'DË1 Ki euwe Winkelsluitingswet introduceert één verkoop-avond GYPTISCHE KONINGIN jiu - jitsu judo Kerkelijk Leven Mevr. I. M. C. BIJLEVELD GEL!NfK Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 20 September 1951 Tweede Blad No. 27411 Algemeen principe: sluiting om 18 uur fio onze parlementaire redacteur") l#r binnenkort zal in de Tweede jsier het wetsontwerp tot regeling de winkelsluiting in behandeling pon. Er zal waarschijnlijk wel geen jerie zijn, waarop met meer recht „zoveel hoofden, zoveel zinnen" toepassing is. Hier spelen de be- "ren van detaillisten, consumenten Werknemers door elkander, en wie deze belangen tot hun recht wil jn komen, zal tot de ontdekking -en. dat de kluwen steeds Ingewik- TordtWant naast deze belangen zijn dan ook nog de plaatselijke om- mdigheden. t KNOOP NIET EN WÈL DOORGEHAKT. het thans aangeboden ontwerp de knoop niet doorgehakt en dat -Vnien wel de grootste verdienste, "nieuwe winkelsluitingswet zal een v niaken aan een stuk bezettings- Over het hoe van de nieuwe rege- in de achter ons liggende jaren 2 gediscussieerd en zó greot. waren Hschillen van opvatting, dat de ling ten slotte maar een geheel op stapel heeft gezet, om- 'i-n wijziging van de bestaande win- ütingswet niet te denken viel. In rrzicht is er dus wèl een kneop ehakt. VERKOOP OP DONDER DAGAVOND? het algemeen zal als sluitingsuur Ki aangehouden: 18 uur. De ge- •v dat de winkels om zes uur dicht 'heeft burgerrecht verkregen, het- niet wegneemt, dat er bezwaren Vandaar. dat de gemeenteraden de edheid krijgen een later sluitings- tdj verordening vast te stellen ijk tot 8 uur 's avonds, ten einde 2oet te komen aan de verlangens ten. die pas na- die tijd in de ge heid zijn hun inkopen te doen. Men u in dit verband aan forensen en ten, die overdag aan kantoor of ■iaats gebonden zijn. Bovendien introduceert dit ontwerp 5 verkoopavond. Be meningen lopen uiteen, welke and daarvoor het meest aangewezen In hun bezwaarschrift hebben iMenstandsorganisaties bedenkingen :pperd tegen de Donderdagavond, vele bedrijven vindt echter het ge- sik van loonbetaling op Donderdag r en meer ingang en de praktijk nu moeten uitwijzen, wat het ste zal zijn. GEEN KEURSLIJF! twee vraagstukken, welke in aid met de winkelsluiting bijzon- üiidaoht verdienen: de verplichte op een morgen of een middag markt- en straathandel. Wat het betreft: een uniforme regeling is maken. Want behalve de diffe- ie in bedrijven, spelen ook plaat omstandigheden en verhoudingen rol. In het voorontwerp was een •hte sluiting opgenomen, maar de tejen ingebrachte bezwaren waren I zo groot, dat men dat punt heeft laten vallen. Nadere overweging heeft de mi- nisters er toe gebracht voor te stellen. dat bij algemene maatregel van be stuur het sluitingstijdvak kan worden bepaald op Maandagvoormiddag. Maan- 1 dagmiddag, Dinsdag- en Woensdagmid- dag, en voor bepaalde branches Za- terdagmiddag. De Raad kan bij door de Kr och goed- gekeurde verordening binnen dit raam j regelingen treffen. Dit blijkt mede. om- dat er met- name op bet platteland win- i keliers zijn, die in het geheel geen prijs 1 stellen op de halve dag-sluiting. Om de wet niet al te zeer het karakter van I een keurslijf te doen krijgen, is de mo- j gelijkheid tot soepele hantering ge wenst geacht. Er zitten aan dit pro bleem zeer veel haken en ogen en wie op dit terrein al te zeer wil differen tiëren. bereikt- licht het tegendeel van wat hij beoogt. MARKT- EN STRAATHANDEL. Ook oveT de markt- en straathandel is al heel wat te doen geweest. In het ontwerp, zoals het nu is aangeboden, wordt het verbod voor de handel bepaald op Zondag en op werkdagen vóór 5 uur en na 19 uur. De gemeenteraad kan voor één werk dag per week het sluitingsuur be palen op uiterlijk 22 uur. Aan de markt- en straathandel is in het ont werp een aparte plaats gegeven, om dat deze zich wezenlijk onderscheidt van dc winkelhandeL Het verbod van verkoop gedurende een halve werkdag per week geldt voor deze handel niet. OOK DE KOPER STRAFBAAR? Een interessant punt van discussie heeft bij de voorbehandeling uitgemaakt de vraag, of het geen aanbeveling ver dient ook de koper, die de winkelier tot overtreding van de de sluitingsver ordening beweegt, strafbaar te stellen. De ministers gevoelen er vooralsnog niet voor, op de suggestie in te gaan, maar het overdenken van de vraag is zeker de moeite waard. Want de cliën- t-èle is vaalk zo wreed en het is vaak zó. dat de winkelier om een klant te gerieven en te behouden, maa-r al te gemakkelijk zondigt. Wanneer de ministers voor straf baarstelling van de koper weinig ge voelen, dan is cr.voor hun argumen ten iets te zeggen. Maar het vraag stuk als zodanig moge vele klanten verleiders doen blozen R. Boert Groet officier Oranje Nassau De secretaris-generaal van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken dr H N. Boon heetft gisteravond aan dc> Handelsraad der Belgische Ambassade te 's-Gravenhage, de heer R. Baert het versiersel uitgereikt van Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. H.M. de Koningin heeft de heer Baert deze onderscheiding bij bevordering toege kend. Zoals bekend is zal de heer Baert binnenkort naar Athene gaan om Bel gië daar als gezant te vertegenwoordi gen. Generale Synode der Gereformeerde Kerken (Art. 31) GEBRUIK NIEUWE BIJBEL VERTALING WORDT ONTRADEN. De Generale Synode heeft in haar zitting van gisteren met 1614 stemmen een voorstel aangenomen van ds Doorn bos c.s om artikel 52 der K.O. op te hef fen. waardoor de andere voorstellen van de baan waren. Ds G. Visee diende een voorstel in om, nu de zendingsorde en artikel 52 der kerkenorde opgeheven zijn, de desbe treffende agendapunten niet verder te behandelen en aan de zendende kerken over te laten, hoe zij haar zendingstaak naar den woorde Gods zullen volbren gen. Op voorstel van ds H. J. de Vries besloot de synode de discussie over deze zaak tot nader order aan te houden, teneinde de leden gelegenheid te bieden tot nader overleg en beraad. Tenslotte rapporteerde ds B Jonge ling over een v.oorstel van de kerk van Nieuwendam om uit te spreken, dat het aan de vrijheid der plaatselijke kerken staat om. zo zij dit begeren, in de ere dienst gebruik te maken van de nieuwe bijbelvertaling van het Nederlands Bij belgenootschap. Overwegende, dat er terzake geen bindende bepalingen be staan, dat rustige toetsing van de nieu we vertaling nog niet kon geschieden, dat tegen de vertaling voorzover gepu bliceerd gegronde bezwaren zijn en dat het niet tot de taak der synode behoort door een commissie de nieuwe verta ling te doen toetsen, stelde de commis sie voor uit te spreken, dat hier grote voorzichtigheid betracht dient te wor den en het gebruik van de nieuwe ver- Dode bij botsing te Bareveid T? Bareveid bij Wildervank vond gistermiddag een ernstige autobot sing plaats, tengevolge waarvan de transiportaannemer J. Koning uit Hoogczand vrijwel op slag werd ge dood. Waarschijnlijk doordat de heer Ko ning geen voorrang verleende werd zijn auto in de flank geramd door een uit de richting Wildervank komende auto, bestuurd door de heer J,. E. Duintjer uit Veendam. In deze wagen zaten tevens de ouders van de heer Duintjer, die door hun zoon in Assen naar de trein gebracht zouden worden. De wagen van de heer Koning sloeg na de botsing enige keren over de kop. De bestuurder werd door te hulp ge schoten toeschouwers uit het wrak van de auto gehaald: hij overleed enige ogenblikken na het ongeluk. De heer Duintjer en zijn ouders kwamen er met lichte verwondingen af Beide auto's werden ernstig beschadigd. (Ingez. Med.-adv.) En dan nog dit Als het over wol gaat, kan Echfalon alles, behalve één dinghet kan eenmaal bedorven wol niet weer her stellen. Was dus vanaf de eerste keer regelmatig in Echfalon. Echfalon doet het ■precies goed, want Echfalon is speciaal alkalivrij voor wol. taling voorshands beslist te ontraden is en de synode daarom besluiten moet geen deputaten terzake te benoemen. Na enige discussie werd de behandeling van deze zaak om des tijds wille afgebroken. GEREFORMEERDE ZENDINGSBOND BIJEEN. In het dienstgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht heeft gisteren de Geref. Zendingsbond vergaderd onder voorzitterschap van ds U. Meyers te Utrecht. De zendingsdirector. ds J. Ba telaan heeft in deze vergadering een aantal jaarverslagen uitgebracht, waarin hij o.m. deed uitkomen, dat na Decem ber op het zendingsterrein zeker enige verbetering te constateren valt, ofschoon de zendingsmensen, die vroeger leiders waren, nu als adviseurs op de achterste plaats zijn gekomen, waarover echter niet getreurd moet worden. Uit het financieel jaarverslag bleek dat, hoezeer het tij ook tegen is. de ga ven milder stromen. Er wordt meer dan ooit geofferd en het jaar 1950—1951 ver toont een batig slot van f. 1200.on danks het feit dat er een reserve werd gevormd van f .100.000.Het eindcijfer van de rekening is thans f 370.000. Tot bestuursleden werden gekozen of herkozen: ds J. H, Cirkel te Ede in de vacature ds G. Boer, ds C J. van de Graaf te Nijkerk (herkozen) en de heer M. J. P. Vermooten te Utrecht (herko zen). Dr S. van der Linde te Loenen aan de Vecht, oud-docent aan de opleidings school te Rante Pao. refereerde daarna over „Fundament en perspectief". Bij de discussie deed ds Van Dorp uitkomen, dat men ook de Ned. Herv. Kerk weer naar haar fundament moet terugvoeren, waarna ook zij weer pers pectief en toekomst zal hebben. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Gar deren W. Vroeglndewey te Huizen (N.H.). Beroepen te Brlelle (toez.) A. Makkenze te Tienhoven. Geref. Kerken Beroepen te Waardhui zen W. A. J. Dalmayer. thans lerend ouder ling aldaar, die beroep heeft aangenomen: te Bruchterveld L. G. Rozendal, cand. te Kampen; te Brisbane (Aus.) P. H. Pelll- caan te Maassluis, Geref. Gemeenten Beroepen te Bors- sele T. Dorresteyn te Opheusaen; te Enk hulzen A. van Stuyvenberg te Nunspeet; te Dlrksland K. de Gier te Llsse. die be dankte voor Oostkapelle. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Arnhem M. W. Nleuwenhuyze te s-Gravenhage-C. Uniezaken vraagt 16 millioen minder In verband met het onevenredig groot aantal arbeidscontractanten bij het mi nisterie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, is in ernstige overweging eer deel dier contractanten, die veelal reeds zeer geruime tijd aan het Ministerie verbonden zijn, in vaste dienst aan te stellen. Uiteraard zullen hiervoor uit sluitend in aanmerking kunnen komen, diegenen, die ten minste 2 jaren bij het ministerie werkzaam zijn en wier taken niet een aflopend karakter dragen. Voor dit ministerie wordt voor 1952 minder aangevraagd f. 16.320.824.—. Aangezien het aantal personen aan wie uitkeringen op de voet van de Ga- rantiewet dienen te worden verstrekt zeer sterk is toegenomen, is reeds in 1951 een belangrijke verhoging van het voor dat jaar uitgetrokken bedrag te verwachten. Voor 1952 zal terzake van deze uitgaven op grond van de thans bekende gegevens naar schatting een bedrag van f. 8.700.000.benodigd zijn, waarvan ca. 20% ingevolge de anti-cu mulatiebepalingen niet zal behoeven te worden uitgekeerd, zodat een -bedrag van f. 7.000,000 als stelpost ware uit te trekken. VILLETON Oorspronkelijke Roman door hg daar, stil en wit. als de Ko- Amentéte. Een ovaal gezichtje -s uitstekende jukbeenderen, wy- 'Kkassen en een kleine mond. Don- veukbrauwen, die iets waren sa- Ktrofcken alsof ze nadacht in haar en lange wimpers roerloos op Tangen. Donkérblond glad haar, h het midden was gescheiden en edeels schuil ging onder een rode idoek. Smalle handen, gekruist op borst, en aan haar rechterhand ifog met een kostbare steen. Een Kdige zwarte wintermantel om een s figuurtje. ag daar zo roerloos, dat men haar £0x1 kon houden als daar met was w het zachte rhythme van haar hiling. Maar toch zó stil, dat het Tas als van een gewone slaap die [zeker verstoord zou zijn geweest 'het dragen langs de trap. Een die- tep, een to verslaap, een slaap van Èizend jaren uit een vèr, vèr land 'bet heden, een slaap die hij zou to wekken door de macht van zijn tohap. Koningin Amentéte. zoals tor niet verwacht en in zijn diep teen toch eigenlijk wel verwacht I een jonge, mooie vrouw, stil en als een wonder tot hem geko- ael Norelius staarde. Ze lag daar Sneeuwwit] e en hij verwonderde sgenlijk niet. Hij dacht ook niets •'tol onbeweeglijk: een oneindig- - onmeetbare tijd waarin zijn oude tote in de stilte. Vóór rhem gingen pne handen op haar borst op en j op en neerin de kostbare ton haar vingers flitste telkens 'tot licht: -rhythmisch op de dei- Tan haar ademhaling. "togin Amentéte sliep, een slaap toe duizend jaar, een eeuwigheid, to nu, onder de dwingende, hyp- •toi zijn blik, ging zij ontwaken, s zoals hij het zich had voorge- liep een trilling door de stille ton, en nog een, en nog een, en toeg zij haar ogen op en zag hem was een stralende, diepe en toch tos. Een blik zonder ervaring, een /to een ziel die nog niet geleefd •Et was nog niets achter die don- aiepten die zagen zonder te zien. toch was het, of haar blik zich <ohtte aan de zijne, of hij zich /toer kon losmaken van die wijde toarin zo dadelijk het leven zou ;jtoien. \K' zagen zij elkaar aan. En ineens sl verwondering in haar ogen, ver wondering om het Zijn, de eerste sen satie van de mens, het begin van alle denken. Verwondering om het Leven, verwondering om zichzelf. En al dieper, intenser werd die verwondering, nu ook om de dingen om haar, om de wand- lamp boven haar hoofd, waar het licht van uitstraalde, hü zag in haar ogen 't ontwaken van een mei. Nu zag zij ook zichzelf aohterover liggend, en ook hem. een ander, een mens als zij, die haar aanzag. Zij keken en keken. Roerloos lag zij nog altijd en de kleine handen met de kostbare ring deinden nog steeds op en neerHet licht flitste in de steen. Maar in haar ogen zag hij nu een stroom vain gedachten, een vorsen, een vragen, en dan plotseling zijn herken ning als man. En dit was meteen het einde van hun wonderlijk contact, want nu kwam er een schroom, een terug deinzen in die donkere diepten en wendde zij haar ogen af. De betovering was verbroken. Michael Norelius stond nu weer recht op en streek met zijn hand over zijn voorhoofd. Kon zó iets bestaan, een droom? Hij zag nu ook het meisje be wegen, hoe zij zioh strekte en met haar hand langs haar voorhoofd ging. Zij probeerde nu om haar hoofd op te hef fen uit haar ongetwijfeld ongemakke lijke houding en dan was er ineens haar stem, nog heel wazig en vér: Zo'n dorst Het duurde enige ogenblikkén voor het tot hem doordrong dat hij voor zijn droombeeld water moest gaan halen, dat zij dorst had. Hij ging automatisch en vulde een glas. dat naast een karaf op zijn schrijftafel stond. Zij deed ver dere pogingen om overeind te komen, maar het was alsof er iets was dat haar remde, dat haar verlamde in haar be wegingen. En hij schopf zijn arm onder haar hoofd en liet haar drinken: gul zig, met grote slokken. Het -meisje zag nu weer speurend in zijn gezicht, zo dicht bij het hare en het was of zij door nevels moest heen dringen om tot- klaarheid te komen. En vroeg dan. iets helderder: „Maar wat is er dan? Wat heb ik dan gedaan „Koningin Amentéte.... jij zei Michael Norelius, hoewel dat naet be paald een antwoord was. En zy her haalde: „Koningin Amentétemaar vroeg dan weer. dringend: „Geef me drinkenik heb dorst.. zo'n dorst Hij ging weer, om ten tweede male het glas te vullen. Zij probeerde om uit de kist te kamen en hij zag angst in haar gezichtje. Hij hielp haar; zij wan kelde op haar benen en hij bracht haar naar zijn bureaustoel en liet haar zitten. Zij dronk ook het tweede glas achter elkaar leeg en zag hem aan. Hij leunde tegert de schrijftafel. En ineens zag hij het bedrog. Het was bedrog: een schandelijke, perfide bedriegerij en een oplichterij in folio! Ze hadden hem zijn mummie, zijn kost bare, onvervangbare mummie, gestolen en dit meisje was in de kist gekropen om de zaak te voltooien. Om hem er definitief in te laten lopen en hij was er in gelopen, ezel <üe hij was! Glans rijk! Zelf had hij gesjouwd om dit kind naar boven te dragen in de kist die al zo zwaar was zo eigenaardig zwaar. Zelf had hij meegespeeld in de come- die die ze daarnet opgevoerd had en „Dat is gemeen!" Had hij dat gezegd of had zij dat ge zegd? Nee, zij had dat gezegd. Ze stond nu naast de bureaustoel met vlammen de boze ogen en strekte haar hand naar hem uit als een wrekende Nemesis. En ze ging voort: „Dat is gemeen! In-gemeen! Laat me dadelijk gaan!" „Waarachtig niet!" antwoordde Mi chael NoreÜus. „Eerst moet u me ver tellen „U mag me hier niet vasthouden Dat mag u niet!" „En u vertelt mij eerst waar mijn mummie gebleven is!" „Als u me niet dadelijk laat gaan roep ik oan hulp (Wordt vervolgd) BRIDGE District Leiden van de Nederlandse Bridgebond In de gisteravond in „Zomerzorg" ge houden algemene vergadering van het district Leiden van de Ned. Bridgebond werd besloten om de bondscompetities ditmaal in afwijking van de officiële regeling en behoudens goedkeuring van het bondsbestuur in het clubverband der verenigingen te laten spelen. Aan de wedstrijden om het districtskam pioenschap zal later worden deelgeno men door de toppen van de clubcompe tities. met- dien verstande dat alleen dié viertallen en paren in aanmerking ko men. welke daarvoor bli de aanvang der competities zijn ingeschreven. De spe ciale bondsbijdrage zal trouwens ook al leen voor dié spelers worden betaald. Een uitzondering werd ln verband met bijzondere omstandigheden ge maakt voor de hoofdklasse-competitie, welke dit jaar op Dinsdagavond in het clublokaal van .De Sleutels" zal plaats vinden. Behalve ..De Sleutels". „No<yd- wijk" en .DOS" zal ook VOG. dit maal in de hoofdklasse uitkomen. Voor het tournooi om de districts beker (Oudshoorn-beker) zal een hele competitie worden gespeeld. Elke ver eniging zal iedere m-aand één wedstrijd spelen Medegedeeld werd. dat de heer Cense uit Boskoop, zijn functie als penning meester heeft neergelegd. De heer Smit- ('Leiden) zal tot de voorjaarsvergade ring als plaatsvervanger optreden. Als competit-ieleider zal de heer Vrij- enhoek (Leiden-) fungeren. (Ingez. Mert.-advert.) Nieuwe les Vr. 7.308.30 Nieuwe les Di. 8.309 uur. Sportschool KOOREMAN, BREESTRAAT 145 (a.i. steeg linksaf) TELEFOON 23728 MOTORSPORT. Rozenberg brak been Het Nederlands A-team voor de Zil veren Vaas werd op de tweede dag van de internationale motorzesdaagse in Italië uit de strijd geworpen door een ongeval, de Limburger Rozenberg over komen. Na de start in de oohtenduren kwam hij in een aanrijding met een kleine vrachtwagen, die zonder signa len te geven plotseling naar links af sloeg. Het rechterbeen van onze land genoot raakte bekneld tussen auto en machine. Rozenberg slaagde er wel is waar ln de rit, zonder strafpunten uit te rijden, maar in het ziekenhuis van Vareee bleek na afloop bij onder zoek, dat. het scheenbeen voor driekwart was gebroken. Zo moest Rozenberg door pech de strijd staken, waardoor het A- team elke dag 100 strafpunten ver krijgt en dus uitgeschakeld Is. Van de A-teams zijn Engeland, Ier land, Italië en Zweden nog zonder strafpunten. bij de B-teams hebben Engeland, Nederland, Zweden en Zwit serland nog een blanco strafregister. VOLLEYBAL NEDERLAND SLAAT ISRAËL. Tijdens de wedstrijden om de Euro pese kampioenschappen volleybal te Pa rijs sloeg Nederland in de klassements- groep Israël met 13'15, 1816, 158, 6«löj 15—5. VOETBAL ENGELSE LEAGUE Voor de eerste divisie van de Engelse league werd gisteren de wedstrijd Hud- öersfield Town—Aston Villa gespeeld. De thuisclub won met 31. JEUGDWEDSTRIJDEN TE UTRECHT. Te Utrecht werd met het oog op de op 24 November te houden wedstrijd tussen de jeugdelftallen van Nederland en België een voorselectie gehouden. De wedstrijden, die gespeeld wei-den. gaven de volgende resultaten: Noord Zuid 0—2. WestOost 4—3. Als wij goed zijn ingelicht werd het Westelijk doel verdedigd door de UVS'er Van Putten. BOKSEN. LUC VAN DAM GEBLESSEERD. Naar wij vernemen zal de wedstrijd Luc van DamLopez, welke op Dinsdag 2 October in de Haagse Dierentuin zou worden gehouden, worden uitgesteld. Zoals men weet heeft Van Dam in de wedstrijd tegen De Keersgieter een bles sure opgelopen. Foto's hebben uitgewe zen. dat zijn midüenhandsbeentje is ge scheurd. Het zal derhalve nog enige tijd duren alvorens Luc van Dam tegen de Spaanse kampioen zal uitkomen. AFVALWEDSTRIJD LEIDSE SCHAAKBOND De reeds gespeelde partijen van de derde ronde der afvalwedstriid L.SB. gaven noz geen bijzondere verrassingen, of het moest zijn de overwinning van Van Steenis Jr. op Dr. Vermet: de fa vorieten wisten zich overigen-* te hand haven. De uitslagen waren: J. Padding (Philidor. no. 28)H. v. d. Zon (VTL no. 47) N. Cok (Hazerswoude no. 10)P. Herfkens (Philidor no. 33) 1—0. B. C. de Mik (Philidor no. 45)— Jerry Bey (Philidor no. 5) 01, W. F. Schuss (Philidor no. 4)J. Zwaan (Schaakgenoegen no. 14) 10. A. Smit (VTL no. 6)A. Barkema (Philidor no. 1) 0—1. Th. P. v. d. Berg (Philidor. no. 16)A. E. J. Modderman (LSG no. 17) 10, Dr P. Vermet (Voorschoten no. 20)—M. van Steenis (LSG no. 27) 0—1. DAMMEN „KLJK UIT" STAAT VOOR TEGEN „DE SLEUTELS'" „De Sleutels" speelde gisteravond haar eerste competitie-wedstrijd voorde le klasse L.D.D.B. Er werd slecht ge speeld en de borden 2. 7 en 8 hadden bij rustiger spel zeker niet behoeven te verliezen. De voorlopige uitslag is dan ook 810 voor het Oude Weteringse „Kijk Uit", dat het tegen het volledige Leidse tiental opnam met twee inval lers (borden 4 en 7). De afgebroken partij aan bord 3 staat echter gunstig voor de Leidenaars, zodat zeer waar schijnlijk de uitslag 1010 zal worden. De gedetailleerde uitslag is als volgt: J. Slingerland (De Sleutels I)J. Meyer (Kijk Uit) 2—0; W. P. Olivier— G. Vis 02; L. Nachtegelle.rJ. Gort zak afgebr.; O. J. KoreeS. Kinkel 2-0; J. de VinkA. de Blaey 20; H. Brou werG. v. Leeuw 1'1; P. SchildA. v. Tol 02; Joh. Tol—P. Glasbergen 02; I. PauwG. Meyer 02; N. Was senaarC. Vis 1—1. Totaal (voorlopig) 8—10. ROOZENBURG EN KELLER WEER REMISE. De 10e partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen Roo- zenburg en Keiler eindigde na 58 zetten in remise. De stand luidt thans: Roozenburg 12 punten, Keiler 8 punten. De Dames Gymnastiek-, Athletiek- en Handbalvereniging .Nieuw Brun- •hllde" bereikte gisteren een mijlpaalI het 400ste lid werd ingeschreven. 49). Ja dat was wel een hele ver rassing voor Panda, dat Joris daar op tijd een mooie boom had uitgezocht om hem te redden! Met enkele forse be hendige grepen werd hij naar boven gehesen tot in het dichte, groene lom mer, dat hem geheel aan het oog dei- achtervolgende rovers, ontrok. „O dank je. Joris," zei hij aangedaan, „dat is mooi van je! Ik geloof, dat ik je ver keerd beoordeeld heb!" ..Het is goed dat gij uw feilen inziet, ventje", sprak Joris luchtig. „Gij oor deelt te veel naar de schijn! Weliswaar is u, met het oog op uwe jeugd, veel te vergeven, maar na onze jarenlange vriendschap had ik verwacht, dat gij wist hoe ik een gouden hart paar aan een edele ziel!" Men zal begrijpen, dat dit gesprek fluisterend gevoerd werd, en dat was ook wel nodig, want de rovers liepen nog steeds te zoeken; zij waren echter het 9poor geheel bijster. „Hij is weg! In de lucht opgegaan!" meende een der bandieten die daarmee inderdaad dicht bij de waarheid was. En nu moest Wip- snor wel besluiten om de jacht op te geven. „Wanneer we hier nog langer za niken, zijn we te laat voor de post koets." bromde hij. „Oneerlijk noem ik het, om zo te ontsnappenKom, we moeten opschieten!" En daarna ver dwenen dus de rovers. .Ze zijn weg fluisterde Panda blij. „Kom, Joris, laten we nu uit de boom klimmen en meteen maken, dat we uit dii bos komj!" „Wat slaat gij voor?" vroeg Joris ver baasd ,Dit woud verlaten? Maar man neke dan toch! Denkt ge dan nooit eens aan de belangen van een ander? Zijt ge nu waarlijk vergeten, dat ik nog enig welverdiend geld tegoed heb, dat hier heen wordt gebracht in een zekere post koets? Daar zal ik mij toch eerst van dienen te verzekeren!" En die woorden doen ons toch wel weer twijfelen aan zijn goede bedoelingen. VRIJDAG 21 SEPTEMBER. Hilversum I (402 M. 7.00 Vara. 7.18 Grmuziek 8.00 Nieuws en weerbe richten, 8.18 Gram.muziek, 8.50 Voor do huievrouw; 9.00 Gram.muziek (9.300.35 "Waterstanden); VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gram muziek; 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Planorecital, 11.05 Voordracht. 11.25 Orgelspel, AVRO: 12.00 Dansmuziek, 12.30 Land- en tu Inbouw- mededelingen of gram muziek, 13.20 Or- keetconcert. (In de pauze: gram.muzlek), I 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Kamerorkest. 15.00 Cabaret 15.35 Orgel en accordeon, j VARA: 16.00 Gram.muzlek. 16.30 Voor de I Jeugd, 17,00 Filmprogramma, 17.25 Muzi kale causerie, 18.00 Nieuws, 18.15 Fellci- I taties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Kinderkoor, 19.15, Prijzenpraatje, VPRO „De nieuwe kerkorde", causerie. 19.50: Bladerende ln het album. 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbespreking, 20.10 Grammuzlek. 20.30 Benelux. 20,4o .Een sterk volk", (causerie. VARA: 2100 Operamuziek; 21.45 i Buitenlands overzicht. 22.00 Lichte mu ziek, 22.25 Gesproken portret: Prof. Auguste Plcard. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 32.45 Avondwijding; VARA 23.00 Nieuws, 23.1524,00 Gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) NCRV: 7.00: Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gr. muzlek, 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten. 8 15 Ge wijde muziek. 8.45 Gr.muzlek. 9.15: Voor de zieken; 9.30 Gr.muzlek. 10.30 Mor gendienst. 11 00 Alt en plano. 11 30 Gr. muzlek. 12.00 Gr muziek. 12 30 Land- en tulnbouwmededellngen. 12.33 Meisjeskoor, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandoline-ensemble, 13.45 Gram muziek. 14.00 Wenken voor de tuin, 14.15 Blaoskwlntet. 14.45 Boekbe spreking. 15.05 Concertgebouworkest en solist. 16 40 Voordracht. 17.00: rVerzoek- programma voor de Jeugd, 17.30 „Under de Fryske Flagge", 17 45 Gr.muzlek, 18.00 „In dienst van het Vaderland", causerie, 18.10 Bariton en orgel, 18.30 ..Het Evan gelie ln Esperanto". 18.45 Geestelijke liede ren, 19.00 Nieuws en weerberichten, 19.15 Regeringsuitzending: „Verklaring en toe lichting". 19.35 „Een goed woord voor een goede zaak", causerie; 19.40 Radiokrant. 20.00: Nieuws. 20.05 Jeugd6amenkomst Geref. Jeugdweek. 21.15 Radio Phllhar- monlsch Orkest, omroepkoor en solist. 22.15 Planoduo, 22 30 Boekbespreking. 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws; 23.1524 00 Gram.muzlek. Engeland. BBC Home Service, 330 M. 12.00 Lichte muziek, 12.30 Voor de arbeiders. 12.55 Weerber.. 13.00 Nieuws, 13.10 Gr.muzlek. 14.00 Schoolradio, 15.00 Crltleken, 15.45 Opera-orkest, 16.30 Gev. muziek. 17.00 Voor de kinderen. 17.55 Weerber., 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.20 Orkestconcert. 19.00 Hoorspel, 19.20 Gr. muzlek. 19.30 Symphonle-orkest, koor en solisten, 21.00 Nieuws, 21.15 Causerie, 21.30 Gevarieerd programma, 22.00'Piano recital, 22.40 Causerie, 23.00—23.03 Nieuws. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 M. 12.00 Lichte muziek. 12.45 j BBC Northern Orchestra. 13.45 Voor de 1 kleuters. 14.00 Voor de vrouw, 15 00 Recl- I tal. 15.30 Voor de soldaten. 15.45 Banjo orkest, 16.15 ..Mrs Dale's Dagboek" 16.30 j Orgelspel, 17.00 Variété-orkest. 17.45 I Lichte muziek, 18.15 Variété-orkest, 18.45 Hoorspel, 20.45 Gevarieerd programma, 21.15 Verzoekprogramma, 22.00 Nieuws, 22.15 Actualiteiten, 222.0 Lichte muziek, 23.00 Voordracht, 23.15 BBO Welsh Or chestra, 23.5624.0o Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 M. 12.00 Gevarieerde muziek, 13.00 Nieuws, 13.26 Omroeporkest en solist, 15.40 Gev. muziek, 16.45 Nieuws, 17.00 Planokwartet. 18.00 Lichte muziek, 19.45 Nieuws, 20.05 Amusementsmuziek, 21.00 Operamuziek, 22.15 Nieuws, 22.35 Negro-splrltuals. 23.00 Vrolijke muziek, 24.00 Nieuws, 0.301.00 Amerikaanse filmmuziek. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 en 294 M. 12.30 Orkestconcert, 13 00 Nieuws 13.50 idem, 13.56 Israëlische uit zending. 18.30 Amerikaanse uitzending, 19.00 Nationaal orkest, 21.45 Gram.muz., 23.4524.00 Nieuwe. Brussel. 324 en 484 M. - 324 M. 1145 Gr.muzlek, 12.30 Weerberiohten, 12.34 Gr.muzlek. 12.50 Koersen, 12.55 Gr. muzlek, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgelspel, 14.00 Gr.muzlek. 15.30 Kamermuziek, 16.15 Gr. muzlek. 17.00 Nieuws. 17.10 Orke6tconcert. 18.00 Gr.muzlek, 18.10 Voordracht, 18.20 Gr.muzlek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Fllmrevue, 19.50 Radlofeuil- leton, 20.00 Gr.muzlek. 20,15 Symphcnle- orkest en soliste, 22.00 Nieuws, 22.15 Symphonle-orkest en soliste, 22.00 Nieuws, 22.15 Jazzmuziek, 22.45 Belgische muziek, 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Operamuziek. 484 AL: 12.05 Omroeporkest, 13.00 Nieuws. 13.10, 13.30, 14 30, 15 0o en 16 00 Gr.muzlek, 16.30 Cello en plano. 16.50, 17.10, 18.30, 19.00 en 19.30 Gr.muzlek, 19.45 Nieuws, 20.00 Omroepkoor en orkest. 21.00 Hymnen, 21.10 Gr.muzlek. 21.30 Klank beeld. 22.00 Nieuws. 22.10 Strijkkwartet, 22.50 Gr.muzlek, 22.55 Nieuws, 23.00 Gr. muzlek, 23.50 Nieuws, AGENDA DONDERDAG: Rapenburg 61: Theosofische Ver, Spr. Helma Kool, 8 uur nam. VRIJDAG: Schouwburg: Italiaanse Opera „De barbier van Sevllla", 8 uur nam, DAGELIJKS: Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae" 10 uur v.m.5 uur njn. Zondags 15 uur nam (t/m. 30 Sept.) BIOSCOPEN. Trianon „Clochemerle" (18 Jaar) Zon dag 2.15, 4.30, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Re\ „Piratenbloed" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7,15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „God heeft de mensen nodig" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo „Een vrouw van slechte reputatie" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Vier ln een Jeep" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 15 Sept. 13 uur tot Zaterdag 22 Sept. 8 uur waargenomen door Apotheek Kok Rapen burg 9. tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheld". Hooigracht 48. tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeest*» Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3