„Sugar" Ray Robinson nam titel terug Jus cultureel contact met Zuid-Alrika GEEN BLIJVENDE STAD" Turpin groggy door verschrikkelijke rechtse Scheidsrechter maakte einde aan gevecht in tiende ronde Herman van Hatfum J PANDA EN DE WOUDROVERS Dienstbode vindt kostbare schat Radio-programma i'kie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 13 September 1951 Tweede Blad No. 27405 Van Riebeekfeesten uitnemende aanloop! (Van onze Haagse redacteur) Jiangs is tussen ons land en de Unie zuid-Alrika een cultureel accoord ."«•and gekomen. De ondertekening dezer dagen plaats en binnenkort de Staten-Generaal een wets- '-'•el tot goedkeuring van dit accoord - ingig worden gemaakt. Aan dit lang gewerkt en het was met rijlen prof. v. d. Leeuw, die zich d» totstandkoming ervan veel *:e heeft gegeven. f- staan aan de voor-avond van de - Riebeek-herdenking, waarbij de be dingen tussen beide landen op een *:3iere wijze zullen worden geaccen- fri Dt man, die, voor wat Zuid-Afrika jrtrrft, aan het accoord uitvoering zal - Men geven, de heer v. dL Walt, «rcUris-generaal van het ministerie nnOnderwijs van de Unie van Zuid- ilriia, heeft een bezoek gebracht aan land en bij die gelegenheid be- iyrekingen gevoerd met autoriteiten op Rjlareel gebied en met name uit de triogen van het onderwijs. Ij heeft zich hier vooral bezig ge- (cjd met de bestudering van de ad- ^rratieve kant van het universi- ^-efen Zuid-Afrika kent alleen rialiere universiteiten terwijl hij Joaast de opleiding van ambachts- *o. de stand van zaken bij het ü»udonderwijs en het volkshoge- "v.^ezen heeft bestudeerd. Wat het Eo:d betreft, daarin is o.m. voorzien Penning van tien studiebeurzen srotte van 180 Zuid-Afrikaanse c-iên voor collegegeld voor in Neder- d ^gestudeerden. tornaast stelt Zuid-Afrika voor de 7 in vijf jaar 400 Zuid-Afrikaanse ■y.n beschikbaar voor het Zuid- :ii-Instituut te Amsterdam, alsmede v ponden voor de oprichting van filiaal van de Leidse Sterrenwacht, in de buurt van Pretoria zal ver- si ris 1882 bestaat in Nederland al Zuid-Afrika-studiefonds, waaruit jaar 20 beurzen worden verstrekt. Egt in de bedoeling daaraan uit- L1RVERG ADERING INTERNATIO NAAL MONETAIR FONDS geland heeft het Int°rnationale -hire Fonds medegedeeld dat het e t verwacht in staat te zyn .inde komende twee jaren zijn he tende bepalingen op de uitwisseling valuta te kunnen verzachten, k Nederlandse delegatie herhaalde ook verleden jaar geuite bezwaren en het h. i. te weinig gebruik maken de hulpbronnen van het I.M.F. Zij (harde dat het door de leiding op- vide programma voor het gebruik LMF.-Fondsen te gering van om- lis. Amerikaanse delegatie wees met juk op het gewicht van het hand- ;a der grondbeginselen, voor de be iering waarvan het I.M.F. werd in- teld. zoals het herstellen van de vol le inwisselbaarheid der valuta's en vrij handelsverkeer. „Het I.M.F. kan werken, indien deze beginselen niet rden gehandhaafd", aldus de Ameri- tiise delegatie. VOETBAL ENGELSE LEA QUE De uitslagen van de gisteren gespeel de wedstrijden voor de Engelse Leaque luiden Eerste Divisie: Charlton Athletic- Manchester United 22; FulhamSto ke City 50; LiverpoolArsenal 0-r0. breiding te geven en door een beter systeem van reeds bestaande contacten de vriendschappelijke betrekkingen tus sen beide landen te verstevigen. Het accoord geeft richtlijnen voor de uit werking van een program van actie, tutmmpv waarbij met name wordt gedacht aan een uitwisseling van geleerden, studen- TOM BLOWER MOEST OPGEVEN ten en kunstenaars. De Brft ToJn Blower die Dinsdag te Een uitnemende aanloop daartoe St. Margarets Bay was gestart voor een ?o-oenr.de Van Riebeekfeesten Mei Kanaalzwemtocht naar Frankrijk en 7/31 een Van Gogh-tentoon- terug, bereikte na 18 uur en 42 min. ?te,,Jng naar Zuid-Afrika worden ge- Woensdagmorgen Calais. Na een half zonden, terwijl ook een collectie uit het Rijksmuseum zal worden geëx poseerd. Door uitwisseling van films, boeken en tijdschriften, concerten, lezingen en radio-uitzendmgen wil men de betere kennis van de beide landen wederzijds bevorderen. De onderhandelingen daar over zijn gaande en in Zuid-Afrika zijn daartoe reeds twee commissies aan het werk getogen. In Nederland is een com missie onder voorzitterschap van mr dr J. Donner met de uitwerking van het uitwisselingsschema belast. Het accoord is gesloten voor de duur van vijf jaar. uur rust aanvaardde Blower de terug tocht. doch na vijf uur te hebben ge zwommen moest hij met een pijnlijke schouder de strijd tegen de steeds ruwer wordende zee opgeven. DUIVENSPORT In de wedvlucht vanaf Parkstone (Engeland) klokte het jeugdlid van de Leidse Postduiven Club. Peter uit Zoe- terwoude. Zondag als eerste uit Leiden en omgeving een doffer. Het bericht in ons Blad van Dinsdag, waarin gemeld werd dat deze vogel In Oegstgeest thuis hoorde komt te vervallen. LEIDSE CONCOURSCOMMISSIE Wedvlucht met oude en jonge duiven op Zondag 2 September van Roosendaal af. Aantal vogels 1539, gelost te 9.20 uur met N.W. wind. Afstand 70 km. Aankomst 1ste duif 10.26.33 uur. Uitslag: Chr. v. d. Pluvm 1; R. de Graaf 2; W. Burgg 3; J. Pracht 4—8; N. Bemmelmans 5: J. Dekker 6; D. de Romeyn 7; M. Jongeleen 9: I. Haasbeek 10. INTERNATIONAAL TOERNOOI TE VENETIË De party uit de eerste ronde heren dubbelspel tussen het Nederlandse paar Wilton-Krijt en de Belgen Washer en Geelhand, welke Dinsdag in het voor deel van onze landgenoten werd ge staakt, is gisteren voortgezet. Wilton en Kryt wonnen met 62 97 75 In de tweede ronde werden onze landgenoten echter met 62, 86 en 60 uitgeschakeld door de Italianen Cucelli en M. Del Bello. In het heren enkelspel (2de ronde) won de Italiaan Guercilena met 16 62 64 van Wilton. In een gevecht, dat op 15 ronden was bepaald, heeft Sugar" Ray Ro binson gisteravond op de Polo Grounds te New York de titel van wereld kampioen in het middengewicht heroverd op Randolph Turpin. Scheidsrechter Ruby Goldstein staakte in de tiende ronde het gevecht ten gunste van de Amerikaan. Direct na de aanvang van de tiende ronde trof Robinson Turpin met een rechtse zo onverwacht en keihard op de kaak, d.\t de titelhouder een onder deel van een seconde nodig had om weer zich zelf te zijn. Dit was het psycho logische moment voor Robinson om door te tasten. Op zijn bekende wijze roffelde hij in razend tempo een serie stoten op het lichaam van zijn tegen stander. De ogen van Turpin werden glazig, hij ging bijna door de knieen. Na die roffel wachtte Robinson, die het gevecht nu volkomen in de hand had, een tiende van een seconde en daarna liet hij een verschrikkelijk harde rechtse op de kaak van Turpin neerkomen. De wereld kampioen ging neer en de arbiter telde. Hij kwam tot negen, toen stond de Brit op. maar hij waggelde op zijn benen. Robinson draaide om hem heen, zijn tegenstander was een weerloos slacht offer geworden. Turpin belandde in de touwen en onmeedogenloos hamerde „Sugar" zyn rechtsen en linksen op het gelaat van de titelhouder. Dertig seconden hield Turpin deze bestraffing vol, toen kwam Ruby Goldstein tussen beide en verklaarde Robinson tot winnaar en wereldkampioen In het middenge wicht. Toen de strijd op deze wijze was be ëindigd wankelde Turpin met glazige ogen weg, volkomen hulpeloos en groggy Toen Goldstein Sugar als overwinnaar uitriep klonk er een stormachtig gejuich op, dat vele kilometers ver kon worden gehoord. In dit gevecht is wel heel dui delijk gebleken, dat Robinson zijn les van Juli van dit jaar te Londen goed had geleerd Hij had een antwoord ge vonden op de vraag, hoe hij de aparte stijl van Turpin zou kunnen overwin nen. Bovendien waren de slagen van Robinson harder en hadden meer effect. Zeker drie keer heeft een slag op de kaak de Brit even in verwarring ge bracht en daarvan heeft de snel reage rende Robinson dankbaar geprofiteerd. Van grote invloed is waarschijnlijk het feit geweest, dat de wenkbrauw van Robinson in de negende ronde was ge raakt. Vermoedelijk vreesde de uitda ger, dat deze blessure hem in de reste rende ronden danig zou kunnen hinde ren. weshalve hy besloot in een felle aanval zich geheel te geven ten einde op deze wijze een beslissing te force ren, hetgeen hem ook is gelukt. ROBINSON STOND VOOR. Bij het staken van het gevecht wezen de gegevens van Goldstein uit, dat hij aan beide boksers vier winstpunten had gegeven en één gelijk, maar in punten waardering stond Robinson voor met 5 tegen vier. Beide juryleden hadden eveneens „Sugar" als winnaar op hun briefjes staan, op het ogenblik dat de arbiter de match staakte, Eén jurylid bleek Robinson vijf ronden te hebben gegeven tegenover Turpin drie en een ronde gelijk, het andere jurylid had ge noteerd staan 5 ronden voor Robinson en. 4 voor Turpin. De beslissing van de scheidsrechter werd door Turpin sterk aangevochten. Turpin motiveerde het aldiv;: Ro binson was in de tiende ronde zeer vermoeid. Indien het gevecht niet was gestopt, zou ik zeker een kans op de overwinning hebben gehad. Inderdaad was ik een beetje duizelig, maar ik wist, dat het einde van de ronde na derde en ik stond stevig op mijn voe ten aldus Turpin. ZESTIGDUIZEND TOESCHOUWERS. Zestigduizend toeschouwers, onder wie generaal Douglas Mac Arthur woonden de match bij Het stadion van de New York Giants kan eigenlijk maar 55 000 toeschouwers bergen. Waar men die 5000 personen extra gestopt heeft, was niet zo gemakkelijk waar te nemen. De ontvangst bedroeg 725.000 dollars, het geen een som van 2Mt millioen gulden uitmaakte. Daarbij komt nog een bedrag aantelevisie- en filmrechten van onge veer 250.000 dollars. Robinson ontvangt van het totaal 30%, Turpin 25 De wedstrijd was „bevroren", hetgeen car. brt. gem. h.s. v. d. Pol (Ned.) 400 25 16.00 1.14 Delforge (Fr.) 157 25 628 51 Van Hassel (Belg) 400 48 8.69 88 De Ruyter (Ned.) 260 48 5.65 85 Driebanden Lagache Fr 50 74 0.675 7 Sweering (Ned.) 44 74 0.594 6 Vingerhoedt (Belg.) 50 71 0.704 5 da* Kok (Ned.) 34 71 0.478 7 W1LLETON OORSPRONKELIJK FEUILLETON door misschien ook: langzaam het graf l';ed voor Hetty, voor haar, wier ge- 'tem dierbaarder was dan zyn eigen langzaam het graf graven voor huwelijk met hem. met de „domi- Leeg en ontkracht zou hy zich- Sfvoelen, Het verlangen zou niet zoals nu, een kracht diep van :*n blijven waaruit hij zou putten Dit de onzichtbare, nimmer opra- bron van zyn wezen. Het zou tot Jtetende, verlammende begeerte wor- °ie een mist voor zijn ogen bracht sn weeë, holle pijn in zijn hart 'Jou hem alle werken onmogelyk «2. En daardoor alle leven. Want »erk was zUn leven ;'-J Kazan nog steeds gehoorzaam 'de kop op de voorpoten liggen? «2 zijn ogen reeds gesloten zyn, •lelijke dampen hun werk hebben Hij moest nu toch al wel be- 7;oos zijn. Achttien minuten over - Nee, nog twaalf minuten zou schzelf vermannen en wachten, hij de hond nog levend aantrof yG wist het zeker dan zou hij :*uet opnieuw kunnen opsluiten en -i3n opendraaien, niet opnieuw af- y «unnen nemen xh is er een innerlijke vrede nu ,;?en hand uit inzicht het dier en niet de hand van een vreem- •vmaken" noemden ze dat in de -2. Dit, wat hij deed. was geen ;Jen. Het was een uit liefdevol in- beëindigen van een dierenleven 2jn dienst had gedaan. Waren '•°r de mensen ook maar zulke re- iodra een mensenleven zichzelf ei ziw/'Ot wer(* was het zinneloo f'-hder vrucht. Maar de modernr '.rachtte altjjd zo lang mogelijk t? den, zo lang mogelyk te rekken bestaan van het zieke, gebrek- ?u endergang gedoemdeAl- d oe Jongeren, de levenskrachti- ,'p men niet zuinig. Die werden pioenen tegeiyk afgeslacht. Ka- C^viees, bommenvoedselEerst Vliegensvlug bindt hij de zakdoek voor zyn mond. Hij zal de adem zo lang mo gelyk inhouden, de kraan sluiten, alle ramen en de deuren opengooien en dan naar buiten lopen. Snel opent hij de keukendeur een windvlaag doet de petroleumlamp wal men, blaast hem uitOntzet deinst hij terug, niet voor de verstikkende dikke gaswalm, die hy heeft verwacht, maar voor de in dolle vreugde op hem toespringende hond, die bij het eerste piepen van de deurknop is opgevlogen, blij uit zyn eenzaamheid te worden verlost. De deur van de keuken naar buiten toe staat open De zwerver wankelt In het donker, terwyl hy de tranen achter zyn ogen voelt branden en een woeste vreugde in hem naar boven breektHet gas suist nogMet een snelle handbe weging aaait hij de kraan dicht. Och. myn jongen, mijn lieve hond. ben je niet dood? Ben je daar nog. myn beste Kazan? Twee bevende handen tasten in het donker naar de kop van het dier, le\gen zich op zijn levendige oren, strelen zyn spitse snuit. Kwispel staartend en met trillende neusvleugels laat Kazan zich zijn liefkozingen wel gevallen. Zó heeft hij de baas nog nooit meegemaakt. Zó heeft de baas nog nooit tot hem gesprokenStraks gaan ze misschien nog een heerlijke tocht ma ken óók Ze g&an een tocht maken. De laatste. „Dus jij hebt gebeden naar de hon dengod? Braaf beest hoor! De baas zal niet weer stout zyn niet weer je op sluiten. nee hoor. Jij gaat mee met de baas. Tegen goden kan men niet strij den, ook tegen de hondengod niet. Jy gaat mee. Voor de laatste nachtelijke locht door de bossen. Om afscheid te nemen van het dorp. En dan gaan we op reis. ja-ja, jy en ik samen". Nu weet hy ook, waarom hy daar straks geen gat kon graven, een uur geleden, een donker gat om het dier in te stoppen als hetals hetNu weet hij ook, wat voor geluid hij hoor de: het was de deur die openwaaide. Nu weet hy ook. waarom de gaslucht erger werd in de kamer, nadat hij het tweede raam had opengeworpen: de wind heeft het gas om het huis heen gevoerd en zo in de kamer, door de open vensters doen stromen. Tien minuten later sluit hy. de breed gerande hoed op het hoofd, de deur achter zich voor de laatste tocht. Ka zan vliegt als een dolleman 't smalle heuvelpad af Een uur daarna houdt hy weer een toespraak tot het dier. Hij heeft het met een leren riem stevig vastgelegd aan een kleine den. temidden van een laag dicht struikgewas. „Je mag met de baas mee. Heel lang en heel ver gaan we. Maar eerst moet je nog een poosje zoet zijn, want de baas moet iets doen, waarby hij jou niet kan gebruiken. Versta je mij, Kazan? Je moet Kéési zijn, hier wachten totdat de b&As kómt". Woord voor woord duidelijk uitspre kend en op sommige woorden de klem toon leggend, instrueert de zwerver zyn hond. Tot driemaal toe herhaalt hy het bevel, telkens, als sprak hy tot een mens met de geheven wysvinger vlak voor de schrandere snuit van het dier aan zyn woorden kracht bijzettend. Op twee meter afstand ligt de rugzak; vlak daarnaast de gitaar Kazan schijnt het te hebben begre pen. Rechtop zit hy, met de kop in de wind. als Japik met stevige pas in het donker verdwijnt, in de richting van zijn woning Daar aangekomen heeft hij een vol ledige gedaanteverwisseling ondergaan, innerlijk zowel als uiteriyk Geen spoor van zachtheid van emotie meer. van overpeinzing of aarzeling. Grimmig en verbeten staat zijn gezicht. Een grijns van spot en sarcasme graaft de groeven in zijn gelaat dieper maakt de vouwen om zijn mond als met een mes gesne den. Het gelaat krijgt iets demonisch in het schaarse licht van de bijna uit gebrande petroleumlamp. (Wordt vervolgd) 3 de eerste wereldoorlog, daarna in ^eede en straks in de derde.... 1 oat °P en snuift. Gés! schrikt "Hemel, straks wordt hy ook zelf ^QWelmd. ,In twee passen is hij andere raam en werpt ook dat ^ri vlugge handbeweging wijd is net misschien toch beter V laet zün vriend te sterven? lasiucht. wordt erger in plaats van Onzeker werpt hy een blik door Dier. Wat te doen? Hij ziet op °rioge: half twaalf. Goddank! 43.) Nu Panda dus wist, dat de post koets met Jolliepop en zijn geld onder weg was en door de rovers overvallen zou worden en .dat niets de ramp meer kon afwenden, terwyl Joris Goedbloed zich er niets van aan scheen te trekken wel nu zonk hy moedeloos op de grond en klaagde: „Eerst heeft die lelijke Graaf Isen Grim me in de val gelokt en toen heeft Wipsnor de Woudrover me gevangen genomen, en ten slotte kwam Jy en je deed er nog een sohepje bovenop.! jy hebt me ook bedrogen! Je hebt geen geweten, Joris!" ,Maar dat is juist de moeilykheid. manneke," zei Joris klagerig. „Ik heb wèl een geweten! Hoeveel aardiger zou het leven niet zyn wanneer ik er géén had! Immer zou ik dan luchtig door de wereld schryden, ik zou zingen en dan sen en steeds pret hebbenen nu? Geiyk een zware last tors ik myn ge weten met myen dat doet my er aan denken dat ik myn compagnon Wipsnor eigenlyk maar die sigaren te rug moest geven die ik van hem gesto len heb. Dat gaat toch niet aan, niet waar, dat ik me aan het eigendom van een zo achtenswaardig vriend zou ver- grypen!" Zo sprekend dekte hy het kistje met springstoffen weer met een lapje toe, en hy stak de sigaren in zyn zak en begaf zich naar buiten, waar hy al spoedig Wipsnor de Woudrovers- hoofdman aantrof. ,Ha ha, wel wel!" voegde hy deze op samenzweerders-toon toe. „Hé, hé; wat hoor ik daar? Dus de postkoets is met de .geldmiddelen onderweg, mijn beste? ja. tja. zo ziet ge! Myn aardig plannetje werkt goed! Uw geduld wordt beloond makker! Ieder het zyne, zeg ik altyd maar!" En terwyl hy sprak liet hij ongemerkt de sigaren terugval len in het kistje. „Juist." knikte Wipsnor bly. „Dat is eerlijke taal. Ik het mijne, dat vind ik ook!" En zo stonden die twee schavui ten elkaar te bedriegen; we zullen al spoedig zien, dat dit niet goed kan gaan. BILJARTEN Drielandenwedstrijd voor Nederland slecht begonnen De twaalf sterkste biljartspelers uit Frankryk, België en Nederland (vier van ieder land) zijn in Krasnapolsky t-e Amsterdam begonnen aan de drie landenwedstrijd (internationaal invi- tatie-tournooi). waarmede de Neder landse Biljartbond, na het grote na tionale jubileum-tournooi van de vo rige week. zijn 40-jarig bestaan viert. Viecr dagen lang zullen des middags en des avonds deze twaalf biljartvir tuozen tegen elkaar uitkomen zes van hen in het ankerkader 47/2 en zes het driebanden spel. Voor ieder der drie landen komen in deze beide speltypes twee spelers uit Ieder van hen zal 4 partijen in totaal spelen en wel tegen de vier tegenstanders van de beide andere landen niet dus tegen de eigen landge noot. Het land. dat aan het slot van het tournooi het meeste aantal matchpun- ten heeft behaald, komt als winnaar uit de stryd. De Nederlandse spelers hebben het tournooi overigens weinig groots in gezet. Met slechts 2 punten uit 4 par tijen zyn onze landgenoten slecht ge start. De Ruyter, Sweering en dr Kok verloren hun partyen en slechts Van de Pol wist voor ons land, dank zij de overwinning op de wel bijzonder zwak spelende, zenuwachtige Frans man Delforge, 2 matehpunlen te be machtigen. De Belgen deden het beter. Slechts twee van de vier kwamen aan bod. maar zy wonnen beiden. Van Hassel sleepte in een langzame party de overwinning uit het vuur in zijn 47 '2 partij tegen De Ruyter en wereldkampioen Vingerhoedt gaf dr Kok geen schyn van kans. Bij de Fransen verloor, zoals gezegd. Delforge van Van de Pol, maar de nog immer sterk spelende Lagache wist met zeer sterk eindspel Sweering op drie banden te verslaan. De uitslagen luiden: Anker-kader 47)2: DAMMEN OM DE ,.L. D."-BEKER Het tournooi om de Leldsch Dablad- beker werd gisteravond voortgezet met de 3de ronde. De uitslagen waren: Groep A; W. Huisman—H. Brouwer 2o, S v. d. Mev—M. J. v. d. Kwartel 2—0. Groep B: M. BrinksW. F. Olivier 02; C. B. JanssensJ. de Vink 02. Groep C: J. Slingerland—A. v. d. Rey- den 20. Groep D: A. G. de Jeu—F. Schild 2—0; W. Heemskerk—B. Belt afgebr. betekent dat de televisie-uitzending niet thuis kon worden ontvangen. Deze kon alleen bijgewoond worden in theaters. In Chicago, waar 1500 man tegelijk een bioscoop naar binnen wilde gaan, heeft dit geleid tot hevige straatgevechten, waartegen de politie machteloos stond. De deuren van het theater werden uit hun voegen gerukt en tenslotte besloot de directie om allen maar binnen te la ten, ook zij die niet in het bezit van een kaartje waren. Vier gedetineerden ontsnapt en gepakt Naar eerst thans bekend wordt, zijn Zondagavond uit het strafgesticht „Nor- gerhaven" «Drenthe) vier gedetineer den uitgebroken. Zy hebben kans ge zien by de invallende duisternis zwaar traliewerk door te zagen en op deze wyze er vandoor te gaan. Dinsdagmor gen vroeg zijn zy in de buurt van Coe- vorden weer gearresteerd Zij zijn on- middellyk op transport gestéld en naar Norgerhaven teruggebracht. Jongetje onder meelzakken gedood Op tragische wyze is gistermiddag het 4-jarig zoontje van de familie van Tetering te Zevenbergschehoek om het leven gekomen. Men trof het stervende kind aan in de schuur van zyn groot vader. de heer J. Kuijpers. waar hij onder twee meelzakken was bedolven. Ongeveer een uur tevoren was het jongetje van huis gegaan om bij zijn grootvader te gaan spelen. Hij was in de schuur van zijn grootvader terecht gekomen waar een voorraad rogge lag opgeslagen. In een van de zakken was een gaatje. Dit trok de aandacht van het jongetje. Hy is met zyn vinger in het gaatje gaan peuteren, waardoor de zak plotseling leeg begon te lopen. Twee zakken, die er boven op stonden gingen schuiven en kwamen op het. jon getje tereoht. Men heeft hem eerst een half uur later gevonden De levens geesten waren toen nog niet geheel ge weken, maar kunstmatige ademhaling baatte niet meer. GEREPATRIEERDE NEDERLANDERS NAAR ALGIERS? Naar AF.P. meldt, hebben de Neder landse autoriteiten zich tot de directie van de landbouw in Algerië gewend met het verzoek, om aan Nederlandse p'anters die van Indonesië naar Neder land zijn gerepatrieerd, toestemming te verlenen, zich te vestigen in Algerië. Onder deze planters bevinden zich landbouwkundige ingenieurs, die zich hebben gespecialiseerd in de tabaks cultuur, de suikercultuur, in het kwe ken van tropische planten, in de vee- fokikery en in de zuivelindustrie. (Ingez. Med.-aflv.) Verleden week vond de dienstbode van Mevrouw de J. te U., tijdens de najaars- schoonmaak, bij het opruimen van een kast een doos met papiersnippers. Toen zij de inhoud echter eens nader onder zocht, bleek het een groot aantal waar- depunten van Niemeijer's Koffie en Thee te zijn. Mevrouw de J. die hier al maanden tevergeefs naar had gezocht, was de koning te rijk! Gelukkig dat Nie meijer's waardepunten steeds geldig blijven. Het was een respectabel aantal, want Mevrouw de J. gebruikt - zoals alle ver standige huisvrouwen - steeds die heer lijke Niemeijer's Koffie en Thee. Fluks werden de bonnen verzonden naar Niemeyer Groningen en binnen enkele dagen bracht de post een doos met prachtig „Safira"-tafelbestek. Dank zij de schoonmaak - en dank zij Niemeijer's Koffie en Thee! - was Mevrouw de J. nu geheel zonder kosten in het bezit gekomen van de prachtige „Safira" vorken en lepels, vlekvrij door en door. Een wijze raad: geniet van Nie meijer's Kofie en Thee en.. bewaar de waardepunten zorgvuldig! VOOR VRIJDAG 14 SEPTEMBER Hilversum I (402 Meter). VARA: 7.00 Nieuws: 7.18 Gram. muziek; 8.00 Nieuws eo weerberichten; 8,18 Grm. muziek; 8 50 Voor de huisvrouw: 9.00 Gram. muziek: (9.30-9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwydlng; VARA: 10.20 Gram muziek: 10.30 Voor de vrouw 10.46 Sopraan en plano. 11.05 Ra- dlofeullleton; 11.25 Orgelspel. AVRO. 12 00 Orkestconcert; 12.30 Land- en tulnbouw- rr.ededellngen; 12.33 Gram muziek. 12.4o Sportpraatle; 13.00 Nieuws; 13.15 Medede lingen of gram. muziek; 13.20 Orgel en accordeon; 14 00 Kookpraatje; 14.20 Groot koor. Omroeporkest en solisten; 15.10 Voordracht; 15.30 Dansmuziek; VARA: 16.00 Gram. muziek, 16.30 Voor de Jeugd; 17 00 Planoduo; 17.20 Muzikale causerie; 18 00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht". 19 00 Pianospel^ 19. 10 Spreekuur voor emlgrarten: VPRO. 19.30 .De nieuwe Kerkorde", causerie; 19. 50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boek bespreking; 20.15 Gram. muziek; 20.30 .Benelux", causerie; 20.40 „Een sterk volk", causerie; VARA: 21.00 VerzoekDro- gramma 21.45 Buitenl. overzicht; 22.00 Lichte muziek, 22.25 Gesproken portret. 22.40 VPRO: „Vandaag", causerie: 22.45 Avond-wijding: VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.25-24.00 Kamerorkest. Hilversum II (298 Meter) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 In strumentaal septet: 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 815 Gramofoon muziek: 9.00 Voor dehulsvrouw, 9 35 Schoolradio; 9 45 Gram. muziek; 10.25 Plano, viool en cello: 11.00 Voor de zieken; 11.40 Kamer koor- 12 00 Angelus: 12.03 Gram muziek; 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen: 12.33 Gram. muziek: 12.55 Zonnewijzer: 13 00 Nieuws en Katholiek nieuwe; 13.20 Actualiteiten: 13.25 Metropole orkest 13. 45 Voor de huisvrouw; 14.00 Schoolradio; 14.20 Twee violen en plano: 15 10 Gram. muziek: 16.00 Voor de zieken 17 00 Voor de Jeugd- 17 15 Kinderkoor 17.45 Politie- kapel; 18.18 Katholiek signaal; 18.22 Gram muziek: 18.30 Amusementsmuziek. 18 52 Vraaggesprek met de voorzitter van het comité „Pro Palestina": 19.00 Nieuws; 19. 15 Regeringeuitzending: Verklaring en toe lichting; 19.35 Lichte muziek; 19.48 Kath. signaal en buitenl overzicht. 19.56 Gram muziek: 20.00 Nieuws: 20.05 De gewone man zegt er het zijne van: 20.12 Omroep orkest en solisten; 21.10 Brabants half uur 21.40 Pianorecital; 21.55 Opbouw ln Liefde", causerie- 22.10 Actualiteiten: 22.17 Harprecltal: 22.35 „Als die van Ons", Klankbeeld; 22 45 Avondgebed en Liturgi sche kalender;2 3.00 Nieuws; 23.15 Amuse mentsmuziek; 23.35-24.00 Lichte muziek. Engeland. BBC Home Service. (330 M.) 12.00 Gevar. muziek: 12.30 Voor de ar beiders- 12 55 Weerberichten: 13.00 Nieuws 13.10 Gram. muziek: 14 00 Orkestconcert: 15 00 Crltleken: 15 45 Muziek ln minia tuur; 16 15 Orkestconcert: 17 00 Voor de kinderen: 17 55 Weerberichten; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport: 18.20 Lichte muziek; 19.00 Hoorspel; 19,20 Gram. muziek; 19.30 Symphonle-orkest en solist; 21.00 Nieuws; 21.15 Amerikaanse nleu vsbrtef: 21.30 Gev. programma; 22.00 Mezzo-sopraan en cello. 22.45 Voordracht: 23.00-23.03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme (1500 en 247 Meter) 12.00 Amusementsorkest en solisten; 12. 30 Voor de arbeiders; 12.55 Orgelspel 13.15 Voor de kinderen; 13.45 Voor de kleuters; 14.00 Orkestconcert: 15 00 Lichte muziek; 15.30 Voor de soldaten; 15.45 Amusementsorkest; 16.15 „Mrs Dale's dag boek"; 16.30 Orgelspel; 17.00 Variété or kest en solisten; 17.45 Accordeonmuziek; 18.15 Variété orkest en solist: 18.45 Hoor spel: 19.00 Nieuws en radiojournaal; 19.25 Sport; 19.30 Amusementsmuziek; 20.15 Hoorspel met muziek; 20.45 Gevar. pro gramma; 21.15 Gram .muz.; 22.00 Nieuws 22.15 Amusementsorkest en solisten; 23.00 Voordracht- 28.15 BBC Welsh orkest en koor; 23.56—24.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk. (309 M.) 12.00 Orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.25 Omroeporkest; 15.40 Operettemuziek: 16.45 Nieuws 17.00 Bariton en piano; 18.00 Ge var. muziek; 19.45 Nieuws; 20.15 „Alda". opera; 22 15 Nieuws; 22.30 „Alda", opera; 23.40 Amusementsmuziek; 24.00 Nieuws; 0.301.00 Dansmuziek, Frankrijk. Nationaal Programma. (249 en 347 Meter 12.30 Orkestconoert; 13.00 Nieuws; 13.50 Idem-, 18.30 Amerlk. uitzending: 19.00 Gram. muziek; 19.06 Zangrecital; 20.00 Gram. muziek; 20.45 Orkestconcert; 23.30 Gram. muziek; 23.4524.00 Nieuws. BRUSSEL (324 en 484 meter): 324 Meter; 11 45 Gram. muziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel. 14.00 Kamermu ziek; 14.45. 15.10, 15.30 en 16.15 Gram. muziek: 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte mu ziek- 18.00 Gram. muziek; 18.10 Causerie; 18.20 Gram muziek; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.30 Filmrevue; 19.50 Radiofeuilleton; 20 00 Filmmuziek; 20.15 Orkestconcert: 22.00 Nieuws; 22.15 Jazz muziek: 22.45 Orgelmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 en 23.20 Romantische muziek; 23.35 24.00 Gram. muziek. 484 Meter: 11.45 Gram. muziek: 12.05 Or- kestconcert; 13.00 Nieuws; 13.10. 13.30, 14.30 en 15.00 Gram. muziek: 17.00 Dans muziek; 18.30 en 19.15 Gram. muziek; 19. 45 Niéuws: 20.00 Orkestconcert; 21.00 Zang; 22.00 Nieuws; 22.10 Blaastrlo; 22.45 Gram. muziek: 22.55 Nieuws: 23.00 Gram, muziek; 23 50 Nieuws. AGENDA Schouwburg „De Mens ln zijn vrlle tlld": „Je kunt het toch niet meene men". 8 uur nam. 8tadszaal: Concert „Les petlts chan teurs de la Cöte d'Azur". 8 uur nam. BIOSCOPEN: Trianon „Francis weet het beter" (a.l.) Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Als de nacht valt" (18 Jaar) Zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overigo dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Wie het laatst kust" (a.l.) Zon dag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido „Bomba" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 cn 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Korea - een heldenepos" (14 jaar). Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 8 Sept. 13 uur tot Zaterdag 15 Sept. 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel, 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3