De Nederlandse baankampioensriiappen Verbroederde massa bij sluiting der Wereldjamboree EEN KLEINE INFECTIE Van Vliet, Schulte en Derksen gaven de toon aan DINSDAG 14 AUGUSTUS Om de nationale titels 17.000 toeschouwers, die zich gister avond in het Olympisch Sbadion had den toeerespitst op een fel duel in de finale van de achtervolsinz voor profs tussen Schulte en Van Est (zij won nen hun halve finales met eroot over wicht resp. van Van der Kamp en Pe ters) hebben gezien dat Schulte zich noz lane niet eewonnen wil geven. De blonde Bossenaar startte in een zeer hooe tempo en nam in de eerste ronde al een kleine 20 meter. Van Est liet zich hierdoor niet intimideren en reed wat hii kon zonder te kunnen ver hinderen dat Schulte's voorsprong in de tweed* ronde gehandhaafd bleef. Pas in de derde ronde kon Van Est iets van ziin achterstand afknabbelen, maar tot en met de zevende ronde bleef Schulte nog altiid omstreeks twintig meter voor. Toen was het verzet bü Van Est gebroken en bii het ingaan van de laatste ronde, toen hii de bel hoorde, lachte Schulte breeduit, want zijn voorsprong was al aangegroeid tot veertig meter. Zün prachtige over winning gaf hem de overtuiging dat hii ondanks alle berichten over een zich terugtrekken uit de wielersport nog een keer moet proberen om de wereldtitel te halen. De N.W.U. heeft hem opgenomen in de ploeg voor Milaan. Om de derde plaats streden Peters en Van der Kamp in een rit die in een dead heat eindigde, nadat aanvan kelijk Van der Kamp de beste papie ren had. Tegen Peters hebben de wed- striidcommissarissen een klacht inge diend bii de snortcommissie van de N.W.U. 'omdat hii in zün halve finale tegen Van Est niet voldoende zijn kans verdedigd zou hebben. Bü de amateursprinters won Jan Hijzelendoorn, die nog altiid op dit nummer in Nederland op eenzame hoogte staat, zonder veel moeite de titel. Voor de vierde maal in succes sie trok de Amsterdammer de kam pioenstrui aan en ook hii gaat in Milaan proberen de regenboogtrui te veroveren. In de finale liet Hiizelendoom zich niet insluiten door ziin stadgenoten Schotman en Van Gelder. Voor de Marathontribune schoot Hiizelendoom onder Schotman door en nam bii het ingaan van de laatste tweehonderd meter resoluut de kop. In een lange eindsprint, waar hii 13 sec. voor nodig had. schudde hii ziin rivalen van zich af. Zii bleven ruim twee lengten ach ter. Een Drachtige prestatie prestatie le verde de amateur-achtervolger Visser door niet alleen in de finale de kam pioen van het vorige iaar Willekes met groot verschil te kloppen, maar door bovendien een tiid te maken 5 min. 14.2 sec. die de laatste jaren niet meer op de Stadionbaan werd geno teerd. De finale bracht weinig spanning, want van meet af aan had Visser een voorsprong. Eerst twe* meter, toen drie WATERPOLO. Sleutelstad waarschijnlijk in veiligheid. De beslissingswedstrijd tussen Sleu telstad en V.Z.V. (Velzen), die gister avond in Hillegom gespeeld moest worden, is door niet opkomen van V.Z.V. niet doorgegaan. Deze wedstrijd moest de beslissing brengen wie degradatie-wedstrijden zou moeten spelen. Onlangs waren 2 punten aan V.Z.V. in mindering gebracht en hangende het protest tegen deze uit spraak bij de Sportcommissie van de K.N.Z.Z. is VZ V. andermaal niet ver sohenen. Het wil ons voorkomen, dat V.Z.V. daardoor haar kansen geenszins heeft verbeterd. Wanneer zij zuiver reglemen tair te werk had willen gaan. had zij de wedstrijd van gisteren onder protest kunnen spelen. Wegblijven zonder meer lijkt ons hoogst onverstandig en houdt het grote risico in, dat nogmaals twee punten in mindering worden gebracht. HENGELSPORT. DVV behaalde dubbel kampioenschap. De eindstand der hengelcompetltie in de A-klasse luidt: D.V.V. 19 punten en kampioen: De Bliek 16 p.; K.N.G. 16 p.. V.I.OB. 13 p.: De Voorn 11 p.; Hengelsport 11 p.; De Ruisvoorn 11 p D.VB. 10 p.: Zaalberg 9 p.; Onder Ons 8 p.; De Leede 6 p.; De Rietvoorn 2 p. H. A. P. v. Egmond 30 stuks. In de B-klasse luidt de eindstand: D.V.V. 17 punten en kampioen: De Ruisvoorn 12 p.; D.V.S. 12 p.; K.N.G. 9 p.; De Voorn 8 p.: Hengelsport 2 p. H. A. L. Oudshoorn 14 stuks. SCHAKEN. VOORWEDSTRIJDEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND In het Amsterdamse Schaakhuis werd gisteravond de eerste ronde gespeeld van de voorwedstrijden voor het schaak kampioenschap van Nederland, waar aan 12 spelers deelnemen De vijf ihoogstgeplaatste spelers uit dit tour- nooi zullen in 1952 met de zeven vrijge stelde spelers (Euwe, Prins. Van den Berg, Van Scheltinga, Cortlever. Don- ner en Kramer) spelen om het kam pioenschap van Nederland. De West-Indiër Croes. die ook voor dit tournooi was uitgenodigd, heeft zioh niet Vrij kunnen maken. De uitslagen van de eerste ronde lui den: Vinken—Bouwmeester 10; Stum pers—Van Donk *414: OrbaanOp 't Einde 10: KarperBunt afgebr.; See- wald—Van Oosterwijk Bruin 0—1; Van Bteenis—Barendregt 10. DUIVENSPORT. „De Reisduif" (Hazerswoude) Wed vlucht met jonge duiven vanaf Quivrain, afstand 197 K.M. In concours 53 dui ven, die gelost werden om 11 uur 45 minuten. Aankomst eerste duif 1 uur 66 min. 23 sec., snelheid 1505 meter per minuut. Uitslag: P. v. d. Male 1; P. van Kla veren 2, 9; C. Groen 3, 8 en 11: P. J. Fase 4; W. van Veen 5, 6 en 10; N. v. d. Bosch 7. Een door mej. J. v. Staveren uitge loofde medaille voor de eerste duif, werd gewonnen door P. v. d. Male. Het kampioenschap fond werd behaald door 1. P. J. Fase, 2. N. v. d. Bosch. 3. C. Groen. Kampioen over al de oude duiven vluchten werden: 1. P. j. Fase, 2. C. Groen, 3. N. v. d. Bosch. en langzaam werd het meer. Na vüf ronden was die Haarlemmer al 25 meter op Willekes ingelopen, die toen een ge slagen man was. De stayerswedstrijd over 100 kilo meter wa« evenals vorige jaren een weinig interessante affaire. Pronk, die als laatste was gestart nam na 15 ronden de kop en stond de leiding niet meer af. Twee keer probeerde Bakker de enige die niet gelapt werd Pronk van de kop te verdringen maar het lukte hem niet. Ds andere zes renners waren in dit spelletje maar kleins fi guranten die ijverig hun best deden om een niet al te grote achterstand op te lopen De Amsterdammer Meester, die na 3714 kilometer al ze* banen ach ter was. staakte toen de strijd. Van de dertigste tot de negentigste kilometer reed Pronk alsof hii op Zondag een rltie op de fiets maakte en konden de andi^ren op redelijke lafstand 'tochj altiid minstens drie ronden) blijven volsen. In de laatste tien kilometer liet Pronk zien wat een kampioenstaver eigenlijk wel kan en draaide in een hoog tempo nog enige malen langs al ziin tegenstanders behalve Bakker, die de kampioen niet dichter dan tot op 160 meter kon benaderen. Uitslag: 1. en kampioen van Neder land: Pronk achter Wiersma 1 uur 21 min. 15 s.; 2. Bakker achter De Graaf op 160 meter; 3. De Best achter v. d. Bom od 5 ronden: 4. Bijster achter Bustraan op 6 ronden; 5. Domhof ach ter Zentveld od 6 ronden: 6. Matena achter Kaeser op 7 ronden: 7. Staken burg achter Vermandei op 8 ronden. DE NEDERLANDSE PLOEG VOOR MILAAN. Na afloop heeft de sportcommissie van de N.W.U. definitief de ploeg samengesteld die Nederland tijdens de wereldkampioenschappen te Mi laan zal vertegenwoordigen. Door de N.W.U. worden uitgezonden: Sprint amateurs:o Hijzelendoorn. Sprint profs: Van Vliet en Derksen. Achtervolging profs: Schulte. Re serve Derksen. Achtervolging amateurs: Visser. Stayers: Pronk achter Wiersma en Bakker achter De Graaf. Jan Derksen zal op de achtervol ging uitkomen indien de indeling van het sprintprogramma dit toelaat. Voor eigen rekening gaan naar de wereldkampioenschappen Sprint profs: Bijster. Achtervolging amateurs: Willekes. Sprintamateurs: Van Gelder cn Schot man. Het is voorts niet uitgesloten dat ook de stayer De Best (Haarlem) voor eigen rekening op de wereld kampioenschappen zal uitkomen. De N.W.U. heeft hierover van hen nog geen definitief bericht ontvan gen, maar de mogelijkheid is voor De Best aanwezig, omdat hii wel staat ingeschreven. (Ineez MPd.-adv.) Op de bovenste foto zien we fan Hijzelendoorn. winnaar van de sprint amateurs over 1000 meter te midden van zijn bewonderaars. Op de tweede foto de winnaar van de „achtervolging amateurs". A. Visser, met zijn krans na de over winning. Op de derde foto de „gelauwerde" Gerrit Schulte. winnaar in het num mer „achtervolging professionals". Op de onderste foto de winnaar van de 100 km met gangmaking. Jan Pronk (links) en zijn gangmaker Wiersma (rechts). VOETBAL De competitie-indeling. De Sportkroniek bevat de eerste helft van het programma der eerste klassers, wier programma op 2 September begint. O O UVS H is ingedeeld in de reserve 2de klasse B tezamen met ADO 4, OW 2, Feyenoord 4. Gouda 2. HW 2. Neptu- nus 3, Sparta 4, VUC 2 en Xerxes 3. De reserve 3de klasse A bestaat uit: Alphen 2, Alphia 2, Cromvliet 2, Hille gom 2, Laakkwartier 2,-LFC 2. Lugdu- num 2, SJC 2, UVS 3 en Wassenaar 2. Reserve 3de klasse BBMT 2. HPSV 2, Laakkwartier 3. LFC 3, Lugdunum 3, Olympia 2. ONA 2, RKAW 2. Soheve- ningen 3 en UVS 4. INTERNATIONAAL STUDENTEN- TOURNOOI TE LUXEMBURG. Van 1926 Augustus a.s. wordt te Luxemburg de tweede zomersportweek van de F.I.S.U. (Fèderatlon interna tionale du sport universitaire) gehou den. Het program omvat voor manne lijke studenten aoht takken van sport: athletiek, basketbal, schermen, zwem men, wielrennen, voetbal, hockey en tennis. Voor vrouwelijke studenten: athletiek, basketbal, schermen, zwem men en tennis. Voor de wedstrijden hebben ingeschre ven: Gr. Brittannië, België, Frankrijk. Nederland. Spanje, Monaco. Ilatië, de Libanon, Oostenrijk. Zwitserland. W. Duitsland en Saarland. Ook Egyptische studenten doen waarschijnlijk mee. De Nederlandse studentenwereld wordt vertegenwoordigd door een be scheiden ploeg, die ingeschreven is voor athletiek. schermen, hockey en tennis. Sportflitsen uit de Omstrejken DUIVENSPORT „DE LUCHTKLIEVERS" (Lisse) Uitslag wedstrijd met jonge duiven vanaf Maastricht. Afstand plm. 176 km-. In concours 128 duiven, gelost 'te 9.50 u. Aankomst le duif 12 uur 18 min. 3 sec snelheid 1187,22 m per minuut. Het re sultaat was als volgit: G. Paardekooper 1; J. Visser 2-26; P. Wijnhout 3; N. J. Dol 4-12-15; A. de Wit 5-7-8-11-13-14- 16-19-21; J, van Diest 6-20; Joh. de Kui per 9-24; A. v. d. Poel 10; P. v. d. Zwet 17-25; J. v. d. Poel 18; B. Rijgersberg 22; Gebr. U Hort 33. ALPIIENSE VRIENDENCLUB Jonge duivenvlucht vanaf Quiëvrain, 203 km, aankomst le duif 1.59.40 uur '1489 m p/m) laatste vogel 2.8.2 uur (1419 m p/m) Concours open 9 min. J. K. Verhulst 1, 3, 10; Th. v. d. Elshout 2, 5; L. Starreveld 4; W. Tromp 6, 13; H. P. de Wit 7; J. Roda 8, 12; H Hoo- geveen 14. „DE LUCHTBODE" Wedvlucht vanaf Mous met jonge dui ven, afst. 187 km. De vogels werden ge lost om 10.40 uur. Aankomst le duif 12.32.3.4. De uitslag is als volgt: M. van Leeuwen 1, 2. 17. 29; G. Lamorèe 3, 6, 7, 19, 22; J. van Gerneren 4; A. Sytzema 5. 12, 13. 15. 20. 21; W. Koster 8. 9; J. de Kooter 10; H. van der Willik 11. 23; A. Verhoef 14. 27; J. Degen-kamp 16; N. J. van Buren 18. 24. 26, 30; C. F Middel koop 25: M. van den Berg 28. In con cours 120 duiven. „Alles is thans tezamen gesmeed" Nu de zevende Wereldjamboree giste- teren te Bad Ischl gesloten is. treffen de padvinders de voorbereidingen voor hun vertrek. Het weer was de laatste dagen slecht: het regende on ophoudelijk. Een groot deel van het kamp veranderde in een modderpoel en door deze glibberige massa zoch ten de padvinders zich een weg. Tot grote vreugde van het internatio nale gezelschap fleurde het weer Zon dag op. Het werd warmer en verschei dene modderplekken verdwenen. Men wilde de Jamboree reeds „Schlammbo- boree" gaan noemen, evenals dit met de Wereldjamboree die in 1929 in Bir- kenhaed werd gehouden, het geval was. Er was ook alle reden voor: sommigen hadden hun schoenen verloren in de taaie bagger en verscheidene padvinders togen naar Bad Ischl om zich een paar rubberlaarzen aan te schaffen. De Zwitserse en Oostenrijkse padvinders werden door alle buitenlanders benijd, omdat zij als bergbewoners hun tenten en bedden op verhogingen hadden ge sjord. Daardoor hadden zij minder last van het neerstromende regenwater. Opdanks het slechte weer. was het aantal bezoekers aan de Jamboree groot. Zondag bezochten ruim 55000 mensen het kamp, waardoor het totaal aantal bezoekers op 100.000 werd gebracht. De laatste dag van de Jamboree was we derom zonnig. Omstreeks elf uur kwa men alle deelnemers aan de Jamboree op het grote terrein in het kamp bijeen Als een verbroederde massa zong men nog eenmaal tezamen het Oostenrijkse Jamboreelied. Kampleider Klarer dankte alle deelne mers aan de Jamboree voor de getoon de fijne geest. Mr Wilson, de directeur van het Internationaal Padvindersbu reau sloot zich bij deze woorden aan. „Toen we op deze zevende Jamboree aankwamen waren we allen in con tingenten ingedeeld", zo sprak hij. „Thans is alles tezamen gesmeed". Mr Wilson herhaalde de afscheids- boodschap, die Baden Powell op de eer ste Wereldjamboree, nu 31 jaar geleden uitsprak. Daarin deed Baden Powell een krachtig beroep op de padvinders om de Jamboree-kameraadschap in de gehele wereld uit te dragen. In lange rijen schaarden de padvinders zich na deze toespraken arm in arm om de houten toren in het midden van het terrein. Na het zingen van „For old long syne" trokken zij achter de Nederlandse band het terrein af. Iedereen begaf zich toen naar het eigen kamp. Men is reeds begonnen met het afbre ken van de tenten. De Nederlandse padvinders vertrek ken hedenavond om 7 uur. Woensdag om 15.55 uur zal de trein in Arnhem arriveren. In Utrecht komt de trein om 16.52 uur aan. „DE ZWALUW" (Waddinxveen) Wedvlucht van Quivrain. Afstand 193 km. Duiven los te 11.45 uur. Aankomst eerste dAiif 1.50.20. De uitslag was D. M. de Gelder 1, 8; And. de Bruin 2; P. Baan 3. 5, 7, 14; H. Noordermeer 4; Abr. de Bruijn 6; T. Boere 9, 12; M. J. Versluis 10; L. de Bruijn 11, 18; C. Smit 13, 14; C. Toor 15; P. Loendersloot 16; D. de Leeuw 17; W. Boon 19; D. la Grand 20. „DE RIJNKLIEVERS" (Leiderdorp) Wedvlucht- met jonge duiven vanaf Cineü (België) afstand 212 km. De dui ven werden eerst op Maandag gelost om 6.30 uur. De le duif bereikte een snel heid van 1278 meter per minuut. De uit slag was als volgt: H. v. Al-phen 1; Ant. Polak 2. 6; Ohr. v. d. Pluym 3. 5; J. de Pan 4; J. C. Huber 7; M. Jongeleen 8; A. Gijzenij 9 en Joh. Veldt 10. de extra ere-prijzen werden gewonnen door H. v. Alphen. Ant Polak. Chr. v. d. Pluym. J- de Pan en J. C. Hubes. De volgende vlucht van Libramont zal gevlogen wor den ten bate van het Groene Kruis- sanatorium te Delft. Prijsregeling tarwe-oogst 1951. De St-iohting voor de Landbouw deelt mede. dat bij een richtprijs van f 24 25 per 100 kg. voor inlandse tarwe oogst 1951 een oplopende prijsschaal zal worden ingevoerd, welke in Augustus 1951 aanvangt met f. 0.80 beneden ge noemde richtprijs en in April 1952 ein- diigt met f. 0.80 per 100 kg. daarboven. Dit betekent, dat het Bedrijfschap er met de daarvoor ten dienste staande middelen naai- zal streven, dat de te lers in de hierna te noemen maanden de daarbij genoemde prijzen zullen maken voor tarwe van gezonde door sneekwaliteit met een vochtgehalte van 17% bij levering franco pakhuis han delaar. 1951: Augustus f. 23,45: September f. 23,65: October f. 23,85; November f. 24,05; December 24,25. 1952: Januari f. 24.45; Februari f24.65; Maart f. 24,85; April f. 25,05; Mei f. 25,05. Nieuwe commandant Ned. Detachement in Korea. MAJOOR CHRISTAN UIT NIEW GUINEA Het ligt in de bedoeling, aldus vernemen wy van officiële zijde, tot commandant van het Nederlandse Detachement te benoemen majoor Christan, thans chef staf van de Ko ninklijke Landmacht op Nieuw Gui nea. Majoor Chrislan is reeds onderweg naar ons land. DE STAKING BIJ DE „LAGO" Op de Statenvergadering der Ned. Antillen van gisteravon heeft de Sta-ten- voorzitter meegedeeld, dat de regerings raad weer naar Aruba is gegaan, omdat de toestand daar weer ernstiger is ge worden. De vergadering duurde dienten- jevolge slechts kort. Er zijn wederom mariniers op het terrein van de „Lago" gestationneerd. TERUGKERENDE LANDGENOTEN THANS IN OOST-BERLIJN. De 67 uit Rusland terugkerende Ne derlanders zijn gistermiddag in Oost- Berlijn aangekomen, tegelijk met 15 Fransen. Amerikaanse onderscheidingen voor Korea-detachement. SILVER STAR O.A. VOOR COMMANDANT EEKHOUT. Op 10 Augustus jl. zijn door de com mandant van de tweede Amerikaanse infanteriedivisie onderscheidingen uit gereikt aan zes leden van het Ned. Detachement V.N. De Silver Star hebben ontvangen luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout uit Den Haag, majoor G. N. Tack uit Hilversum en eerste luitenant C. Mon- terie uit Den Haag. De bronzen ster ontvingen kapitein C. J. van der Sluys uit Den Haag. kapi tein. F. de Haan uit Leeuwarden en sergeant der eerste klasse J, J. Sonke uit Driebergen. Het onderscheidingsteken van de „Unit Citation", op 10 Mei jl. toege kend aan het gehele detachement, werd op 9 Augustus jl. officieel uitgereikt door generaal James van Fleet. Dit te ken wordt gedragen op de rechter borstzak. De baton is effen blauw met een rand van goud. Op deze baton zul len de leden van het Ned. Detachement een tweede ereteken dragen in de vorm van een lauwertakje. omdat het deta chement de onderscheiding in feite tweemaal heeft verdiend. De ,Unit Citation" is namelijk niet alleen toege kend aan ons detachement, maar ook aan de gehele tweede Amerikaanse ln- fsnterie-divisie, waarbij het Nederlandse bataljon is ingedeeld. Schatgraverij op het' Egmondse strand. Zondagmiddag as. zal op het strand te Egmond „elkeen die daar een klei nigheid voor over heeft" kunnen gra ven naar een sohat, die „ergens" onder het zand begraven ligt. De schat bestaat uit een sierlijk ge beeldhouwde kist, waarin f.100 en eigenlijk moet worden gesproken van schatten nog 100 busjes, overal op het afgezette strandgebied ingegraven, waarin bonnen, die de gelukkige gra vers recht geven op waardevolle prij zen. Mocht niemand er ln slagen de „grote schat" te vinden dan zal zij worden opgegraven en onder alle deel nemers worden verloot. Deze naar Amerikaans voorbeeld nu voor het eerst in ons land georgani seerde schatgraverij gaat uit van het bestuur der St Vincentiusvereniging te Alkmaar. Op 13 Januari 1952 bestaat deze ver eniging 100 jaar en zjj wil bij die ge legenheid allen, die haar geregelde steun genieten, bijzonder gedenken. Het Egmondse strand wordt a.s. Zon dag o.a. door vlaggen, versiering en mu ziek tot een feestterrein gemaakt. Weer invallen in 6 Haagse speelclubs. De Haagse recherche heeft Zaterdag jj. omstreeks middernacht wederom invallen gedaan in zes speelclubs in Scheveningen en Den Haag. Het ver moeden bestond namelijk, dat in deze clubs, ondanks de waarschuwing van de Officier van Justitie, nog roulette of baccarat werd gespeeld. Dit bleek echter niet het geval te zijn. De politie trof in elk dezer clubs slechts enkele personen aan. die een kaartje legden of alleen maar zaten te praten. Er werden geen verdere maatregelen genomen en niemand werd aan een na der verhoor onderworpen. (Ineez. Med.-adv.) is heel dikwijls het begin van veel en vaak zeer langdurige narigheden. Zuivert en ontsmet open huidplekken met de krachtig desinlee- I HELDERE De leraar en het Raadslidmaatschap. ANTWOORD OP VRAGEN VAN DE HEER HOOGCARSPEL. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Hoogcarspel (C.P.N.) over de z.i. bestaande tenachterstelling van le raren aan HJB.S.-en bij leraren aan Gymnasia en Lycea, ingeval van een eventuele benoeming tot gemeente-, raadslid, heeft de minister van O., K. en W. geantwoord: De minister heeft kennis genomen van het besluit, op 5 Juli jl. genomen, door de Raad der gemeente Groningen, om een benoemd verklaard Raadslid niet tot de Raad toe te laten op grond van art. 25 der Gemeentewet, aange zien haar echtgenoot leraar is aan de Rijks H.B.S. te Groningen. De minister acht de regeling van art. 25 der Gemeentewet ten aanzien van het onderwijzend personeel niet bevre digend. Het bepaalde in dat artikel leidt o.m. tot een verschil in behandeling van de leraren bij het M. O. en van die bij het V.H.O. Ook heeft de toepassing van dat artikel moeilijkheden gegeven in de gevallen, dat een leraar aan een school voor middelbaar en voorberei dend hoger ondewrijs (Lyceum) tot lid van de Raad ener gemeente wordt be noemd. Met- zijn ambtgenoot van Bin nenlandse Zaken pleegt de minister overleg over de wijze om in dezen tot een oplossing te geraken, daar een wü2igmg van dit art. 25 van de Ge meentewet een onderdeel vormt van het in studie genomen vraagstuk van een herziening der bestaande regeling in zake de incompatiliteiten. is het de minister nog niet mogelijk mededelin gen omtrent dit overleg met zijn ambt genoot te doen. De minister mist de bevoegdheid het bedoeld besluit van de Raad der ge meente Groningen aan de Kroon ter vernietiging voor te leggen. BIJZONDERE POSTZEGELS IN 1952. In 1952 zullen weer verschillende bij zondere postzegels worden uitgegeven. Naast de bekende zomerzegels voor culturele, en sociale doeleinden (uit gifte Mei-Juni 1952) en de kinderpost zegels (uitgifte November-December 1952) zullen vermoedelijk nog de vol gende zegels uitkomen: een zegel met toeslag ter gelegenheid van de Jan van Riebeek-herdenking (uitgifte half Maart half April 1952); een „mijnen"-post- zegel zonder toeslag in verband met het 50-jarig bestaan van de Staatsmijnen (uitgifte omstreeks Mei 1952) en een serie postzegels ter gelegenheid van het eeuwfeest van de eerste Nederlandse postzegel en van het eeuwfeest van de Rijkstelegraaf. De Iteppostzegels (In ternationale tentoonstelling eeuwfeest postzegel) worden omstreeks Juni 1952 ln 4 waarden zonder toeslag uitgegeven. Restauratie Slothuis der Oranjes te Breda. De ministerraad heeft in zyn verjj. dering van gisteren de plannen goed. gekeurd voor de restauratie en verbe. tering van de aanleg van het paifc „Het Valkenberg" te Breda. In dere oude slottuin der Oranjes zal in 1953 de nationale manifestatie „Breda Oranjestad 1952" worden gehouden. De aanleg van dit by Bredanaar en vreemdeling geliefd wandelpark zal een grondige wijziging ondergaan en ook de vijvers zullen worden gewijzigd en verbeterd. Tijdens de feesten zal in he: Valkenberg een grote bloemenexpositie worden gehouden, waaraan Nederlandse en Belgische bloemisterijen en kwekers hun medewerking zullen verlenen. Nieuwe wandcontactdoos waarborgt veiligheid. UITVINDING VAN INWONER TE HALFWEG. Een voorschrift van de arbeidsinspec tie eist bij het gebruik van diverse ver plaatsbare electrisehe apparaten een dubbele beveiliging. Een tweede zicht bare aardleiding moet worden aange bracht als zulk een apparaat wordt aan gesloten. Deze op zich goede veiligheidsmaat regel wordt ln de praotijk nogal eens verwaarloosd. Reeds lang wordt gezocht naar „iets" da: een einde maakt aan de nog steeds veelvuldig voorkomende niet zelden do delijke ongelukken bij het gebruik van zulke electrisehe apparaten. De heer J. v. d. Buyser te Halfweg is er thans in geslaagd een contactdoos te construeren, die volledig de vereiste veiligheid biedt. Zowel de arbeidsinspectie als de di rectie van het vciligheidsmuseum heb ben zich vol lof over deze vinding uit gelaten. Het. op 'het oog enige verschil tussen de nieuwe en de tot nu toe gebruikte contactdoos ls een klep, die de doos toe dekt en dus voor het stopcontact ontoe gankelijk maakt. Eerst als een aardsleutel, die verbon den is met de tweede aardleiding van de machine of het electrisehe apparaat, ln de daarvoor terzijde van de doos uit gespaarde ruimte is gestoken valt de klep naar beneden en kan de stekker in het stopcontact worden gestoken De aardsleutel d.w.z. de tweede aard leiding kan eerst worden verwijderd als de stekker is verwilderd en de klep de doos weer geheel heeft toegesloten. Niet alleen in de grote zowel als kiel» ne industrie, doch ook in het huishou delijk gebruik, biedt deze constructie vol ledige veiligheidswaarborg. ZOUTKAMPER VISSER STRANDDE OP ENGELSMANPLAAT. De reddingboot „Insulinde" uit Oost- ma hom is gistermiddag uitgevaren naar de Engelsmanplaat tussen Ameland en Schiermonnikoog, waar zich een vis sersscheepje in moeilijkheden bevond. Dit scheepje bleek op de Zoutmanplaat gestrand. De „Insulinde" ls naar Oost- mahorn teruggekeerd; een andere Zout- kamper visser, Posthuma, zal trachten het gestrande vaartuig bij hoog water vlot te slepen. Raad van Vakcentralen 1 telegrafeert Ministerraad. I OVER BIJDRAGEN WONINGWET- BOUW 1950 De Raad van Vakcentralen heeft een telegram gestuurd aan de Minsterraad waarin hij zegt kennis te hebben ge nomen van de wijziging van 2 Augus- I tus van de beschikking bijdragen Wo- I ningwetbouw 1950. i De Raad stelt vast. dat de conse- quentie van deze wijziging betekent I een hurverhoging voor nieuwe woning wetwoningen en voor reeds gebouwde wonigwetwoningen waarvan de defini tieve financiering nog geregeld moet worden Deze huurverhoging zal vol gens de Raad vergaande gevolgen heb ben voor de loon- en prijspolitiek. De Raad verzoekt derhalve de Raad van Ministers dringend op korte termijn een onderhoud toe te staan, teneinde de maatregel en haar gevolgen nader te bespreken. TROUWE POSTDUIF Een vyf maanden oude postduif van de heer W. van Well te Alkmaar, die sinds de postduivenvlucht van Ze venbergen af op 15 Juli, waarbij 80 van de deelnemende duiven vermist werd, niet was teruggekeerd, is dezer dagen, dus na vier weken, op zijn hok teruggekeerd. De heer A. van Well hac juist van de Ned. Postduiven-Organi satie te Vlaardingen bericht ontvangen, cat zijn duif was gekomen bij mr J. Jeffs, Downland Avenue, Southwich m Sussex (Eng), die de duif Vrijdag bu gunstige wind had losgelaten. Om drie uur 's middags kwam de jonge post duif op zijn nest terug. Jonge Nederlanders naar Edinburgh Filmfestival. De Staatssecretaris van O., K en W. heeft aan vier jonge Nederlandse film kunstenaars een toelage verstrekt om hen in staat te stellen een bezoek te brengen aan het Edinburgh Filmwesti- val. Aangewezen zijn: mevr. Else van EpenDe Groot, filmcomponiste; Ytzen Brusse. regisseur van documentaires: Haittum Hoving, cameraman en John van der Meulen. •trucfilm-cameraman. Van Nederlandse zijde zijn voor dit Festival o.a. aangeboden: „De Neder landse Beeldhouwkunst in de Middel eeuwen" (Bert Haanstra); „Kermesse fantastique" (Joop Geeslnk); „Der zee ontrukt" (Herman van der Horst); „Gas" (Cefima-fllm). De Nederlandse Regering zal zich doen vertegenwoordigen door J. Gerhara Toonder, secretaris van de Beroepsver eniging van Nederlandse Cineasten. ZERKEN OP NEDERLANDSE OORLOGSGRAVEN TE AMERSFOORT De Nederlandse Oorlogsgraven stich ting is, na met het Departement van Oorlog tot overeensemming te zijn ëe' komen op .Rusthof" te Amersfoort overgegaan bot de vervanging der hou ten kruisen op de Nederlandse oorlogs- graven door zerken uit Franse kal steen. De 150 Nederlandse oorlogsgra ven die zioh in Amersfoort op .Rust hof" bevinden, krijgen nu een eenvou dige staande steen, waarop alleen naam en jaartallen zijn aangegeven. Op stenen der Rooms-Katholieke in ons land gesneuvelde geallieerde militairen wordt een kruis gebeiteld. Het ligt uj de bedoeling deze vervangingsmaatregel op alle Nederlandse oorlogsgraven w ons land door de voeren.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 4