„GEEN BLIJVENDE STAD" Ontzettend lot van „kistkalveren'' Kerkelijk Leven esiAb yoedAoop Herman van Hattum Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 6 September 1951 Tweede BI&4 No. 27399 „Dierenbescherming" in het geweer (Van onze Haagse redacteur) De praktijk van het mesten van z.g. jaitkalveren" neemt ontzettende tonnen aan en het wordt hoog tyd, éit daar paal en perk aan wordt ge steld. ydus de conclusie, waartoe prof. dr. A. Beyers kwam in een causerie orer de activiteit, welke de „Vereni- nu» voor Dierenbescherming" ter nke ontplooit. De methoden in Bra bant en In de Achterhoek van Gel derland, zyn vaak ten hemel schrei end en wanneer het publiek, dat nu Terzot is op mooi blank kalfsvlees, aisl, wat de kalveren er voor moeten doorstaan, dan zou het geen blank kalfsvlees meer willen zien. Zolang er echter geen dierenwet is, varin vaste normen voor de -be'nan- ceiing der dieren worden gesteld, is de rijd van dierenbescherming een ui- itst moeilijke. Want wel neemt het Sal leden der organisatie geleidelijk •v, maar de grote massa blijft cnbewo- jo. Tenzij door geregelde voorlichting door de moderne middelen van pu- jEdteit om zo te zeggen, met ae neus de misstanden wordt gedrukt. Wal nu deze kist-kalveren betreft, b; zijn voor een goed deel economi se en financiële oorzaken geweest, Srdoor deze praktijk van mesten cs: en meer in zwang komt. Kalfsvlees is eeer duur en wanneer bedenkt, dat een gemest kalf een •jo leg. weegt, dan is (het duidelijk, dat mesten van kist-kalveren een winst erende affaire is, winstgevender dan ii: leveren van melk aan de fabrie- ia. - De hokken, waarin de kalveren wor den gemest, zijn 145 cm. lang en niet breder dan 60 cm. Gedurende 12 a 16 weken worden de kalveren in deze hok ken met melk gevoed. In die tijd drin ken ze gemiddeld 1000 liter melk op. Kistkalveren zyn in trek, vooral in de weeldecentra en in België en Luxem burg. De aanvoeren op ae grote mark ten van Den Bosoh en Doetinchem zijn stijgende. De aantallen lopen in de dui- eenden. Wie kennis neemt van de toegepaste mestingsmethoden kan er niet ver baasd over zijn, dat de dierenbescher mers in (het geweer zijn gekomen! Prof Beyers bepleitte een grondig onderzoek naar de toegepaste praktijken. Er kan ten dele een einde aan worden gemaakt door het stellen van minium eisen voor de afmetingen der hokken en door het publiek ervan te overtuigen dat „smul- paperij" niet mag worden 'bedreven ten koste van het weerloze dier IEIL FRIESE TONEELLITERATUUR BEDENKELIJK? Vier eervolle vermeldingen. De afdelingen Leeuwarden en Heeren- m van het Gezelschap voer Friese en literatuur hebben op een prys- die zij uitschreven voor de beste Friese toneelstukken en waarvoor zij i-00 beschikbar stelden. 21 inzendin- ;?a ontvangen. Deze zijn beoordeeld car een jury, bestaande uit de heren 5. -.an der Veen te Leeuwarden, J. J. 1 van der Ree te Heerenveen en jhr. W J. Witsen Elias te Leeuwarden. heeft moeten vaststellen, dat geen de! van de ingezonden stukken het rr, dat een bekroning zou wettigen, be- •eïte. De jury merkt in haar rapport up. dat als het peil van de tegen- rardige Friese toneelliteratuur zo is L- dat van de ingezonden toneelstuk ke het er bedenkelijk voorstaat. Omdat vier stukken toch nog aan merkelijk beter waren dan de rest. heb ben deze ieder een eervolle vermelding -regen en zij zullen gehonoreerd wor- ku met een bedrag van f. 75. He: zijn- ..Sa ienfaldich is it libben" 'o eenvoudig is het leven) van J. de Jtev-Manaos «pseudoniem: „Hawwen krijen'' (Hebben en krijgenvan L. Hoop te Naarden; „Wy allegearre" '('Ij allen) van R. Leenstra te Drach ma en „De kening Redbad" (Koning Mboud) van R. Plantinga te Gorre- fcjï. Koningin Juliana bezocht „Het Nederlandse Trekpaard" Gistermiddag heelt H.M. de Koningin in gezelschap van de particulier secre taresse van H.K.H. Prinses Wilheimina, mej. Geldens. een bezoek gebracht aan de demonstratie, die de Kon. Ver. ,.Het Nederlandse Trekpaard" op de terreinen van het gemeentelijk veemarktbedrijf te Den Bosch organiseert. Deze demonstra tie. die door duizenden kenners van het koudbloed ras uit binnen- en buiten land werd bijgewoond, bestond uit het voorleiden der paarden, die tot de bes ten van het land zijn te rekenen. De Koningin overhandigde de door haar beschikbaar gestelde zilveren me daille voor kampioen merrie 1951 aan de eigenaar, de heer de Bobbelaere te IJzendijke in Zeeland. Vader paste op kano en verdronk Gistermiddag is te Delft de 34-jarige P Bos uit de Frederik Hendrikstraat aldaar in de Provinciale Vaart verdron ken. Zijn zoontje was in een kano aan het varen en kwam naar de kant om dat zijn vader hem een ijsje wilde laten kopen. Terwijl de Jongen de ijswafel ging halen, paste de vader op de kano. Hij raakte echt-er door onverklaarbare oor zaak te water. Toen het zoontje terug kwam, was hij onder water verdwenen. Studenten die in de omgeving aan het roeien waren, trachtten nog hem op te duiken, doch hun pogingen bleven zon der resultaat. De politie heeft tenslotte de man opgedregd. Kunstmatige adem haling mocht helaas niet meer baten. Korea-vrijwilligers in October thuis Onvoorziene omstandigheden voorbe houden kan verwacht worden, dat de vrijwilligers van het Nederlands Deta chement V. N.. die op 26 October 1950 onder commando van wijlen luitenant kolonel Den Ouden naar Korea ver trokken, begin October a.s. in ons land zullen terugkeren. BUIT ONDER DAKPANNEN! De Eindhovense politie heeft onder de dakpannen van een woning te Stra tum een grote voorraad gestolen voor werpen ontdekt, o. m. drie fototoestel len. een beliohtingsmeter, een tiental vulpennen en vulpotloden, horloges (waarvan sommige gedemonteerd), gouden en eilveren sieraden, sigaren aanstekers, sleutels en snuisterijen. Dit alles bleek ontvreemd door een inwoner van Stratum, die in Februari van het vorige jaar door de Eindhovense poli tie is gearresteerd, verdacht van enkele tientallen inbraken te Eindhoven en omgeving. De man is door de Bossche rechtbank tot verscheidene jaren ge vangenisstraf veroordeeld. PREDIKBEURTEN VOOR VRIJDAG Boskoop Geref. Gemeente7.30 uur ds K. de Gier van Llsse. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te IJzen dijke (toez.) C Blomaard. cand. te Kloe- tlnge. te Randwijk J Boezer te Ecthen en Drongelen. te Klundert J. Arendscn te Blauwkapel. Bedankt voor Elburg J. Hovius te Hooge- veen. Geref. Kerken Beroepen te Uithoorn E. de Vries te Dwingelo. BOND VAN VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN BESTAAT 70 JAAR. Zaterdag 15 September zal het 70 jaar geleden zijn, dat de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland te Franeker gesticht werd. De eerste tien jaren ging het met de groei van de Bond niet zo hard, doch de laatste 40 jaar is de Bond enorm ge groeid en zijn gemeenten uit alle delen van het land er bij aangesloten. In to taal zijn 33 gemeenten en twee kringen lid van de Bond. Men bezit thans een eiven theologische school te Utrecht. De Bond heeft in de loop der jaren veel nuttig werk verricht op zendingsgebied, voor de oorlog op Samosir en tegenwoor dig onder de Bataks. Generale Synode Geref. Kerken (art. 31) IN BENTHEIM EN OOST-FRIESLAND GERINGE BELANGSTELLING VOOR VRIJMAKING. In de voortgezette zitting van de Ge nerale Synode der Geref. Kerken (art. 31) heeft ds H. J. de Vries van Eindho ven gerapporteerd over het rapport van deputaten van Bentheim en Oost-Fries land. In deze kerken bestaat weinig be langstelling voor de vrijmaking. De ker ken in Bentheim en Oost-Friesland heb ben elk contact zelfs van informatori- sche aard, van de hand gewezen. Be sloten werd voor deze zaak geen nieuwe deputaten te benoemen. Vervolgens heeft ds W. de Graaff van Giessendam gerap porteerd over een missieve van het mo- deram-en van de Ned. Herv. Kerk over een samenspreking over de psalmrij- ming-Hasper welke zaak reeds eerder ter synode gediend heeft. De synode be sloot de missieve voor kennisneming aan te nemen, aangezien zij geen uitnodiging bevat. Hierna heeft ds B. Jongeling van Apeldoorn gerapporteerd over een schrij ven van de kerken van Groningen, die bepaalde zendingsbesluiten van de sy node van Amersfoort-1948 niet voor vast en bondig houdt. De commissie bood aan de synode conclusies aan, waarin de houding van Groningen wordt betreurd. De voorgestelde conclusies werden enigs zins gewijzigd aangenomen. JODENZENDING DIENT PLAAT SELIJK GEREGELD Ten slotte behandelde de synode het rapport van deputaten inzake de joden- zending. De synode sprak o.m. uit. dat het niet tot haar taak behoort een on derzoek in te stellen naar de destijds aangevoerde gronden voor 'de zending onder de joden. Het behoort tot de taak der plaatselijke kerken zich te bezinnen over de vraag hoe en op welke wijze zy haar roeping ten aanzien van op haar grondgebied woonachtige Joden heeft te volbrengen. De synode besloot de de putaten door de vorige synode benoemd, voor hun arbeid te danken en het ini tiatief tot de voortzetting van de zen- din? onder de joden, alsmede de even tuele bezinning over de opzet van dit zendingswerk aan de kerken over te laten. Ned. Herv. Gem. te Utrecht zit met een ruïne NU DE GEERTEKERK WEER HAAR EIGENDOM IS. Zoals wij in het kort reeds hebben medegedeeld heeft, de Raad voor Rechts herstel beslist, dat de Geertekerk te Utrecht toebehoort aan de Ned. Hen'. Gemeente aldaar. Terwijl de Gemeente Utrecht is veroordeeld in de kosten van het geding, is de NJï. Gemeente even wel verplicht aan de burgerlijke ge meente een bedrag van f. 18.729 terug te betalen, vermeerderd met de rente van 25 Mei 1944 tot op de dag der voldoe ning. Voorts moet de N.H. Gemeente vergoeden de door de gemeente Utrecht sedert de overschrijving van het vonnis van de Arr. Rechtbank te Utrecht be taalde bedragen van f 75.per maand terzake van hulpmaterialen^ welk te TENNIS. Maureen Conolly sloeg ook Shirley Fry In de dames-finale van de Ameri kaanse enkelspel kampioenschappen te Forest Hills won Maureen Conolly met 63 16 64 van Shirley Fry De 16-jarige Maureen is hiermede de jongste titelhoudster in de geschiedenis van het Amerikaanse tennis. ATHLETIEK. Hans Harting breek record Tijdens districtswedstrijden, die gis teravond op de sintelbaan te Amster dam werden gehouden, is de AAC-er Hans Harting er in geslaagd het Ne derlands record over 2000 meter hard lopen met 1.8 sec. te verbeteren en te brengen op 5 min. 19 6 sec. Het oude record stond op naam van Frits de Ruyter met een tijd van 5 min. 21.4 sec. en werd op 26 Juni 1946 te Brus sel gevestigd. VOETBAL. ENGELSE LEAGUE. De resultaten van de gisteren ge speelde wedstrijden in de Engelse league luiden Eerste divisie: ArsenalLiverpool 00, Chelsea—Derby County 0—1, Man chester UnitedCharlton Athletic 32, PortsmouthManchester City 10, Preston North End—Blackpool 3—1, Sundex-landAstoai Villa 13, West Bromwich AlbionNewcastle United 3—3. LUGDUNUM SPEELT OEFENWEDSTRIJD. Lugdunum dat Zondag niet voor de competitie hoeft te spelen, benut het vrije week-end door het spelen van een oefenwedstrijd, Zaterdagmiddag om half vijf op het terrein Haarlemmerweg, tegen het Delfse Concordia. BOKSEN. ROMERO VERLIEST EUROPESE TITEL. In een gevecht over 15 ronden, dat te Glasgow werd gehouden, won de Schot Peter Keenan de Europese titel in het bantamgewicht door n punten- overwinning op de titelhouder, de Span jaard Louis Romero. (Tngez. Med.-adv.") i%.15 p.&teA6{et>. l/ebkAijfy&txaA iïij,Uw urin/ze/ieA_ ÏEUILLETON OORSPRONKELIJK FEUILLETON door De eerste maanden waren het -•-eiüjkst", vervolgde Jaipik zijn relaas, ^ïijl de .predikant zwijgend voor zich staarde. „Ik heb vergetelheid ge- in de drank, al wist ik dat de niets oplost. Maar ik moest de '-teoden en de eerste weken zijn in geval het ergste. Mijn wereld was ^eengeslagen; de weg naar een ande- sereld voorlopig versperd. Duizend je1 heb ik mijzelf voorgehouden, dat waasheid was het beeld van een even sterfelijk en feilbaar als Ci zó hemelhoog uit te heffen en a!le andere dingen en mensen, -^ndmaal tegen mij-zelf gezegd, dat - Tel een ander zou komen, zou kun- 5 somen, even lief en mooi, even ••2 ea onbevangen als zij was. Maar ..f mózenaniaal heb ik mijzelf moe- bekennen, dat het drogredenen '_7 zw&kke verschansingen, die een Jj ^rstand trachtte op te werpen •.n de vloedgolf van een buiten zijn - ers getreden gemoed. Totdat ten- r. ",na jaren van strijd en ziwerven, ■rust van binnen terugkeerde en het pWende inzicht begon door te bre- het wellicht een vingerwijzing uln ven ^on 2^)n- Dat ik mis- n "'eruit de inspiratie moest put- _\oor mijn werk. En pas vanuit die nee dateren de boeken, waarvan ik èf te - zeggen, dat ik er alles in heb -~:-en wat ik by machte ben te ge- J iic er totaal in heb r'.tTu en daarom mijn leven niet ®ut hoef te beschouwen, wijl an duizenden van mijn medemen- en a,vonden van groot inner- L ,;.leten heeft gebracht en duizen- hn eren heeft stilgezet op hun weg fe*,? a?me dadendrift of goedkoop en 2ptoer- Niet veel briev- ont- Saw11 SChrJjver van de lezers van en .Men moet al heel wat neer **1 het pen lezer naar de pen f Maar de enkele brieven, waren van een ontroeren- Sn- rheld en stil-makende be- o hrf' Ult deze welige reacties moet geput om verder te bjjJJ ,el} ingezien, dat de strijd niet -phTi dat aan sommige mensen tuenV-e behalen ls, dat er nog exem- v njn, die denken kunnen en wll- j2* de moeite willen getroosten ':-atino mo?i'zame weg van veel over- wT=en zich een wereldbeschouwing ••p-!erün'die niet meer van dastot v fndert' maar in wezen onveran- j5 en algemeen geldig, 1 Vfede en aan het verstand be- die aan r>c,7nv vreae en aan het verstand be- See't en in staat stelt de sla- 'aa het lot met de glimlach van het weten te incasseren. Voor dezulken werk ik. Niet voor de massa. Wie de hele mensheid wil verlossen, zal vroeg of laat tot de ontdekking komen zijn paarlen voor de zwijnen te hebben ge worpen en hij zal aan eigen streven, aan de hopeloosheid van de zichzelf opgelegde taak, ten onder gaan Daar om staat ook in de byibel, in Uw bijbel en de zwerver zag even cp naar de predikant, als om zich er van te overtuigen, dat zyn woorden tot hem zouden doordringen, „daarom staat er ook in Uw bijbel, dat er „blijdsohap is in de hemel over één zondaar, die zich bekeert". „En nu ik dan weet. dat dit dorp niet langer mijn tehuis kan zijn omdat zij, voor wie ik gevlucht ben, geheel buiten haar wil door de loop van het lot naar hier is gekomen, samen met U. nu is de tyd gekomen om op te breken. Het kan niet nodig zyn daarover met U, die deze dingen begrijpt en aanvoelt, veel te spreken. Ik voor my heb de een zaamheid, wanneer ze op mij af kwam. nog nimmer ontvlucht. Ik ben er altijd middenin gesprongen, liever dan laf hartig te pogen om te behouden wat niet meer te behouden was. Uw beider leven moet nog beginnen. Het staat nog niet in de zomer. Het mijne neigt naar de herfst. Nog slechts weinige jaren en deze ogen hebben vijftig maal de rozen zien bloeien. Misschien nog tien of twintig of dertig keer zal ik de genade ondervinden ze opnieuw te zien bloei en. Hoe het ook zij: het is voldoende, het is genoeg. Ik heb mijn rol gespeeld en zoals ik thans zonder tegenstreven dit huis en deze plaats verlaat, omdat zij geen ruimte bieden voor ons drieën, zo zal ik straks, op de eerste wenk van de grote Meester, zonder vertwijfelen deze aarde verlaten spreek mij niet tegen!" Japik werd ongewoon heftig, toen hij bemerkte dat de predikant wil de protesteren „ik weet wat ik zeg. Myn besluit is onherroepelijk. Slechts de dood van U of van haar zou daarin verandering kunnen brengen, niet Uw woorden, niet Uw tegenwerpingen. Vijftien jaar lang heb ik geleefd en ge werkt vanuit het verlangen. Het zou van een afgestompte geest getuigen, wanneer ik in al die jaren niet had geleerd, dat het leven met alles zyn bedoeling heeft, ofwel, om in Uw theo logische terminologie te blijven, dat „niets by toeval geschiedt". Ik weet nu, dat de slagen, die het leven mij toe bracht, nodig zyn geweet, opdat ik zou worden die ik ben. Dat ik het leed en de pijn, de wanhoop en de ontgooche ling heb nodig gehad zoals het schip de ballast, zoals de eikeboom de storm wind; dat ik zonder deze misschien zou zyn geworden als de velen, die maar daarheen lev^n, onbekend met en on bekommerd om de grote, wezenlijké waarden van het leven; dat de vruch ten van mijn leven zouden zijn uitge bleven, dat zij ontijdig zouden zijn af gevallen of minder overdadig zouden zijn gegroeid, zo niet het snoeimes van de Grote Tuinman tijdig daaruit had weggesneden alles wat aan het rijpen dier vruchten in de weg stond. Waar het verlangen is vervuld staat de verveling aan de deur. Waar de strijd ophoudt ligt de luiheid op de loer. Het onvervulde houdt ons over eind, de verwachting houdt ons staan de. De strijd maakt sterk. Leven is niet van vervulling tot vervulling schryden, maar voortgaan van verlangen naar verlangen. Leven is: in spanning zijn Leven is: de adem inhouden opi het grote gewicht aan eeuwigheidswaarde, dat in elke seconde van bestaan op ons aangolft. Leven is verlangen Het was diep in de nacht, toen de predikant, zijn ontroering niet meer meester, opstond en de hand uitstak om van zijn gastheer afscheid te ne men. „Ik dank U voor Uw vertrouwen", zei hij met door tranen verstikte stem en zonder een poging te doen om zich flinker te houden dan hy was. „Ik dank U voor Uw levensmoed en opoffering. Voor de woorden, die U mij vanavond hebt gezegd en die voor mij altijd on vergetelijk zullen blijven. Voor de blik, die U my in Uw zieleleven hebt gegund en die mij volledig duidelijk heeft ge maakt wie U bent en waaróm U bent die U bent. Ik dank U voor Uw besluit, dat ik slechts onder protest kan aan vaarden maar wel moet eerbiedigen, omdat ik weet. dat niets of niemand U van de uitvoering daarvan zal kunnen weerhouden. (Wordt vervolgd) 37). Zoals de oplettende lezer begrepen zal hebben was het een schurken-plan, dat Joris Goedbloed voorstelde aan Wip- snor de Woudrover. Eén van de rovers moest Panda's brief naar Jolliepop bren gen, waarop deze trouwe bediende dan zonder twijfel met het geld op weg zou gaan naar Stotterburg en dan zou de roversbende hem onderweg overvallen Nu, Wipsnor had daar wel oren naar! Dat kunnen we begrijpen; zo'n woud rover staat voor niets maar van Joris zou men het beter verwacht hebben! ,Een eerlijk plan!" riep Wipsnor uit. „Uitstekend! Geef maar hier, die brief, dan laat ik hem door een van mijn ro vers bezorgen!" „Een ogenblikje niet zo haastig, mijn beste!" sprak Joris, ter wijl hij de brief uit zyn hoed haalde. Ziehier: in deze brief wordt gesproken van een beloning van 1000 ducaten maar waarom zouden wij er niet een nul bijschrijven? Met één nulleken erbij komen we tot een bedragje, dat al onze moeite tenminste enigszins beloont, vindt gij niet?" Nu, dat vond Wipsnor ook. „Dat doen we!" riep hy. „Een heel goed idee! Er groeit misschien toch nog wel eens een fatsoenlijke rover uit je, wanneer je zo doorgaat!" Maar toevallig had Panda alles ge hoord. en hij was het helemaal niet- met Wipsnor eens. „Een fatsoenlijke rover.." mompelde hij binnensmonds. „O nee dat wordt hij nóóit! Daar is hy nog véél te gemeen voor! Hij noemt zich myn vriend en hij bedriegt me alsof het maar niets is!" We begrijpen wel. dat Panda het er niet bij zal laten zitten dien tijde in de Geertekerk waren aan gebracht. Ten slotte moet de N.H. Ge meente de onderhoudskosten vergoeden, welke in die tyd door de gemeente Utrecht zyn gemaakt. Met deze uitspraak is het probleem der Geerteker.k in een nieuw stadium getreden. Reeds lang voor de oorlog was het kerkgebouw zodanig in verval, dat het voor de eredienst onbruikbaar was ge worden. Plannen tot herstel konden evenwel bij gebrek aan de nodige finan ciën niet tot uitvoering worden gebracht en zo ontstond het voornemen de Geer tekerk om te zetten in een Geertehof In de oorlog achtte het toenmalige ge meentebestuur het gebouw (inmiddels verworden tot een puinhoop) van zo danige historische betekenis, dat men het bij vonnis van de Arrondissements Rechtbank onteigende. Na de oorlog zag de gemeente Utrecht echter geen mogelijkheid tot een restau ratie en zo stelden B. en W. voor in April 1948 de grond en de restanten van het kerkgebouw te verkopen aan (het R.K. Dekenaat, dat hier een kerk voor de Utrechtse studenentparochie wilde vestigen. Dit plan stuitte op verzet bij de vroegere eigenaresse, de Ned. Herv. Gemeente, die de zaak by de Raad voor Rechtsherstel aanhangig maakte, met als gevolg na een zeer langdurige pro cedure, bovenvermelde uitspraak. Inmiddels ziet de Herv. Gemeente zich thans weer gesteld voor de moeilijke vraag; wat te doen met de ruïne van een middeleeuwse kerk. gelegen in een der oudste en als woonoord in verval zijnde stadsgedeelte van Utrecht. PAARDENSPORT. Spanische Reitschule demon streerde unieke staaltjes van ruiterkunst Ruim 450 toeschouwers waren giste ren in de manege van de Rotterdam se Jockoyclub aanwezig om getuigen te zijn van de unieke staaltjes van ruiterkunst van de „Spanische Reit schule" uit Wenen. Vele autoriteiten, onder wie Prins Bernhard, woonden aan de vooravond van het internationaal concours hio- pique deze interessante demonstratie bij. De Spaanse hofryschool, de academie voor beeldende rijkunst, zoals zy wordt genoemd, is uniek in de wereld. De rui ters. gekleed in witte rijbroek, hoge zwarte laarzen, bruine jas en zwarte steek met goudgekleurde kokarde, voer den verbluffende staaltjes uit van klas sieke rijkunst met de fiere witte Lipiz- zaner hengsten, die een goudgekleurd hoofdstel droegen waarop nog het wa pen staat van keizer Frans Jozef 1. Onder leiding van kolonel Podhajsky brachten de ruiters alle gangen en wendingen van de hoge school, de pas de deux. arbeid aan de hand en aan de lange teugel en de verschillende school- sprongen met zo'n verrassend gemak, dat het publiek ademloos toekeek hoe ruiter en paard in volkomen harmonie met elkaar, gracieus en elegant door de manege reden. Na de schoolquadrille. waaraan door acht ruiters werd deelgenomen, brach ten de enthousiaste toeschouwers met een langdurig applaus ruiters en paar den hun welgemeende dank. WIELRENNEN. BINDA HEEFT ER GENOEG VAN. .JLa Stampa', een Turijns blad, weet te melden, dat de technische commissa ris van de Italiaanse wielerbond Alfredo Binda, zijn functie zal neerleggen. Tij dens de Ronde van Frankrijk en de wereldkampioenschappen wielrennen heeft hij verscheidene dreigbrieven ont vangen. Of de inhoud van deze brieven hem aanleiding heeft gegeven zich als official van de bond terug te trekken, is niet bekend. DAMMEN. SIMULTAAN-SEANCES VAN SLINGERLAND EN FRANKEN. Ter opening van het nieuwe dam- seizoen speelde de eerste bordspeler van ..De Sleutels". J. Slingerland, gister avond in „De Kleine Burcht" een simul- taanpartij tegen 10 spelers van DCL, met een resultaat van 6 gewonnen, 3 remise- en één verliesparttj (tegen B. J. Schepharst). Tegel yk speelde de clubkampioen van DCL. F H. FYanken Jr. een simultaan- partij tegen 9 Sleutelspelers, met een resultaat van 7 gewonnen 1 remise- en één verliesparty (tegen Joh. Tol). De voorzitter van „De Sleutels", de heer W. F. Olivier, reikte in de pauze de beker uit. die in de afgelopen zomer in het nederlaag-tournooi door DCL werd gewonnen. Voor de 1ste klasse oompetitie LDDB speelt „De Sleutels" haar eerste wed strijd tegen .Kyk Uit" uit Oude-Wete- ring. op 19 September a.s. „Sleutels'' komt dit jaar met heit volgende tiental uit: J. Slingerland. W. F. Olivier, L. Nach- tegeller, C. J. Koree J. de Vink, H, Brouwer, F. Sihild, Joh. Tol, I. Paauw, N. Wassenaar. ZWEMMEN. TURKS KANAALZWEMMER WERD ZEEZIEK. De 21-jarige Turkse student Suha Beller, die gisteravond te Kaap Gris Nez gestart is voor een poging het Ka naal over te zwemmen, werd. na 512 uur in het water te hebben gelegen, aan boord van het vaartuig, hetwelk hem begeleidde gehesen. Hij was uitgeput wegens zeeziekte. In totaal had hij 13 km afgelegd. VOOR VRIJDAG 7 SEPTEMBER. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00: nieuws: 7 18: gram muziek: 8.00: nieuws en weerberichten; 8.18; gram.muzlek; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: gram.muzlek; (9.309.35: waterstanden): VPRO 10.00. .Kinderen en mensen", causerie; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: gram.muzlek. 10.30; voor de vrouw. 10.45: sopraan en plano; 11.00: voordracht; 11.20: gram muz.; AVRO 12.00: dansmuziek; 12.30' land- en tulnbouwmededellngen; 12.33; gram.muz.; 12.45: sport en prognose; 13.0Ó: nieuws; 13.15: mededelingen ol gram.muzlek; 13 20: orkestconcert; 14 00: kookpraatje; 14.20. alt en gitaar; 14.50 voordracht; 15.10: kamerorkest; VARA; 16.00: lichte muziek; 16.30: voor de Jeugd;; 17.00: filmprogram ma; 17.20: gram.muzlek; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.45: „Denk om de bocht": 19.00; meisjeskoor; 19.15: prljzen- praatje; VPRO 19.30: „Een sterk volk", causerie; 19.50: reportage; 20.00: nieuws; 20.05: boekbespreking; 20.10: gram.muz.; 20.30: „Benelux", causerie. 20.40: „De Nieuwe Kerkorde"; VARA 21.00: klank beeld t.g.v. de Internationale Coöperatie dag 1951"; 21.20: orgel en klein radiokoor; 21.45: buitenlands overzicht; 22.00: lichte muziek; 22.25: gesproken portret; VPRO 22.40; „Vandaag", causerie; 22.45- avond wijding; VARA 23.00: nieuws; 23.15: sport; 23.2024.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) NCRV 7 00: nieuws: 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30 gram.muzlek; 7 45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws en weerberichten; 8 15: ge wijde muziek; 8.45: gram.muzlek; 9.15: voor de zieken; 9.30: Concertgebouworkest; 10.30 morgendienst; 11.00: planorecital; 11.30; gramjnuzlek; 11.55: Idem; 12.30: land- en tulnbouwmededellngen; 12.33: kamerkoor; 13.00: nieuws; 13.15: lichte muziek; 13.45: gram.muzlek; 14.00: „Vroeg- bloelende bolgewassen voor de tuin", cau serie; 14.15: lichte muziek; 14.45: gram. muzlek; 15 00: voordracht; 15.20: Mari nierskapel; 16.00' Residentie-orkest; 16.30: gram.muzlek; 16.40: voordracht; 17.00: ver- zoekprogramma voor de Jeugd; 17.30: Friese voordracht; 17.45: planoduo; 18.00: „In dienst van het Vaderland", reportage; 18.10; bariton en orgel; 18 30: „WIJ nodi gen U uit", causerie; 18.45: vocaal kwartet; 10.00: nieuws en weerberichten; 19.15: Regeringsuitzending: Verklaring en toe lichting; 19.35; radlokrant; 19.55; nieuws; 20.00: orkestconcert: 20.30: gram.muzlek; 20 45: De dag der Duitse kerken, causerie; 21,05: vocaal ensemble en orgel; 21.30: Radio Philharmonlsch orkest; 22.30: kunst beschouwing; 22.45: avondoverdenking; 23 00: nieuws; 23.15; lichte muziek; 23.50— 24.00: gram.muzlek. Engeland, BBC Home Service (330 M.) 12.00: lichte muziek; 12.30: voor de arbei ders; 12.55: weerberichten; 13.00: nieuws; 13.10: gram.muzlek; 14.00: operamuziek; 15.00: crltleken; 15.45: muziek ln minia tuur; 16.15; salonorkest en solist; 17.00: voor de kinderen; 17.55: weerberichten; 18.00: nieuws; 18.15: sport; 18.20: lichte muziek; 19.00: hoorspel: 19.20: gram.muz.; 19.30: orkestconcert; 20 30: „Polio"; 21.00: nieuws; 21.15: Amerikaanse nieuwsbrief; 21.30: gevarieerd programma; 22.00 piano recital; 22.45: causerie; 23.00—23.03: nieuws. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 M.) 12.00: lichte muziek; 12.30: voor de arbeiders; 12.55 orgelspel; 13.15: voor de Jeugd; 13.45' voor de kinderen; 14.00: opera orkest; 15.00: recital; 15.30: voor de soldaten; 15.45; lichte muziek; 16 15: Mrs Dale's dagboek: 16.30: orgelspel; 17.00: orkestconcert; 17.30: Weense muz.: 18.15: orkestconcert; 18.45: hoorspel; 19.00: nieuws en radiojournaal; 19.25: sport: 19 30: gevarieerde muziek; 20.15: hoorspel met muziek; 20.45: gevarieerd programma: 21.15: verzoekprogramma: 22.00: nieuws; 22.15: lichte muziek; 23.00: voordracht: 23.15: orkestconcert; 23.5624.00: nieuws. Xordwestdeutscher Rundfunk (309 M 12.00: lunchmuzlek; 13.00: nieuws; 13.25: omroeporkest. 15 40: gevarieerde muziek; 16.45: nieuws; 17.00: klassieke muziek: 18.00: gevarieerde muziek; 19 45: nieuws; 20.05: Weense muziek; 20.30: operamuziek; 22.15: nieuws: 22.35: operamuziek; 23.25: Slano, altviool en orgel; 24.00: nieuws; .301.00: filmmuziek. Brussel. 324 en 484 M. 324 M.: 11.45: gram.muzlek; 12.30: weerberichten: 12.35: omroeporkest: 13.00: nieuws; 13.15: orgel spel. 14.00. 14.45, 15.30, 16.15 en 16.38: gram.muzlek: 17.00; nieuws; 17.10: lichte muziek: 18.00: gram.muz.: 18.10: voor dracht 18.20: gram.muzlek: 18 30: voor do soldaten; 19.00: nieuws; 19.30: filmrevue; 19.45: „Klnderweelde"; 20.00: symphonle- orkest. koor en solisten; 22 05: nieuws: 22.20: Jazzmuziek; 22.5024.00: gram.muz. 484 M.: 12.05: omroeporkest; 13.00: nieuws: 13.10. 13.30, 14.30. 15.00. 17.10, 18.30 en 18.55: gram.muzlek; 19.00: phil harmonlsch orkest: 19.45: nieuws; 20.00: omroeprorkest; 21.00: gram.muzlek: 22.00: nieuws; 22 10: kamermuziek; 22.45: gram. muzlek: 22.55. nieuws; 23.00: dansmuziek; 23.50: nieuws. Frankrijk. Nationaal Programma (347 en 249 M.) 12.30: orkestconcert; 13.00: nieuws; 13.20: gevarieerd programma: 13.50: nieuws: 13.55: De stem van Israël; 18.301 Amerikaanse uitzending: 20.00; „Don Qulchotte". opera; 22.45: gram.muzleki 23-45—24.00: nieuws. AGENDA DONDERDAG» Het Centrum (Hooigracht 84)P. v. d. A. Jongeren „Nieuwe Koers". Spr. de heer G. Ruygers, 6 uur nam. ZATERDAG: Gulden VliesAandeelhoudersvergade ring N.V. Ned. Uitgeversmij, 1.45 uur nam. BIOSCOPEN: Trianon „East Side, West Side" (18 J.) Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Nachtdienst ln Parys" (14 jaar) Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „The Gay Lady" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo „Het leven van Emlle Zola" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.30, 6.45 en 9 uur; overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. uxor „Louise Lotte" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 19.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 1 Sept. 13 uur tot Zaterdag 8 Sept. 8 uur waargenomen door Apotheek Van Drlesum Mare 110, tel. 20406 en de Zulder-Apotheek Lammenschansweg 4, teL 23553. Te Oegstgeest door de Apotheek, Wllhelmlnapark 8, Oegstgeester tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3