President Truman zendt Sovjet-vredesresolutie door naar Congres Prinses Margaret Rose lieden meerderjarig De Conferentie over het Europese leger in Parijs weerbericht Beklagenswaardige brandstichter lieeft bekend T 50ste Jaargang DINSDAG 21 AUGUSTUS 1951 00 No. 27385 IDSCH DAGBLAD «leun J W Henny ooMredactie: B. W. Menkhorst en 1 Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. eD Admj 25041; Red. 21507 Amerikaanse missie naar Spanje Een Amerikaanse militaire missie, onder leiding van generaal-majoor bij de luchtmacht James Spry, is naar Ma drid vertrokken. HET T.U.C. MOEDIGT EISEN VOOR LOONVERHOGING AAN De leiders van het Trade Union Con gres, het Engelse verbond van vakver enigingen, hebben de 8 millioen arbei ders, die bij deze organisatie aangesloten zijn, aangemoedigd verhoging van de lo nen te eisen, opdat deze gelijke tred zullen houden nxet de stijging van de kosten van levensonderhoud. Tevens hebben zij er bij de regering op aange drongen de belastingen op de winsten te verhogen en stappen te nemen tot ver laging van de kosten van verbruiksgoe- deren door middel van prijsbeheersing en subsidies. FINANTIËLE BEZOEKEN. Naar in goed ingelioht-e kringen in Washington verluidt, zal de Britse mi nister van financiën, Gaitskell, op 4 September in de Verenigde Staten aan komen. Het doel van zijn reis zou zijn om voor Engeland economische hulp te krijgen, die nodig is geworden door de bewapening Ook verluidt, dat de Franse minister van financiën, René Mayer, aan het einde van deze maand naar Washington zal reizen. Nederland staat nog altijd sceptisch tegenover het plan Pieven (Van onze Parijse correspondent"» Een woordvoerder van de Quai d'Orsay waar thans, met horten en sto ten, dc conferentie over het Europese leger plaats vindt, heeft ons verklaard, dat het Nederlandse standpunt inzake het plan-Pleven dat de inzet vormt van deze besprekingen, nog steeds door weinig geestdrift wordt gekenmerkt. Men weet dat Nederland zich bij deze conferentie doet vertegenwoordigen DE VERDEDIGING VAN AFRIKA. door een waarnemer, welke functie wordt vervuld door dë ambassadeur te Parijs, baron van Boetzelaer. De kans lijkt gering, dat onze regering nog be sluiten zou aan de besprekingen verder als volwaardig partner deel te nemen. Wij hebben er kort geleden al op ge wezen, dat de Amerikanen hun hou ding tegenover het plan-Pleven ingrij pend hadden herzien. Vooral generaal Elsenhower zou in de Franse oplossing thans de enige mogelijkheid zien om de noodzaak van de Duitse herbewapening te combineren met de bevrediging van het Franse verlangen naar eigen veilig heid. Parijse diplomatieke kringen achten sedert kort de kansen van de conferentie, ondanks de geringe- mede werking van Bonn, dan ook beslist ge stegen. Men gelooft hier nu. dat indien de conferentie te zijner tijd met succes zou worden bekroond, Nederland zijn instemming aan twee condities zal verbinden. Het Atlantisch defensie- In Nairobi is dcor d-e gouverneur van Kenia, sir Philip Mitchell, een conferen tie geopend van vertegenwoordigers van Zuid-Afrika, België, Frankrijk. Italië, Portugal. Zuid-Rhodesla en Engeland. Het doel van de besprekingen is om systeem zou onder geen beding mogen indien mogelijk overeenkomst te berei- i lijden onder eventuele technische com- ken over verstrekking van vervcersfaci- I plicatics die bij dc verwezenlijking van liteiten, die zij elkaar in haar respec- het plan-Pleven zouden zijn te voorzien, tievelijke gebieden in Afrika bereid zijn 1 En ten tweede zou Nederland de vor- te geven in geval van een communisti- ming van een Europees leger gepaard sche aanvalsoorlog. willen zien gaan met een meer inten- lieveling van het Engelse publiek tCVan onze Londense correspondent per telefoon). I Vandaag leeft iedereen hier mee met .linies Margarets 21ste verjaardag. De 1st? der beide prinsessen is de lie- ling vap het Engelse volk. Haar stra- Je persoonlijkheid, haar natuurlijke voud en aanstekelijke humor hebben r tot het populairste lid van de ko- nklijke familie gemaakt. Daarbij kemt "ttiurlijk ook. dat zij als tweede doch ter. cp wie de hoge verantwoordelij k- td minder drukt, d3n op de andere van het koninklijk gezin, over de otste bewegingsvrijheid beschikt. Er is nog een andere reden voor de trme belangstelling voor deze ver- rdag. Reeds lang pijnigt het grote so iek zich het hoofd, wie prinses Mar lets uitverkorene zal zijn. Nu zij erderjarig is. kan het tijdstip niet er ver af zijn. dat zij haar harts- bekend zal maken, aldus redeneert I Prinses Margaret heeft een kring van 'terne menden, die haar om beurten nrezellen als zij in het openbaar ver tint. Een tijdlang scheen de thans ■jarige lord Blandford degene, die :f' meest als huwelijkscandidaat in anmerking scheen te komen. Maar hij pit zich onlangs verloofd. Een andere óe vriendenkring, die ook wel ge- y-il is al Margarets mogelijke toe- 'SKtize echtgenoot is deze week ge- Het net van de publieke nieuws beeld is thans nauw toegehaald cm -7-jarige graaf van Dalkeith, de 25- sr;ie^. 'beiden Schotten) en 1 -4-iarige William Wallace. Vooral b natste zou volgens de persprofeten b goede kans maken, aangezien hij .'^atste tijd herhaaldelijk in het ge- P., aP van de prinses is gezien en onlangs op kasteel Windsor heeft cgeerd. Hij was het ook, die de ver- "oagstaart naar Balmoral bracht. '3art weegt 1312 kg., heeft een tn!^e Van 1 en *s cM- hoog Wallace is de erfgenaam van u mn.ioen poncj sterling. Hij is de van de oud-minister van trans- Z™1-65Margaret is uiterst oncon- V. ee' en zelfstandig. Dat heeft r vooral zo bemind gemaakt in k:.Tter'. °n Zii zal als de tijd ge t-in l5* on?etwijfeld de stem van haar TiVJ !en' Dat dit heel gauw het ge- He7:?n- daarvan ziin de Engelsen f g meer dan ooit ovprtuigd. -ils heden feest op Balmoral, een fo- Ja*t echter een huiselijk karakter f-,"n 2ullpn slechts een dertigtal Nrr.-!! 7',n> onder wie lpden van het van het. kasteel. Het zal wor- °?sioten met een bal, waarop de Veel bewolking be Bilt venvacht tot morgenavond: Ekenk *?ins maar Seen regen van Z: 7 Meest matige wind tussen !-®perituurVeSt' Weini§ verandering Opgemaakt te 10 uur). 22 AUGUSTUS gasten, die in meerderheid Schotten zijn hun traditionele Sohot-se kleding zullen dragen. Ondanks recente politieke wrijvingen hebben de Schotten een grote verering voor „hun" prinses. Zij was namelijk de eerste koninklijke baby. die sinds 300 jaar het levenslicht op Schotse bodem aanschouwde. Schotland was indertijd één juich kreet- Rond het kasteel zuilen de vreugde vuren vanavond hoog oplaaien en doe delzakken klinken. Romantiek genoeg. Maar het is een andere romantische gebeurtenis, waarop het land nu on geduldiger dan ooit wacht. Ooy-mysterie opgehelderd Behept met vernielzucht Volgens officiële mededeling van de Officier van Justitie te Arnhem, mr J baron Speyart van Woerden, heeft dé 17-jarige bakkersknecht, die werd verdacht van de brandstichtingen in de Ooypolder bü Nijmegen, gistermid dag een bekentenis afgelegd. Volgens de Officier van Justitie is de jongen een beklagenswaardige psychopaath en pyromaan, die niet als volkomen toerekenihgsvatbaar beschouwd moet worden. Hij is behept met een zekere vernielzucht. Volgens zijn verklaringen heeft hij in Juni j.l. ook de brand gesticht bij de bakker van Mook te Bemmel bij Nij megen) Kort voor deze brandstichting was in dezelfde bakkerij een kleine brand uitgebroken, waarbij hij zelf ter nauwernood aan de vuurdood was ont komen. Hij heeft toen blijkbaar een z.g. „tik" gekregen, welke in hem de drang deed ontwaken naar lirandstichtingen Inderdaad heeft hij toen in dezelfde maand bij zijn patroon van Mcok te Bemmel brand gesticht. Z:n -19.52 uur. H(£'T 21L2° uur; onder: 12.2-7 uur. at«r te Katwijk te 6.19 en 18.54 '"immer bestaat uit zes pagina's Amerika kan hard slaan! President Truman heeft de Sovjetrus- sische „vredesresolutie", waarin Amerika verzocht wordt zijn steun te geven aan het voorstel tot het sluiten van een vredesverdrag tussen de vijf grote mo gendheden. naar het Congres gezonden. In een begeleidende boodschap zegt de president, dat „indien de Sovjet-re gering vooruitgang wenst te maken naar vrede, zij moet ophouden met het gezag van de Verenigde Naties te tarten". De Sovjet-resolutie werd 6 Augustus door de Sovjet-president. Nikolai Sjwernik. gezonden met verzoek de resolutie onder de aandacht van het Amerikaanse, volk te brengen Z;i werd goedgekeurd door de opperste Sovjet in antwoord op de boodschap van president Truman van Juli. De president zegt verder, dat de Sov jet-Unie eveneens moet ophouden „ge wapende agressie" te steunen. Boven dien kon zij „constructieve bijdragen" leveren tot de vredesverdragen met Duitsland. Oostenrijk en Jaoan en kon zij nalaten ..opstandige bewegingen" in an dere landen te helpen en regeringen in stand te houden die de steun van het volk niet hebben". President Truman spreekt ook nog van ..het schenden der elementaire menselijk rechten" en de mogelijkheid, dat .de Sovjet-Unie kan medewerken aan ..de ernstige pogingen om de omvang der bewapening te verkleinen en een controle op de atoomenergie te bewerk stelligen." Truman heeft ook van de gelegenheid gebruik gemaakt om t? protesteren te gen de poging van het Huis om de gel den voor de „waarlieids.campagne met ïn'oezrin van de ..Stem van Amerika" van 115.000.000 te beknotten tot 85.000 000 De beknotting zou een terugtocht bete kenen ,.od het tijdstip, dat de commu nistische nrepagandadruk over de gehele wereld toeneemt" De voorzitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor toewijzingen, Jo seph O'Mahoney, heeft verklaard, dat het opperbevel van de Amerikaanse strijdkrachten het congres heeft verze kerd. dat de Russen zich eerst neg wel eens zullen bedenken voor zij de Ver enigde Staten zullen aanvallen. O'Mahoney legde deze verklaring af na een bespreking met de voorzitter van de commissie van stafchefs, generaal Omar Bradley, en hoge functionarissen van het ministerie van defensie. Hü zei o.m., dat de Amerikaanse luchtmacht thans in staat is „een zeer ernstige slag toe te brengen aan iede re eventuele vijand." O'Mahoney maakte de inhoud van een verklaring bekend, die hij voor de subcommissie zal houden. Hij zegt hier in, dat de begroting voor de strijdkrach ten. die bij het congres is ingediend, van de theorie uitgaat, dat de Russische regering thans niet een algemene we reldoorlog wil verhaasten, maar eerder .een economische ineenstorting van de vrije wereld wil bevorderen, in het bij zonder in de Verenigde Staten." Hü vraagt verder de verzekering, dat de voor de gevraagde gelden aan te ko pen -wapens zo spoedig mogelijk worden geleverd. West Duitse regerings coalitie zal gehandhaafd blijven De Westduitse vice-kanselier, Franz Bluecher, heeft na een onderhoud van ongeveer twee uur met Bondskanselier Adenauer verklaard, dat weliswaar de partijpolitiek niet besproken was. doch dat de kanselier en hü het er over eens waren, dat de coalitie „gehandhaafd en zelfs versterkt" dient te worden. Hier voor was de goede wil van beide par tijen nodig. Zijn partij (de vrije demo craten) bezat deze goede wil. Hij had tegenover kanselier Adenauer (christen-democraten) de redenen uit eengezet van ziin ontslag uit het gezags orgaan voor het Ruhrgebied. De kanse lier had zijn standpunt begrepen. Hü zou niet op zün uittreding terugkomen. Tüdens Audenaiters verblüf van v er weken in Zwitserland had B'uecher ge dreigd uit de regering te zullen treden, indien de verschillen van mening ever economische kwesties op de spits gedre ven zouden worden. Bluecher zeide, dat de kwesties van de Dutse kolen voorziening in de win ter, de kortelings aan Duitsland over gedragen rijnhaven Kehl. het onder houd tussen Adenauer en Fette (voor zitter van de Westduitse vakbond en economische kwesties in het algemeen waren besproken. „Het is te vroeg om te zeggen, dat wü volledige overeenstemming bereikten. Ons onderhoud duurde slechts twee uur" zo voegde Bluecher er aan toe. RUSt.AND EN EE ATOOMBOM Het lid van de Amerikaanse congres commissie voor atoomenergie Melvln Price heeft in het Huis van Afgevaar digden verklaard, dat Rusland grotere en betere atoombommen bezit dan de Verenigde Staten aanvankelijk geloof den. Mr Speyart van Woerden, die in de loop van Vi;üdag 1.1. naar de Ooypol der was gekomen, heeft na verschil lende aanwijzingen en onderzoekingen van de Rükspolitiemaxinen Loor en van der Vegte de jongen laten aan houden. Tot gistermiddag, toen hem werd bekend gemaakt, dat zijn fami lie er prüs op zou stellen, dat hü de waarheid zou zeggen had hü ontkend. Toen bekende hü dat hij een lucifer in dc hooischuren wierp of een lucifer legde aan de voet van de hooischel ven. Hii had zelf met zeker genoegen naar de brand gekeken en verklaarde telkens een onbedwingbare drang in zich te voelen om brand te stichten. De jongeman .blUft voorlopig in ar rest en zal waarschijnlijk binnenkort voor de rechtbank moeten verschynen. Hü heeft zijn spü't uitgedrukt over wat er gebeurd is en cp de vraag, of hü neg meer brandstichtingen zou plegen, antwoordde hü: .-Als ik die drang in inü veel epkemen. dan weet ik niet wat er zal gebeuren". Ten opzichte van de familie, welke in Leuth een zeer goede naam heeft, is de gehele gemeenschap uit de Ooy, o.w. cok de slachtoffers mild gestemd. De boer A. Jeuken een neef van de brand stichter verklaarde: „Toen mijn schuur in brand vloog was het erg, maar dat deze jongen de brand gesticht heeft, vind ik nog veel erger. „Gelukkig heerst er nu weer rust in de Ooy!. GEEN UUR RUST! Ongetwijfeld heeft men hier te doen met een jongen, die in de ergste graad pyromaan is. Met zün practykcn heeft hü intussen een week lang ruim 200 Rijks- en Gemeentepolitie en Neder landse en Duitse douanebeambten dag en nacht in de weer gehouden, terwijl in die tyd de bevolking in de dorpen van de Ooypolder evenmin een uur rust lieeft gehad. Dc gehele streek ademt dan ook weer op, nu vast staat, dat de dader is gepakt. Bij het kennisnemen van alle byzon- derheüen, die thans bekend zy'n gewor den. staat men enerzüds verstomd over de geraffineerdheid, waarmede 'n gees teszieke te wérk is gegaan. Anderzijds wordt rren gepakt dor- het drama, dat zich hier in feite voltrokken heeft. Want deze 17-jarige is immers de zoon van de meest achtenswaardige e:i rijkste boer uit de gehele Ooypolder en tot de slachtoffers behoren twee van zy'n eigen oems. Zondagavond 12 Augustus, toen er drie branden na elkaar uitbraken, was er ten huize van de familie Vier- boom een afscheidsfeestje wegens het feit dat een der broers van de 17-jarige-- ging emigreren Tijdens dit feestavondje is de jongen het huis uitgegaan en heeft met een lucifer de brand gesticht in de boerderij van Anton Jeuken. Hij is toen teruggekeerd naar huis en heeft laco niek gezegd: „Kijk. er is brand". Terwül het hele dorp uitliep, is hü naar de boerderij van Willem Jeuken getogen, waar hij, domweg op zün fiets gezeten, eveneens met een lucifer de rode haan in het dak joeg. Temidden van de door deze conster natie veroorzaakte branden versierde hü de boerderü van Damen en ook deze moest er aan geloven. ARGELOOS TOESCHOUWER Wie van de finesse's van al deze fei ten kennis krügt, weet niet waar hü zich meer over moet verwonderen. Over de misdaden, waartoe een ge krenkte geest in staat is, of over de geraffineerdheid, waarmede hij bü het plegen van deze misdreven te werk is gegaan. Want men denke zich in, dat dc aanstichter zelf bü de branden als argeloos toeschouwer onder de samengestroomde menigte was. Hü opperde zdf allerlei veronderstellin gen hoe deze branden wel ontstaan, konden zijn. Volgens hem zouden het wel phosphorplaatjes zijn, zoals die in de oorlog gebruikt werden, weer een andere keer wierp hij de schuld op Duitsers van de overkant van de grens. En als het een Duitser isr zo zei hij dan met stelligheid, krijgen zü hem nooit TELEPAATH HURKOS HERKENDE DADER D« psvehometrist, Peter Hurkos, die toevallig in de buurt was, heeft tijdens het onderzoek zün medewer king aangeboden. Hy bezocht de di verse plaatsen waar het in de Ooy polder gebrand had doch kon zich omtrent de persoon van de dader toch nog geen voorstelling maken. Totdat men hem een groepsfoto in handen speelde, waarop ook dc 17- jarige Vierboom. Met een door het vuur geblakerde spyker, die Hurkos by een van de branden gevonden had, streek hij over de foto, en pertinent verklaarde hij daarop, „Hier staat de dader op. Hü is het." Hij beschreef de jongen precies en zelfs het kleine lidtekentje, dat hy op de nek heeft. „Ik zie hem," aldus Murkos, „deze jongen is de dader". Er komen geen branden meer, zo zei- de hij verder, trek de politiebewaking sieve integratie op politiek en econo* misch plan. Vooral deze tweede voorwaarde be wijst wel, zo werd hier opgemerkt, dat Nederland, in tegenstelling met Enge land. ondanks zijn .voorzichtige hou ding ten aanzien van de Franse buiten landse politiek ten aanzien van het plan-Pleven, toch zeker niet beschouwd mag worden als tegenstander van de Franse buitenlandse politiek die door de gedachte van Europese federatie wordt geïnspireerd en goeddeels be paald. Niettemin wordt het hier be treurd, dat zij het om meer techni sche dan politieke redenen ten aan zien van deze militaire conferentie tus sen Parijs en Den Haag niet dezelfde eensgezindheid kon worden bereikt als zich bijvoorbeeld bij de besprekingen van het Schuman-plan geopenbaard heeft. AMERIKAAN 20 UUR IN OOST BERLIJN VASTGEHOUDEN De Amerikaanse autoriteiten te Ber- lün hebben Maandagavond meegedeeld, dat een functionaris van de Amerikaan se hoge commissie, Gregory Henderson, „zonder opgaaf van redenen" ongeveer twintig uur in Oost-Berlijn is vastge houden. De Amerikanen zouden naar aanleiding hiervan protesteren bü de Russische controlecommissie. Toen Henderson zich Zondagmiddag met zün auto in de Oostelüke sector, van Berlün bevond, had een Oost-Duit se politieman in burger hem bevolen in een auto van de volkspolitie plaats te nemen. Henderson weigerde dit echter en volgde in zün eigen auto naar het politiebureau. Daar was hü enige uren. ondervraagd, zonder dat een reden voor zy'n aanhouding werd genoemd. Later werd hü naar het Russischo hoofdkwartier overgebracht. Hij kreeg geen toestemming met de Amerkaans? autoriteiten te telefoneren. Maandagmiddag was hij vrügelaten, waarbij de Russen hun verontschuldi ging aanboden voor de arrestatie en het gevangen houden. Henderson was van 1948 tot 1950 werkzaam by' de ambassade te Seoel, waar hü mede het toezicht had op de evacuatie van Amerikaanse burgers uit Poesan, onmiddellük na het uitbreken der vüandelükheden in Juni 1950. maar in en ik mag mijn handen afhak ken, als het niet zo is! Hurkos blijkt het inderdaad bü het rechte eind gehad te hebben. VERNIELINGEN Nu eenmaal is vastgesteld, dat men met de gearresteerde inderdaad de da der te pakken heeft, kwamen er steeds meer typerende büzondêrheden aan het licht. De knaap schijnt namely'k gelü'k opgemerkt behept te zijn met een merkwaardige vernielzucht. Bij zün pa*, troon in Bemmel bv. verdonkeremaande hü de moertjes van de frigldaire, het geen honderden guldens schade bete kende. Een andere keer wierp hü het contactsleuteltje van de auto weg en weer een andere maal zette hij van de geparkeerde auo van zijn baas de rem men los, zodat de wagen in beweging kwam en een huis ramde. Zo heeft men hier ongetwijfeld met een geval te doen, dat een psychiater nog sterk bezig zal houden!..,. „IK MOET HET DOEN" Dinsdag was de jongen op de kermis van Bemmel. Daarna ging hü naar Nü- megèn, en zag toevallig de brandweer oefenen. Dat vindt hü fün! Van Nü- megen begaf hü zich 's avond? per fiets naar het ouderlijk huis en onderweg dacht hij bij zichzelf: „Nog meer bran den moet ik zien!'" In de hooimy't van Stoppershoef zag hü een geschikt object en even later laaide hier het vuur op. Donderdagavond kwam de zoon van de bakker van Mook uif" Bemmel waar de jongen als bakkersknecht in dienst was. naar de familie Vierboom in Leuth, ook al om uit nieuwsgierigheid wat meer over de branden te vernemen. De brandstichter toonde de bezoeker de ge blakerde resten van de afgebrande boer- derü'en en keerde hierna met hem naar het huis van zün ouders terug. Nauwelijks echter was hü thuis, of hij krügt weer die aandrang'Hü moest het huis uit en even later brandde de hooimüt van de veehandelaar Keukens. tn de grote weg van Arnhem naar Doetinchem ligt als een ernstig ver keersobstakel bij Doesburg de eeuwen-oude schipbrug. Vele malen per dag wordt het middenstuk uit gevaren om de scheepvaart over de rivier te laten passeren. Sinds het vorig jaar wordt hard gewerkt aan de bouw van een vaste brug over de rivier, die even ten Noorden van de schipbrug wordt gelegd. De onderbouw van de nieuwe brug is vrijwel gereed. De volgende maand zal de overspanning worden inge- aren en op haar plaats gezet. n" bovenste foto toont de nieuwe overspanning. De foto beneden toont de vier pijlers, waarop de nieuwe brug komt te rusten. Aan de die tegelijkertijd een be langrijke verkeersverbetering zullen ■i. wordt thans hard gewerkt,

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1