any a Malaise in de Duits-geallieerde betrekkingen Om het kortebaankampioenschap van Zuid-Holland r„GEEN BLIJVENDE STAD" Herman van Hattum J Radio-programma AGENDA 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderslag 16 Augustus 1951 Tweede Blad No. 27381 Ontevredenheid over de Saar, de kolen-quota en de bezettingskosten Schumacher wacht op zijn kans. Van onze correspondent in Bonn) Vrij onjemerkt is er in de Duits-ge- -jjieerde betrekkingen een toestand in reïreden, die niet zonder gevaar is 'oor een verdere vruchtbare samenwer- fcng Allerlei factoren hebben er toe bi jdragen, dat zich in deze vacantie- lij| een'voelbare malaise heeft ver- b-eid en wanneer dr Adenauer van zijn zVitsers verlof terugkeert, zal hij con- staiêrèü, dat er in zijn kabinet veel minder lust bestaat het de geallieerden raar de zin te blijven maken. In de afgelopen weken ztfn er vele dingen gebeurd, die het vertrouwen ran Bonn in de politiek van de geal lieerden ten aanzien van Duitsland deerlijk hebben geschokt. Dientenge volge Is de neiging opgekomen het hoofd in de schoot te leggen en de geallieerden voor de consequenties van hun eigen daden te stellen. Het is alsof men zich plotseling bewust is geworden, dat men in zijn „vervul- lingspolitlek" ook te ver kan gaan en daarmee enerzijds de oppositie en/of het exlremisme in de kaart speelt, en anderzijds zelf politieke zelfmoord pleegt. Men kan zich bijna niet meer voor stellen dat er in het buitenland nog c:e; zo lang geleden velen waren, die «k in Adenauer een „Duitse nationa- li>:" zagen en hem dus voor gevaarlijk hielden. Op het ogenblik dreigt het ge vaar juist van de tegenovergestelde lint. dat nl. Adenauer zich door wat de Duitsers steeds meer als een ongewet tigde „vervullingspolitiek" gaan zien, sowel in zijn kabinet als in het Duitse volk isoleert. Dat zou echt-er betekenen, dat ook de geallieerde politiek in Duits land op steeds meer tegenkanting zou stuiten Is zo'n ontwikkeling, die het Weste lijk afweerfront uitermate zou ver bakken, nodig? liet antwoord op deze eardlnale vraag kunnen we het beste geven door de belangrijkste kwesties te memoreren. Kwesties, die in de afgelopen weken de malaise-stemming hebben veroor zaakt. Allereerst is daar de Saarkwestie. In het laatste Saar-debat in de Bondsdag heeft Adenauer de gemoederen vrij ef fectief gekalmeerd, toen hij de verras- etnde mededeling deed, dat dit pro- veel eerder dan men dacht in oor Duitsland gunstige zin zou worden {beslist.. De felste belhamers werden daar toen stil van. De conclusie, welke (men uit die woorden trok, was dat de Eondskanselier blijkbaar inzicht had in diplomatieke stappen, die achter de schermen werden gedaan, naar men aannam van Amerikaanse zijde. Men vergat zelfs naar „bewijzen" t-e vragen en wachtte op een ontknoping. Die ontknoping kwam. Maar in een geheel andere zin dan men verwacht had. Het geallieerde antwoord op de Duitse Saar-nota van 29 Mei, dat on langs is afgekomen, bracht namelijk helemaal geen soulaas, maar in we zen een bevestiging van het Franse standpunt. De stemming is nu omge keerd als een blad aan een boom. Adenauer's optimistische verklaring blijkt een gratuite bewering te zijn geweest en Schumacher juicht omdat de geallieerden weer eens niet Aden auer, maar hèm gelijk hebben gege ven. Een andere onaangename kwestie is de gedwongen kolenexport. Zoals men weet. bestaat sedert 1949 een interna tionaal gezagsorgaan voor het Ruhrge- bied, waarin zitting hebben vertegen woordigers van de drie bezettingsmo- gendheden, de Benelux-staten en Duitsland zelf. De belangrijkste taak van dit orgaan is elke drie maanden een export-quotum van Duitse steen kool vast te stellen Daar de landen, die deze steenkool voor hun eonomisch le ven nodig hebben (in de eerste plaats Frankrijk, dat na de oorlog zijn staal industrie met behulp van Marshallgel- den belangrijk heeft uitgebreid) er in de meerderheid zijn. en de Duitse wens, om ten behoeve van de eigen industrie zoveel mogelijk steenkool in het land te houden, in de practijk nog nooit in enigerlei vorm door één enkel lid is ge steund, ook niet door Amerika, hebben de Duitsers op zichzelf al het land aan dit instituut, dat uit de bezettingssfeer stamt. Nu er echter sprake is van een plan-Schuman. dat alle deelnemende landen, dus ook Duitsland, gelijke rech ten belooft, hadden zij gehoopt dat iets van de geest van dat plan zijn vóór-af schaduwing zou vinden in de werkwijze van het Ruhr-orgaan. In plaats daar van houdt dit echter hardnekking vast aan de mogelijkheden, die het in 1949 zijn geboden en decreteert quota, die de Duitsers schandalig achten Zij zijn althans zodanig, dat Duitsland genood zaakt is, wil het zjjn industrie op peil houden, tweemaal zo dure Amerikaanse kolen in te voeren om de door deze ge dwongen export ontstane gapingen aan te vullen. De Duitse hoofdvertegenwoordiger in het Ruhr-orgaan is vice-kanselier Blü- cher, een man, met wien, zoals bij de OEEC-besprekingen in Parijs gebleken is, zeker samen te werken valt. Het onveranderd hoge export-quotum dat het Ruhr-orgaan dezer dagen weer heeft vastgesteld, heeft hem echter in alle staten gebracht; aan verdere -zit tingen wil hij niet meer deelnemen. Men onderschatte zulke voorvallen niet. De tegenwoordige Duitse regc- rings-équipe heeft zich er tot nu toe door geen critick van links of rechts van laten weerhouden er in haar verhouding tot de geallieerden het beste van te maken. Wanneer iemand als Bliicher verklaart, dat hij het niet alleen als minister, maar ook als partijman - hij is een leidende figuur in de F.D.P., de op een na belang rijkste coalitie-partij (liberaal) - niet langer kan verantwoorden op een be langrijk punt met de geallieerden te blijven samenwerken, dan is dat niet alleen een dreigement, maar een te ken, dat er inderdaad iets scheef loopt in de Duits-geallieerde betrek kingen. Wanneer Bliicher c.s. er de brui aan geven, wordt het waar schijnlijker dat Schumacher c.s. aan bod komen, en dan zullen de gealli eerden veel meer moeilijkheden heb ben om de Duitsers in het rechte spoor te houden, want achter Schu macher staan reeds anderen gereed om nog scherper dan hjj de geallieer den hun fouten onder de neus te wrijven. De minister van financiën Schaffer is in 'n niet veel betere stemming dan Blüeher. Zoals het Blücher om een verlaging van het kolcnexport-quo- tum te doen was zo wilde Schaffer een verlaging van de bezettingskos ten. Ook hij stootte echter op een muur, en toont zich daar even ver bitterd over. De bezettingskosten moeten via de belastingen worden op gebracht en Schaffer, die op zichzelf niet bang is om de belaslingschroef aan te draaien, gelooft dat wanneer hij in alle eisen van de geallieerden zou treden, die schroef dol zou wor den. Op dit punt is hij zeer princi pieel en ook hier dreigt 'een breuk met de geallieerden, die er bij blij ven, dat de Duitse bevolking niet vol doende fiscale offers brengt. Vooral in dit opzicht dreigen de ge allieerden zich uiterst impopulair te maken, te meer daar zy er het Duitse volk nog niet van hebben overtuigd, dat de bezettingskosten werkelijk nut tig worden -besteed. (Insez. Mert.-ndv.) Duizenden zagen Miss A de titel behalen. Begunstigd door fraai weer werden onder grote belangstelling op de Noord Boulevard te Noordwljk aan Zee de wedstrijden verreden om het kortebaan kampioenschap van Zuid-Holland. Er hadden 17 paarden ingeschreven, waar van één, Koning Axkit, wegens een auto-ongeluk niet kon deelnemen. Na de eerste omlopen plaatsten zich in de finale: Larus S. O Marijke, Miss A, Eduard Anvil, en Allouez. De natste 3 waren ook verleden jaar in de finale O Marijke klopte Larus S in 2 ritten, evenals Miss A Eduard Anville in 2 rit ten sloeg. Voor de laatste omloop lootte Miss A vrij, wat voor haar vrijwel de eerste prijs betekende, omdat haar con currenten O Marijke en Allouez elkaar in 3 ritten zo afmatten, dat ze in de finale vrij spel had. De 18-jarige vos Allouez kon het niet bolwerken tegen de zoveel Jongere O Marijke (4 jaar), die ze bovendien nog 20 meter moest voorgeven. In ae fina le voerde J. v. Leeuwen Jr. Miss A naar het kampioenschap hoewel ook hy O Marijke 20 meter moest voorgeven. Wel TOERISME ANWB-bromfietstocht „met onbekende besteming". OP 25 EN 26 AUGUSTUS A.S. De in ons land zo snel populair ge worden bromfiets is een toeristisch vervoermiddel bij uitstek geworden. De ANWB heeft hierin aanleiding gevonden thans ook voor de bromfiets- toeristen een tocht „met onbekende be stemming" te organiseren, welke op 25 en 26 Augustus kan worden gereden en zal voeren door gedeelten van de pro vincies Utrecht, Zuid-Holland en Noord Holland. De vertrekposten voor deze originele natuurschoon tocht, welke de Bond, de goede gewoonte getrouw, uitsluitend voor individuele deelnemers heeft opengesteld, zijn Montfoort, Lage 'Vuursehe en Vinkeveen. De contröleposten zijn geopend tus sen 9 uur 's morgens en 6 uur 's avonds. Het 120 km lange traject wordt ge reden aan de hand van een opgave, die slechts richtingen vermeldt, welke dan weer terug te vinden zijn op de ANWB- wegwijzers en paddenstoelen. Kastelen, bossen, weilanden, schil derachtige boerderijen en oude stad jes stofferen de route, waarvan het in richten aan de Toeristenbond wel is toevertrouwd. -De Wegenwacht zal de bromfietsers die aan deze dwaaltocht deelnemen, op beide dagen speciale service bieden. De ANWB heeft de tocht zowel voor leden als niet-leden opengesteld. WIELRENNEN De Ronde van Noordwijk. INTERESSANTE DRIEKAMP Voor de Vrijdag te houden ronde van Noordwljk bestaat grote belangstelling.. Dè opzet van een drie clubontmoeting is op zichzelf al interessant, daar zo iets nog niet vaak verreden is en men eén strijd te zien krijgt waarin het voor al' op de ploeggeest aan komt. Wat dit FEUILLETON OORSPRONKELIJK FEUILLETON door 6), Hetty verbrak het eerst de stilte. Haar f-'sa klonk, alsof ze iets heeft vergeten (i-e tijd en het nu nog gauw even Boet zeggen. -0, Dolf, weet je wie ik vanmiddag ontmoet?" «Nee, kindje", zei hij lijzig. „Maar ik er wel naar raden als jij eerst even o? deuren dicht doet; dan zal ik het wat opsteken en het electrlsch ka- «ae.tje op één pit zetten. Het is gauw isjoeg warm in de kamer. De hele keeft de zon er in gestaan". .Terwijl zy <je deuren sloot en omzich t-I de gordijnen opzij hield, opdat zij wt tussen het kozijn en de deur zou- cen worden geklemd, kon ze het nieuws niet meer voor zich houden. ..Japik!" zei ze. Met een stem alsof ze weet wat had te zeggen. Japik.... kwam hfj. dromerig, ter- ,2lin vingers morrelden aan het van het electrisch kacheltje, is Japik?" d.'w, doe 20 <*°m. Japik van nö°Ste, je weet wel, die rare man uit eet oude huisje op de heuvel!" °u, ach ja> dacht minstens, dat £.y Patient van Amerika of Jozef ^Jn had ontmoet. Is het anders niet. f-h k7- een P^1" keer de twy- tucwige €€r gehad hem te ontmoeten, vL dat niet verteld?" w- ilad Je dan wel eens kunnen 7aÜ' n^hien had het mij dan niet aan?egrepen als nu. Ik l27«n heel rare man met zijn o'pn ^en en zijn vreemde grijze hij dwars door je heen Jl J?1" Je zien. Bepaald netjes ztiwSm °°k niet nit met zijn onver- LQ.e Kleren." fciüruk' ma'a^t een wat groezelige Griezelig meen je. Ik hoónrt W hem een griezel en ik yJ**1 hij hier nooit een voet binnen bet fis Jut' W»nt dan loop llc SUbiet niet zo hard van 6 tap el lo- WrJ°»e- JaPik zal heus geen be- uie nebben nm hv - bellen. toch hebben om bij de pastorie aan En mocht hij bij vergissing Komen, dan ben ik er ook nog". Je doet net of je zo'n dorpsgek een heel gewoon iemand vindt". Weer was zij het, die het gesprek begon. Ze had haar beide knieën opgetrokken en ver warmde haar handen daartussenin,, de palmen en de gespreide vingers tegen elkaar gehouden, terwijl haar hoofd dat even tegen de bovenleuning van de stoel had gerust, bij de laatste woorden met een kleine driftige ruk agressief naar voren kwam. De predikant had begrepen, dat hij er ditmaal niet zonder een min of meer uitvoerig commentaar af kwam. Moei zaam werkte hij zioh los uit de gedach- tenwereld, waarin voor de zonderling en zijn gedrag geen plaats is. „Ik vind hem geer. gewoon iemand. Althans hij is anders dan wij en dan alle andere mensen Maar wat zegt dat? Wie Is normaal."' Wat is normaal? Wij menen, dat iemand normaal is, wanneer hij in geen enkel opzicht gekke dingen doet. Maar wat is gek? Is normaal soms een vaag iets, dat men verkrijgt door twee uitersten bij elkaar op te tellen en de som door twee te delen? Normaal zou iemand zijn, die de juiste houding gevonden had in alle dingen; in de liefde,, de vriendschap, de omgang met anderen, met God, met de natuur en ga zo maar door. Aangezien zo'n mens niet bestaat en wij allen dat ideaal slechts min of meer benaderen, kan ik niet zo spoedig iemand meer abnormaal noemen. Want normaal is eigenlijk hetzelfde als ideaal en van ideaal is alles wat zich op het horizon tale, menselijke vlak beweegt nog maar al te ver verwijderd". Rijpst-ra zuchtte. Maar zijn vrouw was nog lang niet uitgesproken. Fel opende ze opnieuw de aanval, met typisch vrouwelijk gebrek aan logica een bij- zaa'.v aanvattend in plaats van de h oomzaak. „Ik kan je soms niet uitstaan, jy trekt allerlei alledaagse gewone dingen zonder overgang in de sfeer van het philosophise!)e. Als je praat over een gekke kerel hoef je toch geen wijsbe geerte te gaan doceren over ideaal, normaal horizontaal en weet ik wat voor al!?" „Kalm toch, kinctje. Wind je niet zo cp. Ik bedoel het gced. Ik hou vol, dat al het gewoon-meriseiyke slechts gra dueel verschilt van het buitengewone. Niemand kan zeggen wie goed is en wie niet. En wie tot in de allerdiepste diep te van zijn eigen hart heeft, kunnen doordringen, die vergaat alle lust tot oordelen. Die ontmoet daar zoveel ge dachten en wensen, zoveel verlangens en begeerten, waarvan hij moet erken nen dat ze grondig en slecht en verdor ven zijn dat hem de lust vergaat over anderen te oordelen. Heeft ook Chris tus ons niet geboden niet te oordelen?" ,.Je begrijpt me verkeerd", zei Hetty, terwijl ze wat geprikkeld de kepjes klaar zette voor de koffie. „Ik veroordeel die man niet. Ik vind hem alleen zielig en ziekelijk. Het lijkt my verschrikkelijk moederziel alleen altüd In zo'n klein hutje te wopen: nooit een ander geluid te horen dan de geluiden, die je zelf maakt. Nooit eens tegen iemand welte rusten te zeggen en nooit door iemand anders goeden nacht te worden gewenst. Geen enkele liefdewarme om je heen te voelen, nooit een gezellige avond of andere gezelligheid te ondervinden. Steeds maar weer. elke dag, triest en eenzaam in je bed te kruipen, nadat je het licht hebt uitgedraaid en de deuren gesioten. om dan tenslotte te gaan lig gen luisteren naarja. waarnaar eigenlijk? Naar de stilte en de spook ge luiden om het huis -heen. Naar de storm of de regen. Jakkes, ik vind Japik een enge man en ik hoop, dat ik hem nooit weer tegen kem!" Nu schoot haar man in een gulle lach. Hij klopte zyn pyp leeg in de ko lenkit en nadat het meisje, dat de koffie binnenbracht, weer door de deur was verdwenen nam hij haar zender verder een woord te zeggen, demonstra tief in pyn armen en droeg haar naar de voorkamer, waar de piano stond. Toen ging hy haar kopje koffie en het zyne halen en zei: „Kijk eens i vrouwtje. Dit is jouw trouwste vriend, na de dominee Zou je hem niet eens opzoeken en met- hem praten? Speel nu maar eens naar har telust. dan gaan al die dwaze gedach ten wel uit je hoofdje. (Wordt vervolgd) til 2 ue haard njet brandde gingen tit-'nn Se woon te, elk aan een kant kaeha'fi; het gloeidraadje ran het fc-nhm tussen hen in. De dichte zy- tcniis t„van de lage brede, leren fau- aiet wa&,SSereerden een warmte- die er "Wat is jOU indruk van ^eze man? 19.) We hebben dus gezien, hoe Pan da's opleiding tot rover begon. Daar stond, hij vastgebonden aan een boom, terwyl vlak voor hem Wipsnor en de andere schurken een zacht plekje in het struikgewas zochten, van waaruit, ze de weg in de gaten konden houden. „Ik hoop," zei Wipsnor, „dat er nu vlug iets voorbij komt. Ik heb vanochtend echt zin om aan het werk te gaan! Maar dan moesten het geen wandelaars zijn ruiters by voorbeeld, of liefst een post koets! Aan postkoetsen valt nog eens eer te beleven...." We weten niet, of hij dat alles tot Panda zei, maar Panda luisterde in ieder géval maar half. Hij stond daai nu wel vastgebonden, maar alle woud rovers hadden hun ruggen naar hem toe en ze merkten dus niet, dat hy ver woed stond te sjorren en te trekken om zich van zyn touwen te bevryden. En ja hoor! Ongemerkt wist hij één hand los te krygenHad ik nu maar een mes," dacht hij. „dan was het in een wip gebeurd Maar Wipsnor merkte niets. Die staar de naar de weg en sprak: „Zo'n post koets is toch maar je ware! Als je die overvalt, dan kun je tenminste eens van dat mooie, ouderwetse vakwerk leveren.. Ja ja, als er nu eens eentje langs kwam dan zou Naamloos toch iets aardigs te zien krygen „Maar ik zié al iets aardigs." dacht Panda verheugd en dat was zo; Wip snor had hem namelijk het breedste ge deelte van zyn rug toegewend, en daaraan bungelde, binnen het bereik van Panda's vrije hand een mes! Laat ons nu hopen, dat Panda de hem ge boden kans zal weten te benutten een bewys ln welk een pracht conditie dit paard, dat ook op de lange afstand als een der sterksten van Nederland geldt op het ogenblik verkeert De uitslag luidt: le prys en kampioen van Zuid Holland Miss A, ber. J. v. Leeuwen Jr (f. 600); 2e prys O Ma ry ke. ber. H. C. ten Hagen (f. 250); 3e prys .Allouez, ber. J de Vlieger (f. 100)4e prys gedeeld door Larus S (ber. J. Ham) en Eduard Anvil (ber. P. Koster). Totale omzet van de totallsator f. 9060,50 betreft is zeker wel „De Haarlemse Kampioen" die o.a. met Plet van Roon (Ned. wegkampioen 1951), Ab. Visser (achtervolgings kampioen 1951), Piet Peters en Adri" Voortlng uit komt, fa voriet. maar de Spartaan (Den Haag) met P. Kooiman (Kamp. Zd.-Holland 1951), G. Bontekoe, A. v. d. Putten, M Kettenis cs. zullen vrij zeker 'n woord je mee spreken. Het Leidse Swift staat hier voor een lastige opgaaf, doch is met renners als Jac. de Groot, K. Post, J v. d. Fits, R. Wallet, G. Mokkenstorm R. Riethoven en anderen zeker niet kansloos. Als extra attractie zullen hier Engelse amateurs, die by de Kampioen •te gast zyn aan de ronde deelnemen De start vindt plaats om zeven uur aan de Kon. Wilhelmina Boulevard by Seinpost. VOETBAL SJC—XERXES Gisteravond speelde SJC een oefen- wedstryd tegen een elftal van Xerxes uit Rotterdam. Het elftal van de gas ten. waarin ook de oud-Noordwyk-back P. Noteboom meespeelde, was zoveel sterker dan de Noordwykers dat de 5-1 nederlaag nog maar aan de kleine kant was. Li het veld was het verschil nog zo groot niet, maar voor het doel was het mis. Aanstaande Zondag speelt SJC tegen het eerste elftal van de 2e klasser Sliedrecht. Aanvang 2.30 uur op het terrein aan de Van Panhuysstraat. SCHAKEN VOORWEDSTRIJDEN KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND Gisteravond werden de voorwedstry- den om het schaakkampioenschap van Nederland in Amsterdam voortgezet met de partyen voor de 3e ronde. De uitslagen zyn: Barendregt- Van Oosterwyk Bruin 1- 0; Van Steenis-Bunt Seewald- Op 't Einde li—'4; Karper-Donk afg.: Orbaan-Vinken afgebr.; Bouwmeester- Stumpers afgebr.; De stand is thans: 1/2 Bunt en Van Steenls 2Vi pnt., 3/4 Vinken en Orbaan 2 pnt. en 1 afgebr,; 5 Barendrecht 1 pnt en 1 afgebr.; 6/7 Op 't Einde en Van Oosterwyk Bruin 1 pnt; 8/9/10 Stumpers. Van Donk en Karper li pnt. en 1 afgebr.; 11 Seewald 12 Bouwmeester 0 pnt. en 2 af- ■pnt.; gebr. „INTER NOS" SLOEG WADDINXVEEN Een combinatie van „Inter Nos' speelde een wedstrijd tegen de Schaak club „Waddinkveen" met als uitslag 7>L,4ü in het voordeel van Inter Nos. De gespecificeerde uitslag is als volgt: A. Bonefaas Waddinxveen - N. Lok Inter Nos 1-0, F. Koster-J. A. Loef 1-0, P Broer-S. J. van wyk 1-0, J. Tol- A. Sijtzema 1-0. W. Verstoep-W. Trapman C-l, A. Versloot- J. C. Bulk 0-1. H. van Dyke-dr C. H. Claessens 0-1, K v. d. Gaarden-A. Broekhuyzen 0-1. J. Vink- P Kalkman C. Verwey -N. van Gemeren 0-1. J. Kleyweg-J. Erkelens O- 1, A. Doornheim-S. van Gemeren 0-1. Sportsplintcrs De lage temperatuur maakte het noodzakeiyk de besllssingswedstryd om het kampioenschap in de kring te Waddlnxveen-Gouda, welke polowed- stryd j.l. Dinsdag gespeeld moest wor den uit te stollen. Deze wedstryd tus sen het dameszevental van Donk 1 en Bodegraven 1 staat nu voor heden avond op het programma. WATERPOLO „SLEUTELSTAD" VIERT EERSTE LUSTRUM In verband met de voorbereiding van. de eerste lustrumviering der Zwemver. „De Sleutelstad" is een jubileum-com missie gevormd, bestaande uit de heren J Dool, voorzitter, J. Serlle, secretaris, penningmeester, W. van Rooyen Sr en F. Hoek en de dames Lies Wolters en: Ans Vasseur. commissarissen. Het ligt in de bedoeling op 13 Octo ber een internationaal polotournool in de Overdekte te organiseren, op 20 Oc tober een instuif voor leden en geno digden en op 27 October een feestavond in „Den Burcht" GOLF HAGENAAR A. DE JONG WINT NATIONALE CADDIEWEDSTRIJD. De traditionele Jaariykse Nationale Caddiewedstryden. georganiseerd door de Ver. van Golfclub Secretarissen, weid gisteren op de U.G.C. „de Pante Huis ter Heide gespeeld en gewonnen door A. de Jong van de Haagse Golfclub ïr.et eau totaal van 152 over 36 holes (79-73). 's Morgens nam Ryk Barlo van de H.l- versumse Golfclub de leiding met een keurige ronde van 74 waarop hy echter 's middags 79 liet volgen, terwyi De Jong met 73 de laagste ronde van de dag maakte. Voor de eerste zes der 22 deel nemers waren er pryzen. De uitslag lu.dt: 1. A. de Jong (Haagse GC.) 152 (79—73); 2. R. Barlo (Hllv. G.C.) 153 (7479)3. P. v. Mook (G.C. „Toxan- dria") 157 (81—76); 4. H. Raven (Hilv) 158 (78—80); 5. W. v. Dyk Jr („de Pan") 160 (82—78); 6. Jos v. Mook („Toxan- dria") 163 (81—82). TENNIS DE NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN. Dank zy .de verbetering van de weers- toestand begint er schot te komen in het grote tournooi, dat op de Scheveningse Mets-banen wordt gespeeld met de na tionale tennis-titels als inzet. By de en kelspelen byvoorbeeld is men aan het elndtournooi toe, zodat vandaag de .cracks" aan bod komen tegen de acht, die zich hebben geklasseerd. Het dames enkelspel heeft geen grote verrassingen opgeleverd, hoewel de nederlaag van mej. Van der Torre tegen mevr. Schim mel zeker niet door velen zal zijn ver wacht. Na veel spanning, vooral in de beslissende set, won mevr. Schimmel met 62, 3—6, 97. Breuking sloeg Van Deutekomi vlot en overtuigend, terwyi Van Swaay en Klinkspoor een aantrekkelyke strijd le verden met vele goede momenten, waar in Van Swaay zich een speler met grote aanleg toonde. In het gemengd dubbelspel werden een paar mooie partyen gespeeld. Zo bleken mevr. Schmier en Wilton zeer goed op elkaar ingespeeld in hun ontmoeting met mej. F. ten Bosoh en Windt. De watervlugge Jos Windt deed, vooral in de eerste set weinig voor Wilton onder, doch ten slotte besliste hier de sterkte van de dame. Minder moeite hadden mej. Rollin Couquerque en Dehnert met mevr. Lo- secaat en Claassen en ook mevr. Blaisse en Van Meegeren overleefden de eerste ronde van het eindtournooi onbedreigd meteen 62. 63 overwinning op mej. Van der Torre en Bouwer. VARA: 23.00 Raddo Consultatie VOOR VRIJDAG 1" AUGUSTUS. Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Grmuz: 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gr.muz.; 8.50 Voor de huisvrouw. '9.00 Gnmuz. VPRO: 10.00 Thuis" causerie; 10.05 Morcenwilddne'. VARA: 10.20 Gr.muz.. 10.30 V^rti® vrouw: 10.45 Planorecital; 11.05 Voor dracht; 11.25 Orgelspel. ATOO: 1200 Musette orkest; 12.30 Land- en thl"" houwmededellngen. 12.33 Gr.muz.. 12.45 Sportberichten: 13.00 Nieuws; 13.15 Me- dedellnsen of er.muz.: 12.45 Sporther.. 13 00 Nieuws; 13.15 Mededcllncen of er.- muzlek; 13.20 Metropole orkest: 14 00 Kookpraatje; 14.20 Omroeporkest. 15.00 „Voor tlid en eeuwigheid". h<*>rsJ*u 15.20 Orkestconcert. VARA' 16-00 Gr.- muzlek: 1630 Voor de Ieugd: IJM Ka merkoor; 17.20 Planorecital: 17.30 Mij nenvegen". causerie: 18.00 Nieuws: 18.15 Felicitaties: 18 45 ..Denk om de *>0°^ 19 00 Pianospel: 19.10 Emlstratle-ultzen- dine VPRO: 19.30 ..Het geweten", cau serie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbespreking; 2015 20.30 ..Benelux", causerie; 20.40 „ue Godsdienstig© ontwikkeling in de Jeugd jaren". causerie. VARA: 2100 Verzoek- programma; 21.45 Buitenlands overzicht 22.00 Lichte muziek: 22.25 Gesproken portret. VPRO: 22 40 „Vandaag cause rle; 22.45 Avondwildine. "ara. Nieuws: 23.15—24.00 Schnakpartll. Hilversum II. 298 m. ?.RP.' Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek. 7 3o Instrumentaal septet: 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender: 8.00 Nieuws en weerber.; 8 15 Amusementsmuz.: 9.00 Voor de hulsvrouw; 9.35 Gr..muz.: 11.00 Voor de zieken: 1140 Radio Phllharmo- nisch orkest; 12.00 Angelus: 12.03 Gr.- muzlek (12.30—12.33 Land- en tuln- bouwmededellngen)13.00 Nieuws en Katholiek nieuws: 13.20 Actualiteiten: 13.25 Amusementsmuz.: 13 45 Voor de vrouw; 14.00 Gr.muz.: 14.20 Promenade- orkest en solist; 15.00 Tenor en orgel; 15 20 Gr.muz.: 16.00 Voor de zieken: 17.00 Voor de Jeugd: 17.15 Kinderkoor; 17.45 Muzikale causerie: 18.18 Katholiek 6lgnaal en Indonesisch commentaar: 18.26 Gr.muz.: 18.30 Actualiteiten: 19 00 Nieuws: 19.15 Regeringsuitzending: „Ver klaring en Toeliohtlng"; 19.35 Lichte muz.; 19.52 Katholiek elgnaal en Buiten lands overzicht: 20.CO Nieuws; 20 05 Brabants halfuur: 20.40 Derde en vierde bedrlif van ..Othello", opera. (Circa 21.15 „Studeren aan een universiteit - Stude ren ln Nllmegen". causerie); 22.35 „Als die van on6" klankbeeld: 22.45 Avond gebed en Liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23 15 Amusementsmuziek; 23.32 24.00 Lichte muziek, Engeland. BBC Home Serviele. 330 m. 12.00 Gevar. muz., 12.30 Voor de ar beiders; 12.55 Weerber.: 13.00 Nieuws: 13.10 Gr.muz.: 13.55 Sport: 14,00 Or kestconcert; 15.00 Crltleken; 15.45 Lich te muziek; 10.15 Salonorkest, en solist; 17.00 Voor de kinderen; 17.55 Weerber.; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport: 18.20 Film muziek: 19.00 Hoorspel; 19.20 Gr.muz.: 19.30 Symphonle-orkest en 60llst: 21.00 Nieuws: 21.15 Amerikaanse nieuwsbrief; 21.30 Hoorspel; 22 00 Kamermuziek; 22.45 Causerie: 23.0023.03 Nieuws, Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Gevarieerde muziek; 12 30 Sport: 13.15 Voor de jeugd; 13.45 Voor de kleuters: 14.00 Klassieke muz.; 15.00 Sport: 15.30 Pianospel: 15.45 Or kestconcert: 16.15 ..Mrs Dale's Dagboek" 10.30 Vcrzoekprogr.; 17.00 Arbeldersor- kesten: 17.30 Sport: 18.35 Gr.muz.: 18.45 Hoorspel; 19.00 Nieuws en radiojournaal; 19.25 Sport; 19.30 Fanfare-muziek; 20.15 Hoorspel: 20.45 Gevarieerd progr21 15 Amusementsmuz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Sport: 22.20 Lichte muziek; 23.00 Voor dracht: 23.15 Gevar. muz.; 23 5624.00 Nieuws. Nordwcstdeutsclier Rundfunk. 309 m. 12.00 Amusementsmuz.; 13.00 Nieuws; 13.25 Omroeporkest; 14.15 Gevarieerde muziek- 15.40 Operettemuz.; 16.45 Nieuws 17.00 Viool en plano: 18.00 Lichte muz.; 19.45 Nieuws: 20.05 Groot Omroeporkest; 20.30 Viool en plano; 21.00 Hoorspel; 22.15 Nieuws: 23.25 Orkestconcert; 24.00 Nieuws; 0.301.00 Dansmuziek. Frankryk. Nationaal Progr. 347 en 249 m. 12.30 Gr.muz.; 13.00 Nieuws: 13.20 Klankbeeld: 13.50 Nieuws: 1830 Amerikaanse uitzending; 19.06 Gr.muz.; 19.45 „Het Festival van Bayreubh": „Siegfried", opera; 23.4524.00 Nieuws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 11.45 Gr.muz.: 12 30 Weerberichten; 12.32 Gr.muz: 13.00 Nieuws: 13.15 Gr.muz.: 14.00 Planorecital: 14.30 Gr.muz.; 14.45 Idem; 15.30 Vlaamse muz.: 16.00 en 16.15 Gr.muz.; 17.00 Nieuws; 17.10 Amu sementsmuz.: 18 00 Gr.muz.: 18.10 Voor dracht: 18 20 Gr.muz.; 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws; 19.30 Gr.muz.; 19.50 Voordracht: 20.00 ..De Schelde", oratorium: 22.00 Nieuws: 22.15 Jazzmu ziek: 22.45 Gr.muz.; 23.00 Nieuws; 23.05 24.00 Gr.muz. 484 m. 12.05 Gr.muz13.00 Nieuws 13.10, 13.30. 14.00 en 14.30 Gr muziek: 15.30 VerzoekprogT.: 16.30 en 17.10 Dans muziek: 18-30 en 19.00 Gr.muz.; 19 45 Nieuws: 20.00 Omroeporkest en solist 21.00 Gr.muz.: 22.00 Nieuws: 22.10 Ka- mermuz.: 22.45 Gr.muz.; 22.55 Nieuws; 23.00 en 23.30 Gr.muz.; 23.55 Nieuws. DONDERDAG. Nleuwstraat 28: Kerk van Jesud Christus v. d. Heiligen der Laatste Da gen. 8 uur nam. DAGELIJKS: Alphen aan den Rijn f Avifauna) Victor Silvester met zijn Ballroom-orkest, 8 uur nam. (t.m. 18 Augustus). BIOSCOPEN Trianon „Ben Je vrij vanavond?" (a. I.) Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Lord Wanhoop" (a. 1.) Zondag 2.30, 4.45, 7.15, en 9.15 uur. Overige da gen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino Nachtclub „De Gouden Kool" (.18 Jaar) Zondag 4.45. 7 en 9.15 uur; Overige dagen 7 en 9.15 uur. „Rodeo In Texas" (a.l.) Dageiyks 2.30 uur. Lldo „Verraad in St. Louis" (14 J.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overig© dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lu>nr „Loulse Lotte" (14 J.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 11 Augustus 13 uur tot Zaterdag 18 Augus tus 8 uur waargenomen door Apotheek Kok Rapenburg 9. tel. 24807, de Apotheek „Tot Hulp der Mensheid". Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apo theek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3