Duitse bezelfingssfafuuf zal verdwijnen President Truman; trek IJzeren Gordijn op! WEERBERICHT Minister Peters over de kwestie der Ambonezen Hoogste Amerikaanse onderscheiding voor Ned. Detachement 90ste Jaargang VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 00 No. 27376 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 15.15 per kwartaal; 10.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hij de internationale spanning te zien, „doch ik zie geen enkele aanwijzing daarvoor", hieraan toevoegend: „Ik zou gaarne willen, dat er een algehele en permanente wereldvrede tot stand kwam en dat behoort niet tot de onmogelijkheden." De president besloot met te zeggen, dat hij verheugd was dat radio en pers der Sovjet-unie het kortgeleden eindelijk voor millioenen Sovjet-burgers mogelijk !S,T Mtehttagwi" tus^n "het hadden gemaakt, zelf te luisteren naar SoYiet-volk en andere volken niet be- en kennis te nemen van de inhoud van lemmert. Doch dat is onjuist, althans wat. betreft onze tot nu toe opgedane ziet nog geen ontspanning. President Truman las gisteren op zijn wekelijkse persconferentie een tevoren opgestelde verklaring voor, waarin hij commentaar gaf op Sjvemlks jongste schrijven aan hem. De president der Sovjet-unie schreef mij" aldus Truman, „dat de Sovjet- ïussische regering de uitwisseling van ervaringen. Het Kremlin heeft vergaande en strikt ten uitvoer gelegde verbodsbepa lingen uitgevaardigd voor het reizen van Sovjet-burgers m het buitenland en van vreemdelingen in de Sovjet-unie. Over eenkomstige verbodsbepalingen bestaan voor het lezen door Soviet-burgers van buitenlandse kranten, tijdschriften en boeken en het luisteren naar niet- communistische radiozenders. De Sov jetregering legt grote bedragen ten koste aan het storen van de uitzendin gen van „De stem van Amerika" en van andere radio-stations der vrije wereld. De Russische vrouwen van buitenlandse burgers mogen de Sovjet-unie niet ver laten. om zich bij hun echtgenoten te voegen. De Russische regering heeft nog vele andere bepalingen in het leven ge roepen. die even zovele belemmeringen zijn voor een vrij reisverkeer, onbelem merde verbindingen en een ongestoorde uitwisseling van meningen en inlichtin gen tussen de Sovjet-unie en de rest van de werelcï Mijn belangstelling gaat er vooral naar uit of de Sovjet-russische regering hetgeen zij zegt meent en of zij thans voornemens is haar politiek te wijzigen." aldus Truman. In antwoord op vragen verklaarde Truman gaarne een vermindering van Ook vertrouwensvotum in de Kamer voor de Gasperi. Na de Senaat heeft gisteren ook de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden haar vertrouwen in de regering De Gas peri uitgesproken. De stemmenverhouding was 291 vóór, 175 tegen en 42 onthoudingen, te weten de sociaal-democraten en de liberalen, die De Gasperi's uitnodiging om aan de regering deel te nemen hebben afge slagen. de ..resolutie van vriendschap voor het Russische volk", die enige tijd geleden door het Amerikaanse Congres is goed gekeurd. Truman zeide ten slotte nog dat hij de brief van Sjvernik zou beantwoorden. HARRIMAN NAAR CAÏRO? President Truman verklaarde „er geen bezwaar tegen te hebben" indien zijn speciale vertegenwoordiger Harri- nian zich naar Cairo zou begeven, in dien hij aldaar van enige nut zou kun nen zijn bij het zoeken naar een oplos sing van het geschil over de vaart dcor het Suez-kanaal van voor Haifa be- stemde_ tankboten. Olie-besprekingen te Teheran vorderen langzaam. De Britse en Perzische delegaties hebben een subcommissie ingesteld, die tot taak heeft te pogen een compromis oplossing te bereiken van het geschil over de door gezagvoerders van tank- boten. na het innemen der olieproduc ten, af te geven ontvangstbewijzen. Dit geschil heeft er toe geleid, dat de uit voer van Perzische olie-producten sinds Juni jJ. geheel stil ligt. Van Perzische zijde is medegedeeld, dat sir Donald Fergusson, die een lei dende rol heeft gespeeld bij de nationa lisatie der Britse steenkool-, gas- en electriciteitsindustrieën, een uiteenzet ting heeft gegeven over nationalisatie- methoden en de wijze waarop particu liere belangen in een staatseigendom zjinde industrie kunnen worden inge voegd. Vernomen wordt, dat de Perzen Fergusson vele en tot in bijzonderheden afdalende vragen stelden over het vraag stuk der schadeloosstelling. Hoessein Makki heeft ten overstaan van de pers een verklaring afgelegd, waarin hij zegt. dat als Mossadeq er niet in slaagt de nationalisatie van de olie-industrie ten uitvoer te leggen in overeenstemming met de wet van 26 April. ..er een ernstig gevaar dreigt, dat Perzië onder communistische heer schappij komt". Dit zou slechts kunnen leiden tot een catastrofe voor het Wes ten en de gehele wereld, aldus Makki. Nog vele twistappels. De Westelijke hoge commissarissen in Duitsland hebben een rapport goedgekeurd betreffende het beëindi gen van het bezettingsstatuut. In een communiqué wordt gezegd, dat het rapport, het resultaat van be sprekingen tussen de hoge commissaris sen en de West-Duitse regering, thans aan de betrokken regeringen zal wor den voorgelegd. De politieke adviseur der Verenigde Staten Samuel Reber zal onmiddellijk i met een afschrift naar Washington vliegen. In het rapport wordt nagegaan op welkfe wijze het bezettingsstatuut kan worden vervangen door verdragen met ce West-Duitse regering. Men verwacht, dat de drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken het geschrift in het najaar zullen bespre ken en vervolgens de deskundigen van de hoge commissie instructies zullen geven om over de verdragen met de Door de geweldige regenbuiendie zich gisterochtend in de hoofdstad ontwikkelden, ontstond werkelijk een kleine zondvloed. Vooral het verkeer ondervond hiervan veel nadeel. Dp de bovenste foto zien we hoe de f ietsers tot de knieën door het water gaan. De foto beneden toont een onderge lopen apotheek. De apotheker moet pootjebaden om zijn apotheek weer begaanbaar te maken. Vrij koel. Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en aanvanke- "K overwegend droog weer, maar later op de dag in het Westen van het land ..^Plaatselijk enige regen. Langs de adaenkust aanvankelijk krachtige of narde, overigens matige wind tussen «oord-West en Zuid-West. weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) 11 AUGUSTUS op: 5.16 uur onder; 20.14 uur op: 15 56 uur: onder: 22.57 uur. n30?water te Katwijk te 8 30 en 21 03 u. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Franse tweeslachtigheid. De commissie voor buitenlandse za ken van de Franse Nationale Vergade ring heeft een motie goedgekeurd, waarin wordt aangedrongen op het houden van een conferentie van de grote mogendheden, zonder dat hier door aan het gezag van de Verenigde Naties afbreuk wordt gedaan. In de motie, die door de Nationale Vergadering zal worden besproken, wordt ook gezegd, dat „dergelijke on derhandelingen eerst na hel sluiten van een wapenstilstand in Korea met effect kunnen worden gevoerd". Tevoren had de commissie een com munistische motie verworpen, waarin werd aangedrongen op ..het openen van besprekingen tussen vertegenwoordigers van de vijf grote mogendheden, met inbegrip van de Chinese volksrepubliek, en het tekenen van een wereldvredes verdrag tussen deze landen, waar alle staten zich bij kunnen aansluiten". West-Duitse regering te onderhande len. Daarbij zullen vele moeilijkheden overwonnen moeten worden. Wanneer het statuut verdwijnt, zal de hoge commissie waarschijnlijk wor den vervangen door een raad van am bassadeurs. Sinds jaar en dag hoort men in West Duitsland betogen, dat het met het ge hele bezettingsstatuut nu maar eens uit moet zijn. Dit is ook aangekondigd ais doel, waarop de Duitse delegatie zal mikken. Aan geallieerde zijde hecht men er evenwel waarde aan voor alle eventualiteiten gedekt te zijn door handharing van het algemene voorbe houd, volgens hetwelk de geallieerden hun bevoegdheden kunnen hervatten, zodra binnen- of buitenlandse gevaren zulks nodig zouden maken. De geallieerden hebben in de reeds gevoerde onderhandelingen duidelijk doen blijken, dat zij het noodzakelijk achten de met de Russen gesloten over eenkomst van Potsdam, waarop de be zetting berust, niet aan te tasten. In het diplomatieke steekspel met Moskou willen zij niet de rechtstitels prijsge ven. die door de tegenpartij zelf zijn onderschreven. Dit geldt voornamelijk drie immer actuele problemen: 1. het recht der Westelijke geallieerden om in Berlijn te blijven; 2. de rechtsbasis voor het verblijf van de troepen in het Westen; 3. het recht der geallieerden om te blijven meespreken in alle kwes ties. die de hereniging van de beide helften van Duitsland betreffen. De Duitsers weten, dat zij in deze veel water in de wijn der souvereiniteit zullen moeten doen. Het verdere verblijf van de geallieer de troepen in een zelfstandig West- Duitsland zal zodoende een tweeledige basis moeten krijgen. In de internatio nale politiek zal het gebaseerd moeten blijven op de overeenkomst van Pots dam. In de verhouding tussen het Wes ten en Duitsland zal er echter een nieuw fundament onder geschoven moeten worden, namelijk een troepen- verdrag. dat het kernstuk van de nieuwe regeling zal moeten worden. Aan Duitse zijde wenst men de troepen voortaan niet meer als bezettings-, doch als beiveiligingstroepen te zien gekenmerkt. Bij het voorberaad is men tot het wederzijdse inzicht gekomen, dat het wenselijk zou zijn een geallieerd-Duits scheidsgerecht in te stellen, dat zou moeten oordelen over de talloze twist punten, die ongetwijfeld zullen ont staan bij de zo uiterst gecompliceerd wordende verhoudingen. Heden hervatting besprekingen te Kaesong. De VN-delegatie heeft voorgesteld dat de besprekingen te Kaesong heden om 13.30 plaatselijke tijd worden hervat. Vice-admiraal Joy heeft dit voorstel door een verbindingsofficier aan gene raal Nam il doen overhandigen. De communis'isohe delegat-e heeft zich met het voorstel eens verklaard. De afgevaardigden van de Verenigde Naties zijn na ontvangst van het ant woord per helicopter naar Kaesong ver trokken. Pleven voor nieuwe moeilijkheden. De kansen van de links-radicale lei der René Pleven om een kabinet te vormen zijn kleiner geworden, doordat een van zijn mogelijke coalitie-partijen, de MRP (katholiek) bezwaar heeft te gen de suggestie, dat de ministers neu traal blijven als de sohoolkwestie in stemming komt. De MRP zal zich nog nader op zijn standpunt beraden. Nu de socialisten reeds meedeelden dat zij niet bereid zijn, in het kabinet zitting te nemen lijken de radicalen ook min der daartoe geneigd. De regeringscrisis duurt nu al 31 dagen. Overstromingen in Noord- Italië eisen hoge tol. Na 36 uur van hevige regens en ver woestende overstromingen, bedroeg het aantal hi Noord-Italië vermiste perso nen 26. Men neemt aan dat zjj allen om het leven zijn gekomen. Naar schatting 200 personen werden gewond. De schade, aan te velde staande ge wassen. huizen, wegen en telefoonlijnen aangericht, is enorm en 1 oopt in de milliarden lire. Honderdduizenden zijn in ellende gedompeld. Polen verbiedt alle werk zaamheid op cultureel gebied Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Poolse regering heeft bepaald dat alle Amerikaanse werkzaamheid op cul tureel gebied in Polen moet worden ge staakt. De Amerikaanse regering heeft thans opdracht gegeven dat het Poolse propagandakantoor te New York binnen 24 uur moet worden geslo'.en. „Polen heeft op een volkomen onge rechtvaardigde wijze ingegrepen in de vrije uitwisseling van inlichtingen met de Verenigde Staten", aldus wordt in de verklaring van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken gezegd „Dit Poolse optreden staat in scherpe tegenstelling tot de jongste Russische verklaring over het verzekeren van de vrede en het bevorderen van vriend schappelijke betrekkingen tussen de volken". KORTE INLEIDING „Geen blijvende Stad" Ons nieuw© feuilleton „Geen Blijvende Stad" is een oorspronke lijke Nederlandse roman van een auteur, die zich achter het pseu doniem „Herman van Hattum" verschuilt. Het is de simpele, maar in haar eenvoud zeer belangwek kende, en soms aangrijpende ge schiedenis van de jonge dominéé Rijpstra en zijn vrouw Hetty, die door vreemde maar geestelijk ster ke banden verbonden blijken te zijn met de eenzame zonderling, die als „Japik, de gek van de hoog te" bij alle dorpelingen bekend is. Dit vervolg-verhaal wijkt in zijn opzet en zijn uitwerking van verre weg de meeste andere feuilletons af en mede daardoor blijft het boeien tot het einde. 65.2 MILLIARD DOLLAR MILITAIRE TOEZEGGINGEN Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft de wet op de mili taire toewijzingen, waarvoor 65,2 mil liard dollar is uitgetrokken, met 348 2 stemmen aangenomen en naar de Senaat doorgezonden. Tevoren was een amendement ver worpen, dat zes divisies als het maxi mum wilde stellen, dat Amerika aan grondstrijdkrachten naar West-Europa zou zenden. De voorzitter der commissie van chefs der general staven, general Omar Brad ley, heeft uiting gegeven aan zijn vrees, dat door de prijsstijgingen het 8 >,2 mil liard dollar tellende programma van hulp aan het buitenland misschien niet genoeg militaire hulp aan de bondgeno ten van Amerika zou kunnen geven. HET WERELDJEUGDFESTIVAL BLIJFT VERLOPEN. Ruim 800 Engelse, 45 Amerikaanse en 29 Spaanse jongeren zijn met een spe ciale trein in Oost-Berlijn aangekomen. Zij waren met het Poolse passagiers schip ,3atory" van Duinkerken naar Gdynia in Polen gereisd. De „Batory" onderhoudt, speciaal ter gelegenheid van het festival, deze dienst om de be lemmeringen, die aan festivalgangers in de Westelijke landen in de weg gelegd worden, te omzeilen. 647 jongens en 107 meisjes uit Oost- Duitsland hebben om „permanent asyl" verzocht. Vele buitenlandse deelnemers aan het festival, vooral uit Zweden en Ar gentinië. die van plan waren veertien dagen in Oost-Berlijn te blijven, zijn reeds vertrokken. Zij beklaagden zich o.m. over „de gebrekkige organisatie en de slechte hygiënische toestanden in de dichtbevolkte wijken van Oost-Berlijn". De Oost-Berlijnse organisatoren zeg gen. dat bijna 30 000 deelnemers uit meer dan 90 landen het festival bijwonen. Ordeverstoringen worden niet geduld (Van onze parlementaire redacteur) Minister Peters heeft bij de beant- woording van de in het debat over de Minuor-begTOting gemaakte opmerkin gen in de Eerste Kamer uitvoerig ge sproken ever de positie van de hier te lande verblijvende Ambonese oun-KNIL militairen. De regering deelt de zorg. welke uit de discussie naar voren kwam, en z« wil niets onbeproefd laten de moeilijk heden op te vangen. Zij zal een tege moetkomende houding aannemen, wijl zulks tegenover gasten betamelijk is, maar zij kan ordeverstoringen, waardoor het gezag wordt aangetast, onder geen omstandigheid dulden. Dcor deze cnre- regeldheden kunnen de goede verhou dingen worden vertroebeld. De regering heeft de wenselijkheid tot opheffing van de vrijgezellenfcam- pen onderschreven maar materieel was het niet mogelijk deze wenselijk heid op korte termijn te effectueren. De gebeurtenissen in Middelburg heb ben het treffen ran onmiddellijke maatregelen noodzakelijk gemaakt. De vrijgezellen uit Norg zijn overgebracht naar het kamp Schattenburg, de Middelburgers hebben thans huisves ting gevonden in gezinsbarakken in Groningen en Friesland. Voor het Eerste Kamer: Begroting Overzeese gebiedsdelen Uniezaken goedgekeurd. Na re- en dupliek heeft de Eerste Kamer gisteren de begrotingshoofdstuk ken Overzeese GebiedsdelenUniezaken I z h.st. goedgekeurd, met aantekening van I het tegenstemmen der communis*en. j De Kamer ging vervolgens uiteen tot I a^>. Maandagavond. onderbrengen van gezinnen heeft dit enige vertraging gebracht. Aan de Ambonezen wordt bezigheid verschaft, waarbij het streven erop ge richt is hen geschikt te maken voor een ■burgerberoep in Indonesië. De opleiding S en herscholing geschiedt in technische 1 riohting. De opgedane ervaringen zijn teleurstellend. Van de 4000 man heeft j zich een vijfde voor herscholing opgege ven. Ook voor kampwerkzaamheden is de belangstelling zeer gering. Voor mi- I litaire doeleinden kan van de Ambone- 1 zen geen gebruik worden gemaakt. De 1 Indonesische regering heeft als voor waarde gesteld, dat de Am'oonese oud- KNIL militairen niet voor operationele doeleinden zullen worden gebruikt. AMERIKAANS INVOERVERBOD VOOR VETTEN Het Amerikaanse departement van van landbouw heeft alle invoer van boterolle, aardnotenolie, aardnoten voor pindakaas en vetloze gedroogde melk verboden. Deze maatregel is genomen op grond van de bepaling in de nieuwe wet op de economisohe controlemaatregelen, waar bij invoer van agrarische producten kan worden verboden, wanneer deze nade lige invloed heeft op de binnenlandse markt. Volgens regeringsfunctionarissen zul len voornamelijk Denemarken. Noorwe gen, Zwitserland en Nederland door het invoerverbod worden getroffen. De invoer van kaas en caseïne is ge- contingenteerd op basis van een per centage van de gemiddelde jaarlijkse invoer van de laatste tijd. In de periode van 9 Augustus tot 31 December a.s. zal de invoer van kaas ln de Verenigde Staten niet meer mogen bedragen dan vijf twaalfden van de gemiddelde jaar lijkse invoer in de basisperiode 1948, 1949 en 1950. De invoer van caseïne zal beperkt worden tot vijf twaalfden van de hoeveelheid, die Ingevoerd werd in het belastingjaar, dat 30 Juni j.l. is ge ëindigd. Na een bouwtijd van bijna twee jaar is op de raffinaderij van dé Bataaf se.Petroleum Maatschappij ta Rotterdam-P ernis een katalytische kraakinstallatie gereed gekomen met een capaciteit van 3500 ton per dag De installatie zal waarschijnlijk in September a.s. officieel in gebruik worden gesteld. De B.P.M.-raffina derrj is thans de grootste van het Europese continent. De foto geeft een overzicht van da installatie. Van links naar rechts dé schoorsteen van het fornuis (60 hoog), katalysator-hoppers met op de top de transportinstallatie voor de katalysator. Op de voorgrond het compressorhuis. Daarachter de re generator met liftschacht en (wei* nig zichtbaar) de reactor. Op de achtergrond rechts de fractionneer* kolom. Voor heldhaftig gedrag bij Hoentsjong en Wondjoe Het Nederlandse Detachement fn Korea heeft de hoogste Amerikaanse collectieve onderscheiding ontvangen, namelijk de „Distinguished unit cita tion". Generaal Van Fleet, de bevelhebber van het Amerikaanse 8ste leger, die de blauwe wimpel van deze eervolle vermelding bij de reeds verworven on derscheidingen van het bataljon voegde, zeide hlerby: „Het is inspi rerend, in het gezelschap van zulk een dapper bataljon te zyn en een zeer groot voorrecht de hoogste onder scheiding van myn land te mogen uitreiken aan zulke dappere vertegen woordigers van alle vrijheidlievende mensen. Gij, mannen, zyt een levend bewijs van de macht van de Ver. Na ties om communistische agressie, waar deze zich ook voordoet, een halt toe te roepen." Da Nederlandse vertegenwoordiger voor de Ver. Naties in Korea, de heer A. H. Gieben, zegde namens Nederland dank aan de Amerikaanse strijdkrach tenvoor de „schitterende ondersteuning en samenwerking". Het detachement heeft de onderschei ding gekregen voor zijn optreden in het bied van Hoantsjong en Wondjoe in de dagen van 12 tot 15 Februari, toen lt.- kolonel Den Ouden sneuvelde. In de vermelding wordt o.m. gezegd: „Na twee tegenslagen en drie slape loze nachten van stijjd deed deze hel dentroep. die niet meer over ammu nitie beschikte en van alle verbin dingen was afgesneden, een dreigende nederlaag in overwinning verkeren door de bajonet op te steken en heu velachtig terrein van strategisch be lang te bestormen. Onder hun be faamde strijdroep „Van Heutz" voch ten zy zich een weg naar de top van de heuvel dwars door de achterge bleven vijand heen." De huidige commandant van het de tachement. lt.-kolonel Eekhout nam voor het detachement de onderscheiding in ontvangst. KINDERMOORDEN IN ZUID ENGELAND VOORTGEZET. Het aantal kindermoorden in Enge land is met 2 vermeerderd. De laatste twee moorden werden bedreven in Bath (Somerset). Hier vond men het lijkje van de negen-Jarige Cecily Batstone, die reeds een dag lang werd vermist en die woonde in de buurt van de plaats waar men eerder de zes-jarige Brenda God- dard geworgd had gevonden. De ouders ln de betrokken plaatsen treffen thans maa: regelen voor betere beveiliging van hun kinderen en eisen meer bescherming van de politie, vooral in de vacantietijd. Een man, verdacht van de laatste moord, is gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1