Aanvullend Benelux-accoord Anneville ondertekend te V eiligheidsraad veroordeelt Egypte Nederlands deficit van 52.9 millioen wordt verminderd Resultaten niet schokkend, maar van principiële betekenis WEE] RBERICHT Minister Coppé: Benelux-resultaten zijn bevredigend Russisch veto bleef achterwege ditmaal jOste Jaargang MAANDAG 3 SEPTEMBER 1951 00 No. 27396 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Benny Hoofdredactie: B. W Menkhorst eD J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 15.15 per kwartaal: f.0 40 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Dlr en Adm.: 25041; fled. 21507 Nieuive zekeringen in de leiding! De besprekingen, welke Zaterdag in hotel Anneville bij Breda zijn gehou den, ter vaststelling van het Benelux-protocol, waaromtrent reeds Donderdag te Brussel in beginsel overeenstemming werd bereikt, hebben tot een door alle partijen bevredigend geacht resultaat geleid. Na afloop van de confe rentie kon een aanvullend accoord van het op 15 October 1949 te Ostende geparafeerde voor-Unie-accoord worden getekend. De positie van beide par tijen, België en Nederland, in de Europese Betalings Unie en de maatregelen, welke reeds op grond van de feitelijke situatie moesten worden genomen, maakten deze aanvullingen noodzakelijk. De drie regeringen, aldus het officiële communiqué, zijn overeengekomen, in I September tot 31 December 1951 maatregelen te nemen, teneinde de noodzakelijke vermindering van het Nederlandse decifit, ten bedrage van 52.9 milioen gulden, dat in het eerste kwartaal van 1951 in het onderling-, doch niet Europees-geliberaliseerd handelsverkeer ontstond, mogelijk te maken. Gelet op de ontwikkeling van de conjunctuur en gegeven ook de reeds getroffen en nog te nemen maatregelen met het oog op de verbetering van de crediteur- en de debiteur-positie der drie landen in de E.B.U., mag men kopen, dat het niet nodig zal zijn, aan het onderlinge handelsverkeer beper kingen op te leggen. Opgemerkt moet worden, dat het bedrag van de Nederlandse importen in België en Luxemburg in de komende maanden hoger moet worden en dat het maandelijks deficit, zoals dat einde Juli werd geconstateerd, tegelijkertijd moei verminderen. In het kader van het Voor-ünie-Accoord zal de Raad van roorzitters de ontwikkeling van de situatie met opmerkzaamheid gadeslaan alsmede de resultaten van de algemene maatregelen, waartoe de drie landen kt besluit hebben genomen. DELICATE ONDERHANDELINGEN Tot zover het communiqué van Anne ville, aan de opstelling waarvan vele uien werden besteed Ten einde wat in ce gesloten overeenkomst essentieel is, |p. vie kortst mogelijke formulering vast te leggen. Essentieel is namelijk dit, dat wat Brussel en Anneville hebben opgele verd een nadere en consequente uit werking is van wat in het protocol van Ogende van October 1949 als verder- reikende doelstelling werd aanvaard. Zij het dan ook. dat de nood hier dwong. Ten opzichte van de omvang van het handelsverkeer in het eerste kwartaal Eoèsten bepaalde maatregelen worden overwogen. Maatregelen, welke strekken tot ver hindering van het deficit met 52.9 mil- hcen gulden voor het bereiken van nenwicht in de extra dus boven de B geliberaliseerde sector van de Benelux. Wanneer er nu sprake zal zijn van plafonds voor dit handelsverkeer Tan Belgische zyde sprak men zeer bepaald van contingenteringen dan moet men deze maatregelen ver gelijken, zo werd ons uit kringen van de Nederlandse delegatie te kenen legeven. met het aanbrengen van nieuwe zekeringen in een electrische leiding. Inderdaad schijnt deze vergelijking karakteristiek voor de overeenkomst Tan Anneville. Komt er geen over running, dan spelen de nieuwe, zo Oen wil extra zekeringen, geen rol. De stoppen springen, wanneer er kortsluiting ontstaat. De aanwezig- htid ran plafonds in het handelsver keer gaat pas betekenis krijgen, wan neer zij bereikt zyn. Het kan Neder land natuurlijk niet onverschillig zijn, hoe hoog die plafonds zijn, en voor *elke artikelen. Het spreekt van zelf. dat de onderhandelingen over dit laatste punt zeer delicaat waren, ®aar de aanvaarde indeling wordt htpuld geschikt geacht voor de vcr- dere uitwerking van de liberalisatie, *Mr de belangrijkste artikelen het ■niost getroffen werden. HERORIËNTATIE DER IMPORTEN. De extreme ontwikkeling der dingen ;;dt het treffen van maatregelen jw^kelijk gemaakt en het feit, dat herland in O.E.E.C.-verband niet tot kan liberaliseren, dwong tot in- Ptjpen. Öe maatregelen, die een tijdelijk ka- wter dragen er wordt uitdrukkelijk «sproken van vier maanden hebben doel het Nederlandse deficit te ver aderen. Zonder dat men nu strikt «-omen van contingentering kan spre- ^beogen de maatregelen wel de ont reinig te controleren, om zo nodig ®.,e grijpen. De maatregelen zullen 'fctief worden vooral wat betreft de *?T°er uit de dollargebieden Er zal u, ""oriëntatie voor wat betreft de h-r'en uit de dollarzone plaats heb- wjn Bbrrste van de O E E C.-landen, £"ijl de contingentering, waarover ".-j® m dit verband in Belgische krln- spreekt, de strekking hebben om I ?-tü?port uit de E.B U.-landen naar I "flê te verhogen. !*S HOGERE TEMPERATUREN. tie Bilt verwacht tot morgenavond: ï&avond en vannacht weinig be wol- 'Jtrt ^akke wind en in de vroege och- Plaatselijk mist. Morgen overdag tot zwaar bewolkt met hier en Zti motre?en. Matige wind tussen ^-West en Zuid. Iets hogere tempe en. (Opgemaakt te 10 uur). 4 SEPTEMBER. ?'jn op' 5.54 uur; onder. 19.23 uur. «aan op: 9.25 uur; ondèr: 19.59 uur. te Katwijk te 4.55 en 11 lommer bestaat uit acht pagina's België verwacht een stijging van de Nederlandse invoer en door het treffen van maatregelen, de invoer uit de dol largebieden af te remmen en de uitvoer daarheen te vergroten! Tegelijkertijd wordt er naar gestreefd de uitvoer naar de E.B.U.-landen enigermate te kunnen beperken. PLAFONDS ZULLEN NIET BEREIKT WORDEN. Welke zal de invloed dezer maatre gelen zijn op het onderlnge handelsver keer? Zoals gezegd: wanneer zich niets bij zonders voordoet, zal dit handelsverkeer normaal blijven verlopen. Immers er is. In vergelijking tot het eerste kwartaal een tendeuz, dat de invoer is terugge lopen. Ter vergelijking diene. dat in April in België voor een bedrag van 1211 millioen francs aan uitvoervergun ningen voor textiel naar Nederland werd aangevraagd, in Mei voor 686 mil lioen francs, in Juli voor 438 millioen francs. Kan hierbij ongetwijfeld ook de verzadiging van de afzetmarkt een rol spelen, het verschijnsel doet zich ook op andere gebieden voor. De vrees, dat de aanvaarde plafonds bereikt zullen worden, kafl dan ook ongegrond ge acht worden. Anderzijds kunnen de Belgische maat regelen met betrekking tot de invoer uit de dollar-gebieden een gunstige in vloed hebben op de Nederlandse export. Met name wordt gedacht aan de mo gelijkheden welke hier liggen voor de afzet van gecondenseerde melk en nylons. De nylon-fabrlcage, waarvoor de grondstof uit de mijnen komt, zal zo dra de Enkalon in vol bedrijf is. voor de export van groot belang kunnen worden. WIL TOT WEDERZIJDSE HULP. De resultaten van Anneville zyn op zichzelf beschouwd niet wereldschok kend. Maar gezien in breder verband heeft, wat er in een afgelegen Bra bants hotel tot stand kwam, beteke nis, wanneer men het pessimisme, dat in sommige Belgische kringen aan de dag is getreden, in aanmerking neemt. Sterker dan dit pessimisme is de wil tot coördinatie en tot weder zijdse hulp gebleken! De Belgen zullen zeker niet van har te aan de totstandkoming van een overeenkomst hebben meegewerkt, waarbij ook eenzijdige offers werden gevraagd. Maar gesteld tegenover de offert, welke in Nederland gevraagd worden: de beperking van consumptie en investeringen en de belastingverho gingen, om te kunnen voldoen aan At lantische en derhalve aan Benelux- verplichtingen, zijn indrukwekkend ge noeg gebleken om ook onze Benelux- partners er van te overtuigen, dat Ne derland niet verder kan gaan, zonder een ook voor onze Zuiderburen in haar effect noodlottige evenwichtsverstoring te veroorzaken. Zoals een Nederlandse zegsman het uitdrukte: een land zonder evenwicht is altijd een zwakke partner in inter nationaal verband. Dit geldt ook voor de Benelux. Dat inzicht heeft in Brussel en in Anneville gezegevierd en daarom is. wat daar tot stand kwam. zy het weinig spectaculair, principieel van betekenis! Eerst politicus en dan pas kunstenaar De Oostduitse premier Otto Grotewohl heeft de Oostduitse kunstenaars aange zegd. dat zy allereerst politici dienen te zijn en daarna pas kunstenaars. Hij kon digde een vijf-jarig cultureel plan aan en de oprichting van een kunstcommis sie, die er toezicht op moet houden, dat dit plan wordt uitgevoerd. Grotewohl zeide dat het nieuwe plan in dé Sovjetzone de oorlog zou verkla ren aan de Westerse decadentie en het realisme in de kunst zou bevorderen. In de toekomst, zo zeide hU, zal de Oost duitse kunst centraal worden geleid en uniform langs de lijnen van de sociale werkslijkhe d Heden ten dage moet de kunst de democratie, de vrede en de vooru'tgang dienen. De kunst moet ln dienst worden gesteld van de politieke strijd. DE NIEUW-ZEELANDSE VERKIEZINGEN. Versterking der conservatieve meerderhoid. Uit de bekendgeworden uitslagen blijkt, dat de nationalistische (conser vatieve) regering van Nieuw-Zeeland bij de verkiezingen een meerderheid heeft behaald, die ongeveer 50 pet. ligt boven de in 1949 behaalde meerderheid. Zondag was de stemverhouding als volgt: Nationalisten 518.721 stemmen, La bour 446.545 stemmen. De nationalisten hebben 72.167 stem men meer behaald dan Labour tegen een meerderheid van 50 705 stemmen in 1949 Op grond van deze uitslag zou de verhouding in het parlement 4833 zetels worden. Momenteel bedraagt de conservatieve meerderheid 12 zetels. Nederlands positie in E.B.U. verbetert sterk Belgische export beperking onnodig (Van onze Brusselse correspondent per telefoon). Te Brussel wordt het resultaat van de conferentie van Anneville bevre digend genoemd. De Belgische minister van Economi sche Zaken, prof. Albert Coppé, die de Belgische delegatie presideerde, gaf ons gisteren bereidwillig het volgende com mentaar: „Daar Nederland niet kan besluiten om zijn inter-Europese handel te libera liseren tot 75%, zoals België, diende de handelspolitiek van de Benelux her zien te worden. Wij hebben de 90% onderlinge Benelux-liberalisatie afge schaft en vervangen door het volgende systeem: tégenover Nederland past Bel gië 75% liberalisatie toe. de overige 25% worden onder vergunning ge plaatst. Tegenover België verleent Ne derland 60% liberalisatie en de 40% niet-geliberaliseerde sectoren worden eveneens onder het regime der export vergunningen geplaatst- Echter zullen de uitvoer-vergunningen wederzijds ver leend worden volgens de bekende for mule van „de open kraan", dit wil zeg gen. dat elke aangevraagde export vergunning automatisch wordt verleend. Hieruit kan worden geconcludeerd, aldus de minister, dat de Belgisohe ex port naar Nederland niet wordt beperkt. Nochtans is er in het communiqué sprake van een beperking van 52,9 DE ARABISCHE LIGA EN HET SUEZKANAAL. De politieke commissie van de Ara bische Liga heeft verklaard, dat zy ge heel en al aan de kant van Egypte staat bii het geschil over het Suezkanaal. Zij is voor meer samenwerking tussen de Arabische landen by het boycotten van Israël, in het Uzonder waar het er om gaat te voorkomen, dat er olie naar dat land wordt vervoerd. Dit is de Amerikaanse verkennings bommenwerper RB-45 Tornado, het enige vliegtuig van dat type. dat op het ogenblik in actieve dienst is in Korea. Het is uitgerust met vijf foto- opname-installaties en bestemd voor dag- en nachtvluchten over lange afstand en op grote hoogte. Het be hoort tot de 550-mijl-per-uur-klasse en is uitgerust met vier J-47A-moto ren met straalaandrijving. De be manning bestaat uit een eerste en tweede piloot en een foto-navigator. millioen vraag. gulden, aldus luidde onze Minister Coppé repliceerde: „In het algemeen kader van de opschorting van het Nederlands betalingsbalans tekort hebben wij Belgen inderdaad aanvaard, dat het Nederlandse tekort tegenover België over de laatste vier maanden van 1951 inderdaad 52,9 mil lioen lager zal dienen te zijn, dan hetzelfde tekort over het eerste kwar taal van 1951. Maar de Belgische ex port naar Nederland is sedert Juli j.l. tengevolge van de oververzadiging van de Nederlandse markt automatisch teruggelopen. In April verleenden mijn diensten voor 2,7 milliard francs uitvoer-vergunningen naar Nederland, in Juli nog slechts voor 1,8 milliard francs. Ik herhaal dus, dat er geen beperking van de Belgische export op grond van contingentering, zal no dig zjjn, omdat de evolutie van de conjunctuur automatisch aan vermin dering van de Belgische export naar Nederland heeft teweeg gebracht." Op verzoek van de K.L.M. maakte dr N. C. W. Hessc. wetenschappe lijk hoofdambtenaar bij de kliniek voor inwendige ziekten van de faculteit der veeartsenijkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een reis met een der vliegtuigen, waar mede vier paarden van hoge waarde naar de Verenigde Staten werden vervoerd. We zien hier dr Hessc bij de kost bare paarden in het vliegtuig tijdens het vervoer. „Overweegt België nog andere maat regelen om zijn extreme crediteur-posi tie in de E.B.U te reduceren?" „Naast de vrije export van Belgische kapitalen naar de zone van de E.B.U. (de sterling-zone, om. Zuid-Afrika in begrepen) hebben wy besloten om de looptijd van de wissels, welke invoer uit Europese landen vertegenwoordigen, te verlengen, wat neerkomt op een crëdiet- verlening. Van heden af worden 200 posten van het douane-tarief, welke niet-essentiële dollarproducten vertegenwoordigen, en die tot nu toe vrij konden worden inge voerd. opnieuw onder het regime van de import-vergunning geplaatst. Bovendien wordt een systeem overwogen, waarbij het provenu der Belgische exportzaken een tijdlang geblokkeerd zal biyven bij de Nationale Bank van België. „En de perspectieven, Excellentie?" „Wy hopen, dat de maatregel tyde- Iijk zal zijn en reeds per 1 Januari 1952 tot het systeem van de onderlinge 90% liberalisatie zal kunnen worden teruggekeerd. Deze hoop is daarom gewettigd omdat de Nederlandse po sitie in de E.B.U. sterk schynt te ver beteren, o.m. daar nu de invloed be gint te werken van de politiek van monetaire credietrestricties. welke in Maart j.L door de Nederlandse rege ring moedig werd aangevat. Zo ver nam ik aldus besloot de minister dit interview dat Nederland in Augustus geen tekort zal hebben in zyn afrekening by de E.B.U.". Strijd in Korea duurt voort LUCHTSLAG BOVEN SINANDJOE Verbonden troepen, gesteund door ge allieerde artillerie, oorlogsschepen en vliegtuigen, hebben Zondag hun nieuwe „beperkte offensief" aan het Oostelijke front voortgezet. De Noordelijken bie den krachtig verzet. Radio Peking verklaarde Zaterdag avond. dat twee Amerikaanse bataljons bij Noordelijke tegenaanvallen sinds 16 Augustus ten Noorden van Janggoe in de Oostelijke sector waren vernietigd. Een Noordkoreaanse communiqué van Zaterdag meldde, dat een torpedoboot- jager der Geallieerden tot zinken was gebracht en dat zeven geallieerde vlieg tuigen waren neergeschoten. De torpedo- bootjager beschoot bij de Oostkust „op barbaarse wijze de omgeving van Won san", aldus het communiqué. In een samenvattend communiqué van de luchtmachtgroep „Verre Oosten" is bekend gemaakt, dat in de afgelopen week de luchtmacht van de verbonde nen 4700 aanvalsvluchten heeft uitge voerd, hoofdzakelijk gericht op het spoorwegnet in Noord-Korea. Acht geallieerde vliegtuigen gingen verloren. Bij luchtgevechten werd in da afgelopen week één MIG neergeschoten, aldus het communiqué. 2400 voertuigen, 625 spoorwagens en achttien bruggen werden vernietigd of beschadigd. 21 Amerikaanse straaljagers hebben Zaterdagochtend vroeg 30 kilometer ten Noorden van Sinandjoe slag geleverd met naar schatting veertig „Migs". Het gevecht duurde ruim een half uur. Twee „Mustangs" gingen door afweer- verloren; 4 Migs werden neergeschoten. Een verbindingsofficier der Verenigde Naties heeft de laatste beschuldiging der Noordelijken omtrent een bombarde ment van het neutrale gebied van Kae- song verworpen. Hij deelde de Noordelijken mede, dat indien een vliegtuig bommen heeft la ten vallen" dit vliegtuig niet aan de Ver enigde Naties toehoorde. Radareenheden hadden precies op de opgegeven tijd en op de genoemde plaats een vliegtuig waargenomen, aldus de verbindingsofficier. De Veiligheidsraad heeft Egypte veroordeeld wegens de blokkade in het Suez kanaal op voor Israël bestemde goederen. De raad heeft Egypte verzocht de be perkingen onmiddeliyk op te heffen. De resolutie werd door Amerika, Engeland en Frankryk gesteund. De stem verhouding was acht voor en drie onthoudingen (India, de Sovjet-Unie en Natio nalistisch China). Het veroorzaakte enige verbazing, dat de Sovjet-gedelegeerde niet het woord voerde. Hij immers had om deze zitting verzocht teneinde zyn standpunt uiteen te. zetten. Toen men Woensdag wilde stemmen ha-d hij zioh hiertegen verzet met het argument, dat men eerst van het Sovjet-standpunt kennis diende te nemen. Hij had te verstaan gegeven, dat hij het recht van veto zou gebruiken, indien hy niet aan het woord zou ko men. De resolutie houdt in, dat Egypte niet het redht toegekend wordt van een ,ac- tief-belligerente" mogendheid. Het kon daarom ook niet de schepen doorzoeken of in beslag nemen. De blokkade van het Suezkanaal is volgens de resolutie niet in overeenstemming met een stre ven naar een vreedzame regeling van het Egyptisoh-Israelisohe dispuut en draagt niet bij tot een permanente vre de in Palestina. De blokkade vormt voorts een inbreuk op de vrije scheep vaart en de vrije handel van landen on derling. In zyn dankwoord zeide de Is raëlische afgevaardigde, datIsraël steeds bereid is alle kwesties met Egypte te bespreken. De Egyptische afgevaardigde zeide, dat de raad slechts het ene ultimatum op het andere had gehoopt teneinde Egypte tot „onvoorwaardelijke over gave" te brengen. Hy zeide op zyn eer der toegelicht standpunt te blyven. Zyn delegatie bleef op haar recht staan voorbehoud te maken. De vergadering werd hierna verdaagd. DE EGYPTISCHE REACTIE. De Egyptische premier. Nahas Pasja, heeft een byeenkomst van het kabinet bijeengeroepen om de resolutie vari de Veiligheidsraad te bestuderen. „Talrijke andere besluiten van de Vei ligheidsraad moeten eerst worden uit gevoerd voordat men van Egypte kan verlangen, dat het de beslissing over het Suez-kanaal uitvoert", aldus heeft de Egyptisohe minister van buitenlandse zaken, Mohammed Saleh el din Pasja Zondagavond na een byeenkomst van het kabinet verklaard. De minister wilde zich niet verder over de kwestie uitlaten. Volgens welingelichte kringen te Cairo zou een direct resultaat van het besluit van de Veiligheidsraad kunnen zyn, dat Egypte havenfaciliteiten zal weigeren aan alle schepen, die van het kanaal gebruik maken. De regeringswoordvoerder verklaarde, dat Egypte de resolutie van de raad be schouwt als een „eenvoudige aanbeve ling", welke niet bindend is voor dit land. Hij zei, dat Egypte ernstig over weegt een conferentie byeen te roepen van ondertekenaars van de conventie van 1888 betreffende het Suez-kanaal, om de nieuwe problemen, die door het gesohil rondom het kanaal zijn gesoha-» pen, te bestuderen en op te lossen. Tot deze problemen behoorde ook de eva cuatie van Britse troepen uit de kanaal zone en Egypte's zorg voor zyn eigen veiligheid. De politieke commissie van de Ara bische Liga is thans in Alexandrië byeen om maatregelen te bespreken, die zullen worden genomen na het besluit van de Veiligheidsraad. De commissie besloot Zaterdagavond de uitnodiging van de verzoeningscom missie voor Palestina van de V.N. om op 9 September een conferentie te Pa rijs bij te wonen aanvaarden. (Op deze oonferentie zal. aldus de verzoenings commissie, een njeuwe poging worden gedaan om een oplossing van bet Pa lestijnse geschil te vinden). De secre taris-generaal van de Arabische Liga, Acjzam Pasja, heeft echter verklaard, dat de Arabisch gedelegeerden niet aan een tafel willen zitten met Israëlische afgevaardigden. Verscheidene Syrische afgevaardigden hebben Zaterdagavond in het parlement Egypte aangeraden de resolutie van de Veiligheidsraad in de wind te slaan. De broodprijs-verhoging in België (Van onze Brusselse correspondent per telefoon). De Belgisohe broodprys werd met in gang van 1 September van 6.90 fr. op 7.50 fr. per kilo gebracht. De minister van landbouw heeft er op gewezen, dat de Franse regering onlangs de brood prys heeft verhoogd van 43 Franse francs tot 52 fr., dat wil dus zeggen: met 25 pot. De rechtvaardiging van deze maatregel ligt in het feit dat indien de huidige broodsubsidie zou worden be houden, zulks aan de Belgisohe schat kist een bedrag van 800 millioen francs zou hebben gekost. Nieuwe belastingen zouden in dit ge val onveanydeiyk geweest zyn. Een tweede reden is dat België, mede om veiligheidsredenen, zyn tarwe- areaal wil uitbreiden tot 220.000 h.a. Aan de boeren zal voor deze oogst 470 fr per zak broodgraan worden betaald, dit is 40 fr. per zak van 100 kilo meer dan de vorige oogst, waardoor vermeden wordt, dat de boeren een deel van hun tarwe als veevoeder aanwenden. OPROEP VAN GENERAAL DE GAULLE. Generaal Charles de Gaulle heeft Zondag op de oorlogsherdenkingsbyeen komst te Dieppe een beroep gedaan op alle partyen, behalve de communisti sche. om zich met de Gaullisten te ver enigen en een nationale unie te schep pen van allen, „die Frans willen bly ven". Politieke waarnemers vatten deze ver klaring op als een aanwyzing. dat de generaal bereid is met andere partij leiders samen te werken in de vorming van een nationale regering op de grond slag van zyn program voor constitutio nele en andere fundamentele hervormin gen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1