Filmindustrie wordt voor grote problemen geplaatst MEE OF TEGEN? Duizenden genoten van superieure vliegtechniek SïffiSr farrNe?« StS agenda veilig verkeer. Televisieonding of zegen Met een enkel woord de T-v- ZATERDAG 28 JULI Ilsy 3: vlieg feest van grootse allure Het was alsof de vliegtuigen met touwtjes aan elkaar zaten (Van onze Haagse redacteur). Wanneer generaal Dwlght D. Elsenhower vanmiddag op het vliegveld Ypenburg dc overdracht van de nieuwste aanwinst van de „Nederlandse Tac tische Luchtmacht", de Thunderjet, aan dc Minister van Oorlog bijwoont, zal hij er zich tegelijkertijd van kunnen overtuigen, dat de in Atlantisch verband samenwerkende luchtmachten een hoge mate van superieure vliegtechniek zich hebben eigen gemaakt Want wat de luchtmachten van Engeland, Frankrijk, België en Nederland op de derde internationale luchtvaart-show de Ilsy 3 ten beste geven, grenst aan het wonderbaarlijke. Het is wonderbaarlijk van aan het volmaakte grenzende technische beheer sing, wonderbaarlijk van snelheid en durf, wonderbaarlijk ook van élegance. Gisteren de eerste dag van deze vliegdemonstraties hebben vele dui zenden schier ademloos en met stijgen de bewondering de evoluties van het modernste materiaal, dat de luchtvaart- techniek heeft voortgebracht, gadege slagen. Het zullen er vandaag en mor gen ongetwijfeld vele tienduizenden zijn die van dit grootse evenement getuige zuilen zijn. En in dit opzicht belooft de Ilsy 3 stellig een succes te worden: de talloze bezoekers zullen als evenzovele enthousiasten voor de vliegerij naar huis gaan. Niet zozeer uit ontzag voor de geweldige kracht van het luchtwa- pen als instrument voor de oorlogvoe ring de militaire paraatheid is nu eenmaal harde noodzaak, waarvoor West-Europa zich de grootste opoffe ringen moet getroosten maar veeleer in een stemming van bewondering voor wat onze Nederlandse piloten in het internationale millieu presseren. De Nederlandse luchtvaart, zo heeft minister Wemmers gisteren by de opening gezegd, kan slechts groot wor den wanneer z\j zich gedragen weet door de belangstelling van dc Neder landse bevolking. De Ilsy maakt dui delijk, dat onze luchtvaart die belang stelling verdient. Het is nu eenmaal niet voldoende uit het jaarverslag van de K.L.M. te lezen hoe onze lucht vaart reilt en zeilt, het is evenmin voldoende dat wij ons koesteren in de wetenschap, dat onze nationale vlieg tuigindustrie meer en meer erkenning vindt in internationale kringen. Men moet het zelf zien en och, dan komit de rest vanzelf wel. Vooral wan neer aan de microfoon een commenta tor als de heer E. Zandvliet, het hoofd van de voorlichtingsdienst van de K.L. M., staat, want hij kent het klappen van de zweep, hij kan het niet alleen „pratende houden", hy verstaat de kunst in gepaste doseringen injecties luchtvaartenthousiasme toe te dienen. Voor het overige welnu, op Ypen burg ls er deze dagen volop gelegenheid het zelf te zien: de Harvards, de Me teors, de Seafuries, de Fireflies, voor zover het de Nederlandse luchtmacht betreft, de De Haviland Vampires van de R A F,, de tweedekkers van de Fran se Luchtmacht en de Meteors van de Belgen, dat is alles spoedig opgesomd, maar wat al deze fonnaties presteren, het was alles zo volkomen beheerst pre cisiewerk, loopings en rolls, in formatie, alles tot op de decimeter nauwkeurig, dat men er niet dan met de grootste bewondering aan kan terugdenken. Het was alsof al deze vliegtuigen met touw tjes aan elkaar zaten, zo volmaakt ge lijktijdig werden allo manoeuvres uit gevoerd en zo nauwkeurig bleef ook bij de meest fantastische stunts de onder linge afstand bewaard. Een bijzondere noot vormde de for matie van de 27 Harvards uit Gilze Rijen, die onder leiding van Ir. ter zee le klasse Schulling in het défilé de letters I.L.S.Y. vormde en later terug keerde in de letters C.L.O. (Commando Luchtvaart Opleiding) Het was een geheel nieuwe verschij ning en daarbij: een verrassing. Veel bewondering heeft ook Gerben Sonderman, dc piloot van Z.K.H. Prins Bernhard, afgedwongen, toen hij de Fokker S II voorvloogx Dat was stunt-vliegen van de hoogste orde cn de RAF-officieren, die op dit gebied toch wel wat gewend zjjn, gaven uiting aan hun grote bewondering voor het werk van Sonderman. Een bewondering, welke in niet mindere mate zich richt op de machine, die haar capaciteit en grote wendbaar heid wel duidelijk heeft gedemon streerd. De Nederlandse parachutistenclub (voormalige pa ra-troopers) heeft ach op de Ilsy aangediend een zeer ge slaagd nummer en naast deze die nen ook de Zwitsers Walti en Böhlen genoemd te worden, die de afdeling sensatie voor hun rekening namen. BÖhlen's optreden als vliegende mens kwam niet helemaal tot zijn recht. De luchbkolking, waarin hij terecht kwam, bedierf het experiment en de drieste Zwitserse klerk, die deze sport voor zijn genoegen bedrijft, zal waarschijnlijk vlak bij Den Haag zün neergekomen. Natuurlijk heeft Willem van Graft zijn nummertje crazy-flying, zonder hetwelk geen vlicgfeest slaagt, weggegeven en heeft de Deen Jensen een toestelletje uit 1908 voorgevlogen, een interessant nummer in dit programma, dat als non stop show volledig geslaagd mag wor den genoemd. Ilsy 3 zal een groot suc ces worden een belofte voor de Itey 4 in 1952. De Thunderjet straaljager, die de Amerikaanse Ambassadeur heden middag op het Ilsy-vliegfeest zal overdragen aan de Nederlandse Minister van Oorlog. Naar een „staakt het vuren" in Korea Gisteren is de elfde bijeenkomst, te legde dadelijk na de aanvang een ver klaring af over administratieve kwesties en procedureaangelegenlieden die Don derdag ter tafel waren gebractn door vice-admlraal Joy, de leider van de geallieerde delegatie. Nam n zei dat hj in principe accoord ging met hetgeen Joy naar voren had gebracht. Belde delegaties wezen daarna stafofficieren aan, die meteen begonnen aan de regeling van genoemde kwesties, terwijl de delegatieleden, hun conferen tie voortzetten. Na 18 minuten legde Joy een verkla ring af, waarin hij het standpunt van zijn delegatie met betrekking tot de gedemilitariseerde zone uiteen zette. Hij en Nam H bogen zich over de kaarten, die op de conferentie tafelwaren uitge spreid Hun hoofden raakten elkaar bij na. Op de kaart wa^ de door de ge allieerden voorgestelde zone met spelden aangegeven. De Noordelijke delegatie vroeg daarna niet het oog op beraad opschorting van de besprekingen tot heden. De geallieer de delegatie bleef nog ruim een uur in Kaesong om te lunchen en zich te be raden over het vandaag besprokene en keerde daarna huiswaarts. Aangenomen werd dat gemakkelijk overeenstemming kan worden bereikt over de details van een .staken van het vuren maar dat de gedemilitariseerde zone moeilijkheden zal opleveren. Voorts heerste de opvatting dat wellicht reeds formeel het vuren zal worden gestaakt eer overeenstemming is bereikt inzake de andier e agendapunten. ZATERDAG: Noordwljk aan Zee (Casino-ten nisbaan) Concert R'dams Phllharmonlsch Orkest, 8 uur nam. WOENSDAG: Royal (Doezastraat) Telepathische seance Artlnl, 7.30 uur nam. BIOSCOPEN Trianon „Het meisje uit Artis" (al) Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. pcx „Onder Moeders vleugels" (al.) Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2,30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „De mooiste tijd van Je leven" (a.l.) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur: overige dagen 2.30. 7 en 9,15 uur. Lhlo „Minderjarig meisje vermist" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luvor „De Muurbloem van het leger" (a. 1.) Zondag 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 28 Juli 13 uur tot Zaterdag 4 Augustus 8 uur waargenomen door Apotheek Van Drlesum Mare 110, tel. 20406 en de Zul- der-Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lei den wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maart*r><"T>nrgen 8 uur door de doktoren Janssen. Hartman, Masten broek, Jaspers en Van Bockel. Te Oegstgeest door dr Walcheren, tel. - TRUMAN VRAAGT VIJF M1LLIOEN VOOR ARABISCHE VLUCHTELINGEN. President Truman heeft het congres om vyf millioen dollar verzocht voor hulp aan Arabisohe vluchtelingen uit Palestina en teneinde „een verslechte ring van de huidige critieke toestand in het midden-Oosten te voorkomen". „Een der voornaamste oorzaken van de spanning in het midden-Oosten is de ellendige toestand van honderddui zenden Arabische vluchtelingen uit Pa lestina", aldus de president. (Ingez. Med.-adv.) HET CONFLICT TUSSEN WEST- DUITSE REGERING EN VAKVERBOND. Een woordvoerder van het West- Duitse vakverbond heeft meegedeeld, dat Maandag een bespreking gehouden zal worden tussen Christian Fetter, lei der vian het West-Duitse vakverbond ("vijf en een half millioen leden) en Franz Blueoher, plaatsvervangend kan selier. Gesproken zal worden over de drei ging van het vakverbond om alle sa menwerking met de regering af te bre ken naar aanleiding van de economl- i sche politiek van de regering. Het ver- bond heeft steun beloofd aan de vak vereniging van boerenarbeiders, die met staking dreigt wegens een loonddspuut. Nadat zes Franse politieke leiders er niet in geslaagd zijn of bij voorbaat ge weigerd hebben om een nieuwe regering te vormen, heeft president Auriol zich, gelijk gemeld, ten tweede male tot de oudminister van Financiën, Petsche, ge wend. Petsche (onafhankelijk-conservatief) antwoordde de president, deze opdracht niet zonder meer te kunnen aanvaarden maar zegde toe Dinsdag een vergadering te zullen presideren van de leiders van alle „republikeinse" partijen (Derde Macht), ten einde te trachten, alsnog een regeringsprogram op te stellen op basis waarvan een coalitiekabinet tot stamd zou kunnen komen. Een dergelijke vergadering is tot nu toe nog nooit voorgekomen in de Fran se parlementaire geschiedenis en moet worden beschouwd als een laatste po ging om te trachten, uit de reeds 18 da gen durende impasse te geraken, waarin Frankrijk is gekomen nadat de regering- Queuille als gevolg van de algemene verkiezingen was afgetreden. Ter voorbereiding van de Dinsdag te houden vergadering zal Petsohe heden individuele besprekingen met de partij leiders voeren en Maandatg een confe rentie houden met alle premiers, die Frankrijk sinds 1947 heeft gehad. De grote vergadering van Dinsdag zou eerst morgen worden gehouden, maar werd uitgesteld daar vele deelnemers reeds voor het weekeind Parijs hadden verlaten. WIELRIJDERS Weet ge dat ge noch een rijdende, nóch een stilstaande tram aan de LIN- KERzijde moogt passeren? MISSIE-WERK IN CHINA WORDT BEËINDIGD. In een radio-uitzending van Radio- Peking werd gezegd, dat de Chinese communistische minister van buiten landse zaken Tsjoe en lai opdracht heeft gegeven, dat alle Christelijke kerken en organisaties in China „onmiddellijk" hun betrekkingen met de Amerikaanse niet-Amerikaanse missies moeten ver breken. Al dergelijke missies moeten hun werkzaamheden in China staken. De radio-uitzending zei, dat de reden hiervoor was, dat deze organisaties „door woord en daad getoond hebben, dat zij tegenstander zijn van de volks regering". Voorts werd gezegd, dat de leden van de organisaties die „misdaden hebben begaan, bij de regering moeten worden aangebracht en gestraft zullen worden". „Zij echter, die naar hun eigen land terug willen keren, krijgen verlof te vertrekken." (U. P.). Nader wordt nog gemeld: De Chinese communistische autori teiten hebben verder bepaald dat alle cp zichzelf staande organisaties voor maatschappelijk werk der Chinese Pro testantse kerken hun werkzaamheden kunnen voortzetten. De kerken mogen zioh niet meer met de leiding van scho len inlaten, tenzij het theologische se minaria betreft, Alle organisaties der Protestantse kerkgenootschappen in China die tevo ren met bydragen uit andere landen werden gesteund, moeten zioh bij de autoriteiten doen inschrijven. Dit be hoeft niet. wanneer deze instellingen zich zelf bedruipen. FEIKE ASMA NAAR ITALIË. De Haagse organist Feike Asma (oud- Leidenaar) is enige dagen geleden voor het volgen van het tweede gedeelte van de internationale dirigentencursus te Siena, naar Italië vertrokken. Vorig jaar volgden 11 Nederlanders deze cursus. Feike Asma zal tot begin September afwezig zijn, tengevolge waarvan de Woensdagavond-concerten in de Luth. Kerk te Den Haag worden stopgezet. In de maanden September en October wordt deze serie vervolgd. PROF. SOEPOMO BEGIN AUGUSTUS NAAR NEDERLAND. Professor Soepomo, die zich naar Ne derland zal begeven voor het houden van informefle besprekingen over een herziening van de overeenkomsten der Rondetafel-conferentie van 1949, is be kleed met de rang van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur. Hij zal zioh in de eerste week van Augustus naar Nederland begeven. De beide functionarissen, die hem zullen assiste ren, zy'n nog niet aangewezen. Woord van Bezinning 1 Dingen (ook mensen!), die wy allang kennen en die in onze ogen nooit uitgesproken opvallend wa ren. kunnen plotseling wij we ten niet, hoe en waarom grote betekenis voor ons krijgen. Dat is het, gelukkig nooit ontbrekende, verrassingselement in ons leven. Zo ging het ook ons, toen wij dezer dagen een wel zeer oud stuk onder ogen kregen. Het was de door de Griekse treurspeldichter Sophokles beschreven geschiedenis' van Oedipus. Als schooljongens hadden we het wel een „erg", maar toch vooral een „raar'' ver haal gevonden. „Hoe krijgt de man het uitgebroed!" Nu we, na jaren, het drama weer voor ons zagen, verstonden we dit alles natuurlijk anders, die per. Want nü begrepen we. dat nergens en nooit en door niemand beklemmender de onverbiddelijk heid van het menselyk leven is getekend. De onverbiddelijkheid, zoals die door de Griekse tragediedichter wordt getekend, bestaat hierin,x dat de mens de voltrekker is van een noodlot, dat „de goden" over hem hebben beslist. Het Oedipusdrama verhaalt van een koning Laios en zijn vrouw Iocaste. Hun is door een orakel, een voorspelling, gezegd dat zy een zoon zullen hebben, die zyn vader doden zal en met zijn moe der huwen. Als hun dan in derdaad een zoon wordt geboren, wordt dat kind weggebracht naar een herder in een ver land, die het moet opvoeden. Maar het kind verneemt op een gegeven mo ment tóch deze duistere voorspel ling. Menend, dat hij de zoon van de herder is. trekt hy de wereld in om de voorspelling niet in ver vulling te doen gaan. Doch op zijn zwerftocht ont moet hU een reiswagen, krijgt twist met de dienaren en hun heer. Hij verslaat zeen heeft daarmede, zander dat hy het weet, zijn vader Laios gedood. Straks komt hij in zijn vader stad Thebe en als hy de stad be vrijd heeft van een monster, de Sphinx, die elke bezoeker van de stad haar raadsel voorlegt op le ven en dood, mag hij huwen met de Koningin-Weduwe. Het Ls zijn moeder en zonder dat hy het 1 weet, is het tweede deel van de i verschrikkelijke voorspelling door 5 hemzelf vervuld. Ziedaar een klassieke tekening I van de onverbiddelijkheid van het leven, een beklemmend onaf- wendbaarheid, welke ieder mens, op z ij n wijze en op zyn tyd, 1 in zijn leven ervaart. Zijn wij, moderne mensen in het gigantische wereldproces van onze tijden, niet geneigd, ons kleine leven op dezelfde wy'ze te teke- nen? Worden ook wij niet dage- lijks aangesproken door al de dingen, die langs noodlotslijnen 1 medewerken of liever tegen- werken ten kwade? Toch als wjj onze gedachte i uitspreken, denken wij onwillekeu- I rig aan een andere klassieke fi- guur. die, peinzende over de dra- I matische wendingen van het leven, niet spreekt over wat medewerkt ten kwade, doch eenvoudig schrijft: „Wij weten, dat hun, die God lief- hebben, alle dingen medewerken ten goede" (Paulus). I Zijn wetenschap is: dat het le- I ven niet maar een willekeurig spel I is. door een toeval ontstaan en bij- elkaar-geraapt. Zeker, het leven ls een drama, maar: een drama in handen van de grote regisseur, een drama in Gods hand. Wij kunnen 1 het stuk het spel. het drama be- i derven, als wij slechte spielers zijn, als wij „er tegen aan spelen", als wij daarom gaat het niet I letten op de aanwijzingen van de regisseur. I Wij kunnen het spel bederven, slechte spelers zijn, maar onaf- I wendbaar is dat niet. Het is af- wendbaar. Mee of tegen? De ernstige, gehoorzame speler, die heeft leren luisteren, ook al begrijpt hij zijn eigen drama niet altijd, zal op den duur toch wel kunnen verstaan, dat de hogere bedoeling van alle leven is: de i groei van onze ziel. En daartoe i werkt al wat bitter is mee. A. J. SNAAYER. I 51|||||||||||||||||||1II|||||||||||||IIIIIII!IIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIR Bioscoopbezoek in „TV-gebieden" dalende Nauwe samenwerking gebiedende eis Zoals Amerika's opvoeders en ouders tot voor kort worstelden met het televisie-probleem dat, zoals in het vorige artikel werd beschreven, aanzienlijk in omvang is afgenomen door een beter begrip van de mogelijkheden van de T.V. en het afslijten van de „ruwe kantjes" zo worstelt thans de filmindustrie met haar jonge, doch verbluffend sterke broer en felle concurrent, de televisie Vroeger dat wil zeggen tot voor enige jaren moést men naar de bioscoop om een film te zien of om het nieuws van de week aan z'n ogen voorbij te laten rollen, thans kan men naar de bioscoop, daar ook thuis van een film valt te genieten (c.q. te griezelen), gezeten in een gemakkelijke stoel, al moet hier direct aan toegevoegd worden, dat meestentijds de T.V.-films niet het nieuwste van het nieuwste genoemd kunnen worden. De meest ontembare kracht van de T.V. is echter niet het in de huiskamer halen van Hollywoods sterren, maar het feit, dat het „nieuws", op 't zelfde ogenblik dat het geboren wordt, op het T.V.- scherm getoverd kan worden. „Tijd" en „ruimte" zijn begrippen, welke door de T.V. overheerst worden. Een base-ball wedstrijd, een rede van Truman, een worstel-demon- stratie (uitzonderlijk in trek, er valt ook wat te zién) een show, Robert Montgomery, Thomas Dewey, Jimmy Sznozzle Durante, een „hearing" van een congres-commissie, al deze gebeurtenissen en persoonlijk heden verschijnen tienduizendvoudig gelijktijdig op de T.V.-schermen. Hier zit een kracht in, welke het Amerikaanse levensbeeld geheel verandert. „Het publiek krijgt, wat het publiek wenst...., maar soms moet het publiek dit krijgen, voor dat het beseft, dat het dit wenst." Cecil B. de Mille. (Van een speciale medewerker) II THUIS „UITGAAN" GEMAK KELIJKER. t De millloenen T.V.-bezitters, die als het ware zijn uitgerust met een soort tijd- en ruimte-vernietigende verrekij kers, gingen zich dus eens te meer be denken. of zij wel een „biosooopje zou den pakken". Thuis „uitgaan" was véél gemakkelijker èn goedkoper. (Ja, het leven is in de Ver. Staten ook duurder geworden!) Het bioscoop-bezoek liep dus terug, dat was onvermijdelijk. Het lag In de lijn der verwachtingen. En die daling was niet gering, integendeel. Vergeleken met vijf jaar geleden, daalde het bezoekersaantal met 20 tot 40 doch alleen in die streken, welke door een T.V.-zender worden bestreken. BINNENLAND Dinsdagochtend zal minister Stikker per vliegtuig naar Parijs vertrekken voor OEEC-bespreklngen. Woensdag a s. reist hU door naar Straatsburg per trein. Aan het einde van die week worat hij hier te lande terugverwacht. Eerstdaags zal de benoeming afkomen van mr W. Cnoop Koopmans. consul- generaal te New York, tot Nederlands ge zant by het Egyptische hof. Hy zal tevens als gezant optreden bij de Libanese en de Syrische republiek. Met ingang van 24 Juli 1.1. ls de Jachtjonker van HM. de Koningin, de res. majoor B. G. Dorhout Mees, benoemd tot Jagermeester voor Zuid-Holland. Zijn bureau Is gevestigd Kon. Palels te Soest- ayk. Naar het Duitse ministerie van PTT mededeelt, kunnen van heden af tussen Nederland en Duitsland in belde richtingen telefoongesprekken worden gevoerd. BUITENLAND Guy Mollet. secretaris-generaal van de Franse socialistische party, 13 gekozen tot voorzitter van de commissie voor alge mene zaken uit de Raad van Europa. Sedert Mei, toen Georges Bldault aftrad, had de commissie geen voorzitter. De communistische afgevaardigde uit het Slclllaanse parlement d'Agata ls door de rechtbank te Catania veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 12 maanden, omdat hy ln een toespraak de Italiaanse ministerraad een „regering van moordenaars" had genoemd. Een Amerikaanse maatschappy van optische instrumenten heeft een apparaat ontworpen, dat het bloed van donors af tapt en dit tevens ln zyn bestanddelen splitst, steriliseert, doet bevriezen en ln flessen doet. Het Amerikaanse Huls van afgevaar digde heeft besloten de Amerikaanse bij drage voor het werk der Verenigde Naties en andere Internationale organisaties tot 33 1/3 procent van de totale onkosten te beperken. Vorig Jaar betaalden dc Ver enigde Staten 38.9 procent van dc totale uitgaven der Verenigde Naties en 35 pro cent van die der wereldgezondheidsorga nisatie. De Matterhorn heeft Donderdag zijn eerste slachtoffer van dit jaar geëist. Bij. een poging om de berg van de Italiaanse zyde te beklimmen verongelukte de Zwit serse gids Otto Furrer, die reeds ten minste 300 maal de top bereikte. Een Zwitsers meisje .die hy begeleidde, brak belde benen. Volgens bladen te Wenen heeft de politie aldaar onlangs een bedrag van on geveer 800.000 gulden, voor het merendeel Amerikaanse dollars en Zwitserse francs, ln beslag genomen. Het geld zou afkomstig zyn van een inbraak in de Wintersteln- bank te Zuerlch ln September van het vorig Jaar. De daders van deze bankroof, onder wie de leider, werden enige maanden geleden in Wenen aangehouden. Meer dan 200 West-Duitse studenten- corpora hebben het duel als „een moreel en juridisch Juist middel tot opvoeding" aanvaard. President Truman heeft „de gedwon gen evacuatie van Hongaren" veroordeeld als een „schending van de rechten van de mens en van het vredesverdrag". Hy ver klaarde. dat de Verenigde Staten stappen overwegen om de regering van Hongarye „voorde wereld aansprakelijk te stellen voor haar schandelijk gedrag". De Griekse premier. Venlzelos. heeft medegedeeld, dat hij heden zijn ontslag zal indienen. Daar, waar de T.V. nog slechts „van horen, zeggen'' bekend was, bleef het bioscoop-bezoek nagenoeg constant. Talryke theaters werden dan ook ge dwongen hun deuren gesloten te hou den: 70 in Oost Pennsylvania, 134 in Zuid-Californië, 61 in Massachusetts. 64 in de omgeving van Chicago en ten minste 55 in de stad New York. De eerlijkheid gebied eahter te er kennen, dat het feit van deze talryke sluitingen niet uitsluitend de T.V. in de schoenen te schuiven valt: een aan tal theaters was oud en zou ook zon der T.V. gesloten worden. Maar de hoofdoorzaak van het teruglopen van het bioscoopbezoek is en blijft (voorlo pig) de T.V. Men beschouwe slechts de constant gebleven trend van 't bioscoop bezoek in de streken, waar de T.V. nog niet heerst. GOEDE FILMS BOLWERKEN HET! Werkelyk goede films of werken, waarin een nieuwe ster schittert (welke taboe zUn voor de T.V.) on derwinden weinig of in het geheel geen last van de T.V. „The great Caruso", „Born Yester day" en „All about Eve" zyn hier het bewys van. Vóór de T.V.-lnvasie was het bioscoopje pakken een gewoonte althans voor velen thans gaat men naar het theater, Indien men werkelyk een film wil zien „De goede film doet 't 'm nog steedskwaliteit teltzyn en kele typerende uitspraken, waaruit biykt, dat de sleur, welke vaak in het gaan naar de bioscoop zat, versleten ls, of beter gezegd verdrongen is door een bewustheid van handelen. Hier en daar valt ln de Ver. Staten al waar te nemen, dat het bioscoopbe zoek weer stygende is: de mensen kry- gen er genoeg van steeds maar naar dat kleine T.V.-scherm te staren, terwyi het ook een belangryke factor is. dat de huisvrouw (al is het Amerikaanse huishouden zeer vereenvoudigd door de eleotrificatie van de keuken) er wel eens èoht uit wil zyn! BEZUINIGING 1.400.000 DOLLAB TER MAAND. Hollywoods gulden dagen zyn onte genzeggelijk aan het tanen Volgens de machtige heer Skouras van de nog machtiger ,The Twentieth Century Fox" moest als gevolg van de T.V.-concurrentie awaar bezuinigd gaan worden. Daarom werd besloten de (bij zonder hoge) top-salarissen drastisch te besnoeien In 1947 betaalde Hollywood per maand nog 7.000.000 dollar aan salaris sen uit aan 18.400 man. thans wordt 5.600.000 dollar maandelyks uitbetaald aan 13.600 man. Met man en macht wierp men acn dan ook op de productie van speciale televisie-films om zoveel mogelijk he> vege lijf te redden. Hollywood zal echter wel niet uit sterven, daar de mens toch op zijn tijd naast de actualiteit ook wel eens de visuele roman, novelle of detective w zien De grote strijd moet echter nog: streden worden: de T.V. staat nog uj haar kinderschoenen en het a*0'11 zend-stations, dat momenteel 107 be draagt, zal t,z.t. wel uitgebreid worden tot ongeveer 2000, zoals de heren die hierover te bedisselen hebben, nen dit voorstellen. r MEESTE FILMS NIET HEI AANZIEN WAARD. De heer Frank Freeman, oud-voor zitter van de .Motion Picture Producer Association", verklaarde al geruime tjj» geleden inzake de T.V.-film-oorlog, da. men thans films moest maken. m« zulk een magneische ontspanning* kracht, dat de man met het televisie toestel in zijn woonkamer liever tiaw de bioscoop gaat, dan thuis blijven 2'* ten voor het T.V.-scherm. De heer Freeman wees er verder op dat jaarlijks zo'n 400 films gemaasj worden, doch dat slechts een ensö werk „uitstekend" genoemd kon worden. Een klein aantal is verder aldus oe heer Freeman waard gezien te ww* den, de grote rest heeft weinig om ne. ïyf. Kwaliteit moet dus de basis vormen voor Hollywood in de felle strijd tefen Dat Cecil B. de Mille's overdadige stunt „Samson and Delilah" een P1^ voor Hollywood werd, kan teruggevoem worden ten eerste de Mille's naam a~ regisseur en producer, maar tevens o? de aantrekkingskracht, welke de namen van Victor Mature en Hedy Lamarr °P het publiek uitoefenen. Was het zo, o» De Mille een betere acteur dan Matrn- had uitgekozen, doch een ster zo006' enige schittering, en een Delilah even onbekend als Miss Smith, doch bete- Delilah tot leven brengend dan Hec; Lamarr, dan zou de film geenszins 2£ een succes behaald hebben als het niu- di£e- ,,i- Hier doelde Freeman op: een vol magnetische polen, die het pubU5; aantrekken, slechts dèn valt tegen QC T.V. te concurreren. Het grote huidige probleem is, dat Hollywood er niet op ingesteld B films te maken, welke bekostigd Kun,' nen worden door hen. die de betalen: de adverteerders. Hoe de strijd zal aflopen, is J)°» niet bekend, doch de samenbundel"» tussen „United Paramount Theater* (een „keten" bioscopen) en American Broadcasting Company duidt er op. dat samenwerking der beide media film en televisie van vijand 1® vrienden en bondgenoten kan maw0.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2