Teet&t „Het vierde Prinsenkind" verzacht naweeën van de oorlog Productieverhoging en Amerikaanse voortvarendheid WEK DE GAL IN UW LEVER OP 0 -bed is ook voor Ideaal! Met een enkel woord Speelclub Aristo in kort geding contra de Staat Misbruik van gegeven bevoegdheden? ff DINSDAG 28 AUGUSTUS Klavertje „vier" brengt vreugde! Blijde gezichtjes en blijde moeders! (Van een speciale verslaggever) De bezeten wereld van prof. Johan Huizinga, de koene nieuwe wereld van Aldous Huxlcy, de in opstand zynde horden van Ortega Y Gasset luidde zelve de noodklok, welke met haar wrede klanken ziel en lichaam diep pijnigde, en welke de tweede wereld brand deed ontvlammen, 's Mcnsens verdwazing had wederom geleid tot een aangorden der wapenen, tot een worsteling tussen volkeren, welke v(jf bange en angstige jaren het aange zicht van de geplaagde aarde zou griffen met slechts moeizaam te helen wonden. Ware droefenis, waar leed, werpt (Mars onder de mensen. De doden rus ten in de schoot der aarde, doch zij, die een deel van hun lichaam, en ook hun geest, verloren, leven verder, beschadigd naar het lichaam. De plicht de helpende hand te reiken, de drang steun te verlenen moet uni verseel zijn en gebaseerd op de over tuiging, dat het aanbieden van de be hulpzame hand geen gebaar mag zijn van medelijden of deernis, doch een van vriendschap, van morele steun. Zo dachten enkele mensen te Dor- dreoht in de dagen, dat de oorlog uitge bannen werd. Zij kwamen bijeen, ar beidden aan hun idee, en zo werd op 24 April van het jaar 1947 de Stichting „Het vierde Prinsenkind" geboren. De bakermat voor vreugde en zonneschijn in menig kinder- en moederhart was gelegd. Het „klavertje vier", geluk brengend, werd gekozen als symbool, zinvol en vol eenvoud, krachtig en sym boliserend een kwartet van Koninklijk geluk. En zo begon de Stichting te werken, moeizaam in den beginne, allengs stevi ger gefundeerd. Vijf zomers zijn reeds verlopen, sedert de notaris de acte van oprichting pro deo had laten passeren en de kosten voor uitzending van twee kinderen naar een kamp voor zijn re kening had genomen (f. 50,Meer dan 21.000 kinderen, zowel jongens als meisjes, die nog slechts bescherming bij hun moeder kunnen zoeken als oorlogs invalide mensenkinderen brachten reeds respectievelijk een en twee weken va- cantie door in een van de Stichtings kampen. welke door de DU.W. worden afgestaan voor dit schone doel. Wij zullen u niet schilderen, hoe wij gisteren in Well (Noord Limburg) knapen met een been-prothese of zelfs een houten been over hoge hek ken zagen klimmen, hoe wij een jon gen, die zijn beide handen had ver loren, zagen klimmen, hoe rond draafden door het mulle zand en ber gen beklommen, hoe een jongen, die zijn beide handen had verloren, foto- tjes in zijn portefeuille stak. Het wa ren Hollandse jongens, die voor geen kleintje vervaard waren en toonden, dat zij met hun kunstmatige ledema ten vrolijk leven konden, niet gepij nigd door hun gebrek, niet geestelijk ontwricht door hun invaliditeit. Zeker, zij hebben zich zo moeten ont wikkelen met de grote steun van de dienst voor Maatschappelijke Zorg van het Departement van Binnenlandse Za ken, zy hebben grote weerstanden moe ten overwinnen, doch in die kampen waren zij telkenjare bijeen met anderen, die ook geschonden waren door de krijg, zodat zij van elkaar konden zien, dat de een wel met twee kunstbenen in het hoogste bed klom en dat de ander wel met zijn prothese behoorlijk kon lopen. En zij kwamen tot dezelfde resultaten. Zij wilden zich niet laten kennen, voor al in de geest, die hun lichaam moet besturen. En zo werkt „Het vierde Prinsenkind" in nauwe samenwerking met tientallen Instellingen en op basis van vrijwillige bijdragen zonder financiële tegemoet koming van het Rijk aan een taak, wel ke een ereschuld is: oorlogs we esjes en oorlogsinvalide kinderen, waarvan de moeders niet bij machte zijn een vacan- tie te bekostigen, telkenjare een goede, opvoedende, bevrijdende vacantie te schenken. Daartoe dient het Nederlandse volk, dat reeds genoegzaam getoond heeft tot offervaardigheid bereid te zijn, de Stich ting verder te blijven steunen opdat zy, die de oorlog niet als een ongeschonden mensenkind verlieten, ook in de toe komst steeds een of twee weken kun nen genieten van het leven in een kamp. De penningmeester van de Stichting „Het vierde Prinsenkind" zal dan ook steeds met vertrouwen de bijschrij vingen op giro 477800 ontvangen. En dan by het Secretariaat Hof Zwart 1'3 te Dordrecht zyn voor treffelijk uitgevoerde lepeltjes ver krijgbaar voor de luttele som van f. 2,50 per stuk, waarvan de netto op brengst zal dienen om in het lustrum jaar van de Stichting financieel bui tengewoon goed voor de dag te ko men! Men bedoelt het uitstekend, maar. De „Indrapoera" morgen naar Indonesië GEHEEL VOLGEBOEKT. De „Indrapoera" zal morgenmiddag onder de nieuwe gezagvoerder, kapitein J. Roos uit Wassenaar, voor de l'16de maal uit Rotterdam vla Southampton naar Indonesië vertrekken. In South ampton wordt een zestigtal passagiers voor Singapore ingescheept. Het schip is voor deze reis geheel vol geboekt. De passagiers die morgenmid dag om half vier in Rotterdam embar- keren, zijn merendeels toeristen met be stemming Marseille. Hun plaatsen zul len. daar worden ingenomen door Ne derlandse passagiers voor Indonesië, die over land naar de Franse havenstad reizen. ROVERSBENDE ONTMASKERD. De politie heeft gisternacht twee ar restaties verricht in Tjemara Djatine gara. De arrestanten behoren tot de lei ders van een grote roversbende in Dja karta die de laatste tijd de stad onvei lig maakte. Een magazijn van Internatio in Kam- poeng Moeka werd Zondagavond door dieven bezocht. De buit bestond uit tex tiel en cigaretten ter waarde van R 20.650.50. BRIGADE-GENERAAL BURNELL IN NIEUWE FUNCTIE. Brigade-generaal Nathaniel Burnell, die op het ogenblik hoofd is van de legerafdeling der adviesgroep voor de Amerikaanse militaire hulp in Neder land, is benoemd tot- hoofd van de overeenkomstige adviesgroep in België. Hij volgt als zodanig brigade-generaal Charles Lanham op. die in Februari werd benoemd tot chef voor de verbin dingen bij het geallieerd hoofdkwartier van generaal Eisenhower. GROMYKO OVER CONFERENTIE VAN SAN FRANCISCO. De Russische delegatie naar de con- ferentie te San Francisco is met de Queen Elizabeth" te New York aange komen. De liéder der delegatie, de plaatsvervangende minister van buiten landse zaken Gromyko, verklaarde te genover journalisten, „de Sovjet-Unie zal op de conferentie voorstellen doen voor het opstellen van een vredesver drag met Japan. De aard dezer voor stellen zal eerst tijdens de beraadsla gingen bekend worden gemaakt". De mededeling van Gromyko was ver vat hi een te voren opgestelde verkla ring, die h(j voorlas. Gromyko verklaarde verder nog te hopen, dat elke regeling, welke te San Francisco getroffen wordt, „vooral re kening zal houden met de belangen der landen, die het ergst van de Japanse agressie te Hjden hebben gehad". Hij sprak ton slotte nog de hoop uit, dat de conferentie er toe zal leiden, dat Japan weer normale diplomatieke be trekkingen met andere staten zal kun nen onderhouden". Gromyko weigerde vragen te beant woorden. Bij het verlaten van de kade stiet de 31 man sterke Sovjet-delegatie op een groep demonstranten van de „Ameri kaans-Hongaarse vereniging", die bor den droegen met leuzen waarin werd geprotesteerd tegen de deportaties, welke ae Hongaarse regering thans op grote schaal in het land doet uitvoeren. (Van een bijzondere medewerker). Toen de Ver. Staten van Amerika on langs een nieuwe actie lanceerden tot opvoering van de productie in de lan den van West-Europa, is als hun wens naar voren gebracht, dat er recht streeks contact zou komen tussen de mannen van de E.C.A. en ae leiders van landbouw, handel, nijverheid en vakver enigingen in die landen. Hoewel het niet met zoveel woorden gezegd werd. was het duidelyk. dat hier een poging gedaan werd om het West-Europese bedrijfsleven van de Amerikaanse efficiency en productie methoden te doordringen zonder de landsregeringen daarin te betrekken. De Amerikanen waren vrat ongeduldig geworden. Zy meenden en menen nog dat de productie in Europa nog aanzienlijk kan worden opgevoerd (van hun zijde is zelfs een bedrag van 100 milliard dollar genoemd!) en dat wy hier in Europa onze methoden slechts hebben te toetsen aan die van hen, om met gebruik making van hun grote ervaring binnen afzienbare tyd successen te boeken. GEÏRRITEERD Nu hebben de Amerikanen zeker re den om met trots te wyzen op wat zfj in de loop der jaren hebben gepresteerd Zij zijn een welvarend en machtig volk geworden en hebben recht op onze grote erkentelijkheid voor de hulp, wel ke zij hebben verleend bij de wederop bouw van de landen in West-Europa. Dat verschaft hun intussen niet de bevoegdheid en het morele recht om zich te mengen in binnenlandse toe standen van andere landen of zich over de hoofden der autoriteiten heen te richten tot de bevolking. Daar is dan ook nogal enige ge ïrriteerdheid door ontstaan, en ook wel misverstand. NIET GEHEEL GERUST. Toen de Amerikanen dat merkten, zijn zij wat voorzichtiger geworden, maar helemaal gerust is men in ver schillende landen, en ook in Nederland se regeringskringen toch niet over de wijze, waarop onze Amerikaanse vrien den hun medewerking aanbieden. Men erkent de grote capaciteiten van de Amerikanen, en heeft diep ontzag voor hun succesvolle wijze van werken. Men is het er ook volkomen mee eens dat alles moet worden gedaan om productie-verhoging te bevorderen en wij hebben daar dan ook een speciale minister (dr Albregts) voor. Maar men wenst ook hier de Amerikanen duide lijk te maken, dat dit een Nederlandse zaak is, die door Nederlanders moet worden geregeld. Onze bezwaren zijn bereids ter ken nis gekomen van de betrokken Amc- Nederland neemt deel aan conferentie San Francisco Gisteren is in de Ministerraad beslo ten, dat Nederland deel zal nemen aan de conferentie te San Francisco over het Japanse Vredesverdrag. De Nederlandse delegatie zal onder leiding staan van de minister van Bui tenlandse Zaken, mr D. U. Stikker. Als diens plaatsvervanger zal de Nederland se ambassadeur in Washington, dr J. H. van Royen, fungeren. De Nederlandse regering zal haar be zwaren, die zij ten aanzien van het ont- werp-verdrag naar voren hoeft gebracht handhaven en in dit verband zich de ondertekening van het verdrag voorbe houden. rikaansc autoriteiten. Die hebben daarop geantwoord, dat het door hen voorgestelde rechtstreekse contact voor Nederland eigenlek niet van zoveel belang was, maar dat het vooral van betekenis zou zyn voor Frankrijk, Italië en Wcst-Dultsland. THEORIE EN PRACTIJK. Als zy' het daar inderdaad in de naaste toekomst op houden, behoeft Nederland zich daar verder dus niet warm over te maken. Theorie en prak tijk gaan helaas echter niet altijd sa men. Daarom is het goed zo zelde men ons in gezaghebbende kring dat ook de leiders van onze Nederlandse industrie de situatie goed kennen. En dat z(j er toe meewerken, dat wij de organisatie onzer productie in eigen hand houden. Informeel contact met Amerikaanse Instanties kan uiterst nut tig zijn, maar het is niet goed tegen hen aan te leunen, met voorbijgaan van de eigen bevoegde Nederlandse autori teiten. De Amerikanen bedoelen het uitste kend, doch hun kennis van de weike- lijke mentaliteit van de Europese be volking houdt niet altijd gelijke tred met hun overigens zeer gewaardeerde voortvarendheid (Injrez. Med.-adv.) zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederrt. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. Romeinse legerplaats bij Ubbergen blootgelegd GROTE HOEVEELHEDEN POTTEN EN PANNEN VAN DE HOLDEURN 20 geroutineerde gravers van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek zijn, onder leiding van dr H. Brunsting, bezig met opgra vingen in terreinen aan de Ubbergsc veldweg te Nijmegen, waar eens het legerkamp van het tiende Romeinse Legioen lag. Een voornaam gedeelte van het „Castellum Romanum", date- ,rend uit de jaren 70100 na Chris tus, is hier thans blootgelegd. Grondsporen, ongeveer onderhalve meter onder de oppervlakte der akkers, hebben de vroegere aanwezigheid van soldatenverblijven en paardenstallen aangetoond. Terzijde van de plaats der soldatenverblyven heeft men ook sporen ontdekt van brede leemlagen, vermengd met keien en steen, waarop verblijven van legerleiders gestaan hebben. Ge bleken is. dat hier over ouder Romeins bouwwerk heen is gebouwd. Tacitus verhaalde reeds van deze Ro meinse sterkte, welke, zich uitstrekte tot ongeveer ter hoogte van het huidige Rijksmuseum Kam en het Canlsius- college, waar al eerder kostbare vond sten zijn gedaan. Deze vondsten zyn nu in het Museum Kam te zien. Uit de bodem worden grote hoe veelheden potten en pannen opgedol ven, afkomstig uit de pottenbakkerij en pannenfabrick, die in de Romeinse tyd in de Holdeurn by het tegen woordige Berg en Dal stond. De merk waardigste vondst van de laatste dagen is wel een kunstig bewerkte schaal van zgn. terra sigillata, rood aarde werk, dat aanvankelijk uit Italië en later uit Zuid-Frankrijk naar onze lage landen werd uitgevoerd. Het terra sigillata had toen de waarde van ons porcelein en was met rijke ornamenten versierd. De hier gevon den schaal vertoont rennende paar den. Ook in het centrum van Nijmegen, op de grondslagen van de verwoeste Broers- kerk, worden opgravingen verricht. On geveer 2000 jaar geleden is hier een Ro meinse begraafplaats geweest Ontvangst Rotary-president Frank E. Spain „Menselijkheid" overulint alle verwarringen (Speciale berichtgeving) De president van de Rotary Interna tional, de heer Frank E. Spain, die be zig is aan de reis, die elke president van deze organisatie tydens zijn ambts periode behoort te maken is Zondag uit Duitsland in ons land aangekomen en gistermiddag door de Rotaryclub Zeist ontvangen. De Amerikaanse voorzitter van de Rotary, een organisatie, die ten doel heeft het aankweken van de wil om de gemeenschap te dienen en het juiste verband te leggen tussen het indivi dueel en het algemeen belang, is zijn reis door Europa enkele weken geleden begonnen in Italië, waar hij een auto heeft gehuurd en bezoekt, vergezeld van zijn vrouw, in twee maanden alle West-Europese landen. In het gemeentehuis te Zeist heeft de plaatselijke Rotaryclub hem een hartelijke ontvangst bereid, waarbij hij begroet werd door de burgemeester mr A. P. Korthals Altes. Behalve de tweede vice-president van Rotary International, dit jaar een Ne derlander: mr A. E. C. de Groot van Embden, de gouverneurs van dc dis tricten Nos^d- en Zuid-Nederland, de heren C. P. H. Feenstra en ir H. H. Buss, namen ongeveer 150 Rotarians uit de omliggende clubs aan deze ont vangst deel. Nadat de burgemeester de heer en V.ievrouw «Spain in de met bloemen ge tooide Raadzaal had welkom geheten, verklaarde hij dat het werk van Rotary International slechts een persoonlijke aangelegenheid is. Het voornaamste doel is immers bevordering van de vrede en de internationale vriendschap. Nadat hij gewezen had op de Neder landse zeevaart en op ons intensieve werk aan inpolderingen en op het ge bied van de industrialisatie, gaf hij de president de verzekering, dat de Neder landers het land zullen opbouwen in vriendschap met andoren en in een ge voel van verantwoordelijkheid tegen over Europa en de mensheid. Tot slot sprak hij de hoop uit dat het bezoek zal bjixlragen tot groter begrip en vriendschap tussen de volkeren, zo dat een vreedzame wereld kan worden gebouwd. De heer Spain noemde het in zijn antwoordrede een grote eer, de groeten te mogen overbrengen van 340.000 Ro tarians, verspreid over 83 landen gaf de verzekering, dat Nederland voor hem steeds de best denkbare begrippen vertegenwoordigd heeft. (Ingez. Med.-adv.) Lekker Warm en volkomen geruisloze vering. Scheveningse Bosjes worden herbouwd De Haagse gemeenteraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan het herbouw plan voor de Scheveningse Bosjes. Dit plan omvat de gronden, gelegen tussen de Scheveningse weg en de Kerkhof laan. Er komt een hotel en verder wor den aangelegd bossen, parken en plant soenen. In het ruime groengebied is een nieuwe waterpartij ontworpen. 97 miliioen voor de pret! In 1950 heeft het Nederlandse volk 97 miliioen uitgegeven aan toegangsbewij zen voor vermaak. Dit is f. 9.50 per in woner. In totaal werden er 11 miliioen plaatsbewijzen verkocht, zodat iedere Nederlander bijna elf keer uitging, waar van meer dan de helft naar de bioscoop Aldus heeft het C.B.S, uitgerekend. In 1949 waren de aantallen ongeveer het zelfde. „PRESIDENT ROBERT" OP WEG NAAR ZUID-AMERIKA? Het onder Liberiaanse vlag varende jacht „President Robert", aan boord waarvan zich de plotseling uit Maas tricht verdwenen notaris Quaedvlieg be vindt, is Donderdagmiddag j 1. uit Le Havre vertrokken. Volgens de haven dienst zou het jacht naar Cherbourg op- stomen. Na een kort verblijf aldaar zou het daarna de open zee kiezen en koers willen zetten naar Zuid-Amerika. De haven- en politie-autoriteiten te Le Havre hebben gedurende het verblijf van het jacht in deze haven geen opval lende belangstelling getoond voor de passagiers. Men beschreef hen ons als achtenswaardige lieden, als „parfaits gentlemen". Toch schijnt iets in de sfeer op het schip de plaatselijke autoriteiten wel getroffen te hebben, want toen het jacht uit Le Hèvre vertrok, verklaarde een functionaris van de havenpolitie: ,,Ah, ce „President Robert"... on pour- rait écrire un vrai roman sur son compte...." (Over die „President Ro bert" zou een roman te schrijven zijn. BINNENLAND Op de tentoonstelling F.F. te En schede wordt morgen de 250.000ste be zoeker verwacht. De Nederlandse kustvaarder „Lucas Bols II" die zich twee mill ten Zuid- Oosten van de vuurtoren Startpolnt c-en landpunt bil Plymouth bevindt, heeft machlneschade gekregen en vroeg vannacht om vier uur om sleepboothulp. Met Ingang van 1 September a.s zal het mogelijk zijn brleftelegrammen naar IJsland te verzenden. BUITENLAND Te Leopoldstad, de hoofdstad van de Belgische Congo. Is een in aanbouw zijnd huls van verscheidene verdiepingen inge stort. Een aantal Europeanen en negers ls onder het puin bedolven. Tot nog toe ls een zevental Inheemsen zwaar gewond onder het puin vandaan gehaald. Van officiële Amerikaanse zijde ls medegedeeld, dat een eenmotorlg Tsjecho- slowaaks vliegtuig, waarin zich twee man nen en twee vrouwen bevonden, Zondag op het Amerikaanse militaire vliegveld van Coburg, ln Beleren ls geland. De Tsjechen verklaarden om politieke redenen naar West-Dultsland te zijn uitgeweken. De inzittenden hadden vergunning weten te krygen om het toestel te mogen gebruiken door voor te wenden dat zij antl-lnsecten- poeder boven te velde staande gewassen moesten uitwerpen. Een vliegtuig met vier Inzittenden ls omlaag gestort op een auto in een straat van de plaats Valdaltlas ln de Amerikaanse staat Maine. Alle vier kwamen om het leven. In een bioscoop in Mexico City riep een vrouw brand, toen een brandende lucifer op het programma viel. dat zij ln de hand hield. Er ontstond geen brand, doch wel een paniek. De bezoekers stortten zich op de uitgangen. Twee vrouwen, twee kinderen en een man werden hlerby ver trapt en gedood. De Perzische politieke en godsdien stige leider Kasfanl heeft „alle Mohamme danen ter wereld" voorgesteld jaarlijks een ..Mohammedaans wereldcongres" te hou den Kasfanl heeft ln zyn oproep zeer scherpe crltiek op de politiek der Westerse mogendheden geuit. In de West-Duitse staat Hessen zijn ongeveer vijftigduizend arbeiders uit de metaalindustrie ln staking gegaan voor hogere lonen. Gisteren zijn 58.000 arbeiders ln de Amerikaanse koperindustrie ln staking gegaan voor hogere lonen, waardoor de werkzaamheden ln deze strategische in dustrie werden stopgezet. Men verwacht dat door de staking binnen 48 uur 90 pro cent van de Amerikaanse koperaanvocr zal worden afgesneden. President Truman heeft het loongeschll verwezen naar de loon-stablllsatleraad. Deze heeft de stakers verzocht het werk te hervatten gedurende het in te stellen onderzoek. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse opperbevel ln Europa heeft meege deeld. dat het ln Januari van dit Jaar heropgerichte Amerikaanse zevende leger corps ln West-Dultsland zal worden ge- statlonneerd. De eerste eenheden van het corps zullen ln de herfst ln Duitsland aankomen. 9 Uitspraak 1 September Vier bestuursleden van de te Sche- veningen gevestigde speelclub „Aris to'' maakten bij de president van de Haagse Rechtbank een geding aan hangig tegen de Staat omdat zij van oordeel zijn, dat liet sluiten van hun verenigingsgebouw, het in beslag ne men van eigendommen der vereni ging en het arresteren der leden door Justitie cn politie niet geoorloofde machtsmiddelen zijn, die het feite lijke clubleven verhinderen. Zulks einq» buiten het oordeel van de onafhankelijke Nederlandse rechter om zonder immers diens oordeel af te wachten. De bestuursleden vertegen woordigd door mr S. van Oven. zijn van oordeel, dat het optreden van Jus titie en politie onrechtmatig is ge weest. althans dat misbruik van de haar gegeven bevoegdheden is gemaakt. De president werd verzocht de bestre den maatregelen ongedaan te maken en aan de Staat een dwangsom van f. 10.000 per dag op te leggen. Indien zulks niet mocht geschieden tot aan de dag. waarop de rechter in het aanhan gig strafgeding uitspraak zal hebben gedaan. Dit geding diende gisteren voor de vice-president van de Haagse Arron dissementsrechtbank mr A. J. Paulus. Mr J. J. R. Hoogeweegen trad als plaatsvervangend Landsadvocaat voor de Staat od. Deze stelde voorop, dat de President in dit geding onbevoegd is. omdat deze het beleid van de Justitie niet zou mo gen doorkruisen als buitenstaande in stantie. Ter informatie betoogde mr Hoogeweegen o.m., dat door politie en Justitie belangrijke aanwijzingen zou den ziin gevonden om de genomen maatregelen te handhaven, aangezien men bewijzen voor misdrijven (uitlok king biiv.) zou hebben gevonden. Het betreft hier maatregelen ter vervolging van misdriiven. die in de .sfeer van exploitatie der speelzucht" liggen, aldus spr. Het onderzoek van de justitie wil leiden tot bestraffing hiervan en tot vernietiging van de middelen waarmede die exploitatie bedreven wordt. Onge veer in deze zin luidde een schriftelijke verklaring van de Officier van Justitie voor de president. Over de aard dei- ontdekte misdrijven kon nog niets wor den medegedeeld om geen slapende honden wakker te maken. Deze ver klaring ontlokte mr Van Oven de op merking. dat verdachten het recht hebben de strafdossiers in te zien. „Die ziin nog niet klaar", antwoordde mr Hoogeweegen. Deze laatste trok een vergelijking tussen dit korte geding en de kwestie der „wilde bussen in de dertiger jaren", die ten slotte ook ver enigingen vormden om hun bedrijf voort te zetten. Ook toen heeft de Jus titie ingegrepen om voortgezet misdrijf te voorkomen en ook toen verklaarde de President van de Rechtbank zich in kort geding onbevoegd om beslag op te heffen. Tegen dit argument bracht mr Van Oven in. dat toen reeds uitspraken gedaan waren en dat van misbruik van bevoegdheden tan aanzien van het be slag geen sprake was. Hii informeerde welk artikel „exploitatie der speel zucht" strafbaar stelt. Mr Hoogewee gen betoogde voorts, dat. ondanks het feit. dat in divers^ zaken van Februari —April 1951 nog geen uitspraken zijn. de kwestie der misdrijven vast staat. Hij wees op uitspraken tegen de „High Life Club", een speelvereniging uit 1907 en daarmee samenhangende ar resten van de hoge raad, Mr van Oven wees er op. da t de wet in 1911 veran derd werd. „Verscherpt werd" meende de Landsadvocaat. Mr van Oven hield staande, dat de maatregelen van politie en Officier van Justitie ongedaan moeten worden ge maakt. Hii klaagde zeer ernstig over het feit. dat de arrestanten geen con tact met hun advocaten kregen en wilde het argument, dat zulks het tem po der verhoren zou hebben vertraagd, niet aanvaarden. „Waarom, aldus mr Van Oven. heeft men hestuurs- en werkende leden zo lang vastgehouden als mogelijk was zonder de Rechter-Commissaris in het onderzoek te betrekken?" Hij was het geheel oneens met dp opvatting, dat het O.M. heeft gehandeld overeenkom stig het hem toevertrouwde justitiële belang en stelde, dat de Justitie hoopt met het onderzoek nieuwe misdrijven te kunnen constateren. Tal van kleinere argumenten en te genargumenten werden tijdens de plei dooien. die te zamen ruim 2% uur duurden, opgeworpen. Hoofdzaken wa ren enerzilds „misbruik van bevoegd heden". anderzijds het verzoek aan de president om zich onbevoegd te ver klaren teneinde het beleid van de Jus titie niet te doorkruisen. De president zal Zaterdag a.s. uit spraak in dit korte geding doen. Ondertekent. Indonesië Japans vredesverdrag? KANSEN WORDEN GERINGER. (Telegrafisch van onze correspondent te Djakarta!. Buitenlandse diplomatieke waarnemers te Djakarta menen, dat de kans dat In donesië het vredes-verdrag met Japan zal ondertekenen met de dag kleiner wordt, nu India besloten heeft niet naar San Francisco te gaan. Eerst werd wel officieel gezegd, dat de ondertekening af zou hangen van de gang van zaken te San Francisco, doch het besluit van India was hier toen nog niet. bekend. In dien de Indonesische delegatie het ver drag zal ondertekenen op grond van haar instructies van de regering, is het nog lang niet zeker, of het Parlement het verdrag zal ratificeren daar India's besluit grote invloed uitoefent op het standpunt van vele Parlementsleden. Meer bromfietsen dan personenauto's! Volgens berekeningen van de KNAC waren op 1 Augustus jl. de volgende aantallen motorrijtuigen in bedrijf: 160.000 (138.625) personenauto's. 84.000 (7-1.416) vrachtauto's 5.900 (5.763) bus sen, 108.000 (95 299) motorrijwielen en 170 000 (55.239) rijwielen met hulpmotor. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de door het C.B.S verstrekte gege vens per 1 Augustus 1950. Zoals men uit bovenstaande cyfers ziet waren er op 1 Augustus 1951 reeds 10 000 meer bromfietsen dan personen auto's in gebruik. Hij prees de twee Nederlandse dis- tricts-gouverneurs, die steeds een eerste plaats innemen in de rijen van leidende persoonlijkheden van Rotary International. Ook sprak hij de hoon uit dat Rotary een bijdrage zou zijn tot de vrede, en gaf als vertegenwoordig van een organisatie, die geen overheer- sing nastreeft, maar de brocderschan der mensen, dc verzekering, dat het be grip „menselijkheid" alle verwarringen dezer wereld zal overwinnen. Na de ontvangst volgde een lunch Gisteravond is de president in San!- poort ontvangen, waar hem evenals in Zeist, geschenken werden aangeboden Vandaag ontvangt hij te Delft hot schenk der Ned. Rotaryleden, nl een „Delfts Blauw" dat de heer Spain zelf uit de oven zal halen. Nadat hij vandaag nader kennis maakt met enkele facetten van de Ne- derlandse samenleving hij bezoekt o.a. Noordwijk, Schevcningen, Rotter dam, vertrekt hij morgen naar België." (Ingez. Med.-advert.) De vacantie bracht twee weken regen' Geen straaltje zon hebben we gekresen. Maar bij Iedere bui Riep lk vrolijk: ..Kom lui Neem 'n TIP en je kan or weer tegen" 'n TIP VAN BOOTZ Inz. MeJ. F. M. to A'dam ontv. 1 11. TIP KONINGIN JULIANA NAAR TREKPAARDEN-TENTOONSTELLING H.M. Koningin Juliana (heeft de wens te kennen gegeven in de namiddag van 5 September de nationale tentoonstelling van Nederlandse Trekpaarden te 's-Her- togenbosoh, georganiseerd door de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard", ta bezoeken. 's Morgens zal H.M. de opening bljwo- nen _van het kindersanatorium in Bakel 18 Nederlandse Korea* gewonden op weg naar huls Franse, Nederlandse en Belgtscho gewonden uit Korea zijn gisteren met liet Britse trocpenschip „Empire Bri de" te Liverpool aangekomen. Het schip had nog 1500 militairen uit het Verre Oosten aan boord. De gewonden - w.o. 18 Nederlanders werden met ambulances van de marine naar ziekenhuizen overgebracht. Het is de bedoeling de Nederlandse gewonden zo spoedig mogelijk per vlieg» tuig naar ons land (vliegveld Valken- burg) over te brengen- Zitting Uniehof begint 3 September Volgens de Indonesische minister van voorlichting. A. Mononoetoe, heeft de Indonesische regering zich er mee ac- coord verklaard dat het Uniehof zit ting houdt. Deze zitting zal dan op 3 September beginnen. Hy zei verder, dat president Soekar- no morgenavond een rede zal houden over de gebeurtenissen in Zuid-Cele bes. Minister Staf over de Korea-vrijwilligers ERNSTIG ONDERZOEK De regering heeft opdracht gegeven een ernstig onderzoek in te stellen naar klachten in zake nalatigheid of straf bare handelingen ten opzichte van Ne derlandse vrijwilligers in Korea. De re gering heeft met het oog daarop ge gevens gevraagd aan de commandanten van het Nederlandse detachement van de Verenigde Naties. Zo er schuldigen mochiten zijn» eullen deze steker ter verantwooording worden geroepen. Mi nister Staf deelde dit mee aan het slot van de beantwoording van schriftelijke vragen van het communistische Tweede Kamerlid Schoonenberg over de behan deling van de zaak van korporaal S. Hei.indijk voor de Nederlandse krijgs raad te velde te Tokio. Rapporten uit Korea hebben aange toond dat er geen aanleiding is om de genen, die de regeling voor de werving en de keuring van de vrijwilligers heb ben opgesteld en die deze uitvoerden, enig verwijt te maken. Korporaal Heljn- dijk, die wegens dienstweigering heeft terecht gestaan, was als chauffeur in dienst en is als zodanig naar Korea ge gaan, waar hij andere taken kreeg op gedragen, waarmee hij niet accoord ging- De werving in Nederland was er niet van op de hoogte, dat door gebrek aan manschappen het detachement soms moest woekeren met zijn krachten en dat daarom sommige militairen een an dere taak kregen dan hun was toege zegd bh' het tekenen van het verband- akte- fl-Corporaal Hteijndijk kreeg een voorwaardelijke straf. Indonesische regering consequenties trekken BIJ AANVAARDING MOTIE KEBASA De Indonesische Minister van Binnen landse Zaken, Iskaq Tjokrohadisoerj heeft in het Parlement in antwoo™ op de beschouwingen over de motie- Bebasa, die critiek in hield op tnce gouvemeunsbenoemingen, verklaard, dat de regering de democratische be ginselen by dc gouverneursbenoe mingen niet verwaarloosde. De rege ring acht de motie-Bebasa een aj* keuring van haar beleid. Indien de motie wordt aangenomen, zal de re gering daaruit haar consequenties trekken. Deze verklaring volgde op de debatten in eerste termijn over deze mot-e van de afgevaardigde uit Celebes, be basa. In West-Java en Zuid-Celeoes werden resp. het P.N.I.-lid Sansoe-'j die niet op de voordracht van de Pw* vinciale Raad van West-Java- voorkom en de resident van Besoeki, Soediro, be noemd. Op deze benoemingen werd /11 de afgelopen maanden in beide gebie den veel critiek uitgeoefend. Waarschijnlijk zal de stemming oier de motie Donderdag geschieden. Actie tegen ex-guerilla's ingezet De woordvoerder van het Indents'- sche Ministerie van Defensie he« meegedeeld, dat een actie tegen de voor malige guerilla's in Zuid-Celebcs. oj een dag voor hun overgang naar Apri (Indonesische strijdkrachten naar het binnenland vluchtten, is gonnen. Tot dusver zyn er geen g - vechten gaande, aangezien dc e.x"^ rilla's elk contact met de Apo v? meden. Enige van hen hebben zich middels overgegeven.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2