Op 25 October gaal Engeland Ier stembus Felle verkiezingsstrijd fe verwachten Nieuwe tarweprijs f 26 - per 100 kilogram Uitslag valt moeilijk fe voorspellen EERBER1CHT Landbouwproductie verdeeld in 3 categorieën Wordt de Russische politiek voor Oost-Duitsland gewijzigd? 50ste Jaargang DONDERDAG 20 SEPTEMBER 19S1 00 No. 27411 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57051 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f 5 15 per kwartaal; f. 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 2150' Premier Attlee heeft gisteravond via de BBC na het nieuws van negen uur, medegedeeld, dat op 25 October a.s. algemene verkiezingen zullen worden ge- tonden. Het parlement zal op 4 October bijeengeroepen worden en op 5 October icorden ontbonden. Na de verkiezingen zal het parlement op 31 October weer tjjeen komen en op Dinsdag 6 November zal koning George het zittingsjaar plechtig openen. Onze Londense correspondent telefo- teerde ons heden: Toen Attlee gisteravond in een radio toespraak van 2 minuten de verkie zingsdatum, 25 October, onthulde, kwam dit, ondanks de steeds positie vere voorspellingen, toch nog als een verrassing. Churchill en Clement Da- vis, de liberale leider, werden van te voren per brief op de hoogte gesteld. De huidige problemen eisen een gro tere meerderheid dan Labour thans bezit. Iedereen is het erover eens, dat de strjjd uiterst zwaar zal worden. Er zijn 181 wankele zetels in het Lager huis, bezet door leden, die minder dan 50 procent van het totaal aantal stem men in hun district behaalden. De 76, die door Labour worden gehouden, lo pen het grootste gevaar. De commu nisten, die vorige maal 100 candidaten stelden zonder een enkele zetel te win nen, zullen thans slechts met 25 voor de dag komen. WAAROM HERFSTVERKIEZINGEN? De belangrijkste factor, die tot Att- ke's besluit heeft geleid, is de verwach ting, dat de ergste moeilijkheden voor Ingeland nog moeten komen en dat de regering daarom niet in twijfel mag ver leren over haar aanhang, wil er van werkelijk regeren sprake zijn. Boven dien kan Labour onmogelijk weer een winter ingaan, waarbij de regering bij elke critieke stemming in het Lagerhuis noet steunen op het leeghalen van de ziekenhuizen! Attlee is door de omstandigheden schaakmat gezet. Slechts onmiddellijke verkiezingen kunnen Labour, zoal niet an de overwinning helpen, dan toch. raar wordt verwacht, dragelijke resul taten voor de socialisten opleveren. Misschien zou Attlee nog getracht heb ben het leven van de regering te rek ken, als er in de onmiddellijke toekomst kans was op een prijsdaling of althans ten economische stabilisatie en op ver betering van de internationale situatie. Maar aanwijzingen daarvoor ontbreken. Dit schijnt de boodschap te zijn, welke Herbert Morrison, die nog altijd La bour's partijbaas is. uit Amerika zal mee- temen. Vorig jaar sloeg Attlee het advies van Bevan en anderen, die aandrongen op October-verkiezingen, in de wind. In Februari bleek in kilte en natheid ook de politieke barometer voor Labour zeer bag te staan. Zullen de eigen aanhan gers in het herfstgetij meer fut hebben cf zullen thans de ontevredenen onder bon, die geen verraad willen plegen, de stembus negeren? Dit mag hier immers! Attlee, die gehandeld schijnt te heb ben tegen het advies van zijn partij-or- janisatie en verscheidene ministers, die in de zomer verkiezingen wilden, fleert waarschijnlijk de Bevan-contro- rerse. welke vóór de verkiezingen moei lijk kan worden uitgevochten en torpe deert tegelijkertijd de komende conser vatieve en liberale partijbijeenkomsten, felke niet kunnen samenvallen met een verkiezingscampagne. Het Fory-congres. «t voor 11 October was vastgesteld, is teeds vervallen verklaard. De Labour-conferentie, welke op 1 October begint, zal nu worden gehal veerd en de inzet van de verkiezings- «etie vormen. Ook de hangende critieke tussentijdse herkiezingen in drie kiesdistricten zijn -In Afrika zijn nog verscheidene 'Me stammen, die in het geheel i«n belasting betalen". ..Waar zijn ze dan in hemelsnaam 'ild van geworden?" Rustig Herfstweer Bilt venvacht tot moreenavond: ."annacht en moreenochtend vrii met hier en daar nevel en mist. ^fRen overdae droog weer met en- overdrijvende wolkenvelden en on- *ïeer dezelfde temperatuur als van- Overweeend zrwakke wind uit uit- WuoDende richtingen. (Opgemaakt te 10 uur) 21 SEPTEMBER. 2on op: 6.22 uur: ond°r: 18.43 uur. Maan op; 20.38 uur: onder: 13.54 uur. „Hoogwater te Katwijk te 6 40 en J->3 uur. nummer bestaat uit acht pagina's nu omzeild. Een ongunstig resultaat vooral van de verkiezing in het Labour- district Droylsden. zou Attlee hebben gedwongen tot aftreden. Nu houdt hij het initiatief aan zich. ZAL LABOUR DE LEIDING BEHOUDEN? Op 23 Februari 1950 behaalde Labour slechts een voorsprong van 7 zetels op de gecombineerde overige partijen. De kleinste regeringsmeerderheid in een eeuw tijd. Vrijwel onmiddellijk brok kelde deze meerderheid af tot 6. Op het ogenblik ligt Labour nog maar 5 zetels voor, terwijl er 3 Lagernuiszetels vacant zijn. Daarbij moet echter niet worden vergeten, dat Labour herhaalde lijk op de steun van 9 liberalen kon re kenen Volgens het opinieonderzoek hebben de Tories een voorsprong van 12 en een half procent, Onder het hier geldende systeem van rechtstreekse afvaardiging der kiesdis tricteen, hetwelk altijd tot verrassingen leidt, is niet te berekenen hoeveel zetels een dergelijke voorsprong zal opleveren. Een vergroting van het aantal Tory- kiezers in reeds conservatieve distric ten en een verkleining van de Labour- meerderheid in overwegend sociaal-de mocratische kieskringen, levert name lijk de conservatieven geen enkele extra zetel op. Bovendien speelt bij de bepa-1 ling van de keuze de verkiezings-atmos- feer een grote rol. Met deze psycholo gische factor houdt het Gallup-onder- zoek geen rekening Het algemene gevoel is echter,, dat de kiezers de tijd gekomen achten voor een verandering. De Tories zien zichzelf als de nieuwe mannen, die het vermoeide team moeten aflossen en de dingen weer op gang brengen. Vooral in een sport land als Engeland is deze zienswijze verklaarbaar Cricket en politiek liggen hier vlak bij elkaar! Bovendien heeft de oppositie altijd het voordeel, dat zij haar politiek kan 'baseren op het falen harer tegenstan ders. Verwacht wordt, dat vooral de viyjuwen tegen Labour zullen revolte ren, omdat zij beu zijn van de gerant soeneerde schaarste en de duurte. TWEEËRLEI ARGUMENTEN. De socialisten zullen hun propaganda ongetwijfeld baseren op de door hen uitgebannen werkloosheid, op de be scherming van de sociale voorzieningen, op de billijke lastenverdeling en hun verzet tegen een roekeloze buitenlandse politiek. De conservatieven zullen daarentegen betogen, dat de huidige werkgelegen heid niet een speciale verdienste is van Labour, dat de regering nationaal en internationaal de meeste problemen heeft ontweken en dat haar veel ge roemde planning veel te stuntelig is ge weest. De Tories eisen, dat de teugels worden gevierd, waar zulks mogelijk is. Hun leus is: minder controles, meer armslag, meer durf, meer risico WAT CHURCHILL ERVAN DENKT. De leider van de Britse conservatie ven, Winston Churchill, heeft naar aan leiding van het bekendmaken van de datum voor de algemene verkiezingen verklaard, dat „het Britse volk thans de gelegenheid heeft een regering aan de macht te brengen, die haar uiterste best zal doen de vele problemen in binnen- en buitenland op te lossen zonder be vooroordeeld te zijn door voorrechten, of gevestigde belangen en zonder te zijn" misleid door klassenstrijd of leerstellige drogredenen". „De weg zal echter moeilijk zijn, maar als wij moedig een periode van een standvastig, verdraagzaam en vooruit strevend bestuur beginnen is er geen reden waarom wij niet een betere le venswijze hier zullen kunnen verzeke ren en eens weer volledig onze rol zul len spelen bij het bewaren van de vrede en vrijheid van de wereld", aldus Churchill. Minister Mansholt kondigt aan: Broodprijs büift onqewiiziod l Voorts kondigde de minister enige - i UJ3JIF unyTrw^iyu nieuwe, zij het geen principiële wtfzi- Minister S. L. Mansholt heeft op de gingen in het landbouwbeleid aan. jaarvergaderingvan de Kon. Nederl. £>e landbouwproducten zullen, aldus Generaal George C. Marshall, die vorige week ontslag nam als Ame rikaanse minister van Defensie woont weer op zijn buiten „Dodona Manorin de staat Virginia. De foto toont Marshall en zijn vrouw Katherine. tezamen met hun honden. Bones (links) en Nato (rechts). Zuivelbond F.N.Z. een rede gehouden en daarin de nieuwe tarweprijs van f.26 voor de oogst 1952 aangekondigd, het geen neerkomt op een stijging van f. 1.75. In de stijging van dc tarweprijs is de stijging van de kostprijs, zoals deze is berekend door het Landbouw Eco nomisch Instituut, geheel opgenomen. Se nieuwe prijs heeft daardoor het stimulerende karakter voor de tarwe- teelt in ons land behouden. Ter voorkoming van, in hoofdzaak met harde valuta te bekostigen, import van tarwe voor de broodgraanvoorzie- ning gaat de regering van het stand punt uit, dat de Nederlandse tarwever- bouw een grotere omvang moet krijgen dan de laatste jaren het geval is ge weest. De met tarwe bebouwde oppervlakte mag niet door de uitbreiding van de verbouw van de voedergranen verder inkrimpen. Niét alleen wordt daarom de tarweprijs een voor de verbouw stimu- j lerend karakter gegeven, maar hand- I haaft de regering ook de regeling, waar bij voedergranen als gerst en haver te gen een vastgestelde prijs worden Inge nomen, indien per bedrijf het areaal van deze gewassen de met tarwe bebouwde oppervlakte overtreft. De regeling zal bovendien voor de haver worden ver scherpt. Aangezien de nieuwe tarweprijs geldt voor de oogst 1952, heeft deze prijsverhoging uiteraard geen invloed op de huidige broodprijs. HET PERZISCHE ULTIMATUM Steekspel vindt voortgang Gisteravond heeft het Perzische ka binet besloten het verzoek van Ham man om de verzending van het ulti matum naar Engeland uit te stellen, te negeren. Nadat het kabinet de brief van Har- riman had besproken deelde vice-pre mier Fatemi mede: „Wij zijn vastbe sloten bij ons besluit te blijven de Brit ten vijftien dagen de tijd te geven om de besprekingen te hervatten of anders Perzië te verlaten De secretaris-generaal van de Perzi sche olieraad, Hoessein Maki, heeft medegedeeld, dat natpit»l<or vaardigden uit de Perzische Tweede Ka mer druk uitoefenen op de Perzische regering om alle Britse consulaten in Perzië. behalve het consulaat-gëneraal te Teheran, te sluiten „als maatregel tegen de Britse economische sancties". Maki gelooft, dat de regering dit ver zoek zal inwilligen. Hij zei, dat het niet de bedoeling is de diplomatieke betrek kingen af te breken. De Perzische olieraad heeft twee vooraanstaande Britse functionarissen van de Engels-Perzische oliemaatschap pij bevolen Perzië voor Zondag te ver laten. De raad heeft geen reden opge geven voor het intrekken van de ver- blij fsvergunningen van deze twee En gelsen. de minister, voortaan in 3 categorieën worden ingedeeld, nl. Ie. waarvan de voortbrenging gewaarborgd moet wor den ten behoeve van de consument; 2e basisproducten, die voor de directe be staanszekerheid van de landbouw van het grootste belang zijn en 3e. produc ten zonder prijsregeling of garantie. Tot de eerste categorie, waarvoor de prjjzen blijven vastgesteld, suikerbieten, tarwe, koolzaad en consumptiemelk. Voor deze producten ontvangt de boer de kostprijs plus een redelijke onderne merswinst. welke winst tot dusver op 20% is vastgesteld, doch die nog nader bekeken zal worden. Tot de basisproducten, die van be lang zijn voor de directe bestaanszeker heid van de landbouw, noemde de mi nister melk voor industriële verwerking (dus voor boter, kaas en fabriekspro- ducten), vlees, voedergranen en aard appelen. Voor deze producten worden gegaran deerde basisprijzen vastgesteld met een vrije uitloop naar boven. Voor deze producten zal de landbouw dus auto matisch een zo gunstig mogelijke markt zoeken, zodat daarvoor alleen een „vloer" is gelegd. In de derde categorie, dus die der producten, waarvoor geen prijsregelin gen of garanties meer worden gemaakt., behoren de handelsgewassen als kool zaad, vlas e.d. Over tuinbouw of enige garantie of regeling daarvoor heeft de minister niet gesproken. Ten aanzien van de melk-garantie- prijs zeide de minister, dat deze niet zaJ worden gewijzigd De heffing op boter, die bij export naar België aan Nederlandse zijde wordt geheven, zal met ingang van 1 November a.s. niet langer in het Land- bouw-Egalisatie-Fondsdoch van die dag reld-jeugdfestival gebleken, voor welks af in het Zuivelfonds vloeien, organisatie zij de verantwoordelijk- j jn Kurhaus te Scheveningen heb- heid droeg. Dit Wereld-jeugd-festival 5^ gisteravond de afgevaardigden naar moest tonen hoe hecht vooral de Oost j (je jaarvergadering het jaarlijkse diner Duitse jeugd reeds achter Stalin gehouden. Ongeveer 500 personen stond. In plaats daarvan werd het een 1 schaarden zich rond de dis. blamage en men mag veilig aannc- president van de F.N.Z., mr J. men dat zo iets in het commumsti- j Linthorst Homan. heeft in een rede hul- sche huisgezin niet ongestraft passe- j cte gebracht aan de Nederlandse platte- ren kan. Men kan er zich slechts over landsvrouw en haar arbeid voor cultuur verbazen dat tot nog toe geen maat- 1 en bedrijf, regelen genomen zijn. Het is echter heel goed denkbaar dat i Arrestaties in Leeuwarder strafgevangenis Hoewel het onderzoek naar de in de Leeuwarder bijzondere strafgevangenis gepleegde malversaties nog lang niet is afgesloten zijn op last van de Justitie thans twee personen in arrest gesteld n.l. een werkmeester van de timmer- afteling en een opzichter "an de Rijks gebouwendienst Meer arrestaties in deze zaak worden verwacht. Grotewohl kan tempo niet meer bijhouden (Van onze correspondent te Bonn per telefoon) De tekenen vermeerderen zich, dat de Sovjet-politiek in Duitsland het inder daad over een andere boeg wil gooien, en wel met zo'n ruk dat het S.E.D.-ap paraat de ontwikkeling amper kan bij houden. Zelfs Grotewohl gaat zich ver gissen en het lijkt alsof zijn eigen voor- stel hem al boven het hoofd groeit. Zo Moskou gewacht heeft op een gelcgen- verklaarde hij dat vrije verkiezingen in heid als Washington nu geboden heeft geheel Berlijn, waarom zowel de West- om de S.E.D. tegelijk voor beide mis- Berlijnse burgemeeester Reuter, alsook lukkingen te straffen,en wel met zo'n Bondskanselier Adenauer als bescheiden luide knal voor allen hoorbaar voorproefje van de met zoveel fanfares een totaal andere Duitse politiek in te j aangekondigde communistische bereid heid tot vrije verkiezingen in heel Duitsland, hebben verzocht, niet in aanmerking kwamen. Die hadden, vol gens hem, slechts zin wanneer tege lijkertijd in geheel Duitsland dezelfde verkiezingen plaats hadden. De Sovjets hebben blijkbaar begrepen dat de uitlating van Grotewohl er niet toe bijdroeg het geloof in zijn voorstel te versterken. Want prompt is van hun kant een dementi gevolgd waaruit men moet opmaken dat zij ook geneigd zijn om door het organiseren van vrije ver kiezingen voor geheel Berlijn hun goe de wil te tonen. In S.E.D -kringen heerst nu onzeker heid en nervositeit. De kameraden we ten dat Moskou reden heeft om over hen niet bijster tevreden te zijn. Zij hebben de Oost zone wel is waar ui terlijk een communistisch stempel ge geven, maar in twee opzichten hebben zij hopeloos gefaald. De Oost-Duitsers zijn, endanks terreur, nog steeds niét noemenswaard voor het communisme gewonnen en de West-Duitsers, waar toe de S.E.D. zich richtte, hebben, on danks mooie woorden, de zaak van het communisme weinig verder gebracht. WERELD.ÏEUGDFESTIVAL WAS EEN BLAMAGE Hoe weinig het Kremlin zich op'de S.E.D. kon verlaten is ook by het We- lukten- Een bevestiging van dit ver moeden is dat naar verluidt ook veranderingen in de Berlijnse Sovjet- ploeg zullen worden aangebracht. In dien dat waar mocht blijken, dan kun nen deze veranderingen alleen maar de Sovjet-ambassadur Poesjkin, die om zo te zeggen bij de S.E.D. geaccrediteerd is, of zijn staf betreffen. In zoverre is het misschien niet toevallig dat het juist Semjenow is de adviseur van generaal Tsjoeikow en tot op zekere hoogte Poes j kin's tegenspeler, die de laatste dagen veel op de voorgrond is getreden en ook Grotewohl zo voor waarts drijft, dat hij bijna struikelt. In 1951 IV2 milliard defensie Bü de Tweede Kamer is een wets ontwerp aanhangig gemaakt tot ver hoging van de Oorlogsbegroting 1951 met f. 355 millioen. Het eindbedrag wordt daarmee op ruim 1100 millioen gebracht. Met de 322.5 millioen voor Marine, de 27 millioen aan militaire uitgaven voor de overzeese rijksdelen en de 50 mil lioen voor de burgerlyke verdediging wordt zodoende het voor het lopende jaar vastgestelde defensie-totaal van 11S milliard gulden bereikt. Op dc helling van de ..Berg der Tien Geboden" nabij Murphy in Noord Carolina (V.S.) staan in wit stenen letters van 1.40 bij 2.10 M. de Tien Geboden uitgebeeld. Deze stenen werden daar neergezet door de kerk van de Prophecy Marker Eenentwintig wagens brachten de ruim vierhonderd vrijwilligers van het Nederlandse Detachement Ver» enigde Naties in Korea naar Wonjoe vanwaar zij per trein verder naar. Poesan vertrokken om zich in te schepen naar het vaderland. Onze foto toont de aankomst van dé trucks op het station te Wonjoe. Noordelijken verzoeken wapenstilstandsbesprekingen te hervatten MAAR STRIJD IN KOREA DUURT NOG VOORT De Noordelijken hebben verzocht de wapenstilstandsbesprekingen te Kae< song onmiddcliyk te hervatten. Deze besprekingen eouden allereerst! moeten gaan over het oprichten van een „geschikt instrument" om de begane schendingen van de neutrale zone te be spreken en in de toekomst te waken voor naleving van de regelingen inzake de zone van Kaesong. In de boodschap werd Ridgway ver zocht zijn verbindingsofficieren instruc tie te geven om overleg met de Noor delijken te plegen over de datum en het tijdstip van hervatting der onderhande lingen. De bijeenkomst zal te Pan Moen Djon worden gehouden en van de zijde der V.N. door drie dagbladcorrespondenten worden bijgewoond. Tijdens een hevig luchtgevecht in Ko rea tussen Amerikaanse toestellen van het type f-90 en Sabre en Migs van de tegenstander zijn vijf Migs beschadigd en werd één Mig vernield. De strijd werd gedeeltelijk op tienduizend meter hoogte geleverd, gedeeltelijk enkele me ters boven de grond. EGYPTE EN HET PACT VOOR HET MIDDEN OOSTEN Rusland heeft Egypte gewaarschuwd, dat de Sovjet-Unie de deelneming van Egypte aan het voorgestelde Westerse pact voor het Midden-Oosten als een „onvriendelijke, zo niet vijandige daad" zal besohouwen, zo verklaarden politie ke kringen te Alexandrië. Deze waarschuwing zou zijn vervat in een nota, welke de Russische gezant in Egypte, aan de Egyptische onderstaats secretaris van buitenlandse zaken, over handigde. Kozyrev is onlangs uit Mos kou teruggekeerd. Association"Een overzicht tijdens de wijding, die door 5000 personen werd bijgewoond. Op de top van de ..Berg der Tien Geboden" staat een afbeelding van het Nieuwe Testa mentin reuzeformaat 8.40 M. bij 11.90 M.).

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1