weerbericht Snelle aanwas medisch corps baart zorgen In 1959 te veel artsen in ons land Plannen tot Grondwetsherziening Noodweer in Zwitserland en Italië bracht grote schade 50ste Jaargang ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1951 No. 27377 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur J- W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f 515 per kwartaal; f. 0.40 per weekTelefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Groter duidelijkheid Trots de vele gebeurlijkheden, die zo Haeeliilis de revue passeren, verandert er, helaas, bitter weinig in de algemene wereldsituatie. Toch wil bet ons voorkomen, dat zo langzamerhand het diepste punt der Xoressie is bereikt, tenzij Moskou het ra een oorlog zou willen doen uitlopen. Eq dat betwijfelen we ten zeerste. Aannemend dat het Kremlin de oor- to" niet wil. zal het gedwongen worden om water in zijn wijn te doen, want de taal van Washington wordt steeds dui delijker. Bewijs tevens, dat de V. S. zich meer en meer gereed voelen om des noods een gewapend conflict te aan vaarden, ook al zal Washington het uiterste doen om dit te voorkomen. Zo vel president Truman als minister Acheson aarzelen niet langer om rond uit te zeggen, waarom het gaat. Werd vroeger nog een zekere reserve in acht genomen, thans wordt klaar en helder ceógd, hoe de zaken er voor staan en hoe tot een regeling is te komen! Slechts via de Verenigde Naties zal een oplossing kunnen worden bereikt over alle hangende kwesties. Een vier- of vijf-mogendheden conferentie is daar toe overbodig en bovendien ongewenst, daar niet alleen de belangen van de grote mogendheden op het spel staan, doch ook die van vele kleinere landen. En die daarom gekend dienen te worden in een regeling! Daarvoor is immers de V N. gesticht Moskou moge dan als dictator be schikken over zijn vazalstaten, aan de overzijde huldigt men dit principe ge lukkig niet! Daarnevens aarzelt Amerika niet lan ger om ook officieel te zeggen, waarom het gaat. De Sovjets preken de vrede, doch weigeren consequent de conclusies ran deze preken te trekken. Hoe kan er een betere verhouding tussen de lan- dr-n groeien, wanneer het IJzeren Gor dijn zo rigoureus wordt gehandhaafd? Hoe kunnen de volkeren elkaar leren be grijpen en verstaan, wanneer de com municatiemiddelen als pers en radio door een der partijen worden geblok keerd' Hoe kan er vrede zijn, wanneer de koude oorlog wordt voortgezet? Het is alles zo logisch, dat het bij kans onbegrijpelijk is. hoe nog velen zich laten verlokken door de vredessirenes van Moskou Helaas js van het voldoen van Moskou aan genoemde consequenties van zijn vredespropaganda nog bitter weinig te bemerken. De handhaving van het IJze ren Gordijn neemt zelfs scherpere vor men aan. gelet b.v. op het feit, dat Polen alle Amerikaanse cultuur onmo gelijk maakt. Tegen de radio worden op nieuw scherpere maatregelen voorbereid en de koude oorlog wordt onverminderd voortgezet! Welk practisch nut kan de rode vre- deszang opleveren? Het is evenwel van onnoemelijk groot belang, dat nu ook officieel wordt ge wezen. hoe de zaken liggen en dat de gereserveerdheid in dit opzicht wordt verlaten voor de grootst mogelijke open baarheid. Alleen zo is de Russisohe verlokking te weerstaan en de afwijzing van Moskou's vredeszang voor de volkeren begrijp baar. Overigens is het Berlijnse Jeugdfesti- val. door Moskou georganiseerd, onge twijfeld voor het Kremlin nog eens een bevestiging van zijn standpunt, dat het de confrontatie met de Westerse cul tuur niet kan wagenTienduizenden van deze met het communistisch denken ge- infiltreerden kunnen niettemin de aan drang niet weerstaan om in West-Ber- jijn te komen kijken en keren terug twijfel, zacht gesproken. Hier heeft de rode propaganda een lelijke steek laten vallen, die niet zo gemakkelijk te herstellen zal zijn. Het Westen is er in geslaagd de rollen om te keren! Trouwens, betrouwbare berichten spre- fcen van groeiend verzet in diverse sa- telHet-staten tegen de rode terreur en daarvan getuigen ook wel de opnieuw tot uiting komende zuiveringen in en buiten de communistische party in deze gelukkige landen. Waardoor de we zenlijke maoht van Moskou echter speeds meer wordt ondermijnd. Het na tionalism e van landen als Polen. Hon- ^hje, Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Bulgarije is niet uit te roeien; integen deel het verzet zal toenemen, naar mate oe pogingen daartoe feller vorm aan nemen. Dit laatste lijkt ons dan ook wel de gaarst wegende reden, waarom wij f™® gewagen van het bereiken van net dieptepunt der depressie in de ver- noucung tussen Oost en West. tenzij moskou een oorlog zou willen wagen. in onbetrouwbaarheid van zijn -* eiiieten is tegen dit laatste echter al «n waarschuwing. t •kttroer genoeg is evenwel nog niet l i boe de depressie is te verdry- Zelfs al neemt men aan dat Mos- J? de loop van zaken gedwongen rw, T01 om tot scherpere maat- .i.™11 te gaan. hetgeen wy niet meer veronderstellen, of ^achten*1 binden' het£een wel Is reden te meer, om op zijn hoede <un Alweer een depressie. De Bilt verwacht tot morgenavond. en Vanna-oht zwaar bewolkt deüiVo e re^en- hoofdzakelijk indeZui- s«W provincies. Morgen overdag wis- (jeijji. öewolkt en plaatselijk buien. Ty- toatiffo .veranderlijke, overigens Ainhouii nd Westelijke richtingen. 10 uur) koel vveer. (Opgemaakt te 12 AUGUSTUS M,nan0p: 517 uur; onder 20.12 uur. 2P'. 1718 uuri onder 23.45 uur. 2218 «ii. j te Katwijk te 9.42 en uur' d°odtij (13/8 te 11.09 uur). 1 munmer bestaat uit acht pagina's Er is de laatste tjjd een bijzondere studie gemaakt van de vooruitzichten voor de thans komende studenten in de medicijnen. De resultaten van deze studie zijn voor hen niet bijzonder rooskleurig. Op grond van nauwkeu rige berekeningen en ramingen kan worden aangenomen, dat op het tijd stip, waarop de jongelui, die thans gaan studeren, hu nstudie zullen heb ben voltooid, zij een aantal artsen in functie vinden, dat aanmerkelijk gro ter is dan voor een goede geneeskun dige voorziening van de bevolking no dig is, zo vernemen wy van de zijde van het Ministerie van Sociale Zaken. Wanneer men met de deskundigen op dit gebied aanneemt, dat een zodanige voorziening kan worden verstrekt door 4 huisartsen, 3.3 specialisten en 1.3 amb tenaren (hoofdbetrekking) per 10.000 in woners, tezamen 8.6 artsen per 10.000 Inwoners, dan moet men op grond van de berekening tot de conclusie komen, dat in 1959 niet minder dan 9.5 artsen per 10.000 inwoners ter beschikking zullen staan. Deze berekeningen berus ten op een nauwkeurige analyse van de bevolkingsaanwas en de toeneming van het aantal nieuwe artsen tussen 1947 en 1959. In de kringen, welke rechtstreeks bij de zorg voor de Volksgezondheid betrok ken zyn, maakt men zich over deze on gekend snelle aanwas van het medisoh corps zorgen. Het is een bekend feit. dat door de snelle uitbreiding van het Zie kenfondswezen ^in de veertiger jaren een groot aantal nieuwe artsen werk heeft kunnen vinden. Het is echter niet te verwachten, dat eenzelfde omstandig heid zich in de toekomst nog eens zal herhalen en het is wel zeer onwaar schijnlijk. dat een zo snelle aanwas van het medische corps zonder spanning en ernstige bestaansmoeilijkheden kan ver lopen. nog geheel afgezien van de vraag, of de Nederlandse gemeenschap in staat zal blyken 9.5 artsen per 10 000 Inwoners verdeeld over huisartsen, specialisten en ambtenaren, een redelijk bestaan te verschaffen. Dit aantal brengt met zich, dat de behoefte aan artsen in de jaren i P5Qbemerkt za1 blijven tot vervan ging en nieuwe vestiging in verband met de bevolkingstoeneming. In deze behoefte kan worden voor zien door jaarlyks 500 ingeschreven studenten. Aangezien in de laatste drie jaren dit aantal belangrijk hoger was, kan worden verwacht dat. Indien de toeloou niet vermindert, de artsen, die in 1959 en volgende jaren het beroep zullen intreden, het verre van gemak kelijk zullen krijgen. Zij, die deze studie uit roeping be- Bluecher vraagt ontslag. Vlce-kanselier Bluecher van West- Duitsland heeft kanselier Adenauer schriftelijk verzocht, van zijn functie van leider van de Westduitse delegatie in het internationale orgaan voor het R/uhrgebied ontheven te worden. Blue cher sohreef, het niet in overeenstem ming met zijn prestige als politicus te achten om deze funotie te blijven uit oefenen. Blueoher dreigde Donderdag, gelijk ge meld, na een stormachtige vergadering van het orgaan in Duesseldorp. waarin een Duits voorstel om het verplicht quo tum van de Westduitse steenkooluitvoer van 6,2 millioen ton per kwartaal te ver minderen, werd afgewezen, zijn ontslag te zullen indienen. In zijn schrijven aan Adenauer, die op het ogenblik met vacantie in Zwitser land is, zegt Bluecher, niet van mening te zijn. dat het Ruhr-orgaan een instel ling is. die de Europese geest zou kun nen bevorderen. Bluecher-s plaatsvervanger in het Ruhr-orgaan is dr Heinz Pothoff, die door het Westduitse vakverbond is be noemd. ginncn en die de beroepsuitoefening in de eerste plaats zien als het die nen van de medemens, behoeven zich door deze omstandigheden niet te la ten afschrikken, maar zy, die dit be- rocn zien als een middel tot mate riële welstand, kunnen beter een an dere loopbaan kiezen, aldus het Mi nisterie van Sociale Zaken. Naar een regeling in Perzië? De spanning te Teheran en Abadan is aanzienlijk verminderd, toen de eerste tastbare resultaten van de Brits-Perzi sche onderhandelingen door Perzische kringen bekend werden gemaakt. Ver klaard werd, dat de onderhandelaars op hun eerste drie vergaderingen tot de volgende drie dingen zijn gekomen: een algemene uitwisseling van gedachten, een gezamenlijke poging om de betrek- langen tussen het Britse personeel en de Perzische autoriteiten te Abadan en op de olievelden te verbeteren en ten slotte een stap tot een tijdelijk accoord betreffende een zo spoedig mogelijke hervatting van de olieverscheping te Abadan, hangende een definitieve alge mene regeling- door prof. mr A. C. Josephus Jitta De Nederlandse oorlogsbodem Hr. Ms. ..Van Galen", die Hr.Ms. „Evert- sen" lieeft afgelost, opereert thans in de Koreaanse wateren. Op de foto boven zien we een oude traditie gehandhaafd: Elke middag dekschrobben! Op de foto beneden gaan de Jantjes passagieren. Het is alles heel anders dan thuis in Holland, maar een ding is precies hetzelfde gebleven: De regen. TREEDT NEHROE UIT DE LEIDING DER CONGRES-PARTIJ? De Indiase minister-president en minister van buitenlandse zaken Nehroe zou besloten hebben uit de leiding der congrespartij te treden. Ook zou hij bedankt hebben als lid dei' parlementaire partycommissie. Volgens politieke waarnemers bestaan er ernstige meningsverschillen tussen Nehrce en de voorzitter der congrespar- tij Tandon. Het aftreden van de minis ter voor verkeerszaken, dat kortgeleden plaats vond, was het gevolg van door Tan-don uitgeoefende druk. Nehrce is de leider der vooruitstrevende elemen ten van de congrespartij, terwijl de con servatieven zich achter Tandon soha- ren. De conservatieven zijn van mening dat de ministers voor hun beleid verant woording schuldig zijn aan het partij bestuur. Branden in Zuid-ltalië. Naar de Zwitserse reisverenlgang heeft bekend gemaakt, is de weg tussen Locarno en Lugano, die door grondver schuivingen was versperd, thans weer opengesteld. Ook de Lukmanier en Bernina-passen zijn vrijgemaakt, doch de passen San Bernardino. Spulugen, Maloja en Stelvio, die toegang geven ■tot Italië, zijn nog gesloten. 1.000 militairen z-ijn opgeroepen om hulp te bieden aan de door overstro mingen geteisterde gebieden van de kantens Graubuenden en Tessino. Met ingang van Maandag zullen zij mee werken aan het vrijmaken van versper de wegen, het herstel van vernielde bruggen en het opruimen van puin. Volgens de Zwitserse radio is de re genval in Zwitserland van de afgelo pen twee dagen de zwaarste geweest, die ooit Is geregistreerd- In de buurt van Bregall werden drie bussen meegevoerd. Verscheidene brug gen bezweken. Te Locarno viel in vier uur meer dan 7 cm. regen. Verscheidene dalen in de kantons Tessino en Engadin zijn on begaanbaar geworden door overstro mingen. Het gehele verkeer naar Italië is omgeleid door de Simplon-routesal dus de Zwitserse radio. In het dal van Volcantone, waar ve le huizen zyn ontruimd, is een man door het water meegevoerd en verdron ken. Te Lugano zyn waterleidingen ver nield. Ook de gasvooraening is ver stoord. Het spoorwegverkeer door de St. Gotthard van Biasca naar Lugano is gestremd. Men hoopte evenwel de ver binding heden weer in orde te hebben. In hei. gebied van het Como-meer, waar het vloedwater wijkt zijn 26 lij ken door reddingsploegen uit de puin hopen van verwoeste woningen gebor gen. Uit het Zuiden van Italië werden branden gemeld, tengevolge van ae ver zengende hitte, in de woeste bergstreek van Calabrie en de lage gebieden aan öe Adriatische kust. Het vuur heeft voor mlllioenen lire schade toegebracht aan wijngaarden, olijfgaarden, bessen en boerderijen. Een muiutiefabrier bij Bari en een dorp bij Reggio Calabria bleven als door een wonder gespaard doordat de wind cp het laatste ogenblik draai- i de. In het Oostelijke gebied van midden- Italië hebben zich de afgelopen 36 uur l aardschokken voor gedaan. Moeilijkheden inzake de bezettingskosten in West-Duitsland. Naar verluidt, is de West Duitse vice- kanselier Bluecher voornemens er bij kanselier Adenauer op aan te dringen, een persoonlijk beroep op president Truman te deen tot verlaging van de bezettingskosten. Zowel in West Duitse als in geallieer de kringen vreest men, dat een ernstige crisis in de verhoudingen tussen de ge allieerden en West Duitsland in het ko mende najaar of de winter zal uitbre ken als gevolg van het niet betalen der bezettingskosten door West Duitsland. Besprekingen tussen de West Duitse minister voor financiën en geallieerde deskundigen over de wijze, waarop de bezettingskosten, kunnen worden vol daan zijn in een impasse geëindigd. De geallieerde bezettingskosten voor het lopende financiële jaar bedragen 6,6 milliard mark. West Duitsland heeft berekend, dat uit hoofde van over dracht van vorig jaar en andere uit gaven het totale te betalen bedrag 9,3 milliard mark zal bedragen. In de ge-, wene begroting is voor de bezettings kosten nog slechts een bedrag van 5.8 milliard mark uitgetrokken. De West Duitse minister van fin ancien is bereid een deel, dcch niet het gehele verschil door middel van een aanvullende be groting te dekken. Naar verluidt hebben de geallieerden er op aangedrongen, dat de West Duit se regering een verdere belastingverho ging moet doorvoeren, dcch van Duitse zijde is hierop geantwoord, dat de be lastingheffing reeds het verzadigings punt heeft bereikt. De geallieerden heb ben Duitse suggesties voor het opne men van een buitenlandse lening voor het dekken van een deel der bezettings kosten van de hand gewezen. Grondwetsherziening. ONZE grondwet is een historisch document, bijna anderhalve eeuw oud, waarin de grondtrekken van onze Staat zijn vastgelegd. Men treft daarin o.a. aan: de macht van de ver schillende staatsorganen, de invloed van het volk op het staatkundige leven de waarborgen van de regering voor haar zelfstandigheid, de rechten van de burger. Om enkele punten wat na der te preciseren: het algemeen kies recht. de ministriële verantwoordelijk heid. de onschendbaarheid van de Ko ning. voorschriften dat tal van onder werpen (zoals belastingen) door een wet moeten worden geregeld, de on afhankelijkheid van de rechter, de drukpersvrijheid en het recht van ver enigen en vergaderen. Sinds anderhalve eeuw is het een vaste gewoonte geworden dergelijke be langrijke onderwerpen in een bijzon dere wet. Grondwet geheten, op te ne men. Die wet is in twee opzichten bij zonder. Wat haar inhoud betreft en wat betreft de procedure tot wiizising. Die bijzondere procedure bij ons is. dat. wanneer voorstellen tot Grond wetswijziging met een gewone meer derheid door elk der beide Kamers van de Staten-Generaal ziin aangenomen, die Kamers worden ontbonden en dat de nieuw gekozen Kamers deze voor stellen moeten aannemen met een meerderheid ran tweederde der uitge brachte stemmen, willen de voorstel len de rechtskracht verkrijgen. HSEFT een dergelijke bijzondere waarborg zin? Kan dat niet be tekenen. dat bijvoorbeeld een min derheid van 34 leden in de Tweede Ka mer haar wil oplegt aan een grote meerderheid van 66? (één stem min der dan tweederde van de 100 leden). Engeland kent geen grondwet. Deze materie is daar geregeld in een aantal gewone wetten en enkele gewoonten. Die wetten kunnen als iederp andere wet worden gewijzigd. Een veertig jaar geleden ijverden twee bekende geleerden. Oppenheim en Krabbe, voor het volgen van het Engelse voorbeeld. Ds bijzondere meer derheid moest vervallen. Thans heerst de minderheid over de meerderheid, verklaarde Krabbe. .He mel en aarde kunt gil doorzoeken. Zulk een recht vindt gii nooit!" Struvcken weerlegde deze gezwollen boutade met de volgende snedige re pliek: ...Hoe het hiermede in de hemel gesteld is. weten wij niet. Maar op aarde vinden wii dat recht in de sta tuten van vrij wiel elke vereniging, die bepalen, dat voor wijziging van de sta tuten (niet: het huishoudelijk regle ment) een bijzondere meerderheid van tweederde of driekwart wordt geëist". Deze leer van Oppenheim en Krabbe wordt slechts gedeeld door 3 van de 24 leden der Commissie tot herziening van onze Grondwet, die zo juist een voor lopig rapport aan de Koningin heeft uitgebracht. Dat ziin 3 van de 5 socia listische leden, die de Commissie belt. wanneer wij ze goed geschat hebben. Wii kennen niet de politieke overtui ging van alle leden der Commissie. D2 meerderheid der commissie stelt voor. de tweede lezing te handha ven: daarbij een meerderheid van tweederde der uitgebrachte stemmen te bliiven eisen, maar deze tweede behan deling te doen geschieden in een spe ciaal voor dat doel te kiezen Derde Kamer. Deze procedure heeft een aantal voordelen boven de thans geldende re geling. De kiezers stemmen uitdrukkelijk uitsluitend over de Grondwetsherzie ning (en niet tegelijkertijd over de samenstelling van de Tweede Kamer voor waarschijnlijk vier volgende iaren) Het Kabinet behoeft zijn portefeuil les niet ter beschikking van de Ko ningin te stellen, zoals na een Kamer ontbinding gebruikelijk is. De beide Kamers der Staten-Gene raal kunnen haar gewone werkzaam heden voortzetten. De sinds 1917 op één uitzondering na gevolede gewoonte, de ontbinding van de Staten-Generaal voor een Grondwetsherziening te doen samen vallen met de gewone, vierjaarlijkse verkiezing, zal geen zin meer hebben. Deze gewoonte is daarom bedenkelijk, omdat zij stellig in strijd is met de be doeling van de wetgever, die wilde, dat de kiezers over de Grondwetsherziening zouden worden geraadpleegd. Is het een gewone periodieke ontbinding, dan ge ven de kiezers zich er geen rekenschap van. dat zij tevens stemmen over een Grondwetsherziening. HOE moet over dit plan worden ge oordeeld? Behalve de 3 leden, die elke bij zondere meerderheid, maar niet een tweede lezing verwerpen, zijn er 6 le den van de Staatscommissie, voorna melijk Anti-Revolutionnairen en Chris- telijk-Historischen. die de bestaande procedure willen handhaven. Zij zien in het voorstel een verkapt referendum, waarbij de kiezers recht streeks oordelen over bepaalde wetten, een stelsel, dat ons staatsrecht niet kent en dat in onze politieke zeden niet past. De meeste kiezers hier te lande wil len. overeenkomstig de staatkundige ge bruiken. stemmen over beginselen en op personen; die deze beginselen ziin toegedaan. Niet, over zaken. Waarom moet men ze dwingen wel over zaken te stemmen? Het is een goede regel, dat afge vaardigden zich niet tegenover de kie zers binden over bepaalde voorstellen op een bepaald#» manier te zullen stem men. Hoe zullen de candidaten voor de Derde Kamer zich echter van het uit spreken van een oordeel over de Grond wetsherziening kunnen onthouden? Het is helemaal niet nodig, dat een Kabinet na elke nieuwe verkiezing af treedt Na een periodieke ontbinding is dat gebruikelijk. En slechts wanneer de ontbinding voor de Grondwetsher ziening met de periodieke ontbinding samenvalt, bestaat daartoe enige aan leiding. Wij achten deze argumentatie van de minderheid der Commissie zo sterk en afdoende, dat wil met die minderheid voor een herziening van de Grondwet op.dit punt niets voelen. Wil men toch in ieder geval te dien aanzien in de Grondwet iets verande ren in een tild. waarin sommigen menen, dat alles vernieuwd moet wor den dan zou men de eis van een meerderheid van tweederde kunnen ver vangen door die van tweevijfde, zoals de Regering in 1947 heeft voorgesteld. Dat betekent, dat een meerderheid van bijvoorbeeld 60 van de 100 Kamer leden wordt verlangd en niet een meer derheid van 67. Wii voelen voor .een tweede lezing, voor het raadplegen van de kiezers en een extra-meerderheid (wat men noemt een gekwalificeerde meerderheid), maar die meerderheid moet niet al te groot ziin. De regering heeft onlangs verklaard dat zij een wetsvoorstel in de eeest van het denkbeeld van de Staatscommissie zal indienen. Goed en kwaad in het huidige Japan. MAAR HET GOEDE DOMINEERT De militaire nederlaag van Japan, de Amerikaanse bezetting en de invloed van de Amerikaanse opvattingen op het Japanse volk hebben uitgesproken goe de, maar ook enkele minder te waarde ren veranderingen aangebracht in het leven van de gemiddelde Japanner, al dus prof Kyoyasu Marui, de directeur van de Sendai-universiteit bij Tokio, die enige tyd in ons land vertoeft als deelnemer aan het congres van psycho- analytici, dat te Amsterdam is gehou- den. „Onder leiding van de Amerikanen is een democratische geest door de Ja panners gevaren" vertelde prof. Marui. In alle lagen van de bevolking is na de corlog een gTOtere zelfbewustheid te constateren. Bij de Japanse wouw heeft hier in het bijzender toe meegewerkt I het stemrecht, dat haar na de oorlog is toegekend. De militaire nederlaag heeft het enthousiasme voor het leger j vrijwel volledig doen verdwijnen Was het vroeger voor de jeugdige Japanner een eer soldaat te worden, thans voelen nog slechts weinigen iets voor de mili taire dienst. Minder te waarderen vindt prof Marui het gebrek aan respectvoor de familie, dat vroeger onaantastbaar was, maar nog bedenkelijker vindt hij het ontbreken van hoogachting voor de keizerlijke familie, dat in brede kring bestaat. Deze laatste ontwikkelingen ziet prof, Marui echter als tijdelijke ver schijnselen, die gezien de door de eeuwen gegroeide Japanse levensbe schouwing zich wel weer ziullen wij zigen. Een wel zeer gelukkig gevolg van de na-oorlogse ontwikkelingen noemde deze Japaner het feit, dat zijn landge noten zich eindelijk zijn gaan realise ren, dat er nog andere geleerden be slaan dan die in Duitsland, waarop Ja pan zo 6ter.k was gericht. Talrijke Ja panse studenten studeren thans aan, Amerikaanse universiteiten. Tot besluit van zijn uiteenzetting zei- de prof. MaruiEr is één ding in Japan, dat ik nog altijd beschouw als het beste ter wereld: het huwelijksleven. De voor bereiding van de jeugdige Japanse voor het huwelijk is nog altyd de basis voor J een ideaal samengaan tussen man en vrouw. Zij is de oorzaak, dat er slechts weinige slechte Japanse huwelijken I zijn". Ou 6 September a.s. wordt het eeuwfeest gevierd van de stichting „Hoenderloo" te Hoenderloo. het Christelijk gesticht voor verwaar loosde jongens. Op de linkse foto het oudste gebouw van het Gesticht. De foto rechts toont de boerderijeen der werkge- bouwen van deze instelling.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1