Vele mogelijkheden voor Nederland in Afrika Gaan de Ambonezen op drift Met een enkel woord Utrechtse Afrika-dag: een unieke gebeurtenis VRUDAG 14 SEPTEMBER (Speciale berichtgeving). Onder het motto „Nederland ver kent Afrika" is door de ..Economische Voorlichtingsdienst", ln samenwer king met het „Kon. Instituut voor de Tropen" en het ..Afrika Instituut", in de Bcatrixhall van de Utrechtse jaar beurs een uitgebreide stand ingericht. De weldra van ons land scheidende Zuid-Afrikaanse ambassadeur, prof. dr D. B. Bosman, stelde gisteren op de Afrikadag de betekenis van de stand op de Jaarbeurs en de orga- satic van deze bijeenkomst in het licht door er op te wijzen dat dit de eerste maal is dat tijdens een Jaar beurs in Europa het gehele Afrika in de belangstelling van een land wordt betrokken! en sprak daarvoor xün grote waardering uit. UITBREIDENDE MARKTEN. Als leider der bijeenkomst heeft mr B. J. Geveke de groeiende betekenis uiteengezet van het zich snel ont plooiende Afrika, dat eens het „zwarte, onontwikkelde werelddeel" werd ge noemd. doch .sinds lang in dat beeld niet meer past. Door een meer syste matische exploitatie van dit geweldige gebied heeft men aliens* een inzicht gekresen in de enorme rijkdommen en de vele economische mogelijkheden, die in" Afrika ook voor Nederland be sloten liggen. Het aantal goede havens neemt snel toe. rivieren worden be vaarbaar gemaakt voor het vervoer naar het binnenland, wegen en spoor lijnen verbeterd of nieuw aangelegd, en ook het luchtverkeer heeft zich snel ontwikkeld In industriële en handels- bedrijven vonden talrijke investeringen plaats en de koopkracht van de bevol king neemt geleidelijk toe. mede door dat steeds meer autochtone bewoners in het productieproces worden inge schakeld. De groeiende vraag naar con sumptiegoederen van allerlei soort is van grote betekenis voor de afzetmoge- liikheden van goederen en diensten in dit werelddeel. Do heer Geveke. zowel als de andere sprekers, hebben er de nadruk op ge legd dat Nederland hier een zich ge stadig uitbreidende markt kan vin den. Juist nu de positie van de Ne derlandse betalingsbalans dwingt tot verhoogde uitvoer van onze producten is het van enorme waarde daar ruim schoots aandacht aan te schenken, te meer omdat zulks ook de spreiding van onze de laatste tjjd te eenzijdig' gerichte export ten goede kan ko men. De heer Geveke heeft er ten slotte op gewezen dat er in Afrika ook goede kansen zijn voor gesoecialiseerae Ne derlandse werkkrachten, in het byzon der met tropen-ervaring in cultures en bosbouw en voor deskundigen in het aannemingsbedrijf. NOG GEEN 2%.... De heer mr K. P. v. d Mandele. voor- zitfer van het Alrika instituut, deelde mede dat de zichtbare export naar Van „Vrije" Duitse jeugd gesproken! Naar D.P.A. verklaart, zullen de leden van de „Vrije Duitse Jeugd", van wie te bewijzen is. dat zij meer dan één be zoek aan West-Beriyn hebben gebraent tijdens het grote Jeugdfestival in Oost- Berlijn, als „onwaardigen uit het ver bond gestoten en voor een gerecht ge daagd v/orden. Bij een enkelvoudig bezoek zouden de leden van eventuele functies ontheven er. naar een ..verbeteringsafdeling' ge zonden worden. Deze maatregelen zou den door het centrale secretariaat ui de Sovjet-zone getroffen zijn. DIENSTPLICHT VOOR GEESTELIJKEN IN HONGARIJE. Naar in het Vaticaan verluidt is in Hongarije een verordening uitgevaar digd, volgens welk alle geestelijken on der de 50 jaar dienstplichtig zijn. Reeds meer dan 500 geestelijken onder de leef tijd van 35 jaar zijn als gewone sol daten ln het leger opgeroepen. Naar men in het Vatioaan verklaart, zou men willen voorkomen, dat de gelovigen in aanraking komen met de jonge geeste lijken. Later zouden dan de oudere le den van de geestelijkheid gemakkelijker uitgeschakeld kunnen worden. ECONOMISCHE EN SOCIALE RAAD TEGEN KARTELS. De economische en sociale raad der Ver. Naties heeft met 12 tegen 3 stem men een Amerikaanse resolutie aange nomen, waarin wordt aangedrongen op internationale actie tot opheffing van de grote wereldkartels, die nadelig zijn voor de handel, de economische ontwik keling en de levensstandaard. In de resolutie wordt voorgesteld een speciale commissie van 10 landen op te richten, die tot taak zal hebben maatregelen tot opheffing van schadelijke handels monopolies te bestuderen. DE BEPERKING VAN ZUIVEL- INVOER IN DE V.S. De vereniging van kaasimporteurs in de Verenigde Staten heeft de regering krachtig gesteund bij haar streven, om de wetgeving tot beperking van de in voer van buitenlandse kaas en andere zuivelproducten ongedaan te maken. De secretaris van de vereniging van kaasimporteurs, Fromer, heeft er op gewezen, dat de Verenigde Staten meer agrarische producten uitvoeren dan zij invoeren en hij liet de waarschuwing horen, dat de Amerikaanse boer ern stig getroffen zou worden door de ver geldingsmaatregelen tegen zijn pro ducten. die van de Europese landen te verwachten zijn. Fromer zeide, dat ongetwijfeld lan den als Zwitserland. Frankrijk, Cana da. Italië, Nederland en Denemarken op de beperkingsmaatregelen zouden reageren door beperkingen te leggen op de invoer van Amerikaanse produc ten. Verder bracht Fromer in herinnering, dat de V.S. de Europese landen sterk hebben aangemoedigd de productie te vergroten en wees hij er op, dat men thans een van de belangrijkste bron nen van Amerikaanse dollars voor deze landen afsnijdt. OOK ZWEEDSE TROEPEN VOOR DE V. N.? Zweden, dat zich tot nu toe bulten militaire verdragen heeft gehouden, heeft de Verenigde Naties medegedeeld, dat het de kwestie van het beschikbaar stellen van troepen aan de Verenigde Naties, teneinde zich teweer te kunnen stellen tegen een eventuele toekomstige agressie, in overweging zal nemen. Eerste Amerikaanse geleide bombardements escadrille PILOOTLOZE BOMMENWERPERS De Amerikaanse luchtmacht is bezig met de oprichting van het eerste ge leide bombardementsescadrille, dat uit pilootloze bommenwerpers zal bestaan ..blijkbaar bedoeld voor een tactische luchtoorlog" zo is te Washington be kend gemaakt. Dit escadrille zal 1 October gereed zijn. „Het zal de eerste operatie-eenheid van deze soort bij de luchtmacht zijn", aldus de bekendmaking. SLUITING VAN ITALIAANSE EN TSJECHOSLOWAAKSE CONSULATEN Het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat het Italiaanse consulaat te Bratislawa, in Tsjecho-Slowakije, morgcr. zal wor den gesloten. Aan de Tsjechoslo- waaksc regering is verzocht haar con sulaat te Milaan op dezelfde datum te willen sluiten. „Dit besluit is genomen", aldus het ministerie, .na een lange reeks daden der Tsjechoslowaakse autoriteiten, ge richt jegens ons consulaat te Bratisla wa en zijn personeel, waarvan het doel was zoveel mogelijk overlast te berok kenen. Dc leden der consulaire staf .ui,,., w„ „U.- konden geen voet verzetten, zonder het Afrikaanse continent zou kunnen i door mannen van de TsjechOo.owaakse wordenveiligheidsdienst te worden gevolgd. Afika thans ongeveer 300 millioen gul den per laar bedraagt. Dat is het 8- voudiee van 1938. maar nog eeen 2% van de totale Afrikaanse import! De Belgische vertegenwoordiger ter vergadering wees op de mogelijkheden voor Nederland om in het 10-iarenplan voor de Kongo te worden betrokken. De Egyptische gezant verklaarde dat ziin land steeds de Nederlanders zal verwelkomen, die willen biidragen tot de culturele en sociale opheffing van de Afrikaanse volken, „WERKWINKEL". Prof. Bosman, van de Unie van Zuid-Afrika. betoogde dat de snelle economische ontwikkeling van zijn land niet in het huidige tempo kan worden voortgezet aJs er geen gro tere buitenlandse kapitalen in de Unie worden belegd. Nederland kan aan die expansie volop haar deel krij gen, maar het is goed dat het zich zulks tijdig realiseert omdat overal ter wereld de mogelijkheid bliikt te wor den ingezien dat de Unie in de toe komst wel eens ..de werkwinkel" van Trieste kranslegging bij paleis Noordeinde Scherpe tegenstellingen (Van onze Haagse redacteur) Het gerucht dat er om de zaak der Ambonese oud-KNIL-militairen is ontstaan, is nog geenszins verstomd. Integendeel, althans in dc kringen Amerikaanse geheime wapens in Korea? De Amerikaanse senator Ellcndcr heeft in een radiotoespraak verze kerd. dat „binnenkort in Korea nieu we geheime wapens zullen worden gebruikt". Volgens communlqué's van het leger en de luchtmacht van de Verbondenen hebben de Noordelijken zich door krachtige aanvallen van het achtste leger Donderdag verder teruggetrokken en hebben vliegtuigen der Verbonde nen hevige en succesrijke aanvallen uitgevoerd tegen spoorwegen en bevoor radingswegen in de achterhoede der Noordelijken. De vliegtuigen der verbondenen maakten meer dan duizend vluchten. De hevigste gevechten werden gele verd op het oostelijke front. Op het centrale front werden de Noordelijken ten Noorden van Koemh- wa met hevig artillerievuur beschoten. Toen de Verbondenen met tanks en in fanterie het gebied binnenrukten ble ken de Noordelijken zich reeds terug getrokken te hebben, Van het Westelijk front wordt slechts licht contact gemeld. OPROEP AAN HET BEIERSE VOLK Voor het eerst sinds de omwenteling in 1918 heeftde ex-kroonprins van Beieren, Ruprecht. een oproep aan het Beierse volk gericht. Hij richt zich tot de monarchisten in alle partijen en politieke richtingen en dankt voor „het gemeenschappelijke streven van dege nen, die trouw aan het vaderland en het koningshuis zijn". Dit „onzelfzuch tige en standvastige streven" bewijst, dat brede kringen van het volk juist van het koninkrijk de „ware ordening, bovenpartijdige staatsleiding cn echte democratie verwachten". DE CONTRIBUTIES VAN DE LEDEN DER V.N. Rusland mcér, V. S. en Engeland minder Een commissie der V.N. heeft, on danks Russische protesten, aanbevolen, dat de Sovjet-Unie meer en Engeland en de V.S. minder zullen bijdragen in de kosten van de organisatie der V. N. in het volgend jaar. De commissie stel de voor, dat de Sovjet-Unie 1.172.500 dollar méér aan contributie zal beta len. Engeland 330.300 dollar minder en de V. S. 823.400 dollar minder. Verder werd verhoging van de bij dragen van vier Oost-Europese landen voorgesteld: Wlt-Rusland, de Oekraine, Tsjechoslowakye en Polen. De contribu tie van Joego-Slavië zou met 32.900 dol lar verminderd moeten worden. De Sovjetrussische gedelegeerde be toogde, dat de commissie geen rekening gehouden had met de oorlogsschade in de Sovjet-Unie en de met haar verbon den landen. Hij zeide. dat de V. S. ten minste 50% van de kosten zouden moe ten dragen. Hij maakte ook bezwaar tegen vermindering van de bijdragen van Engeland en Frankrijk, die beide voordeel trokken uit hun koloniën. Voor Nederland stelde de commissie een vermindering voor van de contri butie met 142.880 gulden voor. van dc Ambonezen zelf wroet de ontstemming over de wijze, waarop met hen wordt omgesprongen, voort. De benoeming van gcneraal-majoor Schollen tot commandant van de kam pen, belast met de verzekering van orde en rust, heeft aan deze ont stemming geen einde gemaakt. Want hoewel deze generaal de Ambonezen door en door kent en men in tot oordelen bevoegde kringen zijn be noeming een bij uitstek gelukkige acht, zijn de ex-KNIL-militairen met deze keuze allerminst ingenomen. Het werd op een in dc Haagse dierentuin be legde protestvergadcring met zoveel woorden gezegd door de secretaris van de C.R.A.M.S., de heer A. P. J. Tuasela. „W« zijn geen militairen meer zo merkte hij op en wij verwachten geen orders en bevelen meer van een generaal". Tijdens een persconferentie, welke door de „Commissie rechtspositie Am bonese militairen en schepelingen (C.R.A.MBJ was belegd, is bovendien gebleken hoe groot de spraakverwar ring tussen hen en hun gastheren wel wel is. Deze commi-ssie van vertrou wensmensen houdt zich bezig met de •behartiging der sociale belangen van de woonoorden-bevolking. De zorg voor de toekomst, voor de herscholing, voor de vrije tijds besteding, enz. gaat hun in het bijzonder ter harte. De woordvoer der van de CJtA.M.S. beklaagde zich er over, dat de brieven aan Minuor on beantwoord blijven en dat de regering met de vertegenwoordigers van de commissie geen contact wil hebben. Ook generaal-major Scholten: 'weigert con tact. Op dc vraag: „Wat wilt ge dan?" werd geantwoord: „Wij willen de eensgezindheid van de 13Ü30 Ambo nezen, die nu over 46 kampen zijn verdeeld, verwezenlijken. Wij zijn Zuid-Molukkers cn geen Indonesiërs en wij weigeren, onder het regime van Soekarno te leven". Deze verklaring had een vrij sterke «politieke inslag en deze indruk werd nog versterkt, toen daarna werd ver zekerd: „Wij accepteren het Bureau Zuid-Molukken als de wettige vertegen woordiger van Republlk Moluku Sela- han (De Republiek der Zuid-Moluk ken)." Dit is nu de kern van het mis verstand en het is ons gedurende de zeer breedvoerige discussie, waartoe deze verklaring aanleiding gaf, te ster ker duidelijk geworden, hoe breed de kloof van misverstand en wanbegrip is en hoe hier sprake is van een niet kunnen vatten van elkanders mentali teit, van een spraakverwarring. De CJtAJVLSondanks haar welomschre ven doelstelling, plaatst zich op het standpunt, dat zij zioh aan de politiek r.iet mag onttrekken. Zij wordt zodoen de min of meer een verlengstuk van het Bureau Zuid-Molukken, aan welks vertegenwoordigers van regeringswege de toegang tot de kampen is ontzegd. De woordvoerder van de C.RAM.S. liet daarover geen twijfel bestaan. De grote moeilijkheid bij dit alles is. dat hier het. sentiment '•e,l:ow en de nuchterheid voor een goed deel heeft verdrongen. En dit maakt deze zaak der Ambonezen zo buitengewoon triest Wanneer de C.R.A.M.S. afstand kon nemen van het politiek bedrijf en zioh uistluitend zou wijden aan de behar tiging der sociale belangen, dan zou den er niet zulke grote mceih>.cheam Koningin Juliana te Wageningen TER VIERING VAN 75-JARIG BESTAAN RIJKSLANDBOUW- ONDERWIJS. In de Senaatskamer van de Land bouwhogeschool heeft vanmiddag na aankomst van H.M. Koningin Juliana ter gelegenheid van het 75-Jarig be staan van het Rijkslandbouwonderwijs prof. dr H. J C. Tendeloo, rector-mag- nificus der Landbouwhogeschool, H.M. verwelkomd met een toespraak, waarin de rector er aan herinnerde, dat 50 jaar geleden de moeder en de grootmoeder van de Koningin Wageningen bezoch ten: in 1926 bij de herdenking van het 50-jarig bestaan .van het Rijksland bouwonderwijs was de vader van de Koningin te Wageningen cn 10 jaar later by de Inwijding van de door oud alumni geschonken aula was haar moe der aanwezig. H.M. zet dus met haar huidig bezoek een traditie voort. Prof. Tendeloo gaf vervolgens een exposé van het landbouwkundig werk te Wageningen, welke stad door Geor ges Duhamel enige decennia geleden werd bezocht en in zijn .Discours aux nuages" de meest intellectuele stad ter wereld wordt genoemd. Een voor een betrekkelijk klein aantal inwoners zeer groot aantal onderwijsinrichtingen ls ln Wageningen aanwezig, bekroond door de Landbouwhogeschool. Sinds het bezoek van Duhamel is de Landbouwhogeschool uitgegroeid en zijn verschillende nieuwe afdelingen aan haar toegevoegd. Prof. Tendeloo besloot met te zeggen, dat de Landbouwhogeschool als inrich ting voor hoger onderwijs en onder zoek een levend geheel ls, in volle ont wikkeling, welke ontwikkeling niet ge remd mag worden. Want zo er iéts is, dat te allen tijde zal moeten bijdragen tot het welzijn van Nederland, dan is het de landbouw, waarin wij van ouds her over de gehele wereld ln de voorste gelederen hebben gestaan. „Het is mij een voorrecht Uwe Majesteit te mogen verzekeren, dat wy daaraan onze krach ten zullen wijden" aldus eindigde prof. Tendeloo. Notaris Quaedvlieq voor de rechtbank? Gerenommeerde solisten, noviteiten en reprises Nu het winterseizoen nadert, heeft men ons, traditiegetrouw van de zijde van het Residentie-Orkest mededelingen gedaan over de komende concerten. Het was de directeur, mr Evert Cornelis, die zich vóór alles uitermate verheugd betoonde over het feit, dat de Haagse Gemeenteraad zonder enig bedenken, de subsidie voor het orkest met f. 79.000 verhoogd heeft, spe ciaal bestemd voor verhoging der salarissen van de orkestleden, terwijl hierdoor tevens de financiën van het orkest geheel gesaneerd konden worden. Zonder bedenken: gezien of liever gehoord! de uitnemende prestaties! Wij mogen ons gelukkig prijzen, dati Dirigent Willem van Olterloo. 1 het bestuur, meer speciaal de dirigent, Willem van Otterloo. heeft weten door compositie zinspeelt op de bekende se. te drijven, dat het Residentie-Orkest dit lijknamige roman van Alain Foumie:. 'Voorts zy de aandacht gevestigd op de uitvoering van de 5e Symphonie van seizoen weer in onze stad een serie van 8 concerten komt geven. Het had 'n haar- SSï'SffiSS gescheeld, of het orkest was niet te Maastricht ingestelde onderzoek naar aanleiding van de langdurige af wezigheid van notaris H. M. H. O Qauedvlieg te Maastricht, is afgeslo ten. Deze zaak is thans nog aanhangig by de Officier van Justitie, mr J. H. H Dautzenberg, die eerstdaags de meer dan een maand zonder verlof in het buitenland vertoevende notaris zal op roepen om te verschijnen in de raad kamer van de Arrondissementsrecht bank te Maastricht. De uitspraak van de rechtbank betreffende eventuele ont heffing van de notaris uit zijn ambt zal in het openbaar geschieden. BOUW VAN GRIEKS-ORTHODOXE KERK IN ROTTERDAM. In Byzantijnse stijl. Het ligt in de bedoeling nog in het eind van dit jaar een begin te maken met de bouw van een kleine Grieks- Orthodoxe kerk in Rotterdam. Het kerkgebouw, dat in Byzantijnse stijl zal worden opgetrokken, werd ontworpen aoor de Griekse architect Antoniades. een broer van mevrouw Antoniades, die professor is in Leiden en Amsterdam. Het zal worden gebouwd aan de West- zeedyk. By terugkeer van de Griekse gezant, de heer N. G. Lely, die dezer "dagen voor een tweetal maanden met vacantie naar Griekenland is vertrok ken, zal met de uitvoerinvan het plan een begin worden gemaakt. ontstaan. De CH.A.M.S. schUnt nW te kunnen en de protestvergadering in de Dierentuin, waarvoor uit vele woon oorden ca. 1000 Ambonezen naar Den Haag waren gekomen, heeft daarvan nadnuikkelyke bevestiging gegeven. Er werd met geen woord gerept over de sociale nood of over de wijze, waarop deze nood kon worden gelenigd. De herscholing heeft nog geen resul taat afgeworpen. Van de volwassenen, zo werd medegedeeld, heeft zich prac- tisch niemand opgegeven. Hoe intens triest alles is, vrerd gis teravond duidelijk aan de voet van het standbeeld van Prins Willem I, bij het Paleis Noordeinde, waarheen zich na afloop van de vergadering- in de Dierentuin, een lange stoet Ambone zen begaf om er een krans te leggen. Want hier stond een groep mensen, wier trouw aan Nederland en aan de Nederlandse zaak ongebroken is en van wie men het slechts ten diepste kan betruren, dat zij, gegrepen door de wrede wisselvalligheid van het po litieke bedrijf, van hun plechtankers zijn losgeslagen en op drift dreigen te geraken BINNENLAND - Te Amsterdam ls vannacht in de leeftijd van 65 Jaar overleden de heer M. Mossel, antiquair, mede-oprichter en sinds de oprichting ln 1911 bestuurder van de vereniging van handelaren in oude kunst ln Nederland. HIJ heeft grote verzamelin gen voor binnen- en buitenlandse verza melaars bijeengebracht. De landsmlnlster van Openbare Wer ken te Willemstad (Curasao) de heer J. Pauw, zal met Ingang van 1 October a.s. ontslag nemen als lid van de regerings raad. - Gistermiddag ls in de Schouwburg te Deventer bet 98ste Nederlands landhuls- houdkundig congres geopend, dat onder voorzitterschap staat van mr A. G. A. ridder van Rappard, burgemeester van Heemstede. Dr J. J. L. van Rijn te Amsterdam, ge durende 50 Jaren lid van bet Congres, werd benoemd tot ere-Ud. Talrijke refera ten werden gehouden. De Commandant Zeemacht Neder land, Schout bij nacht C. W. Slot, heeft gistermiddag ln het Ankerpark te Den Helder 52 adelborsten le klasse beëdigd tot officier by de Kon. Marine. Tot besluit werd een parade gehouden. Gisteren ls te Groningen ln huize ..Maas" de algemene ledenvergadering ge houden van de broederschap der notaris sen ln Nederland. Voorzitter was mr G. H. J. KuIJk uit Geldermalsen. die het ont werp tot de Instelling van het ambtschap notariaat behandelde waarvoor hij enkele richtlijnen gaf. BIJ de bestuursverkiezing werden benoemd in het hoofdbestuur de heren J, E. H. M. Jasper te Tegelen en H. A. Dekker te Gicsscndam, Gisteravond ls de 42-Jarlge M. C Maasakkers uit Geldrop met zijn flets ln het Elndhovens kanaal gereden en ver dronken. Vermoedelijk is hij door de duis ternis misleid, Met het vliegtuig, dat op Woensdag 19 September a.s. naar Blak vertrekt, kan luchtpostcorrespondentie voor Nieuw Guinea worden verzonden. Het verdient aanbeveling de stukken uiterlijk 18 Sep tember voor 12 uur ter post te bezorgen. Het ls de politie te Den Ham gehikt de daders van de roofoverval, verleden week gepleegd op de 79-Jarlge alleen wo nende weduwe Kruithof aan de Geerdyk aldaar, op te sporen. Zy zijn een 20-Jarlge landarbeider te den Ham en een 18-Jarlge wever te Vroomshoop. zy hebben een volledige bekentenis afgelegd. BUITENLAND Urho Kekkonen, leider van de Finse agrarische partij, heeft de opdracht tot vorming van een nieuwe coalitieregering aanvaard. Men verwacht, dat het nieuwe kabinet evenals het vorige voornamelijk uit agrariërs en sociaal-democraten zal be staan. In Zuld-Afrlka zyn ln 1950 12.803 emigranten aangekomen, onder wie 2216 Nederlanders. Het West-BerllJnse blad „Neue Zel- tung" meldt, dat prof. Pistor, directeur van de wereldberoemde school voor optiek te Jena, naar West-Duitsland ls gevlucht. Volgens dit blad zal de school binnenkort wegens gebrek aan leerkrachten moeten sluiten. De Amerikaanse vluchtelingencom- mlssle ln Italië wordt eind October op geheven. Tegen die tijd zullen ongeveer 10.500 uitgewekenen zyn uitgezocht voor emigratie niet Amerika. Dr Arturi Vlrtanen. Fins Nobelprijs winnaar en landbouwdeskundige, heeft op een byeenkomst van Nobelprijswinnaars te New York verklaard, dat op basis van de huidige menseiyke kennis oogsten kunnen worden verkregen, die voldoende zyn om vier milliard mensen te voeden, De Himalaya-bekllmmer Herbert Paldar uit Muenchen ls met twee Weense alpinisten tengevolge van een val in de Dolomieten bij de Oostenrijks-Italiaanse grens om het leven gekomen. President Truman heeft Warren Austin tot leider der Amerikaanse delegatie naar de zesde algemene vergadering der Verenigde Naties, welke ln November a s. te Parijs zal beginnen, benoemd. Voorts zullen mevrouw Roosevelt, de Amerikaanse rondreizende ambassadeur Jessup en twee congresleden, namelijk dc democraat Mansfield en de republikein Vorys, deel van de delegatie uitmaken. vyftig arbeiders van een fabriek te Sesto San Flovannl (Italië) zyn na het nuttigen van een maaltyd ln de cantine ziek geworden. Vyf en veertig arbeiders moesten in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen worden. Generaal Jean de Lattre de Tasslgny, de Franse hoge commissaris ln Indo-China. is in New York aangekomen. Hij zal ln Washington besprekingen voeren over Zuldoostazlatische kwesties. meer hier verschenen, in verband met het feit. dat de serie, daar zij het vo rig seizoen niet geheel uitverkocht was, eigenlijk 'n credietpost betekend-e. Maar Van Otterloo musiceert in Leiden bij zonder graag: de sfeer is hier voortref felijk en het auditorium geeft blijk van een verheugende muzikale eruditie. Met deze factoren wordt dan ook door de programma-leiding terdege rekening ge houden. Om een voorbeeld te noemen: alléén in Dsn Haag en Leiden wordt dit sei zoen een uitvoering gegeven van Stra vinsky's „Sacre du Printemps", een werk waaraan buitengewoon grote extra-kos ten verbonden zijn. Doch Leiden wordt, gezien het intellectuele niveau, als pro vincieplaats volkomen als volwaardig be schouwd, waarvan ook de verdere inte ressante programma-samenstelling ge tuigt. Leiden moge deze mening dit seizoen bevestigen, door eens voor stampvolle zalen zorg te dragen! Wat de programma-samenstelling be treft: wy willen speciaal wyzen be halve op de Sacre op de noviteit „Hymne du Grand Meaulnes" van Ru- dolf Escher, geschreven ln opdracht van de Johan Wagenaar-Stichting voor Willem van Otterloo. De titel van deze President Truman hoeft op een pers- Een volksrechtbank te Shanghai heeft conferentie verklaard, dat zo lang hy 45 Chinezen wegens ..contra-revolutlon- nalre activiteit" ter dood veroordeeld. ZIJ zijn onmlddeliyk daarna terechtgesteld. 147 personen werden tot gevangenisstraf fen veroordeeld. -resident is. Dean Acheson minister van buitenlandse zaken zal biyven. Anders gezegd, aldus Truman, zou Acheson minister van buitenlandse zaken blijven tot 20 Januari 1953. Vergadering V.N. Op de 6e algemene vergadering van de V.N., die op 6 November a.s. te Pa- rys wordt geopend, zal ons land door de volgende delegatie worden vertegen woordigd: mr D. U. Stikker, minister van buitenlandse zaken hoofd van de delegatie., D. J. von Balluseck, per manent vertegenwoordiger van Neder land by de V.N. te New York, plaatsvervangend hoofd: prof. mr dr L. J. C. Beaufort, O F.M., buitenge woon hoogleraar aan de R.K. Univer siteit te Nijmegen, lid van de le Ka mer; jhr. H. F. L. K. van Vredenburgh, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister; dr C. L. Patijn chef van de directie Internationale organisaties van het Dep. van Buit. Zaken. Voorts nog een groot aantal plaats vervangende vertegenwoordigers en deskundigen. DIVIDEND KON. HOOGOVENS 9 In alle afdelingen van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. wer den in het boekjaar 1950/51, biykens het verslag, recordcyfers behaald, zy zyn o.m. het gevolg van verschillende verbeteringen en toevoegingen, die de laatste jaren in de fabriek zijn aange bracht. Een dividend wordt voorgesteld van 9 waarby er rekening mede gehou den is, dat aan het personeel een uit kering wordt gedaan van 4 over het in het boekjaar 1950/51 verdiende sala ris of loon. Voor deze uitkering is een bedrag van f. 900.000 gereserveerd. De voor uitkering beschikbare winst be draagt dan f. 4.686 358 ff. 2.869.104). Voorgesteld wordt 4 dividend (on veranderd) op de prioriteitsaandelen, IVj (7 op de preferente aande len, 9 op de oude gewone aandelen en 6Y4 op de nieuwe gewone aan delen. Verleden jaar werd op de gewo ne aandelen 8 uitgekeerd. Geesteszieke schoot met stengun DOOR POLITIE OVERMEESTERD. Gisteravond werd de politie te Haar lem door bewoners van de Korte Begy- nenstraat gealarmeerd met de mede deling, dat daar in een woning met een stengun geschoten werd. Het bleek, dat een 30-jarige bewoner van deze straat bezig was salvo's te lossen uit een automatisch schietwapen. De politie, die spoedig met een tiental manschappen aanwezig was, kon aanvankelijk niet in de woning doordringen wegens het gevaar van de rondvliegende kogels. Ten slotte slaagde een aantal agenten en recher cheurs er in dc man te overmeeste ren, doch niet nadat deze een der politiemannen met een kris in het dij been had gestoken. De man bleek in een ernstige toe stand van overspanning te verkeren. Hy werd naar het Grote Gasthuis overgebracht, waar hy werd opgenomen wegens een verwonding aan de schou der. Het schietwapen en de kris werden in beslag genomen. Het was ln de buurt bekend, dat de man sinds enige tijd verschynselen van geestesziekte ver toonde. Henk Badings. De pianist Geza Auöa vertolkt het tweede pianoconcert van Rachrnaninow. de concertmeester Theo Olof het vioolconcert van Beethoven, de tenor der Ned. Opera, Chris Scheffer, zingt aria's van Mozart, onze meester- hoboïst Jaap Stotyn, speelt het hobo concert van Haydn, de sopraan Erna Spoorenbeig brengt liederen van Debus sy. de pianiste Clara Haskil speelt het planoconcert van Schumann, de pianist Cor de Groot het pianoconcert in A van Liszt en de Engelse pianiste Moura Lympany het 4e pianoconcert van Beet hoven. Ook de violoncellist Martin Zagwyn, zal zich als solist doen horen, Van de andere werken noemen wij* Moussorgky's „Tablaux d' une exposi tion", Ravel's La Valse, de le sympho nie van Brahms, Reger's „Ballctt-Suite", de 6e symphonie van Tsjaikowsky (Pa- thétique) en diens Rococo-variaties, de symphonie van Franck, de 7e sympho nie van Schubert en Beethoven's 5e symphonie. Men constateert dus een veelzydige keuze uit de muziekliteratuur! Onvermoeid gaat het Residentie-Or kest het nieuwe seizoen in. Het speerie in het afgelopen winterseizoen de zo- merconcerten te Scheveningen dus niet meegerekend niet minder dan 141 werken, waarvan 33 Nederlandse, welke tezamen 272 uitvoeringen beleefden. De 33 Nederlandse werken werden 68 maal uitgevoerd. 58 solisten, waarvan 34 Ne derlandse, speelden in totaal 74 maal. waarvan de Nederlandse solisten 48 maal. Gelijkelyk waren de 141 composities onderverdeeld in klassieke, romantische en van na 1900. Een aardige statistiek, die volop blijk geeft van dè „enorme activiteit" welke het Residentie-Orkest, dat ook de Lefdenaar gelukkig min of meer als 't zijne beschouwt, ontplooide. Willem van Otterloo. die dit seizoen ook concerten in Engeland, Zwitser land, Frankrijk en Spanje zal leiden, dirigeert deze serie van acht: wy zijn met ziin eminente leiding vertrouwd en verlangend hem binnenkort weer aan liet werk te zien. Moge het orkest ons ook ditmaal niet teleurstellen! H. Kolonel Valk sous-chef Generale Stof Kolonel C. J. Valk. die met ingang van 1 September 1951, eervol ontheven is van zyn functie als militair attaché by het Hoge Commissariaat van het Koninkryk der Nederlanden by de re gering van de Republiek Indonesia, zal de functie van sous-chef van de Gene rale Staf gaan vervullen. In derae functie zal hy generaal-nia- joor J. G. Warrlnga opvolgen. Deze aanvaardt met ingang van 1 November a.s. het bevel over de 3de devlsle. VERGADERING NED. VER. VOOR GEMEENTEBELANGEN. Architectenwet binnenkort gereed? De hoofdschotel van de algemene ver gadering der Ned. Ver. voor Gemeente belangen, gisteren in Apeldoorn gehou den, werd gevormd door een bespreking van de betekenis van cle voorstellen der Staatscommissie voor de herzie ning van de woningwet voor de ge meenten, over welk onderwerp twee in leiders een praeadvies uitbrachten, tw. drs H. van der Weljde, secr.-directeur van het Ned.-Instituut voor Volkshuis vesting en Stedebouw en ir P. K. van Meurs directeur van het Bureau van de provinciale Planologische Dienst van Noord-Holland. Wat het welstandstoezicht betreft, m? ir Van Meurs de oplossing in de tot standkoming van een architectenwet, welke, naar hij meende, reeds in een vry ver gevorderd stadium van voor bereiding is. De congressisten zijn door het ge meentebestuur ontvangen. MOGELIJKHEDEN IN ZUID-ALBERTA'S BIETENDISTRICT Naar wy van de zyde der Christelijk# Emigratie Centrale vernemen kan tegen het volgend jaar in het bietendistrict van Zuid-Alberta (Canada) een gr°ot aantal gezinnen geplaatst worden voor het werken in de bieten. Dit werk ge schiedt in accoord en de verdiensten zijn over het algemeen zeer ruim. Slechts grote gezinnen met. drie 0 meer arbeidskrachten en niet te veel kleinere kinderen, die niet kunnen meewerken, kunnen hier geplaatst wor den. Aan vakbekwame landarbeiders wordt uiteraard de voorkeur gegeven,

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2