Koning George onderging long-operatie In Perzië bedreigt een „moord-commissie" de oppositie WEERBERICHT Oud-assistenten huldigden prof. dr E. Gorter Tevredenheid over oefening „Counter-thrust" Camouflage is nog het zwakke punt 90ste Jaargang MAANDAG 24 SEPTEMBER 1951 00 No. 27414 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Eïenny. floofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Toestand bevredigend (Telefonisch van onze Londense correspondent) Engeland en de gehele Engels spre kende wereld leven intens mee met de koning, die gisterochtend in Buckingham Palace een ernstige long operatie heeft ondergaan, waarbij waarschijnlijk eeu deel van de aan getaste long is weggenomen. De toe stand van de koning is thans bevre digend. Niettemin zullen de eerste vijf dagen critiek blijven wegens gevaar voor inwendige bloeding, terwijl de long ook kan ophouden te functionne- ren. In medische kringen gelooft men, dat het ogenblikkelijke operatieve in grijpen noodzakelijk was wegens een gezwel, waarschijnlijk van goedaardig karakter, dat. in de long was ont staan. Een of meer ribben moesten worden verwijderd. De operatie duurde ruim twee uur en geschiedde op de eerste verdieping van het paleis, in een kajmer, welke reeds enige jaren jaren geleden als operatie- was ingericht. Assistentie werd ver leend door verpleegsters van de twee grootste Londense ziekenhuizen. Konin gin Elizaibefch was de eerste, die van het verloop der operatie op de hoogte werd gesteld. De gehele koninklijke familie sas in Londen, ook de hertog van Wind sor, hoewel deze laatste nog steeds niet ln het paleis komt. De koningin, de bei de prinsessen en de hertog van Edin burgh, woonden voor de operatie een epeciale godsdienstoefening bij in Lam beth Palace, de ziteel van de aartsbis schop van Canterbury. De operatie werd verricht door de 57-jarige long-chirurg Clement Price Thomas. Een enorme menigte stond de gehele dag voor het paleis. Toen pas tegen halfvijf 's middags een met blok- letters in houtskool geschreven bulletin in een vergulde lijst tegen het buiten hek werd opgehangen, stormde het pu bliek naar voren. Êen vrouw, die te ver Tan het hek afstond om het bulletin te kunnen lezen, viel biddende op de knieën. 77 TSJECHO-SLOWAKEN NA TERUGKEER GEARRESTEERD Volgens het anti-communistische ra diostation „Vrij Europa" zijn de 77 Tsjecho-Slowaken, die op hun verzoek naar Tsjecho-Slowakije mochten terug keren, toen zij twee weken geleden in een Tsjechoslowaakse trein naar West- Duitsland waren gebracht, bij hun te rugkeer door de Tsjechoslowaakse ge heime politie gearresteerd. De drie partijleiders hebben gezamen lijk een boodschap van sympathie aan koningin Elizabeth gezonden, en in ha-ar antwoord zeide zij hierdoor diep getroffen te zijn. Het genezen van de wonde zal waar schijnlijk vier weken in beslag nemen. Het algemeen herstel duurt langer. Ook zal de koning enige tijd naar een badplaats moeten gaan en een zeereis kan worden aanbevolen. Het wordt hoe langer hoe onwaar schijnlijker geacht, dat de Australische reis van de koning, welke eind Januari zou beginnen, zal kunnen doorgaan. In een gisteravond uitgegeven bulle tin werd gezegd, dat de toestand van de koning „zo bevredigend -blijft als ver wacht kan worden". Australisch referendum nederlaag voor regering GEEN VERBOD DER COMMUNISTISCHE PARTIJ. De regering van Australië heeft het referendum over het al of niet verbie den van de communistische partij ver loren. Bij het sluiten der telling, Zaterdag avond, hadden 1.737.000 kiezers voor het verbod der partij en 1.898.000 kie zers tegen gestemd. In slechts twee staten was een meerderheid voor het verbod uitgebracht. Er zijn ongeveer 5.000.000 kiesgerechtigden. De definitieve uitslag zal nog wel enige tijd, wellicht enkele dagen, op zich laten wachten. Premier Menzies heeft een beroep op de bevolking gedaan zich te verzet ten tegen communistische Inmenging ln de productie-aangelegenheden". Hij zeide te vrezen, dat de uitslag van de stemming de communisten zou aan moedigen „de regering te hinderen in haar strijd tegen deze on-Australische elementen". Nieuwe verkiezingen uitgeschreven Engeland heeft besloten het jongste Perzisch voorstel tot hervatting van de besprekingen over de oliekwestie te verwerpen. De inhoud van het Perzisch schrijven was in grote trekken gelijk aan die van het „ultimatum", dat de Perzische rege ring de Britse autoriteiten via Harri- man had willen toezenden. Perzië stelde daarin het volgende voor: betaling van schadevergoeding aan de „Anglo-rram- an", een Perzische bedrijfsleiding en oiielevering aan Groot-Brittannië, die niet verder gaan dan hetgeen Engeland voor binnenlandse behoeften nodig heeft. ln een Britse verklaring wordt gezegd „In de Perzische nota is niets te vinden dat zou kunnen dienen als een basis voor het hervatten der onderhandelin- gen". Volgens waarnemers zal de Britse re gering slechts instemmen met hervatting der besprekingen als Perzië „werkelijK nieuwe voorstellen" doet. Inmiddels zijn te Teheran besprekin gen lussen Rusland en Perzië begonnen over een handelsverdrag op compensa tiebasis. De Perzische olieraad heeft gisteren aanspraak gemaakt op de gehele trans portafdeling van de Anglo-Iranian" te Abadan, welke 2.995 vervoermiddelen, kpilootloze bommenwerper Martin ï-61 ..Matador" van de Amerikaan- f luchtstrijdkrachten gereed voor 'tn vlucht over de Atlantische Oceaan. Door middel van radar ontroleert men de gedragingen van 'd projectiel tijdens de tocht. In het "entrum voor Onderzoek van Pro- Wielen te Cocoa (Florida) is men kortdurend bezig met de perfec- 'onnering van deze bommenwerper, telke een Fantastisch Wapen" *ordt genoemd. Wisselend weer De Bilt verwacht tot morgenavond Wankelyk toenemende bewolking ge- ^•?d door^nige regen, later weer nu en •W opklaringen, maar ook kans op ver beide buien. Matige tot krachtige wind «asen Zuid en Zuid-West. Weinig ver kering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 25 SEPTEMBER. Zon op: 6.29 uur; onder; 18.34 urn- Maan op: onder 16.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 10-40 en «24 uur (Doodtij). nummer bestaat uit acht pagina's ENGELAND KOMT EGYPTE TEGEMOET Het Egyptische kernkabinet is Za terdagavond bijeen geweest om de in houd te horen van de brief van de En gelse minister van Buitenlandse Zaken Morrison, aan de Egyptische minister president-, Nahas pasja, over een her ziening van het EngelsEgyptische verdrag. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Alexandrië doet Morrison hierin een beroep op Nahas pasja geen overhaaste stappen te doen, die de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen zouden kunnen schaden. De nieuwe Engelse voorstellen zouden de Egyptische eisen een heel eind te gemoet komen. ANTI-COMMUNISTISCH PROGRAM VAN TAFT. De republikeinse senator Taft heeft een anti-communistisch program ont vouwd. Het bestaat uit zeven punten: 1. Het zenden van Amerikaanse troe pen naar alle „door Rusland of een van zyn satellieten bedreigde gebieden". 2. Een waarschuwing aan de Sovjet- Unie dat iedere gewapende aanval te gen bepaalde landen of buiten een be paalde grens als „casus belli" beschouwd zal worden. 3. Een „ideologische oorlog" tegen het communisme 4. Ondergrondse penetratie van de landen achter het „IJzeren Gordijn". 5. Economische steun aan alle lan den, die zich tegen het communisme teweer stellen. 6. Versterking van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten. 7. Het in stand houden van een le ger „van gepaste omvang". waaronder zware vrachtauto's en bus sen, omvat. De algemene bedrijfsleider van de raf finaderij, Ross, heeft geprotesteerd en geantwoord, dat hij 25 van de 56 perso neelsleden van de Britse staf aan het werk zal onttrekken. Een Perzische functionaris verklaarde, dat de raad zou verzoeken om over dracht van de voertuigen binnen twee of drie dagen. De Perzen trokken voorts de verblijfs vergunning van James Cunningham, su perintendent voor de verbindingen ,in. Er werd geen reden opgegeven, maar men gelooft, dat deze maatregel werd genomen, omdat Cunningham radiozen ders in zijn bezit had. De waarde van de voertuigen wordt geschat op 110 millioen gulden, In de vervoersafdeling zijn op het ogenblik 3.024 Perzen tewerk gesteld, voorname lijk voor onderhoudsdiensten. Leden van de oppositie in de Perzi sche volksvertegenwoordiging hebben medegedeeld dreigbrieven te hebben ontvangen, getekend door een „moord- commissie". Hierin werd hun medege deeld dat deze commissie hen had ver oordeeld wegens „hoogverraad". „De doodstraf kan elk ogenblik worden voltrokken", aldus heet het in deze brieven. Ondanks deze „dreigbrieven-campagne" scheen het verzet in het Perzische parle ment tegen Mossadeqs politiek toe te nemen. Gemeld wordt dat de voorzitter van de Perzische Tweede Kamer de afgevaar digden van de oppositie heeft medege deeld hen „binnen de muren van het parlementsgebouw volkomen veiligheid te waarborgen". Voor het eerst sinds veertien dagen was gisteren in het Perzische parlement een voldoende aantal leden aanwezig om een besluit te nemen, doch na bijna twee uur vergaderen moest de zitting wederom verdaagd worden, omdat een aantal leden, zowel van de regerings partij als van de oppositie, de vergader zaal verliet. Drie voorgaande zittingen waren afgelast, omdat de oppositie niet wilde opkomen, zodat het benodigde quorum niet aanwezig was. De zitting werd geopend met een rede van het oppositielid Temoertasj, die met een blauw oog en geschonden gezicht het spreekgestoelte beklom. (Temoertasj werd verleden week door onbekende da ders afgeranseld), Temoertasj, die ook een brief van het „moordcomité" heeft ontvangen, waarin hij wegens „hoogver raad" ter dood wordt veroordeeld, ver klaarde wenend, dat hij zich genood zaakt zag als Kamerlid af te treden, niet omdat zijn „doodvonnis" was getekend, doch „omdat de omstandigheden, waar onder ik mijn taak als Kamerlid moet vervullen, ondragelijk worden". Sjoestari, ook een lid der oppositie, zwaaide met een verzegelde enveloppe, die naar zijn zeggen zijn testament be vatte, dat hij bij het parlement wilde deponeren. Volgens Sjoestari worden de „bandieten", die de oppositie bedreigen, georganiseerd en betaald door de rege ring van Mossadeq. Bij het verlaten van het spreekgestoelte verklaarde hij ge noodzaakt te zijn bescherming te zoeken in het parlementsgebouw. De sjah van Perzië heeft een decreet ondertekend volgens het welke over twee maanden algemene verkiezingen mogen worden gehouden. De verkiezingen zullen drie maanden in beslag nemen. Vele stammen zijn slechts na dagen reizen per kameel be reikbaar. Zaterdag is van officiële Perzische zijde medegedeeld dat de autoriteiten een samenzwering op het spoor zijn ge komen, welke ten doel had de Perzische communisten in de loop van deze week aan de macht te brengen. Men wilde van deze zijde verder niets mededelen. ITALIAANSE ARBEIDERS BEWEGING" THANS OPGERICHT Te Rome zijn gisteren leiders van de anti-Kominform gezinde „Italiaanse arbeidersbeweging" bijeengeweest onder voorzitterschap van Aldo Cucchi en Valdo Magnani, die in Januari j.l. uit de communistische party zijn getreden. Organisatoren uit elk van Italië's ne gentien districten waren in besloten vergadering bijeen. Een woordvoerder verklaarde, dat vele leden thans van mening waren dat de beweging sterk genoeg is om ais partij de politieke arena te betreden. Hij kon niet zeggen, hoeveel leden de beweging telt, maar het aantal is „aanzienlijk en groeiend". Magnani verklaarde op de bijeen komst dat de beweging in wezen een „onafhankelijke socialistische" groep is. die voorstander is van een ..marxistisch Italië, vrij van overheersing door de Russische of Amerikaanse machtspoli tiek". I Heden besprekingen in Korea Generaal Ridgway heeft de Noordelij ken voorgesteld, dat heden verbindings officieren van bedde zijden bijeen komen om te onderhandelen over „wederzijds bevredigende" voorwaarden voor 'n her vatting van de wapenstilstandsbespre kingen. Ridgway wilde eerst met de Noordelijken spreken over voorwaarden ter voorkoming van nieuwe incidenten. De Noordelijken gaan accoord met deze ontmoeting, doch zij willen aan de delegaties de bevoegdheid laten regelin gen te treffen. De ontmoeting heeft plaats gehad en de besprekingen worden voortgezet. Ontploffing in Italiaans stadje HUIS INGESTORT. Een geweldige ontploffing heeft gis teravond een gebouw in Fermignano, een stadje nabij Pesaro, in Italië, „als een kaartenhuis" ineen deen storten. In het gebouw had zich een aantal communisten verzameld voor een bijeenkomst, die deel uitmaakt van een in het gehele land gevoerde campgne tot vergroting van de oplage van het communistische blad „Unita". Reuter meldt nader, dat in het ka der van de campagne voor de „Unita" een feestavond werd gegeven. Ongeveer honderd personen dansten op het dak van het gebouw van twee verdiepingen, dat als graancpslagiplaats was gehuurd. Ooggetuigen verklaarden, dat de ont ploffing zich voltrok, toen de feest- vreug haar hoogtepunt bereikte. Het dak stortte in, waardoor de meeste aan wezigen onder het puin begraven wer den. Tot dusver zijn drie personen tenge volge van de ontploffing om het- leven gekomen. Tien personen, die men uit het puin wist te bevrijden, bleken geen ernstige verwondingen te hebben opge lopen. Over de oorzaak is nog niets bekend, AMERIKAANSE HULP AAN INDO-CHINA De Amerikaanse minister van buiten landse zaken en van defensie hebben een gezamenlijke verklaring ge- puiblieerd oveiv de bespreking, gevoerd tussen Amerikaanse functionarissen en generaal de Lattre de Tassigny, de Franse hoge commissaris en bevelheb ber der Franse strijdkrachten in Indo- Ohina. „Een aanzienlijke verbetering zal worden gébraoht in de hoeveelheid mi- litire leveranties aan de Fransen en de niet-afivallige Indo-Chinezen in hun strijd tegen de communisten ln Zuid- Oost-Azië", aldus deze bekendmaking. Er worden in deze publicatie geen ge tallen genoemd, doch er zijn aanwijzin- geavdat Indo-Ohina waarschijnlijk het grootste deel van de gelden zal ontvan gen, die tot 1 Juli 1952 zijn uitgetrok ken voor militaire en economische hulp aan landen in het Verre Oosten. NOORD-FRANSE TEXTIEL INDUSTRIE IN NOOD. De toestand in de Noord-Franse tex tielindustrie wordt van week tot week slechter. Op het ogenblik is bijna Va van de arbeiders in de textielindustrie te Roubaix-Tourcoing werkloos. Van de ongeveer 70.000 arbeiders van het wol centrum zijn er 18.000 volledig werk loos, terwijl 25.000 man gedeeltelijk werkloos zijn. In de nog werkende be drijven is de 30 urenweek regel, nooit sedert 1934 heeft een dusdanige crisis het werk in dit Franse wolcen trum dusdanig verlamd. De oorzaak van deze toestand is eenvoudig. De wol noteringen die in Maart j.l. 2.900 fr. be droegen zijn de jongste dagen beneden 1.000 gedaald. Voordat de tegen de Foto L.D./Van Vliet Geanimeerd samenzijn in Kasteel Oud-Wassenaar Het onlangs begonnen nieuwe acade mische jaar betekende tevens het in gaan van het officiële emeritaat van prof. dr E. Gorter als hoogleraar in de kindergeneïskunde aan de Leidse Universiteit. Hoewel prof. Gorter voorlopig nog zyn werkzaamheden als hoogleraar voortzet, mede in verband met het feit, dat zjjn opvolger dr Veeeneklaas uit Utrecht eerst omstreeks de jaar wisseling de leerstoel voor de kinder geneeskunde kan gaan bezetten, heb ben de talrijke oud-assistenten van prof. Gorter hem Zaterdagavond in Kasteel Oud Wassenaar een hulde bereid in verband met het onlangs be reiken van de zeventigjarige leeftijd en het officiële emeritaat Het in een zeer genoeglijke sfeer ver lopen samenzijn van 65 oud-assistenten met hun leermeester werd, nadat prof. Gorter zijn vroegere leerlingen had be groet, geopend met een toespraak van dr F. Hengeveld, kinderarts te Rotter dam, de eerste van de meer dan hon derd assistenten, die door prof. Gorter zijn opgeleid. Dr Hengeveld was er van overtuigd, dat prof. Gorter met het wel en wee van zijn vroegere assistenten meeleeft, waardoor deze huldiging ook aan de oud-assistenten zulk een voldoening kan schenken. Prof. Gorter heeft zyn leerlingen steeds een richtlijn gegeven, voortspruitend uit zijn grote gaven van intelligentie en hart, terwijl diens le gendarische wilskracht aanstekelijk werkte en zijn geestdrift overdroeg aan zyn epigonen. Voor iemand, die zoveel in zijn leven gegeven heeft, moet het afscheid makkelijker zyn dan voor de meeste mensen. Spreker schetste in enkele trekken het. arbeidzame 'leven van de zeventig jarige hoogleraar en bracht de dank- Mej. E. M. J. Meijers onthult het geschilderde portret. baarheid van de oud-assistenten tofc uitdrukking, aan het vele goede dati prof. Gorter de wereld geschonken heeft te hebben mogen medewerken. Voorts bracht dr Hengeveld hulde aan mevr. Gorter, die door haar voortdu rende zorgen en grote energie het haa* echtgenoot mogelijk heeft gemaakt, zo* veel goeds te doen. Nadat de oudste assistent het woord had gevoerd onthulde de jongste as sistente, mej, E. M. J. Meijers, het geschenk van de oud-assistenten, een door Kees Verwey geschilderd pori.et van de hoogleraar. Vele buitenlandse collega's hadden schriftelijke gelukwensen gezonden, dis vergezeld gingen van portretfoto's en beelden van de ziekenhuizen waaraan zy zijn verbonden. Deze van grote waar dering voor het werk van prof. Gorter gewag makende getuigenissen waren verzameld in een kleine expositie in een der zaaltjes van het kasteel, waar de deelnemers aan deze huldiging nog maals een indruk konden krijgen van de bijzondere naam die prof. Gort-ei zich door de gehele wereld, heeft ver worven. Tijdens het diner werd prof. Qorter nog door de Haarlemse arts dr Tj. Halberlsma het geheel aan het werk van prof. Gorter gewijde Octobernum- mer van het Maandschrift van Kin dergeneeskunde aangeboden, waaraan 27 oud-assisteroten hadden medege werkt. Dit „Gorter-nummer" wordt, met een reproductie van het aange boden schilderij, aan alle abonné's toegezonden. Prof. Gorter was sinds de oprichting in 1931 redacteur-se cretaris van dit maandschrift. Tijdens het diner werden enkele kor te, van bijzondere waardering getuigen de speeches gehouden. vroegere prijzen opgestapelde voorra den op de markt zullen zijn afgezet, zal de toestand nauwelijks kunnen verbeteren. Terwijl de buitenlandse afzetgebie den een steeds minder gunstige gele genheid voor afzet bieden, is de koop kracht van de Franse afnemers ook verminderd. De oefening „Counterthrust" is thans voorbij. Het laatste schot in deze eer ste grote intergeallieerde oefening, waaraan bijna 100.000 soldaten uit Engeland, Amerika, Frankrijk, Dene marken, Noorwegen, België en Ne derland hebben deelgenomen, is ge vallen. De rust op de Lüneburgerhei- de zal terugkeren. Maar het betekent geen terugkeer voor de Nederlandse 31e regimen tsgevechtsgrocp, die ons land tijdens deze oefening heeft verte genwoordigd. De jongens van deze troep zullen na een rustperiode van twee dagen vandaag en morgen in snel tempo ruim 500 km. Zuidelijker gaan om nog eens deel te nemen aan een oefening in de Franse zone. Pas op 3 October komen zij terug. Generaal-majoor A. T. C. Opsomer, commandant van de strijdkrachten te velde, die „Couterthrust" als waarne mer heeft meegemaakt, en kolonel B M. P van Griethuysen, commandant van de 31ste regimentsgseveohtsgroep, verklaarde, dat „Counterthrust", even als ..Mars" zijn geld dubbel en dwars heeft opgebracht. Want van de 31ste regtónentsgfcwedhteegntfep, die enkele maanden geleden nog ais los zand aan elkaar hing, is een soepel team ge maakt. De camouflage is nog het zwakke punt, een bewijs dat, hóe enthousiast de soldaten ook zijn t geweest, zij de oefening toch nog altijd te weinig ernstig hebben opgevat. Het gebrek aan ervaring speelt hierbij ook een belangrijke rol. Deze oefening, zo zei de kolonel Van Griethuysen, was geen show. Het was een practische les, die zijn nut zal afwerpen. LOF VAN LUITENANT-GENE RAAL HASSELMAN. De chef van de Generale Staf, luite nant-generaal B. R. P. F. Hasselman, heeft na zijn terugkeer van zijn bezoek aan de oefening de volgende brief ge- heden en vooral een intensievere trai- schreven aan de commandant van de I ning van de individuele soldaat, zullen 31ste regimentsgeveohtsgroep, kolonel nodig zijn om gemaakte fouten en te- B. M. P. van Greithuysen: 1 kortkomingen te verbeteren. „Ik deel u mede, dat ik in veel op zichten waardering heb voor de wijze, waarop de gevechtsgroep onder uw be> vel bij de afgelopen manoeuvres in ge allieerd verband heeft getoond opge wassen te zijn tegen de haar opgedra gen taak. Ik heb lof voor het enthou siasme, dat door aanvoerders en troe pen aan de dag is gelegd, voor de ernst waarmede zij zich aan de oefening heb ben gewijd, en voor het door allen aan de dag gelegde streven om, niettegen staande het tekort aan moderne Ame rikaanse bewapening en uitrusting, de Nederlandse troepen een goed figuur te doen slaan. Bijzondere waardering heb ik voor de wijze waarop, alhoewel het voertuigenpark grotendeels oud en ver sleten is, de chauffeurs, de onderhouds- groepen en het personeel van de ma- terieeldienstcompagnie er in geslaagd zyn, door hard en onafgebroken werken de voertuigen radende te houden. De opmerkingen van tactische aard, waar toe mijn bezoek mij aanleiding' geeft, zal ik u nadier doen kennen." GEOEFENDHEID VERBETERD. Veldmaarschalk sir William Slim. ge- general d'armée Juin, generaal sir John Harding en vice-Mohtmaarschalk Sir Hairy Broadhurst gaven tijdens een slotbespreking hun oordeel over het verloop van de oefening. Hun mening kan aldus worden samengevat: „De oefening is geslaagd. De geoefendheid en bewapening van de troep is belang rijk verbeterd. De staven welken vlot ter en doelmatiger dan bij vorige oefe ningen. De samenwerking tussen leger en luchtmacht en die tussen de geal lieerde legeronderdelen onderling was voortreffelijk. Te spreken dver een volmaakte oefe ning zou echter overdreven zijn. Con stante training in grote en kleine een- Begroting Binnenlandse Zaken Burgerlijke verdediging op de voorgrond Noodvoorziening gemeente financiën duurt tot 1953 De begroting van Binnenlandse Zaken is aan de Tweede Kamer aangeboden. Aangevraagd wordt f. 183.408.362 De regering overweegt voorts een commissie in het leven t.e roepen, tob het uitbrengen van advies over een al gehele herziening der begraafwet. De noodvoorziening voor de gemeente financien zal nog slechts gelden tot het jaar 1953. Op het terrein der openbare orde en veiligheid staat thans de voorberei ding zowel organisatorisch als legis latief, van de burgerlijke verdediging op de voorgrond. Er zij aan herinnerd, dat de regering over 1951 rond 50 mil lioen gulden aan de burgerlijke verde diging ten koste wil leggen en over 1952, 1953 en 1954 rond 30 millioen 'gulden. Het in 1951 bestelde moteriaal, zal in 1952 geleverd worden. In het kader van de burgerlijke ver dediging zullen de brandweren aanzien lijke uitbreiding moeten ondergaan. Hiervoor is f. 7 709 240 voor 1952 (voor 1951 18 millioen gulden) geraamd. Het vormen van bewakingskernen en het nemen van beveiligingsmaatregelen in bedrijven, ondernemingen en instel lingen zal met kracht bevorderd worden. Een leergang ter opleiding voor de mid delbare rangen in de bestuursdienst zal 2 jaar in beslag nemen Hieraan zullen omstreeks 80 reeds in Rijksdienst werk zame ambtenaren en arbeidscontracten deelnemen. Het vraagstuk van de gehuwde amb tenares zal de minister zo spoedig moge lijk in overweging nemen. De werkzaam heden der commissie voor de pensioen wetgeving maken goede vorderingen. ADRESSERING KOREA-MILITAIREN De Legervoorlichtingsdienst deelt mede. dat gebleken is. dat vele afzen ders van brieven bestemd voor militai ren van het Ned. Detachement Ver. Naties in Korea onder het adres de N.A.P.O. 1 vermelden in plaats van N.AP.O. 5100. Daar deze wijze van adressering aan leiding geeft tot aanzienlijke vertra ging in de bestelling wordt dringend verzocht de brieven bestemd voor mi litairen van het N.D.V.N. in Korea alleen als volgt te adresseren: rang; naam en voorletters; legernummer; N.D.V.N,; N.A.P.o, 5100; Amsterdam- Schiphol-militair.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1