Procedure-regels voor vredesconferentie met 48-3 stemmen aangenomen Gromyko lijdt drievoudige nederlaag Poolse gedelegeerde wordt het woord ontnomen WEERBERICHT Voorlopig drie uren per week „T.V.-kijken" Een uur zendtijd: f 4000 jOite Jaargang DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1951 00 No. 27399 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal: f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Op de eerste plemaire vergadering van de conferentie te San Francisco, welke Is gewijd aan het Japanse vredesverdrag waren 52 landen vertegenwoordigd, in clusief Japan, dat geen stemrecht heeft. De zitting begon met een protest van de Sovjet-Unie tegen het feit, dat com munistisch China niet aanwezig is. nadat Acheson onmiddellijk de vaststelling der procedureregels aan de orde had gesteld. GROMYKO IN DE AANVAL Nadat afgevaardigden van Nieuw- Zeelaud en Cuba zich voor het aanne em van de procedureregels hadden tciüaarö, sprak Gromyko gedurende :es minuten. De Sovjet-Unie stelt voor «middellijk een uitnodiging voor het b'jvonen van de conferentie naar „de centrale volksregering van China" te renden, aldus Gromyko. Voorzitter Acheson antwoordde, dat het or» het ogenblik alleen ging om het j] of "niet aannemen van de regels en verklaarde het Sovjet-voorstel buiten de orde. De vergadering was het met Acheson kds, dat het debat over de procedure regels voor moest gaan. Applaus klonk op, toen hij Gromyko na zes minuten onderbrak. Gromyko verklaarde daar op, dat hij zich het recht voorbehield de'kwestie van het lidmaatschap op- niéuw aanhangig te maken, zodra de regels zouden zyn aangenomen. Gromyko herinnerde aan de confe rentie van San Francisco van 1945, wen de kwestie van het lidmaatschap ais eerste punt bij de oprichting van de «guristatie der Verenigde Naties ter oprake kwam. De kwestie van de uitno diging van de regering van Peking ciende voor alle andere geregeld te weden. school enige logica in Achesons cprattingen dat de procedurekwestie in ce allereerste plaats aan de orde kwam, aldus Gromyko; toch stond Acheson in hat ongelijk. Gromyko verzocht om een stemming eaa de gehele conferentie over Adhe rens beslissing. De Tjechoslowaakse afgevaardigde verzocht om overweging van Gromyko's voorstel. Acheson wees het verzoek ech ter-af. Ook de Poolse afgevaardigde Wier- blowski steunde Gromyko's voorstel. Hij moest herhaaldelijk gemaand worden zijn plaats weer in te nemen toen zijn spreekbeurt van vijf minu ten ten einde was. Een andere gede legeerde leidde hem tenslotte naar rijn plaats. In de vertaalcentrale ontstond ver maning, doordat Kenneth Younger, de Britse afgevaardigde zijn spreekbeurt tegon, terwijl de Pool nog op het podi- en sprak. De conferentie onderschreef tenslotte Achesons beslissing, dat de procedure vóór het debat behandeld diende te worden. DE EERSTE SOVJET-NEDERLAAG Het Sovjet-voorstel werd met 48 te len drie stemmen verworpen. Polen stelde nog voor, dat een com- oiisie van zeven landen de door Enge- hnd en Amerika voorgestelde procedu re en ieder ander voorstel In deze zou teprefcen. Deze commissie zou dan vandaag, report uitbrengen. Dit voorstel werd door Gromyko ge dund, doch voorzitter Acheson be- üste, dat geen stemming over het Poolse voorstel zou worden gehouden. Gromyko verklaarde, dat de voorge rede procedureregels de rechten der [■delegeerden beperkten. Mocht Polens OFt^Gf -Moet je nu altijd hardop mee- wen?" DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: 'liAt v-nanacht en de vroege ochtend r««fill)k mist. overigens droog en mor- ,-o overdag overwegend zonnig weer. zwakke wind. Ongeveer dezelfde futuren als vandaag, gemaakt te 10 uur). Zon 7 SEPTEMBER. °P- 5.59 uur; onder: 19.16 uur. ^an op; 13.42 uur; onder: 20.58 uur. te Katwijk te 6.32 en oummer bestaat uit zes pagina's motie niet aangenomen worden, dan zou hij, Gromyko. trachten alle proce dureregels te amenderen. De Sovjet-delegatie had afschriften van amendementen op de procedurere gels uitgedeeld. Het voornaamste amen dement stelde de opheffing voor van de beperking tot één uur van de spreek tijd behalve voor de mogendheden, die het ontwerp-voorstel steunen. De Poolse gedelegeerde zelde, dat de beperking een voorbeeld van „Ameri kaans imperialisme" vormde. Wensen ae gedelegeerden een Amerikaanse dic tatuur te aanvaarden?" zo vroeg hy. EN DE TWEEDE Met 48 tegen drie stemmen werden de door Amerika en Engeland voor gestelde procedureregels goedgekeurd. Deze procedureregels beogen, aldus Reuter, eventuele vertragingsactie van de zijde der Sovjet-Unie tegen te gaan. De stemming vormde te tweede nederlaag voor de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie, Polen en Tsjecho-Slo- wakye stemden tegen. Gromyko ver klaarde nog, dat de elf maanden diplo matieke besprekingen, die volgens Ache son het ontwerp-verdrag tot stand had den gebracht, niet in de plaats konden komen van een open discussie. Geen enkele der Sovjet-voorstellen of opmerkingen waren in het ontwerp ver werkt. Alle verklaringen volgens welke dit wel was geschied, waren „geheel zonder grond". 9 9 9 Acheson werd tot permanente voor zitter en Percy Spender (Australië) tot vice-voorzltter gekozen. DRIEMAAL IS SCHEEPSRECHT De conferentie ondersteunde met tegen drie stemmen de beslissing van Acheson om de kwestie van de uitno diging van de regering van Peking, zo als Gromyko voorstelde, buiten de orde te stellen. Daarna werd de conferentie verdaagd tot gisteravond 11 uur (Ned. tijd). De tweede zitting. Kort na 23 uur opende Acheson de tweede plenaire vergadering. John Foster Dulles (Ver. Staten) leg de als eerste zijn verklaring af. Hy zei dat het door Engeland en de VB. voor gestelde vredesverdrag met Japan recht vaardig is en geen wraakneming beoogt. Er is geen spoor van kwaadheid in het verdrag en de edelmoedigheid van de Ver. Staten jegens Japan berust louter op het verlichte eigenbelang van de landen die het verdrag opstelden en de andere landen die het zouden tekenen. Dulles sprak woorden van lof over het werk van generaal Mac Arthur in Japan. RUSLAND EEN ACTIEVE, MAAR ONWILLIGE PARTNER Dulles zeide voorts dat Rusland het vredesverdrag opgesteld wenst te zien door de raad van ministers van buiten landse zaken, waar het vetorecht heeft. Hj.i noemde Rusland „een actieve, maar onwillige partner". 3 °Ildersteumng van zyn bewering dat de Sovjet-Unie aan de onderhande lingen over het ontwerpverdrag heeft deelgenomen, zei Dulles dat tussen de sovjet-Unie enerzijds en Engeland en ae v.s. anderzyds tien memoranda wa ren gewisseld. De Amerikaanse troepen zullen op verzoek van het Japanse volk in Japan blyven. Het zou te riskant zijn het land ™der verdediging te laten „in de na- tnjheid van agressors met grote militaire macht Dulles zei dat China veel van de Ja panners te lyden heeft gehad. Wegens net meningsverschil onder de Geallieer den over de erkenning van communis tisch China is China niet op de confe rentie vertegenwoordigd. De Chinezen en Ja pannezen kunnen later hun eigen vredesverdrag sluiten. In elk geval zal China in tweeërlei opzicht van het hui dige verdrag profiteren: Japan doet af stand van alle rechten in China en China krijgt de aldaar In beslag geno- me£ Japanse eigendommen. Dulles verklaarde, dat een voortdu rende bezetting van Japan imperialisme zou zijn. De V.S. willen daar niets van «neten. Het wordt tijd om Japan als een achtenswaardig lid in de kring van de V.N. op ie nemen. KENNETH YOUNGER AAN HET WOORD. Na Dulles nam de Britse gedelegeer de Kenneth Younger het woord. Hij prees de V.S.. die eer voorname rol in de militaire nederlaag van Japan ge speeld hebben en het leeuwendeel van de bezettingslast hebben gedragen. En geland heeft vele redenen om het ver drag te steunen. Het Britse aandeel er in is beïnvloed en bepaald door voort durend overleg met het Gemenebest als geheel. Younger sprak pr zün te leurstelling over uit dat India verko- zen had van de conferentie weg te blijven. India's bezorgdheid ove* zekere bepalingen van het verdrag noemde Younger .ongegrond". Younger wees er op. dat de afhan kelijkheid van Japan van de invoer van grondstoffen, althans voorlopig, een beletsel zou zyn voor een Japanse her bewapening, die de vrede zou kunnen bedreigen. Op het ogenblik is de kwes tie niet Japans ontwapening, maar zyn verdediging. Engeland hoopt, dat een werkeiyk democratisch Japan uit de vredesregeling te voorschyn zal komen. GROMYKO HEEFT VELE BEZWAREN. De Sovjet-Russische gedelegeerde Gromyko. die vervolgens het woord voerde, verklaarde, dat het vredesver drag het Japanse militarisme niet zou mogen toestaan opnieuw de kop op te steken. Japan is in de jaren '30 twee maal de Sovjet-Unie binnengevallen. Sinds 1937 heeft China voornameiyk de strijd gevoerd tegen het Japanse mili tarisme. Volgens Gromyko heeft het Brits- Amerikaanse ontwerp-verdrag niets ge meen met een werkeiyke vredesregeling ln het Verre Oosten. Hy verwees her haalde malen naar de overeenkomsten van Cairo Potsdam en Jalta, waarby de V.S., Engeland, China en de Sovjet- Unie de beginselen neerlegden voor een Japanse vredesregeling, „met het doel van Japan een vredelievende, democra tische staat te maken." De verklaring van Potsdam behelsde uitdrukkelijke voorzieningen tegen een opleving van het militarisme in Japan, alsmede maatregelen om een herbewapening van Japan te verhinderen. Naar Gro myko zeide. staat de Sovjet-Unie er op. dat geen beperkingen zullen wor den opgelegd aan de vredeseconomie van Japan of aan zijn vrije handel met andere landen. Het verdrag dient be perkingen in te houden t.a.v. de Japan se strydmacht. Gromyko verklaarde, dat de Sovjet- Unie de ontwikkeling van het Japanse volk geenszins wil belemmeren. Het voorgestelde verdrag echter is voortge komen uit het verlangen van de inita- tiefnemers om gebruik te maken van de goedkope arbeidskracht van de Ja panse arbeiders. Met betrekking tot territoriale vraag stukken bracht Gromyko opnieuw de rechten van China ter sprake. Hij zei de, dat Formosa aan China moet worden teruggeven evenals andere eilanden, waarvan de eigendom niet definitief door het verdrag is vastgesteld. ZIJN GRIEVEN EN WENSEN. Gromyko somde zijn bezwaren tegen het verdrag als volgt op: 1. het bevat geen waarborg tegen de wederopleving van het militarisme in Japan; 2. het voorziet in een militair bond genootschap tussen Japan en de Ver enigde Staten; 3. het voorziet in agressie in het Verre Oosten; 4. het garandeert de democratische rechten van het volk niet; 5. het negeert de rechten van het Chi nese volk in het bijzonder wat betreft Formosa; 6. het schendt vroegere overeenkom sten, die voorzien in onderhandelingen over een vrede met Japan; 7. het waarborgt het voortdurende bestaan van Amerikaanse monopolies, die tijdens de bezetting werden geves tigd; 8. het miskent de rechtmatige aan spraken op herstelbetalingen van lan den, die door Japan overweldigd wer den en wil de Japanse arbeiders exploi teren; 9. het leidt tot een nieuwe oorlog in het Verre Oosten. Daarentegen stelde Gromyko orni. de volgende voorstellen: 1. alle bezettingstroepen moeten bin nen 90 dagen na het van kracht worden van het verdrag teruggetrokken. Geen vreemd land mag troepen in Japan hou den; 2 Japan mag geen bondgenootschap aangaan met een land. dat deelgenomen heeft aan de oorlog tegén Japan; 3. het Japanse leger zou beperkt moe ten worden tot een landmacht van 150.000 man, een vloot van 25.000 man en een luchtmacht van 200 jagers en verkenningsvliegtuigen. Het mag geen bommenwerpers hebben; 4. Japan mag niet meer manschappen opleiden dan nodig zijn voor het in standhouden van zijn leger; 5. aan de Japanse vredesindustrie mo gen geen beperkingen worden opgelegd. Gromyko stelde verder voor, de bepa lingen te schrappen waarbij Japan alle aanspraken op Korea, met inbegrip van de Quelpart-eilanden, Port Hamilton, Degelet, de Soratley-eilanden en de Pa- racelsus-eilanden, moet opgeven. Daar voor in de plaats zou moeten komen de erkenning door Japan van de volledige souvereiniteit van Peking-China over Mandsjoerije. Formosa en de naburige eilanden alsmede de Paracelsus-groep. Voorts zou Japan de volledige souverei niteit van de Sovjet-Unie over de Koe- rilen en Sachalin moeten erkennen. De Japanse souvereiniteit over de Ri- oekioe-Bonin-eilanden en andere eilan den ten Zuiden van Japan zou moeten worden erkend, teneinde de bepaling in het Brits-Amerikaanse verdrag om het beheer van de Rioekioe- en Bonin- eüanden aan de V. S. over te laten, uit te sluiten. Japan zou vergoeding moeten geven voor schade, veroorzaakt door oorlogs handelingen tegen de Geallieerden. De omvang en de aard van deze ver goeding zou moeten worden bepaald op een conferentie van vertegenwoordigers van Peking:China, Indonesië, de Philip- pijnen en Birma. Volgens Gromyko zou het verdrag van kracht worden wanneer het zou zijn ge ratificeerd door een meerderheid van de volgende landen: Australië. Birma, Cey lon, Frankrijk, India, Indonesië, Neder land. de Mongoolse Volksrepubliek, Niéuw-Zeeland. Pakistan, de Philippy- nen. het Verenigd Koninkrijk, de Sov jet-Unie. Peking-China en de Verenigde Staten. Tot deze meerderheid zouden evenwel de V. S., de Sovjet-Unie, Pe king-China en het Verenigd Koninkrijk moeten behoren. Wat betreft de militaire besprekingen voegde Gromyko er aan toe, dat de Ja panse luchtmacht een personeel van maximaal 20.000 man zou mogen hebben. Japan zou de uitdrukkeiyke verplich ting op zich moéten nemen, geen atoom wapens of andere middelen van massa vernietiging te zullen bezitten of te zullen vervaardigen. De gehele kust van Japan zou moeten worden gedemilitari seerd. De straat van Tsoegapoea en de straat van Tsoesjima zouden voor het scheepvaartverkeer van alle landen toe gankelijk moet en zijn. Daarentegen zouden alleen oorlogsschepen van lan den bij de zee van Japan van de straten gebruik mogen maken. Na Gromyko voerden nog. de afge vaardigden van Chili en Bolivia het woord Daarna werd de vergadering ver daagd. Vandaag te 18.00 uur (Nederlandse tijd) wordt de conferentie voortgezet. Tussen Baarn en Eemnes zijn grote werken in uitvoering, behorende bij Rijksweg nr. 1. Het doel van deze werken is de grote weg van Am sterdam naar Zwolle buiten Soest- dijk. Soest en Amersfoort om te laten lopen, hetgeen een aanmerke lijke verkorting van liet traject en een versnelling van het verkeer zal betekenen. Het nieuwe weggedeelte begint even voor Baarn en komt later bij Hoevelaken op de bestaan de weg terug. Een der grootste projecten in dit werk is de overbrugging van de Eem in de nabijheid van de Oude Watermolen tussen Baarn en Eem nes. Overzicht van het werk aan de Eeml voor het ene landhoofd van de nieuwe Eembrug wordt het beton gestort en voor het andere land hoofd wordt de stalen damwand ingeheid. (Speciale berichtgeving) Zoals gemeld, zal de televisie in ons land in October kunnen starten, daar dan de lang verwachte nota van de re gering inzake het TV-vraagstuk ver schenen zal zyn. De Omroepverenigin gen wensen nog uitsluitend te ontvangen over enige punten, welke min of meer een levenskwestie vormen voor de Ne derlandse TV. Maar of dit bescheid &lle vragen van de Nederlandse Televisie Stichting be antwoorden zal. valt nog te bezien. O m. wenst men ingelicht te worden over het gebruik van de Lopikse zen der fNozeam of Stichting), over wat er nèi de 2-jarige experimentele periode kan geschieden, en ten slotte over finan ciële kwesties. Wat zal de TV ons dan gaan bren gen, dat is een cardinalc vraag. Het meest eerlijke antwoord hierop is: weinig. Er zal namelijk per week 3 uren worden uitgezonden, en wel iedere Dinsdag en Vrijdag gedurende ander half uur, zo ongeveer tussen 8 en 10 uur in de avond. Verder dient men te bedenken, dat koppelend aan het radiobestel de Nederlandse TV gevierendeeld zal zyn. De eerste bijzonderheden van de SnarlerEngelands nieuwste ra ket motor, waaraan experts van Armstrong Siddeley sedert de herfst van 1947 in het diepste geheim gewerkt hebben, zijn thans bekend gemaakt. Naar zijn grootte (de samenstellende delen kunnen ge makkelijk worden ondergebracht in een ruimte van 1.83 x 0.915 M en zijn gewicht (97.61 kilogram) kan deze motor de enorme kracht van ruim 900 kilogram schokken op de begane grond ontwikkelen. Hij is ontworpen ter verdubbeling van de kracht van de snelste straaljager en is de eerste van zijn soort in Enge land. De Snarler is grondig be proefd in de Hawker P. 1072 en zal voor het eerst te bezichtigen zijn op de tentoonstelling, die door de Ver eniging van Britse Vliegtuigcon structeurs dézer dagen te Farn- borough wordt gehouden. Het Hawker proefvliegtuig P. 1072 met de raket motor op het punt van opstijgen. De ruitvormige „schok golven". die optreden bij snelheden groter dan die van het geluid en hier veroorzaakt worden door de „Snarler". kan men aan het einde van de staart van het toestel onder scheiden De vier grote Omroepverenigingen zul» len ieder per 14 dagen V/2 uur krijgen. Veel is dat geenszins en men dient het in zekere zin te betreuren, dat ook weer op het gebied van de TV het Ne derlandse sectarisme hoogty viert, voor al waar het hier een nieuw massa-me dium betreft, dat zwak is en aan veler lei critiek zal blootstaan. Men diene hierbü echter niet te ver geten, dat de techniek in deze de mens overheerst, dus dat de TV ondanks alles zijn weg wel zal vinden, ondanks tegen werking, ondanks strubbelingen, on danks terughoudendheid en ondanks misschien zelfs angst. KLEINE TECHNISCHE STAF Uit het feit, dat de regering de toe zegging heeft gegeven dat gedurende twee jaren experimenteel uitgezonden kan worden, volgt reeds, dat de tech nische staf van de studio te Bussum klein zal zyn. Drie uren zenden per week vergt geen overdadige hoeveelheid mankracht. Men kan dan ook volstaan met een studiochef, 4 camara-mannen, die fei telijk tot de productiestaf behoren. 3 technici en 3 hulp-technici, één TV- ingenieur, één filmoperateur en één z.g. ..floor-manager", te vergeleken met een toneelmeester. Ten slotte zullen natuuriyk Inciden tele krachten aangetrokken worden, dé corbouwers. make-up-men enz. De TV-sta ven van de Omroepvereni gingen zijn natuuriyk klein (1V2 uur per 14 dagen) en men heeft getracht zo veel mogelyk „eigen" mensen in te schakelen. KOSTBAAR Een belangrijke vraag is, wie de TV- uitzendingen zal betalen. Bekend is reeds, dat de Omroepverenigingen ge zamenlijk f. 1.200.000.— hebben bijeen gebracht voor het twee jaren duren de experiment, hetgeen wil zeggen ruwweg gemeten f. 4000.per uur zendtijd. Dit komt ook ongeveer overeen n>et wat een uur zenden zal kosten, alle direct betrokken bijkomende kosten inbegrepen (exclusief natuuriyk af schrijving studio enz.). Amerika bestelt atoomvliegtuig De Verenigde Staten hebben met de „Consolidated Vultee Aircraft Corpora tion" te San Diego in CaJifornJë een contract gesloten voor de bouw van een door atoomkracht voortbewogen vlieg tuig. De opdracht geldt het toestel zonder motor. De atoomkracht is ln aanbouw by de „General Electric Company" In Washington wees men er op, dat het waarschijnlijk nog jaren duren zal voor het eerste door atoomkracht ge dreven vliegtuig zal vliegen. Totdusver is de grootste moeiiykheid, die over wonnen moet worden, het gewicht van de atoommaohine en van de zware af scherming, die vliegers en instpjmenten moet beschermen tegen straling.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1