Prins Aschwin huwde te Londen mevr. Simone Louise Watzdorf CHT WEERBER Eerste Jaarbeursdag bad gunstig aspect België wil niet financiële melkkoe van Europa zijn Onderzoek naar vliegramp bij Oslo jOste Jaargang WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 00 No. 27404 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f 5 15 per kwartaal; f. 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Praatje met liet echtpaar te Soestdijk Binnenkort weer naar New York Gisteren is te Londen in Caxton Hall het huwelijk gesloten tussen prins Aschwin en mevrouw Simone Louise Watzdorf. Prins Bemhard en Prinses Armgard waren by de huwelijksvol trekking. die een strikt besloten ka rakter droeg, aanwezig. Prins Bemhard fungeerde als eerste getuige. Na de plechtigheid begaf het jonge paar zich naar het Franse consulaat, waarop een receptie plaats vond in Mayfair. In de gele salon van Paleis Soestdijk, :at gistermiddag tegenover ons de drie [jaar jongere broer van Prins Bernhard. een rode anjer in de knoopsgat. Naast tem, in een hoog gesloten donkere ja- ,pon. een zwartharige Franqaise, sinds enige uren mevrouw Simone Louise zur Lippe Biesterfeld. Prins Bernhard be- jtuurde de Dakota, die het bruidspaar kort na de huwelijksplechtigheid in Londen naar Soesterberg bracht. Ook Prinses Armgard had in dit toestel plaats genomen. De echtgenote van Prins Aschwin is al geen onbekende meer in het paleis Soestdijk. „Ik ben hier al twee maal ge veest", zegt ze in een bijna accentloos Engels. „Ja. ik ken mijn man al gerui me tijd, We hebben elkaar leren ken- Kn in Duitsland. Neen, ik heb niet zo- •fêl verstand van Chinese kunst als iijn man, hoewel ik enige tijd in China teb gewoond". Als we over het Verre Oosten spre ien, ontdekken we plotseling, dat de echtgenote van Prins Aschwin een Ne derlandse oom heeft'. Alex Holle, die fens aan de Rivièra woont. -Ik ben in 1938 en 1939 bij hem op ihjn plantages op Java geweest". Waar ik geboren ben? .Waar wordt een Franqaise anders ge loren dan in ParijsIk heb er po- -tieke 'wetenschappen gestudeerd. Mijn Jrier was officier in het Franse leger. Hij woont thans in Bordeaux. En dan csb ik nog een zuster en mijn* broer fen in Frankrijk wonen. Neen, we tlijven niet in Nederland. In New York vacht het werk weer op mijn man". D: mag wel zeggen, .dat mijn arbeid ij meöc-curator van de afdeling kunst jan het Verre Oosten van het Metropo- -ten Museum in New York mij volko men bevredigt", zegt Prins Aschwin. In de eerste dagen van October hoop daar weer terug te zijn. Maar eerst "'lijk. dal schilderij waar hij zijn i doorheen gestoken heeft, be- lij het beste Aanhoudend warm Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond, vannacht en morgenoch- Plaatselijk mist. Overigens wisse nd bewolkt met enkele verspreide re- pn* °f onweersbuien. Zwakke tot ma- j?5 wind uit Zuidelijke richtingen, -^houdend warm weer (Opgemaakt te 10 uur). 13 SEPTEMBER, op: 6 09 uur; onder: 19 02 uur. iiaan op: 18.24 uur: onder; 3.01 uur, r-°°&water te Katwijk te 1.17 en 13.49 u. Sovjet-nota over West-Duitsland HERBEWAPENING IN STRIJD MET FRANS-RUSSISCH VERDRAG. De Sovjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Wisjinski, heeft de zaakgelastigde van de Franse ambassade, 'Brlonval, gistermiddag een nota van elf bladzijden over West-Duitsland over handigd. De nota is in feite een herhaling van de schriftelijke vertegen, welke de Sovjet-Unie op 15 December 1950 en 20 Januari 1951 tot Frankrijk heeft gericht en waarin zij de aandacht der Franse regering vestigde op ,.het gevaar ener Westduitse herbewapening", welke vol gens het Kremlin door de plannen, op gesteld door Schuman en Pleven, in de hand wordt gewerkt. Het Kremlin vestigt er opnieuw de aandacht op, dat Frankrijk, door aldus te handelen, „in strijd komt met de geest van het Frans-Russisch verdrag", waaraan wordt toegevoegd, dat „de Sovjetrussische regering de gevolgen van deze Franse politiek niet over het hoofd kan zien." De Russische regering meent dat deze gevolgen zijn „het in de hand werken van een herleving van het Duitse militarisme en het aangaan van een militair bondgenootschap met de agressieve Westduitse krachten". Te Parijs besohouwt men de nota als een poging om overeenstemming over de Westduitse vraagstukken op de drie- mogendhedenconferentie te Washington te verhinderen. Prins Bernhard biedt het jonge paar dat gisteren in Caxton Hall te Lon den trouwde, zijn gelukwensen aan. moet ik naar Istanboel om een congres van oriëntalisten bij te wonen, dat daar 15 September begint. Morgen vertrek ken we daarheen, maar we blijven eerst nog een dagje in Rome. En dan naar ons eigen huis in New York". Met waar enthousiasme spreken prins Aschwin en zijn vrouw over hun huis. „Wist u. dat we in het eerste werkelijke flatgebouw van New York wonen? Het werd in 1860 gebouwd door afstamme lingen van de eerste gouverneur Van „Nieuw Nederland", Pieter Stuyvesant, voor schrijvers en artisten van New York". Het lijkt niet uitgesloten, dat Konin gin Juliana en Prins Bernhard er spoedig eens een kijkje komen nemen, want in April hoopt prins Aschwin zijn broer in elk geval weer te zien tijdens het officiële bezoek van het Koninklijk paar aan de Ver. Staten. Gisteravond gaf H.M. de Koningin ter ere van het jong getrouwde paar een intiem diner op het paleis. COMPLOT TEGEN KONING FALAL Of wil de premier een wit voetje halen? Volgens het Egyptische blad „El Mis- ri" is door de Jordaanse premier, Tew- fik Pasja en Glubb Pasja een militair complot tegen de tegenwoordige koning, Falal, ontdekt en onschadelijk gemaakt. De Hasjemietische lijfwacht zou het parlement omsingelen en de leden dwingen Emir Naef tot koning uit te roepen. Een aantal hoogwaardigheids bekleders zou aan het complot mede schuldig zijn. De chef van het protocol is inmiddels ontslagen. Anderzijds verklaart het blad, nat het hier geen werkelijk complot zou kunnen gelden, doch slechts een manoeuvre van ae premier en Glubb pasja om de nieu we koning, die 6 September 'n Jorda nië arriveerde, hun trouw te betuigen. DE STRIJD IN KOREA Volgens een communiqué van het Amerikaanse achtste leger hebben Noordellijke groepen van duizend man bij de hevigste gevechten in dé afgelo pen 24 uur infanterie en pantserwagens der Verbondenen tegengehouden, toen deze laatste op het bergachtige Ooste lijke front in Korea trachtten op te rukken naar nieuwe stellingen. Ten Noorden van Janggoe werden gedurende vijftien uur, tot midder nacht. gevechten van man tegen man geleverd. De Noordelijken zetten een tegenaanval in. Aan het Westelijke front was het be- tiekkelijk rustig. De Noordelijken vech ten hardnekkig ten Zuiden van Koem- song op het Oostcentrale front. Voornamelijk orders op kwaliteits-artikelen. Met enige voorzichtigheid menen wij te mogen zeggen, aldus deelt men ons van de zydc van de Jaarbeurs mede, dat de handel op de eerste dag van de Jaarbeurs in Utrecht een gun stig aspect heeft gehad. Het bezoek heeft zich niet in zo grote getale aangediend, dat er buiten en binnen de gebouwen als het ware files ontstonden, maar degenen, die ter beurze togen, kwamen om te kopen en hébben gekooht. De orders werden voor een goed deel op kwaliteitsartikelen ge plaatst. Het verkoopspercentage is ho ger geweest dan tevoren werd vermoed. Gunstige resultaten meldde een grote im- en exportfirma, die aanzienlijke orders plaatste in het dure genre Ja panse porselêin. De vraag ging vooral uit naar exclusief goed, dat tegen vrij hoge prijzen werd verhandeld. Waar schijnlijk houdt dat verband met de te verwachten weeldebelasting. Zij gunt die positie aan Zwitserland (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Het directie-comité van de Europese Betalings Unie heeft aan België een verhoging van zijn crediteuren-quota met 80 millioen dollar of 4 milliard frs. voorgesteld. Te Brussel is de ontstem ming daarover algemeen. Een hoge ambtenaar vroeg zich af waarom het rijke Zwitserland niet in gTotere mate als financiële melkkoe van Europa wordt geëxploiteerd. Beweerd wordt, dat België meer en meer voorbij ge streefd wordt door de landen, die hun Marshall-dollars voor de modernisering van de eigen industrie aanwenden. Op 20 September zal de raad van de Europese Betalings Unie het Belgische crediteuren-geval onderzoeken. Naar verluidt, zal België voorstellen dat zijn maandelijkse netto-tegoeden j in de E.B.U. door zijn debiteuren j voor 75 procent in goud of dollars en voor 25 procent in Belgische credieten zouden worden aangezuiverd. Intussen werken de Belgische in- j stanties aan een gecoördineerd j systeem van maatregelen op grond waarvan België zijn export naar J Europese landen zal revideren, zijn invoer uit Europa zal opvoeren, de dollar-import met 25 procent zal be perken en de binnenlandse koop kracht zal stimuleren. Ondermeer door een aanmoedigen en vergemakkelijken van de verkoop bij af betaling. In orthodoxe monetaire kringen wordt het idee naar voren gebracht dat de Belgische regering de E.B.U., welke met verachting wordt vergeleken met de Kind na val van 4 meter ongedeerd GEEN WATERPOKKEN MAAR BOF. In een onbewaakt ogenblik kroop het anderhalf jaar oude zoontje van een familie uit de Roemer Vis serstraat in Den Haag uit zijn box en vervolgens uit het raam van de eerste étage. Hij viel van vier me ter hoogte naar beneden, doch kreeg geen letsel! Onlangs berichtten wü over een kind dat van een veel diepere val er ongedeerd afkwam maar bil on derzoek aan waterpokken bleek te lijden. Zonder onderzoek werd bij dit nieuwe ongeval „bof" geconsta- 'teerd. Duitse Europa-clearing tijdens de be zetting zal verlaten. Het behoeft niet betoogd te worden, dat politieke kringen deze thesis ver werpen. Maar algemeen is men van oor deel, dat België in de inflatiestraal zal terechtkomen wanneer het doorgaat op grote schaal aan zijn Europese credi teuren grote credieten te verstrekken In de meubel- en textielbranche is de stemming gereserveerd, aldus onze zegs man. Op de schoenenafdeling overheerst de indruk, dat de meeste vraag op dit ogenblik uit het binnenland moet wor den verwacht na de reeds eerder gecon stateerde export-oplevingen van het af gelopen voorjaar. De artikelen in de populaire prijsklasse gaan gemakkelij ker van de hand dan het duurdere en luxe-schoeisel. Voor sommige bedrijven is de export door deviezenmoeilijkheden met 30 gedaald. Anderen daarentegen gaven te kennen, dat hun exportpakket al ge ruime tijd dezelfde inhoud heeft en zelfs hier en daar door intensieve, doel matige propaganda kon worden uitge breid. De vrijwel algemene klacht was, dat Engeland voor export onbereikbaar is door een extra-tak van 33M> welke nog boven de normale invoerrechten van 30 wordt geheven. Daarmee is de Engelse markt -voor de Nederlandse schoenfabrikanten gesloten. De vaste exportgebieden blijven onge wijzigd gehandhaafd. West-Duitsland staat daarbij op de voorgrond, gevolgd door België, Luxemburg, Zuid-Amerika, Nieuw Guinea, terwijl Indonesië de laatste tijd, waarschijnlijk door devie zenmoeilijkheden, minder dan voorheen aan de markt is. Tenslotte werden grote orders ge boekt voor knopen, vervaardigd van Japans paarlemoer. Volgens een zegs man kan hieruit de conclusie worden getrokken, dat de Twentse fabrikanten van overhemden een gunstig najaars seizoen tegemoet zien. nummer bestaat uit zes pagina's De nieuwe olie-raffinaderij van de Esso Petroleum Maatschappij te Fawley bij Southampton zalzoals wij gisteren melddende volgende week officieel geopend worden door de Britse Premier Attlee. Deze raffinaderij zal de grootste van Europa zijn. Zij zal meer dan 4y2 millioen liter motorbrandstof van hoge kwaliteit per dag kunnen produceren en het land meer dan twee millioen dollars per week aan deviezen uitsparen. Onze foto toont de geweldige con structie van tankspijpen en stei gers der kraakinstallatie van de Fawley olie-raffinaderij. De aanhouder wint ADMIRAAL JOY BETUIGT ZIJN SPIJT OVER GRENSSCHENDING. Vice-admiraal Joy. hoofd van de geal lieerde bestandsdelegatie in Korea, heeft toegegeven, dat een vliegtuig van de Verenigde Naties Maandag de neu trale zone van Kaesong heeft beschoten. Hij heeft hierover zijn spijt betuigd aan de communisten. Het incident berustte op een vergis sing van de betrokken piloot, tegen wie disciplinaire maatregelen zullen worden genomen. De Noordelijken hebben de laatste 3 weken herhaaldelijk beschuldigingen aan het adres van de Verbondenen geuit. Vice-admiraal Joy heeft alle beschuldi gingen als ongegrond verworpen, be halve die van Maandag. Noordelijk antwoord' aan generaal Ridgway „KAESONG" IS GOED GENOEG De generaals Kim il Soeng 'Noord- Korea) en Peng te-Moeai (China» heb ben in een brief aan generaal Ridgway, de opperbevelhebber der Verbonden troepen in Korea, het voorstel om een nieuwe plaats van samenkomst vast te stellen, onaanvaardbaar genoemd. zy verklaren ten slotte, dat indien de Verbondenen verzekeren, dat „de schendingen van de neutraliteitsover- eenkomst inzake het gebied van Kae song" niet meer zullen voorkomen, het gebied van Kaesong zeer goed kan die nen voor het gestelde doel, nJ. „het streven om een eerlijk en redelijke wa- penstlstandsovereenkomst te bereiken". De brief eist, dat een eind wordt ge maakt aan „de voortdurende schendin gen", daar dit „de enige manier is om de onderhandelingen te kunnen hervat ten op normale voet en op basis van gelijkheid". GRIEKSE VERKIEZINGEN BRACHTEN GEEN UITKOMST. De politieke situatie in Griekenland schijnt, nu het merendeel van de stem men, uitgebracht bij de verkiezingen van Zondag j.l. is geteld, even onstabiel te zijn als voordien. Drie grote partijen de Griekse concentratie van veldmaar schalk Papagos. de progressieve coalitie (Epek) van generaal Piastiras en de li berale partij van premier Venizelos zijn thans te voorschijn gekomen. De partij van Papagos heeft met 115 van de 250 afgevaardigden nog niet de volstrekte meerderheid. Naar verluidt, zou Papagos vastbeslo ten zijn, geen compromis met de andere partijen aan te gaan. De Epek is na de Griekse concentratie de grootste partij. Zij telt 70 afgevaar digden in het parlement. Dan volgen de liberalen met 52 gekozen candidaten. Politieke waarnemers verwachten, dat een ernstige politieke crisis niet zal uitblijven. Ruim 70 leden van de Eerste en Tweede Kamer brengen gedurende vier dagen een bezoek aan een aan tal industriëele bedrijven in Neder land als gasten van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversver bond. het KatholiekVerbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christe lijke Werkgevers in Nederland. Het is de bedoeling de volksvertegen woordigers door dit bezoek in rechtstreeks contact te brengen met het industrie ele leven van ons land* Een gedeelte van het gezelschap bezichtigt Van Doorne's Aanhang wagen en Automobielfabriek te Eindhoven .de plaats waar het be zoek een aanvang nam SLUITING VAN FESTIVAL OF BRITAIN. Door Z.M. de Koning op 30 September a.s. Met een radiorede van de Engelse koning zal het Festival of Britain op de avond van de 30e September plech tig worden gesloten. Na de rede, die vijf minuten zal duren, volgt in Londen een, informele sluitingsceremonie met een. taptoe en een samenzang, die geleid zal worden door muziekcorpsen en een groot koor. Volgens een matige schat ting van Sir Gerald Barry, directeur- generaal van het Festival of Britain, zullen tegen de tyd dat het festival sluit, meer dan 16 millioen mensen de vermakelijkheden en tentoonstellingen in Londen en de provincies hebben be zocht. Mare Kinschoterdiep Een lezer doet de geestige sug gestie om de Mare, zolang zy niet gedempt is, voortaan te betitelen als Kinschoterdiep. Wij kunnen voor dat idee voe len KONING GEORGE ONDERBREEKT ZIJN VACANTIE. Koning George van Engeland, die Zaterdag zyn vacantie op „Balmoral castle" in Schotland reeds een keer on derbroken heeft om een bezoek te bren gen aan zijn bestralingsspecialist, zal aan het eind van deze week wederom naar Londen komen voor verdere be handeling van zyn longaandoening. Te veel passagiers meegenomen Op 20 November 1949 is naar men zich herinnert de Dakota PH-TFA van de Aero-Holland N.V., die in chartervlucht 29 Joodse kinderen van Tunis in Noord-Afrika naar Oslo zou overbrengen, in de omgeving van Os lo tegen een heuvel te pletter gevlo gen. Na VA dag zoeken werd het ver brande wrak 40 km. ten Zuid-Westen van de Noorse hoofdstad gevonden. Er was nog slechts een overlevende, de 12-jarige Isaac Allal. De Noorse regering heeft destijds een uitvoerig onderzoek doen instellen naar de oorzaak van dit vliegongeval. Dit onderzoek leidde tot de slotsom, dat de ramp geweten moet worden aan een combinatie" van de drie volgende facto ren: de gezagvoerder heeft op grond- zicht gevlogen, ofschoon hij zowel vol gens de Noorse voorschriften als wegens de weersomstandigheden op zijn instru menten had behoren te vliegen, de be manning van het vliegtuig was zeer vermoeid en de vliegcontroleur op het vliegveld van Fornebu had geen er varing. Enkele punten in dit rapport, zoals de radio-uitrusting van het vlieg tuig, de ijsafzetting, de vermoeidheid van de bemanning en het grote aantal inzittenden, wilde men echter in Ne derland nog meer toegelicht zien. Van daar dat de Raad voor de Luchtvaart, voorgezeten door mr J. E. van der Meulen, gistermiddag in de Statenzaal van het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat in een openbare zitting een na der onderzoek naar het vliegongeval heeft ingesteld. Dit onderzoek werd bij gewoond door een vertegenwoordiger van de Noorse regering, de heer Holsten. De heer J. H. Hoekstra, oud-chef van de vliegdienst der Aero-Holland. ver klaarde, dat er door een „misver stand" meer passagiers zijn meegevlo- gen, dan de 32 die maximum toelaat baar waren. Aero-Holland had opge kregen, dat de Joodse kinderen niet ouder dan zes jaar zouden zijn. In werkelijkheid lag hun leeftyd rond de tien jaar. „Desondanks had men nooit meer dan 32 passagiers mee mogen nemen", zei de president. De heer Hoekstra meende dat de be manning geen last van oververmoeid heid gehad kan hebben. Naar zijn me ning is het feit, dat de gezagvoerder in strijd met de Noorse voorschriften op lage hoogte (grondzicht) heeft gevlogen niet juist in het Noorse rapport ge ïnterpreteerd. Men heeft zich niet in de positie van de vlieger verplaatst, zo zei hij. Hij was van oordeel, dat de gezag voerder lager was gaan vliegen dan was toegestaan, omdat de ijsafzetting de ra dio-ontvangst zeer stoorde. Hij heeft de ze hoogteverandering opgegeven aan de verkeersleiding van het Noorse vlieg veld en toen daar geen reactie op kwam kon hij aannemen, dat lager vliegen ge oorloofd was, oordeelde de heer Hoek stra. Ir G. Schotel, ingenieur bij de afd. Luchtverkeersbeveiliging van de Rijks luchtvaartdienst, vond de motivering als zou de gezagvoerder lager zijn gaan vliegen om ijsafzetting te vermijden en daardoor een goede radio-ontvangst te krijgen, niet waarschijnlijk. Ijsafzetting, zo zei hij. bemoeilijkt wel het radiover keer maar maakt het niet onmogelijk. Dr A. Allard, directeur van de medische dienst der Sabena meende, dat ver moeidheid van de bemanning niet de enige oorzaak van het ongeluk kon zijn geweest. Ir C. A. F. Falkenhagen van de Rijks luchtvaartdienst verklaarde, dat de ge zagvoerder, naar zijn mening door te weinig vertrouwen in eigen kunnen niet op zijn instrumenten heeft durven vliegen. De Raad zal 16 October uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1