Onrust in Duitsland en Oostenrijk dient te worden bestreden weerbericht Europa's productieverhoging voornamelijk agrarisch Vijftigduizend textielarbeiders in Oost Java zijn werkloos 30ste Jaargang DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 00 No. 27397 LEIDSCH DAGBLAD K-fdwr J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 5.15 per kwartaal: f. 0.40 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Millioenen vluchtelingen verliezen geloof in de toekomst tv Van Heuven Goedhart, de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties m de vluchtelingen heeft voor de economische en sociale raad van de Sreniffde Naties te Geneve verklaard, ;-t onrust onder bijna tien millioen Echtelingen in West-Duitsland en ojttenrijk. indien genegeerd, zou kun- Kn uitgroeien tot een bedreiging van ^Doofde kracht van de omstandighe- (fn zijn de vluchtelingen steeds verder 'iozs de sociale ladder naar beneden «drukt Het vraagstuk is niet slechts een vluchtelingenvraagstuk, doch een '•obleem van sociale en economische labiliteit in Midden-Europa". De politiek extremistische bewegin- Cfn die in Duitsland verantwoordelijk Suen voor het uitbreken van de twee- c, Tereldoorlog, tierden op algemene r[»vredcnheid en wanhoop en dezelfde {«stand begint zich in Duitsland en totenrijk te herhalen" zo betoogde h hoge-commissaris. Millioenen vluchtelingen beginnen lüe hoop op de gemeenschap der vol- tcn te verliezen en zich te verlaten op fcan eken politieke organisaties, die tch in Duitsland reeds doen voelen en mogelijk snel een overheersende rol hanen gaan spelen". De Duitse regering heeft 4.100.000.000 aark besteed voor de vluchtelingen Dt bedrag is echter voor het meren deel gebruikt voor onproductieve gif ten voor het levensonderhoud. De jonge generatie onder de vluch telingen ziet met weinig vertrouwen in de toekomst waar het de effectiviteit t=q de democratie en haar mogelijkhe den tot het oplossen van de vraagstuk- ien betreft. De integratie van de vluchtelingen m Duitsland vereist weliswaar hulp van buiten, doch het merendeel der last cmt gedragen te worden door de Duit- k bevolking .wier uiteindelijke verant woordelijkheid voor liet ontstaan van ceze toestand niet kan worden ontkend" Migratie, zo vervolgde de hoge com- ïiEaris. kan slechts de periferie van h: probleem der Volksdeutschen" op- kesen. Zulks zou zelfs nadelige gevol- ten kunnen hebben. Het is niet bewezen, dat door migratie dit deel der bevolking afgevoerd zal rorden, dat tot de „surplus-bevolking" behoort. NOODWEER IN MEXICO.. Ten gevolge van stormen en overstro- fiingen in de laatste twee weken in Mexico is het aantal doden gestegen tot tenminste 263 Men verwacht echter, dat dit getal nog sterk zal stijgen als rered- ïngspatrouilles doorgedrongen zijn in bt woeste gebied tussen de Golf van feïico en de Sierra Madre. Piloten, die crer dit gebied gevlogen zijn, melden t'Tar afstanden van kilometers en kilo stère eeen tekenen van leven te heb- tf. gezien, hoewel hier kleine steden i' dorpen liggen. De overstromingen begmnen pas nu te nemen. DE SCHOOLKWESTIE IN FRANKRIJK. ^Met 370 tegen 247 stemmen heeft de kuise nationale vergadering het voor danste artikel aangenomen van het raerings-wetsontwerp betreffende het Gdencijs. Op grond van dit artikel banen leerlingen van middelbare scho oi, die over een beurs van de staat be- tiikken, met deze beurs ook katholieke tóolen bezoeken. V6ór stemden Gaullisten, M.R.P, ge- rifegde conservatieven en ongeveer drie hart van de radicalen. Tegen waren de fêt ?an de radicalen, socialisten en ttomimisten. -We zijn verlorenwe zullen de Wd moeten afwachten" -Onzin, Lieftinck zal ons zeker "'<fon; we hebben geen van beiden inkomstenbelasting nog be- Iets warmer Bilt verwacht tot morgenavond: ^Aanvankelijk veel bewolking, maar ^•'Scn overdag ook plaatselijk -•opkla- Overwegend droog wee" Meest e zuidelijke wind. Iets warmer. 5 SEPTEMBER 5-56 uur onder: 19.21 uur. s op: 10 48 uur; onder: 20.13 uur. c. g^ater te Katwijk te 5 24 en 17.45 nummer bestaat uit zes pagina's Tenzij de immigratiewetten der emi- grantenlanden radicaal gewijzigd zouden worden „hetgeen niet aanne melijk is", zou een grootscheepse emigratie uit Duitsland de tendentie in zich bergen, dat de economie van het land eerder verzwakt dan ver sterkt zou worden, doordat een deel van de arbeidskracht aan het land onttrokken zou worden. Hierna gaf de hoge commissaris een aantal cijfers, waaruit bleek dat het peil van de vroeger verrichte arbeid over de gehele linie bij de vluchtelingen i gedaald was. Het aantal arbeiders on der hen was percentsgewijze aanzienlijk toegenomen. ARRESTATIE VAN COMMUNISTEN IN JAPAN. Tegen 17 communisten in Japan, on der wie leidende partijfunctionarissen, zijn arrestatiebevelen uitgevaardigd, om dat zij inbreuk zouden hebben gemaakt op de verordening tot bestrijding van tegen de bezettingsmacht gerichte acti viteit. Reuter meldt nader, dat tot dusver zes communistische partijleiders zijn gearresteerd. 12 anderen, tegen wie ar restatiebevelen waren uitgevaardigd, wisten aan arrestaties te ontkomen. On der de arresanten bevinden zich Karo- koe Hosokawa, een lid van de Senaat: Kentaro Yamabe van het bestuursco- mité van de communistische partij en Itsjiro Soenama, een lid van de Tweede Kamer. De politie heeft het hoofdkwartier van de communistische partij door- zooht en dossiers en documenten in be slag genomen. Vele ..cowboys" hadden ingeschre ven voor de jaarlijkse „sheriffs Rodeo", de grootste in zijn soort, welke te Los Angeles werd gehou den. Een der punten van het rijk gevarieerde programma was het berijden van- een stier, waarvoor grote vaardigheid van de ruiters vereist wordt. Het lukte dan ook maar weinigen om op de rug van het wild-..bokkende" dier te blijven zitten. De meesten werden tot grote hilariteit van de toeschouwers en van collega's tot zandruiters ge maakt. Op de foto zien we zulk een onfor tuinlijk ruiter op onzachte wijze met de grond kennis maken. Hij slikt zijn nederlaag echter lachend. Twee rassen, twee talen, één actie WENS VAN Dr MALAN. De Zuidafrikaanse premier, dr Ma- lan, heeft een congres van de natio- listische partij geopend. Hij verklaar de o.m.. dat de natie „die wij willen" zou moeten bestaan uit twee rassen met twee talen. Het zou een natie moeten zijn, waarvan het En gels-talige deel en de Afrikaans-spre kende bevolking nationaal zouden moeten zijn in merg en been en zich zouden houden aan het beginsel: „Zuid-Afrika in de eerste plaats" zowel in theorie als in de practjjk. „Onze houding tegenover Engeland en het Gemenebest is, dat zolang zij niet raken aan onze vrijheid en onafhanke lijkheid. wij in vriendschap met hen willen leven. Wij wensen een republiek - ik kom er eerlijk voor uit en als wij een republiek worden, zouden wij het liever in vriendsrhap met Engeland willen zien. Volgens dr Malan bewoog de verenig de (oppositie) partij zioh naar de ideo logie van de Britse regering van 130 jaar terug. Het rassengevoel werd afge stompt. het natuurlijk gevolg hiervan zou zijn. dat niet alleen in alle opzich ten gelijkheid zou ontstaan, maar ook dat er bloedvermenging zou ziin. Op deze wijze zouden de Zuid-Afrikanen een bastaardvolk worden. De Zuidafrikaanse eerste minister zeide vervolgens, de „fakkel-comman do's" als een ernstige zaak te beschou wen. (Deze organisatie werd onlangs door oudstrijders gevormd. Het lidmaat schap staat voor een ieder open. De organisatie heeft verklaard de regering omver te willen werpen met constitu tionele middelen). Naar dr Malan verklaarde had de organisatie bekend gemaakt, dat zij een zwarte llist aanlegde van nationalisti sche parlementsleden en leden van pro vinciale raden. „Zij zeggen niet, hoever zy met die zwarte lijst willen gaan, al dus dr Malan. „maar wij weten hoever een privé-leger kan gaan." In antwoord op de critiek van de op positie tegen de minister van defensie, F. C. Erasmus. verklaarde Malan. dat de minister het volle vertrouwen genoot van de regering. In geval van oorlog zou Zuid-Afrika de anti-communistisóhe landen niet- slechts zijn sympathie schenken, maar ook zoveel mogelijk zijn krachten ter be schikking stellen. Conferentie over „Duitsland en Europa" HET LAATSTE NIET MOGELIJK ZONDER HET EERSTE. Paul Henri Spaak, voorzitter van de Europese Consultatieve Vergadering, heeft medegedeeld, dat op een 21 Sep tember te Hamburg te beginnen confe rentie de deelneming van Duitsland aan een Verenigd Europa met de Duitsers zelf besproken zal worden. De conferen tie, waaraan ongeveer 40 politici en voor aanstaande intellectuelen van West- Europa zullen deelnemen, zal eveneens worden bijgewoond door een veertigtal vooraanstaande Duitsers, onder wie Schumacher, de leider der Westduitse so cialisten, Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn en de gepensionneerde generaal Speidel. Tot nu toe hebben ze ven Westerse landen te kennen gege ven dat zij waarnemers zullen zen-den De Westeuropese herbewapening en de hereniging van Duitslanl zullen even eens belangrijke punten van de agenda vormen. Spaak verklaarde, dat er geen Europa zonder Duitsland kon bestaan en dat het Europese vraagstuk niet opge lost kon worden zonder oplossing van het Duitse vraagstuk. De conferentie wordt gehouden onder auspiciën van de Europese Beweging De agenda is ge baseerd op twee rapoorten over ..De Dulte» pia«t.<! 1n e°n Verenig Europa". ALBANEES-JOEGOSLAVISCH INCIDENT. Volgens radio-Belgrado zijn aan de Joegoslavische-Albanese grens een Alba nese en een Joegoslavische soldaat om het leven gekomen bij een botsing, die Zondag had plaats gehad. i Negen Albanese soldaten hadden de grens bij het dorp Dur oversohreden. Zij hadden zich schietend terugee- j trokken. Een zestigtal Albanese soida- j ten was hen te hulp gekomen, toen de Joegosla-ven het vuur beantwoordden. Zes Albanezen waren gewond over de grens medegenomen. Joego-Slavië zou „energieke stappen" bij de Albanese re gering doen. DE RATIFICATIE VAN HET PLAN SCHUMAN. Voor de ratificatie van de overeen komst inzake het plan Schuman was aanvankelijk als streefdatum 17 Octo ber vastgesteld, zes maanden na de ondertekening van de overeenkomst te Parijs op 18 April 1951. Deze datum zal niet kunnen worden gehandhaafd, daar de parlementen dit- verdrag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal nog moeten eoedkeuren. Het ligt in de bedoeling, dat de bij eenkomst van de interimcommissie, die deze maand moest worden uitge steld. in October te houden. Het is waarschijnlijk dat dit in Den Haag zal gebeuren. Voor Nederland grotendeels veevoeder winning Minister Stikker heeft gelijk be kend onlangs als voorzitter van de Raad van ministers van de OEES een Westeuropees productie-programma aan gekondigd, dat een algehele productie verhoging in West-Europa inhoudt. De OEES verwacht op grond van dit pro gramma dat, indien de productie in de deelnemende landen in 5 jaar tijds met 25% toeneemt de economische situatie in West-Europa aanmerkelijk zal verbe teren, niet in het minst vanwege de heilzame werking welke een overeen komstige vermindering van de invoer op de handelsbalans zal uitoefenen. Naar wij thans vernemen zal de uit voering: van dit programma voor een belangrijk deel voor rekening van de Europese agrarische productie komen, aangezien West-Europa nog steeds in 25% van zijn voedselbehoeften door import moet voorzien. De hernieuwde eis tot uitbreiding van de agrarische productie zal hoge eisen aan de landbouw stellen, vooral in die landen,, zoals Nederland, waar de voort brenging van landbouwproducten in vergelijking met voor de oorlog reeds is toegenomen. Het gunstige effect van deze toeneming, die voor West-Europa op 10% kan worden geraamd, is echter geheel teniet gedaan door de uitbrei ding van de bevolking in West-Europa met een overeenkomstige percentage. Het aandeel van de Nederlandse landbouw in het nieuwe productie- programma van de OEES zal groten deels op het. terrein van de veevoeder winning liggen. DE PROCEDURE VAN DE CONFERENTIE TE SAN FRANCISCO Niet praten, maar doen! De Amerikaanse delegatie voor de conferentie te San Francisco heeft een reeks procedure-regels opgesteld om eventuele Sovjetrussische „afleidingspo gingen" de kop in te drukken. Indien deze regels door de deelnemers wordt aanvaard, zou de mogelijkheid van de bat drastisch worden beperkt en het indienen van amendementen op het Japanse vredesverdrag verboden zijn. Bovendien zouden de redevoeringen van iedere delegatie tot ongeveer een uur worden beperkt. Op een der eerste zittingen zullen deze regels aan de conferentie worden voorgelegd. Zolang enkele hiervan ech ter nog niet zijn aangenomen, heeft de voorzitter Acheson niet de bevoegdheid eventuele Sovjetrussische voorstellen tot het aanbrengen van wijzigingen in het verdrag buiten de orde te verkla ren of .Marathon-redevoeringen" te verhinderen. Elf landen, die hoofdzakelijk belang hebben bij het Japanse vredesverdrag hebben gisteren overeenstemming be reikt over de procedureregels. Zij zijn overeengekomen in algemene lijnen de suggesties van Dean Acheson te volgen. De Philippijnse minister van bui tenlandse zaken, generaal Romulo, ver klaarde na besprekingen met Dean Acheson en Foster Dulles, dat hij ge weigerd had als vice-voorzitter van ae conferentie te fungeren opdat hij zich vrij zou kunnen uiten tijdens het debat over het ontwerp-verdrag. Romulo ver klaarde. dat de Philippijnen met name ontevreden waren over de herstelbeta lingsclausule van het ontwerp. Dank sjj het hoge technische peil van de landbouw in ons land is in de laat ste jaren reeds een aanzienlijke verho ging van de veevoederproductie doorge voerd. Uitgedrukt in zetmeelwaarde be droe? het veevoederverbruik vóór de oor log 6,2 millioen ton, terwijl de raming voor 1951/1052 6,7 millioen ton is. waar voor een importpercenfcage van slechts 15%- geldt tegenover 21% voor de oorlog. De betekenis hiervan springt temeer naar voren, wanneer men bedenkt, dat een belangrijk deel van deze importen tegen dollars moet worden betrokken. Bij verdere uitbreiding van de vee stapel kan he importpercentage van veevoeder niet worden verhoogd. Er is integendeel alles aan gelegen, dit te verminderen. Deze vermindering zal kunnen, worden bewerkstelligd door een rationele graslandverpleging en het scheuren van grasland ten behoeve van de uitbreiding van de verbouw van hak- vruchten. Wil de Nederlandse landbouw ten volle kunnen profiteren van een sta biele veevoedervoorziening, dan zal het grasland-arseaal In verschillende stre ken moeten worden ingekrompen. Naar schatting zouden zelfs 200.000 HA moeten worden gescheurd en dienstbaar moeten worden gemaakt aan de meer productieve verbouw van veevoedergewassen. Concurrentie met het buitenland niet meer mot Vertrouwen in regering gaat verloren (Van onze correspondent te Soerabaja). Met uitzondering van een fabriek te Probolinggo (van de N.V. Nebitrex) en één te Pandaan (genaamd Bintang Pari) zijn thans alle textielbedrijven in Oost-Java gesloten. Zij kunnen niet langer concurreren tegen het buitenland. Ongeveer 50.000 arbeiders zijn werkloos geworden. De textielbond Oost-Java heeft dezer dagen een plan een laatste kreet om hulp aan de regering voorgelegd. Daarin wordt gevraagd: a. De voor de industrie benodigde grondstoffen certlficatenvrij te mogen invoeren, hetgeen een verlaging van de prijzen met tweederde zou beteke nen. b. Beperking van de invoer van tex- tielgoederen. die in Indonesië vervaar digd kunnen worden. c. Maatregelen tot opvoering van de prestatie van de arbeiders, die thans nog slechts ongeveer 40% van voor de oorlog bedraagt. d. Een crediet van 50 millioen roe- piah, ter oprichting van een coöpera tieve in- en verkoop-organisatie. e. Plaatsing van orders voor de weermacht in het binnenland. f. Nog een aantal andere maatrege len zonder welke de textielindustrie niet rmeer tot leven zal kunnen wor den gebracht. Gezien het afwijzend antwoord, dat de regering gegeven heeft op het ver zoek van de „Bond van eigenaren van thee-ondernemingen" en ...De vereui ging van rubberplanters ter Oostkust van Sumatra" de laatsten planten eveneens thee om. gezien de ern stige situatie, waarin de theecultuur verkeert, de volle 100% deviezenctrti ficaten bij export van thee toe te ken nen aan de ondernemingen, valt het zeer te betwijfelen of de regering wel geneigd zal zijn steun te verlenen aan de textielindustrie. Nieuw offensief in Korea? NOORDELIJKE TROEPENCONCEN TRATIE VAN 800.000 MAN. Gistermorgen vroeg hebben troepen der Verbondenen in bataljonsterkte drie zware aanvallen gedaan op een zeven honderd mieter hoge heuvel ten Zuiden van Koemsong. Hierbij werden 142 Chi nezen gedood. De tegenstander heeft eveneens op verschillende plaatsen zware aanvallen gedaan, voorafgegaan door krachtig artillerie- en mortiervuur. Naar uit de laatste berichten van het front blijkt, zijn achter de front linie aanzienlijke vijandelijke troepen concentraties waargenomen, waarvan de sterkte op 800.000 man wordt ge schat. Voorts staan honderden pantser wagens gereed om in de strijd te wor den geworpen. Volgens berichten van de geallieerde luchtmacht heeft de luchtafweer van de Noordelijken, die naar het schijnt ge moderniseerd is, zijn activiteit vergroot. Militaire waarnemers zijn algemeen van mening, dat men na de onderbre king van de onderhandelingen te Kae- song aan de vooravond van een groots opgezette militaire operatie staa.t Het hoofdkwartier der V.N. te Tokio maakt bekend, dat het achtste leger bij de jongste gevechten aan het Oost-centrale front een grote over winning heeft behaald. MARTINIQUE DOOR CYCLOON GETEISTERD. Maandagmorgen is het Zuiden van het eiland Martinique (West-Indië) en de omgeving van Fort de France door een cycloon die zich met een snelheid van ongeveer 180 km per uur in Westelijke richting bewoog geteisterd. De wervelstrom ging vergezeld van hagelbuien. Bomen werden ontworteld huizen vernield en beschadigd en hoog- spannings- en telefoonkabels vernield. In het bijzonder de bananenaanplantin- gen hebben zwaar geleden. Tot dusver zijn nog geen berichten binnengekomen, die melding maken van slachtoffers. Het zou de zwaarste ramp zijn. die in de laatste twintig jaar het eiland heeft getroffen. I De tijdens de restauratie van het 1stadhuis van Gouda waargenomen zeer slechte toestand, waarin de verschillende delen van het gebouw verkeerden, maakte het nodig, dat .het herstel in versneld tempo moest worden bewerkstelligd en dat daarin niet alleen vloeren, baklagen e.d. maar ook de beide zijgevels en achtergevel moesten worden betrok ken. We zien hier het belangrijke Gothi- sche bouwwerk, welks restauratie thans in een vergevorderd stadium is gekomen. WAT CONFUSIUS ANTWOORDDE In West-Java, waar. evenals in Oost- Java, veel textielfabrieken zijn, is de toestand niet minder ernstig, in het Maandblad voor Textielbelangen, uitge geven door de Pretex. de Bond van tex tielfabrikanten in West-Java, schrijft de voorzitter van deze Bond, mr Sie Jong Djioe, daar o.a. het volgende over: „Sprekende over de essentiële van een staatvroeg eens een discipel van Con fucius: „Meester, als we van de drie pijlers, waarop een staat is gegrondvest, namelijk het leger, het voedsel cn het vertrouwen in de regering er één moet ontbreken, welke van de drie kan dan gemist worden?" De meester: het leger. De discipel: Meester, als van de twee overblijvende levensvoorwaarden voor een Staat: het voedsel en vertrouwen, er soms één moet ontvallen, welke kan dan het best gemist worden? Confucius: het voedsel. Want sterven moeten we toch éénmaal maar als h.t vertrouwen in de regering ontbreekt, dan is het leven van een volk en van een Staat onmogelijk. Dit gesprek werd gehouden 500 jaar voor Christus in het donkerste feodale tijdperk der Chinese geschiedenis. De dialoog heeft thans nog niets van haar actualiteit verloren! Thans zo gaat mr Sie verder, zjjn we gekomen op het meest critieke ogenblik van een jonge Staat, waarop men zijn vertrouwen gaat verliezen in de regering. In alle toonaarden en variaties van regeringsleiders klinkt het appèl tot: „Productie, productie, productie". De productie voor de export en do productie voor het binnenland vor men de tweclingkurk, waarop Indone sië moet drijven. Deze kurk staat nu op het punt af te brokkelen, te bre ken en te verdwijnen. De producten, vooral de kleine en middelgrote fabri kanten, hebben reeds het punt bereikt waarop men niet meer kan en niet meer wenst te werken. Zij zijp zover gekomen als gevolg van constante druk van Va'kbondseisen. ar beidsgeschillen en arbeidsbeslechting. Er heerst onder de producenten, van de kleinste tot de allergrootste, thans ver wondering, verwarring en wantrouwen! Tot zover de voorzitter van de Pretex. Vijf doden door Kloetuitbarsting? VERMOEDELIJK EEN NIEUWE KRATER ONTSTAAN. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat liet aantal doden ten gevolge van de uit barsting van de Kloet vijf schijnt te bedragen, o.a. drie ambtenaren van de Vulkanologlsche Dienst, die IVi K.M. van de krater een observatiepost bezet hielden. Volgens de eerste verkenningen is de bergtop niet dichter dan 6 K.M. te be naderen wegens de hitte en asregens. De aanvankelijk gesignaleerde modder stroom was vermoedelijk lava. Deze stroom kwam 12 km. van de krater tot stilstand en richtte zeer grote schade aan. Tot Vrijdagmiddag was het op de Westelijke helling van de Kloet totaal donker. Men meent, dat naast het oude kra- termeer een nieuwe krater is ontstaan, gezien het feit, dat er een rookwolk naast de oude krater opstijgt. De aan plant en de gebouwen zijn tot op 8 ki lometer van de top totaal verschroeid. Soekarno: 19 September ere-doctor rechten President Soekarno, die thans een tocht door Bantam maakt., heeft me degedeeld, dat hij omstreeks 20 Sep tember de hellingen van de Kloet in ogenschouw zal nemen. Op 19 September zal hij te Djokja karta het eredoctoraat rechten ont vangen. BIJZONDERE TOESLAGEN VOOR BUITENLANDSE AMBTENAREN. In het Indonesische Parlement is vanochtend een motie Koesoema Soe- mantri verworpen waarin werd ge vraagd buitenlandse ambtenaren. De Minister voor personele z»ken P. Sos- roso zeide, dat de regering hetzelfde doel nastreeft als in de motie wordt be oogd, n.l. het toekennen van bijzondere toeslagen aan deskundigen, wier kwa liteiten hen buiten de normale loon schaal doen vallen. ONDERDIRECTEUREN JAVASCHE BANK. Tot onderdirecteuren van de Javasche Bank zijn benoemd de heren L. Sjaan en P E. Wiemans die reeds eerder deel van de staf uitmaakten. SCHEPEN IN PRIOK VAST GEHOUDEN. Volgens een woordvoerder van het Gouvernement te Singapore worden 4 Britse en 2 Panamese schepen door de Indonesische autoriteiten in de haven van Priok vastgehouden. Bij de Indone sische regering werden stappen onder nomen tot het vrijgeven der schepen. Volgens een autoriteit te Singapore zouden de schepen worden vastgehouden op beschuldiging vac vervalsing der cognossementen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1