gravure uit de 18e eeuw. Rechts van het oude ophaalbrug- getje links op de tekening) de twee panden, waarin thans „De Faam" is gevestigd. Waaggebouw. Hoog landse Kerk en de toren van het Stadhuis zijn eveneens duidelijk zicJitbaar. Voor bewonderaars van oud-Leiden een unieke en historische prent. Eerste carillonbespeling HET PROGRAMMA VOOR DINSDAGAVOND. Nadat de burgemeester a.s. Dinsdag avond om circa kwart vóór acht uur het carillon van het Stadhuis zal hebben onthuld, zal de beiaardier, de heer R. Heering, het volgend progTamma ten gehore brengen. 1. Wilhelmus; 2. In- tra'da, uit de 2e Beiaardsuite, Ferd. Tim mermans, a. Komt nu met zang, b. Hoe groot, O Heer, c. Gelukkig is het land, Valeriusliederen; 3. Menuet van G. F. Handel; 4. a. Wij willen Holland hou den A. Spoel. b. Hollands vlag, J. P. J. Wierts, c. Als de boer wil dansen gaan, E. Wettig—Wedsenborn5. Rondo alia turca (Sonate Nr. 12), W. A. Mozart; 6. Gavotte, G. H. Boedijn; 7. Variaties over Merck toch hoe sterk, A. J. de Groot; 8 a. de vrolijke jongen, P. Kallenbach, b Des Zomers, C. van Rennes, c Klokke Roeland, J. Destoop; 9. Studentenliede ren; 10. Inprovisatie. R. Hering. Ter gelegenheid van deze voor de Leidse burgerij zo vreugdevolle ge beurtenis zal dc Stadhuistoren deze avond door schijnwerpers worden be schenen. AGENDA ZONDAG. Federatlehuis (Gerecht 10). Centrum Leiden Soefi Bewcclnz. 11 uur. MAANDAG. RIJnsburgerweg 169: Aandeelhouders- verg. Leidse Onderwijsinstellingen. 11.30 uur. Pieterskerk: wydlngsuur Kerkkoor Ex Animo. 8 uur. WOENSDAG: Schouwburg: perette „Das gibt s nur elnmal", 7 uur. DAGELIJKS: Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae" 10 uur v.m.5 uur n.m. Zondags 15 üur nam (t/m. 30 Sept.) BIOSCOPEN. Trianon „Two weeks with love' (a. 1.) Zondag 2.15. 4.30. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Apache drums" (18 Jaar) Zondag 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 7.15 en 9 15 uur. „In de aap gelogeerd" Zondag en Woensdag 2.30 en 4.45 uur; overige dagen 2.30 uur. Casino „To be or not to be" (14 jaar) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; 3 Oct.: 2. 4.15, 6.30 en 8.30 uur. I.ldo „De verloren vulkaan" (14 Jaar) Zondag 2 30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. 3 Oct.: 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. Luxor „Papa Boem" (a. 1.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. 3 Oct.: 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 Sept. 13 uur tot Dinsdag 2 Oct 8 uur waargenomen door Apotheek Herding en Blanken, Hogewoerd 171. tel. 20502 en Apotheek Reljst, Steenstraat 35, tel. 20136. Van Dinsdag 2 Oct. 18 uur tot Zaterdag 6 Oct. 8 uur door Apotheek van Drlesum. Mare 110. tel. 20406 en de Zuider-Apotheek. Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst van de Lotdse doktoren wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maan dagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren Jansen. Langezaal, Van Leeuwen, Nieuwzwaag en Postel. Te Oegstgeest door dr Varekamp, tel. 21915. Een openstaan voor stromingen van deze tijd Het Leids Kunstcentrum is in enkele Jaren uitgegroeid tot een kring zelf- beoefenaars van- en belanghebbenden in de kunst, van wie een stimulerende werking uitgaat! Velen van hen staan „midden in deze tijd", velen van hen zien vooruit, er is intensief leven, men is wars van de duffe geest, die menig „bourgeois satisfait" kenmerkt. Wij kwamen tot deze conclusie tijdens een voorbezichtiging van de ledenten toonstelling van schilderijen, tekenin gen. beeldhouwwerken en ceramiek, in gericht in de Boerhaavezaal in de Vrouwenkerksteeg het centrum van dit centrum. welk<> hedenmiddag door de voorzitter, wethouder Van Schaik, officieel geopend is. Inderdaad: deze leden werken hard en blijken open te staan voor nieuwe richtingen en stromingen, zij steunen niet slechts op hetgeen voorgangers presteerden, doch er is onder meerde ren een eigen individualiteit, een zoe ken naar datgene wat deze tijd ver langt, soms zelfs vereist. Een rondgang langs de wanden en smaakvol gearrangeerde tafels voor deze arrangementen komt in hoofd zaak de heer D. Ladan. die zelf ook enige met liefde geschilderde land schappen inzond, een woord van hulde toe schenkt de indruk, dat Leiden nog altijd een vruchtbare bodem schijnt te zijn voor het ontwikkelen van ta lenten. Men constateert een frisheid en een durf, welke verrassend aandoet en verheugt zich over het feit, dat zo veel inzenders met hun werk de toets van een deskundige jury konden trot seren. En als wij dan enkele inzenders van deze expositie, welke onder de titel „Landschap en stadsgezicht" vele be zoekers hoopt te trekken naar voren brengen, dan is dit, omdat zij onder onze - uiteraard zeer persoonlijke schijnwer per toch wel extra aandacht verdie nen. Wij wijzen dan op de bijzondere begaafdheid, die een Giselle van Essen- Kuster, behalve voor; het schilderij, toch oek voor het wandkleed open baart: een gobelin (kruissteek) onder de naam Ballet, toont haar originilateit en suggestiviteit. Willy Tweehuyzon is daar o.a. met een nieuwe indruk uit Lelden: de Burcht, door hem bij avond in blauwe en paarse tinten gezien, treft onmid dellijk door de visionaire kracht. En ook mevrouw Lucia Steinbach heeft met haar vele inzendingen één specimen van haar kunnen geschonken, dat vóór al les de aandacht trekt- het door zon be schenen gezicht in de Hortus, een ar tistieke realiteit waaraan men zich lawn kan, alsof ge zélf in deze botani sche tuin vertoeft, J v. d. Post heeft o.a. een subliem „Strandgezicht" inge zonden; ragfijn in de uitwerking en zuiver van kleur en compositie Van J. Vermolen noemen wij het suggestieve en sterke „landschap" (No. 35). hevig contrasterend in de gelukkig gevonden kleurenwerfcing. Van de beeldhouwer Hans Melis zij o a. de aandacht gevestigd op diens tuinbeeldje en Kenau: zij verraden de hand van iemand, die scheppingskracht paart aan gevoel voor vorm en lijn. Ook de beeldhouwer Lo Molenaar uit Noord- wijk brengt opmerkelijke Inzendingen, o.a. het uitdrukkingsvolle portret van de heer M. Hiermee zijn slechts enkele voorbeel den genoemd van het vele, dat Inge zonden werd. Doch het zijn voorbeel den. die niveau bezitten en zeker aan dachtige studie verdienen. Daar zijn verder nog een A. Segaar (olieverfschilderijen) Frans de Nocker (sfeervolle aquarellen), C J. Veelenturf (aquarellen en etsen), J. v. d. Berg (aquarellen), Han Werz (o.a. etsen en aquarellen), Marieke v. Laer (houtsnij werk) en de heren Zaalberg en Keeser (aardewerk), wier scheppingen de aan dacht verdienen. En er is ook nu weer de heer Kriest, die met zijn zorgvuldig géschikte bloem- arrangementen het geheel zo fijnzinnig weet op te fleuren. Al met al een verzameling, waaraan men een visuele en geestelijke vreug de beleven kan, al behoeft zij dan ook zeker niet in alle gevallen tot een hooggestemde verrukking aanleiding te geven. Wü hopen en vertrouwen, dat vele Leidenaars eens een kijkje willen ne men: vooral in deze tyd verdienen de kunstenaars een bewijs van medele ven en als het kanvan daad werkelijke steun! H. Woensdagse markt in het vervolg de gehele dag Naar wjj vernemen zal de groenten-, fruit-- en bloemenmarkt welke 's Woensdagsmiddag op de Botermarkt plaats vindt, met ingang van 10 Oc tober a.s. ook in de ochtenduren wor den gehouden. Een en ander is een gevolg van het feit. dat de proefneming met deze mid- dagmarkt uitstekend is geslaagd. Bo vendien is men van mening, dat men door de markt ook in de ochtenduren open te stellen meer service aan het pu bliek verteent. Ofschoon deze markt <tot op heden nog slechts voor een bepaalde categorie is opengesteld, moet het niet uitgeslo ten worden geacht, dat hieraan in de toekomst nog uitbreiding zal worden gegeven. Uiteraard blijft ook dan de be paling nog van kraoht, dat slechts marktkooplieden, die in Leiden woon achtig zijn, een standplaats kunnen in nemen. Gezien het standpunt van de Ge meentelijke autoriteiten t.o.v. de bevor dering van het Leidse marktwezen, wil het ons voorkomen, dat bij een grote aanvrage van standplaatsen ook de Vis markt op Woensdag uiteraard alleen aan de zijde van de yaterkant voor dit doel wordt opengesteld. Paukenpaard in 3 Oetoberoptocht DOOR BEZETTER GEROOFDE PAUKEN WEER TERECHT. Zoals velen zich nog zullen herinneren heeft de Leidse burgerij in 1938 een stel pauken en een paukenpaard aan het toenmalige 6e R.V.A. aangeboden. Zo wel de pauken als het .paukenpaard zijn in de oorlogsjaren door de bezetter ge roofd. Ofschoon men het paukenpaard nimmer meer heeft kunnen achterhalen, zijn de pauken te voorschijn gekomen op een zolder van het Legermuseum aan de Pesthuislaan. Dank zij de mede werking van de Rij vereniging Koningin Emma, te Wassenaar, waarvan één der ruiters zich heeft geoefend in het be rijden van een paukenpaard, heeft de Optochtcommissie van de 3 October- Verendglng kans gezien om een pauke- nist met 5 trompetters, eveneens te paard, in -de optocht op te nemen. Men vindt deze groep direct achter de gou den koets. K. EN O. VOLKSZANGKOOR ZINGT IN AVIFAUNA. A.s. Maandagavond zal het K. en O. Volkszangkoor, dat hiertoe versterking zal ontvangen van het koor van de af deling Den Haag van de Ned. Ver. voor de Volkszang, een uitvoering geven In Avifauna. Bedde koren staan onder lei ding van de heer Herman Stenz. 22 OCTOBER ZITTING VAN DE RAAD. De eerstvolgende vergadering van de Raad zal worden gehouden op Maan dag 22 October. Woord van Bezinning In het begin van onze jaartel ling leefde in Rome een vrijgelaten slaaf, Eplctetus. Hij wordt wel genoemd: „de filosoof in het sla venkleed". Hij moet eens gezegd hebben, dat het leven één grote maskerade is. De ene mens moet voor koning, een andere voor schoenmaker en een derde voor bedelaar spelen Maar dit behoort niet tot hun eigenlijke wezen; het is slechts de rol, die zij op het aardstoneel te spelen hebben. Straks komt de tijd. dat het stuk uitgespeeld is en dat zij achter de coulissen van de dood verdwijnen. Dan is het geen verdienste om koning geweest te zijn en ook geen schande om slechts voor schoen maker gespeeld te hebben. Het komt er immers maar op aan, dat wij onze rol goed gespeeld hebben. Het leven is volgens deze wijs geer dus één grote maskerade. Ieder doet zich anders voor dan lifj in diepste wezen is. En in de regel leeft iedereen zowel in maatschappelijk als In geestelijk opzicht boven zijn stand. We doen ons groter voor dan wij zijn. Me nige student gedraagt zich alsof hij volgend jaar tot professor be noemd zal worden. En menig dienstmeisje neemt het air aan, dat ze tot de hofhouding behoort. Mlaar erger is het, als wij ons ook ln moreel en godsdienstig opzicht anders voordoen dan wij zijn. De meeste mensen willen braver en beter en vromer schijnen dan hun omgeving. Achter dat masker ge voelen zy zich veilig. Want zij zijn er bang voor om door God en de mensen op hun eigenlijke waarde geschat te worden. Lorenzo de Medici, die aan het einde der 14de eeuw over Florence regeerde, kreeg er op zijn sterfbed behoefte aan, dat Iemand hem pre cies de waarheid zeide. Hoewel hij schandelijk onredelijk had geleefd, had niemand hem dat ooit in zijn gezicht durven zeggen. Zelfs de Kerk had hem terwille van zijn macht en rijkdom ontzien. Zo was hij ztJn hele leven lang omringd geweest door vleiende priesters en buigende hovelingen, die hem naar de mond praatten. Hij wist echter, dat er één man in Florence was, die hem precies zou zeggen, waar- op het stond. En die ene was zijn vijand; Savonarola de boetgezant. Lorenzo had echter de moed om hem te ontbieden en in het aange- zicht van de dood uit zijn mond de waarheid te horen. Hadden alle kerkelijke en bui- ten-kerkelijke mensen maar de moed, om zich door de bijbel de waarheid te laten zeggen. Dan zouden ze tot de ontdekking ko- men, dat ze in diepste wezen vol- komen aan elkander gelijk zijn. Schrapt men het verms van tra- ditie en vroomheid en burgerlijke braafheid er bij hen af, dan komt dezelfde grondverf voor de dag, ja erger nog, dan komen de kale planken van zelfzucht en hoog- moed in het zicht. In de ontmoeting met Jezus Ohristus, van Wien de bijbel ons op elke bladzijde getuigt, wordt het ons duidelijk, dat wij allmaal de- zelfde zondaren zijn, die dit ach- ter een verschillend masker probe- ren te verbergen. Maar in de ont- moeting met Hem mogen wij ge- - loven, dat HU ondanks dat. Ja juist, daarom bemoeienis met ons wil hebben. Tegenover Hem heeft het grote demasqué plaats. We kunnen dan slechts één van beiden doen: óf ons verharden en in zelfverblin- ding onze weg gaan, óf ons beke- ren en uitroepen: Wees mij, zon- daar, genadig. D. J. VOSSERS. (Ingez. Med.-adv.) WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea-Gele! Prof. dr L. Kukenheim Ezn. Leiden zij vrijgevig op 2 en 3 October India ls een groot land. Het Is gemak kelijk, maar vrij dor. om met veel cij fers te werken, en op die manier te laten zien, hoe groot dat verre land eigenlijk wel is. Ruwweg geschat is het in opper vlakte honderd anaal Nederland, en wo nen er veertig maal zoveel mensen. Dan zien we nog af van Pakistan, dat toch altijd nog dertig maal Nederland is, en zeventig millioen inwoners heeft. Dat verre India lijdt honger. Wij, die (Ineez. Med.-adv.) De juiste koers vaart U met een geïdealfséëfde kapi taalverzekering, gesloten bij onze Bank, waardoor tevens een jaarlijkse rente voor Uw nabestaanden verzekerd is. Lage premie! Inlichtingen vrijblijvend bij de: Sdiiekide 130. ROTTERDAM, Tel. 82700 ea htar vertegenwoo:df|er$ BINNENLAND De Alg Ned. Bouwarbeldersbond, aan gesloten bij het N.V.V., heeft het ledental van 50 000 overschreden. Voor de tweede wereldoorlog had de bond 43.000 leden, hetgeen dus een stijging met 7000 leden betekent. Precies 2 maanden geleden, zijn uit de strafgevangenis te Groningen vier ge vangenen ontvlucht. Drie van hen werden enige tijd later weer gegrepen Gisteren ls de vierde te Rijswijk (ZH.) gearresteerd. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land zijn bijeengeroepen ln gewone zitting op Dinsdag. 20 November a.s. des voormid dags te 11 uur. De voorzitter is voor nemens aan het einde der eerste vergade ring voor te stellen de openbare beraad slagingen te verdagen tot Dinsdag 18 December d.a.v. Na een voorbereiding van ruim zes maanden ls te Den Haag door een aantal vooraanstaande handels- en Industriële bedrijven een Kamer van Koophandel voor Australië en Nleuw-Zeeland opgericht. Reeds vele bedrijven uit Nederland en België zijn als lid toegetreden. Het voor lopig secretariaat berust bij Jhr mr H. M. E. van den Brandeler, advocaat en procu reur te 's Gravenhage, (Wagenstraat 129). BUITENLAND Ruim honderd vooraanstaande per soonlijkheden uit ongeveer vijftien nlet- Oost-Europese landen zullen een door Joego-Slavlë georganiseerde conferentie voor vrede en Internationale samenwerking bywonen, die van 23 tot 27 October te Zagreb zal worden gehouden. Van heden tot 14 October wordt er op en langs de Seine te Parijs, tussen de Pont des Invalides en de Pont de l'Alma, een Internationale „Salon nautlque" ge houden. Deze watersportentoonstelling geeft een beeld van de voortdurende po gingen van de varende mens om zijn scnlp te vervolmaken. Om kwart voor zes ls de bom te Neurenberg, waarvoor de stad. gelijk ln een deel onzer oplaag van gisteren nog gemeld, ln grote vreze verkeerde, tot ontploffing gebracht. Het geluld van de ontploffing was kilometers ln de omtrek hoorbaar. Volgens de politie ls de schade, dank zy genomen voorzorgsmaatregelen, boven ver wachting gering Een paar winkelruiten braken en op de plaats, waar de bom heeft gelegen, ls een gat geslagen van on geveer acht meter breed en vier meter diep. Naar verluidt, bestaan plannen om ln 1956 ln Brussel een wereldtentoonstelling te houden. Te Moskou ls een handelsovereen komst voor vier Jaren tussen de Sovjet- Unie en Oost-Dultsland ondertekend. In de herfst zullen ln Zweden leger- manoeuvres worden gehouden. de winter van 194445 hebben beleefd, weten, wat dat zeggen wil. Honger is een scherp zwaard; we herinneren het ons heiaas maar al te goed. Met des te meer reden kan men daarom van de Nederlanders verwachten, dat zy de hel pende hand zullen uitsteken naar de mensen in India. We behoeven ons na- tuuriyk niet wys te maken, dat wy in staat zullen zijn, om geweldige verbete ringen ln de nood te brengen. Uit een enkele vergeiyking biykt immers al, dat Nederland veel te klein is, om een al gehele ophefing van die nood te be werkstelligen. Maar al zou er dan niet direct een zucht van verlichting te ho ren zyn, wanneer wij in de komende dagen onze kraohten in gaan spannen, wy zullen toch in ieder geval het genoe gen smaken, iets te hebben gedaan. Ergens zullen op een gegeven dag de gaven uit Nederland de zorgen kunnen verlichten. Zoals het Zweedse wittebrood, zo zal het Nederlandse eten in India aankomen. Men zal er over spreken, in al dde provincies, die soms stuk voor stuk veel groter zyn dan heel ons land. En over zes Jaar zal men er nóg van spreken. India tracht zelf op alle mogeiyke manleren aan de nood een einde te ma ken. Er zqn plannen gemaakt, om de productie van de landbouw te verhogen. Maar de natuur was India niet goed ge zind. De ene ramp volgde de andere op. De oogsten vielen tegen, zodat men met vreest in het hart de tyd van de nieuwe oogst afwacht. Door gebrek aan voedsel groeit het gevaar van epidemieën ook. Zo bestaat er een dringende behoefte aan geneesmiddelen, aan melkproduc ten. vitaminetabletten en chemische producten. Enige maanden geleden is in ons land een hulpactie begonnen. De ver eniging NederlandIndlé heeft er, te zamen met dc Nederlandse Jeugdge meenschap de schouders onder gezet. De ambassadeur van India in Den Haag heeft zijn erkentelijkheid voor deze actie betuigd. De ambassadeur, dr M. S. Mehta hy is intussen uit Nederland vertrokken zei, dat het tot de schoonste culturele tradities van Nederland behoort, leed te ver lichten. Terecht vestigde hü ook de aandacht op de morele waarde, die zendingen uit Nederland zullen heb ben. Honger is niet zo spectaculair. Men hoort en leest meer over het slagveld, of over onlusten. In Bihar, een van de dichtbevolkte provincies, stelde men het zo: als de mensen elkaar haddon opge geten, dan zouden de kranten vol heb ben gestaan over de menseneters van Bihar Maar nu lijdt men er alleen maar honger, zonder meer. De landbouwer in Bihar heeft liever, dat Inaugurele oratie prof. dr L. Kukenheim Ezn. ALS HOOGLERAAR IN DE ROMAANSE TAAL- EN LETTER KUNDE. In het Groot Auditorium van de Rijksuniversiteit aanvaardde prof. dr L. Kukenheim Ezn. gistermiddag het ambt van gewoon hoogleraar in de Romaanse Taal- en Letterkunde als opvolger van prof. dr C. de oBer met het uitspreken van een inaugurele oratie over „Euphonie, Loglque, Clar- té, drie mythen van de Franse spraak kunst. Prof. Kukenheim, onder wiens gehoor zich ook de Franse ambassadeur be vond, ving zy red aan met een verwij zing naar de kunstmatige ingrepen in de taalontwikkeling en constateerde, dat dergehjke ingrepen ook de drie in de titel van zyn rede opgesomde kenmer ken van de Franse taal schragen. Spre ker ging vervolgens na, onder welke omstandigheden deze begrippen hun in trede in de grammatica hebben gedaan hoe zy uitgegroeid zyn tot dogma's en hoe een zuivere voorstelling kan wor den verkregen van hun waarde. Spreker besloot zyn rede met de ge- bruikeiyke toespraken, waarna een re ceptie ln ihet Universiteitsgebouw volgde. ZILVEREN JUBILEUM J. v. d. BERG. Heden herdacht de heer J. v. d. Berg i het feit, dat hy 25 jaar geleden zyn werkzaamheden aanving by de Univer- siteits-Bibliotheek alhier. Ter gelegen heid van dit feit werd de heer v. d Berg toegesproken door de bibliotheca ris, dr. A. Kessen, die hem harteiyk dank bracht voor het vele werk, dat hy gedurende deze 25 jaar heeft verricht en voor de wijze waarop hij dit heeft gedaan, waarbij hij zich steeds als een toegewijd ambtenaar en hulpvaardige collega heeft doen kennen. De jubilaris ontivdng de gebruikeiyke enveloppe met inhoud, terwyl hem eenzelfde geschenk ter hand werd gesteld namens het per soneel. De heer H. Verwer bood de ge lukwensen aan van de Bond van Hoger Onderwys Personeel, hetgeen eveneens vergezeld ging met de aanbieding van een geschenk. 40-JARIG JUBILEUM J. L. G. RIGHART VAN GELDER. De heer J. L. G. Righart van Geüder, Koninginnelaan 84, zal a.s. Maandag het feit herdenken, dat hij vóór 40 jaar in 's Ryks dienst trad. Begonnen in het Zool. Laboratorium, werd de jubilaris in Juni 1925 An de rang van technicus, 2e klasse, overgeplaatst naar de afd. heelkunde van het Acad. Ziekenhuis, op welke afdeling hy thans de rang van Amanuensis A bekleedt. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden: Het Herenhuis met tuin te Leiden Stationsweg 25, in bod f. 85.000.koper de heer J. van Vloten q.q. te Amsterdam voor f. 85.000.—-. Op uitnodiging van K. en O. hield gisteravond dr ir P. C. Lindenbergh, directeur van de Leidsche Duinwater My., in de kleine Stadszaal voor eqn ge hoor van pl.m. 200 personen een cause rie, toegelicht met- films, over zyn stu diereis naar Amerika, waarover wy reeds eerder uitvoerig verslag gaven. men in de hoofdsteden van de wereld niet over hem leest, dan dat hij het lij dend voorwerp is van fotografen. Hy vindt het best, dat iedereen hem ver geet. Als hy maar in staat Is, zy'n da gelijkse leven te blqven leiden. We kunnen er hier ook aan meehel pen. Er bestaat aanleiding toe op de feestdagen, die in zicht zyn. De Leidse jongeren zullen op die dagen, 2 en 3 October, hun best doen, wat voedsel bonnen aan iedereen te verkopen, wy hopen, dat de Leidenaars de Jongelui zullen belonen voor het feit, dat deze laatsten hun feestdag opofferen voor een volk in nood. In verband met deze actie zal de zaak gelastigde van India op 3 October de gast zyn van de afd. Leiden van de Ver eniging NederlandIndia o.a. een be zoek brengen aan de uitreiking van ha ring en wittebrood in het Waaggebouw. Collectanten, die zich gedurende deze dagen enkele uren willen inzetten, kun nen zich opgeven by het Bureau vaa de Leidse Jeugdactie, Stadhuis td*ge- lyks van 12—3 uur).

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2