Ir Cleveringa opnieuw ten strijde EEN ZOEMENDE MUG Na de kunstmest: de aardstralen r„GEEN BLIJVENDE STAD" Herman van Hattum Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 21 Augustus 1951 Tweede Blad No. 27385 (Van onzs deskundige medewerker) Verleden jaar bracht ir O. Cleveringa beroering in de kringen van land en tuinbouw met zijn op meeslepende wijze voorgedragen theorieën, die een offensief inhielden tegen de kunstmest. Ten slotte kwam men overeen, dat hii zijn lezingen zou staken en zijn theorieën de tijd geven hun waarde in de practijk tc bewijzen. Maar thans heeft ir Cleveringa opnieuw het strijdros (of het stokpaard) beslegen en treedt op als kampioen voor de aardstralen-theorie in de strijd tegen de gevreesde aardappelmoe heidsziekte. van een speciale bodemstructuur, hetzij tengevolge van ondergrondse waterlo pen o.i.d. In hoeverre mensen, dieren of Dlanten ongunstig zouden worden be ïnvloed door een verblijf in deze zones, heeft men nog niet kunnen bewtlzen. Ook in dit opzicht is nog geen enkele proef genomen die voldoet aan de eisen welke de wetenschap stelt, en waarbij alle factoren die mede een rol kunnen spelen, in aanmerking zijn genomen. Deze zones kunnen voor de wichel roedeloper, maar ook door prccisie-in- strumenten worden opgespoord. Aan het laatste wordt in het algemeen de voorkeur gegeven, aangezien de per soonlijke emotionaliteit van de wichel roedeloper licht een te grote rol gaat spelen. Hoewel dus eigenlijk de gehele aard- stralen-theorie nog in de lucht hangt, heeft een wetenschappelijk gevormd man als ir O. Cleveringa gemeend de resultaten te kunnen mededelen van een proefneming, welke volgens hem een zeer bevredigend verloop heeft gehad. Percelen die met aardappel moeheid waren besmet, te Brakel en De Krim, werden afgeschermd op de bekende wjjze en 't resultaat was. dat binnen één zomer de aaltjes, die de aardappelmoeheid veroorzaken, het veld hadden geruimd. WIE IS CLEVERINGA? De man die zich hier opwerpt als kampioen voor de aardstralen-theorie en haar toepassing ten bate van de z'ekten- bestrijdirig in de tuinbouw, is de rijks- tuinbouwconsulent te Zutfen. ir O. Cle veringa. Hii heeft onlangs groot opzien ge baard door in een serie lezingen, die vaak overweldigende belangstelling trok ken, een groots offensief te openen te gen de toepassing van kunstmest, d.'e vorens hem de bodem verwoestteen min of meer direct de oorzaak was van allerlei ziekten en kwalen bij mens. dier en plant. Ir Cleveringa legde zeer sterk de nadruk op de organische bemesting als het enig panacée tegen al deze kwa len. OngetwijfeM heeft deze actie van ir Cleveringa dit goede gevolg gehad, dat men meer dan totnogtoe aandacht schonk aan deze bemestings-theorie en de structuur van de bodem. Echter rees zeer sterk verzet tegen de eenzijdigheid die de propaganda van ir Cleveringa kenmerkte, terwijl anderzijds velen zich achter hem schaarden, hetgeen niet in de laatste plaats te wijten was aan de meeslepende wilze waarop deze vlotte spreker zijn inzichten kenbaar maakte. In deze kringen, waar men niet altijd volle waardering heeft voor het minu- tieuse en lanerlurige onderzoekingswerk van de offic'ële wetenschap, was men verrukt over de wijze waarop ir Cleve- Tn de bloembollenstreek, maar ook in n,-#re tuinbouw- en sierteeltdistricten, is de laatste jaren vrij druk geëxperi menteerd met de ..afscherming" der genaamde aardstralen. Het waren Tornamellik de heren Mieremet en Wemer die deze methode toepasten ter bestrijding oa. van het wortelrot in de narcissen. Dat officieel aan deze methode geen vaarde wordt toegekend blijkt wel uit het feit, dat juist dezer dagen het La- -atorium voor Bloemibollenonderzoek Et resultaat heeft openbaar gemaakt n Droeven met Shell DD-grondiniec- ter bestrijding van het wortelrot ln narcissen, velke proeven een bevredigend Terloop hadden. to verschillende bollenpercelen zijn indertijd wel proeven genomen met de •iende afschermkastjes. maar deze roefnemlngen waren niet zodanig op gezet, dat ze de toets ener wetenschap- r'.iike critiek konden doorstaan. Toch erden zeer bevredigende resultaten ge- ,eld..-. alleen was het uiterst moeilijk t? controleren of die resultaten het ge- r varen van de genomen afscher- inzsmaatrege'en dan wel van andere, onbekende factoren. WAT ZLJN AARDSTRALEN? De aardstralen-experts zelve zullen n bevredigend antwoord kunnen ge en op de vraag wat aardstralen zijn. In de wetenschappelijke wereld schuwt |rcen dan ook dit woord en spreekt liever n wichelroede-zones, stroken waar de -heiroede uitslaat hetzij tengevolge lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hoe is het ontstaan? Dit woord: AARZELEN. Evenals in de mensenwereld is er in de wereld der woorden stijging en daling. Sommige woorden klim men in aanzien; andere, die van deftige geboorte waren, raken aan lager wal. Vroeger betekende het: achteruitgaan en het hangt dan ook samen met aars: achtesste. Allerlei werkwoorden op -elen en •eren, zoals huppelen, kibbelen, stotteren, enz betekenen: her haaldelijk iets doen. Eerlijk gezegd is dus aarzelen: herhaaldelijk met 't achterste da-aaiend achteruitgaan .En drukt dit niet op onnavolgbare wjjze de onzekerheid uit. het niet weten „zal ik weggaan of blijven"? Op het ogenblik is de gedachte aan het woord aars totaal verloren gegaan en in de deftigste gezel schappen kunt u zeggen dat- u aarzelt. Niemand zal er u boos om aankijken. MIIIIIIIH ringa zonder aarzelen de diagnosie zo wel als de therapie verstrekte. De invloed van hen, die het optreden van ir Cleveringa bedenkelijk achtten, won het en ten slotte kwam men over een. dat hij zijn lezingen voorlopig zou staken, tot de waarde van zijn theorieën in de practijk gebleken was. AARDAPPELMOEHEID EXPORTVIJAND Dat het grote gevaar van de aardap- pelmoeheids-ziektc niet wordt onder schat. bewijzen de krachtige maatrege len (oa. verpllohte wisselbouw) door onze Regering genomen, en de zeer strenge straffen tegen de overtreders dier bepalingen. Niet alleen voor de aardappelteelt betekent deze ziekte een dodelijke be dreiging, maar ook de bloembollenex port komt er door in gevaar. Het was vanouds de gewoonte in de bollen streek ook aardappelen te telen; een deel van het loon der arbeiders werd in natura, d.w.z. in aardappelen, be taald. Gezien het zeer besmettelijk karakter van deze ziekte die vooral gevreesd wordt in Amerika, waar ze nog niet werd geconstateerd, wil men ln de Verenigde Staten de bollen ab soluut vrij van aanhangende grond ontvangen. Hierdoor ontstond de ver plichting tot het „poetsen" van de bollen waaraan men ln de streek een broertje dood heeft, maar dat noodza kelijk is voor het behoud van de ex- Port. Het valt dus te begrijpen dat de aankondiging van ir Cleveringa, dat hij met medewerking van de aardstra- len-expert Mieremet ook de aardappel- moeheid overwonnen heeft, ook in dit gebied alle aandacht had. Tegelijk echter beseft men. dat juist het feit, dat deze triomf ln één zomer behaald werd de zwakke plek in deze theorie is. Men kan immers eerst bevre digende resultaten mededelen, wanneer eenzelfde proef enkele jaren achtereen op eenzelfde perceel met eenzelfde ge was is herhaald, waarbij, alle weers- en andere omstandigheden mee in aanmer king worden genomen. Een proefneming gedurende één seizoen kan nimmer de- fin tleve resultaten opleveren Deze'fde bezwaren gelden tegen de proeven die genomen zijn ter bestrijding van het wortelrot. Ook hier geen weten schappelijk opgezette en gecontroleerde proeven, die zich uitstrekken over een langer tijdsverloop DOODZWIJGEN OF ONDER ZOEKEN? De officiële voorlichtings-organen la ten zich over de aardstralen-theor'e met geen woord uit. Indertijd is een depar tementale commissie benoemd die on derzoekingen op dit gebied zou verrich ten. maar ze heeft totnogtoe taal noch teken laten horen. Dit heeft echter tot gevolg, dat het geliefhebber in aardstralen maar steeds doorgaat. De „experts" maken de indruk niet alleen volkomen te goeder trouw te zijn, maar ook ziels overtuigd dat hun theorieën in de practijk hun waarde zullen bewijzen. Maar zij beschikken noch over proef- terreinen, noch over wetenschappelijk gevormde medewerkers, om een aan alle eisen voldoende proefneming op touw te zetten. Zij hebben slechts de beschikking over percelen van hun „klanten" die hiermee niet in de eer ste plaats de wetenschap willen die nen, maar ten aanzien van hun eigen gewassen resultaten willen zien. Ook dit beïnvloedt uiteraard niet de ob jectiviteit der berichtgeving. Dat ir Cleveringa zich thans in het strijdperk werpt, zal voor sommigen op de aardstralen-theorie definitief het stempel der kwakzalverij drukken, voor anderen eohter reden zyn haar meer dan totnogtoe serieus te nemen. Daarom wordt het. ook in de kringen van de tuinbouw, wenselijk geacht dat objectieve en deskundige onderzoekers zich eens met de aardstralen-kwestie gaan bemoeien, opdat men eindelijk ze kerheid krijgt of deze theorieën enige waarde hebben, ja dan neen. (Insrez. Med.-adv.) FEUILLETON OORSPRONKELIJK FEUILLETON door 1). Ze had weken lang absolute rust «ten nemen in een omgeving van 'tel natuurschoon en rust. En zoals ze Tn na enkele maanden van just als ;:-l genezen kon worden ontslagen, wu het ook nu slechts een kwestie ?a tyd zijn. Het had niet de minste 2ch daarover kopzorgen te maken. hij een predikant, die zijn gemeen- 'D geloof en zekerheid ten voorbeeld pest strekken? .Eerder was hij als een riet, dat door os vind heen en weer werd bewogen en de geringste stormvlaag afknapte brak. Hij moest zich schamen, hij, -.herder en leraar. Met deze toespraken tot zichzelf stond .Predikant op. terwijl het meisje de si afruimde en Liane met een boek hi een lage st-oel nestelde. Hij ging ï- de voorkamer, wierp in het voor baan een steelse blik op de piano en ach achter zijn bureau om nog t- werken. Na een half uur klapte J verstoord het boek dicht, dronk nanöe in de keuken bij Rika een kop fs. nam zijn regenjas over de arm stapte de Dorpsstraat in. Met een sla-g viel de deur achter hem in -slot in plaats van zichzelf overstuur itaÜi en met analyses, die tot niets het i n' k°n hij zich beter verdiepen in éu h? Van een an<dor. Misschien zou ««de knaging van het eigen hart ver- £fen- - Hoe vaak had hij anderen raad gegeven? Een mens bleef toch zielig creatuur met schone en 7iiWvr^en' do°h weinig daden, w nets liet hij in de schuur staan. [Sir en was veel gezonder, jw: ?-as half elf in de ochtend en de '■■r h w?at was no2 stil. Een enkele ij-S e over he weg. De boer hief zweeP ten groet op naar rV««r'1 om hem dan zacht op de 'v In 1 voortsjokkende dier te la- d "Hoe genoeglijk rolt het le- daeh? d Serusteii landmans henen", be- h nii P6tra- Wat 2,0,11 hij gaarne wil den met deze tc o'nvit aar met de gemoedelijkheid rbaarhelh van een gezond, ?iin evenwichtig mens op de bok wagen zat, z'n verweerde kop '•'ïiv •<le zon. terwijl de wind svétio t r zijn reeds grijzende haren hiuirat dezelfde zon en wind zou ?v,:Ven Oop de akker staan. En hij zou Jarifp 5en of wieden. Hij zou de öeesu1'! e.n °P zo'n wijze, dat zij wasdom kon geven. Gedragen door een ervaring van tientallen jaren, gewapend met een wijsheid van vele seizoenen achtereen zou hij zijn zaad strooien, zijn bonen poten, zijn planten zetten. Hij zou de stokken voor zijn bonen met de bijl spitsen. En aan het einde van de dag. als de ondergaande zon een bloedende wade over landen en bossen wierp, zou hij dan op de dissel boom van de wagen gezeten, met een mes zijn klompen reinigen van de aan- gebalde aarde en hii zou zijn paard weer voor de wagen spannen, het met korte uitroepen en tong-klikken tot gro tere spoed aansporen, wanneer hij daar na de wég naar huis weer insloeg. Het was cp een van die heerlijke da gen in Mei, waarop het lijkt, alsof nim mer de Paradijsvloek de mensheid heeft getroffen. Rij/pstra had zich met de gedachte verzoend, dat het herstel van zijn vrouw wel enkele maanden zou vergen en hij werd productiever dan ooit in zijn ge- I meents arbeid. Zijn collega en de ouder- i l.Uigen verwonderden en verheugden zich tegelijk over zijn zeldzame werk- lust. Overdag bijna altijd op pad voor zie- j kenbezoek, des avonds vaak voor ge- i i woon huisbezoek het was. nu eenmaal I gewenst, dat een nieuwe predikant zo spoedig mogelijk en met zoveel mogelijk 1 van zijn gemeenteleden kennis maakte zat hij vaak tot diep in de nacht aan 1 zijn preek te werken. Liane, Hetty's zuster, kookte wel heel anders dan zijn vrouw en zij gaf ook een geheel andere sfeer in de pastorie, rommeliger en wat lichtzinniger dan I anders. Maar met dat al moolit hij dankbaar zijn dat zij was gekomen. Een j huishouding zonder vrouw was een i schip zonder kapitein en de stuur jon gen alleen kon weinig beginnen wan neer er werkelijk gevaren dreigden. Het meisje was haar nieuwe meesteres even onderdanig als de oude, al kon er geen twijfel bestaan aan welke zij de voor keur gaf. Rijpstra had er haar al een paar keer met een grapje op gewezen, dat het niet netjes was Iemands minder gcede eigen schappen uit te stallen tegenover Ie mand anders, zonder dat hij er zelf bij was. Maar het kind kon niet nalaten, telkens wanneer ze een uurtje met de predikant alleen was, een vergelijking te maken tussen de wijze waarop .me vrouw" de huishoudelijke zaken behar tigde en de manier waarop „juffrouw Liane" met de dingen omsprong. Welke vergelijking natuurlijk altijd in het na- J deel van laatstgenoemde uitviel. „Als mevrouw het eten eenmaal heeft I opgezet, loopt ze nooit meer weg om boodschappen te deen", zei het kind. I „Hoogstens gaat ze even naar de slaap kamer om een bed op te maken. Maar juffrouw Liane gaat rustig helemaal naar het dorp boodschappen doen, blijft een half uur of langer weg en laat alles overkoken. En ze vindt het niks erg ook", voegde ze er aan t-oe, terwijl ze door het raam kijkt en een paar maal nadrukkelijk-verwij tend met het hoofd knikt. De predikant maakte zich over al deze beuzelingen maar weinig zorgen. Hij wist, dat. het meisje gelijk had: Liane was niet zo zorgzaam en netjes als zijn vrouw. Maar hij wist, dat in de jeremiades van het kind cok veel eigen belang meesprak. Want hoewel zij voor het eten zélf nooit hoefde te zorgen, was daarna de afwas altijd voor haar. En als ze dan de gTOte asbestplaten on der het gasstel moest schoonmaken,om dat Liane alles er overheen had laten borrelen, dan kostte, haar dat weer een minuut of vijf van naar uitgaansavond. Maar cp deze wonderheerlijke Mei dag waren al die wanklanken verstor ven on heeistc er rusi en eensgezind heid in de pastorie. Het avondeten had zich heerlijk laren smaken. Het meisje had alles aan kant gemaakt en was u=. een schuchter „Gceaen avond, dominee, goeden avond juffrouw Liane" naar huis gegaan. Pas deze keer viel het Rijpstra op, hce zij eerst hem en dan zijn schoonzuster groette, terwijl voor heen altijd eerst zijn vrouw een beurt kreeg en dan hij. Dat hield natuurlijk ook verband met haar half onbewuste antipathie tegen de nieuwe meesteres. Merkwaardig zoveel vondsten zich voor deden, als een mens bij alle gebeurte nissen, hoe onbetekenend overigens, zich het hoe en waarom afvroeg. (Wordt vervolgd) 23.) Joris Goedblocd was zich in het geheel niet bewust van de moeilijkhe den die hem boven het hoofd hingen. Hij leunde bevallig uit het raampje van zijn dure auto en sprak kalmpjes: „En zeg mij eens. kleine makker hoe komt gij zo verdwaald alleer hier in dit eenzaam woud? En wa. net. dat ge me thans verzoekt te do;:? Aha! Gij wilt met mij meerhden in mijn vol- mechanisch voertuig! Aha! Ik zie de begeerte glanzen in uw oog Panda luisterde nauwelijks naar dat alles. Hij bonkte op het portier en riep: „Vlug! Laat me er in! Neem me mee! Het is hier gevaarlijk! Er kan van alles gebeuren Nu dat bleek op hetzelfde ogenblik: want nu braken de woudrovers los uit het struikgewas, en onder snerpende en oorverdovende kreten stortten zij zich on de verlok kende auto. „Aha! Thans zie ik uw snode toeleg!" zei Joris verdrietig. „Ge waart niet te vreden met alle rijkdommen, die ge al- rede hebt opgehoopt! Ge hebt u aan gesloten bij een bomde rovers, en ge schept er nu behagen in om een oud vriend ten val te brengen! Dit had ik waaratje niet van u gedacht, manne ke En intussen stormden de rovers na der met sabels, zwaarden en oude ge weren; iedere kans om nog te ontvluch ten was verkeken. DE HEER VISSER ALS SCHADE- EXPERT NAAR LYBIE De heer D. S. Visser, hoofdingenieur- directeur van Wederopbouw en Volks huisvesting in de provincie Friesland, tevens voorzitter van het Economisch Instituut in deze provincie, is benoemd tot expert voor de vaststelling der oor logsschade in Lybië. Hij zal deel uitma ken van een groep deskundigen voor het opstellen van een volledig econo misch ontwikkelingsprogramma onder leiding van professor Higgins (Canada) De heer Visser zal zich op 29 Augus tus naar Lybië begeven. (lneez. iMod.-nflv.T vergalt soms Uw nachtrust of een heerlijke vacantiedag. Muggebeten jeuken niet en zwellen niet op bij vlugge behandeling met f heldfdc- Door de universiteit van Illinois werd in Dixon Spring (Illinois) in de Verenigde Staten een zogenaam- de Ontsmettingsstalingericht voor koeien. Wanneer de dieren door deze stal lopen, komt een auto matische spuitinrichting in werking die hen zuivert van de paardenvlieg, hun eeuwige kwelgeest. Op zichzelf is dit nog niet zo iets bijzonders. Het bijzondere van deze inrichting is het feit. dat de ..domme" koeien heel goed weten, dat ze. door. door deze ..stal" te lopen, hun gevreesde vijanden kwijt raken. Ze wandelen cr dan ook uit zichzelf netjes door heen. BABY DOOR FLUITKOORDJE GEWORGD In Amsterdam is gistermorgen een baby van nog geen jaar oud het slacht offer geworden van een droevig onge val. Het kindje speelde in de box en had van zijn moeder een fluitje gekre gen, dat aan een koord om de hals hing. Dit koord schijnt te zijn blijven hangen aan een haakje aan de box, terwijl de baby struikelde. Het gevolg was dat liet kindje door het touw werd gewurgd. DE HEER HERMANS BEDANKT ALS TWEEDE KAMERLID. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van de heer J. H. Her mans (C.P.N.) te Vaals, waarin deze mededeelt, dat hij om gezondheidsrede nen ontslag neemt als lid dezer Kamer. Als zijn opvolger komt in aanmerking de heer G. van Praag te Den Haag. GROTERE BELANGSTELLING VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS Volgens het C.B.S. steeg sedert Jan. 1950 het aantal leerlingen bij het Nij verheidsonderwijs met 21.000 (biina 9 procent) Deze stijgingen worden voornamelijk veroorzaakt door de groei van het leer lingental der dag-ambachtsscholen tot 53.000 (+4000), van de avondnijver heidsscholen voor jongens tot 59.000 4.000) en van het nijverheidsonder wijs voor meisjes tot 117.000 10.000). Het aantal M.T.S, leerlingen nam met 600 toe tot 8.000, opleiding in bedrijven) waren 22 000 3000) leerlingen ingeschreven. STATENLEDEN TREDEN UIT COMMISSIES De vier Statenleden van de demo cratische Partij en de twee leden van de Patriottische Partij te Willemstad (Curagao) hebben ieder een brief ge schreven aan de voorzitter van de Sta ten, waarin zij ontslag nemen als lid van de commissies der Staten, wegens „het grove misbruik, dat de Regerings raad heeft gemaakt van het besloten karakter dier vergaderingen". VOOK WOENSDAG 22 AUGUSTUS. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00: nieuws: 7.18: gram.muzlek; 8.00: nieuws en weerberichten-, 818: „Tussen twee plaatjes gezegd8.50: voor de huls vrouw; 9.00: gram.muzlek; (9.309.35: waterstanden); VPRO 10 00; „Lees ln de vacantle een boek", causerie; 10.05: mor genwijding; VARA 1020: gram.muzlek; 10.35; voor de vrouw; 11.00: gram.muzleK, 12.00: orgelspel; 12.30: land- en tulnbouw- mededellngen; 12.33: voor het platteland: 12.38: gram.muzlek; 12.55: kalender; 13.00: nieuws: 13.15; dansmuziek; 13.45: gram. muzlek: 14.00: gesproken portret; 14.15: Claveclmbel en fluit; 14.40: gram.muzlek; 14.50: voor de Jeugd. 15 50: pianorecital; 16.00; radlo-consultatle-schaakpartlj; 16.45: voor de zieken; 17.20: Roemeens orkest; 17.45 Regeringsuitzending: Dr J. Keunlng: „De Woning op Java"; 18.00: nieuws; 18.15; amusementsorkest; 18.45: „Zwart en Wit", causerie; 19.00: polltlekapel; VPRO 19.30: voor de Jeugd, VARA 20.00: nieuws; 20.05: politiek commentaar; 20.15: Prome nade orkest en solist; 20.50: „Neem Je cemak er eens van", hoorspel; 22.20- strijk kwartet; 22.45: „Lichaam en Gezondheid", causerie; 23.00: nieuws; 23.1524.00: ge varieerd programma. Hilversum II (298 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7,15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek: 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws en weerberichten: 8.18: ge wijde muziek; 8 45: gram.muzlek; 9.00: voor de zieken; 9.30: gram.muzlek; 10.30: „Zeventig Jarig bestaan van de Nationale Christen Geheelonthouders Vereniging"; 11.30. bas-bariton en plano; 12.00: gram. muzlek; 12.15: Metropole-orkest; 12.30: land- en tulnbouwmededellngen; 12.33: Metropole-orkest; 13.00; nieuws; 13.15: militaire reportage of gram.muzlek; 13.20: klein koor; 13.45: Marlnlerskapel; 14 15: gram.muzlek; 14.45: voorde meisjes; 15.00: gram.muzlek; 15.15; Concertgebouworkest en soliste: 16.15: voor de Jeugd; 17.20: gram.muzlek; 17.30: planorecital; 18.00: koorzang: 18.30: kamerorkest; 19.00: nieuws; 19.15: alt. altviool en plano; 19.40: radiokrant; 20.00: nieuws; 20 05: gram. muzlek; 20.15: Residentie-orkest en solist; 21.20: „Hoe verdelen wij de ruimte ln Nederland?", causerie; 2140: salonorkest; 22.15: plano en orgel; 22.30: gram.muzlek; 22 45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15: amusementsmuziek: 23.4024.00: gram.muzlek. Engeland, BBC Home Service (330 M.) 12.00: lichte muziek; 12.25: gevarieerde muziek; 12.55: weerberichten- 13.00: nieuws; 13.10: Reportages: 13.30: Zuid- Amerikaanse muziek; 13.55: Cricketuitsla gen: 14.00; orkestconcert; 15.00: hoorspel; 16.00- gram.muzlek. 16.30: twintig vragen; 17.00; voor de kinderen; 17.55: weerberich ten: 18.00: nieuws; 18.15: sport; 18.20: gram.muzlek; 19.00: gevarieerd program ma; 19.30: ..Edinburgh International Fes tival"; Phllharmonisch Symphonle-orkest; 20,15: „All Star Music Bill": 21.00: nieuws; 21.15: Nleuw-Zeelands commentaar: 21.30: klankbeeld; 22.30: planorecital; 23.00 23.03- nieuws. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 M.) 12.00 lichte muziek; 12.25: gevarieerd programma: 12.55: orgelspel: 13.15: voor de Jeugd; 13.45: voor de kin deren; 14.00: Schots orkest: 15 00: dans muziek; 15.45: militair orkest; 16.15: Mrs Dale's Dagboek; 16.30: orkestconcert: 17.30: lichte muziek: 18.15- amusementsmuziek: 18.45: hoorspel; 19.00: nieuws en radio journaal; 19.25: sport: 19.30: gevarieerde programma; 20.00: hoorspel; 20.30: gram. muzlek; 21.15: „Top of the bill"; 22.00: nieuws; 22.15: lichte muziek; 23.00: voor dracht; 23.15: zang, viool en orgel; 23.56 24.00: nieuws. Nordwestdentscher Rundfunk (309 M.) 12.00; lunchconcert; 13.00: nieuws; 13-25 lunchconcert; 14.15: operetteconcert; 15.00: klankbeeld; 15.40: symphonle-orkest en solist; 16.20: filmmuziek; 16.45- nieuws; 17.00- sopraan, viool en plano; 18.00: orkestconcert; 19.45: nieuws; 20.05: De Wiener Phllharmoniker; 22.15: nieuws; 22.35: dansmuziek; 23.00: gevarieerd con cert; 24.00; nieuws; 0.301.00: lichte muz. Frankrijk, Nationaal Programma (347 en 249 M.) 12.00: gram.muzlek; 13.00: nieuws; 13.20: recital; 14.05: nieuws.- 14.10: gram. muzlek: 18.30; Amerikaanse uitzending; 19.00: orkestconcert; 20.00: pianorecital; 2120: gram.muzlek; 22.45: zangrecltal; 23.00: gram.muzlek; 23.30: planorecital; 23.4524.00: nieuws. Brussel. 324 en 484 M. 324 M.: 11 45 operaconcert; 12.30: weerberichten; 12.32: gram.muzlek; 13.00: nieuws; 13.15: geva rieerde muziek; 14.00: kamermuziek; 14.45: omroeporkest en soliste; 15.45: gram.muz.; 17.00: nieuws; 17.10: dansmuziek; 17.30: gram.muzlek; 17.50: Idem: 18.00: klassieke muziek; 18.15: causerie; 18.30; voor de sol daten; 19.00; nieuws; 19.30: „Rheingold", opera; 20.10: radlofeullleton: 20.20: „Rhein gold". opera; 21.00: actualiteiten: 21.15: „Rheingold", opera; 22.00: nieuws; 22.15: „Rheingold", opera: 23.00: nieuws; 23.05— 24.00: lichte muziek. 484 M.: 12.05: gram.muzlek; 13 00: nieuws: 13.10. 13.30, 14.00. 16.00 en 16.30: gram.muzlek: 17.10: dansmuziek; 18.30, 19.00, 19.20 en 19.40: gram.muzlek: 19.45: nieuws: 20.00: gram.muzlek; 20.15: klas sieke muziek; 22.20: gram.muzlek; 22.551 nieuws; 23.05: gram.muzlek; 23.50: nieuwe. AGENDA ZATERDAG. Schouwburg: Centraal Belgisch Gezel schap. „Zo ls Vader". 8 uur nam, BIOSCOPEN. Trianon „That midnight öss" (a. 1.)' Zondag 2,15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De Schat der Comanchen" (14 J.). Zondag 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 uur. Dagelijks 7.15 en 9.15 uur. Casino Sugar Ray Robinson tegen Ran- dolps Turpin (a. 1.). Vrijdag 2.30, 3.45, 5. 7. 8.15. 9.30 uur. Zaterdag 2.30, 3.45, 5 uur. Vanaf Zaterdag: „Vergeet mij niet" (14 J.). Zondag 4.45, 7, 9.15 uur. Dagelijks 7 en 9.15 uur. „Korporaal Wanhoop" (a.l.). Dagelijks 2.30 uur. Lido „My dream Is yours" (a. 1.). Zon dag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9 15 uur. Luxor „Loulse Lotte" (14 j.). Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 18 Aug. 13 uur tot Zaterdag 25 Aug. 8 uur waargenomen door Apotheek Boekwilt, Breestraat 74. tel. 20552 en de Haven- Apotheek. Haven 18, tel. 20085.®^ Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelminapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3