Beweging tot omverwerping Rep. Indonesië mislukt Sovjel-Unie zal deelnemen aan conferentie in San Francisco Door voortijdige incidenten van ongeorganiseerden Grote organisatie wilde Sovjetbewind weerbericht Prof. Soepomo op weg naar ons land Generaal Gruenther: bewapening West Duitsland belangrijk vestigen Een grote georganiseerde bewc- ping tot omverwerping van de repu bliek Indonesië en vervanging daar van door een Sovjet-bewind is mis lukt. doordat ongeorganiseerde ele menten te Priok en Bogor (Buiten- lorg) incidenten hebben veroorzaakt, aldus bericht de „Javapost", welk blad „waarnemers te Soerabaja" ci teert. Het blad, dat verleden week op schudding verwekte door het bericht over een poging om de regering om ver te werpen en eer. Sovjet-regering in te stellen, schrijft thans, dat de re gering „betrouwbaar bewijsmateriaal" heeft gevonden, dat „onomstotelijk" in de richting zou leiden van buitenland se mogendheden. De grote illegale beweging waarvan het blad spreekt, zou voor de uitvoering van haar plannen gebruik willen maken van „organisaties in West- en Midden- Jara en voor Oost-Java van groepen in het gebied van Banjcewangi en Zuid- Malang, die "Barisan sakit hati' (strijd groep der gegriefden) genoemd kunnen worden". Volgens de „Javapost" zouden te Priok en Bogor incidenten zijn uitge lokt door andere buitenlandse illegale agenten, waardoor de grote illegale be weging tot omverwerping van de Repu blic Indonesië in het honderd liep. Het blad meldt voorts, dat genoemde Barisan door bemiddeling van een Chi nees burger een schrijven zou hebben gericht aan de regering van de Chinese volksrepubliek, waarin de zinsnede voor komt: „Bapak (vader) Mao verlos ons". REGERING WAS INGELICHT Volgens zegslieden van de „Java post" zou het de regering bekend zijn, dat de betrokken organisaties in ge- Amerikaanse hulp aan Spanje. De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft het plan goedgekeurd om Spanje mi litaire en economische bijstand ter waarde van 400.000.000 dollar te ver lenen. De commissie verwierp de cri- tiek van haar subcommissie (die met enkele andere leden een reis door Euro pa heeft gemaakt) op het Spaanse re giem. De sub-commissie had aangera- de oe bijstand te verlenen onder voor gaarde, dat de Spaanse regering „de door het Spaanse volk beminde vrij heden" zou bevorderen. De voltallige commissie echter schrapte de desbe treffende passage uit het rapport. De commissie zegt van oordeel te djn, dat het voor Spanje van essen tieel belang is, dat het opgenomen vordt in het grote plan „voor defensie tegen agressie". De sub-commissie had verklaard, dat het thans In de practijk niet mogelijk „wegens een aantal uiteenlopende redenen" om Spanje of Joego-Slavië ilt te nodigen lid te worden van het Atlantische pact. Het voorstel van de sub-commissie om het daarheen te leiden, dat het geld gebruikt werd voor militaire en economische zaken „die Spanje en de verenigde Staten ion de grootst moge- hlke mate zouden dienen" werd door qe voltallige commissie goedgekeurd. De „Bess" gekapseisd. bemanning slechts gedeeltelijk gered Het Noorse vrachtschip s.s. „Bess" is gekapseisd en moet als verloren be schouwd worden. De bemanning be stond uit 38 koppen. Op een vlot werden 12 tot 15 sohip- Welingen aangetroffen. De Duitse ..Adolf" heeft 8 Noren en een Sered. Het Deense vissersvaartuig .Lady1 pikte op 40 mijl ten Westen van "e' hchtschip Hornsed I zes dode Noren oo Onder de overlevenden bevinden zich tïl£fa?VOerder' de tweede stuurman, de machinist, een hofmeesteres, een nessboy en een passagier. Koesong weer in impasse. eiPL defega.ties der Verenigde Naties de communisten hebben heden Y°°r de 24ste maal ver- urr bijeenkomst duurde twee m *n veertlg minuten. Besloten werd Lt.-wc-0 Weer bijeen te komen De oude friiiir weer in?etTeden en de Noor- h<?uden opnieuw vast aan de breedtegraad: Wisselend bewolkt. Wiefwaeht tot morgenavond: fnkéle bewolkt met aanvankelijk Wk.I wacnt «lei", buien »ersDr*id voorkomende lichte aJmatige wind uit terati,iJLe rl^tineen- Iets hogere tem den. (Opgemaakt te 10 uur). 15 AUGUSTUS. S*0D: 5,22 uur: onder: 20.06 uur. 19-42 uur^ onder: 2.22 uur. ^oogwater te Katwijk te 1.17 en 13.53 ^'1 nummer bestaat uit 6 pag. heel Indonesië instructies zouden heb ben ontvangen om zich voor te berei den op een algemene actie. Het sein zou weldra gegeven worden. De nodige wapens zouden uit hot buitenland ko men, o.m. zouden z«j uit Singapore ge smokkeld worden. De correspondent van Aneta seint, dat vertegenwoordigers van de communisti sche partij te Medan bij de gouverneur van Oost-Sumatra hebben geprotesteerd tegen arrestaties van communistische leiders tijdens de razzia's. ARRESTATIES VAN EN HUIS ZOEKING BIJ COMMUNISTEN Het linkse te Medan verschijnende dagblad „Rakjat" bericht, dat de commissaris van Noord-Sumatra van de P.K.L (Communistische partij)Joe- soef Adjitorop, en voorts Abdoel Ka- rim en andere leden van de P.K.I. zijn gearresteerd. Het blad publiceert in totaal 15 na men van te Medan en elders in Oost- Sumatra gearresteerde communisten. Voorts zouden huiszoekingen zijn ver richt in het kantoor van de P.K.I. te Medan en het bureau van de Sobsi (Communistische Vakcentrale), waar het gehele archief in beslag werd geno men Naar voorts verluidt, zijn ook ver scheidene personen aangehouden, die vooraanstaande posities bekleedden in de voormalige deelstaat Oost-Sumatra, zoals Tengkoe Saidboen, de Sultan van Asahan. Onder de gearresteerdne bevin den zich ongeveer 50 Chinezen en 4 N e- derlanders. In verband daar mede heeft het Nederlandse Commissa riaat contact met de autoriteiten opge nomen. RUIM 60 ARRESTATIES TE DJAKARTA. Nader vernemen wij, dat het aantel arrestaties te Djakarta in de laatste da gen meer dan 60 beloopt. Onder de ar restanten berinden zich 2 Chinezen. De arrestaties werden verricht door het basiscommando en houden verband met de gebeurtenissen te Priok, in de vorige week. zo wordt van bevoegde zijde ver nomen. MILITAIRE BEKENDMAKING In een officiële bekendmaking van de militaire autoriteiten wordt ge zegd, dat de legerleiding in Oost-Su matra reeds lang vermoedde, dat cr elementen aanwezig waren, wier doel het is de veiligheid te verstoren. De gebeurtenissen op Java in de laatste tijd versterkten deze vermoedens. Op 6 Augustus kregen alle eenhe den van leger en politie in de Karo- landen, Bovcn-Langkat, Deli en Bo- ven-Serdang opdracht tot een actie, teneinde de ongeregelde benden en andere rustverstorende elementen te vernietigen. Bank zij de volledige steun van de bevolking en de plaatselijke instanties konden vele bendeleden in gerekend worden en hun wapens in beslag genomen. Op 11 Augustus kre gen de machtsinstellingen opdracht elders in Oost-Sumatra, met inbegrip van Medan. zuiveringsacties en raz zia's uit te voeren met hetzelfde doel, aldus de bekendmaking. Als een rem? Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medege deeld, dat de Sovjet-Unie de uitnodi ging om de conferentie over het Ja panse vredesverdrag bij te wonen, heeft aanvaard. De conferentie zal op 4 September te San Francisco beginnen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken deelde voorts mede, dat de Sovjet-delegatie geleid zal worden door Gromyko, waarnemend minister van buitenlandse zaken. Tevens heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken bekend gemaakt, dat een derde, herzien ont werp voor een Japans vredesverdrag, dat gisteren gereed is gekomen, reeds onder de belanghebbende regeringen rondgaat. Voor de conferentie zijn 49 landen uitgenodigd. Tot nu toe hebben onge veer 24 landen te kennen gegeven, dat zij aan de conferentie zullen deelne men. De Sovjet-nota, waarin de uitnodi ging wordt aanvaard, geeft geen aan wijzing of de Sovjet-regering het vre desverdrag zal ondertekenen. Waarnemers in Washington zijn zeer verrast, dat de Sovjet-Unie heeft toe gestemd aan de conferentie deel te ne men zonder dat communistisch China deelneemt. De vraag doet zioh voor, aldus de waarnemers, of de Russen van plan zijn de besprekingen te hinderen en het de delegaties onmogelijk te maken het voorgenomen doel te bereiken. Men neemt aan, dat het eerste ge schilpunt zal zijn de toelating van communistisch China. In diplomatieke kringen in' Londen meent men, dat het deelnemen van de Sovjet-Unie aan de conferentie te San Francisco betekent daarvan een forme le bijeenkomst te maken tot een be langrijk treffen tussen Oost en West- De Sovjet-Unie heeft herhaaldelijk te kennen gegeven, dat zij geen vredes verdrag zou tekenen, waaraan de Chi nese volksrepubliek geen deel zou heb ben en verwacht moet worden, dat de Sovjet-delegatie de grondbeginselen van het verdrag zal betwisten, aldus deze kringen. De plannen zijn, dat de conferentie van 4 tot 9 September zal duren en de ondertekenaars slechts verklaringen over het verdrag zullen afleggen. Er Is in dit tijdsbestek geen ruimte voor de batten over grondbeginselen. Men zou voor de keuze komen te staan de con ferentie te sluiten of te verlengen op een ogenblik, dat de ministers van bui tenlandse zaken van de drie grote De zesde zitting van de Verenigde Naties in algemene vergadering zal op 6 November a s. te Parijs ge opend worden Dit zal de tweede keer zijn. dat Frankrijk de vergade ring van de Verenigde Naties ont- vartgt. De vorige maal heeft men reeds de nodige ervaring opgedaan en daarom zijn de voorbereidingen thans omvangrijker, doch gemak kelijker. De vergadering zat opnieuw gehou den worden in het paleis van ChaillotOnr voldoende ruimte te Doel: werkelijke samenwerking tot stand brengen Uniestafuut z.i. niet „levend". Prof. Soepomo. de speciale ambas sadeur van de Republik Indonesia, j is vanochtend met mr Zain, hoofd ambtenaar van het Indonesische Mi nisterie van Buitenlandse Zaken, als adviseur, naar ons land vertrokken voor het voeren van informele voor bereidende besprekingen met de Ne derlandse regering en Nederlandse politieke kringen over de wijze, waar op de overeenkomsten van de R.T.C. zouden kunnen worden opgeheven. Prof. Soepomo. die op het vliegveld Kemajoran werd uitgeleid door de plaatsvervangend Nederlandse Hoge Commissaris, deelde mede: ..Zoals be kend. zal ik voorbereidende besprekin een voeren over de vervanging van het Uniestatuut door een gewoon interna tionaal verdrag. Andere overeenkom sten van de R.T.C betreffende de sa menwerking tussen Indonesië en Ne derland zullen eveneens in beschou wing worden genomen. Natuurlijk zal ik onze nationale eis inzake West- Irian niet vergeten. Ons doel is tussen Indonesië en Nederland een werkelijke samenwer king tot stand te brengen, vrii van enige psychologische druk en voor delig voor beide partijen. De Unie is een vorm van samenwerking, die ge bleken is niet „levend" te zijn en die Westelijke mogendheden besprekingen moeten voeren in Washington en Ot tawa. Voorts meent men in diplomatieke kringen, dat het besluit van de Sovjet- Unie de invloeden in New Delhi, die te gen de medeondertekening van India zijn, versterken zal. Ook een woordvoerder van het Pa- rijse ministerie van buitenlandse za ken heeft zich in gereserveerde zin uit gelaten. Men ziet in de Sovjet-stap een nieuwe fase in de „vredescampagne", in zo verre, dat de jongste step de Amerikanen in hun politiek zou kun nen hinderen. Men vreest in zekere kringen voor obstructie van Russische zijde. krijgen worden enige tijdelijke ge bouwen nabij het Paleis de Chaillot opgericht. Overzicht van de tijdelijke gebou wen rond het Paleis de Chaillot mei op de voorgrond de vijver in de tuin van het Paleis. de werkelijke samenwerking slechts heeft belemmerd. Zowel in Nederlandse als in Indo nesische kringen beseft men dit feit ten volle. Het Uniestatuut moet vervangen wor- dep. Ik ben er van overtuigd, dat Ne derland de bedoeling van Indonesië zal begriipen. Het bereiken van een geest en vorm van samenwerking, die wer kelijk door het volk kunnen worden aanvaard, is niet slechts een zaak van Indonesië en Nederland, doch in het belang van de gehele wereld", aldus Soenomo. Nieuwe Oost-Duitse verkeersbelemmering. De Oost-Duitse spoorwegen hebben geweigerd West-Duitse goederenwagons, die met de nieuwe registratietekens „DB" (Deutsche Bundesrepubliek) in plaats van „DR" (Deutsches Reich) ge merkt zijn, in Oost-Duitsland toe te laten. Een functionaris in Berlijn heeft ver klaard, dat als de Oost-Duitse spoor wegen blijven weigeren „DB"-wagen toe te laten, de West-Duitse autoriteiten als tegenmaatregel Oost-Duitse wagens, gemerkt met „DDR" (Deutsohes Demo- kratische Republik), zouden kunnen wei geren. VLIEGTUIG IN AMERIKA VERONGELUKT Tien doden, 12 gewonden Een viermotorig vliegtuig is tegen een heuvel in het Zuidelijk deel van de industriële wijk van Seattle (staat Washington) te pletter gevallen en in brand gevlogen. Gebouwen in de na bijheid van het ongeluk vatten vLir door rondvliegende stukken van het brandende wrak. Het verongelukte toestel is een „B- 50"-vliegend reuzenfort. Toen de „B- 50" neerstortte vond in het wrak een ontplof if ng plaats „als die van een bom". Tenminste tien personen zijn om het leven gekomen, terwijl twaalf anderen werden gewond. Brandweerlieden on derzoeken de smeulende resten van vliegtuig en huizen, om te zien of zich nog meer slachtoffers onder het puin berinden. HEVIGE AARDBEVING GEREGISTREERD. Een seismoloog te Dorking in Surrey (Eng.) heeft gisteravond om 19.39 Ne derlandse tiid de zwaarste aardbevine van het jaar geregistreerd. De plaats was moeilijk te bepalen, maar kon niet ver zijn. Ook de observatoria van Livorno en Faënza. in Italië, hebben aardschokken ..van buitengewone hevigheid" geregis treerd. Volgens het observatorium van Livorno waren de schokken gedurende een periode van 35 minuten waar te nemen Het epicentrum der beving zou mogelijk ln Oost-Griekenland kunnen ziin gelegen. De afstand van Livorno waarop de aardbeving plaats vond. werd opgegeven als 2450 kilometer. Het observatorium te Faënza kon slechts de eerste schok registreren. Deze was zo hevig, dat de instrumenten werden beschadigd waardoor de graad van herigheid der volgende schokken niet meer kon worden gemeten. In onte grootste industriestad van het Zuiden. Eindhoven, wordt een nieuw stadhuis gebouwd. Een der vleugels van dit nieuwe bouwwerk is zo goed als gereed. Autobus in Italië in meer gestort. 37 SLACHTOFFERS. In het Venostada.1. In Noord-ItallS, is een autobus in een klein meer tel water geraakt. 37 personen ziin ver dronken. Slechts een vrouw kon gered wor den. Zii wist op het laatste ogenblik uit een raam te klimmen. Onder da omgekomenen bevinden zich Italianen en buitenlanders. De autobus verloor een wiel. reed daardoor de weg af en stortte 25 meter omlaag in het meertje. Politie en brandweer uit Bolzano en Merano snel den naar de plaats van het onseluk. maar stonden machteloos. De bus ligt op de bodem van het meer. op dertien meter diepte. EEN GROT TEN ZUIDWESTEN VAN PAU ONTDEKT Dicht bij de Frans-Spaanse grens* bij de pas Pierre Saint-Martin ten Zuid-Westen van Pau, stelt een expe ditie onder leiding van de Belgischs professor Cosijns en de Britse professor Ohialini, een genaturaliseerde Italiaan, een onderzoek in naar een nieuw ont dekte grot. Zondag is een lid van de expeditie, een horlogemaker uit de Pyreneeëin, Lepineux genaamd, als eerste in de grot afgedaald, later gevolgd door drie anderen. Zij hebben een speciale kam peeruitrusting bij zich en staan tele fonisch in verbinding met professor Cosijns en de anderen. De vier onderzoekers bevinden zich op 382 meter diepte (de ingang van de grot ligt op 1800 meter boven de zeespiegel) en zij hebben medegedeeld, dat de temperatuur min acht graden celsius is. Gistermorgen hebben zij een begin gemaakt met het onderzoek ero prof. Cosijns meegedeeld dat zij aam -de ingang van een grote galerij staan, 100 meter hoog en 75 meter breed, die bezaaid ligt met enorme keien. De vier mannen zetten hun onderzoekingen voort en over enige dagen zullen prof. Cosijns en prof. Chialini zich bij hen voegen. VIER ROEMENEN WEGENS SPIONNAGE TER DOOD VEROORDEELD Volgens een te Londen ontvangen be richt van het Roemeense persbureau zijn vier Roemenen op beschuldiging van spionnage voor Engeland ter dood veroordeeld. Vier anderen werden veroordeeld tot dwangarbeid variërend van 12 tot 25 jaar met verval van burgerrechten en confiscatie van persoonlijke eigendom men. „Van Galen" in actie bij Tsjongdjin. De opperbevelhebber van de vloot der V.N. maakt bekend, dat de Ne derlandse torpedobootjager „Van Ga len" zich gisteren bij het eskader heeft gevoegd en heeft deelgenomen aan het beschieten van het gebied van Tsjongdjin aan de Oostkust van Korea. De „Van Galen" opende het vuur op bruggen, spoorlijnen en troe penconcentraties. 370 granaten wer den afgevuurd. Europa één is zeer sterk. De chef van de staf van generaal Eisenhower, luitenant-generaal Gruen ther. heeft getuigenis afgelegd voor een congrescommissie. Het getuigenis is door de commissie in geheime zitting aangehoord. Heden is een verslag er van voor publicatie vrygeg ven. „Het is van zeer groot belang dat West-Duitsland wordt ingeschakeld bij de verdediging van West-Europa", al dus luitenant-generaal Gruenther. die verder nog zeide: 1. „Ik ben niet van mening dat de Sovjet-unie er ook in Europa in zou slagen een "Koreaanse oorlog te doen uitbreken, indien zij daarbij slechts van haar vazalstaten gebruik zou wil len maken. 2. De Russische satellieten op de Bal kan zijn niet sterk genoeg voor een oorlog, hun troepen zijn slechts bruik baar, indien zij bij het Russische leger worden ingelijfd. 3. Indien de Sovjet-unie en haar va zalstaten Joego-Slarië zouden aanval len zou dit mogelijk een begin van een derde wereld-oorlog betekenen' „De tijd" vervolgde generaal Gruen ther, „werkt voor het Westen en niet voor de communisten. De geschiedenis zal eens de Koreaanse oorlog als een der grootste Russisdhe fouten boek staven Deze oorlog heeft het aanzien gegeven aan een beten van gebeurte nissen, die voordat het einde er van is bereikt, zullen hebben geleid tot de grootste machtsconcentratie, welke de wereld ooit heetf aanschouwd". En hij besloot met de woorden: „In dien wij de 176 mlllioen Europeanen in. 'beweging kunnen krijgen en dan spreek ik nog niet eens van het pro ductievermogen der Verenigde Sta ten is èr vrijwel niets, dat wij niet tot stand zouden kunnen brengen". 90ste Jaargang DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951 00 No. 27379 Directeur; J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer t 5 15 per kwartaal; t. 0.40 per weekTelefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1