Geheime Opdracht Zon bracht stemming in wandel-leger Tweede zege van Spanjaard Ruiz in rit zonder betekenis WOL Vivafe ZIJDE I tekenen u wenst- mijnerzijds kunt vaCantiei... oranjeboom bier Radio-programma 90 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 27 Juli 1951 Tweede Blad No. 27364 'tWordt toch nog een ouderwetse Vierdaagse Tot nu toe 267 uitvallers I (van een speciale verslaggever) Hel wordt toch nog goed met het Vierdaagse wandelteest. Het gezang was dere derde marsdag vrolijker, de tred veerkrachtiger: de zon heeft ein- j-lük besloten, zich intensiever met de Vierdaagse te bemoeien. Eerst bleef zü nog schuil achter een dun wolkendek, maar in de middag wierp zii haar stralen zonder verder voor behoud naar Nijmegen en omstreken, daarmede de zonnige toestand schep pend waarnaar velen in de afgelopen twee'dagen hebben verlangd. Wat zon verandering van weer het neet grondig kan verbeteren, Zwaar- bouwde marechaussees met hun witte •Imen glimmend in de zon, die als het ware plichtmatig hun kilometers hadden 'ce'egd waagden nu en dan een stoer- üikend marslied en onderhielden relwillend contact met lichtvoetige da mes die zij passeerden. Sportieve LSK- «rs"ln hun lichtblauwe zomerhemden, waren wuifgrager jegens applaudtse- rende toeschouwers dan ooit. Groesbeek genoot van de m feestelijk aanzien herstelde Vierdaagse: hier was nu het centrale punt, waar de staf van de B.V-L.O, het Groesbeekse gemeen- 'bestuur en vele hoge officieren het jrtrokken gadesloegen en de gehele be- Iking langs het parcours was samen- tdromd, OlieboUengeur vermengde zich met de geur van kajapoetolie. Groesbeek wenst blijkbaar oliebollen te eten op de derde dag van de Vierdaagse en stelde een Hoe is het ontstaan? Dit woord: SPEK. Bijzonder ondoorzichtig is de uitdrukking: met spek schieten. De betekenis kent iedereen: op scheppen, overdrijven. Maar de oorsprong is niet alleen voor de gewone taalgebruiker, maar ook voor de taalvorser duister. Een sprankje licht brengt een 17de eeuwse verzameling van termen aan het zeewezen ontleend. Daar in wordt medegedeeld, dat men vijandelijke schepen beschoot met van spek voorziene brandkogels. In de houten schepen van die tijd kon door het brandende spek na tuurlijk gemakkelijk brand wor den veroorzaakt. De ontwikkeling tot de betekenis, die de uitdruk king nu heeft, zou men zich dan ongeveer als volgt moeten denken: in brand schieten met grof ge schut schieten geweldig aanval len een „uitbrander" geven grote woorden gebruiken over drijven, bluffen, Het kan best waar zijn, maar enige zekerheid hebben wii daaromtrent niet. Teksten waarin de uitdrukking voorkomt in een der „tussen-betekenissen" zijn ons niet overgeleverd. oliebollenkraam op dicht bij een ver- zorgingspost. De LSK gaf haar pittigste marsen ten beste Op de weg naar Berg en Dal door de Meerwijk was het parcours een smalle streep tussen brede zomen rustenden en kijklustigen. Zelfbewust voortschrijden de douane-ambtenaren werden hier be groet met de kreet uit een soldaten- keel' „Ha, die smokkelaars" Vele militaire detachementen werden weer vooraf gegaan door kleine groepjes wandelaarsters. Hebben deze meiskes een bijzondere voorkeur voor het lopen aan het hoofd van een troep soldaten of hebben de soldaten een bijzondere voorliefde voor het maoheren achter een clubje lieftallige dames? Veel uitvallers waren er gisteren niet, slechts 32, hetgeen in vergelijking met andere jaren gunstig afsteekt. De derde dag is altijd zeer zwaar, van het par cours dat zich ten Zuiden van Nij megen uitstrekt, is vooral het Land van Cuyk bij de „Vierdaagse" berucht. Het aantal deelnemers stond gister avond op 8837, waarbij meegerekend de 50 lopers, die des ochtends niet aan de start waren verschenen. (Ook al laag in vergelijking met de tweede dag, toen er in de ochtenduren 81 verstek lieten gaan). In totaal zijn er in de eerste drie dagen 267 uitgevallen, daaronder bevinden zich slechts enkele buitenlan ders. Van de Engelse, Belgische en Luxemburgse militairen is er geen en kele uitgevallen. Ronde van Frankrijk (Van een speciale verslaggever). Het verloop van de 21e étappe, van Brian^on naar Aix les Bains, waarin de renners vijf Cols moesten beklim men, is volkomen zonder betekenis geweest. Zoals wij in ons Blad van gisteren reeds constateerden, is de Ronde van Frankrijk 1951 in principe reeds beslist ten gunste van Hugo Koblet. Dat het voor de Zwitser een wandelingetje over de vijf bergen is geweest, bleek duidelijk aan de finish. Zo fris als een hoentje kwam hij, met een glimlach van superioriteit om zijn mond, te Aix les Bains binnen, om zich daar, na zich eerst keurig ge wassen en gekapt te hebben, door de Zwitserse schoonheidskoningin 1951 een verse Gele Trui te laten aan trekken. Geminiani, Bartali, Lucien Lazari- des, zijn naaste concurrenten, zij allen zaten in hetzelfde peloton, ook Ookers, de Belg, die zó regelmatig rijdt zon der evenwel een keer uit te blinken dat hij in de loop der weken tot de vijf de plaats in de rangschikking is opge klommen. En toen verscheidene Zwit serse supporters Koblet in Aix enthou siast begroeten en hem vroegen of het zwaar was geweest, luidde zijn ant woord: „Ach, men heeft het mij niet moeilijk gemaakt". En hij reed zijn ererondje, alsof hij de Toiu- reeds gewonnen had, waaraan trouwens niemand meer twijfelt. De man, die volgens de Franse bla den eigenlijk de Tour had moeten win nen, Louison Bobet, is gisteren van zijn kunstmatig opgebouwde troon gestoten, In een bodemloze diepte, waar men fa vorieten snel vergeet. Opgezweept door het Franse publiek en de pers gaf hij meer dan hij kon geven Voor die extra krachtsinspanning heeft hij zwaar moe ten boeten. Met 40 minuten achterstand kwam 'hij als laatste te Aix binnen, met de Rode Kruiswagen, die altijd als rode lantaarn van de karavaan dient, vlak achter hem. Nu de grote mannen in deze 21e étappe weinig belangstelling toonden, konden de dienaren hun slag slaan. Sciardis was de eerste, die de top van de eerste col, de Lautaret, bereikte, waarmee hij een dikke premie in de wacht sleepte. De Laffrey bracht een bonificatie voor Bartali, die hier op en kele tientallen meters gevolgd werd door Geminiani, Robic en Koblet. De eerste werkelijke aanval werd ingezet door Gauthier, die bij de pasovergang van de Forte de leiding had, op ruim 1 minuut gevolgd door Dott-o, op 2Vt minuut door Bernardo Ruiz en op een kleine 6 minuten door het door Bartali geleide peloton. In dezelfde volgorde werd de col de Cucheron gepasseerd. Sciardis was op dat moment reeds ver teruggevallen. Voor de laatste col, de Granier, kwam Ruiz naar voren en wel in z'n hoog temp en met zoveel over tuiging, dat niemand er in slaagde de Spanjaard voor de finish te achter halen. De Tour in cijfers De uitslag van de 21e étappe luidt 1. B. Riuiz (Span/je) 6.45.24 (met bonifi catie 6-44.24)2. Robic (Parijs) 6 47.10 (met bonificatie 6.46.40); 3. Cogan (West Zuid West) z.t.; 4. Dotto (Oost Zuid Oost) z.t.; 5. Gautier (Frankr.) z.t.; 6. Goasmat (West Zuid West) VOETBAL. VALKEN BOYS VOOR DE BESLISSING. Voor de promotiecompetitie om twee plaatsen in de 4e klasse van de KNVB- Zaterdagmiddagcompetitie speelt Val ken Boys morgenmiddag om 4 uur in 's-Gravenzande tegen de club van van die naam. Vorige week eindigde de wed strijd te Valkenburg tussen beide elf tallen onbeslist, waarbij de Boys onge twijfeld de beste kansen hebben gehad. Mochten de Valkenburgers thans winnen, dan kunnen zij over enkele weken de competitie starten als vierde In Woerden zullen 's-Gravenzande en Sportlust '46 dan moeten uitmaken wie van belde met Valken Boys de promotie gaat meemaken. De stand is nu: 's-Gravenzande 2 gesp. 3 pnt., Valken Boys 33, Sport lust 3—2. JAARVERGADERING LDWS. Onder leiding van haar voorzitter, Th. W. v. d. Klugt, hield LDWS in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen haar jaarlijkse algemene vergadering. Uit de jaarverslagen bleek dat de vereniging een zeer goed jaar achter de rug heeft en er vooral financieel zeer goed voorstaat. Voorzitter v. d. Klugt werd bij accla matie herkozen, evenals de aftredende bestuursleden K. Huner, W. v. d Steen en K. v. d. Steen. I-n de Technische Commissie kregen zitting de heren J. Schreuder, G. de la Rie, M, Geenjaar, H. Schreuder, I. v. d. Blom. N. Zandvliet en G de Lange, ter wijl als leden van de kascommissie wer den gekozen G. Kooien, J. Schreuder en J. v. Klaveren. Nadat enkele plannen voor de vie ring van het 25-jarig bestaan in 1952 waren besproken, werd na een zeer ge animeerde rondvraag de vergadering vrij vroeg door de heer v. d. Klugt ge sloten. 6.5107; 7. Ockers (Belg) 6.52.02; 8. Bar tali (It.) z.t.; 9. Deledda (Oost Zuid' Oost) z.t.; 10. Coppi (It.) z.t.,; 11. een groep van 18 renners met A. Magni (It.), Lucien Lazarides (Frankr.), Ko blet (Zwits.) en Geminiani (Frankr.), allen in dezelfde tijd als Ockers. ALG. KLASSEMENT. 1. Koblet 123.24,06 2. Geminiani 123 33.08 3. Lucien Lazarides 123.36.49; 4. Bartali 123.44.10; 5. Ockers 123.49.34; 6. Barbotin 123.54.47; 7. B. Ruiz 123.55.54 8. Bauvin 123.56.49 9. Magni 123.58.47; 10. Coppi 124.02.29. VOOR (Ingez. Med.-adv.) HET GEHEIM De ervaren textiel vakman zegt: Het brillante effect van nieuwe stoffen krijg ik zo: Ik neem voor iedere fijne stof het speciale alkali vrije wasmiddel, dal er bij boort. U kunt Uw fijne stoffen nieuw houden door deze ook zo te wassen. ALLEEN SPECIAAL ALKALI- VRIJ. IS VEILIG ALKALIVR1J SPECIAAL ALKALIVRIJ FEUILLETON Vertaald uit het Engels A door VICTOR BRIDGES '41). Enkele ogenblikken later verscheen Nigel in het vertrek en de commissaris pram hem met uigestrekte hand tege moet. Hoe gaat het met u, meneer Graham? Ik vind het prettig kennis mei u te maken. Ik verwachtte al mm O-' meer, dat u me zoudt komen opaoe- Nigel's eerste indruk van de lange, lilitair uitziende politieman was gun- Hij zag een man voor zich van "mdelbare leeftijd met een gebruind, "ond gezicht, grijs kortgeknipt haar intelligente ogen. Gaat u zitten, vervolgde de com- miaaris vriendelijk. Ik neem aan, dat u bij inspecteur Jamieson bent geweest dat deze u verteld heeft over het on tmond, dat hij met mij heeft gehad, r- Ik kom juist bij hem vandaan, awoordde Nigel, terwijl hij plaats nam de aangeboden stoel. Ik heb begre pen. dat hij u een volledig verslag heeft •geven van de situatie, ik bedoel voor deze zich had ontwikkeld, toen U besloten naar Melchester te komen. Ja, ik geloof wel dat mijn inlioh- °en tamelijk volledig zijn. Zoals u ^mchijrilijk weet, had ik gisteravond «n telefonisch gesprek met Sir Wil lam Trevor en uw collega, inspecteur heeft de hiaiten aangevuld. b wel een zeer bijzondere zaak en Het ik V rt hhJ '1" ?iet eeri eenvoudige po- ie, maar ik moet u gelukwensen met waarop u te werk fieliit a 5Ch.^nt Seen twijfel meer mo lt J5 dat "üe meneer Maxwell de man xtWd ^eken. lraV,la iletseen er vandaag is voor- KL ;tn' omncte Nigel droogjes op, is 3 e' hierover uitgesloten. I TraooiaTndaag? De commissaris trok I J wenkbrauwen op. ut het-geen, waarover ik Praten. De zaak heeft zich onmifmtvvi anig ontwikkeld, dat we den ai handelend moeten opfre ttet rianJi. soms 'helpen, zou ik u I r Zijn VOOr UW adVieS en Ik hfh fohoel te uwer beschikking. J *lke huln rf- gezegd, dat u op alles llet me het beste, u nu - !en Wat €r gebeurd is. i „iKfu Als de situatie werkelijk zo te v«.Kwden' het beter geen 1 Ach'P en- r We /JtÜ? stoel leunend, luis- W verhaa?rri'rSaris zwti?end naar Ni- fiïeef hii Toen deze klaar was, voo; jjch V,?f tven in dezelfde houding |ch cn on ,ren- Daarna richtte hij - H» i« e °P: fe ver5«,Jen va'n een politieman is Rtfi. dat^ gen' maar ik kan u zeg- miin ode grootste verrassing J witteUjke loopbaan hebt be- zorgd. Ze hebben dus hun vuile werk hier in het gebouw van de „Herald" gedaan? Het is maar goed, dat mijn oude vriend Baarton dit niet hoeft te beleven. Het verhaal klinkt fantastisch, maar wij zijn er vrij zeker van, dat het de waarheid is. Nigel hield even op. Er is een schakel tussen de drie betrokken figuren, vervolgde nij, en nu we ge hoord hebben, dat Murray dezefde mis vorming vertoont als Paul Marais, klopt de hele zaak als een bus. Hoe de Fran se politieman op dit spcor is gekomen, is me een raadsel. Hij moet echter iets geweten hebben en ik vermoed, dat hij, terwijl hij hier rondneusde, door Ma rais werd herkend, en dat die een han dig ongelukje enscèneerde. Ik denk, dat onze vriend Felgate daarbij hielp. Dat is zeer waarschijnlijk. Com missaris Oldfield trommelde met de vingers op de arm van zijn stoel. Stelt u er prijs op, dat ik aanwezig ben bij het onderzoek in die kelder? Als u geen bezwaar hebt Integendeel, ik stel bijzonder veel belang in deze zaak. Wanneer denkt u daar het onderzoek te doen? Ik had gedacht dat tien uur van avond een goed ogenbik zou zijn. Het is tegen die tijd donker en op de straat zullen er weinig mensen meer zijn. Juf frouw Barton heeft de sleutels van het bedrijf; zij en Wentworth kunnen voor uitgaan en ons 'binnenlaten. Het lijkt me beter niet in een groepje daar aan te komen, dat zou de aandacht kunnei} trekken. Inderdaad stemde de commissaris toe. Het is niet mijn bedoeling me ver der ergens mee te bemoeien, vervolgde hij na even zwijgen, maar ik zou graag, als u 'het daarmee eens kunt zijn, mijn inspecteur meebrengen, die het onderzoek hier bij de dood van de Franse politieman Mare geleid heeft. Het zou natuurlijk betekenen, dat hij min of meer ingewijd moet worden. natuurlijk niet tegenhouden. Ik ben bang dat, het geheel wel een grote schok voor haar zal zijn. Het arme kind! Ze is zo geweldig trots op haar 'blad. De manier, waarop ze zich er na de dood van haar vader achter gespan nen heeft en de zaak heeft voortgezet, is werkelijk bewonderenswaardig. Het is wel afschuwelijk, dat ze nu in een drama als dit betrokken moet worden. Ze is echter niet vcor een klein tje vervaard, merkte Nigel op, Dat verbaast me niets, ze lijkt op haar moeder. De kolonel knikte. 't Zijn beide prachtvrouwen. Ze hebben een enorme dosis pit. Nee, mijn beste kind, je hoeft je nergens zorgen over te maken. Dokter Clement gaf Hazel een bemoedigend klopje op de schouder. Er is 6lechts maar hij is een eerste klas kracht en sprake van een kneuzing aan de opper hij kan zwijgen als een graf. Na al het vlakte en alles wat hij nodig heeft, harde werk dat hij gedaan heeft, lijkt een lange nacht behoorlijke slaap Het (Ineez. Med.-adv.) het me niet fair hem" er buiten te laten. Ik vind het zelfs heel prettig, wan neer hij ook meegaat, antwoordde Ni- gel, Met dit soort boeven is er altijd kans op moeilijkheden en kunnen we een extra-man best gebruiken. Dat is dan afgesproken. U kunt ons beiden om precies tien uur ver wachten en ik zal een politie-auto er gens in de buurt stationneren; mis- schien is dat wel nuttig. Ik veronderstel, dat juffrouw Barton er 'by zal moeten zijn, hoewel ik liever zou zien, dat ze er zich verder niet mee bemoeide. Dat zag ik zelf ook liever stemde Nigel toe. Maar ze is een zeer vast beraden jongedame en als ik haar iets dergelijks zou voorstellen, zou ze me ik-weet-niet-wat doen. Tenslotte draait het voor een groot deel om haar bedrijf en. Ja, dat is waar, We kunnen haar heeft echter maar een haar gescheeld! Een centimeter lager zou het heel an ders uitgezien hebben. Ik ben u bijzonder dankbaar voor wat u me daar allemaal vertelt. Het is eng vriendelijk van u, dat u zo gauw bent gekomen. Hazel keek hem glim lachend aan. Natuurlijk kwam ik onmiddellijk, lieve kind. Stuur hem nu maar dade lijk naar bed en zorg, da/t hij morgen nog wat van die zalf gebruikt. Als ik het zeggen mag: hij lijkt me bij jou in uitstekende handen. De dokter pakte zyn hoed van het tafeltje in de hal en nam afscheid. Ha zel sloot de voordeur achter hem en liep terug naar de zitkamer. Op dat moment begon de telefoon te rinkelen en haastig nam ze de hoorn op. (Wordt vervolgd) 2) Juist terwijl Panda, zoals we ge zien hebben, met Zwilbikker en Jollie- pop aan zijn zijde van de heerlijke landelijke rust stond te genieten kwam de motorrijder zwaar knallend en dreunend de oprijlaan op, en met veel stank en herrie bracht hij zijn voer tuig tot stilstand voor de stoep „Wat een verschrikkelijk lawaai!" riep Pan da verschrikt, en Jolliepop beaamde; „Hoogst vermoeiend voor verfijnde ze nuwen!" „Laten we die lastpost er uit gooien!" bulderde Zwilbikker, en hij begon onder het slaken van de kreet: „Ja-ho!" zijn mouwen op te stropen. Maar toen hij de daad by het woord wilde voegen en naar de motorrijder toeliep, riep deze met luide stem: „Waar is meneer Panda? Ik moet me neer Panda spreken! Ik kom van de min.-president!" „Wacht één ogen blik, waarde Zwilbikker!" riep hierop Jolliepop uit. „Laat ons even aanho ren,, wat deze persoon te zeggen heeft!" Nu, dat was vlug gebeurd. De mo torrijder haalde een papier uit zijn tas, vouwde het open, en las het voor; „Zijne Exellentie de minister-president verzoekt de Weledele Heer Panda om ten spoedigste bij hem op bezoek te komen, aangezien hij dringend be hoefte heeft aan zijn hulp Meer hoefde Panda al niet te ho ren. De minister-president had zijn hulp nodig! Dat klonk, alsof hij eer volle opdrachten en onderscheidingen zou krijgen en spannende dingen zou beleven! „Hiep ho!" riep hij. „Fijn! Ik ga! Al die rust hier begon me toch al te vervelen!" Tja zó veranderlijk kan een Pan da soms zijn. CRICKET. NED. CRICKETBOND. lste klasse; Haarlem—VOC; HCC 1 ACC; Hermes DVS—Rood en Wit; VRA—HCC 2; Kampong—PW; VW— HBS. 2de klasse B: Meikevers—LCC; Rood- en Wit 2—Kampong 2. 3de klasse C: Ajax (L.)CCG. 3de klasse D: VOC 2—LCC 2; HCC 5 VUC 2; Quick 3—VOC 3. DE VIERDE TESTMATCH ENGELAND—ZUID-AFRIKA. Aan het eind van de eerste dag van de vierde testmatch tussen Engeland en Zuid-Afrika, had Zuid-Afrika een to taal van 282 voor het verlies van drie wickets. De beste persoonlijke prestatie van deze dag kwam op naam van de Zuidafrikaanse batsman Eric Rowan, die, toen de stumps werden getrokken, 160 not out op het scoringbord had staan. Met niet minder dan twintig vieren passeerde hij zijn eigen record (156) tegen Engeland in 1949. Tezamen met Van Rijneveld zette hij voor het tweede wicket een recordstand van 198 op. Uitslag internationaal concours van blaasinstrumentenmakers De Franse firma Gras Frères uit Lille ontving gisteravond in het Gemeente museum te 's-Gravenhage de medaille die Koningin Juliana ter beschikking heeft gesteld ter gelegenheid van het eerste intemaitionale concours van blaasi nsbnum enten makersDe medaille uitgeloofd door de Franse ambassadeur ging naar de zelfde firma. Met het bekend maken van deze uit slag werd officiéél dit internationale concours beëindigd De burgemeester van Den Haag mr F. M. A. Schokking en zijn echtgenote. de wethouders mr J. van Aaortsen,, Th. M. Dresme, en J. van Zwijndrecbt, de gezanten van Italië, Dui tsland en Tsjecho-Slowa kije, mr Wijsenbeek, directeur van de dienst voor Schone Kunsten van de gemeente 's-Gravenhage, mr Schölvinck van het ministerie van O. K. en W.. en dr N. Vroom van dit zelfde ministerie, gaven van hun belangstelling voor deze uitslag die door de voorzitter van de jury de heer D Balfooirt bekend werd gemaakt, blyk. De medaille van Prins Bomhard ging naar de firmla Mahillon te Brussel, die van het Ministerie van O. K. en W. naar de firma Boosey en Hawkes te Londen, en die van de burgemeester van 's-Gravenhage, naar de heer H. Schen kelaars te Eindhoven. Nadat deze uitslag bekend was ge maakt. opende burgemeester Schokking de interessante tentoonstelling van blaasinstrumenten. NEDERLANDSE LUCHTVAART- DELEGATIE TE DARWIN Een Nederlandse regeringsdelegatie van vier is gisteravond per vliegtuig te Darwin aangekomen om met Australië te onderhandelen over een luchtvaart- overeenkomst. Order van 11 millioen van Pakistan TWEETAL BAGC.ERZtlIGEKS. De „Industriële Handelscombinatie Holland" in Den Haag. welke een export-combinatie is van een zestal Nederlandse scheepswerven en gespe cialiseerd is in de fabricage van bag- germateriaal, heeft van de regering van Pakistan opdracht gekregen voor de levering van een 2-tal baggerzui- gers, te zamen ter waarde van om streeks 11 millioen gulden. Hieronder is begrepen het by te leveren dryvend materiaal. Verleden jaar heeft dezelfde combi natie een dergelijke order voor India gehad. Een der te leveren baggerzuigers is verleden week te Calcutta aange komen. De thans voor Pakistan te vervaardi gen machines zullen dienen voor hefc uitdiepen van de rivieren in Oost-Pa- kistan. Mr ICKSAN VOERT BESPREKINGEN. Gisteren is per K1.M, in ons land aangekomen de inspecteur-generaal van het Indonesische ministerie van Bui- tenl. Zaken, mr Icksan, Hij voerde op het Indonesische Hoge Commissariaat besprekingen, waarbij ook de Indonesi sche gezant in België. Anak Agoeng Gde Agoeng, aanwezig was. Vandaag ver trekt mr Icksan naar Duitsland, waar na voorts Stockholm, Parijs, Brussel, Rome en Londen zullen worden be zocht. Zijn komst houdt verband met de inspectie van de werkzaamheden op de diverse Indonesische ambassades en gezantschappen. SOMBERE SITUATIE IN DE KIPPENWERELD. De heer H. A. van Steenbergen, voor zitter van de Ver. van broederijen en pluimveefokbedrijven in Nederland, sprak in de algemene ledenvergadering te Apeldoorn een niet opwekkend ope ningswoord. „Sedert de bevrijding, zo zeide zij. is de toestand in de kippen- wereld niet zo somber geweest als van daag". Spr. dacht daarbij in de eerste plaats aan de z.i. scheve verhouding tussen voederprijs en eierenprijs. Nadat de heer W. H. Schimmel, die als secretaris aftrad, als gewoon be stuurslid was benoemd met de bedoe ling hem te belasten met het beheer der financiën en mr J. van der Deuren, uit Bennekom, als tijdelijk secretaris was gekozen, sprak prof. dr C. Romijn over de proeven, welke hy met het machinaal broeden van kuikens had ge nomen. De heer P. J. Wijk Pz„ Rijkspluim- veeteeltconsulent, hield een voordracht over zijn studiereis naar Amerika. LAATSTE WAARSCHUWING AAN SPEELCLUBS Namens de officier van Justitie te Amsterdam is aan besturen van alle speelclubs te Amsterdam - dus alle be sloten clubs en zg. cercles privé's - een waarschuwing uitgereikt door de politie, waarin wordit gezegd dat deze clubs hun •activiteit op zeer korte termijn moeten staken, daar anders zal worden ingegre pen. Naar schatting zijn er te Amster dam een 20-tal van deze inrichtingen. Het schijnt de bedoeling van de Offi cier van Justitie te zijn definitief een einde te maken aan deze speelcluba. VOOR ZATERDAG '28 JULI. Hilversum I. 402 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO: 1020 VARA; 19 30 VPRO; 20.0024.00 VARA. VARA; 7.00 Nieuws; 7 15 Gr.muz.: 8.00 Nieuws e.a weevber.; 8.15 Gr.muz,; 9.00 f.L:n (9.30—9.35 Wa terstanden); VPRO: 10.00 ..Tijdelijk uit geschakeld". causerie; 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Vbor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Planorecital: 12 00 Gr.muz.; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen: 12.33 Gr.muzlek; 13.00 Nieuws; 13.15 Accordeonmuz.; 13.50 Gr. muz.; 14.00 Voor de Jeued; 14.20 Harmo nie-orkest; 14.40 Koorzane: 15.00 Boek bespreking; 15.15 Viool en piano; 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie: 16.00 Gr.muz.; 16.30 Sportpraatje: 16.45 Concertgebouworkest: 17.30 Voor do Jeugd: 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Gr.muz.. 18.40 Mannenkoor; 19.00 Artistieke staalkaart; VPRO: 19.30 ..Pas separtout". causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tlid". causerie; 19.55 „Deze week. causerie. VARA: 20.00 Nieuws: 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gr. muzlek; 20.55 „De ondergang van de Vrouwe Johanna", hoorspel; 21.15 Dans- muz.; 21.45 Socialietiisch commentaar: 22.00 Roemeens orkest; 22.25 Voordracht: 22.45 Gr.muz.: 23.00 Nieuws; 23.15— 24.00 Gr.muz. Hilversum II. 298 m. 7.0O—24.00 KRO. KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek: 7.30 Gewilde muz.; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerber,. 8.15 Gr.muz.: 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gr.muz: 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr.muz.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr.muzlek; 11.50 „Als de Ziele luistert"; 12.00 Anee- lus; 12.03 Gr.muz. (12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen): 12.55 Zon- newiizor; 13.00 Nieuws en kathol, nieuws. 13.20 Amusementsmuz.; 13.45 Gr.muz.; 14.00 Planoduo: 14.20 Toonkunstkoor en piano 14.40 Lichte muz.: 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.35 Fanfare- muz.; 16.00 Gr.muz.: 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de Jeugd; 18.00 Pianorecital; 18.15 Bin nenlands overzioht; 18.25 Gr.muz.: 18.40 Regerlngsuitzendlng: „Zoeklicht op de Westerse defensie"; 19.00 Nieuws: 19.15 „Dit ls leven", causerie; 19.21 Ronde van Frankrilk: 19.27 Gr.muz; 19 52 Journalistiek weekoverzicht: 20.00 Nieuws 20.05 Gr.muz.; 20.15 „Lichtbaken"; 20.40 ..Steek eens op Heren!": 21,00 Amuse mentsmuz.: 21.53 ..Wat zou U doen?"; 22.00 Operette programma; 22.30 „Wij lulden de Zondag ln"; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto: 23.2524.00 Maastrichts Stedelijk Orkest en solisten. Engeland. BBC Home Service. 330 m. - 12.00 Gr.muz.; 12.25 Gevar progr.; 12.55 Weerber.; 13.00 Nieuws: 13.10 Gevarieerd progr.; 14.10 Sport; 14.15 Orkestcon cert; 14.45 Discussie: 15.15 Schots ork.: 16,00 Hoorspel; 17.00 Voor de kinderen: 17,55 Weerber.; 18.00 Nieuws: 18.15 Sportuitslagen: 18.25 Llchtemuz.; 19.15 Interviews; 19.45 Parlementsoverzlcht: 20.00 „Festival Music-Hall21.00 Nieuws; 21.15 Hoorspel; 22.45 'Avondge bed; 23.0023.03 Nieuws. Engeland, BBC Light Programma. 1500 en 247 m. 12.00 Parlementsoverzlcht: 12.15 Sport; 13.15 Voor de Jeugd: 13.44 Sport: 13.45 Orgelspel; 14.00 Lichte muz.; 14.30 Sport: 15.00 Dansmuz.; 15.30 Sport 16.00 Militair orkest; 16.30 Orkestconc.: 17.00 Jazz Club: 17.30 Sport; 19.35 Or gelspel: 19.00 Nieuws en radiojournaal: 19.25 Sport; 19.30 Orkestconcrt: 21.00 „Ma/UTice Jacobson": 21.15 Orkestcon cert! 22.00 Nieuws; 22.15 Sport; 22.20 Dansmuz.; 23.15 Gr.muz.; 23.5624.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte mttz.: 13.00 Nieuws: 13.25 Lidlité muz.; 14.00 Vroliike muz.; 15.30 Koormuz.: 15.45 Mannenkoor: 16.00 Gevar. progr.; 17.00 Gevar. muz.; 18.30 Zang-: 19.45 Nieuws; 20.05 Dansmuz.: 22.15 Nieuws; 22.25 Orkestconcert; 23.00 Dansmuz.; 24.00 NSeuws; 0.10 Lichte muz.; 0 35 Dansmuz.: 1.002.00 Gram.- muz. Brussel, 324 en 484 nu 324 m.: 11.45 Gr.muz.: 12.30 Weerber.; 12.32 CeHomuz.: 13.00 Nieuws: 13.15 Vlaamse koorwerken: 13.30 Gr.muz.; 14.00 Idem; 15.00 Accordeonspel; 15.15 Gr.muz.: 15.30 Accordeonspel; 15.45 Zang; 16 00 Plano recital: 16.15 Fagotrecital: 16.25 Piano recital: 16.45 Faa;otrecltai: 16.55 Gr.mu ziek. 17.00 Nieuws: 17.20 Gr.muz.: 17.30 Orgelrecital; 18.30 Voojr de soldaten: 19.00 Nieuws: 19.30 Gr.muz.; 19.50 Radio- feuilleton; 20.00 Omroeporkest en solis te: 21.00 Actualiteiten: 21 15 Lichte mu ziek: 22.00 Nieuws: 22.15 Verzoekpro- eramma; 23.00 Nieuws; 23.05 en 23.30 24.00 Gr.muz. 484 m.: 12.05 Omroeporkest: 13.00 Nieuws: 13.10 Verzoekprogr.: 14.00 Klas siek verzoekprogr.; 15.00 Bel canto: 16.30 Lichte muz.; 17.10 Idem: 18.30 en 19.00 Gr.muz.; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroep orkest; 21.00 Lichte muz: 21.30 Gr.muz.; 22.00 Nieuws; 22.10 Dansmuz.; 22.55 Nieuws: 23 00 Gr.muz.: 23.55 Nieuws. Frankrijk, Nationaal Programma. 347 en 249 m. 12.10 Gr.muz.. 12.30 Or kestconcert: 13.00 Nieuws; 13.20 Piano recital: 14.00 Nieuws: 14.12 Orkestcon cert: 16.05. 16.15 en 16.45 Gr.muz.; 16.50 KftMiermuz.: 17.30 Gr.muz.: 18.10 Klas sieke muz.: 18.30 Amerlk. uitzending; 19.00 en 20 00 Gr.muz.; 20.30 Festival van Versailles: Orkestconcert; 22.50 Gr. muz.: 23.45 Kamermuz.: 23.4524.00 Nieuws, AGENDA ZATERDAG: Noord wij k aan Zee (Casino-ten nisbaan) Concert R'dams Philharmonlsch. Orkest, 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon „Het meisje uit Artls" (a.l.) Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Re\ „Onder Moeders vleugels" (a.l.) Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „De mooiste tijd van Je leven" (a.l.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo „Minderjarig meisje vermist" (14 Jaar) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „De Muurbloem van het leger" (a. 1.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 21 Juli 13 uur tot Zaterdag 28 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek Herding en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502 en Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel, 20136. Te Ogstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3