Het Koninklijk bezoek aan AlWasserwaard en Vijfheerenlanden Besprekingen te Kaesong vorderen niet Jubelende bevolking alom langs de wegen Duitse oorlogs-veteranen verenigen zich President Truman wijst nogmaals op het rode gevaar WEE R B E RICHT Een regeling in Perzië is waarschijnlijk geworden 90ste Jaargang MAANDAG 30 JULI 1951 00 No. 27366 LEIDSCH Élllt DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 5.15 per kwartaal: f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 De AlWasserwaard moet men zien in baar volle pracht. Dan zal men er van gaan houden en nog beter de oude his torie ervan leren waarderen", zo onge veer drukte een der burgemeesters uit ceze streek zich uit. Welnu, ons Ko ninklijk Paar heeft de Alblasserwaard gezien en hóe. „In hoogzomerse majes teit", om een andere uitlating van een der velen, die wy spraken, te citeren. Met het klimmen van de dag werd Za terdag de zon guller en guller. Zo moet te: een dubbel feest voor Koningin en Prins geweest zijn, deze als slingers uit gelegde dijken en laaggelegen binnen veren te berijden, nu eens als een druk pionnenspel van windmolens aan de ene en de rustige kracht van een Hol landse rivier aan de andere kant. dan laags rustpunten voor het oog als bo mengroepen, rietbedakte boerderijen, een dorp of stadje dat zijn geheel eigen karakter ondanks moderne uitbreidin gen nog bewaarde. En dit alles extra opgesierd met bloemenversiering en ty pische erepoorten en opgevrolijkt door ce lach en het hartelijk applaus van de bevolking. Vele rijen dik stonden ze op alle voornaamste punten en waar maar even een plein de aanwezigheid van een voornaam gebouw verried en de Konin gin iets langer zou vertoeven, hadden de ouden van dagen hun plaatsen inge nomen en de rij-, sport- en jeugdver enigingen de zoom van de afzetting ge formeerd om de grote massa burgers er aohter in toom te houden. Ook de schoonheid van het waterland kreeg rijkelijk haar beurt. Nadat de Piet lèein Zaterdagochtend te Hardinxveld bij de söheerpswerf De Merwede had gemeerd, werden de Ko- n en de Prins hier door een jui chende menigte ontvangen. De Ko ninklijke gasten brachten een gezamen lijk bezoek aan het Linge-gemaal, ïaarna zij gescheiden huii tocht ver volgden. Om halfelf arriveerde Koningin Ju liana in Streefkërfc. Zij werd begroet door burgemeester J. W. C. Deking, die de wethouders en enkele andere autori teiten aan H.M. voorstelde Daarna makte het gezelschap een rijtoer door bet dorp. Langs de weg werden H.M. voorts de acht tableaux vivants ge- ïerken in Streefkerk. De Koningin ver trok hierna naar Nieuw Lekkerland. In Nieuw-Lekkerkerk werd de Konin gin begroet door burgemeester T. M. A. van de Rovaart. Vervolgens werd een bezoek gebraoht aan het waardhuis van het waterschap Overwaard". Via Dinderdijk reed de Koningin na baar bezoek aan Nieuw-Lekkerland mar Alblasserdam. Hier werd zij be groet door burgemeester L. Looy. Het bezoek aan deze gemeente bracht een rondrit door het zogenaamde „Dam", vaar een grote menigte tezamen was gestroomd om de Koningin toe te jui- oben. Tegen 12 uur arriveerde Hare Majes teit bij de N.V. Nederlandse Kabelfa- briek, waar zij verwelkomd werd door de directeuren. Een uur tevoren was Prins Bernhard reeds bij de kabelfabriek aangekomen. 's Middags arriveerden de Koningin en Prins Bernhard aan het veer te Pa- pendrecht. De adjunct-directeur van het veer. de heer Lindenberg, begroette daar de koninklijke gasten. Het doch tertje van de burgemeester bood bloe men aan. Daarna reed het koninklijk paar naar het centrixm van de ge meente, waar alle leden van de raad en de wethouders aan de hoge bezoekers werden voorgesteld. Enige minuten la ter begaf het gezelschap zich op weg naar Bleskensgraaf, waar het omstreeks halfdrie aankwam. In het centrum der gemeente toonden de hoge gasten veel belangstelling voor het wederopbouw- plan. De beide wethouders van Bles kensgraaf werden aan de Koningin voorgesteld. Vervolgens ging men weer verder. Molenaarsgraaf, Vuilendam en Ottoland werden gepasseerd, waarna in de boerderij van de familie De Baat in Goudriaan een kopje thee werd ge bruikt. De hoge gasten lieten zich nauwkeurig inlichten over de inrichting van het boerenbedrijf. Uitgerust vervolgde het koninklijk paar de tocht. Enkele dorpjes, w.o. Noordeloos. Giesserr, Nieuwkerk en Peursum werden aangedaan, waarna zij Sliedrecht bereikten, wat het einde van hun gedenkwaardige tocht betekende. De vriendelijkheid, openhartigheid en eenvoud van de bevolking in deze mooie streek hebben de Koningin en Prins Bernhard zeer getroffen en met vreugde vervuld. Des avonds werden de hoge gasten door alle burgemeesters van de Alblas serwaard en de Vijfheerenlanden uit geleide gedaan naar de Piet Hein, waarop de dui2/enden mensen tot hun grote vreugde nog een glimp van de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet ontvingen. Generaal Ramcke leider De Duitse oorlogsveteranen zijn on der leiding van vele generaals een geor ganiseerde campagne begonnen om de hooggeplaatste Duitse oorlogsmisdadi gers vrij te krijgen. Hun spreekbuis was generaal Bern- hard Ramoke, die enige tijd geleden door de Fransen uit gevangenschap werd ontslagen. Voor een auditorium van 5000 voor malige „groene duivels" in Brunswyk moest hij luide toejuiohingen, waaron der „heils" in ontvangst nemen, toen hjj verklaarde, dat men er niet op zou mogen rekenen om Duitsland aan de defensie van het Westen te laten deel nemen zolang de zg. oorlogsmisdadigers niet waren vrijgelaten. Ramcke stond op een met rozen ver sierd podium, toen hij sprak en naast hem stond een lege stoel, die bedolven was onder bloemen. Wijzend op deze lege stoel zëf "Ramcke „Hier moest onze geliefde veldmaar schalk von Kesselring zitten die niet thuis hoort in de gevangenis van Werl. Hij behoort bij ons". Kesselring, die Rommel opvolgde in Afrika en later in Italië het bevel voer de werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld door de Engelsen en zit in Werl in de Britse zone gevangen. Ramcke stelde de volgende drie voor waarden voor dat West-Duitsland zou kunnen gaan deelnemen aan de defen sie van het Westen: 1. Vrijlating van alle .zogenaamde oorlogsmisdadigers", reeds veroordeelden of zij die nog in handen van de geal lieerden hun vonnis afwachten; 2. volkomen militaire gelijkheid van West-Duitsland en gelijke rechten als aJle andere landen op ieder gebied; 3. onmiddellijke stopzetting van de scheldcampagne van de geallieerden te gen „het Duitse volk, dat het vaderland heeft verdedigd met zijn leven". Ramoke zei eohter eveneens dat men het zijn plicht achtte „onze Lebensraum te verdedigen met alle wapens die ons ter besohikking staan tegen vijandelijke horden". Hy preciseerde niet wat hij onder deze vijandelijke horden be doelde. Een groep vroegere Duitse generaals en hoge stafofficieren hebben te Bonn de eerste na-oorlogse organisatie van Duitse veteranen opgericht. Het is de „Deutsche Soldatenbund", een nieuwe versie van de vroegere bond voor pen sioenrechten van oud-soldaten, welke 85.000 leden had. Voorzitter van de nieuwe Bund, ex- admiraal Gottfried Hansen, werd ge machtigd contact te vestigen met an dere ex-Wehumacht organisaties. Het eerst zal contact worden opgeno men met de ex-leden van generaal Ra mok es parachutisten, met die van de „Gross Deutsohland" divisie van de vroegere tank-generaal von Manteuffel en van het Afrika-corps van Rommel. Ook de leden van deze organisaties hebben vergaderd! - In het afgelopen weekeinde zijn aan de grens van West-Duitsland 750 Jongeren aangehouden, die zonder geldige papieren naar Oost-Dultsland wensten te reizen. De gearresteerden, die voor het merendeel uit de grote steden afkomstig waren, zijn naar hun woonplaatsen teruggezonden. Zij wil den deelnemen aan het rode Jeugd-festl- val in Oost-Berlijn. Daden niet in overeen stemming met woorden Later meer bewolking Bilt verwacht tot Dinsdagavond: Un rfVaükekik wemig, maar in de loop hiiwiÜ geleidelijk toenemende be- darri 1 6011 ter nog vrijwel de gehele s aroog weer. aanvankelijk zwakke, (wf matige wind hoofdzakelijk tussen te-at,Ongeveer dezelfde tem- aluren als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 31 Juli. \T°,n, op: 4-58 uur; onder1 20.34 uur. Hrino, uul" onder: 19.51 uur. sur <»water te Katwijk te 1 40 en 14.07 aummer bestaat uit zes pagina's AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN IN FRANKFORT AANGEKOMEN. Als eerste versterking van de Ameri kaanse luchtstrijdkrachten in West- Duitsland en al* eerste nieuw Ameri kaans contingent voor de luchtmacht van de landen van het Atlantisch pact onder het commando van generaal Eisenhower ziin gisteren acht grote transportvliegtuigen op het vliegveld van Frankfort aangekomen. Heden werden acht vliegtuigen van hetzelfde type (C-119) verwacht. Deze machines hebben een actieradius van 3.200 km Zij kunnen middelzware pantserwagens, vrachtauto's. 7,5 milli meter geschut en andere militaire uit rusting vervoeren. De toestellen maken deel uit van de 433ste ..wing" (luchtmacht eenheid), welke o.m. 53 toestellen van het type C-119 omvat Het grootste deel van het personeel van de 433ste wing, een contingent van 1100 man. zal in het begin van Augustus in Breir.erhaven aan land gaan. De Deventer sluis- en havenwerken zullen a.s. Vrijdag officieel in ge bruik worden gesteld, door de minister van Wederopbouw. De foto geeft een overzicht van de Prins Bernhard sluis met op de ach- tergrond geheel rechts de Ameri kaanse Fittingfabriek en de tijde lijke weg met Basculëbru'g op de weg Deventer-Zutplien. Daarnaast de in aanbouw zijnde koekfabriek en links de haven, die toegang geeft 4ot het Industrieterrein. Men meent te weten, dat volgens de plannen voor verdere uitbreiding van de Amerikaanse luchtmacht in Eyropa twee nieuwe wingS van gevechtsvlieg tuigen zullen aankomen tegen het eind van dit laar en dat er nieuwe vliegvel den zullen worden aangelegd in de Amerikaanse en Franse zones. Ter gelegenheid van de viering van de 250-ste verjaardag van Detroit heeft president Truman een redevoering uit gesproken waarin hij de gelegenheid te baat nam aspecten van de internationale tcfesftmd onder de loupe te nemen. Het afgelopen jaar was een periode van uitdaging, zeide de president Het heeft alles getest wat wij sedert het eind van de wereldoorlog gedaan hebben om de wereld vrede te geven. De agressie in Korea was gericht op het hele idee van de Verenigde Naties. Het was het doel van de agressors om de vrije naties een voor een op te slokken. Wij had den ons terug kunnen trekken in hope loze en vreesachtige isolatie, precies zo als wij na de eerste wereldoorlog heb ben gedaan. Maar ditmaal deden wij dat niet. Ditmaal hebben wij met onze bondgenoten de uitdaging aanvaard. En op het ogenblik vormen de Verenigde Naties een organisatie welke hechter is dan ooit. Wij zullen haar in de strijd om de wereldvrede nooit opgeven. De communisten hebben om besprekingen gevraagd ter beëindiging van het Ko reaanse conflict. Wij weten niet of de communisten werkelijk vrede wensen of dat zij alleen maar middels onder handelingen pogen te verwerven wat zij door verovering niet kpnden winnen. Wij zijn van plan dat uit te zoeken. Doch wij moeten niet de fout maken te veronderstellen dat de Sovjet-heersers hun ideeën omtrent de wereldverove ring hebben opgegeven. Zij mogen over vrede praten, maar het zijn daden, die tellen. Zij handelen zo, dat zij op elk tijdstip nieuwe daden van agressie kun nen begaan. Op het ogenblik bijvoor beeld worden de strijdkrachten van de Sovjet satellieten snel op maximum pa raatheid gebracht. In de afgelopen maanden werden de Oost-Europese lan den door het Kremlin gedwongen hun legers te reorganiseren. De omvang van deze legers is toegenomen en in grote hoeveelheden wordt hun moderne Rus sische uitrusting verschaft. Wij weten, dat Bulgarije. Roemenië en Hongarije thans strijdkrachten hebben, die veel groter zijn dan die welke hun werden toegestaan op grond van de vredesver dragen die zij in 1947 ondertekend heb ben. Ook weten wij dat Roemenië on langs aan de bewoners van een strook van 50 kilometer langs de Joegoslavi sche grens bevel gaf te vertrekken. Bul garije en Hongarije hebben hetzelfde ge daan. In deze zones vonden militaire voorbereidingen plaats. Daden als deze wijzen stellig niet op vreedzame bedoe lingen, In het Verre Oosten is de situatie niet veel anders. De Russen zelf hebben meer dan 4 millioen man onder de wa penen in Europa en het Verre Oosten. Zij hebben zware concentraties land-, zee- en luchtstrijdkrachten in de Russi sche provincies langs de Mandsjoerijse grens tegenover Japan en tegenover Alaska. Gevaren in andere delen van de wereld zijn even groot als in Korea. Iedere dag komen op mijn bureau rap porten binnen over Sovjet militaire voorbereidingen in de wereld. Als u van deze rapporten en inlichtingen inzage kon nemen, zou u elke gedachte laten varen dat het gevaar voorbij is. Dan zou u even verlangend zijn als ik dat dit land zijn gewapende macht opbouwt en haar uitrust met de meest moderne wa pens en helpt onze bondgenoten te be wapenen. Onze grote kans ligt in zodanige op bouw van kracht en eenheid onder de vrije naties dat het Kremlin zijn plan nen van agressie moet laten varen. Wan neer wij dit punt bereiken, kan er vrede tussen de Sovjet-Unie en de rest van de wereld zijn. Het nieuwe schip van de Holland- Amerika Lijn, de „Rijndam", viel een hartelijke ontvangst ten deel, toen liet voor het eerst de haven van New York binnenvoer. Twee Amerikaanse meisjes. Betty Oanielsen en Norma Palm, in „Volendammer" kledij, wuiven de opvarenden van de „Rijndam" toe Tite: wij zijn niet bang! Maarschalk Tito heeft Rusland ge» waarschuwd. dftt .enige aanval op Joe- go-Slavië een algemene oorlog zou be- tekene. In een redevoering, welke hij te Kniezice heeft uitgesproken en wel ke ten dele door radio Belgrado werd verspreid, reageerde Tito scherp op de recente ..laster" van de Russische plaatsvervangend premier Molotof in •Warschau tegen Joego-Slavië. Rusland's samenwerking met het Duitsland van Hitler in herinnering roepend, zeide Tito „Wil ziin niet bang door deze dreigementen. Het ziin ouder wetse methodes en eii behoeft niet bang te ziinZii zullen er niet in slagen ons te isoleren .omdat de Wes terse volkeren zeer goed weten dat een aanval op Joego-Slavië een catastro phe voor henzelf zou ziin. Het zou een oorlog betkenen. waarvan de consequen ties niet te overzien ziin. Om die reden helpen de Westerse landen ons zonder enigerlei politieke of economische con cessie te vragen, hoewel wii een com munistisch land ziin. (UP.). Geschil over demarcatielijn Twee dagen lang hebben de onder handelaars in Kaesong punt 2 van de agenda behandeld: het vaststellen van de demarcatielijn en de gedemilitari seerde zones,, maar zij hebben prac- tisch geen vorderingen gemaakt. De geallieerden blijven bij hun standpunt, dat de demarcatielijn moet liggen in de buurt van de huidige frontlijn. De communisten willen, zoals bekend, de militaire demarcatielijn doen samen vallen met de 38ste breedtegraad. De Voorstellen over en weer Juist op het moment, dat de voor- raadtanks in Abadan zo vol raken, dat de oliemaatschappij heeft medegedeeld, de raffinaderij morgen te zullen slui ten wegens de onmogelijkheid om de afgeperkte producten te bergen, komt hervatting van de rechtstreekse Brits- Perzische onderhandelingen in zicht. Volgens leden van het Perzische ka binet zijn gisteren Britse tegenvoorstel len naar Teheran gezonden en nog de zelfde dag door Perzië beantwoord. Zij noemden dit antwoord gunstig en meen den dat het zou moeten leiden tot be sprekingen. De Britse tegenvoorstellen waren op gesteld na het overleg, dat Zaterdag in Londen is gevoerd tussen de Amerikaan se afgezant Harriman en de Britse mi nisters; zij gaven een samenvatting van de grondslagen, waarop Engeland bereid was een nieuwe delegatie naar Perzië te zenden onder leiding van een minis ter. De tegenvoorstellen waren vervat Jn een boodschap, gezonden door Harri man aan dr. Henry Grady, de Ameri kaanse ambassadeur in Teheran. Grady bracht Zondagmorgen een bezoek aan Mossadeq en overhandigde hem Hani- mans boodschap. Van Perzische zijde verluidt nog. dat een van de voornaamste punten in de nieuwe Britse voorstellen was, dat de Perzen de een of andere toezegging zouden moeten geven, dat er een einde zou komen aan de huidige „overne mingsactie" in Abadan, zolang de be sprekingen zouden duren. Het Perzische antwoord op deze tegen voorstellen werd door Mossadeq over handigd aan dr. Grady. Na dit overleg verklaarde de minister van opvoeding: „Het antwoord moet iedere Britse twijfel over de goede trouw van Perzië wegnemen". Ook zeide hij, dat Harrlmans boodschap te kennen gaf. dat de Engelsen thans de Perzische na- tionalisatiewet hebben aanvaard. Hij verwachtte, dat tegen het komende weekeinde een Britse delegatie in Perzië zou zijn. De minister van Justitie zeide: „Het antwoord is duidelijk en definitief. Het moet de Engelsen bevredigen". De plaatsvervangende premier Hoessein Fa- temi verklaarde: „Wij zijn er zeker van, dat de delegatie zal komen. Harriman heeft ons het volledige Britse standpunt uiteengezet". besprekingen waren „koel militair for meel". Radio Pjongjang heeft een felle aanval gedaan op de houding van de Amerikanen bij de onderhandelingen De radio beschuldigde de Amerikanen ervan agressie tegen belangrijke gebie den van Korea voor te bereiden. Deze uitzending kan een aanwijzing zijn. dat de communisten rekening houden met een mislukken van de onderhan delingen. Met het oog op de kans, dat de com munisten de besprekingen slechts ge bruiken om zich gereed te maken voor een nieuwe aanval blijven de geallieer den bij hun militair volkomen logisch standpunt van een demarcatielijn in de buurt van de huidige frontlijn. Als de UNO-troepen hun huidige goed verde digbare posities opgeven en terugvallen op de niet te verdedigen 38ste breedte graad geven zy de rode troepen bij kwade trouw een niet te verantwoorden voorsprong. Heden worden de onderhandelingen voortgezet. In Moensan gaat het hardnekkige ge rucht. dat de communisten staan op het onmiddellijk staken der vijandelijkheden, voordat een formele bijeenkomst is be reikt. Zij zouden geklaagd hebben over het voortduren van de Amerikaanse bombardementen uit de lucht en van d* beschietingen van zee uit. Een van de communistische tolken In Kaesong, kolonel Tsjang, trok de aan dacht, toen hy op een gegeven ogenblik een notitie maakte en deze overhandigde aan de leider der rode delegatie, generaal Nam il, die de inhoud aandachtig op nam. Het is mogelijk, dat deze myste rieuze kolonel groter Invloed heeft dan zyn positie doet vermoeden: een tactiek die veelvuldig door de communisten wordt toegepast. Voor het personeel van de UNÖ-stryd- krachten in Korea is een bronzen me daille geslagen. Aan de ene zyde staat het wapen van de Verenigde Naties, aan de andere de Inscriptie: „Voor dienst btj de verdediging van het. handvest der Verenigde Naties". Op een kleine meta len gesp staa.t „Korea". Het lint van de medaille heeft negen blauwe en acht witte verticale strepen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1