Engels-Perzische besprekingen zijn voorlopig mislukt Wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong door Noordelijken afgebroken Stokes en Harriman vertrekken Wegens beweerde luchtaanval op Kaesong Schoolkwestie bedreigt opnienw het Franse kabinet WEERBERICHT 50ste Jaargang DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1951 00 No. 27387 LËIDSCH £Ü1)AGBLAD Directe® J w. Hemy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredactie: B, W. Menkhorst en J. Brouwer 5,15 per kwartaal; f. 0.40 per week Telefoon Dir. en Admj 25041; Red. 21507 Deur blijft op een kiertje open De Britse onderhandelaar, Stokes, heeft gisteren de oliebesprekingen af gebroken, toen de Perzen de Britse eis, dat de raffinaderij te Abadan onder een Britse bedrijfsleider moet staan, van de hand wezen. Stokes zal vandaag naar Engel an:t vertrekken. Premier Mossadeq verklaarde, dat hij tegenvoorstellen had ingediend, wel ke Stokes van de hand wees. „Het spijt mij zeer", zo zei de Perzische mi nister-president. Men verwacht dat Harriman eveneens zal vertrekken. Mossadeq overhandigde het Perzische antwoord persoonlijk aan Stokes. Het onderhoud, dat 80 minuten duurde, werd bijgewoond door Averell Harriman. Het onderhoud vond plaats op het ter ras van het zomerpaleis van de sjah. waar Stokes en Harriman te gast zijn. Volgens Harriman zijn de bespre kingen geschorst, doch niet afgebro ken. „Ik hoop oprecht, dat de bespre kingen spoedig kunnen worden her vat", aldus Harriman. Harriman is de huidige im- msse°ontstaan naar aanleiding van de kwestie van het vinden van een rege- ig, onder welke de Britse oliestaf in Perzië kan blijven. ,Ik hoop ernstig, dat de besprekingen sooedig hervat kunnen worden en dat deze kwestie dan op practische wijze wordt aangevat." Iedere cVg, die verloren ging, bete kende met de gesloten installaties een groot verlies. In Britse en Amerikaanse kringen zegt men echter, dat bij Harrimans optimistische uitlating de wens de vader van de gedachte is. Er was geen overeenstemming moge lijk zolang premier Mossadeq aan het bewind bleef. Mossadeq overhandigde twee brieven ean Stokes. Volgens radio Teheran was de inhoud van het eerste schrijven in grote lijnen als volgt; Perzië is bereid olie aan vroe- ?sre afnemers te leveren op basis van de in het verleden gekochte hoeveelhe den en tegen prijzen, zoals die op de wereldmarkt gelden. De afnemers zul len direct met Perzië handelen of via een tussenpersoon, die een internatio nale distributiemaatschappij kan zijn. Perzië is voorts genegen de buiten- staf in dienst te houden, op ba ss van de door de voormalige Brits- Irnnse oliemaat-schappij met hen geslo ten contracten. De huidige organisatie zal kunnen blijven bestaan voor zover zij niet in Ebtijd is met de wet op de nationalisatie. Perzië zal verder de buitenlandse staf vrijheid van handelen geven en voor aanstaande deskundigen uit landen, die niet directe belangen in Perzië hebben, uitnodigen lid van de directie te wor den. Stokes verklaarde later: „Het heeft geen zin om de besprekingen voort te zetten. Het essentiële punt is het ver zekeren van de voorzetting van de olieproductie. Dit betekent het aan houden van de staf en dit op zijn beurt wil zeggen, dat er een Britse be drijfsleider moet zijn. Aangezien Mossadeq dit geweigerd heeft, moest ik tot mijn spijt tot de gevolgtrekking komen, dat my niets anders te doen staat dan onmiddellijk naar huis gaan". Stokes verklaarde verder: „Ik deel de Mossadeq mee, dat, wanneer hij tijd had om het probleem betreffende de staf te bestuderen en een oplossing in een passende vorm aan de hand deed, de Britse regering accoord zal gaan met het hervatten van de bespre kingen op dezelfde basis als tevoren". Hij zei niet te weten, wat de inhoud van de Perzische voorn tellen was. „Vlak voor zijn vertrek overhandigde de Per- zische premier mij zonder commentaar twee enveloppen. Later hoorde ik, dat zij zijn nieuwe voorstellen bevatten. Aangezien deze in het Perzisch waren gesteld, heb ik er geen flauw idee va/i, wat zij inhouden". Onze Londense correspondent, die bovenstaande releveert, voegt daaraan nog toe: Zo kwam het dramatisohe einde. Alle mogelijkheden waren uitgeput. Er zat voor Stokes niets anders op dan naar Londen terug te keren. Uit het feit, dat hij de besprekingen geschorst acht, blijkt dat. Engeland de deur op een kier open wil laten. Mocht Iran blijk geven werkelijk te willen onderhandelen, clan ls Engeland bereid nieuwe voorstellen te doen. Ondanks de mislukking van- Sto kes' missie, blijft er in Londen een vage hoop bestaan, dat Ii-an water in de wijn zal moeten doen. Immers, de Iraanse olieindustrie kan zo redeneert men hier, niet functionneren zonder medewerking van de Engelse technici. Zal Iran dat pas erkennen, als het door sohade en schande wijs geworden is? De Engelse regering wacht op Stokes' terugkeer voor het nemen van verdere stappen ter besoherming van het Iraan se oliebedrfjf, welke een waarde van 400.000.000 pond sterling vertegenwoor digt, en driekwart van de benzine van West-Europa levert. Waarschijnlijk komt het Britse kabi net morgen in spoedvergadering bijeen, waarvoor de ministers dan hun vacan- ties zullen moeten onderbreken. Het schijnt in dit stadium nog niet in de bedoeling te liggen het parlement bijeen te roepen. Het eerste besluit zal waar schijnlijk zijn de terugroeping naar Abadan van de Engelse employées in de ver afgelegen olievelden. Verdei* is er een plan om de grote hoeveelheden olie, welke in Abadan zfin opgeslagen, te verschepen. Verder bestaat het voor nemen om ruwe olie, uit andere gebie den naar Abadan te brengen om deze in de raffinaderij te verwerken voor her-export. De Daily Telegraph, die als spreek buis van een belangrijk deel van de con servatieve party van het begin af krach tig ingrijpen heeft bepleit, oefent van daag felle critiek uit op Morrison, die ernstig tekort geschoten is in de behan deling van het Iraanse probleem. Mor rison is op het ogenblik met vacantie. Volgens het blad zijn er twee mogelijk heden, n.l. dat de Engelsen zich uit. Per zië terugtrekken, waarbij hun plaatsen door anderen zullen worden ingenomen, die op de lange duur zeker geen Perzen zullen zijn, of gewapende interventie. Koning George en Koningin Eliza beth van Engeland verblijven met hun dochter Prinses Margaret Rose op het kasteel Balmoral in Schot land. Vaak komt hen daar hun andere dochter Prinses Elizabeth, met haar echtgenoot de Hertog van Edinburgh, en hun kinderenPrins Charles en Prinses Anne, opzoeken. De fotograaf nam een aardig plaatje toen de hele familie bijeen was. Van links naar rechts: Koning George, die de Schotse ..kilt" draagt, naast de kinderwagen met Prinses AnnePrinses Elizabeth, de Hertog van Edinburgh. Prinses Margaret en koningin Elizabeth* Prins Charles is het middelpunt van de belangstelling en hij heeft dan ook een mooie plaats, op de rug van een (stenen) hert. Het opperbevel van de Verenigde Na ties te Tokio heeft bekend g maakt, dat de Noordelijken en de Chinezen de wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong hebben afgebroken. In de verklaring van de V. N. wordt gezegd, dat zowel de eigenlijke be sprekingen als de bijenkomsten van de sub-commissie zijn afgebroken. De besprekingen werden afgebroken door de communisten, die verklaarden, dat „van nu af" wegens door hen ge meld bombarderen van de neutrale zone van Kaesong de wapenstilstandsbespre kingen afeeloüen waren. De verklaring van de V. N. voegt hieraan toe, dat twee -verbindingsoffi cieren zich op verzoek van de commu nisten naar Kaesong hadden begeven om het gemelde incident te onderzoe ken". Deze officieren werd mededéling van het afbreken der besprekingen ge daan. Het onderzoek „toont duidelijk aan, dat het hele incident van begin tot eind op touw gezet was", aldus de verklaring. De verklaring van de V.N. zegt voorts, dat de communistische verbindingsoffi cier, kolonel Tsjang, die het afbreken der*besprekingen meedeelde, „sprak van af notities, die klaarblijkelijk geruime tijd van te voren waren opgesteld". Het korte onderzoek van de „bewijs stukken", die de communisten hadden geleverd over het bombardemnt, hadden kolonel Kinney en kolonel Murray er van overtuigd, dat, wat zij zagen, niet veroorzaakt wos door bommen. Kolo- ne Kinney zei, dat er geen enkel ge bouw of gewas schade was toegebracht en dat niemand was gewond op de plaats, waar een napalmbom zou zijn neergekomen. Het is voor de hand liggend, aldus de V.N,-verklaring, dat het afbreken van de onderhandelingen „een op hoog ni veau genomen beslissing vereiste, die nauwelijks genomen zou kunnen worden in het tijdsverloop bussen 23.00 uur op 22 Augustus en 1.45 uur op 23 Aug.". „Het feit, dat kolonel Tsjang over de beslissing beschikte, bevestigt de valse aard van het incident". Kolonel Tsjang liet twee stukjes me taal, zo groot als een knikker zien en. zei, dat deze stukken een jeep van een communistische afgevaardigde hadden getroffen. Hij wist niet .hoeveel vliegtui gen de aanval hadden uitgevoerd en hoeveel bommen waren geworpen, doch 1 alle aanwezgen, onder wie verbindings officieren, en communistische verslag gevers en fotograven hadden vliegtui gen gehoord, aldus kolonel Tsjang Admiraal Joy, hoofd der V. N. dele gatie, heeft in een brief aan generaal Nam II, een opsomming van de klach ten van deze generaal en de geallieerde antwoorden daarop gegeven. Alle geuite beschuldigingen worden vierkant afge wezen. Vice-admiraal Joy komt, aan de hand van verschillende bevindingen van de kolonels Kinney en Murray, in zijn voorlopig rapport tot de slotsom dat het laaste incident „door de de communis ten" is bekokstoofd". Hij noemt twee mogelijkheden 1. Het bewijsmateriaal is tevoren op de grond gereed gemaakt en de com munisten hebben vervolgens, om „de vertoning volledig te maken", een van hun eigen vliegtuigen boven de aange duide plaats laten vliegen, zeggend, dat het een geallieerd toestel was. 2. Een vliegtuig der communisten heeft boven de aangeduide plaats kleine na palmbommen en projectielen van gerin ge ontploffngskraoht uitgeworpen, waar na dit „bewijsmateriaal" op de grond „verder is aangevuld, door het aanbren gen van metaalsplinters e.d." Amerikaanse autoriteiten menen, dat de communisten besloten een einde te maken aan de besprekingen, toen het bleek, dat de Verenigde Naties niet zouden zwichten, voor hun eis om bij een wapenstilstand de 38ste breedte graad als miitairee scheidingslijn te ne men Deze functionarissen zijn van het begin af de mening toegedaan geweest dat de regeringen te Moskou en Peking de besprekingen te Kaesong zijn begon nen met een voorop gezette bedoeling hun positie door onderhandelingen te verbeteren, nu dit langs de militaire weg was mislukt. Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: v., Zwaar bewolkt met miorgen tV'u-i enige regen. Zwakke tot ma- Vtet 1 ^oorzakelijk tussen Zuid- in kmn Zu'd-Oost. Weinig verandering peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 24 AUGUSTUS. (jZon op: 5.37 Ultr. oncjer; JQ 43 uur> Hpu-ÏÏi^'^-UUrt.onder: 15.01 uur te Katwijk te 7.47 en Dlt nimmer bestaat uit zes pagina's President Peron stelt zich herkiesbaar President Peron van Argentinië heeft op een bijeenkomst van naar schatting 700.000 arbeiders meegedeeld, dat hij zich herkiesbaar zal stellen bij de ko mende presidentsverkiezingen. „Ik zal mij aan de wil van het volk onderwer pen" zoo verklaarde hij. Zijn vrouw, Eva Peron. is candidaat voor het vice- presidentschap GEEN VORDERINGEN TE KAESONG De subcommissie voor het voortzetten der wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong is voor de zesde maal in strikt besloten vergadering bijeen gekomen Er werd na afloop slechts meegedeeld dat morgen weer zal worden vergaderd. De bijeenkomst van heden duurde slechts kort. De bijeenkomsten der subcommissie zijn strikt vertrouwelijk, zodanig zelfs, dat de geallieerde legerleiding niet eens het uur van aanvang der vergade ringen wil mededelen. Het tien meter lange zeiljacht „Ex Aio", dat ].l. Zondag op het IJssel- mcer, nabij de vuurtoren „De Ven" te Enkhuizen is gezonken, en waar bij drie van de vijf opvarenden, in hun poging om zwemmend de wal te bereiken, verdronken, is gelicht cn naar de haven van Enkhuizen gesleept. De f%Ex Aio" wordt boven water gehesen. Indonesië en vredesverdrag Japan Het Indonesische kabinet heeft na een zitting die meer dan 5 uren heeft geduurd, besloten de uiteindelijke be slissing betreffende deelneming aan de Conferentie van San Francisco en de eventuele ondertekening van het vre desverdrag met Japan, uit te stellen tot Vrijdag. Deze week beslissing (Van onze Parijse correspondent). Er wordt op het ogenblik weer hard gewerkt om een oplossing te vinden voor de Franse schoolkwestie, die. ruim twee maanden geleden, door de Gaul listen, bij wijze van tijdbom, in het kamp der meerderheidspartijen werd geworpen. Men moet erkennen, dat de Gaullis ten zich bedreven politici hebben ge toond bii hun ondermijningsactie van de derde macht. De regeringscoalitie is, met het uittreden der socialisten, al gevaarlijk gebarsten en het valt voor het moment te bezien, of ze op korte termijn hun rentree in de regering zul len maken. Zal de tijdbom, de school kwestie, nu de gebarsten derde macht geheel doen exploderen? Dezer dagen zal het blijken). Doch ook de Gaullisten naderen een kruispunt; ze worden voor de keuze ge steld of een negatieve onsteriele op positie te blijven voeren, of wel toe nadering te zoeken op een breder poli tiek terrein bii die groepen en partijen, die terzake van het onderwijs overeen komstige principes huldigen. Plc-ven en zijn radicale minister van onderwijs, de oud-premier André Marie, hebben tegenover het gevaar een voor stel uitgewerkt, dat voorlopig door het gehele kabinet kon worden onderschre ven. Ofschoon beiden overtuigde voor standers zijn van de status quo. heb ben deze bewindslieden niettemin een subtiel compromis ontworpen, waarbij het onderhavige probleem zoveel mo gelijk van het politieke naar het tech- nischp plan werd getransporteerd. De regering stelt zo ten eerste voor 850 mil- lioen francs beschikbaar te stellen voor de aanbouw van nieuwe (openbare) scholen, ten tweede meer initiatief te verlenen aan de plaatselijke autoritei ten. ten derde de administratieve voor bereiding te vereenvoudigen tot dus ver waren er 37 toestemmingen nodig van verschillende instanties alvorens de eerste steen van een nieuwp school kon worden gelegd en. ten vierde, meer beurzen beschikbaar te stellen aan leerlingen, die daarna vrii zouden zijn in de keuze van een openbare of een christelijke school. Ongetwijfeld werden met deze voor stellen de scherpe punten van de schoolkwestie aanmerkelijk bij geveild. Enerzijds omdat plaatsgebrek op de openbare scholen vele ouders vaak ver plichtte hun kinderen (betaald) chris telijk onderwijs te doen volgen, en an derzijds aangezien middels het beur zensysteem, langs een achterdeur, de katholieke scholen toch een zekere bij stand zou kunnen worden verleend. Dat deze voorlopige oplossing, in af wachting van de conclusies van de parlementaire schoolcommissie onder leiding van Paul Boncour. althans de steun der ministers kon ontvangen is zeker een teken, dat optimistisch stemt. Het blijft echter zeer de vraag of de parlementsleden hun ministers zullen volgen, en verder of de socialisten, die m de regering niet vertegenwoordigd zijn. zich bereid zullen tonen, ter red ding van het kabinet. Plevens compro mis te steunen. Maar wanneer een gun stige beslissing mocht vallen, moet de premier ziin volle aandacht weer wij den aan de volgende klip: de kwestie van lonen en prijzen, die eind van deze week in het parlement ter sprake komt. WOROSJILOF OP BEKENDE PADEN De vice-voorzitter van de Sovjetrus- sische raad van ministers, maarschalk Worosjilof. heeft ter gelegenheid van de zevende verjaardag van de „bevrijding" van Roemenië in een rede te Boekarest verklaard, dat de Westelijke landen een nieuwe oorlog voorbereiden, aldus Tass Over Joego-Slavië zei Worosjilof, dat „de regeerders van dat land hun volk verkocht hadden om het Engels-Ameri kaanse imperialisme te dienen", „doch het volk van Joego-Slavië zal middelen vinden, om het Titoistisch-fascistische regiem te liquideren en hun land te be vrijden", aldus de maarschalk. Hotel „De Zwarte Boer" prooi der vlammen Vanmorgen omstreeks kwart over vijf brak door nog onbekende oorzaak brand uit in het hotel „De Zwarte Boer", aan de weg ElspeetHarder wijk. Het hotel brandde geheel af. Het achtergedeelte van deze oude Veluw- se boerderij kon echter behouden worden, „De Zwarte Boer" is eigendom van de familie Sandberg. Het hotel was een be kend recreatiecentrum op de Veluwe. De brandweer uit Ermelo was spoedig ter plaatse. Later kwam ook de tank wagen van de Ermelose brandweer. Om dat in de buurtschap Leuvenum, waarin „De Zwarte Boer" is gelegen, slechts weinig brandspuiten zijn. leverde het blussingswerk aanvankelijk nogal moei lijkheden op. De tankwagen, die onge veer 4.000 liter water bevatte, stelde de brandweerlieden in staat het achterge deelte van de oude boerderij „nat" te houden, waardoor de brand beperkt kon blijven tot het hotel. Het gedeelte van de boerderij, dat behouden bleef, liep veel waterschade op. Omstreeks half ze ven was mén de brand meester. Het be drag der aangerichte schade is nog on bekend. In Korea gesneuveld De regering maakt bekend, dat tofc haar leedwezen tijdens gevechten in Korea op 15 Augustus jl. is gesneuveld de soldaat L. J. van Vriesland, afkom stig uit Amsterdam De soldaat van Vriesland werd op 5 April 1929 geboren. Hij was ongehuwd. Franco verdedigt toenadering tot Europa FRANKRIJK EN ENGELAND „BEDWELMD", In een interview met het Ameri kaanse tijdschrift „Newsweek" heeft generaal Franco verklaard, dat Franse en Britse „politieke bedwelming" een verbetering van de betrekkingen met Spanje verhindert. „Engeland en Frankrijk maken ge bruik van de Amerikaanse vriendschap, aldus Franco, doch zij benijden Amerika om zijn grootheid en zij willen niet, dat Spanje en de Verenigde Staten tot een directe overeenkomst komen". „Hieruit blijkt, dat zij de lessen van de laatste oorlog niet geleerd hebben, want in de toekomst zullen landen op zichzelf niet belangrijk zijn. Als landen hun afhankelijkheid willen bewaren en geëerbiedigd willen worden, moeten zij elkander trouw blijven en helpen". De uitrusting en versterking van het Spaanse leger zou niet slechts de balans doen doorslaan, doch als het ogenblik zou komen, beslissend zijn voor Europa en de wereld, aldus Franco. Doch hy voegde er aan toe, dat de actie van Spaanse soldaten be grensd is door Spanjes natuurlijke grenzen en dat „de soldaten niet de gewoonte hebben te gaan, waar zij niet geroepen worden". Over Amerikaanse economische hulp zei Franco, dat van Spanje niet ver wacht kan worden, dat het nieuwe op offeringen in geval van nood geheel zelf zou dragen. Als de wereldtoestand mede werking van Spanje eiste, was het no dig het te helpen snel economisch her stel te bereiken. Tot slot verklaarde Franco nog, dat Spanje in de afgelopen tien jaar sneller vooruitgegaan was dan in de voorgaan de halve eeuw. WEST-DUITSE POLITIE NIET UITGEBREID 10.000 MAN VOOR DE GRENSWACHT De West-Duitse regering zal de plan nen, om een centraal-georganiseerde mobiele politiemacht van 10.000 man in het leven te roepen, laten varen. Hier voor in de plaats zullen 10.000 man voor de grenswacht, welke thans reeds uit 10.000 leden bestaat, gerecruteerd wor den. In het geheel hebben de staten afzonderlijk reeds 10,000 man mobiele politie in dienst. De Bondsregering is er niet in ge slaagd de goedkeuring van de deelstaten te verkrijgen voor de mobiele centraal- bestuurde politiemacht. De geallieerden hadden West-Duits- land toegestaan voor de mobiele politie tezamen met de grenswacht 30.000 man te recruteren. Het parlement moet nof toestemming geven voor de aanwerving van de 10.000 man van de grenswaob4

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1