Dodenschip" van Djakarta-Lloyd afgekeurd voor pelgrimvervoer Florence (hadwick zwom als eerste vrouw van Engeland naar Frankrijk Minister Tan Godsdienstzaken door velen verantwoordelijk gesteld r„GEEN BLIJVENDE STAD" Herman van Haftum Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 12 September 1951- Tweede Blad No. 27404 Levensdrama der teleurgestelde Mekka-gangers (Van onze correspondent te Djakarta) „De pestziekte wordt door de gehele maatschappij zeer gevreesd", aldus schrijft het in Djakarta verschijnende Indonesische dagblad „Abadi". Doch de berichten over pestgevallen in Saudi-Arabië zijn aldus gaat het blad ver der door een bepaalde groep in Indonesië als zeer welkom nieuws beschouwd, omdat het gebruikt kon worden om een grote blunder te verbloemen. Met deze woorden oefent het blad dat beschouwd kan worden als het officiële orgaan van de Islamitische party „Masjoemi", de belangrijkste rege ringspartij dus de scherpst denkbare en uiterst grimmige critiek uit op het beleid van de regering ten aanzien van de jaarlijkse bedevaart naar Mekka, die voor honderden adspïrant-Mekka-gangers is geworden tot, wat men zonder overdrijving een drama in hun leven kan noemen! Om dit drama volledig te kunnen pei len. moet men begrip hebben voor wat êen tocht naar de Heilige plaatsen voor fen Islamiet betekent. Jarenlang wordt daarvoor soms gespaard. Nu het grote cebeuren zich zou gaan voltrekken, zien honderden bedevaartgangers, in diverse plaatsen in Indonesië gereed, voor in keping, hun verwachtingen de bodem nueslagen. ï)e directe oorzaak van het afstel van hun reis naar Mekka, ligt in het verbod van de Indonesische regering om „in verband met de gezondheidstoestand in Djeddah en Mekka, waar een ziekte is uitgebroken, die met koorts gepaard gaat" aldus heet het in de officiële oiededeling de bedevaartstocht te on dernemen. Nadere omschrijving werd van de rekte niet gegeven, doch het verbod stond ongetwijfeld in verband met de berichten, dat in Saudi-Arabië pest zou sjn uitgebroken. Deze berichten zijn nóderhand met de grootste stelligheid tegengesproken. Wel was een geval van builenpest geconstateerd in een gehucht n de staat Yemen dus niet op Saudi - Arabisch gebied doch men had af doende isolatie-maatregelen genomen. De regering van Egypte had dan ook geen bezwaar dat Egyptenaren ter bede vaart zouden gaan. De Indonesische regering heeft echter de pelgrimstochten, die met drie schepen nog moesten aanvangen, de finitief afgelast. Haar opdracht om de pelgrims, die reeds onderweg waren, in een of andere haven van Djeddah aan land te zetten, moest door scheepvaart maatschappijen als technisch onuitvoer baar van de hand worden gewézen. Dit is de directe aanleiding. De diepere oorzaak van het pel grimsdrama vindt men daar waar „Abadi" schrijft „dat de berichten over pest in Saudi-Arabië gretig werden aangegrepen om de fouten bij de orga nisatie der Mekka-reizen te verbloe men". ASPIRATIES ALLEEN NIET VOLDOENDE! De fouten vinden hun oorsprong in de op zichzelf gezonde aspiratie om de pel- grimtochten door een Nationale Scheep vaartmaatschappij te doen uitvoeren. Maar met aspiraties alleen komt men er niet. Nodig zijn voor de Hadji-vaart ge schikte schepen, alsmede ervaring op het gebied van massa-vervoer, dat zeker in de tropen bijzondere eisen stelt aan hygiënische omstandigheden. Oorspron kelijk lag het kennelijk in het voorne men ook dit jaar weer de bedevaartrei zen te doen uitvoeren door de „Kongsi Tiga", met welke naam de stoomvaart maatschappij Nederland", de Kon. Rott. Lloyd en de Stoomvaartmij. „Oceaan" worden aangeduid. In Februari werd door het Ministerie van Godsdienstzaken een offerte gevraagd, waarbij men oor spronkelijk zelfs voor alle adspirant Hadjis hut-accomodatie wenste' Later kreeg men van genoemd minis terie een briefje dat, mede in verband met de voorwaarde dat de passagekos- ten gedeeltelijk in buitenlandse valuta moesten worden voldaan, men van het aanbod van de Kongsi Tiga afzag. Het bleek dat de bedevaartgangers zouden worden vervoerd door de Dja karta Lloyd, in samenwerking met de Indonesian Navigation Company, die daarvoor twee schepen, de „San Fran cisco" en de „Jenny" had aangekocht, met steun van de Indonesische regering, die een lening verstrekte ter grootte van het bedrag, nodig voor aankoop van de deviezencertificaten. De San Francisco is echter nooit in Indonesië aangekomen. Het schip ging in Amerika aan de ketting, naar wij me nen in verband met een hypotheek schuld, die op het schip rustte. De „Jenny", een oude Griekse boot, kwam wel in Indonesië, doch werd. ter wijl de datum van haar eerste afvaart reeds was gepubliceerd, door de inspec tie voor de Scheepvaart afgekeurd, om dat het schip niet voldeed aan de mini mum-voorwaarden voor het massa-ver voer voor pelgrims. De ventilatie van de ruimen was onvoldoende, de tempe ratuur onderdeks bedroeg zelfs 's nachts nog 120 graden Fahrenheit, en lot welke rampzalige gevolgen dit in de Rode zee zou hebben geleid, laat zich denken. Verder heeft het schip een stalen dek, in plaats van met hout bekleed, en wa ren de kook-, was- en toiletgelegenhe den onvoldoende! Maar de Nationale Scheepvaart maat schappij liet zich niet zo maar op zij zet ten. Tot de hoogste autoriteit werd in de arm genomen, en zo kreeg de maat schappij dispensatie, al moesten dan wel een aantal verbeteringen worden aange bracht. Uitgevaren is dc „Jenny" nochtans niet. Het heet nu dat de ketels niet in allerbeste conditie zijn, en de repara tie daarvan zal zoveel tijd in beslag nemen dat het dit jaar niet aan de Mekka-vaart kan deelnemen. Het is echter de vraag of het schip erg ver zou zijn gekomen. Bovendien heeft de „Jenny" een „reputatie": op een harer reizen als Grieks landverhuizers-schip, stierven 40 passagiers! PELGRIMS WACHTTEN WEKENLANG. De Djakarta Lloyd zat dus zonder schepen en noodgedwongen moest toen de Kongsi Tiga weer worden in geschakeld. Met dit al was echter veel tijd verloren gegaan en intussen wacht ten honderden Mekka-gangers in de Indonesische havens op hun vertrek. Verre reizen hadden velen van hen toen reeds achter de rug. Allen had den bovendien om in aanmerking voor de Hadji-reis te kunnen komen een van de 10.000 aandelen ad 500 roepiah moeten nemen in het kapitaal van de Djakarta Lloyd. „Zekerheid" hadden zfj daardoor niet gekregen, maar zy behoorden aldus in ieder ge val tot de „gegadigden". Zo vertoefden in Priok primitief gehuisvest in een loods van de bag gerdienst reeds wekenlang enige honderden pelgrims, wachtend op het moment van vertrek. Zy moesten in hun eigen onderhoud voorzien en ve len waren uiteindelyk gedwongen teneinde dit onvoorziene oponthoud te kunnen door komen kostbaarheden te verkopen. Het is geen wonder, dat. toen bekend werd dat de reis naar Mekka die de grootste gebeurtenis in het leven van de Islamieten vormt! niet doorging, zij te hoop liepen en demonstraties hielden voor het Departement van Godsdienst zaken en het Parlementsgebouw om te protesteren tegen het ministeriële be sluit. waarbij de reis werd afgelast. De regering heeft nu toegezegd dat zij de teleurgestelde adspirant-Hadji's op alle mogelijke manieren zal helpen om naar hun woonplaats terug te keren cn dat zij volgend jaar prioriteit zullen krijgen voor hun reis naar Mekka. Daarmee is voor het ogenblik de kous af. Voor het ogenblik! Want luide stemmen eisen het hoofd van de Minister van Godsdienstzaken, Wachid Hasjim, die men verantwoorde lijk stelt voor dit drama, dat in een mis plaatste nationale trots zijn oorsprong vond. En waar de Hadji-kwestie een belangrijke aangelegenheid voor de Isla miet is, zou het wel eens kunnen gebeu ren. dat het kabinet-Soekiman een deuk kreeg op een plaats, waar men deze in deze tijd het minst had ver wacht De Kanaalzwemmerij Florence Chadwick is er in geslaagd het Kanaal van Engeland naar Frank rijk over te zwemmen. Er heerste veel misverstand over de identiteit van de zwemster, die te Dover was gestart en ergens op het verlaten strand van Frankrijk aan wal was gestapt. Enkele badgasten zagen haar aan wal komen. Na enkele minuten stapte zij in (Ingez. Med.-adv.) Deze jonge vrouw vindt het geen kunst, maar je moet het toeten: Veilig wast U, indien V speciaal alkalivrij -wast. Speciaal al kali vrij voor wol is Echfalon en speciaal oUcalivrij voor syde is Vivalon. de boot welke haar had begeleid van Engeland naar Frankrijk. Aanvankelijk dacht men dat de Deense zwemster Elna Andersen een geslaagde poging had ge daan. maar ten slotte wees een onder zoek uit, dat de 32-jarige Californische zwemster Florence Ohadwick aan het Franse strand was aangekomen De laatste berichten waren geweest, dat zij omstreeks 12 uur Dinsdagmiddag ergens in de mist bij de Franse kust zwom. 20 km van Kaap Griz Nez ls de Ameri kaanse zwemster, bij het plaatsje San- gatta aan wal gestapt. De mistificatie was nog groter geworden door het feit, toen honderden belangstellenden, die van de poging op de hoogte waren, aan het strand bij Kaap Griz Nez de zee af- buurden. Er was n.l. het bericht binnen geko men dat Florence Chadwick het laatste gedeelte alleen had afgelegd, omdat zij de volgboot in de mist was kwijt ge raakt. Florence Ohadwick ls de eerste vrouw die het Kanaal van Engeland naar Frankrijk heeft overgezwommen. De Cubaan José Cortinas die bij Kaap Griz Nez was gestart heeft na 14 uur in het water te hebben gelegen, zijn po ging opgegeven wegens krapip. Hij was toen 4 mijl van de kust van Kent ver wijderd. Ook de .Argentijn Abertondo. heeft moeten opgeven. Hij had 11 uur en 35 minuten in het water gelegen. FEUILLETON OORSPRONKELIJK FEUILLETON door Nee. Kazan, doe niet alsof je het begrijpt. Jij kent haar niet. Als je haar lende zou je evenveel van haar houden ais van mij. Zij was zo zacht, zo hef, heel anders dan ik geworden oen nadat ik haar verloor". Weel moet hy kuchen en de tranen, die zijn item verstikken, wegduwen naar onde ren. Liefdevol strelen zijn handen de rug van het dier. Als hij eindelijk op f iat en naar de deur loopt, springt bet beest kwispelstaartend tegen hem niet anders menend, dan dat hij T^ar bulten mag. .Nee. mijn jongen, jij gaat deze dem o/et meer uit. Straks za.1 de baas jou togen. straks als jij al ver weg bent het Nirwana van je kornuiten, •"•aks.... Kun je bidden of kun je bat niet, jij, die zo schrander bent Bidt dan tot de hondengod, want je zult leldra bij hem zijn Hjj zet de wilgentenen mand in de Iftiken onder de tafel neer. „Kazan!" fsbiedt zijn gesmoorde stem, „hier gaan -/sen". Met zyn hand wfjst hjj onder be tafel. Langzaam voldoet de hond aan .iet bevel Hij gaat eerst op zijn achter een zitten en ziet vragend naar zijn was op. De gebiedende vinger blijft r'jzen. Traag legt hij eerst de linker •n dan de rechter voorpoot op het kleedje m de mand, laat zoet de kop °P de vcorpr.ten vallen. Voor de laatste maal bukt de zwer- zich en aait hem over de kop. Dan ;taat hij met een ruk op, overtuigt zich *r van dat het raam goed gesloten is, bekt nog even aan de deurknop en graait met een grimmige trek op het juicht de gaskraan wijd-open. zodat Qet gas zacht-suizend een uitweg vindt. .Snel loopt hij naar de kamer, sluit be keukendeur zorgvuldig achter zich ;Q gaat aan de tegenovergestelde zijde •tak by het wijdopen raam zitten, het n°ofd stuttend in de beide handen t,.- Het moet, vermant hij zichzelf- wees niet weekhartig. Het dier heeft zachte dood met schone dromen. °et 2al njmmer de bitterheid van de ^oerdom kennen, nooit stram en stijf ;:a de ene paats naar de andere wor- •Q gejaagd Of wil )e hem liever zien "erven van kou en gebrek, straks in vreemde, wanneer de Slavische vvin- 'to komen en hij nog meer afhankelijk van de menselijke goedheid en feistyrijheld dan jij zult zijn? Dit 15 2Ün dood. Op de plaats waar hij heeft geleefd, moet hij sterven. Door de hand van degene, die hem heeft verzorgd, toegesproken, liefgehad Hoort hij iets? Is er iemand aan de deur? Geschrokken ziet hij op zijn horloge. Elf uur? Dat is veel te laat voor een bezoek. Bovendien: hij verwacht geen bezoek meer. Alles is geregeld, alles af gehandeld. Hem rest nog slechts de slot- acte zelf te spelen Het raampje zal hebben geklapperd, stelt hij zichzelf gerust. En luistert naar het suizen van het gas in de keuken, dat in de nachtelijke stilte duidelijk hoorbaar is Er schijnt wat meer wind te komen. Duidelijk ziet hij door het open raam de boomtoppen heen en weer gaan. Het heeft 's middags geregend. Dat komt goed met zijn plannen overeen. Nooit zou hij het zichzelf vergeven, wanneer door zijn toedoen een stuk van het dorpse natuurschoon verloren ging.... De rode haan zal straks victorie kraai en, de rode haan, die alles vernietigt-, alles wegbrandt, al het oune aan de vergetelheid prijs geeft en de weg vrij maakt voor -het nieuwe In de keuken suist het gas. Goeie Kazan. Beste hond. Altijd trouw en aanhankelijk, ook als zijn baas, ver dronken in zyn werk, dagenlang geen mond tegen hem open deed, vaak niet op tijd zyn etensbakje vulde Het zou nu zou het toch wel haast vlug raadpleegt hij nogmaals zijn horloge, heeft geen begrip van tijd, kan niet uitrekenen, zelfs niet bij bena dering, hoelang de kraan al openstaat, hoe lang het dodelijke gas al binnen stroomt. Een half uur is voldoende, moet voldoende zijn. De keuken is maar klein. En een hond is maar een hond. Vijf minuten over elf? Hii heefthet is toch zeker ach, welnee, het lijkt hem zo lang, omdat, nu ja.... omdat er in deze laatste minuten van het die renleven daar naast hem in de keuken zoveel door zijn hoofd is gegaan. Omdat hij weet deze nacht voor het laatst in de woning te zijn, die hem vijftien jaar lang heeft geherbergd, waarvan de wan den en de zoldering geladen zijn met de gedachten, die hij er heeft sedacht, de dromen, die hij er heeft gedroomd. Vijftien jaar lang In de keuken suist het gas, Daar-even hoe had het dier hem aangezien, met bijna menselijke ogen, met een blik van bijna menselijk begrij pen, menselijk voorvoelen van de ko mende dood, de (komende scheiding. Het had hem herinnerd aan een ander ogenpaar, waarin hij had gekeken, eens, jaren geleden. De ogen van zijn moe der. Ach na haar is de hond eigen-- lijk de enige geweest, die hem trouw is gebleven, die het geloof in hem heeft gehouden; het enige wezen waarvan hij heeft gehouden meer dan van iemand anders, meer dan van zijn burgerlijke broers en zustersBehalve dan behalve dan van haarvan haar In de keuken 6uist het gas. Als zij, als Hetty nu eens daar was? Als zij nu eens om het leven kwam? Het dodelijke gas inademde met een licht bewegen van haar fijne, doorzichtige neusvleugels? Was zij dan niet reeds dood voor hem, die haar aanbad? Was zij niet erger dan dood, omdat zij van een ander was, omdat zij er wel was, maar ver, onbereikbaar ver? O zeker, hy had kunnen blijven. In zijn huis. In dit huis. Kunnen blijven werken, zingen en spelen, wandelen en peinzen. Maar zoals hU straks, toen hij de schop voor de eerste maal achter het huis in de heide had gestoken om een grafje te delven voor zyn hond, niet verdér had kunnen gaan en het graaftuig met een vloek onder het aan recht had gesmeten, eenvoudig omdat hij het niet kon, zo wist hy, dat in het dorp biyven zou betekenen: langzaam, schop voor schop, zijn eigen geestelyke graf graven, langzaam ten onder gaan aan het verterende vuur van binnen. (Wordt vervolgd) VOETBAL. Afdeling Leiden waarschuwt tegen ruw spel Hoewel de competitie van de afde ling Leiden van de KNVB nauweiyks aan de gang is, is er al zoveel werk aan de winkel voor de Strafcommissie, dat dit college twee volle avonden zitting zal moeten houden om alle zondaars van het afgelopen week einde te kunnen verhoren en bestraf fen. Het bestuur van de afdeling Leiden heeft zich dan ook niet zonder reden tot de clubbesturen gericht met het ver zoek de spelers er dringend op te wijzen, dat alle overtreders streng zullen wor den gestraft en voor geruime tyd van spelen zullen worden uitgesloten. Men zy dus gewaarschuwd! BOKSEN. Grote beurzen voor Robinson en Turpin Hoewel de Polo Grounds te Ncw- York. dc arena waar Ray Robinson cn Randolph Turpin hedenavond hun ti telgevecht zullen hebben, nog niet is uitverkocht, staat het thans reeds vast, dat beide boksers de grootste beurzen zullen ontvangen van hun carrière tot nu toe. Momenteel is voor ruim 400.000 dollar aan entreebewyzen aan de man gebracht. Wanneer het stadion, dat 55.000 toe schouwers kan bevatten, geheel uitver kocht raakt, zal het bedrag de 600.000 dollar overschrijden. Hierbij komen dan nog de film- en televisierechten ten be drage van totaal 250.000 dollar. In een groot aantal theaters in steden buiten New-York zullen televisie-voorstellingen worden gegeven. Mocht het gevecht zo danig worden, dat de vraag naar film- copieën groter wordt dan die. waarop n:en nu rekent, dan zal het bedrag, dat aan filmreohten binnenkomt. 400.000 k 500.000 dollar kunnen gaan bedragen. Robinson, alhoewel uitdager, krijgt van het totaalbedrag 30%, Turpin 25 procent. De entree-pryzen varieren van 30 dollar voor een ringplaats tot 5 dollar voor de goedkoopste rang. BILJARTEN. Vierdaags drielandentournooi driebanden- en kader 47/2 Werd het afgelopen weekeinde te Amsterdam een massaal jubileum - tournooi gehouden ter gelegenheid van het 40 jaar bestaan van de Neder landse Biljartbond, de komende dagen gaat de belangstelling uit naar een internationaal invitatictoumooi, dat in Krasnapolsky te Amsterdam wordt gehouden. Het ls een drlelandenwedstryd drie banden en 47/2, dat van 12 t/m. 15 September wordt gehouden en waaraan wordt deelgenomen door Frankrijk met Lagache en Lacrolx in het driebanden- spel en Galmiohe en Chassereau in het kader 47/2, België met Vingerhoedt en Dessart in het driebandenspel, Gabriels en Van Hassel in 47/2. Kok en J. H. Sweering zijn de Nederlandse drieban den-spelers in dit tournooi, terwyi Van der Pol en De Ruyter aan de tafels van het kader 47/2 zullen verschijnen. Over het Zaterdag en Zondag j.l. ge houden tournooi deelt onze stadgenoot Bert Teegelaar, die arbiter was. ons mede dat de wedstrijden keurig op tyd eindigden en niet, zoals het ANP meld de. tot diep in de nacht van Zaterdag op' Zondag voortduurden. SCHAKEN 42) Toen Wipsnor de Woudrovershoofd- man zijn feestsigaar ongeveer half op gerookt had, gebeurde er iets dat het hele roverskamp in opschudding bracht; toen kwam namelyk de boodschapper terug, di eer op uit was gestuurd om Panda's brief aan Jolliepop te brengen „Het is in orde baas!" riep die bood schapper buiten adem. ,Ik heb de brief bezorgd, en die loll.'epopper zei, dat hij het ge'd in een koffertje zou doen en ftiet de oi'tkoets van vandaag naarStot- terbur? zou gaan „Ha!" riep Wipsnor, tenvijl hy over eind sprong. „Dat is best! Die postkoets komt vanmiddag hier door het woud en dan zullen we eens een eeriyk ouder wets partijtje roverij beleven! We zullen ze het vuur aan de schenen leggen!" Nu had Panda dat gehoord, en hy ging verdrietig de grot binnen om troost bij Joris Goedbloed te zoeken .maar deze bleek met iets anders bezig te zyn. Hy had het kistje met ontplofbare midde len te voorschijn gehaald, dat hy een poosje geleden in de schatkamer van de rovers had gevonden, en nu zat hy ge heimzinnig met de gestolen sigaren te knoeien. „Wat doe je ml weer?" vroeg Panda. „Je gemene plannen hebben suc ces.vanmiddag wordt myn geld uit de postkoets gestolendat vuile plan heb jy bedacht maar ik zie geen spoor tje van berouw! Nee je zit daar maar wat met gestolen sigaren te spelen „En is dat niet terecht, baaske?" vroeg Joris onverstoorbaar. „Ik heb duidelyk gehoord, dat Wipsnor vuur aan de sche nen gelegd wilde hebbenmoet ik hem dan niet helpen, vind ge" Ja ja hy was weer met iets bezig] VOOR DONDERDAG 13 SEPTEMBER Hilversum I (402 M.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram. muziek; VPRO: 7.50 Dagopening: AVRO 8.00 Nieuws; 8.15 Gra- mofoonmuzlek: 8.45 Idem, 9.00 Morgen wijding; 9.15 Gram muziek; 9.30 Water standen; 9 35 Gram. muziek; 10.30 De Antwoordman; 10.45 Gram. muziek; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Orkestconcert; 11. 45 Wenken voor de tuin; 12.00 Gram.mu ziek; 12.30 Land-en tulnbouwmededellD- gen; 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Accor- deonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Medede lingen of gramofoonmuziek; 13.20 Orgel spel; 13.45 „U kunt het geloven of niet"; 13,50 Gram. muziek; 14/30 Planorecital; 15 00 Voor de zieken; 16.00 „Van Vier tot Vijf"; 17.00 Voor de Jeugd; 17.30 Gram. muziek: 17.50 Regeringsuitzending - L. Bos- Vergouw: „Kinderspelen ln Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen18.30 Lichte muziek; 19.05 Voor burger en mi litair; 19.15 Fins Harmonie-orkest; 19 40 .Geestelijke weerbaarheid: om een vrhe wereld", causerie; 19.55 Nieuws: 20.00 „Hallo Holland-Hallo Engeland" een twee landen programma; 21.00 Actualiteiten; 21.10 Residentie-orkest en solist; 22.30 Gram. muziek. Intermezzo: Gesproken brief uit Londen, 23.00 Nieuws: 23.15 Sportactualitelten: 23 30-24.00 Dansmu ziek. Hilversum II (298 M KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram. muziek; 7 45 Morgengebed en Li turgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gram. muziek; 9.00 Voor de hulsvrouw; 9.40 Schoolradio; NCRV; 10.00 Gram. muziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Koorzang; KRO: 11.00 Voor de Zie ken; 11.45 Gram.muziek; 12.00 Angelus: 12.03 Gram. muziek; (12.30-12.33 Land en tulnbouwmededelingen12.55 Zonne- wfizer. 13.00 Nieuws en Katholiek Nieuws: 13.20 Gram. muziek, 13.35 Zang en plano. NCRV- 14.00 Promenade-orkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram. muziek: 15.30 Pianorecital; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram muziek; 17.00 Voor de leugd; 17.30 Gram. muziek; 17.45 50-Jarlg bestaan van de Centrale hond voor Inwendige Zending en Chr. Maatschappeiyk werk; 18.00 Ver zoekprogramma; 18.30 „Sombere perspec tieven". causerie; 18.45 Gram.muzlek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Levens vragen van allerlei aard cn een pastoraal antwoord; 19.30 Marinierskapel. 19.40 Ra diokrant: 20.00 Nieuws; 20.05 „Unie Avond" van de Unie „Een school met de Bijbel": 21.15 Gram. muziek; 22.05 Repor tage; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gram. muziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15-24.00 Gram.muzlek. Engeland. BBC Home Service. (330 M.) 12.00 „Happy Hoe-Down"; 12.20 Voor de boeren. 12.30 Voor de arbeiders; 12.55 Weerberichten; 13 00 Nieuws; 13.10 Mede delingen; 13.20 Filmprogramma; 14 00 Or kestconcert; 15.00 Gram .muziek; 15.15 Hoorspel: 15.45 Gram muziek: 16.15 Hoor spel. 16.45 Causerie; 17.00 Voor de kinde ren; 17,55 Weerberichten; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.20 Lichte muziek; 19.00 Test-game; 19.30 Klankbeeld»- 20.00 Gev. programma.- 20.30 Twintig vragen; 21.00 Nieuws; 21.15 Causerie; 21.30 Blaasorkest; 22 45 Voordracht; 23.00-23.03 Nieuws. Engeland BBC Light Programme. (1500 en 247 M.) 12.00 „Happy Hoe Down"; 12.20 Gram. muziek; 12.30 Voor de arbeiders; 12.55 Or gelspel; 13.15 Voor de kinderen; 13.45 Voor de kleuters; 14.00 Orkestconcert. 15.00 Amusementsmuziek; 15.30 Voor de soldaten; 15.45 Lichte muziek: 16.15 „Mrs Dale's dagboek"; 16.30 Variété orkest; 17. 15 ..Echoes from the past"; 17.30 Arbel- dcrsorkest: 18.00 Amusemcntsmuz.; 18.45 Hoorspel; 19.00 Nieuws en radiojournaal, 19.25 Sport; 19.30 Verzoekprogramma; 20.00 Ultwlssellngs-programma Engeland Afvalwedstrijd Leidse Schaakbond Gisteravond werden er talloze par tijen \oor dc afvalwcdslryd gespeeld op dc clubavonden van L.S.G. en Phi- lidor, welke verenigingen sinds kort beide hun speelavond op Dinsdag heb ben. En er deed zich een sensationele uitslag voor in de vorm van dc ne derlaag, die D. van Gelder (Philidor, no, 3) leed tegen H. van dc Zon (V.T.L. no 47). De andere deelnemers met de laag ste nummers, zoals A. Barkema, Van der Nat, Schuss en Jerry Bey hand haafden zich, waarvan in het byzonder vermelding verdient de overwinnig van Van der Nat (L.S.G no 2) op J. Turk Jr. (Philidor, no 35), in een partytSe, dat slechts een half uur en 15 zetten in beslag nam. De overige uitslagen zyn: G. Verlind (Philidor, no. 50)G. Tiemersma (LSG, no. 41) 01; J. Oldeman (Voorschoten, no 78)—M. van Steenis (LSG. no 27) 0—1; B. Robbers (Schaakgenoegen, no. 231W. F. Schus (Philidor, no. 4) 01; W. Bey (Lelthen, no 40)—H. J. Key (Philidor, no 76) 10; P van den Bosch (LSG no. 46»—H. G. Bethe (Philidor. no. 70) 10, J. de Jong. (Leiderdorp, no 37)—J. M. Volders (Philidor, no 12) C1: H. van Weizen (Vriendenschaar, no 42)—A. de Groot (LSG. no 13) 0—1; J Padding «Philidor. no. 28)—Mr I. C. de Regt (LSG, no. 52) 10, J. de Roo tVTL, no 81)A. Barkema (Philidor, no. 1) 01; N. Maarsen (Voorschoten, no. 56)L. J. Goddyn (Philidor, no 64) 1—0. Leidse Schaakgenootschap in K.N.S.B.-competitie Naar wy vernemen zal het eerste tiental van het Leids Schaakgenoot schap ln de KNSB Hoofdklasse-com petitie, groep B 2 in de volgende samen stelling uitkomen: 1 C. B. van den Berg; 2 Prof. dr. W. van der Woude; 3 W. G. Demmendal: 4 A. A. Idema; 3 W. H. van der Nat; 6 Prof. dr. J. Droste; 7 G. Bosscha; 8 mr. A. G. de Blécourt; 9 Th. van den Oord Jr. en 10 A. de Groot. Dit is het sterkste tiental, dat LSG op de been kan bren gen, maar of het ook daadwerkeiyk steeds zo zal uitkomen is nog een traag. Van Prof, Droste is bekend, dat hy niet steeds beschikbaar kan zyn, terwyi Van den Oord Jr, door militaire dienst ook wel één of meerdere malen verstek zal moeten laten gaan. Het ziet er dan ook naar uit, dat mr. ir. J. Wes- tra en dr. P, C. van Arkel, die in tegen stelling met het vorige jaar thans niet in het eerste tiental maar aan bord 1 en 2 van het 2e tiental zyn opgeteld, in feite wel meerdere malen ln het eerste tiental zullen uitkomen. Het programma voor LSG luidt: 14 October thuis tegen NRSV, 4 November uil tegen Eindhoven ET. 25 November thuis tegen Heerlen, 16 December uit tegen Centrum (Rotterdam), 27 Janua ri thuis tegen HCSV, 17 Februari thuis tegen Philips en 9 Maart uit tegen DD n (Den Haag). SCHAAKCLUB PTT ORGANISEERT VIERKAMP. Ter gelegenheid van haar 5-jarig be staan organiseert de Leidse PTT-schaak club een vierkamp. Deelnemers aan deze wedstrijd zyn: Leithen, VTL, SCL en PTT, Wedstrijd-data zyn: 21 én 28 Sep tember en 5 October. Nederland; 21.00 Gevar. programma; 22.00 Nieuws; 22.15 Ouderwets dansmuziek; 23.00 Voordracht; 23.15 Orgelspel; 23.56 24.00 Nieuws. Nordwestdcutseher Rundfunk (309 M.)t 12.00 Amusementsmuziek; 13.00 Nieuws; 13.25 Omroeporkest; 15.40 Dansmuziek; 16. 45 Nieuws; 17.00 Cello en piano; 18.00 Ge- var. program.; 19.45 Nieuws: 20.05 Volks muziek: 21.00 Hoorspel; 21.55 Lichte mu ziek; 22.15 Nieuws; 22.35 Jazzmuziek; 23. 10 Moderne muziek: 24.00 Nieuws; 0.30 1.00 Dansmuziek. Frankrijk. Nationaal Programma. (347 en 249 M.) 12.30 Orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Idem; 14.05 Cellorecital: 14.25 Hoorspel; 17.00 Viool en plano; 18.30 Amerikaanse uitzending; 19.00 Gram.muzlek; 20.00 Na tionaal orkest, koren en solisten; 21.40 Gram. muziek; 22.00 Lichte muziek; 22.30 Gram. muziek; 2315 Idem; 23.4524.00 Nieuws, BRUSSEL, 324 en 484 Meter. 324 M.: 11.45 Gram. muziek; 12.30 Weer berichten; 12.34 Voor de landbouwers; 12. 42 Gram. muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Klassieke muziek; 14.00 Operette muziek; 15.00 Engelse les; 15.15 Gram. muziek: 15. 40 Franse les; 16.00 „Europa treedt aan!"; 16.30 Gram. muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram. muziek; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram. muziek; 18.30 Voor de solda ten; 19 00 Nieuws; 19.30 Koorwerken; 19. 50 Causerie; 20 00 Verzoekprogramma; 21. 00 Licht programma; 21.30 Gram.muzlek; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Zang en plano: 22.30 Hoorn en plano; 22. 45 Zang en piano; 23.00 Nieuws; 23.05— 24.00 Gram. muziek. 484 Meter: 11.45 Gram. muziek; 12.05 Orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.10 en 13. 30 Gram. muziek; 14.00 Operettemuziek; 15.00 Gram. muziek; 16.00 Filmmuziek; 16.30 Plano en viool; 17.10 Dansmuziek: 18.30 Gram. muziek; 19.00 Orkestconcert: 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws 22.10 Dansmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gram. muziek; 23.50 Nieuws. AGENDA woensdag: Schouwburg: „De Mens in zyn vrije tyd** „Je kunt het toch niet meenemen" 8 uur nam. zaterdag. Schouwburg „De Mens ln zijn vrije tijd": „Je kunt het toch niet meene men". 8 uur nam. zondag. StadezaalConcert „Lee petits chan teurs de la C6te d'Azur". 8 uur nam. bioscopen: Trianon „Francis weet het beter" (a.l.) Zondag 2,15, 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Als de nacht valt" (18 Jaar) Zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. CaslDO „Wie het laatst kust" (a.l.) Zon dag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overlgo dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lido „Bamba" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Korea - een heldenepos" (14 Jaar). Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 8 Sept. 13 uur tot Zaterdag 15 Sept. 8 uur waargenomen door Apotheek Duystcr, Nieuwe Ryn 18, tel. 20523 en de Doeza- Apotheck, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door dc Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3