Van zwijgende tot sprekende Kerk Nederlandse industrie komt op toeren Met een enkel woord Wat de Kerk tot ons volk, tot de Joden en tot de volkeren te zeggen heeft DONDERDAG 13 SEPTEMBER Belangrijke bijdragen tot militaire productie BINNENKORT AANMELDINGS PLICHT BUITENLANDSE ORDERS Het Nederlandse bedrijfsleven heeft, zoals bek?nd, voor circa een milliard gulden militaire orders onderhanden ten behoeve van dc Nederlandse land-, lucht- en zeestrjjdkrachten. Van het totaalbedrag van zes milliard gulden, dat voor dc defensie-uitgaven in de komende vier jaar is geraamd, zal, zo als men weet. ruim 3 milliard voor binnenlands? orders worden besteed. De heer Th. E J. de Bie, gen, majoor K.N.I.L., b.d., commissaris voor de mi litaire productie bij het Ministerie van Economische Zaken heeft verklaard, dat de industrieën thans langzamerhand op gang komen. In de loop van 1952 zullen zij wel op volle toeren kunnen gaan draaien. De Nederlandse Industrie houdt zich niet bezig met de vervaardiging van de artikelen, die wij uit de Ver. Staten ontvangen, zoals wapenen en vechtwa- gens. Onze defensieproductie ligt op het terrein van de telecommunicatiemidde- len (radio, radar), vuurleidingstoestel len meteorvliegtuigen (in samenwer king met België), marinevaartuigen, kleding en andere uitrustingsstukken, munitie, tot nu toe in hoofdzaak nog kleine munitie. Daarnaast heeft de op bouw van het defensie-apparaat een grote activiteit teweeggebracht in de bouwsector. Bij de Nederlandse industrie bestaat voor de defensieproductie een grote animo, de bedrijven, die voor defensie doeleinden werken profiteren nl. van een zg. „defensie order systeem". Hier door krijgen militaire opdrachten priori teit, zowel wat de grondstoffenvoorzie- ning betreft, als voor de tijd van uit voering, boven de civiele orders. Op de vraag- of dc Nederlandse Industrie op het ogenblik ook buiten landse orders heeft, gaf de heer De Schietpartij in Provinciale Staten van Belgisch Brabant TWEE DODEN EN TWEE ZWAAR GEWONDEN Gistermiddag heeft tijdens de zit ting van de Provinciale St%<en van Belgisch Brabant een Ieraar aan een provinciaal onderwijsinstituut, tegen wie een voorstel tot ontslag wegens wangedrag, was ingediend, zijn revol ver getrokken en geschoten op ver schillende leden van de Staten. Een hunner werd daarbij gedood. Twee der leden werden zeer ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De dader heeft de revolver op zichzelf gericht en zelf moord gepleegd. De vergadering zou Tchetceroukine, professor aan het centrum voor onder wijs en onderzoek der voedselindustrie- en horen, tegen wie een voorstel van afzetting wegens tuchteloosheid was ingediend door de centrale administra tieve commissie van deze provinciale inrichting. Tchetceroukine had tegen dit voor stel beroep aangetekend bij de Staten en werd bijgestaan door twee advoca ten. Na uitleg te hebben verschaf^ en zonder te wachten op de uitspraak van de Staten trok Tchetceroukine plotse ling een revolver en vuurde op de he ren Sterckx, onderdirecteur van voor noemd centrum, Van Laer, directeur van het centum en Erbrarid, direc teur van het technisch onderwijs der provincie Brabant. Sterckx werd gedood, terwijl Van Laer en Elbrand zwaar gewond wer den. Tchetceroukine vuurde bovendien in de richting van andere leden zonder hen te raken en pleegde daarna zelf moord door zich een kogel door het hoofd te jagen. De Neeff, gouverneur van Brabant heeft tegenover de journalisten bijzon derheden verstrekt over het voorval. Tohetceroukine, een genaturaliseerde Rus, had in totaal 23 schoten gelost. Toen Tcheceroukine tot Sterckx zei: „Ik geef U vijl seconden om Uw be slissing in te trekken", verklaarde deze aan de gouverneur: „Ik trek niets in" Hierop zei Tchetceroukine: ,Jk heb onweerlegbare argumenten, ik zal u het document tonen". Op dat ogenblik haalde hij twee revolvers te voorschijn en begon te vuren. NIEUWE PAUSELIJKE ENCYCLIEK. De Paus heeft gisteren een encycliek uitgevaardigd Sempiternus rex (eeuwige koning), waarin een beroep op allen gedaan wordt om zich te ver eningen onder één vlag" ter bestrijding van „de vijanden in vele landen, die al les wat goddelijk en christelijk is drei gen te vernietigen en uit te roeien." De encycliek, die ongeveer 7000 woor den telt en geschreven is in het Latijn, werd uitgegeven ter gelegenheid van de 1500ste verjaardag van de raad van Chalcedon, die in 451 bijeenkwam onder Paus Leo I om de afkeuring uit tc spreken over de leer van het mono- physisme. (United Press). BEPERKT OFFENSIEF IN KOREA. Vandaag zijn in Korea de gevechten opgelaaid, toen de Verbondenen een „beperkt" offensief begonnen. Na zware gevechten, waarbij de Noordelijken zwa re verliezen leden, slaagden de Verbon denen er in een aantal belangrijke heu vels in de centrale sector te ver overen. Aan het Oostelijk front zetten de ge allieerde infanterie en pantserwagens hun aanvallen voort en lijden de com munisten zware verliezen. Ook aan het Westelijk front verleggen de geallieer den hun stellingen in Noordelijke rich ting, waarbij matige tegenstand wordt ontmoet. Naarmate de Verbondenen in Oost- Korea verder opdringen en dichter bij de bevoorradingswegen van de Noorde lijken komen, ontmoetten zij heftiger tegenstand. Ten Noordoosten van Janggoe aan het Oostelijk uiteinde van het reser voir van Hwatsjon wisten de geallieer den communistische stellingen langs een belangrijke heuvelrug te veroveren. Enige kilometers verder visten de Ver bondenen twee belangrijke heuvels te bezetten. De langs bergpaden oprukkende ge allieerden worden hier bevoorraad door grote vrachtvliegtuigen, die reeds 50 ton voorraden hebben afgeworpen. By een gevecht tussen 35 Migs en 30 Thunderjets werden drie Migs bescha digd en werd een Thunderjet neerge schoten. De piloot van de Thunderjet kon worden gered. Bie een bevestigend antwoord. De regering heeft echter, van de voor het buitenland bestemde mi litaire productie in Nederland geen volledig overzicht. Daarom zul len zeer binnenkort de industrieën verplicht worden aan de regering mee te delen welke buitenlandse or ders zij onderhanden hebben. Door deze aanmeldingsplicht zal men zich een nauwkeurig beeld van de toestand op dit gebied kunnen vormen. Wat de samenwerking met België en Luxemburg op het gebied van de mili taire productie betreft, deelde de heer De Bie mede, dat bij verschillende Ne derlandse Industrieën reeds orders van België en Luxemburg geplaatst werden. De Belgische nationale wapenfabriek „F.N zoekt in Nederland onderleve ranciers voor sommige wapenonderde len. Een Nederlandse fabriek vervaar digt voor de Belgische en Nederlandse luchtmachten 300 straaljagers, waarvoor België de motoren levert. Daartegenover staan eveneens belangrijke orders van de Nederlandse strijdkrachten bij de Belgische industrie bv. op het gebied van lijn verbindingsmiddelen, motorvoer tuigen en munitie. Finse regering afgetreden De Finse coalitieregering, waarin de agrariërs de leiding hebben, is gister middag afgetreden. Dit aftreden houdt geen politieke cri sis in, doch wil het kabinet de mogelijk heid geven van een hervorming na de algemene verkiezingen van Juli. Bij deze verkiezingen verdreven de sociaal democraten de agrariërs van de eerste plaats in het parlement. De agrariërs zijn daar thans de op een na sterkste partij, gevolgd door de volksdemocraten, een combinatie van communisten en linkse socialisten. Ondanks deze lichte verschuiving in de sterkte der partijen verwacht men, dat Kekkonen aan het hoofd zal staan van een nieuwe coalitie, waarover de partijen reeds besprekingen hebben ge voerd. (lnccz. Med.-advert.) Al lijken Iwee hoofdpijn- tabletjes op elkander als twee druppels water, het Aspirin-tablet herkent U aan het Bayerkruis. Frankrijks positie in de defensie van West-Europa VERKLARING VAN DE GAULLE. Generaal Charles de Gaulle heeft op een bijeenkomst van de Frans-Ameri kaanse persvereniging verklaard, dat het defensiestelsel van het Atlantisch Pact de mogelijkheid in zich diende te bergen van een aanval in het geval van een Sovjet-Russisch offensief. Frankrijk was volgens de plannen niet genoeg be schermd. Frankrijk zou in net eerste stadium het front zijn en het zou Frank rijk zeer veel kosten. De plannen dienden opgesteld tc wor den met de medewerking en de toestem ming van Frankrijk. Het tot nog toe door Frankrijk gemaakte voorbehoud had diepe en practische oorzaken. Frankrijk kon niet aan een buitenlan der de volkomen verantwoordelijkheid voor zijn defensie overdragen zonder op te houden een staat te zijn. Generaal de Gaulle eiste de verant woordelijkheid voor de verdediging van het gebied tussen de Noordzee en Noord- Afrika (het laatste inbegrepen) en de verbindingen door de lucht en over wa ter op voor een Franse bevelhebber. Frankrijk en Duitsland dienden een rechtstreekse overeenkomst te sluiten. Een autonome deelneming van Duits land aan het defensie-stelsel voor het Westen zou niets alarmerends voor Frankrijk hebben integendeel, aldus de Gaulle. Hij oefende verder critiek op de wijze waarop in Noord-Afrika en in het bij zonder in Marokko, de kwestie der bases werd geregeld. Frankrijk kon geen „in menging en intrigues van zijn geallieer den" dulden. PERZISCH ULTIMATUM TÓCH VERZONDEN. 15 Dagen respijt Het Perzische ultimatum is gistéren n.aar Washington gezonden ter doorzen ding naar Londen door tussenkomst van Harriman, aldus heeft de Perzische mi nister-president Mossadeq verklaard. In het ultimatum wordt geëist, dat Engeland de oliebesprekingen binnen vijftien dagen hervat, anders zullen de verblijfsvergunningen van het Engelse personeel van de olieraffinaderij te Aba- dan worden ingetrokken Mossadeq heeft het ultimatum ver zonden. hoewei de oppositiefractie van het parlement de zitting, waarop een stemming over zijn politiek zou worden _ehouden. had geboycot. De Senaat heeft de minister-president echter zijn vertrouwen geschonken voor het ulti matum. De Ministersconferentie te Washington GROTE DRIE SPRAKEN OVER RUSLAND EN MIDDEN-OOSTEN. De conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de V.S., Frank rijk en Engeland te Washington is gistermiddag geopend. Zij hebben ruim twee uur in het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken vergaderd. Er is in zeer algeme ne trekken over de wereldsituatie gespro ken, waarbij de ministers poogden tot een ontleding van de politiek der Sov jets te komen. Charles Bohlen. deskundige voor Rus sische aangelegenheden van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken, hield een uiteenzetting over de eigenlijke bedoelingen der Russen bij hun jongste zetten op het schaakbord der wereldpoitiek en hij gaf de lijnen aan die de diplomatie der Sovjets schijnt te volgen, Verder is gesproken over het Midden- Oosten en het Middellandse Zee-gebied. Een Amerikaans lid van de permanente groep der organisatie van het Noordat- lantisch verdrag lichtte de ministers in over de militaire situatie en de toestand in het Middellandse Zee-gebied. Gespro ken is over de verwachte toelating van Griekenland en Turkije tot de Noord- atlantische verdragsorganisatie en de gevolgen hiervan voor de verdediging van het Midden-Oosten, waaraan deze beide staten dan deel zullen nemen. De Westduitse vraagstukken (het slui ten van een voorlopig vredesverdrag met de Westduitse federale republiek en haar inschakeling voor de verdediging van West-Europa) zullen vandaag, naar men verwacht, ter sprake komen. De besprekingen moeten Vrijdagmid dag a.s. zjjn afgs'open. daar de minis ters dan naar Ottawa vertrekken, waar a s. Zaterdag een voltallige bijeenkomst begint van de ministers van buitenland se zaken, financiën en landsverdediging der staten-leden van het Noord-Atlan tische verdrag. On de avondzitting van Woensdag heeft Sehuman het Franse plan voor een Eurooees leger tot in bijzonderhe den verklaard en verslag uitgebracht van de Parijse besprekingen over het plan. Dean Acheson en Herbert Morrison zouden Sehuman hun steun hebben toegezegd, omdat het Franse plan ,.de beste oplossing vormt van het vraag stuk der Duitse bedrage aan de West- europese verdediging". De ministers zouden hebben besloten zoveel moge lijk haast te maken met de organi satie van het leger onder generaal Eisenhower. GAITSKELL WAARSCHUWT ZIJN LANDGENOTEN. De Britse minister van financiën, Gaitskell. die zich op het ogenblik in Washington bevindt, heeft in een radio rede het een en ander medegedeeld over de invloed van het herbewape ningsprogramma en de hogere wereld- prijzen op het economisch leven van En geland. De Britse minister zeide. dat het toenemende dollartekort van Engeland zou betekenen, dat er in dat land ho gere belastingen zouden komen, dat de kosten van levensonderhoud zouden stijgen, dat er schaarste zou ontstaan cn dat de lonen bij het prijs verloop ten achter zouden blijven. „Wij hebben weer een dollarvraagstuk", zo zeide Gaitskell. „en het ziet er naar uit. dat we dit nog geruime tijd zullen houden". ISRAËLISCH—ARABISCHE CONFERENTIE. Gesplitste besprekingen. De vijf landen, die voor de Israelisch- Arabische conferentie te Parijs zijn uit genodigd (Israel, Syrië, Egypte. Jorda nië en Libanon) hebben de uitnodiging aanvaard, aldus maakt de verzoenings commissie der V. N. voor Palestina be kend. Vandaag wordt de eerste bijeen komst met de vertegenwoordigers dezer vijf landen gehouden. Daar de Arabie ren echter hebben geweigerd samen met de Israëlische afgevaardigden te vergaderen, zal de commissie een mor genzitting houden met de vertegenwoor digers van de vier Arabische landen en een middagzitting met de afgevaardigde van Israel. GRADY AFGETREDEN ALS AMERI KAANS AMBASSADEUR IN PERZIË. Henry F. Grady. de Amerikaanse am bassadeur in Perzië, heeft zijn ontslag gevraagd. Truman heeft het ontslag „met de grootste tegenzin" aanvaard. Loy W. Henderson, de huidige Ameri kaanse ambassadeur in India, is tot zijn opvolger benoemd. Chester Bowles, voormalig gouverneur van Connecticut cn administrateur voor de prijzen in de tweede wereldoorlog, volgt Henderson in India op. Grady had zich in het begin van de zomer reeds uit de diplomatieke dienst willen terugtrekken, doch bij het begin van de oliecrisis verklaarde hij zich be reid tot 4 September aan te blijven. BURGERVLIEGTUIGEN VOOR DE STRIJDKRACHTEN. Amerikaanse militaire en burgerlijke functionarissen hebben overeenstem ming bereikt over de omvang van een vloot viermotorige vliegtuigen van de burgerluchtvaart, die in geval van oor log aan de strijdkrachten zou worden overgedragen. Dit is bekend gemaakt in een rapport van honderd vooraanstaan de personen op luchtvaartgebied, die door de Nationale Veiligheidsraad wa ren aangewezen. Hoeveel vliegtuigen het hier betreft, wordt niet in het -rap port vermeld. Er is een regeling ont worpen voor het binnen 48 uur overal Ier wereld voor militair gebruik gereed maken van de bedoelde vloot. BINNENLAND De Federatie van Textiel Grossiers Bonden (F.T.G.B.), waarby aangesloten alle grossiers van betekenis, heeft het Initiatief genomen tot het oprichten van een Federatieve Textiel Grossiers Beurs, welke begin 1952 zal worden gehouden, In verband met het 5-larlg bestaan van de school reserve officieren verbin dingsdienst zal Zaterdag a s. In de nieuwe mansehappen-cantlne van de Hojelkazerne aan de Croeselaan te Utrecht een reünie van oudcommandanten, lnstruptcurs en leerlingen worden gehouden, Enige dagen geleden heeft zich ln Alkmaar een geval van vergiftiging voor gedaan. tengevolge waarvan een Jongen is overleden. Bestond aanvankelijk het ver moeden dat deze vergiftiging 13 veroor zaakt door de consumptie van haring uit blik, naar de directeur van de keurings dienst voor waren te Alkmaar meedeelt ls thans onomstotelijk vast komen te staan, dat het hier geen visverglftlglng betreft. De werkelijke oorzaak ls nog niet bekend. BUITENLAND President Peron heeft een wet afge kondigd, waarbij de staat van oorlog met Duitsland wordt beëindigd. De Oost-Berlljnse autoriteiten heb ben by 63 van de 90 doorgangsplaatsen lussen Oost- en West-Berlljn barricades opgericht Men gelooft dat de barricades tèn doel hebben de contröle van het ver keer over de sectorgrens door de Oost- Berlijnse polltic doelmatiger te maken. Joego-Slavlë heeft bij de Verenigde Naties een klacht ingediend over een schending van zijn grens door Albanese militairen, waarbij een Joegoslavische grenswacht werd gedood. Dit is de eerste maal sinds de breuk tussen Joego-Slavlë en de Komlnform. dat de regering te Belgrado een klacht by de Verenigde Naties heeft Ingediend over een grensincident met een der aangrenzende volksdemocratlsche staten. Een grote stratocrulser van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappy „United Airlines" ls ten zuiden van San Francisco in een baal neergestort. Men gelooft dat de bemanning van 3 koppen is omgeko men. Zendings-toogavond Pieterskerk Foto L.D./Van Vliet Zendings liefde is groot (Zendingstoog- avond 12 Septem~ ber 1951 Pie terskerk Leiden). ,,Gaat heen in de gehele wereld, predikt het Evan- gelie allen creatu ren". Markus 1615. Nu de nieuwe kerkorde der Ned. Herv. Kerk op I Mei j.I. is ingevoerd, betekent dit ook, dat de roeping tot het apostolaat ten aanzien van de niet- gekerstende wereld op de gemeenten en haar kerkeraden rust, welke kerke raden zich op hun beurt verzekerd kunnen weten van de medewerking van de classicale zendingscommissies. Om nu een begin te maken met deze nieuwe orde, waarin de behartiging van de zending in de organen der kerk is ingepast, was gisteren in de Pieters kerk door de Zendingscommissie in de Classis Leiden een zendings-toogavond belegd, waarin diverse sprekers gewezen hebben op het zendingsbevel van Jezus Christus: ,,Gaat heen in de gehele wereld, predikt het Evangelie allen creaturen" (Markus 16: 15). Achtereenvolgens werd een antwoord gegeven op de vraag: ,,Hoe spreekt de Kerk NU tot ons volk, tot de Joden en tot de volkeren". Onder de plm. 700 aanwezigen (een verblijdend grote belangstelling voor dit „nieuwe begin" in het leven der zen ding) merkten wij o.m. op verscheidene predikanten en diverse bestuursleden van zendingscorporaties. KERK WENST IN HET VOLLE LEVEN TE STAAN. Ds A. M. Knottnerus, Ned. Herv. predikant te Oudewetering, voorzitter van de Classicale Zendingscommissie, die een inleidend woord sprak, merkte o.a. op, dat wy met de invoering van de nieuwe kerkorde uiteraard geen nieuwe kerk hebben gekregen, doch wel een kerk, welke nieuw wil leven, spreken en handelen. Was de kerk in het verleden te veel een zwijgende kerk, welke veelal naast het leven stond en zich niet inliet met de vraag stukken op nationaal en internatio naal terrein, thans wil de Ned. Herv. Kerk vanuit het evangelie spreken tot het volk. TOT ONS VOLK. Ds E. Emmcn. secretaris der Generale Synode der N H. Kerk, gaf nu allereerst een antwoord op de vraag hoe de kerk nu tot. ons volk spreekt. Willen wij hier een antwoord op geven, aldus begon spreker, dan moeten wij dat doen tegen de achtergrond van wat nu aan verant woordelijkheidsbesef is gaan groeien n l. dat de Hervormde Kerk Zendingskerk is. Allereerst rijst de vraag wat hier kerk betekent. De kerk is dat wonderlijke lichaam in de wereld, waarin zij niet past. Zij is gesteld als een teken, een vreemd teken van God en Zijn Rijk, in welk teken God zegt dat er hoop is voor deze wereld. Tot die kerk behoort gij, HEUSS TWEE JAAR DUITS BONDSPRESIDENT. Bevolking politiek weinig geintcressecrd Het gebrek aan belangstelling der Duitse bevolking voor het jonge staats leven der Bondsrepubliek en het gemis aan vertrouwen in de politici in het al gemeen werden nog eens in het licht gesteld ter gelegenheid van de herden king van de tweede verjaardag van de keuze van prof. Heuss tot bondspresi dent. De jaardag is tot de eerste na oorlogse nationale feestdag verheven, doch er was in de bondshoofdstad niets van enige feeststemming te bemerken. Er was hoegenaamd geen belangstelling voor de plechtige zitting van de bonds dag, waarby ook de bondspresident en vertegenwoordigers van het diploma tieke corps aanwezig waren. De zaal was met 23 vlaggen van alle Duitse landen, versierd en de kanselier dr Adenauer noemde opnieuw de her eniging van alle Duitse gouwen als eis. die nooit zou worden opgegeven. Aden auer verklaarde: „De WestelUke wereld die de medewerking van Duitsland aan de verdediging van vrede en vrijheid wil. moet zich er van bewust zijn, dat slechts een waarlijk vrij volk van gan ser harte zyn gehele kracht geeft". Ook de bondskanselier sloot zich ln zijn korte rede aan bij de algemene klacht, dat de jonge staat „nog niet diep genoeg ln de harten van alle Duit sers verankerd is". Hy verweerde zich in zyn rede tegen .diegenen, die bij het werk aan de vooruitgang van Duitsland afzydig blijven of er zelfs honend te genover staan". neen beter nog die kerk zijt gij. Het gaat er niet om of de Synode spreekt, maar of gij spreekt., aldus spr. Maar hoe moeten wij spreken tot ons volk. Dat lijkt moeilijk, maar is in we zen gemakkelijk, want dat volk is uw buurman, uw buurvrouw. Het onder werp moet dus eigenlijk luideh: Hoe spreken wij met onze buurman. Laten we nu niet bij hen aankomen met grote woorden, met iets speciaal voor de Zon dag of met iets plechtigs, want we moe ten verstaanbaar spreken. Is ons spreken wel duidelijk getuigen van het Evangelie of mist ons getuige nis de omzettende kracht9 Schuif uw verantwoordelijkheid nu niet af op de Synode of andere colleges, onder de verontschuldiging, dat het zo moeilijk is te spreken, wees een over tuigd mens, die staat voor zijn geloof en die getuigt, d.i. die mag meespreken wat geschreven staat, zodat een vonk van ons overschiet in het donkere hart, zonder hoop, van uw buurman. Slechts op die manier wordt onze kerk zen dingskerk. TOT DE JODEN. Wie is de gesprekspartner van de Kerk? Met deze vraag begon Ds J. H. Grolle director-secretaris van „Kerk en Israël" zyn toespraak. Het antwoord: de Joden, klinkt zo eenvoudig, maar het is iets geweldigs, want de Joden dat is het uitverkoren volk van God, dat nooit verstoten is. Denkt U nu niet, aldus spreker, dat de Christenen het „nieuwe Israël zijn geworden en dat het oude Israël heeft afgedaan. In het Nieuwe Testament staat duideiyk dat wij mede Gods volk zyn geworden, d.w.z. zy en wij samen Gods volk. Spreken tót de Joden is niet mogelijk, want voortdurend stellen zij eritische vragen, die de Christenen aangrijpen in hun zwakke plekken: hun verdeeldheid, hun wreedheden ln vroeger tyden, hun laksheid. Als ónze Messias komt, zo zeg gen zij, dan zal alles veranderen, maar jullie zyn conservatief, proberen alles vast te houden. Nu, jullie Messias is de onze niet. Dit soort vragen is hard, maar we moeten luisteren, want op al deze pun ten moet de Kerk zich bekeren. Ons gesprek moet dus niet tot, maar met Israël zyn. Nu de nieuwe staat is gesticht en de Joden zich zelfbewust en vry voelen is er een grote hunkering naar een nieuwe ontmoeting met de God Israëls, van daal dat velen het Nieuwe Testament lezen. Zij voelen de broederlyke ge nieenschap, die zij kennen als een taak om van te getuigen. Nu komt de Kerk in het besef: Uw God is onze God, Uw volk ons volk. En wij gaan naast Israël staan, om cr nooit weer vandaan te gaan. We moeien breken met onze agressieve houding en luisteren, veel meer dan spreken, we oefenen gemeenschap, zo lang tot de Joden zich gaan verwon deren over onze broederschap. Dan komt het moment voor de Kerk om tc gaan spreken en te vertellen hoe in Jezus Christus wij één geworden zyn, doordat Hy de scheidsmuur heeft af gebroken. Dan zal, als God het wil, ook het moment aanbreken waarop het Joodse volk ln zyn geheel zich zal wijden aan de taak. waarop het al tijd al is voorbereid: zendingsvolk te zyn. TOT DE VOLKEREN Ten slotte sprak dr G. P. H. Locher, voorheen predikant van de Prot. kerk te Makassar, over: Hoe spreekt de kerk nu tot de volkeren? Welk een dwaze zaak is de zaak der zending, aldus spr., wat een aanmatiging die vreemde volken te gaan vertellen: onze God is dé God. En toch moet de kerk, moet u, meedoen aan deze dwaze zaak, enkel omdat het Jezus' opdracht is. Moet de kerk nu nog doorgaan met het zendingswerk in Indonesië? Na tuurlijk wel, want de zending vond zyn grondslag niet in de koloniale verhouding, maar in de opdracht. En al wordt ons het werk in Indonesië ontnomen, dan nog blijft de opdracht geldig en zullen wij dus andere gebie den moeten zoeken. De jonge kerken in Indonesië zitten met dezelfde problemen cn moeiiykhe- den als wy. Wij weten geen antwoord en zullen dit ook toe moeten geven, want onze kerk heeft ook gefaald. Er is er slechts één die antwoord kan ge ven en dat is Jezus Christus. Toch hebben wy op de kerken van Indonesië een streepje voor. omdat wij mogen bouwen op een traditie van eeu wen. Uit deze rijkdom willen zy ook putten. Verder vragen zij mensen, die hun willen helpen by de opleiding van hun predikanten en andere werkers en ook geld. want er is zeer veel nodig. Zo is onze taak misschien veranderd in In donesië. maar verdwenen is zy niet. Wij moeten helpen, zoveel wij kunnen, maar we moeten ons niet opdringen, want dan zohden wy een erfenis, die niets met het Evangelie van Jezus Christus te maken heeft, toevoegen aan de erfenis van het Evangelie. Zyn wy bereid te helpen, of moet de Raad voor de Zending als er om hulp gevraagd wordt zeggen: we willen wel, maar er ls geen geld? Zou dat onze dank moeten zyn voor de grote zegenin gen? Het slotwoord werd gesproken door ds D. J. Vossers, voorzitter van de clas sicale vergadering waarna de dienst be sloten werd met het zingen van Psalm 72 11 „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen". Het Nederlands Hervormd Kerkkoor o.l.v.. Henk Geirnaert, verleende aan deze dienst medewerking. EREWIMPEL RODE KRUIS VOOR GOUDA. „De beroemde Goudse glazen ziet men pas goed als buiten de zon schynt, en het werk van het Rode Kruis komt eerst ten volle tot zijn recht als dit doorstraald wordt door het licht van d» liefde tot de medemens". Deze woorden sprak gisteravond de voorzitter van het Ned. Rode Kruis, Ir F. C. C. van Tuyll van Zuylen, toen hij het afdelingsbestuur en het campagne comité van Gouda dankte voor de ar beid, die ten bate van de inzamelings campagne 1951 was verricht. Gouda heeft daarbij een topprestatie geleverd. Het staat al bijna vast, dat Gouda ook dit jaar van alle Rede Knils* afdelingen ln den lande de beste resul taten heeft behaald. Ten teken daarvan overhandigde de voorzitter van ne- hoofdbestuur aan de voorzitter van de afd. Gouda, dr Swart, de erewimpel die telkens in het bezit zal komen van de afdeling, welke de beste resultaten boekte. BRITS-TNDTER KREEG HERSENSCHUDDING Aan de Veerlaan té Rotterdam <>nt" stond des nachts een vechtpartij. waar bij een aantal mannen van verschil* lende nationaliteiten was betrokken. Ook de 30-jarige Brits-Indier, uit caj* outta en een 29-jarige schilder Rotterdam mengden zich in de struo; De Br.-Indier kreeg van de fichnd® enkele slagen, waardoor hü neerviel. Ock zou de Rotterdammer hem schop tegen het hoofd hebben Met een hersenschudding werd n®; slachtoffer, die opvarende was van n® Engelse ss. Rajah, naar het Zuiderse* kenhuis vervoerd, waaruit hy later worden ontslagen. De dader werd door de politie opie" sloten.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2