Meeste Nederlanders wensen Indonesisch staatsburgerschap niet Uit Haarlem vloeide kleurenweelde naar Zuid en Noord Onze regering poogt maatregelen voor hen te treffen Uitbreiding garantie, emigratie of geldelijke onderstand Merkwaardige stadia in groei van deviezenbron r„GEEN BLIJVENDE STAD"x Herman van Hattum J Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 10 Augustus 1951 Tweede Blad No. 27376 (Speciale berichtgeving) Naarmate de 27ste December nadert, worden de vele vragen over de rechts positie van de Nederlanders in Indonesië en speciaal van de grote groep onder hen, die men gewoonlijk aanduidt met de benaming „kleine Indische Nederlan ders", actueler en dringender. Op de 27ste December a.s. immers zal het twee jaar geleden zjjn, dat Neder land de souverciniteit over Nederlands-Indië overdroeg aan de regering van In donesië en op die dag eindigt de optie-termijn, gedurende welke de in Indonesië woonachtige Nederlanders door een zeer simpele procedure het Indonesische staatsburgerschap kunnen verwerven. Het staat nu wel reeds vast dat zeer vele, in Indonesië woonachtige, Neder landers die optie-termijn ongebruikt zullen laten verlopen. Tot dusverre heeft slechts een te verwaarlozen aantal hunner de wens te ken en gegeven het Indonesische staatsburgerschap te verkiezen boven het Neder landse In Soerabaja bijv. waren het er tot nu toe - dus in ruim 2 ri jaar - slechts 317 op een totaal van ongeveer 30.000. Wel is waar verwacht men dat tegen te; einde van de optie-periode dit aan- ui xat sneller zal stijgen dan thans iet geval is, doch het staat vast dat er benszins van een aanmelding „en masse" sprake zal zijn. Het gros van de Indonesië woonachtige Nederlanders dat geldt zowel voor de „volbloeds" gis voor degenen, die van „gemengde lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hoe is het ontstaan? Dit woord: ZEEP. Vloeibare wasmiddelen zijn ouder dan wij thans onder zeep ver staan en er is waarschijnlijk ver wantschap tussen het werkwoord sypelen, druipen en ons woord zeep. Dit stukje huishoudkunde is nodig voor de verklaring van de uitdrukking: „om zeep gaan" die: sterven betekent. Er zijn twee the ories. Men heeft gedacht aan zeelui die reeds in de tijd der Kruistochten in de landen om de Middellandse Zee harde zeep gin- ren halen, een gevaarlijk karwei Vaarvan zeer velen niet terug keerden. Maar het is ook moge- njk, dat men bij de verklaring reel dichter by huls moet blijven. Om zeep gaan kan gewoon be tekenen: uitgaan om een bood schap te doen, voorwenden een toodschap te moeten doen. er .an doorgaan, verdwijnen. Zo zei men vroeger in dezelfde beteke nis: om raapzaad varen en ook is de uitdrukking bekend: iemand om mosterd zenden in de zin ran: een ongewenste gast de deur uitwerken. t-Jliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll bloede" zijn - zal geen afstand van het Nederlandse staatsburgersohap doen. TOCH BLIJVENDE VESTIGING? Bij het stellen van de vraag wat hun rechtspositie na de 27ste December as. zal zijn, kan men de betrokkenen in twee groepen verdelen: a. de ambtena ren in vaste dienst en de werknemers op Europees contract, en b: alle overi gen. De mensen van de eerste groep heb ben de zekerheid in het ergste geval terug te kunnen vallen op Nederland, op hen^ bekende voorwaarden. Onder de gewezen ambtenaren zijn er echter tallozen, die een zeer lage enderstand of pensioen zullen ontvangen, zonder dat zij een redelijke kans hebben zich een neveninkomen te verschaffen, ter wijl zij zich - door niet naar Nederland te gaan. doch in Indonesië te blijven - waarschijnlijk beter en gemakkelijker een „living" kunnen scheppen. Daarom zijn - naar wij vernemen - door de Nederlandse regering stappen ondernomen om te komen tot een wijziging van de garantiewet en wel zodanig dat ook bij blijvende vesti ging in Indonesië de garantie onver minderd van kracht zal blijven. Daar naast overweegt de Nederlandse re gering een wetsvoorstel, waardoor ook op ex-Nederlandse ambtenaren, die het Indonesische staatsburger schap hebben aanvaard, de garantie- wet van toepassing zal worden ver klaard voor wat betreft onderstand en pensioen. Dit wetsvoorstel zal van te voren ter goedkeuring worden voorgelegd aan de regering te Djakarta. GEEN ROOSKLEURIGE TOEKOMST Wat de tweede groep betreft, waaron der dus gerekend worden de tijdelijke ambtenaren, de kleine particuliere werknemers, die geen Europees con tract hebben, en de werklozen - in hoofdzaak Indische Nederlanders, is men van oordeel dat de toekomst er weinig rooskleurig uitziet. Objectief bekeken is men in Neder landse regeringskringen over het alge meen van oordeel dat zij, die ooor ge boorte, familie, werkkring, en levens loop kennelijk in Indonesië thuis horen verreweg het beste doen het Indone sisch staatsburgerschap te aanvaarden. Men is er zich echter tevens terdege van bewust dat dit een uiterst tere kwestie is, en de Nederlandse regering ziet wel degelijk in dat vele Indische Nederlanders (onder wie bok de kleine boengs - de kleine man-) uit senti mentsoverwegingen zich met hand en tand zullen blijven verzetten tegen het afstand doen van 't Nederlandse staats burgerschap en tegen de aanvaarding van het Indonesische staatsburgerschap Een van de consequenties hiervan is overplanting naar- en tewerkstelling in een voor deze mensen in feite volko men vreemd land. namelijk Nederland, met zijn geheel andere klimatologische, sociale en economische omstandighe den. Een dergelijke overplanting zal in de meeste gevallen leiden tot verslech tering van de levensomstandigheden van de betrokkenen. Emigratie naar Nederlands gebied in Nieuw-Guinea of de West zal slechts mogelijk zijn voor een kleine groep ge selecteerde vakmensen, die bereid zijn onder zeer moeilijke omstandigheden een nieuw bestaan op te bouwen. NIEUWE MOGELIJKHEDEN? Uit zeer betrouwbare bron vernamen wij - in verband daarmede - dat de Nederlandse regering reeds geruime tijd doende is emigratiemogelijkhe den te zoeken naar Noumea (Frans Caledonië) en Australisch Nieuw- Guinea. Of deze pogingen enig rëeultaat zul len hebben, kan bhans nog niet gezegd worden. Zioh stellende op het o.i. juiste stand punt dat in ieder geval voor een grote groep Indische Nederlanders, die niet zal kunnen emigreren, een verblijf in Indonesië de voorkeur verdient boven afvoer naar Nederland, worden thans - zo vernamen wij door Den Haag - ver schillende maatregelen overwogen. BESCHEIDEN STEUN? Zo overweegt men het verlenen van overheidssteun in de vorm van gelde lijke onderstand, al zal die uiteraard een zeer bescheiden karakter dragen. Daarnaast onderzoekt men de moge lijkheid van het instellen in Indone sië van plaatselijke raden, waarin zitting hebben kerkelijke organisaties sociale verenigingen en charitatieve clubs, met het doel enerzijds als ar beidsbemiddelaar voor werkzoeken den te fungeren, anderzijds op het gebied van de sociale zorg 20 goed mogelijk aanvullend op te treden. Het is natuurlijk de grote vraag of de Indonesische regering er iets voor zal voelen om deze - in wezen armlastige groep, die tengevolge van de na-oorlog- se omstandigheden, de overdracht van de souvereiniteit en de slechte econo mische situatie van Indonesië, vrij groot is geworden en vooral de laatste tijd sterk groeit, in haar land te heb ben. MASSA-EVACUATIE NAAR NEDERLAND? Voelt zij er niets voor, dan blijft voor de Nederlandse regering slechts de mogelijkheid van massa-evacuatie naar Nederland open, tenzij men vroegtijdig andere overplantingsmo gelijkheden naar klimatologisch gun stiger - met het oog op de werkver schaffing - betere gebieden kan vin den! Hoe hel bollenvak groeide (Ingez. Med.-adv.) (Van onze deskundige medewerker) Zowel in de streek tussen Haarlem en Leiden als hoog in de kop van Noord- Holland wordt momenteel koortsachtig gewerkt om de bloembollcnoogst binnen te halen. Alleen doordat zich in de loop der jaren diepgaande veranderingen in de bloembollencultuur voltrokken, kon deze de huidige vlucht nemen en een steun pilaar worden van onze export zowel als van onze deviezenpositie. De bloembollenteelt begon als lief hebberij. van vorsten als van welge stelde burgers. Het bloembollenvak be gon zich eigenlijk eerst te ontplooien toen de Franse Revolutie de mensen had geleerd, dat de schoonheden der aarde niet het uitsluitend monopolie waren van de groten en de rijken. Het centrum van de teelt bevond zioh te Haarlem in de omgeving van het. Hazepatersveld. De naam van een gehele buurt, het Rozenpneël, straat namen herinnerend aan Krelage, Voor helm, pioniers van de bloembollenteelt, wijzen er op dat hier, in de nabijheid van de Haarlemmerhout, zich de kwe kerijen bevonden. Hier hadden de kwe kers hun ^pronkbedden" waar men de hyacinten, keurig naai' kleur gerang schikt, kon bewonderen. Hier bezochten de handelaren met hun vraaglijstje de kantoren van de kwekers en wachtten rustig op hun beurt. Toch was in voorgaande jaren reeds een en ander geschied, dat de bloem bollenteelt op een gezonde basis zette. ZIEKE BLOEMEN GEPRE FEREERD. Bij de tulpen toch had men zioh ja renlang blindgestaard op de gevlamde en geveerde variëteiten. Een gewone, enkelvoudige tulp werd nauwelijks aangekeken. Juist die bloemen in ver schillende tinten, soms ragfijn gete kend, prefereerde men. Om er die prachtige tekening in te krijgen, gebruikte men bladluizen. FEUILLETON OORSPRONKELIJK FEUILLETON door Het was die Zondagmorgen van de 3e art stampvol in de kerk van Schel den, toen „de jonge dominee" zijn ftiïrede deed. En het scheen wel of het siveren doopvont, vóór aan de kansel, feestelijker dan anders blonk in de door Jrt glas-in-lood blauw en groen ge keurde zonnestralen. Tot op dat ogenblik wisten de dorpe- weinig meer van (hem dan dat Bi .van Amsterdam" kwam. Een paar planden geleden al ihad Laersi, de goere predikant, dat van de kansel af- gaondigd. En Amsterdam was voor de Basten van hen slechts een vaag be- Pb. een begrip overigens, waarin het £jd „dominee" slechts kwalijk passen De grote 6tad stond in dit rus- '3? dorp, waarin slechts spaarzaam ^c voorbijrazende auto de moeders van °T' "raat spelende kleuters verontrustte, zo erg best aangeschreven. Uit „de kwam zoveel verkeerds. In de stad ris zoveel verleiding. Men moest, wel p1) bijzondere bescherming genieten om «n daar in eer en deugd staande te ~'J«n. En was niet Gerrit- van de koster SS Sterdam gegaan om. een jaar '5' met een roodgelakte auto en een geschilderde „meid" terug te ko- -n en gans het vredige dorp. op Zon- s-2rn?° wel' met de geweldige, twee- ■raouge claxon van zijn rode wagen en roer te toeteren, wellicht zou tallen jaren in het dorp stond, maar de woorden waren niet minder 60ber en ernstig. En al was hij dan, volgens de in- en doorgeleiden, een tikje aan de lichte kant die hadden hem al dade lijk getest, toen hij op beroep preekte, op zijn orthodoxe grondslag was, zelfs naar het oordeel van de leider der jongelingsvereniging, niets aan te mer ken. En als Manewild, die thuis 12 de len verguld-op-snee Matthew Henry had staan, waarin hij naar men zei, elke avond studeerde, niet meer te ge loven was in zaken van orthodoxie en reohtgelovigheid, wel, dan was er nie mand meer te vertrouwen. Want hij was nog kerkelijk ontvanger ook. Dominee Rijpstra was nog jong. Zijn gave gezicht werd neg door geen enkele rimpel ontsierd en deed hem niet ouder lijken dan dertig jaar. De liohte nervo siteit. waarmee hij nu en dan tijdens het spreken naar de witte bef tastte, bewees, dat intree-preken houden niet tot zijn alledaagse bezigheden behoorde. Als een berg had hij er tegen op ge zien; vond het een verschrikking hele maal opnieuw te beginnen zonder enige bekendheid met wie dan ook. „Kom man", had zijn vrouw hem moed inge sproken, „ook dit gaat voorbij. En als je dan straks na de begindrukte en romp slomp je eerste eigen gemeente hebt, waarin je geheel op je eigen manier en naar eigen inzicht kunt arbeiden, kan het allemaal heel mooi worden, voor ons alle twee". Zoals hij daar nu stond viel het eigen lijk allemaal een beetje mee. Misschien juis-t omdat hij er zo tegen op had ge zien. Intuïtief wist 'hij. want Rijpstra was een gevoelsmens met een welhaast feilloos werkende intuïtie dat de aanvankelijke gereserveerdheid bij zijn hoorders langzaam-aan plaats maakte voor een zekere welwillendheid en tege moetkomendheid. Dat de ijskorst van vooroordeel en critiek begon te ont dooien om plaats te maken voor de be reidheid tot luisteren, om zich open te stellen voor de boodschap, die hij met zoveel liefde en vuur bracht. De pompeuze, ruisende rokkenmassa's van de vrouwen, de stijve wambuizen van de mannen, de met groene zeep glimmend schoon geboende koppen van de boerenzoons en de meisjes, kinderen nug bijna, maar met op het gezicht die devotie en ernst, waarvan alleen de streng Calvinistische opvoeding het ge heim schéén te bezitten, vormden an ders een materiaal en entourage, ge heel verschillend van de hoorders, die hij in Amsterdam in enkele jeugddien sten had toegesproken. En hij mooht dan al te veel tegenstand en conserva tisme te overwinnen krijgen in de ge sleten zielen van landarbeiders en boe ren, wanneer hij ze eenmaal „had", zou er veel meer mee te doen zijn dan met zijn Amsterdamse gemeente, waarvan de leden door allerhande steeds vermaak, door de gTOtere culturele geladenheid, het drukke amusemen.tsleven en de verkeers- en handelsbeslommeringen zoveel moeilijker waren te interesseren voor de dingen des geest es. Deze men sen leefden, door de aard van hun be roepsbezigheden zoveel dichter bij Gods natuur. En dat was ook één van de re denen geweest van zijn vertrek uit Am sterdam en van de kortheid van de be denktijd, die hij nodig had om zijn be slissing te nemen. Hoe minden zowel de predikant als zijn vrouw de natuur en hoe hadden zij die weinige weken van de voorbije zo mer, toen het predikantswerk rustte, genoten van een vacantie buiten, in de heide en de bossen. Langzaam woord voor woord goed ar ticulerend, had hij zijn tekst uitgespro ken „Gijlieden zegt: nog enkele weken en de oogsttijd is daar. Doch ik zeg U: ziet en aanschouwt de velden; zij zijn airede wit om te oogsten Bidt dan de Heer des oogstes, dat Hij arbeiders uit zeilde in Zijn wijngaard De kerk was veel groter dan het vier kante stenen gebouw, de Jordaanse .schuur", waarin hij met zijn jongens en meisjes de korte diensten hield. Tegen de enorme .gewelven en metersdikke pi laren schalde zijn stem nog wat onwen nig. Telkens wanneer hij een woord had gezegd, kwam de echo van de wan den terugrollen naar de kansel en dat hinderde hem in het begin allerver schrikkelijkst. Het was net of hij dan even naar zichzelf moest blijven luiste ren, zich zelf moest laten uitspreken om weer verder te kunnen gaan. Gek eigenlijk dat hij daarvan zoweinig had gemerkt, toen hij, nu al weer weken ge leden, op beroep preekte. Misschien had hij er minder op gelet, omdat hij -hele maal niet verwachtte het beroep te zul len krijgen. (Wordt vervolgd) fcstad genade in de ogen der dor- hebben kunnen vinden. Maar was de maat vol Wie nog mocht hebben getwijfeld kon nu r*-fWetep, dat de stad een poel des tnViaa!» *as' een °°rd van zonde en cêici waar de mensen in zijn rgn verstrikte. r.,.- had men „de jonge demi- M"t «m ?emenSde gevoelens begroet. ren gereserveerde houding, een ze- bKï*«mÜ°vaan ln het hart en met die m fff' zoe^ende blik in de ogen, die riir tri Jander zou zijn opgevallen, pr<dlta«? jon&e, altijd glimlachende hü 50116611 voorbij te gaan, a™ moet gezegdzoals hij daar tri' "er rechtop op de hoge, onder ra '7,Jritoel, met gordijntjes langs te' ri' eeils een zelfwerkend slot- bwïj611 ingewikkeld klinkje dat °pgetild en waarmede - ^Predikanten" niet zelden lan- zoals hij daar stond ti^-P^dikanten" niet zelden lan- B?hilÏJk6) n zPals hjj daar st b» helemaal niet „stads" uit. *en Sri? to?a met witte bef kleedde en uTk00' 2i^n heldere blauwe in hf* - blozende wangen deden tóa. Zim minst verdoi*ven cf entaard rtn j.-1" stem was een andere dan die ouaere predikant, die al tien- 14.) Natuurlijk voelde Panda zich eenzaam en verdrietig toen hij daar nu in de kring van woeste woudrovers stondmaar met zijn gevoelens werd geen rekening gehouden! Willis Wip- snor, de aanvoerder, ?af hem een duw en zei op grove toon: „Kom, vooruit, Naamloos ga aan je werk! Schiet op!' Maar zo gemakkelijk gaf Fanda zich nu ook weer niet gewonon>n. .Wacht eens even!" sprr.k hij ferm. „Wat jullie doen mag helemaal niet! Daar kun je beurde er? De rovers barstten uit in een bulderend gelach en sloegen zich van plezier op de dijen. „Hoor dat eens!"! riepen ze. „De politie! Hahahahaha: Hl- hihihihihihi!" ..Lach niet!" sprak Panda j kwaad". „Er is niets te lachen! Als J-ullie 1 beleefd zijn zal ik medelijden met je hebben dan zal ik je niet aangeven! En ik wil jullie zelfs nog iets anders i voorstellen: als je me vrijlaat zal ik jul lie betalen. Dan krijg je een flink losgeld van me; dat kan, want ik ben een rijke millionnair!" Maar het enige dat hij be reikte was dat de schurken nog luider lachten. „Hahahahahaha! Naamloos is millionnair! Hihihihihi! Hou me vast!" riepen ze, en wanneer ze even niet lach ten was dat alleen maar om de tranen uit hun ogen te vegen. Een ruw stelletje, hoor! Panda werd er moedeloos van. „Wat nu?" dacht hij. „Ze geloven me niet ze lachen maar! En ze houden me hier vast! Het moest verboden zijn1 nu ja, het is verboden, maar daar trek- ken ze zich niets van aan.... Wat érg!" Men wist niet, dat die bladluizen de overbrengers waren van het virus, dat momenteel in een kostbaar inge richt laboratorium te vuur en te zwaard bestreden wordt. De pracht van deze zo hoog gewaardeerde bloe men was slechs stervenspracht. De gezonde exemplaren verwijderde men, de zieke behield men. Het mag een wonder heten, dat tengevolge van dit kardinale misverstand de teelt van tulpen niet volledig tot een eind is gekomen. Ten aanzien van de teelt van hya cinten deed zich een dergelijke, hoewel niet zo fatale voorkeur gevoelen. Daar tooh zwoer men bij de enkele hyacin t-en, en de dubbele, die thans zo in trek zijn, werden weggegooid, als afwijkin gen beschouwd. Dr. E. H. Krelage verhaalt in zijn standaardwerk over het Bloembollen- vak hoe de Haarlemse kweker Voor helm, die streng de hand aan deze re gel hield, eens door ziekte niet in staat was ze zo rigoureus toe te passen als zijn gewoonte was, en dat zodoende een dubbele hyacint aan het vonnis ontsnapte. Voorhelm kwam tot de ont dekking dat deze dubbele variëteit een geheel eigen schoonheid bezat, ja, de enkele overtrof, en van toen af waren dubbelen favoriet. Ze zijn het nog, tot op de huidige dag. Alleen zijn er meer kleurvariëteiten en is men niet uitslui tend aangewezen op rood, wit en blauw. TECHNISCHE VOORUITGANG Ook op technisch gebied ging de teelt vooruit. Toen eeuwen geleden reeds Cornells Stieltjes de ontdekking deed, dat door -het aanbrengen van een kunstmatige wond aan de onderzijde van de hyacintenbol zich veel meer kleine bolletjes vormden, zodat verme nigvuldiging veel sneller dan totnogtoe kon plaats hebben, veroorzaakte dit bijna een krach in de hyacinten-prij zen. De handelaars, -beducht voor een herhaling van het tulpen-drama (na de windhandel) vergaderden in „De Drie Brabanders" aan de Wagenweg Ohet is natuurlijk weer Krelage die zo goed is geïnformeerd) en maakten de eerste „prijsafspraak" in het bloembollenvak. Zeer belangrijk was ook de ontdek king van de Lisser kweker Nicolaas Dames. De vraag naar vroegbloeiende hyacinten was oorzaak, dat vele kwe kers hun bollen opplantten in het Zui den van Frankrijk. Dames ontdekte, dat door temperatuurbehandeling in de schuur een even goed, ja beter resul taat werd verkregen. Dit bracht ook een ingrijpende ver andering in de bouw van de bollen- sohuren, thans moderne complexen met uiterst geraffineerde inrichtingen voor ventilatie, verwarming en rege ling van de vochtigheidsgraad. NAAR ZUID EN NOORD Door dit alles begon de bloembollen teelt zich snel uit te breiden, aan vankelijk in de richting van Over- veen, later naar het Zuiden, waar de eerst onaanzienlijke dorpjes Hillegom Llsse en Sassenheim centra werden van bloembollencultuur en -handel. De eerste reiziger naar Amerika was een Ilillegommer. Maar in tijden van hoogconjunctuur waagden de kwe kers uit „De Zuid" het, tulpenbollen op te planten op de klei van Noord- Holland. En zo breidde de bloembol lenteelt boven het Noordzeekanaal zich snel uit, niet alleen in Velsen, Limmen, Castrlcum en Heemskerk, maar ook in Andijk, Breezand, Bo- venkarspel, waar thans een grote bloembollenveiling de graadmeter is voor de Intensiviteit van de cultuur. De hyacinten-teelt, de teelt die de grootste kapitaalsinvesteringen vraagt bleef echter bepaald tot de streek tussen Haarlem en Lelden, hoewel men daarmee thans ook in De Noord alreeds proeven neemt. Door de Stichting van de Rijkstuin bouwschool voor Bloembollencultuur te Lisse en de vestiging van het Laborato rium van Bloembollenonderzoek in de zelfde gemeente, door de opbloei van beide grote veilingen en van de bloem- bollenbeurs. die iedere Donderdagmor gen te Hillegom gehouden wordt, vol gend jaar naar men hoopt in een nieuw beursgebouw, bleek steeds duidelijker dat de bloembollenteelt zich heeft ver plaatst. Maar iedere Maandag komen toch de kwekers en handelaars in drommen naar Haarlean waar de bureaux van hun organisaties zijn gevestigd en waar het beursgebouw, het Krelagehuis, door zijn naam herinnert aan een der grote Haarlemse kwekersgeslachten, die de grondslag Yoor de huidige „bloembol len-industrie" hebben gelegd. VOOR ZATERDAG 11 AUGUSTUS Hilversum I. 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. VARA- 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu zlek (9.309.35 Waterstanden); VPRO: 10.00 „Tijdeljk uitgeschakeld.", causerie; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Uit zending voor de arbeiders in de continu bedrijven; 11.35 Sollstenconcert; 12.05 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuln- bouwrnededellngen. 12.33 Roemeens or kest- 13.00 Nieuws; 13.15 Accordeonmu zlek; 14.00 Voor de Jeugd; 14.20 Harmonie orkest; 14.40 Koorzang; 15.00 Boekbespre king; 15.15 Residentie-orkest; 16.20 „Van de wieg tot het graf', causerie; 16.35 Gra- mofoonmuzlek; 17.05 Sportpraatje; 17.20 Gramofoonmuziek; 17.30 Voor de Jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 In strumentaal trio en solist; 18.40 Orgel en zang; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gramo foonmuzlek; 2100 „Let op Uw tellen"; 21.15 Dansorkest. 21.40 Socialistisch com mentaar- 21.55 Metropole orkest en solist; 22.25 „Onder de pannen", hoorspel; 22.45 Accordeonmuzlek; 23 00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender; 8.00 .Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gramofoonmuzlek; 9.00 Voor de hulsvrouw 9.35 Claveclmbelrecltal. 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuzlek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoon muzlek (Om 12.30—12.33 Land- en Tuln- bouwmededellngen); 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13 20 Lichte muziek; 13.45 Gramofoonmuzlek; 14 00 Plano en orgel; 14.20 Instrumentaal septet en solist; 14.40 Mannenkoor; 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten; 15.35 Harmonie-orkest: 16.05 Gramofoonmuzlek; 16.20 „Vreugden van het Vliegen", cau serie; 16.30 ..De Schoonheid van het Gre- orlaans" 17.00 Voor de jeugd. 18.00 _ramofoonmuzlek; 18 15 Actualiteiten; 18.25 Gramofoonmuzlek; 19.00 Nieuws; 19.15 „Dit is Leven"; 19.21 Actualiteiten; 19.27 Gramofoonmuzlek; 19.52 Journa listiek weekoverzicht 20.00 Nieuws-, 20.05 Gramofoonmuzlek: 20.15 „Lichtbaken"; 20.40 „Steek eens op. Heren!"; 21.00 Lichte muziek; 21.45 Wereld-Jamboree; 22.00 Operettemuziek; 22.30 „Wij lulden de Zon dag in"- 23 00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Radio Phllharmo- nLsch Orkest en solist. Engeland, BBC Home Service. 330 m. 11.00 Orkestconcert; 12.00 Sport; 12.25 Gevarieerd programma; 12.55 Weerberich ten; 13.00 Nieuws; 13.10 Gevarieerd pro gramma; 14.10 Sport; 14.15 Idem; 14 30 Orkestconcert; 15.00 Schots orkest; 16.00 Sport, 16.30 Gramofoonmuziek; 17,00 Voor de kinderen; 17.55 Weerberichten; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportuitslagen; 18.30 Lichte muziek: 19.15 Causerie; 20.00 Amuse mentsmuziek; 21.00 Nieuws-, 21.15 Hoor spel; 22.45 Avondgebeden; 23.0023.03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programma, 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muziek; 12.45 Sport; 13.15 Voor de Jeugd; 13.45 Orkestconcert; 14.30 Sport, 15.00 Idem; 15.15 Liohte mu ziek; 15.45 Sport: 16 00 Militair orkest; 16.45 Sport; 17.00 Jazzmuziek; 17 30 Sport; 18 00 Orgelspel; 18.15 Sport; 18.45 „Joln the navy to see the world"; 18.59 Sport; 19.00 Nieuws en radiojournaal; 19.25 Sport; 19.30 Symphonle-orkest en solisten; 20.55 Muzikale causerie; 21.10 Symphonle- orkest en solisten; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuziek; 23.15 Gramofoonmuziek; 23.56—24.00 Nieuws. NorwestdeutBcher Rundfunk. 309 in. 12.00 Gevarieerde muziek; 13.00 Nieuws; 13.25 Omroeporkest; 14.00 Operettemuziek; 15.30 Koorzang; 15.45 Mannenkoor; 16.00 Lichte muziek; 16.45 Amusementsmuziek; 17.00 „Das Rheingold". opera; 19.45 Nieuws- 20.15 Schlagennuzlek; 21.30 Dans muziek: 22.15 Nieuws; 22.25 Lichte mu ziek- 22.50 Rhytmlsche muziek; 24.00 Nieuws- 0.10 Dansmuziek; 0 35 Lichte mu ziek; l!oo—2.00 Jazz-muziek. Brussel 324 eu 484 m. 324 m.: 11.45 Gramofoonmuzlek; 12.30 Weerberichten; 12 32 Gramofoonmuzlek; 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaamse liederen; 13.30 Gramofoon muziek 14.00 Klassieke muziek; 15.00 Ac cordeonmuzlek; 15.15 Gramofoonmuzlek; 15.30 Accordeonmuzlek; 15.45 Gramofoon muzlek; 16.00 Balletmuziek; 16.15 Bthnl- sche muziek: 17.00 Nieuws; 17.05 Gramo foonmuzlek; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Omroeporkest en solisten; 21.00 Actuali teiten; 21.15 Lichte muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Jazzmuziek; 23.30—24.00 Gramo foonmuziek. 484 in.: 11.45 Gramofoonmuziek; 12.05 Idem; 13.00 Nieuws; 13.10, 13.30 en 14.00 Verzoekprogramma; 15.00 Bel Canto; 16.30 Lichte muziek; 17.10 Idem; 18.30. 19.00 en 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Gramofoonmuziek; 20.15 Orkestcon cert; 22.15 Lichte muziek; 22.45 Gramo foonmuziek; 22.55 Nieuws; 23 05 Gramo foonmuzlek; 23.55 Nieuws. Frankrijk, Nationaal Programma. 347 en 249 m. ri. 12.10 Gramofoonmuziek; 12.30 Orkestconcert- 13 00 Nieuws: 13.20 Plano recital- 14.00 'Nieuws; 14.12 Orkestconcert: 15.35.16.05, 16,15. 16.45 Gram.-muziek; 16 50 Kamermuziek; 17.35 Gramofoonmuzlek; 17.55 en 1810 Idem; 18.30 Amerikaans© uitzending; 19.00 en 20.00 Gramofoonmu ziek 20 15 Orkestconcert; 22.15 Gramo foonmuzlek; 23.05 Idem; 23.25 Kamermu ziek- 23.45—24.00 Nieuws. AGENDA DAGELIJKS! Alphen aan den Rijn (Avifauna)t Victor Silvester met zijn Ballroom-orkest, 8 uur nam. (tjn. 18 Augustus). BIOSCOPEN Trianon „Ben Je vrij vanavond?" (a. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Re\ „Lord Wanhoop" (a. 1.) Zondag 2.30, 4.45, 7.15, en 9.15 uur. Overige da gen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino Nachtclub ,J)e Gouden Kool" (18 J.) Zondag 4.45, 17 en 9.15 uur. Overige dagen 7 en 9.15 uur. „Rodeo ln Texas" (a.l.) Dagelijks 2.30 uur. Lldo „Verraad In St. Louis" (a,L) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Louise Lotte" (14 J.) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelminapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3