Actie tegen speelclubs in Amsterdam, Scheveningen en Rotterdam ingezet Muskusrallen bedreigen onze dijken weerbericht Honderden zingende arrestanten naar politiebureaux Talrijke verhoren gedurende de ganse nacht 90ste Jaargang No. 27371 LEIDSCH m DAGBLAD acteur j. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f_ 515 per kwartaal; f. 0.40 per weekTelefoon Dir. en Admj 25041; Red. 21507 Sombere wolken blijven 1 Het zou ons ten zeerste verbazen, wanneer de Engelse minister van buitenlandse zaken Herbert Morrison, zich hoge ver wachtingen had gemaakt van zijn uit eenzetting in de „Prawda"! Toch mag hij niet ontevreden zijn, want uit het antwoord van het officiële Sovjet-orgaan blijkt zonneklaar, dat hij het commu nisme in moeilijkheden had gebracht. Dit antwoord Is immers zodanig propa gandistisch gesteld, met weglating van de passages uit Morrisons beschouwing, "t niet in het kader pasten, dat daar- „t duidelijk verlegenheid sprak. Zelfs kan men zeggen, dat uit dit antwoord spreekt het bestaan van concentratie kampen voor dieven, moordenaars en anti-communisten! Over vrijheid ge sproken Het is een in zeker opzicht pikant ge val. dat Moskou waarschijnlijk wel niet spoedig zal herhalen, doch voor één keer blijkbaar wel heeft aangedurfd, temeer, waar het zich nu in het vervolg er op kan beroemen, andersdenkenden aan het woord te durven laten. Voor het Kremlin heeft immers alles een doel, zelfs het geringste. Alles moet dienstbaar worden gemaakt aan de pro paganda. En daarom is het feitelijk ondoenlijk met Moskou een „gesprek" te voeren. Intussen dreigt de koude oorlog in Europa opnieuw voedsel te ontvangen tengevolge van verscherping der econo mische verhoudingen tussen West Duits land en Oost-Duitsland. De Russen hebben het verkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland .plotseling nieuwe moeilijkheden in de weg gelegd, waar door gTOte vertraging ontstond. Daarop beeft, het Westen geantwoord met de weder-instelling van de luchtbrug, zij het dan niet militair doch economisch. Bovendien maakte Bonn gebruik van de toevalligheid van het aflopen van het cude handelsaccoord met het Oosten door alle verdere uitvoer stop te zetten Moskou is niet van plan dit zonder meer te aanvaarden en dreigt met scherpe repressailles. Het gevolg van een en ander is evenwel, dat plotseling rond de Duitse kwestie weer eens sombere wolken zioh samenpakken. Het accentueert voor de zoveelste maal, in welk een verdwaasde wereld wij leven. Dank zij het streven van het Krem lin. dat droomt van een wereldover heersing, moet de vrije wereld aller lei maatregelen treffen, die, goed be schouwd, tegen eigen denkbeelden in- dniisen. Het is echter onafwendbaar, wil men de vrijheid niet verliezen. En het is daarom zo jammer, dat nog te velen in West-Europa zioh laten ver lokken, door de vredesgangen, die Mos kou niet laat verslappen. Wetend, dat het niet geheel onopgemerkt voorbij zal gaan en er door deze vredescam pagne, waaraan telkens nieuw bloed wordt toegevoegd, misverstand ontstaat in de tegenpartij Weliswaar heeft men tot dusver de eenheid nog kunnen bewaren in het Westelijke kamp. doch het spant af en toe om niet te zeggen, dat het soms be denkelijk kraakt. Zie b.v. hoe tal van moties zijn ingediend voor het Labour- congres, die, zouden zij worden aange nomen. slechts Moskou ten voordeel zouden kunnen strekken. Erger is nog de politieke impasse In "ankrijk. Terwijl de grootste vraagstukken die de ganse wereld bezig houden, aan de orde zijn of weldra zullen komen, weet °e da-de macht in Frankrijk nog steeds met de kracht op te brengen, om in het tehng van het land de strijdbijl te «graven over enkele binnenlandse aan gelegenheden, die, in verhouding tot de grote kwesties van het ogenblik, slechts van bijkomstige aard mogen worden ge noemd. Het is een droevig beeld van ver wording. te meer, waar door de gang £an zaken de broodnodige samenwer- Steeds meer onmogelijk wordt. Het S r£rs,d® mag z^n- of de socialisten w. nog W€l tot een coalitie t°etreden, door een niet-socia- 01 zonder daadwerkelijke steun van de socialisten kan in Frank- hÏh ,geregeerd worden. Frankrijk ,een zeldzaam beeld van ver wal democratische gedachte. mei? in de algemene politiek op Mananne rekenen? „°?n?di« te zeggen, dat de Franse ni-fl. •0ren op de molen der comrnu- verh? 1S' zoda,t men zioh niet hoeft te bn nfn' daik van de Franse communis- weinfe wordt gehoord. vX« hunnerzijds gaat het de wigelmgen van Moskou goed! In Korea schiet men weinig of niets j gelukkig toont Amerika daar vastbeslotenheid. zodat men behoeft te zijn voor een vWmVk1 voor de rode eisen. In hoe- iPif ?Plevin& van de strijd in China nn» 1 mag worden genomen, is 12 «SP* overzien en voorlopig lijkt ras toe dat daaraan geen te grote nis maS worden toegekend. afnemend buiig Asnv^V'^'^ht tot morgenavond: enk*?* J jk nog veel bewolking met enVdf ?n\ morgen overdag echter ZwairL VTanngen en afnemend buiig. tussmT -y.matige wind, hoofdzakelijk minripr a 1 ,en West- Vrij warm. maar maakt dan vandaag. (Opge- te 10 uur). 5 augustus. fr* 5 06 uur; onder: 20.25 uur. 746 uur; onder: 21.18 uur. 17ii^? r *e Katwijk te 4.47 en u uur (6/8 te 5.16 en 17.39 uur). ^1 nummer bestaat uit acht pagina's De actie tegen de speelclubs in ons land is begonnen! Tegen midder nacht heeft de Centrale Recherche te Amsterdam, versterkt met een groot aantal, speciaal voor dat doel opgeroepen agenten van het politiebureau Singel, een inval gedaan in de speelclub Eureka" aan het Thorbeckeplein. Talloze agenten werden rond de speelclub geposteerd, waarna de recher cheurs binnen gingen. Een twaalftal leden van de club bevond zich binnen om de roulette-tafels (de baccarat-tafel werd niet gebruikt). De aanwezigen keken vrij ontdaan toen zij de politie zagen, aangezien de houders van de speelclub hadden meegedeeld dat het hier niets anders betrof dan een „zenuwen-oorlog". Er zou „niets gebeuren", hadden zij gezegd Toen de rechercheurs onder leiding van inspecteur Van Dijk, binnentraden vroeg de secretaris van de club of de heren een lidmaatschapsbewijs bij zich hadden. Na vertoon van de politie-legi- timatie gingen de rechercheurs hun gang en namen alle fiches in beslag. De leden werden uitvoerig ondervraagd en ter plaatse werd proces verbaal opge maakt. Opmerkelijk was dat bij het fouille ren van een van de leden (alle aanwe zigen werden gefouilleerd op fiches) een kaartje van een tweede speelclub werd gevonden. Het bestaan van deze club was aan de politie tot op dat mo ment nog onbekend. Ook in die club in Amsterdam Zuid werd daarna ogenblikkelijk een inval gedaan en een aantal spelers werd er ondervraagd. In beide gevallen zijn de exploitanten meegenomen naar het politie-bureau, waar de verhoren tot diep in de nacht duurden. De leiding van de actie in Amsterdam berustte bij de Officier van Justitie Hartsuyker, die ook de actie in Laren geleid heeft. Overigens moest Ham- dorff's Casino te Laren het gisteravond wederom ontgelden. Hier werden zes croupiers en diverse bestuursleden van de club meegenomen. Tegen 5 spelers werd proces-verbaal opgemaakt. Zij kon den later huiswaarts keren. OP HET GEVERS DEYNOOTPLEIN. Gisteravond omstreeks kwart over elf is de politie ook opgetreden in de speelzaal „Casino" aan het Gevers Deynootplein te Scheveningen. In de zalen bevonden zich naar schatting ongeveer 600 a 800 personen, onder wie spelende, niet spelende en wer kende leden. Er werd gespeeld aan vier roulettetafels en twee tafels bac carat. In de speelzaal trad alleen recherche in burger op, die onmiddellijk stopzet ting van het spel gelastte en de aanwe zigen in groepen splitste. Enkele van de aanwezigen, onder wie buitenlanders en enkele oudere personen, werden na on derzoek in de gelegenheid gesteld naar huis terug te keren. De overigen werden vast gehouden om vervolgens in bussen naar het poli tiebureau te worden overgebracht. Bui ten op het plein trad geüniformeerde politie in grote getale op ter afzetting. Het gebeuren trok op dit late uur veel belangstelling. Honderden personen hadden zich op de trottoirs voor het Casino verzameld. Deze inval betrof de „Aristoclub". Een klein aantal spelers slaagde er in door zijuitgangen en over de daken uit het Casino te ontsnappen. De leden van het bestuur en het per soneel van de Aristoclub. alsmede crou piers en bankhouders werden allereerst aan een verhoor onderworpen en ver volgens met een grote auto der politie naar het hoofdbureau overgebracht. Daar was de politie reeds druk bezig met het afnemen van verhoren van de ruim 200 personen, die uit het Casino naar autobussen van de HTM waren ge leid en daarmede naar het bureau wa ren vervoerd. MEDEDELINGEN VAN MR MARIS Om een uur vannacht hebben ma- J. C. Ma-ris, Officier van Justitie en de Commissaris van Politie de heer C. Ab- benbroek, dde in Den aag de actie te gen de speelclubs hebben geleid, op het Hoofdbureau van Politie mededelingen gedaan over de actie in 's-Gravenhage. Mr Marks verklaarde, dat de actie gebaseerd is op art. 140 van het Wet boek van Strafrecht en Art. 254 bis. Dit artikel is ingelast in de in 1911 in gevoerde zedelükheidswetten en was bedoeld om juist de speelclubs het be staan onmogelijk te maken. Dit is toen gelukt. In de oorlogsjaren en de daar op volgende periode doken de speel clubs echter opnieuw op. In het begin heeft de Justitie geduld geoefend met de „boosheid en domheid" van het los geslagen publiek. De bestrijding van de speelclubs werd kalm aangepakt. Thans is men echter van oordeel, dat er een einde aan het geduld oefenen moest kernen. De justitie heeft de clubs daarop gewaarschuwd, dat er maatrege len genomen zouden worden. Commis saris Abbenbroek verklaarde, dat de Haagse politie na het uitgaan van be doelde waarschuwing regelmatig de 25 haar bekende speelclubs in Den Haag heeft gecontroleerd. Men heeft daarbij geconstateerd, dat allen op twee na, de „Aristo"-elub op Scheveningen en de „Mondial"-club gevestigd in de „Em- bassy-club" op de Kneuterdijk, ophiel den met het roulette-spel. Daarom heeft de politie gisteravond in Den Haag alleen bij deze twee clubs een in val gedaan. Commissaris Abbenbroek bevond zich reeds enige tijd in de „Aris- to"-olub. „Teen ik de rechercheurs de zaal zag binnen komen," zo zei hij, „klom ik op het podium en vertelde, dat de politie een inval deed. Ik raadde iedereen aan om kalm te blijven zitten". Deze waarschuwing werd echter niet ter harte genomen. Vele van de spe lers, die zich op dat ogenblik in de club bevonden, trachtten via de ach terzijde te ontsnappen, doch zij von den ook deze uitgang versperd. De 50 rechercheurs, die de inval deden, had den geen gaatje meer opengelaten, al dus verklaarde commissaris Abben broek. Mr Marls zei o.a. nog, dat de politie mensen ofschoon zjj volgens de wet niet verplicht zijn om 's nachts een verhoor af te nemen in dit geval toch de hele nacht door verhoren zouden afnemen om het onvrijwillig verblijf van de ge- aresteerde spelers niet nodeloos te rek ken. Het is namelijk niet zo, dat zij on middellijk na het verhoor weer losgela ten worden. Daar over beslist mr Ma- ris aan de hand van het resultaat dei- verhoren. Het was dus te verwachten, dat de gearresteerde spelers geruime tijd op het hoofdbureau van politie zou den blijven. Mr Maris uitte zijn tevredenheid over het correcte optreden van de politie. Nergens hebben zich incidenten voor gedaan", zo zei hij. Behalve de 50 re chercheurs, die om elf uur bij de „Aris- to club" binnen vielen hebben 50 ande ren zich naar punten in de stad bege ven Voor de inval in de „Mondial Club", gevestigd in de „Embassy Club", bleek slechts een klein aantal recher cheurs nodig te zijn, zodat verscheide- nen van hen zich ter assistentie naar de „Aristoclub" spoedden. In de „Mon dial Club" trof men niet meer dan 15 spelers aan. Ook zij werden per bus naar het hoofdbureau overgebracht. Bij het inladen van de passagiers liet de politie, evenals bij de „Arosto-club", de dames voorgaan. Mr Maris gaf voorts de verzekering, dat het parket, indien nodig met de zelfde kracht de bestrijding van de speelclubs zal voortzetten. Op de vraag, of hij verwachtte, dat er op grond van deze actie veroordelingen zullen volgen, verklaarde hij, dat men Gisterochtend zijn vier Franse mij nenvegers in de haven van de hoofd stad aangekomen. !n twee groepen meerden zij aan het Stenen Hoofd. De foto toont tivee van de Franse oorlogsbodems in de Amsterdamse haven. Jongetje dronk nicotine DE DOOD VOLGDE ONMIDDELLIJK. Het 9-jarig zoontje van een familie te Bergen op Zoom heeft gistermid dag uit een fles nicotine gedronken, tengevolge waarvan hij kort daarna overleden is. De jongen was met een vriendje naar buiten getrokken. In een tuinderij, gelesen tusen de Moerstraatsebaan en het riviertje de Zoom ontdekte het tweetal tussen het struikgwas een fles met vloeistof. Zonder zioh af te vragen wat voor vloeistof deze fles bevatte, heeft de jongen om zijn dorst te lessen er een slok uit genomen. De fles be vatte echter een preparaat voor het be spuiten van bloemkool, welk preparaat hoofdzakelijk nicotine bevat. De jongen zakte direct in elkaar, waarna zijn vriendje ijlings de vlucht nam Een voorbij gangen- ontdekte even later de jongen, die inmiddels reeds overleden was". Verscherping tussen Oost- en West-Duitsland Oost-Duitsland heeft de leveranties van vetkolen aan West-Berlijn gestaakt en met „catastrophale* repressaillemaat- regelen tegen West-Berlijn gedreigd als de handel tussen Oost- en West-Duits land niet hervat wordt. Zoals reeds gemeld, is de gehele legale uitvoer van West-Duitse goederen naar Oost-Duitsland in de nacht van Don derdag op Vrijdag, toen de termijn van de laatste handelsovereenkomst verlo pen was, op last van de West-Duitse regering stopgezet. West-Duitse autoriteiten waren niet van mening, dat de West-Duitse maat regel onmiddellijk grote invloed zal hebben op de Oost-Duitse economie. Op cie lange duur zal het verbod echter ernstige gevolgen hebben voor het Oost-Duitse vijf-jarenplan. Wesetlijke geallieerde en Duitse auto riteiten te Berlijn verklaarden, dat de stedelijke autoriteiten genoeg bruinkool in voorraad hebben om de bakkerijen in bedrijf te houden. Naar hun mening, zullen de Oost- Duitse dreigementen wellicht inhouden, dat de electrisohe stroom naar de Wes telijke sectoren zal worden afgesneden, j Dit zou, aldus stedelijke autoriteiten, I ernstige gevolgen voor de West-Ber- I lijnse industrie hebben. NATUURLIJK heeft u dezer dagen dagen gelezen van die fabrieks brand nabij het Noordzeekanaal, waarbij een partij graan, hoofdzakelijk Amerikaanse maïs. ter waarde van 3 millioen gulden, grotendeels verloren ging. Een dergelijke kapitaalsvernieti ging valt onder alle omstandigheden te betreuren. Maar nog ernstiger wordt het geval, wanneer wij voorts lezen, dat. deze schadepost ten laste komt van de Ne derlandse regering, die deze partij daar had opgeslagen, doch nagelaten had dit kapitaalbezit tegen brand te verzekeren. De vraag dringt zich naar voren hoe het mogelijk is, dat onze regering onder de huidige, uiterst critieke financiële omstandigheden het verantwoord acht om een dergelijk risico te aanvaarden. Is dit nu wat de regering verstaat onder „bezuiniging"? De Engelsen hebben voor een derge lijke tactiek een typisohe uitdrukking: „penny-wise and pound-foolish". Hetgeen vrij in het Nederlands ver taald wil zeggen: „doodvallen op een cent, maar met de rijksdaalders smij ten"! De Nederlandse belastingbetaler be taalt de schade aan deze actie niet zou zijn begonnen, indien men iets anders verwachtte. Mr Maris verklaarde nog, dat twee speelclubs in Noordwijk vrijwillig ge sloten zijn, toen de politie de bekende waarschuwing had doen uitgaan. HET SPEL WAS UIT Van personen, die in de speelclub ..Aristo" aanwezig waren, doch langs het dak of door WC-ramen konden ont snappen, werd vernomen, dat de inval van de politie geen bijzonder grote ver warring teweeg bracht. Velen probeerden nog achter de rug van de talrijke rechercheurs om fiches «te wisselen. Andere stopten geld en fi ches in hun kleren of in het meubilair weg. Rechercheurs droegen de lakens van de speeltafels aan en bedekten de daarop gestapelde fiches. De speelkas- sen werden onmiddellijk in beslag geno men. Volgens getuigen lagen er vele duizenden guldens aan fiches op de ta fels. Toen de politie binnenkwam rolde het balletje op een der tafels voor lage inzetten. Een der jongste leden had net voor het eerst twee kwartjes op de zeven gezet. Hij kwam „plein" uit, doch kon zijn meer dan 30-voudige speel - winst niet mieer incasseren. Het spel was uit Op twee andere tafels was men juist aan het 2sbten. Daar kon het gokballe- tije niet meer geworpen worden. De honderden aanwezigen in het Ca sino waren in de aanvang wel erg be duusd over het gebeurde, omdat men alle deuren bewaakt vond, nadat Com missaris Abbenbroek het startsein voor het spel van de Justitie gaf. Velen drongen er bij de rechercheurs op aan om wegens ziekteredenen vrijgelaten te worden. „Het aantal hartkwalen was aanmerkelijk", aldus deze ooggetuigen. WIE HEEFT ZOVEEL PING-PING? De spelers werden al spoedig van de „werkende leden" der vereniging, dus bestuursleden, bankhouders en crou piers, gescheiden. Zingende trok men door de enorme zalen. „We gaan nog niet naar huis„Wie zal dat be luien Wie heeft zoveel ping-ping- ping", „Waarom zouden we treuren, want de bajes is zo groot" en „Er is geen macht in Holland, die „Aristo" kan verslaan", behoorden tot het re pertoire. En in alle drukte konden verschillende spelers zich uit de voe ten maken. De WC-raampjes bleken niet al te goed bewaakt te zijn De reoherohe had betrekkelijk kort werk om de „gewone" van de „werken de leden" in hun smokings of fraaie rode jasjes te scheiden. OP HET POLITIEBUREAU. In het Haagse politiebureau op het Alexanderveld was het nadien een drukte van belang. De arrestanten wer den uitgeladen en voorlopig in de poli tieschool opgesloten. Ongeveer 100 man politie begon toen met de verhoren, het uittypen van de resultaten daarvan en het doorgeven der voorlopige verba len aan de jusbitie-ambtenaren. Lange rijen taxi's stonden weldra voor het ge bouw om „vraohies" aan vrijgelaten ar restanten te krijgen. Zo bijster vlot ging dat vrijlaten niet! Maar de taxichauf feurs waren geduldig. De regen stroom de De Haagse politie had uitgebreide maatregdlen genomen om een groot aantal arrestanten onder dak te bren gen. 300 extra klanten „in de menage" valt niet mee, maar men bleek er niet onvoorbereid tegenover te staan. Terwijl de verhoren der spelers aan bet Alexanderveld in volle gang waren, waren rechercheurs in het Casino bezig met het vaststellen van de waarde der vele fiches op de drie roulette- en twee baccarattaféls. Nadien heeft de politie, die in het Casino reeds met verhoren bezig was, ook de werkende leden mee naar het bureau genomen. Het speel materiaal werd in beslag genomen. Men liet manschappen Voor de bewaking achter. Een chauffeur wist ons nog te ver tellen, dat hij twee Amerikanen, die tij dens de inval van de politie in de „Arisbo-club" vertoefden, na hun vrij lating naar hom hotel had gereden, vanwaar zij zich, na hun koffers gepakt te hebben, naar het KLM-kantoor lie ten brengen.Bad, too bad" ha-dden zij gezegd en zj waren met het eerste vliegtuig naar Zwitserland vertrokken. De Engelse Koninklijke familie is naar Balmoral in Schotland ver trokken. Links Prins Charles bij zijn aan komst aan het Euston Station Lon den voor het vertrek' naar Balmoral* Rechts Koning George, eveneens bij aankomst aan het Euston Station OOK IN ROTTERDAM. De Rotterdamse recherche heeft gis teravond ook een inval gedaan in een speelolub aan de Ma thenesserlaan te Rotterdam. In het perceel bevonden zich 14 leden van de Amusementsvereni- ging". Zj werden naar het politiebureau overgebracht, doch na verhoor weer vrij gelaten omdat geen overtreding was ge constateerd. Twee andere apeelgelegeroheden in Rotterdam waren gisteravond gesloten. Er werd in deze clubs geen inval ge daan. Het hoofd van ae Rotterdamse recherche deelde mede, dat ook tegen deze clubs maatregelen te verwachten zijn wanneer zj de deuren weer openen. Bestrijding wordt stevig aangepakt! Ons land wordt al jarenlang bedreigd door de gevreesde muskus- of bisam- rat, aldus het ministerie van Land- gouw Visserij en Voedselvoorziening. Reeds werden tot heden 1400 muskus ratten binnen onze grenzen gedood. Deze dieren zijn ons land van België uit binnengedrongen en worden voor namelijk om hun graverij gevreesd. In ons land is vastgesteld, dat enkele muskusratten een dijk van 2 è,3 meter breedte in korte tijd volledig kunnen on dermijnen, zodat een dijkdoorbraak on vermijdelijk is. Bedenkt men hierbij, dat de helft van ons land door duizenden en duizenden kilometers dijken en dijkjes wordt beschermd, dan kan men zich voorstellen, dat er met man en macht naar wordt gestreefd, deze dieren de gelegenheid te ontnemen, zich in ons land te vestigen. Tot nu toe zijn deze dieren hoofdzakelijk in de provincie Noord-Brabant opgevangen; één dier is echter, zoals bekend is, reeds tot in de Alblasserwaard doorgedrongen. Ook van de Duitse zijde dringt het muskusrattengevaar op. Thans wordt ons land langs de gehele Zuidgrens van Phi lippine tot Maastricht in min of meer dere mate van België uit besmet. Als gevolg hiervan wordt internationaal overleg inzake de bestrijding wel zeer in de hand gewerkt. Dit overleg is thans in Den Haag ge houden. Specialisten van België, Frank- rijk. Duitsland en Nederland hebben on- der de bekwame leiding van dr v. E. Wilkins, directeur-generaal van de Euro- I pese organisatie voor de bestrijding van 1 plantenziekten, anderhalve dag gespro- jken over de verspreiding der muskus- I ratten, de org?güsatie en de wijze van bestrijding, alsmede over de aangerichte schade. Er werden uitstekende resulta ten geboekt. Vooral de Nederlandse mo tiveringen wogen zwaar. Men was ernstig onder de indruk van het feit, dat de helft van Nederland dooi- dijken tegen, de zee en de rivieren is beschermd, ter wijl bijna 2/3 deel van de Nederlandse bevolking zijn woonsteden in dit gebied heeft. Bij de regeringen van de verschillende landen zal er op worden aangedrongen, dat de bestrijding der muskusratten van één centraalpunt uit door een officiële instantie zal worden geleid en dat in het bijzonder de grensgebieden intensief zul len worden bestreden. Door de regelmatige uitwisseling van gegevens hoopt men op de hoogte te blijven van iedere gevaarlijke uitbrei ding der muskusratten. De verwachting is gerechtvaardigd, dat de muskusratten geen rooskleurige toekomst tegemoet gaan! OPLEIDING HOOFDINSTRUCTEURS BURGERLIJKE VERDEDIGING De basiscursus voor leidende functio narissen in de burgerlijke verdediging, waarmee in Februari jl. op kasteel „De Schaffelaar" te Barneveld begonnen werd onder leiding van kolonel b.d. C. A. Geel, zal met September geëindigd zijn. In totaal zijn er dan 23 cursussen van een week gehouden, waaraan circa 800 personen deelnamen. Op 3 September aa. zal begonnen wor den met de opleiding van hoofdinstruc teurs voor de burgerlijke verdediging. Er worden dan cursussen gehouden, voor de opruimings- en reddingsdienst, het verbindingswezen, de hersteldienst, de branweer en de politie. De duur der cursussen is waarschijn lijk van 2 tot 3 weken.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1