li* MERIKA r„6EEN BLIJVENDE STAD'' Schiphol Idle wild verbluffend spel met tijd en afstand een alledaagse zaak Herman van Hatfum J Radio-programma ZATERDAG 11 AUGUSTUS Een onzer edewerkers maakt, onder auspiciën van het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken, een reis door de nieuwe wereld- Als voorlopig resultaat schrijft hij een reeks indrukken, waarvan hierbij het eerste. (Van één onzer medewerkers") New York. 6 Augustus. Nog geen vierentwintig uur geleden betaalde ik de gemeente-ontvanger van mijn woonplaats het vullnisophaalreeht om met een financieel blanke lei te kunnen vertrekken en nu zit ik op de 18e verdieping in één van de 1200 ka- bers (met bad) van het middelgrote Henry Hudson-hotel met uitzicht op de wonderlijkste stad van de wereld. Tussen deze twee contrasien in liggen de Oceaanvlucht met de ..Soerabaja" en de eerste onderdompeling in New York. En het merkwaardige, en in zekere zin teleurstellende, is. dat de mens van onze dagen dit tooh eigenlijk verbluffende spel met tijd en afstand als een alle daagse zaak beschouwt. Tien jaar geleden was de oversteek van Schokland naar New Foundland zehs in de ogen van de geroutineerde piloot nog een klein avontuur. Na de oorlog is het een algemeen aanvaarde route geworden, gevlogen door KLM. Engelsen. Amerikanen. Belgen, Zweden, kortom door vrijwel alle landen met luchtvaartmaatschappijen, een route, welke vanwege de moeilijke navigatie boven de kleine vierduizend kilometer water nog altijd als proloog een paar uur rekenwerk vraagt, maar overigens uitgevoerd wordt met de regelmaat van het trammetje naar Volendam. Viruly, algemeen-chef-vlieger van de KL.M, en met Mol. van Veen en daal en Both het ere-kwartet vormend, dat (per man) 550 om en bij aan de 18.000 vlieg uren toe is, houdt nog steeds van zijn zo wetenschappelijk geworden vak en hij hoopt er. ondanks zijn 46 jaren, nog een s'evige tijd mee door te gaan, maar hij vertelde rnjj tevens het avontuur en de toeristische voordelen van vroeger te missen. De millioenen kostende vlieg tuigen immers kunnen geen dagen on productief in een rustig hoekje van het vliegtuig staan en bijgevolg is er voor de /llllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een onzer medewerkers maakt, on der auspiciën van het Amerikaanse departement van buitenlandse za ken. een reis door de nieuwe wereld. Als voorlopig resultaat schrijft hij een reeks indrukken, waarvan hier bij het eerste. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bemanning van gezellige uitstapjes na genoeg geen sprake meer. Neem nu een vlucht als deze met de „Soerabaja". 's Avonds om tien uur af scheid van Schiphol, twee uur later lan ding bij het Schotse stadje Prestwick. waar slaperig verveelde vliegveldkellners bereid bleken de late gas'en een kopje thee te offreren. Na deze pauze de lange ruk over de Oceaan, tijdens welke wij met z'n veertigen in de passagiersruim te zonder verweer vele lekkernijen en bovendien een vriendelijke slaap konden aanvaarden, welke voor Viruly en zijn negen assistenten uiteraard taboe was. tien uur lang boven wolken en water en dan doemt New Poundland op. een onafzienbare coPectie bossen en meren en midden in deze volstrekte eenzaam heid een aantal houten gebouwen, een modem restaurant, de wijdte van een vliegvehl en een daar zielig verdwaalde kleine kermis.: Gander. Een strafkolo nie naar mijn smaak, dit Canadese Gander, nu in Augustus geplaagd door een gure herfstachtige wind en drie kwart van het jaar onbarmhartig koud, maar in het kader van het internatio nale luchtverkeer over de Atlantische Oceaan van enorm belang. Hier immers komen alle constellations, s'ratocrui- sers en hoe ze meer mogen heten, nieu we kracht opdoen na de brandstof slur pende oversteek of omgekeerd zich voor bereiden op de sprong naar Prestwick. Na Gander volgen nog eens bossen, me ren en eenzaamheid van de rest van New Foundland en Nova- Scotia, en dan ten slotte, ongeveer 17 vlieguren na Schiphol, komt 's werelds grootste lucht haven in zicht: Tdlewild. Vier dubbele startbanen en lage bescheiden noodge bouwen, want New York's nieuwe vlieg veld is nog in wording Hier stappen Vi ruly en de zijnen uit hun constellation, slaperig en slechts met groot verlangen VOETBAL. SCHAAP TOCH NAAR FRANKRIJK VERTROKKEN. Na een nieuw overleg met ae verte genwoordigers van de tweede klasse profclub Toulouse heeft de Gooispeler Rinus Schaap alsnog besloten naar Frankrijk te vertrekken. Gistermorgen is hy naar Amsterdam gereisd om daar over te stappen in de Paryse trein. ZILVEREN BAVO-BAL TOURNOOI V.V.S.B. Programma voor morgen: 12 uur: SJCOranje Zwart; 1 15 uur: VVSBConcordia. 2.30 uur: Ver- li eversronde; 3.45 uur: Winnaarsronde. Opstelling VVSB: F. Kortekaas, J Braun, P. Pesschier, W. v. Duin. C v. d. Togt. C. de Wit, C. Koomen. J v. Duin. G. v. Gijlswyk, J. Nederstigt, C. Braun. WIELRENNEN. SWIFT-COMBINATIE. De laatste rit van de competitie is een week uitgesteld in verband met- de afvaardiging naar Oxford. Inplaats hiervan wordt Zondag een 60 K.M. trainingsrit gereden. Vertrek 9.30 uur. naar een goed bed. en over anderhalve dag zou hun verlof in New York al weer ten einde zijn. waarmee gezegd wil zijn dat van toeristisohe genoegens voor deze KLM-ers heel weinig sprake kan zijn. De Amerikanen zijn van plan me ge durende een maand een groot st-uk van hun land te la-ten zien. Ge begrijpt dat dit een onderdompeling wordt. Ik ga als het ware even kopje-onder in de jonge, machtig en ook enorm gecompli ceerde „Verenigde Staten", zal daarbij mijn og?n wijd open zetten, terwijl mijn verstand zal pogen iets te begrijpen van wat üc zie. Voorlopig echter zullen het persoonlijke indrukken blijven. Mis schien, dat ik na die maand, wanneer ik weer in Schiphol „boven water" kom. het zal wagen een enkele concl-usie neer te schrijven. RECORDPOGING VAN HARRIS EN VAN VLIET MISLUKT. Tijdens wielerwedstrijden in het Maindy Stadion te Cardiff slaagden onze landgenoot Arie van Vliet en de Brit Reg Harris, wereldkampioen sprint professionals, er niet in om de Britse records op de kwart en de halve mijl. staande start, te verbeteren. Van Vliet bleef 0.9 seconden boven het record op de kwart mijl, dat met 27,8 sec. op naam van Harris staat, terwijl de Engelsman voor de halve mijl, staa-nde start, een tijd van 56.4 sec. voor zich liet noteren, hetgeen 0.4 sec. meer was dan het Britse record, dat op naam van onze landgenoot staat. TENNIS. CANADA—VER. STATEN 0—2. De uitslagen van de eerste enkelspe len in de finale van de Noord-Ameri kaanse zone voor de Daviscup tussen Canada en de Verenigde Staten, welke te Montreal worden gehouden, luiden: Tra-bert (V.S.) slaat Main (Canada) 6—1, 6—2, 6—3; Savitt (V.S.) slaat Macken (Canada) 6—3. 61. 6—1 Hiermede leiden de Ver. Staten -met 2-0. K AMPIO EN SC H APPEN NEDERLANDSE TENNISLERAREN Op het tennis-park „Hanenburg" wer den de wedstrijden om het kampoen- schap van Nederland voor tennisleraren end er slechte weersomstandigheden voortgezet. De uitslagen zijn: Enkelspel kwart finale J. de Mos slaat Buytelaar 60. 61, 63; Schuuïing slaat G. W. Mulder 6—2. 5—7. 6—4, 4—6. 6-2-; H Hem-, mes slaat Bruin 64, 64, 62, Dubbelspel kwartfinale A. Dekkers en Bruin slaan Corstjens en van Sehie 63, 1210, 10—8; Sohuuri-ng en A. Hemmes slaan van der Torre en van Vliet 61. 62, 60; G. W. Mulder en van Beem slaan G. Bal je en B. Balje 6-1,62, 57, 64. (Ingëz. Mcd.-adv.) DRAVERIJ TE NOORDWIJK. Op 15 Aug. organiseert de Noordwijkse harddraverij vereniging Prinses Irene de wedstrijd cp de korte baan om het kampioenschap van Zuid-Holland. Hiervoor schreven vrijwel alle favorie ten op de kortebaan reeds in. De baan w:ordt uitgezet aan de Noordboulevard. GOLF. Flory van Donck voor de vierde maal Internationaal Open Kampioen van Nederland. HORN'E EX BROWN SAMEX TWEEDE. Fraai en spannend golf door de lei dende professionals op de tweede dag van het Int Open Kampioenschap op de Kennemer Golf en Country Club te Zand-voort. heeft ten slotte tot resul taat gehad, dat Flory Van Donck van de Royal Golf Club de Belgique, die ook in '36, '37 en '46 de titel veroverde, kampioen werd. Na de eerste dag lag hij nog gelijk met de Britse professional Reginald Horne van de Hendon G.C. met een totaal van 141 en na de derde ronde 's morgens op de tweede dag was Van Donck zelfs twee slagen afgeval len. Door een ronde van 71 had hij zijn totaal gebracht op 212. terwijl Horne 69 scoorde voor een totaal van 210. De laatste ronde heeft echter de doorslag gegeven. Van Donck bleef constant uitstekend spelen en maakte 69 voor een totaal van 281. terwijl Hor ne op de 10e hole van de laatste ron de zijn kansen bedierf, door op deze korte hole zijn drive in de rough te slaan en een vijf te maken, waardoor hy 73 moest noteren voor een totaal van 283. Hij eindigde daarmede gelijk op de tweede plaats met Eric Brown (Hartsbourne G.C.), die zich door het missen van een putt op de laatste hole de tweede prijs zag ontgaan. Nu moest hij met Horne de tweede en derde prijs delen. De uitslagen luiden: 1. F van Donck (Royal G.C. de Bel gique) 281 (67—74—71—69': 2 en 3. R Home Hendon G.C.' 283 (68—73—69— 73) en E. C. Brown (Hartsbourne G.C.) 283 (74—71—67—71-; 4 W. S. Forrester (RG. de Belgique) 287 (70—74—76— 67); 5. en 6. Cecil S. Denny (Thorpe Hall G.C.) 289 (75—69—77—68) en Has san Hassanein (Cairo) 289 717573 —70); 7 Albert Pelissier Port. Marly) 292 (73—74—73—72). Ie Ned. Professional J. Rühl (Kenne mer G. en CC.) 293 (74—70—76—73); le amateur W. Graham Lockey (Aal burg G.C. Denemarken) 318 7985— 8371)zijn laatste ronde van 71 be tekent een nieuw amateur baanrecord voor de Kennemer G. en C.C. SCHAKEN. Jeugdkampioenschap schaken. VAX BESEUELEX ^BIJ DE HOOGSTE Bondswedstrijden te Rotterdam teneia^ Wat wel te verwachten was gww de gelijke stand van alle deelnemers rï de vierde ronde van het jeug&amy oenschap, is ook gebeurd: debeslÉsh," kon in de laatste ronde niet worotr verkregen, want drie spelers eindige gelijk op de hoogste plaatsen. En co» stadgenoot van Bemmelen is éen hen. Hij versloeg van der Wolk (Eir^ hoven), terwijl Staal Amsterdam! vö van van der Pol (Boekelo) en Gc"- (Den Helder) van de Ruiter (Utrech' De eindstand werd: 1. 2 en 3. P r' van Bemmelen (Leiden), w. j Qi- (Den Helder) en J. Staal (Amsterdam allen 3 pt„ voorts J. H. van oer p-' (Boekelo). T. de Ruiter (Utrecht) en E. ven der Wolk (Eindhoven), allen 2 pc. Het bestuur van de KN.S.B. heeft nu besloten, dat de drie hoogst-uitkomen- den van het jeugdkampioenschap voi. gende week in Amsterdam (waar d> voorrende voor het kampioenschap va Nederland seniores dan toch word; ge- speeld) een beslissende dubbelrol?» driekamp om de titel zullen spelen, h overweging is nog of de Rotterdammer Versnel, die in groep B van de voorren, de gelijk met Staal en Geus eindigde maar door toepassing van het svsteeaj Sonnen born-Berger afviel, en a'e Ter- li ezersronde van het jeugdkampioen schap met 5 uit 5 onbedreigd won daaraan zal worden toegevoegd. Hoeï'd het ongetwijfeld waar is, dat Versnel van gelijke sterkte als de zes finalisten geacht kan worden, zouden wij zijn ais. nog toevoegen aan de winnaars drie. kamp in hoge mate onjuist en tegen over de zes finalisten onbillijk achten. In dat geval zou met evenveel recht van Bemmelen direct t-ot kampioen kunnen worden aangewezen, want in c? voorronde ls hij als no. 1 boven cè deelnemers aan de beslissingspartiif; geëindigd! In de hoogste groep van de bonds, wedstrijden werd de Hagenaar Drs. J. Muilwijk onbedreigd winnaar met 6 punten uit 7 partijen. Dit was geheel overeenkomstig de verwachting, wan} hij was de enige deelnemer van klasse. NOORDWIJKERS VERSUS BADGASTEN. De datum voor de revanche schaak, wedstrijd tussen de badgasten en Noord- wijkers is veranderd van Maandag 13 Aug. in Dinsdag 14 Aug Zoals bekeri wonnen de badgasten de eerste wed strijd (met 12%—7%), wat sinds 19M niet meer was voorgekomen. FEUILLETON OORSPRONKELIJK FEUILLETON door 2). In het begLn „los" hü veel. Dat was zo zijn gewoonte, hoewel hij een groot ta lent had voor improviseren. Hij wilde eerst zichzelf de tijd gunnen om er „in" te komen. Forceren was altijd uit den •bcze. Was hij eenmaal op dreef, had hij eerst die onzichtbare band gelegd tus sen hem en zijn hoorders, dan kon hij gerust, zonder gevaar voor ontsporin gen, wat losser worden van zijn aante keningen, En dan sprak hij vaak lange tyd achtereen zonder een blik in zijn boekje te slaan, omdat hem tijdens het soreken samenhangen en illustraties te binnen vielen, die op zijn studeerkamer •niet wilden komen. De juiste uitdruk king, het trefzekere woord, het goede voorbeeld, waarnaar hij in de een zaamheid vaak biddend zooht, wilden soms eensklaps komen, wanneer hij voelde begrepen te worden, wanneer de zwijgende sympathie van de gemeente daar voor hem inspireerde. Voor deze eerste keer hield hij zich strikt aan zijn tekst. En aan de klassie ke indellng-in-drieén van de preek, waarbij hij vóór de tussenzang de histo rische uitleg en daarna de practische toepassing gaf. De chronologie van zijn tekst keerde hij om door achtereenvol gens te spreken over: de wijngaard, de arbeiders en de Heer des oogstes. E11 hcewel het eerste gedeelte van de tekst, in die tijd, hem meer aansprak dan het tweede, bepaalde hij zijn hoorders niet temin bij de noodzaak van het gebed tot de Heer om arbeiders in Zijn wijn gaard uit te zenden. Toen de middenzang in zicht kwam, stond dominee Rijpstra op de kansel alsof hij er al vijfentwintig jaar had gestaan. De vreugde van het spre ken had geheel bezit van heim genomen. En de critische ogen van Laersi, die daar zo vlak onder heim op de plaats in de ouderlingenbank zat, vermoohten die vreugde niet meer te temperen. Het prille Maartse zonnetje wierp zijn eerste stralen door de stampvolle kerk. Het in het begin nogal hinderlijke voet- geschuifel, het ingehouden hoesten van de verkouden gemeenteleden had geheel opgehouden en niets verbrak meer de plechtig stilte in het kerkgebouw dan de volle, klankrijke stem van de jonge prediker. Met bewogen stem verhaalde (hij van de arbeid van de Oosterling, van de betekenis, die de oogst voor de bewoners van de warme landen heeft en van de veel grotere afhankelijkheid van de natuur, daar in de vreemde, de landen met hun grote droogten en al lesvernietigende overstromingen. Een klein incident dreigde even de aandacht af te leiden. In het vuur van zijn 6preken lette hij er minder op wat vóór hem op de grote altijd opengesla gen statenbijbel was gelegd of aan de kant was Ingeschoven. En zo kon het gebeuren, dat een onverhoedse arm zwaai, die louter een illustratieve taak had, in zijn vaart het blaadje met af kondigingen, dat opzij was ingeschoven, meenam en na een dwarreltocht langs de preekstoel vlak naast de ouderlin genbank op de grond deed 'belanden. Even haperde Rijpstra. Maar de senior onder de ouderlingen, de grijze Geurts, die recht tegenover Laersi zat. had het onheil bemerkt. Met een bereidwillig heid, ietsje te voortvarend voor de wij dingsvolle stilte in de kerk, stond hij op, klikte het deurtje open, bukte zich. nam het blaadje op en stak het bi) zich. Een knikje in de riohting van de predikant wilde zeggen: ik zal het U straks bij de middenzang wel even aan reiken. En een haast onmerkbare hoofd beweging toonde aan, dat Rijpstra zijn bedoeling had begrepen. Na de middenzang, die allen met vuur en uit volle borst meezongen, gewaagde de predikant van de verantwoordelijk heid van de gemeente en die van de leTaar, van de laksheid en luiheid van het christendom van voor en 11a de oorlog, van de verwildering der zeden, de opnieuw zo gevaarvolle situatie in de wereldpolitiek, de bedriegelyke leuzen van communisme en anarchisme. Hij wees op de verregaande genotzucht, het niets ontziende egoïsme van de grote massa der mensen, het toenemende ge vaar van het nihilisme, van de laat- maar-gaan en de doe-maar-raak hou ding, die in niets anders dan de chaos zou kunnen eindigen. Tenslotte schil derde hy daartegenover de goedheid van de Zoon des Mensen, die geen steen had om het hoofd op neer te leggen en Wiens grootheid het krom en verdraai de geslacht had geërgerd, totdat men hem in de 'kracht van Zijn leven aan het kruishout sloeg. Het was laat geworden. Nadat de predikant zich als eerste door de rijen wachtende gemeenteleden near de consistoriekamer had begeven, dromden de mensen door drie uitgangen tegelijk uit het kerkgebouw. Zeker dui zend gelovigen hadden zich opgemaakt om „de jonge dominee" te horen. En aan hun gedragingen, buiten, op het grote Marktplein, kon iedere opmerk zame toeschouwer duidelijk merken, dat het oordeel niet- ongunstig was uitge vallen. Nu en dan werden twee of drie hoofden bij elkaar gestoken. Een vraag werd gesteld, lispelend of alleen maar met een vragend optrekken van de wenkbrauwen. En de vele geruststellen de, goedkeurende knikjes van de aldus aangesprokenen gewaagden van het heugelijke feit, dat de predikant zich reeds met deze eerste dienst een warm plaatsje in het hart van zijn gemeente leden had veroverd. Zo „gewoon", zo ^helemaal niet stads" vonden zijn gemeenteleden hem. Men had zich van de gretestadsmeneer heel wat anders voorgesteld, minstens een licht opgetrokken neus en een aarzelend uitgestoken hand bij de eerste kennis making met een boer in een naar kam fer riekend stijf pak, met een boerin, wier overvloedig besprenkelde hagelwit te zakdoek al op tien p36 afstand een goedkope odeur liet ruiken. Maar hij had hartelijk zijn hand uitgestoken en met zijn blauwe ogen recht in die van de anderen gekeken, zender enige te rughoudendheid, zonder een spoor van meerdenvaardigheid of afstand, maar open en eerlijk warm, zoals zijn nabuur •was. Ook Dominee Laersi, met wie hij na afloop van de dienst naar huis wandel de, bleek zeer tevreden. „Goed gespro ken, collega", prees hij hartelijk. „Een woord naar mijn hart. En naar het hart van de gemeente, daéraan kan geen twijfel bestaan". Rijpstra glimlachte en maakte een afwerend gebaar. Toch deed het hem goed, dat zyn col lega zo geïnteresseerd had geluisterd naar hem, vooral tegen het einde, ge stimuleerd in zijn spreken, ieder mens had tenslotte waardering nodig, een dominee net zo goed als ieder ander. En wat het applaus was voor een artist en een bewonderende uitroep van een buurvrouw voor een jonge moeder, dat waren de woorden van zijn collega voor hem. De jongenscatechisaties zou hij ge ven. En in de buitenwijken zou hij zie ken- en huisbezoek houden. Dat was billijk. Hij was zoveel Jaren jonger dan zijn collega en de vitaliteit, die deze vijfenvijftigjarige nog aan de dag leg de. moest zolang mogelijk gespaard blijven. (Wordt vervolgd) 15.) Panda kreeg geen rust. Zodra de rovers bekomen waren van net lachen, begon Willie Wipsnor hem te vertellen, wat hij nu in de toekomst te doen zou hebben. „Kijk. Naamloos!" zei hij streng. „Hier is het vuur en daar zijn de pan nen. JU moet voortaan koken." „Ik denk er niet aan!" zei Panda kwaad. „Ik „Ik zal „Jij zal koken," viel Wip snor hem in de rede, „en goed. De vorige kok hebben we met vervroegd pensioen gedaan, want die kon niet goed koken. Hahahaha! En verder moet je de slaap- grot schoon houden." Panda wierp een blik in de grote, kille grot, en zei on zeker: „Neemaarik geloof niet„Je gelooft dat je dat netjes zal doen!" sprak de roverhoofdman grimmig. „Denk er maar om de vorige grot-veger heb ik uitgeleend als vogel verschrikker. want hy kon niet goed grot-vegen. Pas dus maar op! Hahaha! En dan zal het verder Je taak z«jn om myn sigaar aan te houden", vervolgde Wipsnor, terwyl hy Panda weer voor ging naar het vuur en daar een bran dende tak af nam om te laten zien hoe hy zijn sigaren aangestoken wilde heb ben. „En dat zal je braaf en kéurig moe ten doen.myn vorige sigaren-aan steker werkte niet goed en die heb ik gewoon in de vuilnisbak gegooid. Kijk dus maar uit dat ik niet ontevreden over je ben!" Panda wist al niet meer wat hij zeg gen moest. Het was hem duideiyk. dat hy het erg druk zou krijgen en da't hy geen vriendelijkheid van deze ruwe klan ten kon venvachten. Het zag er, al met last mee krijgen' Als je niet oopast ga ik je bij de politie aange -en!*' Dat is flink gezegd, nietwaar? Maar wat ge- al, niet prettig uit. VOOR ZONDAG 12 AUGUSTUS Hilversum I. 402 111. VARA: 8.00 Nieuws, weerberichten en postduivenbe- richten; 8.15 Koorzang: 8 30 ..Aangepaste hengelsport", causerie: 8.40 Gramoioon- muzlek; 9.12 Postduivenberlchten; 9 15 Verzoekprogramma: 9.45 „Geestelijk leven", causerie. VPRO: 10.00 Voordracht IKOR: 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst, AVRO: 12.00 Politie Kapel; 12.30 „De kinderverblijf plaats 'De Llchthoove' ln 'Garderen", cau serie: 12.40 Pianospel; 13 00 Nieuws en weerberichten. 13.15 Mededelingen of gra- mofoonmuzlek; 13.20 Lichte muziek: 13 50 „Even afrekenen. Heren.!" 14 00 Gramo foonmuziek 14.05 Boekbespreking; 14.30 Concertgebouw-orkest; (15.1515.30 Film- praatje: 16.05 Dansmuziek; 16.30 Sport- revue. VPRO: 17.00 ...Gesprekken met lui steraars": 17.20 ..Een kerklied". VARA: 17.30 ,,Het avontuur van de drie studen ten", hoorspel; 17.50 Pianospel; 18.00 Sport- commentaar; 18 15 Nieuws en sportuit slagen-. 18.30 Gramofoonmuziek; 19.00 „Ook ik ben Amerika", klankbeeld: 19 30 Amu sementsmuziek. AVRO 20 00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten; 20.15 ..II Barblere di Sivl- glia", opera (le acte). 2130 „Capriccio", hoorspel; 21 55 Chansons: 22.30 Strijkor kest en solist; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. NCRV: 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon muziek. IKOR: 8 30 Ned. Herv. Kerk dienst. KRO: 9.30 Nieuws en waterstan den; 9.45 Gramofoonmuziek; 9.55 Ponti ficale Hoogmis; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.40 Kamerorkest en solist; 12.15 Apolo gie; 12.35 Gramofoonmuziek: 12.40 Lunch concert; 13.00 Nieuws, weerberichten en Katholiek nieuws; 13.20 Amusementsmu ziek; 13 45 „Uit het Boek der Boeken": 14.00 ..Othello", opera (circa 14.45 Piano recital); 16.10 „Katholiek Thuisfront over al"; 16 15 Sport; 16.30 Mannenkoor. NCRV; 17.00 Geref. Kerkdienst; 18.30 Utrechts stedelijk orkest, koor en solisten: 18 50 Gramofoonmuziek: 19.00 Kamerkoor; 19 15 „In de discipelkring van de Here Jezus Christus", causerie; 19 30 Nieuws, sport uitslagen en weerberichten. KRO: 19.45 Actualiteiten; 19.52 Boekbespreking: 20.05 Gevarieerd programma; 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws; 23aö24.00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC' Home Service. 330 111. 12.10 Crltleken; 12.55 Weerberichten; 13.0p Nieuws; 13.10 Causerie; 13.30 Operamu ziek; 14.15 Klankbeeld; 14.30 Planorecital; 15.00 Hoorspel met muziek; 16.00 Lichte muziek; 17.00 Voor de kinderen; 17.55 Weerberichten; 18.00 Nieuws; 18 15 Repor tages; 18.35 Kamermuziek; 19.45 Avond, dienst; 20.25 Llefdadigheldsomroep; 20.30 Hoorspel: 21.00 Nieuws; 21.15 Causerie: 21.30 Klankbeeld; 22.30 Pianotrio; 22.52 Epiloog; 23.00—23.30 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 111. 12.00 Verzoekprogramma: 13.15 Gevarieerd programma;" 13.45 Causerie; 14.15 Amusementsnvuziek; 15.15 Gevarieerd programma; 13 45 Causerie; 14.15 Amuse mentsmuziek. 15.15 Gevarieerd program ma; 16.00 Hoorspel, met muziek; 16.30 In terviews en gramofoonmuziek; 17.30 Hoor spel; 18.00 idem; 18.30 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws en radiojournaal; 19.30 Ge varieerde muziek; 20.30 Community Hymn- slnging; 21.00 Gevarieerd programma: "22.00 Nieuws; 22.15 Gevarieerde muziek; 22.30 Gewijde muziek; 22.45 Orgelspel: 23.15 Lichte muziek; 23.5624.00 Nieuws. Norduestdeutscher Rundfunk. 309 in. 12.00 Omroeporkesten en solisten: 13.00 Nieuws; 13.25 Operamuziek. 14 30 Ver- zoekprogramma; 16.45 Dansmuziek: 18.15 Symphonie-orkest. 19 45 Nieuws: 20.45 Ge varieerde muziek 2145 Omroeporkest en solisten; 22.15 Nieuws. 22.45 Dansmuziek; 23.15 Amusementsmuziek: 24.00 Nieuws; 0 10 Dansmuziek; 0301.00 Idem. Frankrijk Nationaal Programma. 347 en 249 111. 13.00 Nieuws; 13.20 Hoorspel; 15.30 „Der Graf von Luxemburg", operette; 17.15 Gramofoonmuziek: 18.00 Orkestcon cert; 20.00 Gevarieerde muziek: 22.20 Ka mermuziek; 23.31 Gramofoonmuziek- 23.45 24.00 Nieuws. Brussel. 324 en 184 in. 324 m. 11.05 ..Festival van Salzburg": Orkestconcert: 13.00 Nleuwrs; 13.15 Gramofoonmuziek; 1330 Voor de soldaten: 14.00 „Carmen", opera. 16.00 Harmonie-orkest; 16 45 Gramofoon muziek; 17 30 Dansmuziek; 17.55 Sportuit slagen; 18.00 Planorecital: 18 30 Godsdien stig halfuur; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramo foonmuziek; 20 00 Actualiteiten; 20.15 Ge varieerde nruziek: 22.00 Nieuws; 22.15 Ver- zoekprogramma; 23 00 Nieuws; 23.0524.00 Dansmuziek. 484 m. 12 08 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.10 Ver zoekprogramma; 14.30 Lichte muziek; 15.00. 16.00, 16.30 en 18.00 Gramofoonmuziek; 19 00 Godsdienstig half uur; 19.45 Nieuws. 20.00 en 21.35 Gra mofoonmuziek; 22.00 Nieuws. 22.10 en 22.30 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. VOOR MAANDAG 13 AUGUSTUS. Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gr.muz.; 8.00 Nieuws; 815 Gr.muz.; 9.00 MorgenwUding; 9.15 Gr. muz.; 9.30 Waterstanden: 9.35 Gr.miu; 11.00 ,,Op de uitkijk causerie; 11.15 Kamerorkest en solist; 12.00 Accordeon en orgel; 12.30 Land- en tulnbouwmede- delingen: 12.33 „In 't spionnetje: 12.38 „Van Varen en Vissen"; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of er.muz.: 13.20 Or kestconcert; 13 50 Gr.muz.; 14.00 Idem: 14 30 Voordracht; 14 45 Pianorecital; 15.15 „De Automaat-SchaakSDeler". causerie; 15.30 Gr.muz.; 16.15 fluit, altviool ea harp: 16 45 Musicalender. 17.30 Voor de padvinders; 17 45 Internationaal muziek concours te Kerkrade; 18.00 Nieuws: 18.15 Militair commentaar; 18 30 Zigeunermui: 19.00 ..Discogram"; 19 30 Orgelspel: 19.45 Gr.muz.; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualitei ten; 20.15 „n Barblere dl Sivielia". open (2e acte): 20 50 Wereldjamboree te Oos tenrijk: 21.05 Amusementsmuz: 22.05 „De kogel door de kerk", hoorspel; 22.25 Pianorecital; 23.00 Nieuws; 23.15 Dar> j muziek; 23.4524.00 Gr.muz. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.03 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.50 Gr.muz.; 7.45 Een woord voor de da:; 8.00 Nieuws en weerber.: 8.18 Gewikfc muz.; 8 45 Gr.muz.; 9 15 Voor de zielen: 9.30 Salon-orkest; 10.05 Gr.muz.; 10 50 Morgendienst: 11.00 Viool en piano; 1125 Gr.muz.: 1145 Amusementsmuz.: 1230 Land- en tulnbouwmededelingen: 12.31 Oraelconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Man- dollne-muz.; 13.45 Gr.muz.; 14.00 .Iet bezoekje aan Zweden", causerie; 1435 Gr.muz.; 14.45 Voor de vrouw: 15.15 Gr.muz 15.25 Strilkkwartet; 16.00 Br- bellezlng; 16 45 Gr.muz.: 17.00 Voor H kleuters: 17.15 Orgelspel: 17.45 rlnssuitzenddnsr: H. A. Corsten: „Zeevaart en zeeverbindingen ln Indonesic"; 180) Gr.muz.: 18.25 Surinaamse volksmuziek: 18.45 Boek bespre king; 19.00 Nieuws ea weerber.; 19 15 ..Volk en Staat" cause rie; 19.30 Gr.muz 19.4-0 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20 05 Lichte muziek; 20.35 Gr.muz.; 20.45 ..Hildebrand Minia turen: mr Hendrik Johannes Bruis, o.« te wel „Buikje", hoorspel; 21.30 Kamer orkest en solist: 22.20 Carillon en ons. 22 45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gr muz. Engeland, BBC Home Service. 330 na 12.00 Sport: 12.25 Fanfaremuz.: 12-5 Weerberichten; 13.00 Nieuws; 1310 Ge varieerde muz13.55 Sport; 14.00 Schot? orkest: 15.00 Interviews; 15.30 WedOTM tussen jongens- en meisjesscholen lo.w Sport: 16.30 Gr.muz: 16.45 Voor de vrouw; 17.00 Voor de kinderen; u» Weerberichten; 18.00 Nieuws: 18.15 18.20 Causerie; 18.30 Lichte muz.. 19.W Orkestconcert: 19.30 Symphonle-orkf-- en solisten, 21.00 Nieuws; 21.15 Hoor spel; 22.45 Balalaika en guitaar, 23.0*- 23.03 Nieuws. Engeland, BBC Light Programme. 15® en 247 m. 12.00 Songs; 12.25 fanM** muziek: 12.55 Balalaika-orkest: 13.15\«f de Jeusd>: 13.45 Voor de kleuters: jV Schots orkest; 15.00 Ge var. muz- jT' Amusementsmuz.; 16 15 .Mrs Dale's 1»^ boek"; 16.30 Hoorspel: 18.00 Oreels^- 18.15 Orkestconcert: 18.45 Hoorspel 1- Nleuws en radiojournaal; l9.2o 19.30 Verzoekprocr 20.00 Gevar. niuS^; 20.30 Hoorspel; 21.00 Gevarieerd 21.45 Voordracht; 22.00 Nieuws: Amusementsmuz.; 23.00 Voordracht. /J-» Orkestconcert; 23.5624.00 Nieuws. Nordwestdcutscher Rundfunk, 309 12.00 Klein Amusementsorkest en listen; 13.00 Nieuws: 13.25 Orkestconcem 14.15 Omroeporkest en solisten: Slavische muz.; 16.25 Rhythmische ro zlek; 16.45 Nieuws: 17.00 Ouder*^ muziek: 17.30 Kamermuziek; 18-00 A® sementsmuz.; 19.45 Nieuws: 20 05 muziek; 21.00 Kamerorkest, -koor en *5 listen: 22.15 Nieuws: 24.00 Nieuws. 1-' 1.00 Dansmuziek. Frankrijk, Nationaal Programma. M en 219 m. 12.30 „L'Irato". of porté". opera; 13.00 Nieuws; 13.-« volg opera; 14.00 Nieuws; 14.0o GtJ®. 14.30 Idem; 16.00 ..Salzburger FwwwL. pianorecital: 17.OO Gr.muz; l7-30^,n"- muz.: 18 30 Amerikaanse altseno^*; 19.00 Gr.muz.: 19.45 „Festival van reuth": „Die Walküre" pera; 23.45 Nieuws. Brussel, 324 en 484 iu. 324 11.45 Operamuziek: 12.15 PlanosDri-. Weerberichten; 12.33 Voor o* 12.40 Gr.muz; 12 45 Pianospel:. Nieuws: 13.15 Gr muz.; 14.00 Vg& vrouw: 15.00 Kamermuz.: l5o5Jis cltal; 16 00 Gr.muz.: 16.30 en 16f« 17.00 Nieuws; 17.10 Amusements» t 18.00 Gr.muz.: 18.25 Financiële 18.30 Voor de soldaten: 19 °C 19 30 Gr.muz.; 19.50 Voordracht. Kamerorkest: 2100 Gr.muz.; -110 o-iO) roeporkest; 21.45 Actualiteiten. Nieuws: 22.15 Verzoekprogr.: 23.00 23.0524.00 Verzoekprogramma 484 m. 12.05 Gr.muz.; 13 00 13 10. 13.30 14.00 en 15-00 Gr.muz. Verzoekprocr 16.30 Amusement-m 17.10 Idem; 18 30. 18 45 en 19.45 Nieuws; 20.00 ..Festival van- burg": Orkestconcert. 21.30 G^1jr,cUti 22.00 Nieuws; 22-10 Gr.muz.; 22.50 23.00 Dansmuziek; 23.55 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 4