49 landen ondertekenden Japans vredesverdrag Ir D. IJ. Lem 3 maanden naar Joego-Slavië Gromyko noemt het een ontwerp voor een nieuwe oorlog Na afloop sloten Amerika en Japan een veiliglieidsverdrag WEERBERICHT Spaarzin nog steeds een „goede oud-Hollandse deugd" 90ste Jaargang MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 00 No. 27402 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal: f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57053 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Conferentie te Frisco gesloten Zaterdagavond om 18.12 uur (Ned. tijd) begon de plechtige ondertekening nn het Japanse vredesverdrag. Negen en veertig landen zetten hun hand tekening in het Operagebouw te San Francisco. De Sovjet-Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije waren niet bij de ondertekening aanwezig. De plechtigheid duurde 63 minuten. De Japanse premier Sjigeroe Josjida tekende als laatste. De andere landen hielden de alfabetische volgorde aan. Argentinië was nummer een. De Indonesische minister van buitenlandse zaken dr Ahmad Soebardjo werd ïtormachtig toegejuicht, toen hfj zijn handtekening zette. Hjj had de instructie niks te doen pas de vorige dag van zijn regering ontvangen. De Conferentie werd door Acheson gesloten. Behalve het vredesverdrag tekende Japan twee verklaringen, waarin het nch bereid verklaart zich te houden aan een aantal internationale conven ties en de commissie voor geallieerde oorlogsgraven erkent. Het verdrag moet door de Japanse Rijksdag en een meerderheid van de 14 sleutellanden uit de commissie voor het Verre Oosten worden geratificeerd alvorens het van kracht wordt. Het zal in geen geval in werking tre den voordat het door de Verenigde Sta ten is geratificeerd. GROMYKO HIELD PERS CONFERENTIE. Andrei Gromyko, de Russische plaats vervangende minister van buitenlandse taken, heeft op -een persconferentie verklaard, dat een vredesregeling in het Verre Oosten onmogelijk is zonder de deelneming van de Sovjet-Unie aan het Tredesverdrag met Japan. HÜ noemde het huidige verdrag „een ontwerp voor een nieuwe oorlog". Hij ïti, dat Rusland „in zijn plicht tekort zou schieten aLs het degenen, die zulk een vredesverdrag opleggen, niet waar schuwde. dat zij verantwoordelijk zijn voor de gevolgen". .Ret Brits-Amerikaanse verdrag" be reidde z.i. de weg voor een nieuwe oor log en een herleving van het Japanse militarisme. De Volksrepubliek China, die niet was uitgenodigd en kleine landen als Nicaragua wel, zou dit niet vergeten en Reorganisatie in Tsjecho-Slowakije ER KOMT EEN MINISTERIE VAN CONTROLE OP DE MINISTERIES Gisteren is door de Tsjechoslo waakse ministerraad een decreet over de reor ganisatie van de Tsjechoslowaakse in dustriële ministerie goedgekeurd. Die vervorming is uitgevoerd op voorstel van de minister van Binnenlandse Za ken, Vaclav Nosek, ten einde „het cen trale bestuur aan te passen aan de be- loeften van de organisatie der econo mie en om de bestuursorganen te ver eenvoudigen en soepeler te maken". Het ministerie van zware industrie zal voortaan in vijf zelfstandige ministeries «orden gesplitst. Alle ministeries zullen gecontroleerd worden door een staatscontroleminis terie, dat o.m. belast is met de bestrij ding van de productiegebreken en waarvan het gezag zich zowel tot de coöperatie en particuliere sectoren van de economie zal uitstrekken. •■En nou je kop dichtIiier re Na-zomerweer Bilt verv%' e lot morgenavond: Droog en ïv* .veer met weinig of teen bewolking en zwakke tot matige ^'ud-Oostelijke wind. (.Opgemaakt te 10 uur). 11 SEPTEMBER op: 6.66 uur onder: 19.07 uur «an op: 17.43 uur; onder: fif*gwater te Katwijk te 1121 uur. t nummer bestaat uit acht paigna's wel weten hoe zij haar belangen moest j beschermen. John Forster Dulles noemde hij „een doorgewinterde oorlogsstokerDe Tsje chische delegatie uitte zich in dezelfde geest. De Russen besloten inplaats van Maandag reeds Zondag San Francisco te verlaten. VEILIGHEIDSVERDRAG TUSSEN JAPAN EN V.S. GETEKEND. De Verenigde Staten en Japan heb ben direct daarna een veiligheidsver drag ondertekend, waarbij Amerika het recht krijgt „land-, lucht- en zeestrijd- krachten in en om Japan" te hebben, nadat de geallieerde bezetting ten ein de is door het vredesverdrag. De ondertekening geschiedde op het hoofdkwartier van het Amerikaanse zesde leger te San Francisco. Voor dp V.S. tekenden minister van buitenlandse zaken Acheson. ambassa deur John Foster Dulles en twee sena toren: voor Japan premier Sjigeroe Josjida. Zolang er Amerikaanse troepen lp Japan zijn. zal laatstgenoemd land niet zonder voorafgaande toestemming van de V S. bases of andere militaire rech ten verlenen aan een derde mogend heid. D? Amerikaanse troepen mogen wor den gebruikt ter handhaving van de internationale vrede en veiligheid in het Verre Oosten, voor de bescher ming van Japan tegen een aanval van buiten af en, op het uitdrukke lijke verzoek van de Japanse regering, ter bestrijding van interne onlusten veroorzaakt door een derde mogend heid. In het verdrag wordt ook bepaald, dat Japan geleidelijk zelf de verant woordelijkheid voor zfjn verdediging tegen directe en indirecte agressie zal overnemen. Daarbij zal echter een vorm van bewapening, die een offensieve be dreiging zou kunnen vormen of strijdig is met de beginselen van de Verenigde Naties, worden vermeden. 750.000 kinderen bij nieuwe Spaarraad-actie? (Speciale berichtgeving) 3000 Scholen in Nederland hebben zich achter de actie gesteld van de Na tionale Spaarraad" om het sparen onder ons volk in dit geval dan in het bij zonder: onder onze jeugdte active ren. Sparen zo zeide ons de voorzit ter van de Raad, de Amsterdamse bur gemeester, mr d'Ailly is een goede oud-Hollandse deugd en ook in deze moeilijke tijden blijken er nog zeer vele mensen te zijn in ons land, zowel als elders die af en toe wat geld weg kunnen leggen. Voor de jeugd komt het daarbij niet zozeer aan op de grootte van het bedrag dan wel op het feit dat het sparen regelmatig geschiedt. Sinds 1910 werd onze bevolking ver dubbeld, de spaartegoeden daarentegen werden ver-acht-voudigd! De Spaarraad richt zich in de aller eerste plaats tot de schoolgaande jeugd, en ter gelegenheid van z'n derde actie zal aan alle kinderen, die tussen 1 en 15 October as. een inlage doen bij een Boerenleenbank, een postkantoor of een spaarbank, het eerste deel'(plus een om slag) van een door de bekende vlieger Vi.ruly geschreven boekje „Vleugels voor Jan en Ineke" worden gegeven. Bij nieu we inlagen zullen later de vervolgen op dat verhaal worden verstrekt. Aan een vorige actie is door bijna 650.000 jongens en meisjes deelgeno men. Er wordt ditmaal op tenminste 750.000 deelnemers gerekend. En als men ziet dat er nu reeds meer dan 500.000 exemplaren van het boekje bij vporbaat door de banken zijn afgeno men dan mag men wel concluderen dat dit optimisme niet teleurgesteld zal worden NIEUWE PLANNEN De mannen van de Nationale Spaar raad zitten bovendien vol nieuwe plan nen. Sommige daarvan zijn b\j de rege ring in behandeling en dus ngg geheim. Andere beogen o.m. het geven van faci liteiten bij het sparen voor een huwe lijksuitzet, en het activeren van hetspa- VROUWENARBEID IN ENGELAND. Vakverbond dringt aan op gelijke betaling. Het congres van het Britse Vakver bond heeft besloten, dat de vakvereni gingen zich met passering van de mi nister van financiën rechtstreeks tot de premier zullen wenden met het verzoek om gelijke betaling voor gelijke arbeid van vrouwelijke beambten. De minister van financiën, Gaitskell, had eerder verklaard, dat de gelijkstelling onder de huidige economische omstandigheden onmogelijk was. In een resolutie is be sloten aan te dringen op de geleidelijke invoering van deze gelijkheid. ren in de bedrijven. Bij het laatste hoopt imm dan op een stimulans van de zijde der werkgevers zoals te Breda waar het gemeentebestuur een premie instelde (en hiermede veel succes had) op het spa ren onder het gemeentepersoneel. Wat de rijpere jeugd betreft, denkt men aan een Engels voorbeeld om ge leidelijk tijdens de duur van het spa ren de rente tot uitzonderlijke hoogte op te voeren. Een beslissing dienaangaan de is evenwel nog niet genomen. Juist onder de opgroeiende jeugd zijn tal van meisjes, en jongens, die regelmatig wat kunnen sparen, doordat zij verdienen en thuis weinig kostgeld behoeven te be talen Velen van hen doen dat ook in derdaad. maar ingewijden zijn van oor deel dat hun aantal nog belangrijk zou kunnen worden opgevoerd. De zin tot sparen is er wel en ook de mogelijkheid daartoe. Die zin moet alleen worden wakker geschud Duitsland gaat het leren! Drie Britse soldaten zaten in Brunswfjk in een tram. Zij wilden frisse lucht hebben en openden de deur van het voorbalcon. De Duitse passagiers protesteerden en de deur ging dicht. De soldaten maakten de deur weer open. de conducteur sloot de deur opnieuw. Toen maakten de soldaten voor de derde maal de deur open, doch de conducteur vroeg de passagiers snel om de vin ger op te steken wie de deur open wilde hebben en wie niet. Het re sultaat was 13 stemmen voor dicht, drie (Engelse» voor open. „Dit is een democratie", zei de conducteur en de deur ging dicht (United Press). Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll7 „VERBOND VAN DUITSE SOLDATEN" GESTICHT. Op een vergadering van rond 50 voor malige generaals, stafofficieren en sol daten van de vroegere Duitse weer macht, die verschillende soldatenbon- den vertegenwoordigden, is Zaterdag te Bonn het „Verbond van Duitse solda ten" opgericht. Tot het voorlopige be stuur behoren 24 oud-militairen van alle rangen, onder wie de generaals Gude- rian, Ramcke en von Manteuffel en ad miraal Gottfried Hansen. Alle huidige soldatenbonden zullen in de nieuwe or ganisatie opgaan. Het doel van de nieuwe bond is de behartiging der sociale belangen van oud-militairen, de strijd voor recht en vrijheid van zich nog in krijgsgevangen schap bevindende Duitsers en inschake ling in de kwestie van een Duitse bij drage tot de verdediging. Het verbond stelt zich boven iedere partijpolitiek. Twee doden bij motorongeluk te Apeldoorn Op de Deventerstraatweg te Apeldoorn is Zaterdagmiddag de 19-jarige motor rijder H. van der Scheur uit Apeldoorn met zijn motor tegen een boom gereden. Hij was op slag dood, evenals zijn duo passagier, de 22-jarige J. Wijnand. Het slachtoffer reed met grote snelheid en vloog uit de bocht. Mossadeq zal Engeland een ultimatum stellen MET OF ZONDER DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING. De Perzische eerste minister, Mo hammed Mossadeq, heeft Zondag de Perzische Kamer meegedeeld, dat hij Engeland een ultimatum zal stellen, zonder de motie van vertrouwen waarom hij de Kamer had verzocht. Er kon niet gestemd worden omdat het quorum van 78 leden niet aanwezig was. Mossadeq verklaarde, dat indien Engeland de besprekingen over het olie geschil niet binnen 15 dagen na over handiging van het ultimatum zou her vatten, de achtergebleven 350 Britse technici in Abadan uit Perzië zouden worden gewezen. Nadat Mossadeq had gesproken ging de Kamer uiteen. Zij zal Donderdag weer in buitengewone vergadering bij eenkomen. Een woordvoerder van de regering heeft verklaard, dat het ultimatum van Mossadeq Dinsdag aan Averell Ham man zal worden overgemaakt. Het zal niet rechtstreeks aan Groot-Brittannië worden gezonden. De assistent van Mossadeq, Hoessein Fatemi, verklaarde tegenover journalis ten. dat als de oppositie-afgevaardigden verschijnen op de speciale zitting van de Kamer en zij er in slagen de meerder heid te behalen bij de stemming over het voorgestelde ultimatum, dit niet ver zonden zal worden. De Perzische regering heeft de oppo sitie-afgevaardigden veertig uur de tijd gegeven om hun afkeuring kenbaar te maken. Alle werkzaamhedenwelke direct betrekking hebben op de vluchten, die door de KLM worden uitge voerd, zijn samengevat in de woor den „Operationele gedeelte KLM". De zorg voor passagiers en beman ning der vliegtuigen, het in- en uit laden der bagage .het radiografisch contact tussen de toestellen en de grondstations en-vele andere zaken behoren tot deze zeer belangrijke tak van dienst. Foto boven toont het z.g. „bagage- treintje". bestaande uit speciale wa gentjes .waarmede de koffers en iassen der luchtreizigers van en naar de vliegtuigen worden ver voerd. Foto onder: Een grond-stewardess I bezig met het controleren der na men van passagiers, die zich naar het vliegtuig begeven. Een collega geheel rechts) verstrekt lectuur. Dit gebeurt slechts op bepaalde lijnen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih Aanbod niet aanvaard, doch wel beloond De Franse prinses d'Anjou wacht in Montreal op Amerikaanse advo caten, die haar een millioen dollar zullen overhandigen. Zij had na melijk gehoord dat een zekere Charles Ross, een rijke Amerikaan, zijn gezicht zou verliezen, als hij geen hoornvlies in zijn ogen zou laten zetten. Ross wenste echter geen gebruik te maken van het hoornvlies van een overledene. Zij had hem toen haar ogen aangebo den. De prinses ontving geen ant woord op haar aanbod, doch hoor de vier maanden later, dat Ross overleden was en haar een millioen had nagelaten. De Amerikaanse autoriteiten lieten haar niet in de Verenigde Staten toe, zodat zij haar intrek nam in een hotel te Montreal om de advocaten af te wachten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllli De gezinstoeslagen worden in over eenkomstige mate verhoogd als het mi nimumloon. De pensioenen en andere uitkeringen aan de economisch zwak ken zullen 15 hoger worden. Een Franse arbeider, die 45 uur per week werkt zal thans niet minder dan 20.000 francs per maand mogen verdie nen. Bovendien heeft hij recht op ver goeding van reiskosten tot een bedrag van 800 francs per maand. Eervolle opdracht voor Leidenaar Vertegenwoordigers van 49 landen hebben te San Francisco het vre desverdrag ondertekend, dat een einde maakt aan de staat van oor log tussen Japan en de geallieerden. Sjigeroe Josjida. de premier van Japan, tekent het verdrag voor zijn landterwijl de leden van de dele gatie toezien. (Tclcfoto) PAPAGOS LEIDT IN GRIEKSE VERKIEZINGEN. Volgens de officieel door het ministe rie van binnenlandse zaken bekend ge maakte cijfers, vuor zover deze te mid dernacht plaatselijke tijd geteld waren, heeft in geheel Griekenland de nieuwe partij van veldmaarschalk Papagos de leiding, direct gevolgd door de progres sieve coalitie van generaal Piastiras. De strijd om de derde plaats gaat tussen de liberalen van Venizelos en ae linkse verenigde democratische beweging Eda. Op uitnodiging ven de Ver. Naties Naar wy vernemen is ir D. IJ. Lcm, adjunct-directeur van de Leidse Dienst van Gemeentewerken, op uit- i nodiging van de Verenigde Naties naar Joego-Slavic vertrokken, ten einde de Joego-Slavischc autoriteiten en tal van figuren uit de Jocgo-Slavi- sche bouwwereld van voorlichting te dienen op het terrein van zeer uit eenlopende bouwkundige werken. Ir Lem, die 3 maanden in Joego-Sla- vië zal vertoeven en op een diplomatie ke pas reist, is reeds vorige week per vliegtuig naar Genève vertrokken om op het aldaar gevestigde bureau van de Ver Naties zijn instructies In ontvangst te nemen. Van Genève is ir Lem doorgereisd naar Belgrado, waar hij kennis maakte met de Jcego Slavische autoriteiten, die met belangstelling de komst van Ir Lem, waarover reeds enkele maan den was gecorrespondeerd, tegemoet hebben gezien. Vandaag in Serajewo. Vandaag zou Ir Lem met zijn eerste besprekingen, welke te Serajewo zullen plaats vinden, beginnen. Het is de be doeling. dat ir Lem aan een aantal plaatsen een bezoek zal brengeu van enkele weken. Tijdens dit bezoek zal hij zowel overdag als 's avonds lezingen houden en besprekingen voeren met personen uit de Joego Slavische 'oouw- lr D. IJ. Lem Drie maanden in Joego Slavic wereld, die van heinde en ver naai do door ir Lem te bezoeken plaatsen zullen komen. Het bezoek van ir Lem houdt ver band met de grote achterstand, welke in Joego Slavië is ontslaan bij de uit voering van tal van technische en bouw kundige objecten. Een en ander als gevolg van de laatste wereldoorlog en de schade, welke het land door de oor log heeft opgelopen. Dat een Nederlander, een Leidenaar, hiertoe is 'Uitgenodigd, stemt tot grote voldoening en maakt deze opdracht voor ir Lem tot een zeer eervolle. Ir Lem. d;e is uitgezonden door het Ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft van het Leidse gemeentebestuur een extra-verlof van 3 maanden ver kregen. De Franse regering heeft met in gang van Maandag het nationale mi nimumloon, de gezinstoeslagcn en dc ouderdomspensioenen verhoogd en te gelijkertijd een verhoging van de prij zen van kolen, electricitcit cn staal aangekondigd. Het nationale minimumloon wordt i voor Parijs en de andere grote steden verhoogd van 87 tot 100 francs per uur en voor de provincie in gelijke mate. GRONDEIGENAARS IN SPÈ. Schoolwet door Franse De subsidie aan de katholieke scholen zal een jaarlijkse verhoging van de uit gaven met vijftien milliard frs. beteke- nen, welke de regering hoopt te verkrij- i gen door verhoging van de omzetbelas- ting van 14.8 tot 15.1 procent. I De communisten, socialisten en de meeste radicalen stemden tegen het ont werp, de katholieken, gematigden, con- servatieven, de leden van generaal De Gaulle's RP.F. en enige radicaien stem- den voor. De leden van de regering ont- I hielden zich van stemming. De sociale en economische raad der Verenigde Naties heeft met veertien stemmen en vier onthoudingen een sterk geamendeerde Amerikaanse reso lutie goedgekeurd, die het invoeren van agrarische hervormingen aanbeveelt. In de resolutie wordt het beginsel gehul digd, dat degene, die de grond bewerkt, in staat moet zijn eigenaar van die grond te worden. Nationale Vergadering aangenomen LONEN EN PRIJZEN IN STIJGENDE LIJN. De Franse Nationale Vergadering heeft het omstreden wetsontwerp be treffende subsidie aan bijzondere (ka tholieke) scholen hedenochtend vroeg met 322 tegen 251 stemmen aanvaard. Er werden dertien dagen lang ver hitte debatten gevoerd, waarbij de regering van premier Pleven meer malen dreigde te vallen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1