Het probleem der beroepskeuze Geheime Opdracht jVa het eindexamen! Niet eerzucht der ouders, maar persoonlijke aanleg spele een grote rot! Kerkelijk Leven LAST VAN JEUK? .J Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 7 Augustus 1951 Tweede Blad No. 27373 Van geachte onderwiisziide wordt onze aandacht gevestigd op het onder staande artikel van de hand van de heer W. A. F. H. Rijpma te Hengelo (0.) en voorkomende in het Weekblad van de Alg. Ver. van leraren bü het Middelbaar Onderwijs dd. 1 Augustus jl. In verband met de actualiteit van het hierin behandelde probleem, waar mede talloos velen in deze dagen te kampen hebben, menen wil er goed aan te doen het in zijn geheel over te nemen. .Evenals andere iaren hebben ook deze zomer duizenden longens en meis jes het vreugdevolle moment beleefd, dat ze uit de handen van de voorzitter van de examencommissie het einddi ploma in ontvangst mochten nemen, waarmee ze een gewichtige mijlpaal in het leven hebben bereikt. Nadat de roes van de eerste vreugde voorbii was. hebben echter de meesten wel beere- ren dat deze mijlpaal geen gelegenheid tot rusten biedt, doch dat de harde werkeüikheid van het leven tot her- meuwde en krachtige inspanning maant, m.a.w. dat het ogenblik van de beroepskeuze gekomen Is. Dat deze keuze voor vele ionge mensen buiten gewoon moeilijk is behoeft geen betoog. Niet ieder verkeert in de gelukkige" omstandigheid, dat reeds bil zijn ge boorte vast staat, welke richting zijn levensloop zal nemen. Juist omdat voor velen de keuze zo buitengewoon moei lijk is. zal de raad van volwassenen niet ontbeerd kunnen worden, 't Is een ge lukkige omstandigheid dat bii het ge ven van advies de leraren zeer dikwijls worden ingeschakeld Zij hebben immers leiding gegeven gedurende de periode, dat dp ioneen zich tot man en het meisie zich tot vrouw ontwikkelt. Al is het door het klassikale onderwijs niet altiid mogelijk dat de docent omtrent aanlee en karakter van de leerling zich een volkomen zuiver beeld kan vormen, toch zal hij. vooral als hii begiftigd is met enie psychologisch inzicht en vooral als hii met liefde voor het kind ziin dasehikse arbeid verricht, zeer zeker in staat ziin een luist, oordeel te vormen omtrent de mogelijkheden die voor ziin leerlingen ziin weggelegd, al zullen ook zelfs bii de scherpste obser vatie vergissingen niet uitgesloten ziin. Daarvoor U de mens een te gecompli ceerd wezen. DESKUNDIGE VOORLICHTING IS NOODZAKELIJK. Beroepskeuze is moeilijk. Stonden voor Heracles op het gewichtigste ogen blik van ziin leven slechts twee wegen open. de eindsexamdnandi ziin aanbe land op een veelsprong en bii het doen van een juiste keuze zal met vele f ac toren rekening moeten worden gehou den. De keuze wordt bovendien be moeilijkt omdat men immers slechts de buitenkant van de meeste beroepen ziet Deskundige voorlichting kan daar om niet ontbeerd worden. Vooral dege nen die gaan studeren, dienen er zich van bewust te ziin. dat ieder beroep een onleiding insluit en dat zich daarbij dikwijls de ongelukkige omstandigheid voordoet, dat de studie wel. doch het beroep geen aantrekkingskracht uitoe fent. Ieder leraar weet uit ervaring, dat vele van ziin leerlingen een be paalde studierichting willen kiezen, zon der zich te realiseren, dat men dan od het onderwijs is aangewezen, terwiil uit allerlei gegevens ten duidelijkste is ge bleken. dat men de aanleg en de ka- raktereigenscha.pnen mist. die voor de leraar noodzakelijk ziin, zodat het dus al bii voorbaat vast staat, dat het be roep mislukking en teleurstelling met zich zal brengen. Een juist avies inza ke de beroepskeuze kan in deze geval len veel onheil voorkomen. PERSOONLIJKE BELANGSTELLING SPEELT GROTE ROL. Natuurlijk zal bii het kiezen van een beroep de persoonliike belangstelling een zeer grote rol spelen. De leerling die nooit enige interesse voor de techniek aan de dag heeft gelegd, moet geen in genieur worden, ook al is op de school banken gebleken, dat de aanleg voor de wiskundige vakken een redelijke kans biedt, dat het onderwijs op de Techni sche Hogeschool met vrucht gevolgd zal kunnen worden Dat de persoonliike aanleg van on betwistbare waarde is zal moeilijk ont kend kunnen worden. Iemand, die uitermate onhandig is. zal technische beroepen moeten miiden en hii. die ge speend is van aanleg voor talen zal niet op een exportkantoor ziin werk zaamheden moeten zoeken. In dit ge val is het in hoge mate te betreuren, dat het toeval dikwijls zulk een grote rol speelt. Hoe vaak gebeurt het niet. dat de eindexaminandus. die «o snel mogelijk aan de slag wil of moet gaan. de advertentierubroek in de krant raadpleegt, lukraak ziin sollicitatiebrie ven verzendt en ten slotte een betrek king aanvaardt waarvan de werkzaam heden in het geheel niet corresponde ren met ziin aanleg, zodat op de duur veel levensgeluk verloren gaat. Een juiste voorlichting had ook hier veel onheil kimnen voorkomen. Het zal moeilijk ontkend kunnen wor den. dat bii het kiezen van een beroep de traditie een hartig woordje mee spreekt. Men kent nu eenmaal fami lies. waar bijv. al geslachten lang de predikantstoga niet ontbreekt of waar het ouderwetse dokterskoetsie van de grootvader ziin opvolger heeft gevon den in de moderne auto van de klein zoon. Ieder kent uit ziin naaste omge ving de gevallen, waarbij niet de aan leg van de opgroeiende jongeling doch de familieraad de beslissende factor vormt bij de beroepskeuze. De traditie moet worden voortgezet, want met de traditie staat dikwijls de eer van de familie op het spel. EERZUCHT DER OUDERS VAAK FUNEST! Is het te boud gesproken, als we de eerzucht van de ouders als de groot ste vijand voor het opgroeiende kind beschouwen? Eerzucht, waaraan zo dikwijls levensgeluk wordt opgeofferd. Speelt niet reeds bii de keuze van de school de eerzucht zijn verderfelijk spel? Moet niet menig kind gj'mna- sium of H.B.S. bezoeken, omdat de trots van de ouders het niet kan verdragen, dat M.U.L.O. of ambachts school corresponderen met de intel lectuele aanleg? En is ook niet die zelfde misplaatste eerzucht oorzaak dat onze universiteiten voor een deel bevolkt worden door een categorie studenten, die nooit op de college banken had moeten plaatsnemen? Dat gestreefd wordt naar een stijging op de maatschappelijke ladder is begrij pelijk. doch dat moet niet gepaard gaan met het opofferen van levensgeluk. En dit is zo vaak het geval, als de onder wijzer zich als ideaal stelt, dat ziin zoon leraar wordt, als de drogist ziin zoon dwingt de apothekersstudie te vol gen of als de deurwaarder gaat ver kondigen dat zijn zoon zich later Ad vocaat en Procureur zal noemen. Wordt niet door de verderfelijke eerzucht van dc ouders de taak van de leraar bij het geven van advies bij de beroepskeuze in hoge mate verzwaard? Is er niet een Nederlands spreek woord waarbij van een valk en een uil sprake is? BEROEPSKEUZE IS GEEN BAANTJESKEUZE. Natuurlijk kan de vraag, wat men wenst te bereiken niet omzeild worden. Het maakt een groot verschil uit of men een zodanige materialistisch#» in slag heeft, dat men zo snel mogelijk rijk wenst te worden of dat men vreug de en bevrediging in het werk wil vin den. In verband hiermee moeten we ons terdege realiseren dat beroepskeuze geen baantjeskeuze betekent. In het woord beroep herkennen we het ge roepen worden, terwiil bii baantjes on middellijk associaties met salaris naar voren komen. Bii sommige beroepen kan men heel moeilijk van baantjes spreken. De waarde en de inhoud van het beroep verzet er zich tegen, dat men een baantje als leraar, als predikant heeft gevonden. Dit neemt niet weg. dat men niet kan vergen, dat aan de bezoldiging geen aandacht wordt ge schonken. Wanneer blijkt, dat een be paald beroep onvoldoende financieel gehonoreerd wordt, kan men het niet kwalijk nemen, dat op deze factor bii het advies omtrent de beroepskeuze sterk de aandacht wordt gevestigd. De verantwoordelijkheid voor de gevolgen hiervan komt niet op rekening van de adviesgever, doch ten laste van de maatschappij. Internationale conferentie van theologen. adhaesiebetuiging van H.K.H. PRINSES WILHELMIXA. Zaterdagmiddag is op ..Woudscho- ten" een internationale conferentie be gonnen van theologen. Het congres wordt gehouden onder auspiciën van de „National Association of Evangelicals", de oude evangelische alliantie, die reeds een honderdtal jaren bestaat. Men wil zich kanten tegen het op komende modernisme, zoals dat gevon den wordt in de Wereldraad der Ker ken. De .National association of evan gelicals" is een wereldorganisatie van Evangelisch gerichte orthodoxen Dit congres is het resultaat van drie vorige. Vertegenwoordigers van een dertigtal landen ziin thans op „Woudschoten" gekomen om tot de stichting te komen van een organisatie, die alle orthodoxe protestanten van de wereld verenigt. Het doel van deze conferentie is: een constitutionele vorm te vinden en een organisatorisch juiste organisatie en het aannemen van een geloofsbasis. De organisatie erkent als leden kerken, verenigingen en individuele personen. BRIEF VAN PRINSES WILHELMINA. HK.H. Prinses Wilhelmina heeft een brief gezonden, waarin zij haar volle instemming betuigt met het streven dezer organisatie, In de brief schrijft de Prinses o.m.: .Br bestaat realiteit, die onvergankelijk is en onveranderlijk en daarom sterk staat als een rots te midden van de bulderende zeeën van het leven. Het is de gemeenschap van de mensen over de gehele wereld, die hun leven aan Christus gegeven heb ben. Dit besef van gemeenschap kan soms verborgen zijn of slapende voor een tiidie. maar men moet het desal niettemin wakker maken en het bren gen tot het Licht. Het kan. evenals wanneer de zon schuilt achter de wol ken. een poosie duister ziin. maar de wolken zullen gescheurd worden en we zullen een hereniging zien en ons er in verblijden. Deze gemeenschap in Christus, welke noodzakelijkerwijs moet leiden tot een eenheid onder de men sen. is ons aandeel in de verlossing en in ziin liefde en leiding in de erote ver warring van onze tegenwoordige üid. Daarom is het de plicht van ieder deze glorieuze waarheid te realiseren, zodat het een levende realiteit wordt in ziin eigen leven, en dan kunnen we hem uit dragen als een gemeenschappelijk be zit in woorden en daden van ons dage lijks leven. Waar een groot aantal men sen samengekomen is en waar zij teza men bidden, kan veel verwezenlijkt wor den en kan veel een concrete realiteit worden. Bidt God. dat Hij u die hou ding van het hart mag geven, die u in (Ingez. Med.-adv.) Bet dte jeukende plekken met de krachtig ontsmettende Débraline. Stilt de jeuk onmiddellijk en ■kort daarna Uw huid volkomen T~77 vgaaf en gezond Ln.^Liddd Televisie-begin in Bussum. TIJDELIJKE STUDIO IN GEBRUIK GENOMEN. In afwach'.dng van het besluit en het standpunt va" de regering heef: de Ne derlandse Televlsiestichtmg gisteren een nieuwe stap gezet naar de verwezenlij king van haar plannen in de eerste (ex perimentele) periode. In de studio in Bussum kwamen vertegenwoordigers van Philips, het dagelijks bestuur der Ne derlandse Televisiestichting en de door de Omroepverenigingten aangewezen me dewerkers bijeen om de tijdelijke tele visiestudio in gebruik te nemen. Namens Philips-NSF sprak ir A. W. M. Palang een begroetingswoord, waar in hij ze.de, dat juist enkele Ameri kaanse televisie-expers de Bussumse s udio hadden beziohtigd. Zij hadden medegedeeld, dat in Amerika menige studio kleiner is. Daaróm zal deze stu dio de eerste tijd zeker bruikbaar kun nen zijn Namens de Ph.lips' program- magroep die voorlopig een adviserende taak zal vervullen, sprak de heer P. Beishuizen: de praotische inspeelperiode kan r.u beginnen, zo zeide hij. Een werk schema zal worden vastgesteld. In de komende weken kan op deze wijze er varing worden opgedaan voor het ogen blik, waarop de Nederlandse televisie off.cieel zal starten. De voorzitter van de Nederlandse Tc- levisiestichting. prof. dr J. B. Kors O. P.. s.prak een dankwoord tot Philips voor de medewerking, d-ie is en zal worden ver leend. In de komende dagen zullen sollici tanten. die bij de televisie arbeid ho pen te vinden, worden getest. In Bus sum moet nog een hoge hinderlijke boom worden geveld. AJs dit in de loop van de volgende week is geschied, ldgt de ruimte naar Lopik vrij. KINDJE IN LEK VERDRONKEN. Gistermorgen was het 5V.-jarig doch tertje van de heer A. Verhoef uit Schoonhoven met enkele familieleden naar de uitspanning „Klein Schevenin- gen" onder Lopik gegaan om een dagje op het daar gelegen strand aan de Lek door te brengen. Tegen de middag werd de kleine vermist. De gehele middag heeft men gedregd en ook is nog met een politiehond een onderzoek in het griendhout ingesteld, doch zonder re sultaat. Daar de kleding van het meisje gevonden ls. moet worden aangenomen, dat het kind is verdronken. FEUILLETON Vertaald uit het Engels door VICTOR BRIDGES 55). Ik denk, dat onze hoogste politiechef het hiermee volkomen eens is. Deze knikte enigszins onwillig. Het had heel goed anders kunnen lopen. Dat moet ik toegeven. Officieel ben ik niet in staat meneer Graham's optreden te sanctionneren. Als de pers achter een en ander zou komen We moeten er speciaal alles op zet ten, dat dat niét gebeurt, antwoordde SI- William. Van dit gezichtspunt uit ben ik geneigd tot de mening, dat het uitschakelen van Maxwell en zijn schip per ongetwijfeld gezien kan worden als een gunstige bijkomstigheid. Is Felgate dood? vroeg Nigel. Dat heeft commissaris Oldfield nie tenminste meegedeeld. Er zal natuurlijk csn lijkschouwing gehouden worden, ëoch met het oog op de speciale om- s'.andigheöen, denk ik wel, dat de lijk schouwer er in toe zal stemmen enige discretie te betrachten. Er zal geconclu deerd worden: poging tot vlucht om te ontkomen aan een arrestatie op ern stige gronden of iets in die geest. Misschien wat vaag, maar voldoende just me, om een jury tevreden te stel en. Wanneer de mensen deze zaak in verband met de dood van de ongeluk- f=,e meneer Marcs wensen te brengen, *wiuwe leven in een vrij land en hebben de vrijheid zich met derge- JJke puzzles bezig te houden. hoogste politiechef zuchtte. 41~" Het is ongehoord, mompelde hij. Absoluut ongehoord! Gelukkig maar, bat ik een politieman ben en geen mi nister! f moet er met Marais en Clif- -wd gebeuren? vroeg Nigel. Maken zij te-situatie niet enigszins gecompli- «kU? r-T-k denk, dat wij met 'hen wel op *ende wÜze zullen kunnen afre- dpJ,®n-Marais' terugkeer naar zijn va- i?7 ziet de Franse politie met war- ?,-L gstelling tegemoet. Hij kan naer rompslomp of publiciteit uitge- hi'n a. WOrden en hij kan er zeker van ju, aat er naast de vervalsingsaffaire andere zaken tegen hem betrff? zullen worden. Wat Clifford hier suHen wij de. medewer k/au mevrouw Barton nodig hebben. u oas v'an haar verteld hebt, sdiijnt ee» verstandige vrouw te Z'.in On 'C1JWWWIBC VMVUVV ut dê'iiv Ganneer baar de situatie dul- tiat w ngezet 151 231 ze beseffen, iarïdeKoim haar eigen belang en in het Sd?Sn! bet*r is- dat meneer Clif- heirt' J daden niet aan de openbaar- kraif prijsgegeven. Als haar criiW aI. op,de een of andere wijze tlj- mWpt? moeilijkheden is geraakt, om hipriïe, zien wat we kunnen doen, merin tegemoet te komen. san niet zeggen, dat ik enthou siast ben, protesteerde het hoofd van de politie, maar nu we toch eenmaal zóver zijn gegaan, lijkt het me inder daad de enige weg. De moeilijkheid is, dat er tè veel mensen zijn, die het naadje van de kous weten. Daar is die vriend van u, commissaris Oldfield, bij voorbeeld. Ik geloof wel, dat hij een eerste-klas figuur is, maar ik ken 'hem persoonlijk niet. Bent u er zeker van, dat we op hem vertrouwen kunnen en dat hij zijn mond niet voorbij zal pra ten? Ik geloof wel, dat we volkomen op hem kunnen rekenen. We zijn samen in Eton geweest en er was een tijd, dat ik een soort kalverliefde voor zijn jongste zuster koesterde, antwoordde Sir Wil liam, terwijl hij peinzend langs zijn kin streek. We moeten natuurlijk iets voor hem doen. Ik zal zien. of ik hem niet in aanmerking kan laten komen voor een onderscheiding. Nigel onderdrukte met enige moeite een glimlach. Mijn waardering voor uw diensten zou ik ook graag op een dergelijke wijze tot uitdrukking brengen, meneer Gra ham, maar ik vrees, dat onder de ge geven omstandigheden dit niet verstan dig zou zijn. Ik vertrouw echter, dat de cheque van de Franse regering ten bedrage van vijf tienduizend Pond een compensatie zal vormen voor het schijnbare gebrek aan dankbaarheid van regeringszijde. Het is inderdaad overweldigend. Nigel aarzelde even. Ik heb één vraag te stellen. Hij keek in de richting van de hoogste politie-functionaris. Zou er enig bezwaar tegen zijn, dat een ge deelte van dit bedrag aan inspecteur Jarrüeson ter hand werd gesteld? Hij verdient het in alle opzichten. Als we niet dat bezoek aan Maxell's flat had den gebracht Dat was strikt genomen een zeer te laken optred-en, waarvoor hij ontslagen zou kunnen worden. Er kwam een lachje op het grimmige gezicht van de oude politieman. Ik kan me echter voorstellen hoe hij ervan genoten heeft en zo lang dit voorstel van u mij maar niet langs officiële weg bereikt, heb ik niet het reoht in een zuiver particuliere transactie tussenbeide te komen. Alle machtig,Trevor, ik -begin al net zo te redeneren als jij Gcsd zo! Sir William knipoogde. En wat zijn uw verdere plannen, me neer Graham? Zoudt u de eerstkomen de twee of drie dagen nog in de stad kunnen blijven. Er zijn verschillende punten, waarover ik nog graag nader ingelicht zal worden en het zou bijzon der prettig zijn, als ik die persoonlijk nog eens met u door zou kunnen ne men. Ik kan inderdaad nog wel even blijven. Nigel knikte. Ik heb geen spe ciale haast om terug te gaan, en mijn vriend Fairfax zal me nog wel even kunnen herbergen. Natuurlijk, met het grootste ge noegen, antwoordde Michael. Uitstekend. Sir William zag er vol daan uit. Ik geloof niet, dat ik u thans nog langer nodig heb. We. zullen elkaar dus binnenkort weer ontmoeten en te gen die tijd zal ik ervoor gezorgd heb ben, dat onze Parijse vrienden op de hoogte zijn gesteld ran de volledige fei ten. Mag ik nogmaals herhalen, hoè buitengewoon dankbaar ik u ben voor uw bijzondere diensten! Nadat de beide mannen terug waren gegaan in Michael's kamer en deze de deur zorgvuldig 'had gesloten, maakte hun vormelijk ernstige houding plaats voor een zekere vrolijkheid. Een prachtvent, die Billy, vind je niet? Het is een genot voor hem te wer ken. De manier, waarop hij met Sum mers omsprong, was eenvoudig mees terlijk. Hij is een eerste-klas diplomaat, stem de Nigel toe. Als hij ooit uit de politiek gaat, zou hij een uitstekend hoofd van een universiteit zijn, Ik zal het hem eens voorstellen, Michael grinnikte zachtjes en keek op zjjn horlcge. Wat zullen we doen? Ik veronderstel, dat je omkomt van de honger Nigel haalde de schouders op. Een hapje eten zou me niet onwel kom zijn, dat is een feit. Het is bijna half drie en dus een beetje laat voor een restaurant. Wat zou je ervan zeggen, als ik iets laat ha len? Er is een restaurantje hier om de hoek, dat uitstekende sandwiches met verse zalm heeft en wat drank betreft, ik 'he'o een fles whisky hier in mijn kast. Wat vind je er van? Prima! (Wordt vervolgd) staat stelt één erote familie te vormen, met. allen die Christus liefhebben. Bidt God. dat het u duidelijk mag worden, wat u van de vervulling van Christus plan afhoudt. Leg samen met allen, die van goeden wille zijn. de fundamen ten voor een betere wereld Een ver enigde wereld, waarnaar wii allen ver langen en dan zal Christus' antwoord tot u komen: nl. dat gii vervuld zult worden met de Heilige Geest voor Ziin dienst". Ook Generaal en mevrouw Ts.lang Kai Tslek zonden een adhaesiebetui ging. Ds. L Hulshoff. In de ouderdom van 82 Jaar is te Zeist overleden ds. I. Hulshoff. em. pred. der Doopsgezinde Broederschap. De overledene werd 20 Juli 1869 te Borne geboren en studeerde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. Hij diende de gemeenten van Noordbroek, Irnsum en van 1914 tot aan zijn emeritaat op 1 Juli 1935 die van Workum. Daarop vestigde hy zich metter- vroon te Zeist. NED. IIERV. KERK Kerknieuws Beroepen te Oostwold-ter Horne P. v. d. Veer. cand. te Wljnjeterp. Home. P. v. d. Veer. cand. te Wljnjeterp. Aangenomen naar Ede (Ned. Prot. Bond) N Padt te Oostzaan. Beroepbaarstelllng. De heer A. Ollemans, card, tc Tlel, Laagwaterstraat 3. stelt zich beroepbaar, Beroepen by de Ver. kerk van Canada, W. J. Gunning te Wljchen-Leur, BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Hoogezand, W. Veenstra te Musselkanaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Ouddorp, A. M. Meeder, cand. te Overschie. Aanbesteding van Rijksbouwwerken. IX HET ALGEMEEN OPENBAAR. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft aan de gemeen tebesturen een circulaire gezonden, waarin hij er op wijst, dat bij de bouw van woningwetwoningen bij openbare werken in een uitbre-dingsplan of een wederopbouwplan op grond van de wet „Finoaiciering wederopbouw publiek rechtelijke lichamen" openbare aanbe steding regel behoort te zijn. In het vervolg zal daarom alleen dan met on derhandse aanbesteding voor bovenge noemde werken, waarvoor financiële "te gemoetkoming uit 's Rijks kas wordt ver wacht. genoegen worden genomen, hl- dien tevoren hiervoor toestemming is verkregen. Verzoeken om deze toestem ming moeten gemotiveerd aan de minis ter worden gezonden door tussenkomst van de directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in de desbetreffen de provincie. Voor werken, die zonder daartoe verkregen verlof niet openbaar zijn aanbesteed, zal de minister als re- ge! de financiële tegemoetkoming wei geren. Voorts vestigt de minister er de aan dacht op. dat niet eerder tot aanbeste ding behoort te worden overgegaan, al vorens vast staat of althans redelijker wijze kan worden verwacht, dat de uit voering van het werk binnen de termijn gedurende welke de aannemer aan zijn inschrijving is gebonden, kan worden op gedragen. Posthume onderscheiding voor wijlen Gen. Majoor Overakker. Bij K.B, is bepaald dat in de registers der Militaire Willemsorde als ridder 4e klasse In die orde zal worden ingeschre ven wijlen de generaal-majoor der in fanterie van het sedert opgeheven Kon. Ned. Indonesisch Leger R. T. Overakker wegens het zich onderscheiden in de strijd tegen de vijand zowel in krijgsge vangenschap als door het bedrijven van uitstekende daden van moed, beleid en trouw. Generaal Overakker. die alle verant woordelijkheid van daden van zijn on dergeschikte op zich nam, werd wegens zijn handelingen bij vonnis van een zo genaamde Krygsraad van het Japanse leger te Fort de Koek op 9 Januari 1945 ter dood gebracht. Oefening 31ste regiments gevechtsgroep. De opleiding van de dienstplichti gen van de lichting 1950-11, die in het najaar van 1950 als recruten in werkelijke dienst zijn gekomen, is thans zover gevorderd, dat zij geoefend kunnen worden in groot verband. Uit de onderdelen, waarbij zij worden in gedeeld, is samengesteld de 31ste re gimentsgevechtsgroep. Deze gevechtsgroep zal van Maandag 13 Augustus tm. Woensdag 22 Augus tus a.s, oefeningen houden tegen an dere onderdelen, o. m. de bataljons, welke thans voor herhalingsoefeningen in de legerplaats bij Oirschot verblijven. Na de oefening zal de 31ste regiments gevechtsgroep op Donderdag 23 Aug. a.s. te Meppel defileren. NED. ANTILLEN: RUIM 164.000 INWONERS. Blijkens de per 1 Jan. van dit jaar opgemaakte en afgesloten bevolkings boekhouding bedroeg het aantal inwo ners van de Nederlandse Antillen aan de aanvang van dit jaar 164.163. als volgt verdeeld: Curasao 102.206 (waar van het stadsdistriot 42.327), Aruba 53.205. Bonaire 5079. Sint Maarten 1533, Sint. Eustatius 970 en Saba 1175. LICHTE KINDERVERLAMMING IN MEISJESKAMP. In een JHC meisjeskamp te Wapen veld heeft zich een licht geval van kin derverlamming voorgedaan. De patiënte is naar een ziekenhuis in Zwolle over gebracht en voor het kamip is. op last van de medische autoriteiten, een qua rantaine ingesteld. Reden tot ongerustheid is er niet, zo vernemen wij van bevoegde zijde. 11). Had Panda nu maar beter uit gekeken! Die grote bullebak, die hy uit een tukje had gewekt door over zyn be nen te struikelen, bleek een weinig zachtaardig persooh te zijn. Hij greep Panda bij het nekvel en slingerde hem heen en weer, terwijl hij bulderde: „En nu heb ik zin om je eens een fatsoen lijk pak slaag te geven. Daar denk ik hard over! Dat zou je misschien je on beleefdheid afleren!" „Doet u dat niet, meneer!" riep Pan da. „Ik had zo'n haast, omdat ik ach tervolgd word door een heel onbeleefde roverkunt u dié dan niet beter slaan?" „Hè? Wat? Een onbeleefde rover!" vroeg de krachtfiguur. „Onbeleefd, zeg je? In dit bos? Rovers genoeg hier.. maar onbeleefd nee, daar heb ik nog nooit van gehoord„Daar komt hij Daar komt hij!" riep Panda uit. „Sla hem, meneer! Geef hém dat pak slaag maar om hem zijn onbeleefdheid af te leren!" En inderdaad kwam op dit mo ment de grijnzende Graaf L^n Grim uit de struiken te voorschijn. Maar wanneer Panda venvacht had, dat de bullebak op de graaf af zou vlie gen, dan had hij zich vergist. Het te gendeel was het geval. De beide snood aards lachten elkander vriendelijk toe en schudden elkaar de hand, terwijl de graaf uitriep: ..Wel, wel wel! Willie Wip- snor de Woudrover (zo heette dus de bokser, die Panda vast hield) sprak op zijn beurt biy; „Graaf Isen Grim! Wel, v/el, wel! De graaf zelf! Wat is de we reld toch klein!" Dat was een hartelijk wederzien, en de enige die er geen pret in had was Pinda. ,.Ze zijn vrienden.." dacht hy; „dat is wel het ergste wat me kon gebeuren En zo is het; nu heeft hij geen schijn tje van kans meer om te ontsnappen.. VOOR WOENSDAG 8 AUGUSTUS. Hilversum I. 402 in. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gr.muz.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 ..Tussen twee plaatjes ee- zegd"; 8.50 Voor de hulsvrouw: 9.00 Gr. muz.: (9.309.35 Waterstanden): VPRO: 10.00 ..Lees ln de vacantie een boek", causerie: 10.05 Morgenwijding: VARA: 10.20 Grmuz.: 10.35 Voor de hulsvrouw; 11.00 Gr.muz.; 12.00 Orgelspel: 12.30 Land- en tulnbouwededellngen: 12.3f Voor het platteland: 12.38 Gr moofoon- Dansmuz.; 13.50 Gr.muz14 00 Gespro- muz.; 12 55 Kalender; 13.00 Nieuws: 13.15 ken portret; 14.15 Gr.muz.: 15.00 Voor de jeugd: 15.30 Pianorecital: 15.40 Voor de jeugd: 16.30 Voor de zieken: 17.00 Gr.muz: 17.25 Idem. 17.45 Regerlngs- Chinese volksplanting in Kalimanten uitzending: Prof. dr R. van Dilk: ..De Barat"; 18.00 Nieuws; 18.15 Accordeon' muziek: 18.45 ..Kunnen Christenen en Humanisten politiek samenwerken?", causerie: 19.00 Instrumentaal kwartet. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek overzicht: 20.15 Omroeporkest: 20.45 ..Tussen zes en tien", hoorspel: 22.15 Gr.muz.; 22.45 ..Lichaam en gezondheid", causerie; 23.00 Nieuws: 23.1524.00 Gr.muz. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gr.muz.: 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws en weerber.: 8.15 Gewilde muz.: 8.45 Gr.pl.: 9.00 Voor de zieken: 9.30 Gr muz.: 10.30 Morgendienst; 11.00 Lichte muz.: 11.30 Gr.muz.: 12.00 So praan en paincl 12.30 Land- en tuin- bouw-mededellngen: 12.33 Vocaal Dub- belkwartet; 13.00 Nieuws: 13.15 Militaire reportage: 13.20 Banjoomuz.; 13.50 Gr. muz,; 14.45 Voor de meisjes: 15.00 Gr. muz.: 16.15 Voor de Jeugd; 17.20 Gr.- muzlek: 17.30 Lichte muz 18.00 Koor zang 18.30 Harpmuziek: 19.00 Nieuws en weerber.: 19.15 Instrumentaal Septet: 19.40 Radiokrant: 20.00 Nieuws; 20.05 Commentaar over de werkzaamheden van do ..International Convention of Evangelicals: 20.15 Gram.muz.; 20.25 Metropole-orkest en solist: 21.00 „Wa- pnkunde". causerie; 21.15 Omroeporkest en solist: 22.10 Gr.muz.: 22.20 Wereld- Jamboree: 22.30 Mannenkwartet: 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws; 23,15 24.00 Gr.muziek. Engeland, BBC Ilomc Service. 330 m. 12.00 Zeemansliedjes. 12.25 Gevarieerd programma: 12.55 Weerber.: 13.00 Nieuws 13.10 Reportage; 13.30 Lichte muz.: 13.55 Sport: 14.00 Orkestconoert: 15,00 Hoor spel: 16.00 Gr.muz; 16.30 Twintig vra gen: 17.00 Voor de kinderen: 17.55 Weer berichten: 18.00 Nieuws: 1815 Sport; 18.20 Gr.imiz.: 19.00 Gevarieerd progr.; 19.30 Symphonie-orkest en solist: 21.00 Nieuws: 21.15 Toespraak: 22.15 Planore cital: 22.50 Causerie: 23.0023.03 Nieuws Engeland. BBC' Light Progarmme. 1500 en 247 m. 12.00 Zeemansliedjes: 12.25 Gevarieerd progr.; 12.55 Orgelspel: 13.15 Voor de Jeugd: 13.45 Voor de kinderen: 14.00 Orkestconcert: 15.00 Lichte muz.: 15.45 Militair orkest: 16.15 ..Mrs Dale's Dagboek"; 16.30 Orkestconcert: 17.30 Lichte muziek; 18.15 Licht emuz.; 18.45 Hoorspel: 19.00 Nieuws en radiojournaal: 19.25 Sport; 19.30 Gevarieerd programma 20.00 Hoorspel; 20.30 Gr.muz.; 21.15 •tellster Bill": 22.00 Nieuws: 22.15 Lich te muziek: 23.00 Voordracht 23.15 Amu- sementsmuz.: 23.5624.00 N>leuw6. Nordwestdeutselier Rundfunk, 309 m. - 12.00 Lichte muz.: 13.00 Nieuws: 13.25 Omroeporkest en solist; 14.15 Balletmuz.: 15.40 Oporettemuz.: 16.30 Filmmuziek: 16.45 Nieuws; 17.00 Zangrecital: 18.00 Orkestconcert: 19.45 Nieuws: 20.05 Geva rieerde muziek: 22.15 Nieuws: 22.35 Seml klassieke muziek: 23.00 Dansmuz.: 030 1.00 Lichte muziek. Brussel. 324 en 484 m. 12.00 Salon orkest: 12.30 Weerberichten: 12.34 Pia norecital: 13.00 Nieuws: 13.15 Gr.muz.! 14.00 en 14.45 Gr.muz.: 15.45 Sympho nie-orkest en solist: 17.00 Nieuws: 17.10 Gr.muz.: 17.30 Voordracht: 17 45 Gr. muz.: 17.50 Boekbespr.: 18.00 Voordracht 18.30 Voor de 6oldaten: 19.00 Nieuws: 19.30 Gr.muz.: 19.50 Radiofeullleton: 20.00 Omroeporkest: 21.00 Actualiteiten: 21.15 Opera- en belcanto-concert: 22.00 Nieuws: 22.15 Viool en plano: 23.00 Nieuws: 23.05—24.00 Verzoekprogramma. 481 m. 12 05 Gr.muz.; 13.00 Nieuws: 13.10. 13.30. 14.00 en 16.00 Gr.muz.: 16.30 Lichte muz.; 17.10 Idem. 18.30. 19.00 en 9.20 Gr.muz.: 19.45 Nieuws; 20.00 Gr.- muziek: 20.15 Symphonie-orkest en 60- list: 21.55 Gr.muz: 22.00 Nieuws: 22.10 Jazzmuz.; 22.55 Nieuws: 23.00 Gr.muz.: 23.55 Nieuws. Frankryk, Nationaal Programma. 3-17 en 249 m. 12.00 Gr.muz.: 13.00 Nieuws 13.20 Pianorecital: 14.05 Nieuws: 14.10 Gr.muz.: 18.30 Amerikaanse uitzending; 19.01 Orkestconcert: 20.00 Zang en Pia no: 21.22 Gr.muz.; 22.45 Zangrecltali 23.00 Gr.muz.; 23.30 Kamermuz.: 23.45— 24.00 Nieuws. AGENDA Alphen aan den Rijn (Avifauna) t Victor Silvester met zijn Ballroom-orkest, 8 uur nam. (t.m. 18 Augustus). BIOSCOPEN Trianon „Abbot en Costello ln het vreemdelingen legioen" (14 Jaar) Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Het zwaard ln de Woestyn" (18 jaar) Zondag 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 7.15 en 9.15 uur. „Allemaal onzin" (a. 1.) Zondag 2.30 en 4.45 uur; overig© dagen 2.30 uur. Casino ..Charlie Chaplin" (a. 1.) Zon dag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido ..Dombo" (a, 1.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Louise Lotte" (14 Jaar) Zondag 2 30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 4 Aug. 13 uur tot Zaterdag 11 Aug. 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster, Nieuwe Ryn 18, tel. 20523 cn dc Doeza- Apotheek, Doezastraat 31. tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3