vervullen belangrijke sociale taak h uur- en advies-commissies Adviezen bijna steeds als bindend99 aanvaard Méér dan 28.000 aanvragen in een half jaar! Het Westen aanvaardt wijziging Italiaans vredesverdrag Is er nog een uitweg in Iran? WEERBERICHT 90ste Jaargang DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1951 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 15.15 per kwartaal; f.0 40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 (Speciale berichtgeving). Voor de tlhuur-advies-commissies" in Nederland verschijnen nu al maan den achtereen in eindeloos bonte rij duizenden vrouwen en mannen, die verschil van mening hebben over de huur. Het is vooral de bepaling in de huurwet, ,,dat van woningen en bedrijfsruimten, die vóór 27 December 1940 zijn gebouwd, de op 31 December 1950 geldende huurprijs met 15% mag worden verhoogd", welke de grote stoot heeft gegeven tot deze enorme toe loop. Binnen de tijd van een half jaar werden bij de 62 H. A. C.'s in ons land (wier werkgebied met dat van de kantongerechten overeenstemt) niet minder dan 28.241 kwesties aanhangig gemaakt. En nog altijd gaat de stroom voort, zij het dan in de meeste gebieden in een allengs wat lager tempo Het is de wetgever bij het vaststel len van de nieuwe huurbepaling na tuurlijk zonder meer duidelijk geweest dat dit een groot aantal conflicten zou uitlokken. Om te voorkomen dat de kantonrechter al te zwaar zou worden belast, is daarom tegelijkertijd besloten om over te gaan tot het instituut van de „huur-advies-commissle", in welker samenstelling huurders en verhuurders op gelijke wijze zijn vertegenwoordigd. Daar zat tevens de gedachte bij voor, dat behandeling van huurgeschillen voor een dergelijke commissie in een gemoedelijker en vertrouwelijker sfeer zou kunnen geschieden dan voor het kantongerecht. En wie als wij het voorrecht heeft gehad de bijeenkomsten van enige commissies te mogen bijwonen, zal vol gaarne erkennen dat men in die opzet geslaagd is. EERLIJKE OPLOSSINGEN Zonder twijfel is de II.A C ook nu nog wel eens een klank:.-ei van klach ten en grieven van boze woorden en sems fel-oplaaiende ruzies maar in 't algemeen kan worden gezegd dat het publiek vertrouwen toont in de wijze, waarop daar getracht wordt hun on derlinge kwesties tot een eerlijke en redelijke oplossing te brengen. Het beste bewijs daarvan is trou wens wel het feit dat in de middel- grote- en plattelandsgemeenten het advies van de Commissie bijna steeds als bindend wordt aanvaard (hoewel het dat wettelijk niet is), en dat ook in de grote steden (waar door de op eenhoping van mensen de tegenstel lingen wat scherper zijn) niet meer dan 5 van de 100 gevallen voor een laatste en dan beslissend on derzoek aan de kantonrechter worden voorgelegd! GROTE ACHTERSTAND! Op 30 Juni van dit jaar waren in ons land nog 15.689 aanvragen om ad vies in behandeling. Het kost zeer veel moeite om iets van die achterstand in te lopen. De commissies werken onder hoogspanning en in de grote steden zijn 20 30 zittingen per maand schering en inslag! Maar de voorbereiding van iedere zaak vergt veel tijd. Voordat de beide partijen (al dan niet "broederlijk') voor de commissie verschijnen om de kwestie desgewenst mondeling toe te lichten, zijn ambtenaren er op uit geweest om verhuurder en huurder te polsen, om kennis te nemen van eisen en grieven, en om in een uitvoerig rapport dat vervolgens door alle betrokkenen kan worden ingezien hun bevindingen en conclusies neer te leggen. Dat alles vraagt veel kostbare uren en het De partement staat niet toe dat men hoezeer op dit punt ook gewenst de staf van ambtenaren uitbreidt. Terecht trouwens. Want over een half jaar hoopt men toch stellig de grote stormloop van on tevredenen bedwongen te hebben. En waarheen dan met het teveel aan per soneel? HET KLEINE LEED VAN HET SAMENWONEN Het kleine leed van een, -*oor tekort aan woningruimte nerveus geworden volk komt tot uiting in bijkans alle rapporten, zowel als bij de behande ling voor de Commissie. De geschillen over de kosten van de verwarming, van gas en licht en water, zijn veel al vr(j onbelangrijk en zij gaan dik wijls om uiterst kleine bedragen. Maar men is geprikkeld geworden door het leven in een tè kleine ruimte met te veel mensen, men wordt kribbig en kriebelig cn geïrriteerd door in wezen soms onbeduidende gebeurtenissen. En geleidelijk spitsen aldus de ver houdingen zich scherpeT toe. Op straffe van een dwangsom moet de kantonrechter in verschillende ge vallen verbieden dat men elkaar plaagt. Dat alles was natuurlijk al lang zo. Maar toen de verhuurders de kans za gen om de huur met 15 te verhogen, is bij tallozen de emmer van leed of boosheid overgelopen. Lang niet iedere verhuurder was trouwens in zijn recht. Hoevelen waren er niet die hun huurders een bedrag lieten betalen dat alle perken te bui ten ging? „Krotten" dienden als duur betaalde kamers, W.C.'s voor Was-gele- genheid voor vier en meer personen (niet tot één gezin behorend), oude rommel voor „waardevol meubilair" Menigeen heeft met dat alles vrede gehad om toch maar onder dak te zijn. Doch toen de verhuurder met de mededeling kwam dat hij er nu nog eens 15 bovenop zou zetten, was de climax bereikt. Bij vele duizenden zijn sindsdien de aanvragen om advies bin nengekomen. En nog steeds zijn er tallozen, die thans het ogenblik geko men achten om zoals dat heet „er werk van te maken!" WETTELIJK TOELAATBARE HUUR Bij de beoordeling der feiten heeft de Commissie na te gaan of de op 31 December 1950 in rekening gebrachte huurprijs wettelijk toelaatbaar is ge weest. Was hij dat wèl, dan mag er 15 bij worden geteld. Was hij dat niet en het aantal voorbeelden daarvan is legio dan zal de Commissie een geheel nieuwe bere kening maken, welke de verhuurder weinig vreugdevol zal stemmen. Een verplichting tot terugbetaling van te veel ontvangen huurgelden, kan zij de in overtreding zijnde verhuurder niet opleggen. De huurder zal daartoe an dere instanties hebben te raadplegen maar zij kan wel van 1 Januari jL af de huur op een soms aanzienlijk lager niveau brengen. De praktijk heeft geleerd naar Ingewijden ons verzekerden dat deze wetenschap reeds voldoende is geweest om de huurprijzen vooral van onder -huren in beweging te brengen. Verschillende verhuurders ztfn bereid gebleken hun eisen te matigen, zelfs zonder dat de Commissie er aan te pas behoefde te komen Men noemde dat „eieren kiezen voor z'n geld". Men verwacht ook in de komende maanden nog zeer gunstige resultaten van die preventieve werking. VELE FOUTIEVE 'ONDER'-HUREN Een over het eerste halfjaar van 1951 opgemaakte statistiek heeft uitgewezen dat de vele moeilijkheden ln het bij zonder zijn veroorzaakt door de hoofd huurders, die weer tot onderhuur zijn overgegaan. Ongeveer 50 van de hoofdhuren beantwoordde ten volle aan de bij de wet gestelde eisen. 40 was van 1 tot 20 en 8 van 21 tot 40 te hoog, terwijl 2 de toelaatbare grenzen met 41,60 te boven ging. In 't algemeen is dat beeld niet on bevredigend. Voor de onderhuren lagen de cijfers echter veel ongunstiger. De mogelijkheid tot overtreding, tot uitbuiting soms. is daar aanzienlijk gro ter, en daar is dan ook een dankbaar gebruik van gemaakt. Slechts 30 van die onder-huren was goed, 36 was van 120 te hoog, en er waren ook tal van gevallen van overschrijding met 100. ja zelfs met 150 en met meer dan 200 I Alleen door aan dergelijke wan toestanden con einde te maken, zou het bestaansrecht van de huur-ad- vies-commlssie al zyn gewaarborgd. Een half jaar ervaring heeft echter bewezen dat zij ook in bredere l)jn aan de verwachtingen hebben beant woord en door hun gemoedelijke en tegemoetkomende wijze van werken duizenden geschillen en misverstan den door gezamenlijk overleg tot een voor beide partijen aanvaardbare op lossing hebben gebracht. En op die wijze een sociale taak van grote be tekenis vervullen Zelf zouden de Commissie-leden die taak, bij een eventueel volgende ver hoging. noc tru A-i'if.», itbrei'ivn door ook de kwaliteit van de woning, en de wjjze van onderhoud in het onderzoek te betrekken. Maar dat is een aangelegenheid, waarover de wetgever zich t.z,t. zal hebben te beraden! Vanmiddag zal Attlee een onderhoud hebben met Churchill en de leider van de liberalen. Gisteravond verwachtte men dat Churchill, indien hij het onderhoud met Attlee niet bevredigend vindt, een on middellijke bijeenroeping van het par lement zal eisen. VERKLARING VAN ACHESON De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat het Perzische oliegeschil thans in een critiek stadium is gekomen. Acheson onderbrak zijn besprekingen met de Britse ambassadeur Franks en Trumans speciale raadgever Harriman om te antwoorden op vragen over de jongste ontwikkelingen in Perzië. Ache son zeide nog geen rapport te hebben ontvangen over de jongste beraadslagin gen tussen de Perzische premier Mossa deq en de Amerikaanse ambassadeur Henderson. Hij kon daarom de berich ten, volgens welke de Perzische regering de Verenigde Staten zou hebben ver zocht te bemiddelen bij het bereiken van een oplossing voor het oliegeschil, niet bevestigen of tegenspreken. .JDe Verenigde Staten hebben gepoogd te helDen en zii zijn hiertoe ook in de toekomst bereid." BIJEENKOMST PERZISCHE VEILIGHEIDSRAAD Gisteravond is de Perzische veilig heidsraad onder voorzitterschap van minister-president Mossadeq drie uur bijeen geweest om te overleggen, welke veiligheidsmaatregelen genomen zouden moeten worden, indien Engelse troepen in Perzië zouden landen. De Perzische veiligheidsraad is samengesteld uit de minister-president, de minister van oor log. de stafchefs en de politie- en ma rechausseecommandanten. Ridgway stelt nieuwe conferentieplaats voor De opperbevelhebber van de V. N.. generaal Ridgway, heeft een nieuwe conferentieplaats voor de wapenstil standsbesprekingen voorgesteld, n l. on geveer halverwege tussen de frontlinies ran de Noordelijken en de verbondenen in de nabijheid van Songhjongm, onge veer twaalf kilometer ten Zuiden van Kaesong. In zijn boodschap zegt generaal Ridg way verder, dat de neutraliteit van de nieuwe conferentieplaats door beide partijen moet worden gegarandeerd en de vrije doortocht naar deze plaats dient te worden verzekerd. Hierna zou gesproken moeten worden over het tweede agendapunt van de wa- penstilstandsonderhandelingen, re weten het vaststellen van een bufferzone. De boodschap van generaal Ridgway werd te Pan moen dj on door verbin dingsofficieren der V.N. aan de Noor delijken overhandigd. Italië moet in V. N. In een verklaring, uitgegeven in Washington, Par ijs en Londen, zeggen de Westelijke geallieerden, dat zij be reid zjjn „het Italiaans verzoek tot her ziening van het Italiaanse vredesver drag van 1947 in gunstige zin te over wegen. De drie regeringen, aldus de verklaring, zijn bereid permanente be perkingen en tenachterstellingen op te heffen, voor zover zij betrekking heb ben op hun individuele betrekkingen met Italië achterhaald zijn door de ge beurtenissen, gerechtvaardigd worden door de huidige omstandigheden of in vloed hebben op de Italiaanse capaciteit om zich te verdedigen De drie regerin gen verzekeren te zullen pogen Italië te doen toelaten tot de Verenigde Na ties De mede-ondertekenaars van het verdrag worden verzocht soortgelijke maatregelen te treffen De hoop wordt uitgesproken, dat deze stappen een ruime steun zullen genieten. De verkla ring zegt verder, dat Italië in het laat ste deel van de oorlog loyaal met de geallieerden samenwerkt en zijn demo cratische instelling weder ingevoerd heeft, Italië had „in de geest van het Handvest der Verenigde Naties die samenwerking aan de democratische landen verleend, welke onmisbaar is voor de solidariteit van de vrije we reld". President Truman heeft ter gele genheid van de overdracht van vier ruiterstandbeelden door de Italiaanse premier, de Gasperi, verklaard, dat, indien de sovjet-unie zou voortgaan met Italië's toelating tot de Verenigde Naties tegen te gaan, andere wegen gevonden dienden te worden om Italië in staat to stellen „een volledige rol te spelen bij de handhaving van de beginselen van de Verenigde Naties". Amerika zou alles in het werk stellen om de beperkingen en tenachterstellin gen voor Italië op «te heffen. ,Jn deze moeilijke jaren na de oor log heeft de Italiaanse bevolking haar reoht bewezen volledig en als gelijk waardige deelgenoten aan het gTOte opbouwende werk van de vrije wereld deel te mogen nemen", aldus Truman. De Gasperi heeft op een persconfe rentie verklaard, dat Italië binnen een paar weken nota'6 zal zenden aan de ondertekenaars van het vredesverdrag, waarin gevraagd zal worden om ver zachting van de politieke en militaire besprekingen van het verdrag. Hjj zeide, dat hjj bereid Is met Joego-Slavië onderhandelingen te be ginnen over de kwestie Triest. Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige re gen en later brekende bewolking met enkele verspreide buien. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 28 SEPTEMBER. Zon op: 6 34 uur: onder: 18.27 uur. Maan op: 3.13 uur: onder: 17.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.43 en 14.05 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's De Hollandse Kerk in Austin Friars te Londen, die in 1940 door bom men werd verwoest, wordt weer her bouwd. Vorig jaar is prinses Irene speciaal naar Londen gegaan om de eerste steen te leggen. Het nieuwe gebouw, dat ontworpen is door de Engelse architect Arthur Bailey, zat veel kleiner zijn dan het oude. Op een gedeelte van het terrein zullen kantoorgebouwen komen en om de kerk wordt een tuin aangelegd. Een maquette van de in aanbouw zijnde Hollandse Kerk te Londen. Het gebouw van het Kon. Instituut voor de Tropen aan de Mauritskade te Amsterdam bestaat 9 October vijfentwintig jaar. Ingevolge de na oorlogse moeilijkheden in de Archi pel is het tweemaal van naam ver anderd. Nadat de oorspronkelijke naam Koloniaal Instituut" in 1945 herdoopt is in .Indisch Instituut", heet hrt,.$df$uw thans „Koninklijk Institufit 'yMr de Tropen". In 1913 ontvingen de architecten en M. A. van Nieukcrken opdracht een ontwerp te maken. De uitvoering van het project ondervond stagnatie, o.a. door het uitbreken van de eer ste Wereldoorlog. De feestelijke opening van het Instituut dat eerst in 1926 geheel voltooid was, vond de negende October van dat jaar plaats in aanwezigheid van Konin gin Wilhelrniha, Prinses jutiana en Prins Hendrik. De financiën zijn hoofdzakelijk bijeen gebracht door particuliere personen en instellingen terwijl het terrein nagenoeg gratis in erfpacht is afgestaan door de gemeente Amsterdam. Een luchtopname (ANP-foto) van het gebouw van het Kon. Instituut voor de Tropen. houden. Attlee schijnt te overwegen om Churchill en Clement Davies, de leider der liberalen in te schakelen om een gezamenlijke gedragslijn uit te werken. Kan de regering terugko men op de uitdrukkelijke verklaring in Juli van Attlee en kanselier Jowitt, dat Abadan niet volkomen zal wor den losgelaten en dat zonodig troe pen zullen worden gebruikt? De algemene indruk was gisteren, dat de regering opnieuw zal proberen Mossadeq tot reden te brengen, ge paard gaande met een verzoek aan de Ver. Staten om Harriman weder om naar Teheran te zenden om nieuwe druk op Iran uit te oefenen, maar veel hoop is er niet, dat een nieuwe bemiddelingspoging veel kans op succes heeft. Zelfs de gematigde „Times" ziet niet hoe toepassing van geweld vermeden zou kunnen worden, wanneer Mossadeq ongevoelig blijft voor de Engelse argu menten. Het gaat niet aan, om in strijd bovendien met de uitspraak van het Haagse Hof, het ganse personeel van een buitenlandse maatschappij, waar mee Iran plechtig contractuele ver plichtingen heeft aangegaan, uit het land- te zetten. Engeland zal echter waarschijnlijk geen drastische stappen doen zonder inschakeling van de Vei ligheidsraad. De opmerking is hier reeds gemaakt dat het conflict in Iran pijnlek heeft aangetoond, hoe nodig het is. dat het verenigde Westen de besohikking" krijgt over een orgaan, parallel lopend met de organisatie van het Noordatlantisch verdrag, waardoor men gezamenlijk sterk zou staan, wanneer problemen rijzen, die de economie en strategie van de groep in gevaar brengen en welke niet meer op een wijze, zoals dat een halve eeuw geleden nog gebeurde, tot oplossing kunnen worden gebracht! Het zou dan uitgesloten zijn, dat iemand als Mossadeq probeert van de verzwakte positie van een land te pro fiteren en dit tegen anderen uit te spe len Onze Londense correspondent telefo neerde later nog: De situatie in Iran wordt elk uur criticker. Mede door het dreigement van de Iraanse regering om de olie- installaties in de lucht te laten vlie gen als de Engelsen landen. Hier klinkt de stem door van die lie den, die reeds bij het begin van het con flict te kennen hebben gegeven, dat zij geen bezwaar hebben tegen het plegen van economische zelfmoord. Vanochtend komt het kabinet in speciale zitting bij een om de verschillende vragen, welke door de verscherping van de toestand zijn gerezen, nader te behandelen. nieuws bevattende voorstellen, vergezeld van de mededeling, dat Iran misschien toch nog bereid zou zijn tot aanstelling van een Engelsman als directeur-gene raal van de genationaliseerde industrie. Maar Londen handhaafde zijn mening, dat er met Iran niets te bereiken valt, zolang de onbetrouwbare en wispeltu rige Mossadeq aan het bewind blijft. Bovendien wilden de Engelsen Mossa deq elk voorwendsel ontnemen voor de bewering, dat de onderhandelingen her vat waren hetgeen zijn positie zou kun nen versterken. Mossadeq speculeert op de vrees, dat Engeland zich ernstig zou compromitteren door voor het ver trek van het personeel, tegen hetwelk Iran geen geweld toepast, troepen naar Abadan te zenden, Iets waar vooral Washington tegen gekant is. Indien Engeland handelend optreedt, is de kans op een internationale crisis groot, hoewel de Sovjet-Unie zich totnutoc opmerkelijk buiten het con flict hield. Indien Londen de verwij dering van het Engelse personeel, zij het onder protest toelaat, zou dit waarschijnlijk Labour's lot bij de stembus definitief bezegelen. Er gaan echter stemmen op om het Iraanse conflict buiten de partijpolitiek te Nieuwe bemiddeling niet uitgesloten (Van onze Londense correspondent). Het besluit van de Iraanse regering om de knoop door te hakken en de resterende 300 Britse olietechnici uit het land te zetten, betekent dat de crisis nu haar hoogtepunt bereikt heeft. De Engelsen hebben tot nu toe voor alles getracht tijd te winnen in de optimistisdhe verwachting dat zij Mos sadeq tot heengaan zouden kunnen dwingen, zodat hij door een gematigder figuur zou kunnen worden opgevolgd. De Ver. Staten deelden dit standpunt niet, omdat men daar in Mossadeq wel iswaar geen bolwerk, maar dan toch een laatste houvast zag tegen een com munistisch regiem. Desniettemin kon ook Amerika geen andere koers aanbe velen dan die welke door Engeland in de afgelopen maanden gevolgd is. Juist omdat de Amerikanen niet voelen voor een tweede Korea, spraken zij zich met klem uit tegen een Britse politie-actie in Iran, tenzij Engeland daartoe ge dwongen zou worden, doordat het le ven van de Britten ter plaatse in ge vaar zou worden gebracht. Uit Mossadeq's bewoordingen valt te concluderen, dat ook hij Engeland elk voorwendsel wil ontnemen voor het overgaan tot geweld Op de hoffelijkste wjjze willen de Perzen immers de En gelsen nawuiven! De keuze waarvoor de laatsten in het via Harriman gezonden ultimatum gesteld werden dat deze weigerde naar Londen door te sturen namelijk in dienst te treden van de genationali seerde onderneming of vertrekken is thans vervallen. Zij moeten zonder meer heengaan. Mossadeq heeft kennelijk dit politieke „succes" nodig om zijn belofte te vervullen, dat de Engelsen Iran zouden verlaten. Maar voor hem is het evenzeer nodig, dat het oliebedrijf weer functionneert. Iran beweert, dat reeds dui2iend buitenlandse technici naar een functie bij de nieuwe maatschappij din gen. Volgens de Engelse regering en Harriman aou een heterogene groep buitenlanders echter nooit het bedrijf in gang kunnen houden. Dit is natuurlijk een onbewezen stel ling, welke Mossadeq niet uit het veld slaat. Hij kan trouwens nauwelijks meer terug op de door hem ingeslagen weg ook al leidt deze naar de afgrond. De sjah van wie Londen aannam, dat hij een zekere matiging uitoefende, sohijnt thans geheel achter de premier te staan, omdat Engeland de vorige week zo abrupt de laatste ongetekende en ongedateerde voorstellen, via het Iraanse hof en dus blijkbaar met in stemming van de sjah ingediend, heeft afgewezen, zelfs zonder formeel ant woord. Mondeling gingen deze niets DE STRATEGISCHE LIGGING VAN ABADAN

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1