Opstand in Argentinië onderdrukt Engeland brengt Perzische olie voor Veiligheidsraad WEERBERICHT Verkiezing* program der Britse conservatieven Electriciteitsnet was plotseling overbelast Dringende waarschuwing klonk door radio 90ste Jaargang ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 No. 27419 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Steeds Oost-West Wat rich ook wijzigt, in de grote po litiek blijft het beeld onveranderlijk ge lijk! Alles blijft draaien om de tegenstel ling tussen Oost en West, die langza merhand onoplosbaaar lijkt te zijn ge worden. En de wereld zal verstandig doen, om dit als axioma te aanvaarden en daaruit haar consequenties te trek ken Slechts door macht en kracht zal men de vrede kunnen redden. Wie zich ver beeldt langs andere weg de wereld te kunnen behoeden voor een derde we reldoorlog. met alle funeste gevolgen van dien, maakt zich schuldig aan zelfbe drog en speelt het Oosten, m.a.w. Mos kou in de kaart. Dit is dan ook de reden, waarom men dankbaar moet zijn voor het gewichtige besluit om Griekenland en Turkije op te nemen in het Noord-Atlantisch pact,, al liggen beide landen buiten het direct betrokken gebied. Het zou eenvoudig van kortzichtigheid hebben getuigd om dit besluit niet te treffen. Als vaststaand mag men immers aannemen, dat een agressie van het Oosten tegen een van béide genoemden toch regelrecht tot oorlog zou leiden, daar een overweldi ging van deze landen een te kwetsbare plek op een gevaarlijk punt zou vor men om te kunnen worden getolereerd. Het is daarom verstandig daaruit zijn gevolgtrekkingen te maken en vooraf alle maatregelen ter verdediging te ne men, die anders zouden moeten getrof fen a l'improviste. Nog is er, helaas, een krachtige stro ming in vele landen, die niet wil inzien, dat slechts door de grootst mogelijke samenwerking het dreigend gevaar is af te wenden, ook al meent men voor het ogenblik zelf. daardoor te worden bena deeld. Het grote doel mag geen moment uit het oog worden verloren: het vor men van de meest hechte band en het (meest krachtige front tegen de commu nistische agressie, zowel wat de buiten landse als de binnenlandse politiek be treft. Waarbij over gevoeligheden en an dere factoren van ondergeschikt belang moet worden heen gelopen. Hoe krachtiger het front, dat tegen over Moskou wordt gevormd, des te groter de kans, dat een oorlog zal worden vermeden. En dan mag geen onder scheid worden gemaakt, waar Moskou nieuwe agressie zou willen proberen; hetzij in het Westen, in het Nabije Oos ten of zelfs in het Verre Oosten. Hier in het Westen zijn velen tot deze er kenning nog niet toe, vasthoudend aan de idee. dat strijd elders de positie van het Westen slechts zou verzwakken. Hoe eerder men deze dogmatische, eigen belang dienende, stelling verlaat, des te beter zal het zijn. Tegenover Moskou kan slechts een gesloten front uitein delijk baat geven. Des te meer is te betreuren, dat hier in het Westen de politieke inwendige botsingen steeds gevaarlijker vormen gaan aannemen. Engeland staat voor een titanen-strijd tussen de aanhangers Attlee en Ohurchill, nu daar volgende maand verkiezingen zullen worden ge houden. De ziekte van koning George kan misschien enigszins kalmerend wer ken, doch de politieke gevolgen zullen hoog oplaaien, waardoor de Engelse positie niet wordt versterkt. Vooral niet. nu de kwestie van de Perzische olie zulk een bedenkelijke wending heeft genomen, dank zij het onverstand, dat te Teheran de boventoon blijft voeren. Steeds moeilijker wordt het voor pre mier Mossadeq om het roer om te gooi en en de chaos schijnt momenteel nog het minste kwaad te worden. In Frankrijk houdt de regering-Ple- ven zich slechts met kunst- en vlieg werk staande en haar dagen schijnen binnen zeer afzienbare tijd geteld, ten zij zich onverwachte gebeurtenissen zou den voordoen, die dwingen de binnen landse strijd te staken. Ook elders hier in het Westen taant, de kracht der regeringen. De gunstige uitzondering vormt wellicht Italië, dat. mede door het bezoek van zijn premier De Gasperi aan Amerika, spoediger dan het wellicht had verwacht van het de nigrerend vredesverdrag zal worden ver lost en evenals Japan als gelijkgerech tigde zijn plaats In de rij der vrije vol ken zal gaan innemen. Zelfs in West-Duitsland begint het voor de regering-Adenauer te kraken. Zijn neen ten aanzien van de voorstel len van het Oosten inzake verkiezingen voor geheel Duitsland heeft bij moeten herroepen en onder druk der socialisten is dit neen veranderd in een ja. zij het vooreerst nog onder voorwaarden, die voor Grotewohl volkomen onaanvaard baar zijn. Maar men kan er zeker van ziin. dat Grotewohl zijn neen niet zal uitspreken, maar zal blijven aandringen op voortzetting der besprekingen. Dat is Immers juist, wat de communisten be doelen- Wie durft toch de mogelijkheid van werkelijk vrije verkiezingen in Oost Duitsland als mogelijk veronderstellen? Dat zou voor de communisten weinig minder dan zelfmoord betekenen. Maar slapend houden van deze kwestie is het geen Moskou voorstaat en. handig als zli In dit opzicht zijn, zullen zij daarop wel wat verzinnen. Tot schade voor de Westelijke een wording Geen geweld! KINDERVERLAMMING TE VORDEN. In de buurtschap Warken bij Wams- veld in Gelderland is kinderverlamming geconstateerd bij een 20-jarige jonge man. Fraai herfstweer De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend weinig wind en op vele plaatsen nevel of mist. Mor gen later op de dag droog en vrij zonnig weer met een zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Kou de nacht; overdag iets hogere tempe raturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 30 SEPTEMBER. Zon op: 6.37 uur; onder: 18.22 uur Maan op: 548 uur; onder: 17.56 uur Hoogwater te Katwijk te 2.54 en 15 11 uur. (1/10 te 3.15 en 15.42 uur). Dit nummer bestaat uit tien pagina's Onze Londense correspondent telefo neert ons: Door inschakeling van de Veilig heidsraad heeft de Engelse regering thans de stap genomen, welke logisch voortvloeit uit de situatie. Londen hoopt dat het beroep op de wereld opinie de Iraanse regering tot andere gedachten zal bewegen. Maar de En gelse regering heeft besloten al wordt dat niet met zoveel woorden gezegd liever Abadan op te geven dan door toepassing van geweld een wereldoorlog te riskeren. Alleen zal militair worden opgetreden, indien de levens van de Engelsen in gevaar zou den komen, Amerika deelt dit stand punt volkomen. Engeland heeft zich strikt gehouden aan de uitspraak van het Haagse Hof, dat niets zal mogen worden gedaan om de operaties van de Anglo-Iranïan te belemmeren, alhoewel Iran deze uit spraak aan zijn laars heeft gelapt. De Veiligheidsraad zal waarschijnlijk Maandag of Dinsdag bijeenkomen. Het Britse personeel in Abadan zal worden verzocht zolang mogelijk te blij ven. Donderdag loopt het tot hen ge richte Iraanse ultimatum af. Het doel van de Engelse actie is om door middel van de Veiligheidsraad het ultimatum ongedaan te laten maken. In dat geval zou niet alleen Engeland, maar zouden ongeveer 60 landen der Verenigde Na ties achter het personeel staan. Wanneer Mossadeq een dergelijk besluit van de Veiligheidsraad in de wind slaat, zoals hij de uitspraak van het Haagse hof heeft genegeerd, riskeert hij internati- nale economische sancties tegen Iran. Een blokkade van de kust om te voor komen dat olie geëxporteerd wordt, is in dat geval niet onwaarschijnlijk. De Sovjet-Unie kan echter alle acties te gen Iran door een veto verhinderen, ter wijl ook moeilijkheden van de kant van India kunnen worden verwacht Indien Mossadeq niet van standpunt verandert, en geen geweld toepast tegen de Engel sen. is het zo goed als zeker, dat zij Donderdag Abadan zullen verlaten. Het kan ook zijn, dat zij dit al eerder doen omdat de Engelse regering hen tenslotte niet kan dwingen in Abadan te blijven. Zij waren, tot dusver bereid Iraanse maatregelen te weerstaan en zo nodig hun persoonlijke bezittingen te verdedigen, maar zonder militaire hulp kunnen zij dat niet doen. Door het En gelse besluit zich tot de Verenigde Na ties te wenden is het mogelijk, dat de Engelsen, die al besloten hadden te ver trekken, thans bereid zijn tot het laatste Elöpertje te blijven. Dit zou de Veiligheidsraad hen waar schijnlijk ook verzoeken, indien de Raad tenminste tot een besluit kan komen. De Britse ambassadeur in Teheran oefent de grootst mogelijke druk uit op de sjah, in de hoop dat hq Mossa deq zal kunnen beïnvloeden. Overi gens schijnen de Verenigde Staten van mening te zijn, dat zelfs ter elfder ure nog een poging zal moeten worden ge daan om de onderhandelingen met Iran over een regeling te hervatten. Truman klaagt over houding der kerken tegenover Rusland Het is nog niet duidelijk op welke ar tikelen van het charter Engeland een beroep zal doen. Juridisch is de zaak ingewikkeld. Engeland staat moreel in een sterke positie. De „Times" is van oordeel, dat het dwaas is een remedie van de Veiligheids raad te verwachten en dat de weemoe dige waarheid moet worden aanvaard, dat de Britse politiek en de Britse be langen een ernstige nederlaag hebben geleden. De „Times" veroordeelt de En gelse regering wegens haar tekortko mingen in de behandeling van de crisis. Engeland moet in de eerst komende dag en bereid zijn tót onmiddellijke ac tie, als wanordelijkheden in Abadan de levens van de overgebleven technici in gevaar zouden brengen. MAATREGELEN VAN NIEUWE FINSE REGERING De nieuwe Finse coalitieregering heeft de inkomstenbelasting met vijftienpro cent verlaagd. Voor een aantal belangrijke goederen wordt de omzetbelasting afgeschaft. De lonen zullen aan de index voor de kosten van levensonderhoud worden gekoppeld, maar de vakbonden zijn niet enthousiast over de manier, waarop de regering de index wil berekenen. GROTE MANOEUVRES IN SPANJE. De volgende week zullen in Spanje de grootste manoeuvres sedert de bur geroor logs worden gehouden. De leden van de Amerikaanse groep, die thans een onderzoek instelt naar Span ie V militaire en economische be hoeften. zullen de manoeuvres bijwo nen. Onder opperbevel van generaal Juan Yague. die bekend is uit de burgeroor log. zullen negen divisies van in totaal 100.000 man deelnemen aan oefeningen in 'de Pyreneeën „ter verdediging van de toegangspoort tot het Iberisch schiereiland". President Truman beieft op een godsdienstige bijeenkomst te Washing ton meegedeeld, dat hij vergeefse po gingen heeft gedaan om te bereiken. - - dat leiders van kerken van alleveel mogelijk te stimuleren door herstel Churchill drukt zijn stempel er op Onze Londense correspondent telefo neerde ons heden: De race der verkiezingsmanifesten is door de conservatieven gewonnen, die gisteren ais eersten hun politiek aan de kiezers hebben ontvouwd in een verklaring, geredigeerd en ondertekend door Winston Churchill zelf. De tories erkennen in hun organisatie het beginsel, dat hun leider het laatste woord heeft. Ook nu is dit een ma gistraal woord, want het krachtige en beeldende proza van het document is weer typisch Churchilliaans. Door zijn bezielend uitdrukkingsver mogen zal hij er ongetwijfeld in slagen het gemoed van de kiezers te beroeren Het manifest bevat echter niet veel nieuws, omdat de conservatieven in de afgelopen jaren hun plannen al duide lijk hebben bekend gemaakt. De verkla ring is eerlijker dan die, welke aan de vorige verkierangen vooraf ging, omdat toen te veel tegenstrijdige beloften wer den gedaan, hetgeen de tories waar schijnlijk de overwinning heeft gekost. Thans zegt Churchill uitdrukkelijk, dat er geen illusies moeten rijn over de moeilijkheden en gevaren, die kordaat tegemoet moeten worden getreden zo als in 1940! De verrassing van het manifest is, dat het de invoering aankondigt van een extra-winst belasting, als bijdrage tot de financiering van de bewape ning. Deze belasting was gedurende de oorlog zeer onpopulair en werd door Labour afgeschaft, omdat zij te rem mend werkte op het bedrijfsleven. De aankondiging door de conservatieven heeft daarom verwondering gewekt en zelfs reeds tot protesten in eigen kring geleid. Natuurlijk wordt algemeen erkend, dat de bewapening niemand extra mag ver rijken. Ongetwijfeld is het besluit tot deze belasting genomen om de vakbe weging gunstig te stemmen. Overigens is het hoofddoel van de con servatieve politiek om de productie zo- richtingen him ..kleine en onbeduiden-van financiële aansporingen, welke La de" verschillen ter rijde leggen teneinde een verenigd front tegen Rusland te vormen. „Het split me te moeten zeggen, dat het nog niet mogelijk Is geweest om de verschillende richtingen samen te brengen teneinde te getuigen, dat Gad de weg van de waarheid en de vrede is". UITBARSTING VAN DE ETNA Gisteravond laat heeft zich plotse ling een uitbarsting van de Etna voor gedaan. Een dunne stroom lava vloeit uit een kleine krater op een hoogte van onge veer 2.000 meter aan de Noord-Ooste- lljke zjjde van de 3.000 meter hoge vulkaan. bour te veel heeft verwaarloosd. Daarom wordt de industrie verliohting van be paalde lasten in uitricht gesteld. Ook zullen de tories zich verzetten tegen uitwassen op het gebied van monopolies, die van de industriën, welke genationali seerd blijven incluis. Dit is kennelijk ook een poging om de liberalen tevreden te stellen, die de to ries altijd hebben beschouwd als de kampioenen voor productiebeperking ter wille van de winst. Zoals bekend, zal een conservatieve regering onmiddellijk de staal-nationa- lisatie ongedaan maken, alsook een deel van het wegvervoer. De rest van het genationaliseerde transportbedrijf met inbegrip van de spoorwegen, zullen wor den gedecentraliseerd, hetgeen ook met het mijnbedrijf het geval zal rijn. Gisteren heeft de Minister van Ver keer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmei s, en de Deense minister van Publieke Werken, de heer Victor harsen, de nieuwe coaxiale dubbele telefoonkabelverbinding Nederland- Denemarken officieel in gebruik ge steld. Deze kabel is uitgerust met vier onderzeese versterkerstations. V.l.n.r.: mr C. j. M. Schaepman (adviseur voor verkeersaangelegen- heden van het ministerie van Bui tenlandse Zaken). Z.E. A. M. Graaf Moltke-Huitveldt zaakgelastigde van DenemarkenZ.E. minister H. H. Wcmmers. terwijl hij telefoneert met zijn Deense collega, en de directeur-generaal van de P.T.T.. de heer L. Ne her. Verder beloven de conservatieven een einde te maken aan de verspilling van Labour, terwijl zij zullen zorgen voor een doelmatiger beheer, zodat men meer zal krijgen voor zijn geld. Na de bewa pening zal de grootste aandacht aan de woningbouw worden besteed. De to nes beloven 100.000 woningen meer per jaar dan Labours maximum. De trage volkshuisvesting is voor Labour bij de vorige verkiezingen reeds het grote strui kelblok geweest. De gebruikelijke conservatieve ver zuchting over: oneerlijke buitenlandse concurrentie" van de Engelse tuinbouw ontbreekt natuurlijk iniet. Ook de En gelse visserij zal worden beschermd te gen dumping. Verder zullen de produ centen uit de dominions voorrang die nen te hebben boven de rest van de buitenlandse firma's. De vrijhandelaars onder de conservatieven, die zich dezer dagen lieten horen, voelen hier echter minder voor. De voedselsubsidies zullen voorlopig worden gehandhaafd, maar waarschijn lijk later worden vervangen door een toeslag-systeem voor de lagere inko mens. Over de andere sociale voorzieningen zegt Churchill wijselijk alleen, dat deze slechts doori-hogere productie gehand haafd kunnen worden. Over de lonen wordt niets gezegd. De conservatieven zullen de door La bour afgeschafte speciale vertegenwoor diging van de universiteiten in het Lagerhuis herstellen. Dit betekent ech ter wederinvoering van het verouderde principe van meervoudige stemmen. In het Paleis op de Dam heeft HM. Koningin Juliana gisteren aan de nabestaanden van post/mum onder scheiden Nederlanders, wegens hun bijzondere verdiensten voor het vaderlandMilitaire Willems Orden uitgereikt. De Koningin stelt de versierselen, behorend bij het ridderschap Mili taire Willems Orde vierde klasse, ter hand aan mejuffrouw C. W. Ket ting Olivier.' zuster van wijlen sol daat F. Ketting Olivier, (boven), en aan Mevrouw Den Ouden, echt genote van Luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, (onder), wegens hun verdiensten in Korea. Mislukte aanslag op Peron President Peron van Argentinië heeft gisteren de staat van beleg voor het gehele land afgekondigd en daarna be kend gemaakt dat een opstand tegen de regering is mislukt. In een regeringsdcereet is bekendge maakt dat legerofficieren doodgeschoten zullen worden, indien zij in opstand ko> men. Volgens de Argentijnse staatsradio was de opstand ontstaan bij het achtste ca- valerie-regiment en de cavalerieschool van ih«ft garnizoen op de Campo de Mayo. De vliegbasis van Palomar buiten Buenos Aires had rich bij de opstand aangesloten, doch zich overgegeven na een beschieting door „loyale strijdkrach ten". Onmiddellijk na de bekendmaking dat de opstand was onderdrukt, riep de al gemene vakbond die aan de zijde van Peron staat, een algemene staking uit en verzocht alle arbeiders zich onmid dellijk naar het paleis te begeven. Hier deelde Peron van het balcon af mede, dat er des morgens een aanslag op zijn leven was gepleegd. Volgens de Argentijnse radio werd de opstand geleid door twee generaals, Ben jamin Menendez en Arturo Rawson. Al fredo Palacios, „de vader van het Ar gentijnse socialisme", zou gearresteerd zijn. In 1946, nadat Peron tot president gekozen was, bedankte Palacios voor het professoraat aan de universiteiten te Buenos Aires en la Plata en in 1948, bij de parlementsverkiezingen, deed hij een beroep op de socialisten, aan het regiem van Peron een einde te maken door de radicalen te steunen. Generaal Menen dez zou in een proclamatie leger, vloot en luchtmacht „uit naam van het land" aangespoord hebben de regering omver te werpen en „de normale toestand te herstellen". Generaal Rawson stond aan de rijde van Perön toen deze in op komst was. doch werd tijdens rijn af wezigheid uit het land In 1944 door Peron verdrongen, toen deze de rechter hand werd van generaal Farrell, die in dat jaar door een staatsgreep aan de macht kwam. Volgens het hoofdkwartier van het Argentijnse leger zijn de beide generaals geylucht en is de rust in het land her steld. Men neemt aan dat de opstand ls uit gebroken naar aanleiding van het oor spronkelijke plan om Evita Peron can- didaat te stellen voor het vice-president- schap. Voofal het leger, zo verklaart men in Amerikaanse kringen te Wash ington. was hiertegen gekant. Hoewel de candidatuur ingetrokken was, zou men het huidige tijdstip het gunstigst geacht hebben voor een opstand. 11 No vember worden in Argentinië algemene verkiezingen gehouden. Het uitbreken van de opstand viel sa men met een plechtigheid waarop de president een nieuwe vlag zou hebben aangeboden aan het stadsgarnizoen, vergezeld van zijn echtgenote. Peron gaf bij zijn toespraak tot het volk geen bij zonderheden over de aanslag, doch ver klaarde alleen dat deze gepleegd was voor de ingang van het stadsgarnizoen op de Campo de Mayo. Daar Peron in zijn toespraak sprak van „de mannen van het verraad, die bij de ingang van de Campo de Mayo op ons op de loer lagen", neemt men aan, dat zijn echtge note zich op het moment van de aan slag bij hem bevond. Peron verzocht zijn aanhangers rustig naar huis te gaan en .vrouw en kinderen een kus te ge ven de kus van de bevrijde republiek". Peron bracht het leger dank voor de trouw en toewijding. „De band tussen ons volk en leger is thans definitief be zegeld", aldus Peron. Tijdens zijn toespraak maakte een vlootcommuniqué bekend, dat vloot- strijdkrachten zijn gemobiliseerd om rich naar de vlootbasis Punta del Indio te begeven, waar onderdelen nog in op stand zijn. Zes vliegtuigen van de vloot waren ln handen der opstandelingen van de basis vertrokken. Twee waren op een vliegveld te Buenos Aires geland, waar de piloten waren gearresteerd en de an dere vier waren naar de basis terugge keerd. Inbreker als moderne Hugo de Groot De Zaandamse politie heeft drie personen gearresteerd, die er van ver dacht worden in de goederenloods van de Nederlandse Spoorwegen te Zaan dam te hebben ingebroken. Drie keer zouden zq hun slag hebben geslagen. De waarde van de gestolen goederen was ongeveer f.,2500. De wijze waarop de dieven te werk zijn gegaan, doet denken aan ae ont snapping van Hugo de Groöt. Enige per sonen leverden tegen halfzes een kist in, die verzonden moest worden naar Halfweg. Dat was 's avonds niet meer mogelijk zodat de kist de nacht ln de loods moest blijven staan, hetgeen ook de opzet was. Want in de kist zat een man die er eerst uitkwam toen het personeel van de spoorwegen naar huls was gegaan. Hij vulde de kist met arti kelen, die van zijn gading waren, en zo dra hij genoeg had, verdween hij uit de loods. Woensdag werd de kist weer be zorgd, maar een chauffeur van de ATO moest naar Haarlem en nam de kist om zes uur mog even mee naar Halfweg. Onderweg kreeg de man in de kist het benauwd Hij kroop uit de kist en sneed het zeildoek van de auto weg. Toen de chauffeur in Haarlem de open kist ont dekte met het gescheurde zeil kreeg hij argwaan. Een bezoek aan het opgegeven adres in Halfweg leidde tot de arresta tie van de mannen. Door balk dodelijk getroffen Gistermorgen is een 25-jarlge arbei der te Amsterdam om het leven geko men bij een ongeval nabij do ln aan bouw zijnde electriciteitscentrale aan de Hemweg. Met behulp van een vracht wagen wilde men een asphaltmolen op de dijk zetten. Tussen de achterzijde van de wagen en de molen werd een balk geplaatst. Toen de vrachtwagen langizaam de molen opdrukte brak plot seling de balk doormidden. Deze trof de arbeider, die tussen de voertuigen stond. De man werd zo zwaar verwond dat de dood onmiddellijk intrad. PRINSESSEN BEATRIX EN IRENE OP .BOURGONDISCHE PRACHT". De Pinsessen Beatrix en Irene hebben gistermorgen met een van haar leraren en een aantal klasgenootjes een bezoek gebracht aan de tentoonstelling Bour gondische pracht" in het Rijksmuseum te Amsterdam. Dit was de tweede keer, dat zij de expositie bezochten. De radioluisteraars, die gisteravond hun toestel op Hilversum II hadden af gestemd kregen om 20.40 uur plotseling midden onder de uitzending van „Eine kleine Nachtmusik" van Mozart een belangrijke mededeling te horen van de zijde van de leiding der Electricitcits bedrijven in Noord- en Zuid-Holland. Hierin werd dé luisteraars in deze provinciën aangespoord zoveel moge lijk lichtpunten en electrischc kacheltjes niet te gebruiken, daar anders door overbelasting der netten tot het uitschakelen van stroom in gehele woonwijken zou moeten worden overgegaan. „Na 21 uur", zo werd aan de mededeling toe gevoegd, treedt enige ontspanning in, zodat na dat uur de mogelijkheden voor de energielevering minder worden". Naar aanleiding van deze mededeling hebben wij ons gewend tot ir J. A. Bak ker, hoofdingenieur van het Gemeente lijk Electriciteitsbedrijf te 's-Graven- hage. „De situatie is inderdaad critlek", al dus ir Bakker, „en is zeker niet eerst nu ingetreden. Wq kampen al ander halve week met de overbelasting, welke wij voorlopig proberen te ondervangen door Iedere avond een geringere fre quentie energie te leveren. Zo is thans de spanning met 5 verminderd om het verbruik te drukken. Wij staan op de rand van ons vermogen". Tekenen voor de situatie was wel, dat gisteravond nog een technisch ambte naar zich ijlings naar de Centrale moest begeven om op het critieke moment te kunnen ingrijpen, als uitschakeling van woonwijken nodig mocht blijken. Om 21.15 was de belastang van de netten weer afgenomen, zodat op dat tijdstip ook de spanning bij de directies der electriciteitsbedrijven al weer ge weken was.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1