Vredesverdrag wordt hedenavond getekend De Conferentie van San Francisco M' Alleen de Sovjets, Polen en Tsjechen zullen zich onthouden Russische amendementen buiten de orde gesteld WEERBERICHT Plannen tot Grondwets-lierziening Enorme explosie bij „Oog in al" 90ste Jaargang ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1951 00 No. 27401 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en'Adnu 25041; Red. 21507 IE HET opera-gebouw in San Francisco is momenteel het toneel van een ongewoon gebeuren. Afgevaardig- kn van meer dan 50 naties vormen te- amen het „tableau de la troupe", dat ten aanhore en aanschouwe van een in ternationaal publiek en onder de opper ste regie van de Amerikaanse minister 'van buitenlandse zaken Dean Acheson, bet hopelijk onvergankelijke stuk ,Het Vredesverdrag met Japan" tot een succesvolle opvoering brengt. Het ver loop van de eerste bedrijven althans geeft alleszins reden tot optimisme. Tot- dusverre verliep alles van een leien dak je, hetgeen voor een zeer belangrijk deel moet worden toegeschreven aan de I strenge spelregels, welke de auteur John Ftëter Dulles in de nauwste samenwer king met regisseur Acheson had opge- stefd. Die spelregels zijn o.i. overigens niet j helemaal zonder bedenking, al erkennen Tij anderzijds volledig de noodzakelijk heid van een beperking der discussies. De ervaring van vele internationale conferenties, waaraan gedelegeerden van it Sovjet-Unie en haar politieke geest verwanten deelnamen, heeft duidelijk geleerd, dat de Russen grootmeesters zijn in het voeren van obstructie en het vin den van zijpaden, die uiteindelijk dood lopende wegen blijken te zijn. Maar toch valt het enigszins moeilijk ons te onttrekken aan de indruk, dat deze gang van zaken niet geheel en al In overeenstemming is met een der rrondbeginselen der democratie name lijk dat van het onbeperkt-vrije woord. DE alleen door Rusland Tsjecho-Slo wakije en Polen betwiste procedu reregels beperken de spreektijd r elk deelnemend land in eerste in tentie niet alleen tot één uur. maar maken het in feite ook onmogelijk om veranderingen aan te brengen in de tekst, zoals deze in hoofdzaak door Amerika is opgesteld. Democratisch-denkende lieden hebben van-huls-uit een diepgewortelde afkeer vsn de wijze waarop in de autoritair- geregeerde landen zogenaamde „vrije" verkiezingen worden gehouden en, in het algemeen, beslissingen op hoog niveau, die voor het gehele land van eminent belang zijn, tot stand komen. Natuurlijk is er geen sprake van dat de procedure van dit ogenblik in San Francisco daarmed.e zou kunnen worden vergeleken, o.a. omdat het element der terreur ben enenmale ontbreekt Maar overigens krijgen de afgevaar digden in feite toch alleen maar de kans om .ja" of ..neen" te zeggen, zii het onder voorbehoud van de mogelijkheid tot eradcring hunner waardering. /"EN leide uit het bovenstaande niet af. dat wij ontevreden zouden zijn over het verloop der conferentie. De internationale situatie dwingt ertoe, pt Japan zo spoedig mogelijk zijn plaats b de rij der vrije volkeren gaat herne men. Sentiments-overweg in gen zijn daarbij irreëel en derhalve uit den boze. Vooral de kwestie der herstelbetalingen f hierbij voor velen een moeilijk te ver toren punt. Het stemt tot voldoening te mogen vernemen, dat de Japanse rege- jttg zich in principe bereid heeft ver jaard dit aspect na de tot standkoming hn het vredesverdrag met de betrokken hnden afzonderlijk onder ogen te zien een oplossing na te streven in de 'önn van bilaterale overeenkomsten. Het is niet meer dan logisch en bil- "Jk, dat ook Nederland daarbij zijn jfem laat horen. De Japanse bezet- uij van het toenmalige Nederlands- naié heeft ons land onberekenbare schade berokkend. En al vervullen wij n het internationale verkeer momen- 'cel ook de zeer bescheiden rol van *n voetganger, dit neemt niet weg. JJ* ook deze zijn rechten heeft. „De «euie steentjes" hebben wij sedert M5 meer dan voldoende bewandeld! Onze hakken staan er blijvend •coeef van -Ik heb 'm in z*n bed gestopt, uiat we eindelijk rust hebben Oostelijke Wind öe Bilt verwacht tot morgenavond: voor de Noordelijke helft van het droog weer met nu en dan opkla ren. Voor de Zuidelijke helft van het over het algemeen veel bewolking ^overwegend droog. Matige wind tus- 'CQ Noord-oost en Zuid-Oost. Dezelfde rets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur) 9 SEPTEMBER. op: 6.03. uur; onder- 19.11 uur. Maan op: 16.16 uur; onder: 22.39 uur. hoogwater te Katwijk te 8.14 en 20.49 <10/9 te 9.34 en 22.22 uur - Doodtij). t nummer bestaat uit tien pagina's ADHAESIEBETUIGINGEN. Vrijdag heeft de Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson, zijn voldoening betuigd over het ver drag. Generaal Carlos Romulo, de Phllip- pynse minister van buitenlandse zaken, deelde mee. dat zijn delegatie het ver drag zou ondertekenen met dit voorbe houd, dat de Philippijnen alle rechten zouden hebben om over een herstelbe- talingsovereenkomst met Japan te on derhandelen. Volgens Romulo zijn het bijna uitsluitend de grote mogendhe den, die voordeel hebben bij het in het verdrag toegestane afstaan van gebied en inbeslagneming van overzeese acti va terwijl de herstelbetalingen de enige vorm, waarin de kleinere landen, die door Japan schade geleden hebben, voor hun verliezen schadeloos gesteld zouden kunnen worden in het ver drag sterk beperkt worden. De Philip- pynse regering kan het niet eens zijn met de theorie, dat het eisen van her stelbetalingen een soort strafoplegging is, doch wil wel aanvaarden, dat Japan op het ogenblik niet voldoende midde len heeft om volledige herstelbetalingen te verrichten en dat een regeling der herstelbetalingen geen nieuwe geldelij ke lasten voor andere geallieerde mo gendheden tengevolge moet hebben. De afgevaardigden van Luxemburg, Peru, Brazilië en Guatemala spraken zich uit voor het verdrag. De Perzische afgevaardigde kondigde aan, dat Perzlë het verdrag zou tekenen, doch hij noemde het verdrag niet vol maakt en sprak de hoop uit, dat de hulpbeloften zouden worden ingelost, omdat Perzië zich het offer had ge troost het werk van twintig jaar aan de verbetering van 's lands levensstan daard te onderbreken om de zaak der geallieerden te steunen. INDONESIË VRAAGT HERSTEL BETALINGEN. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebardjo, verklaarde, dat het verdrag voor Indonesië niet bevredigend is en dat zijn regering daarom de houding heeft aangenomen van „waakzaam afwachten", totdat en kele bepalingen van het verdrag ver duidelijkt en naar tevredenheid van zijn regering behandeld zijn. Soebardjo zette uiteen, dat Indonesië een positie van dergelijk strategisch belang in de Stille Oceaan inneemt, dat er geen rust denkbaar is zonder een toestand van stabiliteit in Indonesië. De Indonesische regering, van me ning, dat economische stabiliteit de sleutel is voor politieke stabiliteit, acht de kweste der herstelbetalingen van het hoogste belang, aldus de mi nister. Hoewel hij de Japanse bevol king geen al te grote ontberingen wil opleggen door de last van zware her stelbetalingen, moest hjj toch vele moeilijkheden, tekorten en vertragin gen bij de uilvoering van wederop bouw- en herstelplannen in Indone sië wy'ten aan het Japanse optreden tijdens de bezetting. Indonesië ver loor ongeveer vier millioen mensen en leed milliarden dollars materiële schade, aldus Soebardjo. Hoewel de Indonesische regering zich bewust is, dat Japan op het ogenblik de Indone sische aanspraken op herstelbetalin gen niet met contante betaling kan beantwoorden, gelooft zij, dat Japan in de niet al te verre toekomst zijn levenskracht zal henvinnen en in staat zal zijn behoorlijk zijn verplich tingen na te komen aldus de minister. De Australische gedelegeerde Percy Spender verklaarde, dat Australië be reid is het verdrag als zodanig te aan vaarden. Australië behoudt zich echter het recht voor de kwestie van de ver goedingen verder met de Japanse re gering op te némen. Hoewel Australië het recht van Japan op zelfverdediging erkent, had het gaarne enige beperking van het recht van Japan tot herbewa pening in het verdrag opgenomen ge zien. De afgevaardigde van Ecuador deelde mede, dat hij het voorgestelde verdrag zou ondertekenen. Hij voorspelde, dat Japan weer een grote mogendheid zou kunnen worden. POLEN IN DE CONTRAMINE, Wierblowski van Polen was van me ning, dat het verdrag met Japan door de ministers van buitenlandse zaken van de grote mogendheden behandeld dient te worden. Hjj eiste nogmaals deelneming van Peking-China aan dc opstelling ervan. De Poolse afge vaardigde verklaarde, dat de landen, „die niet onderworpen zjjn aan de Amerikaanse dictatuur", het verdrag niet zullen tekenen. Sprekende over het voorgestelde de fensieve verbond tussen de V S. en Ja pan verklaarde de Poolse gedelegeerde, dat de V.S. proberen een ,Pax-Ameri- cana" aan het Verre Oosten op te leg gen. Premier Tran Van Huu van Vietnam liet zich niet uit over de houding van zyn land tegenover het ingediende ver drag. Hij zeide dat Vietnam gaarne zou deelnemen aan een verbond voor de Stille Oceaan gelijk aan het Atlantisch Pact. De Libanon en Ethiopië deelden bei de mede, het vredesverdrag te zullen tekenen. Nadat de Argentijnse vertegenwoor diger had bekend gemaakt, dat ook Argentinië zou tekenen verklaarde voor zitter Acheson, dat thans alle sprekers aan het woord geweest waren. Hij schorste de vergadering tot 4.00 uur. Dan zou de afgevaardigde van Ja pan de gelegenheid krijgen het woord te voeren. JOSJIDA: VERDRAG IS RECHT VAARDIG EN EDELMOEDIG. Sjigeroe Josjida. de Japanse premier, verklaarde, dat Japan zijn verplichting om herstelbetalingen te doe'n aan de Janden, die het had overweldigd, zou nakomen. De vrees bestond, dat Japan- het wellicht nimmer zou klaarspelen om herstelbetalingen te verrichten, met het oog op de clausule in het verdrag die sommige geallieerde landen toestaat beslag te leggen op Japanse eigendom op hun gebied. Japan had echter de verplichtingen van het verdrag in dit opzicht op zich genomen en was ook van plan om ze gestand te doen. Josjida verzekerde Indonesië, dat Ja pan lati?.- bilaterale onderhandelingen zou beginnen ter bepaling van de om vang van fle Japanse visserij in Indo nesische wateren. Japan had het verdrag als een ver drag van verzoening aanvaard. Josji' da noemde het verdrag rechtvaardig en edelmoedig, doch zag cr tevens en kele „pijnlijke" punten in. In dit verband sprak hij de hoop uit, dat het beheer van de Rloekioe- en Bo- nin-eilanden in een niet al te ver ver wijderde toekomst aan Japan zou wor den teruggegeven. Japan was voorts be zorgd over de toekomst van de Koeril- len en van Schalin, welke door de Sov jet-Unie worden bezet. Het verdrag zou Japan beroven van zijn reusachtige overzeese activa. Ook wenste Japan de terugkeer van honderd duizenden krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie. Levendig betreurde Josjida de afwe zigheid ter conferentie van India en Birma en van een Chinese delegatie. Vervolgens verdedigde Josjida het veiligheidspact met de V.S. door te ver klaren dat Japan ongewapend was ln een wereld „waar de duistere krachten van totalitaire onderdrukking en tyran- nie werkzaam zijn". Een verslagen en verwoest Japan, beroofd van zijn over zeese bezittingen en hulpbronnen, is -osoluut niet in staat om zich voor een moderne oorlog uit te rusten, zodanig dat het een militaire bedreiging zoïi kunnen worden van zijn buurlanden. Daartoe had het niet de nodige grond stoffen. de middelen en ook niet de wil, aldus Josjida. GROMYKO'S AMENDEMENTEN BUITEN DE ORDE! Nadat Josjida gesproken ha l, vroeg Gromyko om een uitspraak over de Woensdag door hem ingediende voor stellen en amendementen Zij, die niets te zeggen hadden over de Russische amendementen, zouden niet behoeven te spreken. Voorzitter Acheson zeide, dat Gromyko Woensdag zijn amende menten niet als zodanig had gekwalifi ceerd. zodat er dus geen amendementen in behandeling waren. Hij verklaarde het verzoek van Gromyko buiten de orde. Het enige wat er nog te behalen was, aldus Acheson, is een motie van Ceylon, gesteund door Cuba, om een ieder, die dat wenste nog een half uur spreektijd toe te staan. Deze motie werd met 41 stemmen tegen 1 (Tsjc- cho-Slowakije) aangenomen. Met 46 stemmen tegen drie en één onthouding (Honduras) weigerde de conferentie de Russische amendemen ten te bespreken. Tegen het einde van de debatten verliet de Russische delegatie de zaal, gevolgd door de Poolse en Tsjechoslo- waakse delegaties. Na enkele minuten keerden de communistische delegaties echter glimlachend terug. A.S. MAANDAG ONDERTEKENING. Het secretariaat heeft bekend ge maakt, dat het verdrag met Japan door alle aan de conferentie deelnemende Janden, uitgezonderd de Sovjet-Unie. Polen en Tsjecho-Slowakjje, zal worden getekend. De ondertekening zal heden te 18 I uur Nederlandse tijd geschieden. door prof. mr A. C. Josephus Jitta Fraai motorjacht verwoest (Speciale berichtgeving). Bommen?.... Oorlog?.... Vroegen vele inwoners van „Oog in al" een buitenwijk van Utrecht zich gistermiddag ernstig af, toen pre cies op het moment, dat rustig een vliegmachine overvloog, een daveren de knal weerklonk. Luid gerinkel van glas reed verpleegsters en verpleegden van het militair hospitaal naar de ra men van de zijvleugel snellen, die juist uitziet op-het Oosteljjk#sluisje van het AmsterdamRijn-kanaal. Daar zagen zij de brandende ruïne drijven van liet eens zo fraaie motor jacht de „Tjerk Hiddcs". Een enorme explosie had het dak van de kajuit enkele meters opengesmeten en een grote ravage aangericht, zodat links en rechts vele brokstukken ver spreid lagc-n. Gelukkig bevond zich op het moment van de explosie geen der monteurs, die met revisiewerkzaamhe den bezig waren, aan boord. Desondanks zijn twee monteurs en de schipper met verscheidene smjwonden door het per soneel van het hospitaal aldaar opgeno men. De brandweer was het vuur vrij gauw meester. De schade is enorm. „Kijk uit! Pas opj", brulde de chauf feur van Douwe Egberts, J. F. Houppé gistermiddag omstreeks vier uur. toen hij bij het brengen van vaten olie, een blauwachtige damp uit de motor zag slaan De motor was juist aangeslagen en het schip begon te sidderen. Direct snelden de schipper, de beide monteurs en de sluiswachter heen, doch hun vlucht werd onderbroken door de lucht druk, die de enorme knal, waarmede de Dieselmotor explodeerde, teweeg bracht Chauffeur Hoeppé wierp zich plat op de grond en dat werd zijn behoud Slechts enkele schrammetjes aan gezicht en armen, terwijl de schipper, de heer H. van Rossum, uit Vreeswijk cn de monteurs Stein en Vesters. beiden uit Utrecht, door het rondvliegende hout en de ijzeren spijlen werden gewond. SOCIAAL-DEMOCRAAT VOORZITTER VAN DUITSE BONDSRAAD. De Westduitse Bondsraad (Eerste Ka mer) heeft eenstemmig Heinrlch Kopf. de sociaal-democratische premier van Neder-Saksen, gekozen als nieuwe voor zitter. Kopf, die 58 jaar is, is de eerste so ciaal-democraat. die in Bonn een lei dende functie gaat bekleden. Als voorzitter van de Bondsraad zal hij als president van de Bondsrepubliek optreden bij eventuele ziekte of plotse ling overlijden van president Heuss. STEEDS MEER. De commissie voor de toewijzingen van de Amerikaanse Senaat heeft een aanvullend bedrag van vijf milliard dol lar goedgekeurd voor de landsverdedi ging. De begroting van de defensie be draagt zonder deze som 56 millioen dollar. De chaos op het fraai, witgeschilderde motorjacht, dat eigendom is van de heer J. de Jong, directeur van Douwe Eg berts, was volkomen. De schade wordt door verzekering ge dekt. Omtrent de oorzaak van de explo sie is nog niets bekend. Een vrije pers. DE DRUKPERSVRIJHEID - d.w.z. de vryheid van ieder Nederlan der. zonder voorafgaande censuur, door middel van de drukpers gedach ten of gevoelens te openbaren - is een der kostbaarste goederen van een de mocratische rechtstaat. Ontneem de burgers alle rechten en vrijheden, maar sta ze de vrijheid toe, hun mening in het openbaar te uiten, dan zult gij zien. dat dit éne recht voldoende is, om alle andere vrijheidsrechten te herwinnen. Van onze gouden eeuw heeft men gezegd ..Eén politiek recht was er. dat de natie steeds op prijs heeft gesteld: dat haar dan ook steeds is gelaten: het recht van vrij t? spreken van rond uit en openlijk over al wat gedaan wordt en te doen valt. zijn oordeel te zeggen. Vreemdelingen merken die vrijheid van spreken als een eigenaar digheid der Hollandse zeden op". Een van de eerste maatregelen, die de nieuwe Nederlandse regering na de Franstijd (in 1814) trof. was het af schaffen van de censuur als ..ten enen male strijdig met de liberale denkwijze, waarop elk rechtgeaard Nederlander de hoogste prijs stelt en die steeds het Gouvernement dezer lande heeft gekenmerkt". Die vrijheid van drukpers, be lichaamd in artikel 7 van de Grond wet, is niet onbeperkt. Wie door mid del van de drukpers strafbare feiten pleegt het delict „belediging" komt daarvoor het eerst in aanmerking is strafbaar op grond van de wet en kan door de rechter worden veroor deeld. Let wel: die normen moeten in de w e t zijn geformuleerd en de toepas sing daarvan komt niet toe aan een politiek college, als de Regering of de Staten-Generaal. maar aan de on afhankelijke rechter. DE STAATSCOMMISSIE tot her ziening van de Grondwet wil de mogelijkheid openén, dat de Ko ning een bepaalde publicatie, welke de veiligheid van de Staat aantast of ern stig in gevaar brengt, verbiedt. Dsze diep in de geestelijke vrijheid ingrijpende bevoegdheid wordt met verschillende waarborgen omgeven. De wet zal de procedure vaststellen.. maar die wet is aan het nieuwe grond wetsartikel gebonden. De Raad van State moet worden ge hoord maar mijn advies behoeft niet te worden gevolgd. Het besluit wordt onverwijld aan de Staten-Generaal medegedeeld. Wan neer maar één van de beide Kamers dat besluit afkeurt en daarvoor behoeven slechts meer dan één derde der leden de genomen beslissing te verwerpen wordt hel. terstond ingetrokken. Positief gezegd: het besluit wordt slechts ge handhaafd, wanneer ten minste twee derde der Kamerleden met de opvat ting van de Regering instemt. Het verbod is ten slotte aan een be paalde tijdsduur gebonden. Maar zolang de Staten-Generaal niet ingrijpen, wordt het verbod bij voor beeld betreffende het verschijnen van een de Regering ongevallig blad ge handhaafd. Wat betekent bovendien in parlemen taire taal „onverwijld"? Dat „onver wijld" slaat trouwens op de medede ling aan de Staten-Generaal en niet op het optreden van de Staten-Gene raal. ZELFS met deze waarborgen dis meer schijnen dan zü zijn achten wij dit voorstel volkomen onaan vaardbaar. Terecht zeggen de leden van de Staats commissie, die dit voorstel afwijzen, dat de vage norm van de veiligheid van de Staat ernstig in gevaar brengen" de mogelijkheid opent, dat men wordt be sprongen met behulp van ongeschreven regels, omtrent welker inhoud en strek king men slechts in het duister kan tasten". De Regering zal volhouden „dat men deze vage en ongesohreven nor men maar had moeten kennen of be grijpen". Dezelfde leden achten terecht dat verschijningsverbod eert vorm van pre ventief optreden, die moet worden be schouwd als een nog strengere maatre gel dan censuur Het is treffend, dat niet minder dan 12 leden der Staatscommissie dat is de helft der leden ln een afwijkende nota het standpunt der overige leden afwijzen. Wanneer men toch aanneemt, dat de Staatscommissie dit voorstel doet, dan moet de voorzitter met een dubbele stem, toen de stemmen staakten, de doorslag hebben gegeven. ER IS ENIGE troost. De twijfel achtige meerderheid van deze voor de in Nederland levende politieke in zichten zeer representatieve staatscom missie is zo gering, dat het uiterst on waarschijnlijk moet worden geacht, dafi dit voorstel wanneer het ooit zover mocht komen bij de tweede lezing in elk der beide Kamers der Staten-Gene raal twee derde der uitgebrachte stem men zou verwerven. In zijn sensatie makend artikel in het Russische dagblad „Prawda" heeft de Engelse Minister van Buitenlandse Za ken. Morrison, onlangs de vrijheid van meningsuiting in het Westen tegenover de scherpe controle op iedere menings uiting achter het ijzeren gordijn ge steld. Wat antwoordde het Russische dag blad daarop? „In Rusland bestaat volkomen vrij heid van meningsuiting en van druk pers voor iedereendie de politieke Inzichten van de Regering deelt". Het is misschien niet ironisch bedoeld, maar het moet zeker ironisch worden op gevat. In Rusland mag iedereen alles schrij ventenzij de Regering het verbiedt. Moeten wij dat voorbeeld volgen? Dat is gelukkig zeer onwaarschijnlijk, want de Regering heeft reeds medege deeld. dat zij dit voorstel der Staats commissie niet heeft overgenomen. Ietwat paradoxaal, maar dan ook des te pakkender. heeft men gezegd, dat het wezenskenmerk van een democratie minder is, dat de meerderheid regeert, dan wel. dat de minderheid ook haar rechten heeft. In een land, waar de vrijheid en de democratie vanouds diep geworteld zijn, als het onze, overtreffen de zegeningen van de vrijheid zeker op het gebied der meningsuiting verre de misbrui ken, die zich stellig voordoen. Wie de vrijheid waarlijk lief heeft, moet het risico, dat somtijds van die vrijheid misbruik gemaakt zal worden, in de koop nemen. Bijeenkomst der „Grote Drie" AGENDA VOOR BESPREKINGEN OPGESTELD. Volgens functionarissen hebben de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk overeenstemming bereikt over een agenda voor de volgende week te hou den conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Drie" te Washington. De agendapunten zouden zijn: 1. de geboekte vooruitgang bij het „in bedwang houden van de Sovjet-Unie en haar satellietstaten". 2. benoeming van bevelhebbers voor de Noordatlantische vloot in de Atlan tische Oceaan cn de Middellandse Zee, inclusief de Britse wens om tenminste één Engelsman te benoemen, 3. Frankrijks voorstel voor een Euro pees leger cn de mogelijke Duitse bij drage, 4. het verzoek van Italië om herzie ning van het vredesverdrag, 5. een Amerikaans-Brits-Franse vre desovereenkomst met Duitsland, 6. een overzicht van de pogingen om een Oostenrijks vredesverdrag op te stellen, 7. Franse en Britse bezwaren tegen een Amerikaanse stap om met Spanje tot een militaire overeenkomst te komen. 8. gezamenlijke economische en politie ke actie om onderdanen van Westelijke landen in landen achter „het ijzeren gordijn" te beschermen. 9. toelating van Griekenland en Tur kije tot het Noordatlantisch pact, 10. gedachtenwisseling over mogelijke communistische actie in Korea en be spreking van de verdere strategie in ge val de gevechten voortgaan. 11. vooruitzichten voor erkenning van communistisch China, 12. een Frans verzoek om economische en militaire hulp voor de Franse strijd krachten in Indo-China. 13. de eisen van Egypte, dat Engeland zijn troepen uit de zone van het Suez- kanaal zal terugtrekken, De brug over de sluis bij Tacozijl in de weg van Lemmer naar Sondel. welke in April 1945 door de Duitsers werd vernield en in de plaats waar- van een noodbrug werd gelegd, zal niet worden herbouwd, ln de plaats van de brug zal een dam gelegd worden met een inlaalduiker ter breedte van zes meter. Dc oude sluis zal dan tevens vervallen. Op de voorgrond de noodbrug en daarachter de sluis. 14. vooruitzichten voor een regeling van de Perzische oliekwestie. 15. verslag door Schuman over Ma rokkaanse eisen om meer vrijheid, 16. de kwestie-Kasjmir.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1