VAN HOUTEN R.K. Vakschool voor Meisjes Met een enkel woord Etalage- en reclame-verlichting mag tot 15 September tot 11 uur 's avonds branden Doch slechts in bepaalde straten der stad Kerkelijk Leven VRIJDAG 27 JULI Financiële toestand Ziekenfondsen precair De financiële toestand van het zie kenfondswezen is precair. Wanneer er geen drastische maatregelen genomen worden, dreigt er een millioenente- kort. Een eenvoudige rekensom wijst uit, dat bjj het hu'dige peil der ver strekkingen de premie voor de ver plichte verze'tir'ng tenminste op 16 percent dient te worden gebracht. Aldus de bondsvoorzitter van de Cen trale Bond van Onderling Beheerde Zie kenfondsen. de heer C. J. van Lienden uit Eindhoven, op de algemene jaarver gadering, te Utrecht. De heer Van Lienden deed een beroep op de samenwerking van alle organen en instanties, die met het ziekenfonds wezen te maken hebben. Wil men het verworvene ten aanzien van de gezond heidstoestand in Nederland handhaven, dan is het een belang van de eerste or de dat allen hun daadwerkelijke mede werking verlenen. Ook de ambtenaren, zei de heer Van Lienden. behoren onder de ziekenfonds verzekering te worden gebracht, voor zover hun inkomen de daartoe gestelde grenzen niet overschrijdt. Het is te be treuren, dat de Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst een uitspraak heeft gedaan, die gaat in de richting van een afzonderlijk ambtenaren-zie* ken fonds, aldus de bondsvoorzitter. Jeanne Kloos- Reyneke van Stuwe f (Speciale berichtgeving) Gisteren werd op haar eigen verlan gen. in alle stilte ter ruste gelegd bij haar man dr Willem Kloos, op Nieuw Eijk en duinen te Den Haag, Jeanne Kloos-Reyneke van Stuwe. De weduwe van de grote vernieuwer van onze letterkunde en leider der tach tigers was zelve een bekend schrijfster. Zii huwde Willem Kloos in 1900 en na diens overlijden in 1938 bleef zij wonen aan de Regentesselaan te Den Haag, samen met haar zuster, de schrijfster Jacqueline P- Reyneke van Stuwe, die nu eenzaam achter blijft. Jeanne, die te Solo op Java was ge boren, bereikte de leeftijd van 76 jaar. Haar bekendste werken zijn Zijden en •keerzijden", de cycles „Van vrouwenle ven". De laatste jaren publiceerde zij bijna uitsluitend over persoon en werk van haar man. ENCYCLOPAEDIE VOOR MOEILIJK LERENDE KINDEREN. Het Nederlandse Jeugd Roode Kruis heeft plannen in voorbereiding tot het samenstellen van een encyolopaedie voor moeilijk lerende kinderen. Deze onthouden moeilijk, hun zelf werkzaamheid is gering en op een ge geven ogenblik dreigen zij te blijven staan op een bepaald intellectueel ni veau, waar zij slechts uiterst moeilijk boven uit te krijgen zijn. Men wil nu trachten in deze encyclopaedic illustra ties te verzamelen van dingen en be grippen, die an het dagelijks leven ge regeld voorkomen. Naast deze illustra ties komt dan een korte toelichting, af gestemd op het intellect van het moei lijk lerende kind. Hierdoor wil men de zelfwerkzaamheid var. het kind bevor deren, het de mogelijkheid bieden om zelf dingen uit te zoeken en te leren begrijpen, zonder dat het meteen be hoeft terug te vallen op de meester of de ouder. NED. CULTUURVERTEGENWOORDI GERS NAAR RUSLAND Het secretariaatvan de Vereniging NederlandU.S.S.R. deelt mede dat gis- tea-en een kleine groep Nederlanders per vliegtuig Schiphol verliet, om, op uit nodiging van het genootschap Woks te Moskou (de Sovjet-Russische vereni ging, welke de culturele betrekkingen met het buitenland behartigt), de Sov jet-Unie te bezoeken. Het betreft hier vertegenwoordigers van het culturele leven. De namen van de genodigden zijn: A. Banning, directeur van een Binnen- vaartschool; L. Contran, muziekpaeda- goog en pianist; K. v. d. Geest, lebter- kundige; J. J. van Harlingen, musicus en lid van het hoofdbestuur van de ver eniging Nederland-U.S.S.R.; L. van der Kraan, musicus en secretaris van de Vereniging „Het concertgebouworkest"; K. Smulders, zang-paedagoog. Gelijktijdig is naar de Sovjet-Unie vertrokken de radio-dirigent en compo nist Hugo de Groot, die zich in het bij zonder op de hoogte zal stellen van het radio- en televisiewezen in de Sovjet- Unie. Het ligt in de bedoeling, dat de be trokkenen, leder op zijn terrein, een onderzoek zullen instellen naar het cul turele leven in de Sovjet-Unie. Voor dit doel zullen zij, gedurende een drietal we ken, verschillende streken van de Sov jet-Unie bezoeken. HERMAN SCHWAB OVERLEDEN. Kort na het bereiken van zijn 90ste verjaardag die hy te bed doorbracht tengevolge van een val is overleden de bekende toneelspeler Herman Schwab die tot Mei 1940 geregeld optrad Hij heeft vrijwel bij alle gezelschappen van betekenis „gewerkt", b.v onder Royaards, Verkade en v. d Lugt Mel- sert en in ieder genre. Steeds bracht deze in 1882 met lof (en enige medail les) geslaagde leerling der Toneelschool een doorwrochte creatie We herinneren ons nog zijn professor Bernhards' van Schnitzler, zijn rabbie Gambiel in Wer- fels' Paulus onder de Joden, zijn Met- ternich in Rostands' l'Alglon, zijn ko ning George in Multatuli's Vorsten school zijn reeds eerder overleden echtgenote mevr. Wllhelmina Schwab Wilman speelde toen de koningin zijn rol in De man in de monnikspij en zo zouden er nog vele, vele rollen zijn op te sommen. Hij heeft het Nederlands Toneel gro te luister bijgezet. Uitslag gehouden examens Het getuigschrift Huishoudkundige 2- jarige opleiding werd behaald door de dames: A. Boonman J Braakman, R. Goddijn. R. v. KamD?n. Leiden: M. Jaartsveld, Lichtenvoorde: L. Koop- mans, Lisse; R. Ottenheim, Voorhout; M. Teeuwen, G. Teeuwen, Tegelen; J. Vis, Oegstgeest; J. Vijgen, Boskoop; V. Visscher, Alphen a. d. Rijn; G. Witte- man, Noordwijkerhout; Y. Meiners. Sas- senheim; Th. Schellings, Denekamp. Ai- gewezen vier. Het schoolgetuigschrift Kinderver zorgster werd behaald door de dames: R. Hartog, R. Schmidt, A. Smit, Leiden; J. Creyghton. Oegstgeest; J. Heems kerk, Noordwijkerhout; R. v. Kesteren, Wassenaar; H. Sluymer, Enschede; I. Schreurs, Noordwijk G. Brands, Schoonhoven. Afgewezen: 1. Herexa men: 1, Het diploma Kinderverzorgster in Ko loniehuizen behaalden de dames: G. Brands, Schoonhoven; J. Creyghton. Oegstgeest; J. Heemskerk. Noordwijker hout: R. v. Kesteren, Wassenaar; H Sluymer, Enschede; C. v. d. Voort, Sas- senheim. Afgewezen: 1. Het getuigschrift Hulp in de Huis houding behaalden de dames: M. Ber gers, G. Bijkerk, L. v. Dijk, M. Nieuwe- steeg, C. Vlasveld, Leiden; C. Duiven voorde, F, Henkus, Lisse; T. Elshof, B. v. Tilborg. Oegstgeest; J. de Haas, B. Middel, Noordwijk; J. Kranenburg, Nieuwkoop; B. v. Reisen, H. de Ruyter, Sassenheim; M. Sandvos Noordwijkêr- hout; C. v. Kalmthout, Hoofddorp. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Costuumnaaister be haalden de dames: L. Hartsvelt, G. Kuivenhoven, A. Mugge, T. v. Polanen, Leiden: J. de Groot. G. Hoffman, H. Rotteveel, A. v. d. Sleet. Oegstgeest; C. Dobbe. Roelofarendsveen; C. Geer- lings, Noordwijkerhout; A. de Haas, M. Kapteyn (met lof», Leiderdorp: A. van Meel. Katwijk. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Huisnaaister be haalden de dames: J. Bovelander. G. Kloots. J. Nonnekens, W. v. Polanen, A. Sommeling. Leiden; A. van Diggele, N. Hoffmann. G. v. d. Horst, Oegst geest; F. Franken, I. Tijssen, Sassen heim; C. Glasbergen M. de Mooy, R. Star, Rijnsburg; C. Heshof. Noordwy- kei-hout, F. de Kreek, G. v. Rhijn, Kat wijk; T. Leuven, Lisse; A. v. d. Zalm, C. Zwaan, Noordwijk. Afgewezen: 1. Het getuigschrift Vierjarige Middag opleiding behaalden: T. v. d. Bos. T. Castelein. I. v. d. Maas, A. Rombout, M. v. Teylingen, Leiden; R. Bakker. Tr. v. d. Werf, Voorschoten; A. v. Benne- kom, T. Windhorst. HazerswoudeG. Boer, I. Granneman Stompwijk; J. Braam. I, v. Nieuwkoop, Sassenheim; A. v. Burik, Zoeterwoude: G. Cederhout. R. Ravensbergen, Rijnsburg; A. de Groot. Oegstgeest: J. Heemskerk, Noordwijkerhout; A. Juffermans Rijp- wetering; C. Stikkelorum. G. Bogerd, Leiderdorp. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Tweejarige Middag- opleiding behaalden: G v. Fulpen. R. Heemskerk, Tr. Overdijk, B. Onderwa ter, A. Raaphorst, A. Rooyakkers, C. Turk, C. v. Zijp, Leiden; R. v. Duyven bode, I. den Haan, Katwijk; A. Hol, R. v. Teylingen, Leiderdorp; M. v. Houwe- lingen, Sassenheim; A. Kranenburg, Voorschoten: N. v. Velzen, Zoeterwoude. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Tweejarige Primaire Dagopleiding behaalden: T. Boon A. M. v. Diemen. R. v. d. Hoeven, C. Hooge- boom, M. de Jong, R. Koster, R. Monta- nus, T. Roelandse. B. Röling, L. Schou ten, V. Staats. A. v. Tienen, Tr. v. d. Veer, R .v. d Voort, A. de Winter, M. Honders, T. Keereweer, A. Ladan, J. de Langen Rietje v. d. Linden, N. de Moov, W. Nachtegeller, H. Ravensbergen, S. Verlind. B. Maas, Leiden; R. Grondsma, L. v. Heuven. M. Hogewoning, R. Roo- denburg A. de Hollander, G. Wolffen- buttel, Oegstgeest; J. v. Amerom, A. v. d. Geest. A. Koot. Voorschoten; All v. Poelgeest, M. Rassr. R. de Vos. M. Baars, J. de Jong. R. Kapteyn, Leider dorp; J. v. Bohemen, Tr. Duyndam, I. de Jong, H. v. Kan. W. Meeuwenoord, R. Siemerink. R. Vink, R. v. Zuylen, Noordwijk; H. Bos Ott^i. Naaldwijk; N. Geerlings. Noordwykei-hout; I. de Haas. A. Verhart, Katwijk a. d. Rijn; R. Hillebrand, G. Meyer, Roelofarends veen; M. v. Leeuwen, B. Verlaan, Bos koop; C. Papót (met lof), Warmond. Afgewezen: 3. Overgang Van het le leerjaar naar het 2e, van de opleiding tot Huishoudkundige: W. Pley, T. Otten, M. Schoenmakers, L. v. Tuyn, B. Winkelmolen, J. Brummel- kamp, Leiden; B. v. Heuven, Oegst geest: Eerw. Zr. Glsberta, Eerw. Zr. Ig- nace (met lof) Rijswijk; A. de Groot, A. Hulshof. Lichtenvoorde; C. Marres, Maastricht; M. Pierik, Terborg; C. Samsom, Alphen a, d. Rijn; J. Vergou wen, Voorhout; N. Veugelers, Heerlen; Y. Weusten, Sassenheim. R. v. Cassel. Voorschoten; A. v. Galen <met lof), Zwammerdam; I. Groen in 't Woud, W. Simonis, Lisse; T. v. d. Meer, Noordwij kerhout; E. Parlevliet, Katwijk a. Zee. Niet bevorderd: een. Van het eerste leerjaar naar het tweede van de opleiding Hulp in de Huishouding: T. Sommeling, B. Visser, A. Wagenaar, W. de Wilde, Leiden; C. Bakker, Warmond; I. de Brabander, Hazerswoude. B. v. Hoorn, Sassenheim; H. Linders, Dordrecht; L. Reekers, M. Wempe, Noordwijk; R. Vergouwen, Voorhout. Voorwaardelijk: W. Baarda, Leiden; C v. d. Nouland, Sassenheim. Niet. bevorderd: geen. Van het eerste leerjaar naar het tweede van de opleiding Huisnaaister: C. Bügel, M. de l'Ecluse. M. Habraken, A. Hofman, L, Hoogeboom, KI. Jonker. Th. v. Leeuwen, E. v. d. Lof. L. Ringel- berg, J. Sinteur, Tr. Tuinhof de Moed, Gr. v. Velzen, L. Vitters, A. Zonderop, Leiden; N. de Gelder, M. v. d Sleet. Oegstgeest M. Boogert, Voorschoten; A. Dompeling, Leiderdorp; A. v. d. Put, N. Wesseling, A. v. d. Zalm, Noordwijk; J. Ravensbergen, Rijnsburg; A. Stolwijk, Boskoop. Niet bevorderd: geen. Van het derde leerjaar naar het vierde van de Middagopleiding: K. Strijk, Oeg9tgeest; B. den Boef, M. Klaassen, Voorschot-en; G. v. Delft, A. v Egmond, N. Hogewoning, Rijnsburg; R. Duyndam, Noordwijk, L. Duyndam, J. v. Klaveren, Hazerswoude; A. Scho- neveld, Katwijk, Niet bevorderd: geen. Van het eerste leerjaar naar het tweede van de MIddagoplciding: G. Dekker (met lof), R. Dijkmans, R. Kan bier. R. Koch, T. Kok, H. v. d. Kraats, H. de Water, Leiden; B. v. Delft, J. v. Itcrson, Oegstgeest; V. Ferdinandus, Voorschoten; T. v. Iterson, Rijnsburg, Th. v. d. Zwet, Warmond. Niet bevor derd: een. Van het eerste leerjaar naar het tweede van de Primaire Dagopleiding: I. Bosselaar, W. v. Gassel, B. v Dorp, A. Driessen, R. Essen. W. Heeman, A. Hoogenboom, A. de Jong, R. Juffer mans, B. Koster, F. v. d. Kraan. R. La- gerberg. Th. Prins, B. v. d. Weijden, R. Zonderop, Tiny v. Zijp. Toosje v. Zijp, R. Beugelsdijk, J, Brasker, A. Corne- lisse, J. v. Dam. T. Ernst, S. de Haas, R. v. Klink, R. Koevoet, H. Kraan, N. v. Leeuwen, J, Leune, G. Montanus, T. Offerman, T. Speel, T. Uljé, A. Schou ten. N. Zeilstra, I. Kerkvliet, E. Bolder- hey, J. Boom, B. Koet. G Koet. N. v. o'. Kraats, T. Ligtvoet, S. v. d. Linden, T. Metselaar, M. Neeleman, R. Neute- boom, W. Neuteboom, C. Piket. J.. Ro denburg, B. Rodenburg, R. Sloos, J. Visser, H v. Weizen, A. v. Duuren, W. Dijkmans, L. Edelaar, P. v. Haasteren, T. Ham, R Keunen, M. Nonkes, C. V. d. Pluym, N. Rooyakkers, I. Tros, L. Verkuyl, N. Vlasveld, E. Wesseling, A. Wortel, N. Peijnenburg. allen Lelden; L. v. d. Geer, G. v. d Poel, R. Brussee, L. v. d. Mey, D. Schroder, A. v. d. Maat, T. Strijk, Oegstgeest; A. v. Amsterdam, J v. d. Ploeg, Th. de Wit, Hazerswoude; A. Elaerhorst, Stompwijk; T. v. Goozen (met lof), M. de Groot, R. v. d. Velde, N. v. Burik, G. Dorrepaal, B. Ugolini, Zoeterwoude; G. de Hey, Katwijk; W. Heijn (met lof), A. Veerman, R. de Vo gel, J. v. Hemert, N. Baars. N. v. He- mert, G. den Hollander, R. Hoogeboom, S. v. Leeuwen, B. Pouw, C. Schipper, Leiderdorp; A, v. d. Klugt (met lof), Noordwijkerhout; I. de Koning, G. v. Amsterdam, Roelofarendsveen; R. Moe- rings, Boskoop; M. Vlekke, A. v. Eg- mond, A. de Fuyk, A. Giliam. G. Kesse- ler, G. Russchenburg, M. Wassenaar, Voorschoten; A. v.-.Elburg, J. v. Leeu wen, T. v. Tongeren, F, Meijers, War mond; T. Kok, Hillegom; A. M. Tee ling, Wassenaar; T. Teernstra, Sassen heim. Voorwaardelijk: J. Jansen, W Pont, C. Singerling, A. Schouten, R. Bavelaar, J. Colpa, M. Duffers, Leiden; H. Oudshoorn, Voorschoten; A. Paling, Leiderdorp. Niet bevorderd: negen. 'Incez. Med.-advert.» (Ingcz. Med.-adv.) U blijft monter en fris wanneer u qenietvande ^erkwikWende V Ds L. Rijksen vertrekt uit Leiden BEROEP NAAR MIDDELBURG AANGENOMEN. Ds L. Rijksen, predikant van de Geref. Gemeente te dezer stede, heeft het beroep van de Geref. Gemeente te Middelburg aangenomen. Ds Rijksen, die in 1902 werd geboren is eerst op latere leeftijd theologie gaan studeren. Zijn opleiding kreeg hij van wijlen ds G. H. Kersten aan de Theo!. School te Rotterdam, waar hij in 1944 zijn Candidaatsexamen deed. Op 14 De- cember van dat jaar werd hij in Leiden tot predikant bevestigd. In de 6^ Jaar, dat hy de Leidse Geref. Gemeente ais predikant dient, zijn vele beroepen 0? hem uitgebracht, die echter alle werden afgewezen. Thans heeft ds Rijksen, die ook in de kringen van de Staatkundig Gereformeerde Partij een vooraanstaan- figuur is, gemeend het beroep van de Geref Gemeente te Middelburg te moe ten aannemen. Ds Rijksen was hie: beroepen In de vacature van ds H. de Wit, die kortgeleden een beroep naar Moerkapelle had aangenomen. Aange zien er voor ds Rijksen een pastorie in Middelburg beschikbaar is, zal het ver trek van ds Rijksen uit de Sleutelstad niet lang op zich laten wachten. Examens Middenstandsdiploma Voor het alhier afgenomen Midden standsdiploma zijn geslaagd: K. v. Eeden Petersen, Benthuizen; Th. J. Pleterss, Ter-Aar; H. J. C. v d. Plas, Voorhout; H. J. Plat, Wassenaar; A. B. Pley. Leiden; R. C. v. d. Poel, Leidschendam; A. T. Pont, Alphen a. d. Rijn; J. v. Pijpen, Lisse; C. Raap horst. Alphen a. d. Rijn; T. Raaphorst, Alphen a, d. Rijn; J. Raatgever, Al phen a. d. Rijn, S. Regeer-v. d. Bos, Leiden; M. J. de Regt, Koudekerk a. d. Rijn; C. Rehling, Leidschendam; H. Reyngoud, Ter-Aar; C. E. Roelofs, Lei den; B. C. M. Reling, Leiden; J. de Roo, Leiden; T. Roodbergen, Haarlem mermeer: H. M. v Rooyen. Bennebroek; P. J. v. Rossen. Leiden; P. Rous. Kat wijk a. Zee; C. C. M. v. Rijn, Roelof arendsveen; P. J. v. Rijn. Langeraar; T. Rijnsburger. Leiderdorp; J. W. Rijs- bergen, Leiden; H. v. Schalk, Alphen a. d. Rijn: C. Schalk, Lisse; C. A. v. Schie. Wassenaar; N. J. v. Schie. Katwijk a. d. Rijn; J. A. A. M. Schlatmarm. Oegst geest; Th. J. Scholten, Sassenheim: G. J. Schoonwater. Leiden: A. C. Schrama, Wassenaar; H. J. J. Schrama. Leiden; Th. C. Schuss. Noordwijk; N. Segaar, Voorsohoten; P. J. Segaar. Voorscho ten; W Segaar, Voorschoten; A. F. J. Siraa. Leiden; L. St. Slingerland, Nieuw- veen;A. Smink, Lisse; Ph. Smits, Lei den; A. P. Smittenaar, Leiden; A, F. M. Smoorenburg, SassenheimJ. W. Speelman, Leiden; H. R. v. Spelde, Sas senheim; J. Spierenburg, Alphen a. d. Rijn; A. Th. Spruyt, Reeuwijk; M. Stapper, Alphen a. d. Rijn; C. H. v. Starkenburg. Rijnsburg; J. v. d. Starren, Ter-Aar; J. P. C. v. Steen, Stompwijk; J. B. Steyn, Voorschoten; J. M. Stig- ter, Ter-Aar; G. Stolk-v. Ommering, Voorschoten; F. J. Stouthamer. Alphen a. d Rijn; G. v. Straalen, Zoetermeer; A. W. H. v. Straaten, Ter-Aar; C. M. Straathof, Aalsmeer; G. M. Straathof, Alphen a. d. Rijn; P. A. M. Straathof, Nleuwe-Wetering; S Ch. Stroo, Kou dekerk a, d. Rijn; M. F. Susan, Leiden; J. Sweris, Leiden; K. Tates, Lisse; Th J. J. Tetteroo. Leidschendam: J. C. Thierry, Leidschendam: G. K. Timmer man, Zoetermeer; C. Tol, Leiden; J. A. v. Tol. Haarlemmermeer; J. de Tombe,- Van 't. Zelfde, Leiden; C. G. v. Tonge ren, Warmond. De reisclub van de Buurtvereniging „Haagwegkwartier" heeft gisteren met drie autobussen een zeer geslaagd uit stapje gemaakt naar Noord-Brabant, waar o.a. een bezoek werd gebracht aan Breda, Tilburg, de Oisteiwijkse Ven nen en 's-Hertogenbosch. Eerst om halfelf keerde het gezelschap vermoeid, doch voldaan in de Sleutelstad terug. (Ingez. ftled.-advert.) FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen; De Feijcter—van Ditmars, z-, Egmond aan Zee; Epetitvan der Wilde, d., Den Haag. Gehuwd: J. W E. Beumer en H. I. Wijers. Amsterdam. Overleden: M. G. H. T. van Hoffon Wolters, v., Den Haag; W. A. Selles, m., 74 jaar. A'dam: J. C. Bernelot Moens, m., 66 jaar, Amsterdam. CULTUREEL ACCOORD BELGIË—INDONESIË. Tussen Belgie en Indonesië zal een cultureel accoord worden gesloten. De besprekingen zullen op 1 Augustus be ginnen. Dit accoord zal 0 m. voorzien in het verstrekken van Belgische beur zen voor Indonesische studenten. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie CHOCOTADB PUDDINGPOEDER f 5«j Mi KOFFIB MEI Hmi THEB 5#fl BINNENLAND Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld - Indonesië s.s. „Ampenan" (2 Aug.); Nieuw Guinea m.s. „Roeblah" (18 Aug.); Antillen s.s. „Bennekom" (28 Juli) en m.s „Hera" (2 Aug.); Suriname m.s. „Agamemnon'' (31 Juli); Canada s.s. „Nieuw Amsterdam" (28 Juli); Australië vla Engeland (28 Juli). Het K B. van 22 Juni 1948. waarbij onder bepaalde voorwaarden vrijstelling van motorrijtuigenbelasting aan invaliden wordt verleend, zal met Ingang \an 1 Augustus 1951 gewijzigd worden ln die zin. dat de els, dat een Invalide zijn motor rijtuig uitsluitend voor zijn persoonlijk vervoer moet gebruiken. Is vervallen. - Het bestuur van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers ln Nederland heeft als adjunct secretaris aangesteld mr G. C. van Dam te Bleskensgraaf. Wegens de toe neming van de verbondsarbeld wordt ver dere uitbreiding van het secretariaat door aanstelling van een econoom overwogen. BIJ het uitvoeren van werkzaamheden op een stellage van ruim 6 meter hoogte op het terrein van de P.N.E.M (Provinciale Noord Brabantse Electrlcltelts Maatschap pij 1 langs de spoorlijn EindhovenDen Bosch ls een 53-Jarlge monteur uit Den Bosch door onbekende oorzaak omstreeks vijf uur gistermiddag gevallen. De man was vrijwel op slag dood. Gistermiddag heeft ds D. Veldkamp, de voorzitter van de Haagse Jeugd Actie aan de algemeen secretaris van de Neder landse Jeugd Gemeenschap, de heer Jan Peters, de tiende duizend geilden over gereikt, die door de Haagse bevolking ten bate van hongerend India bijeen ls ge bracht. zulks ln de tijd van drie weken. De Amsterdamse gemeenteraad heeft het voorstel van B. en W. om aan de N.V. Het Concertgebouw, een voorschot van f. 150 000.te verlenen, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. BUITENLAND Zweden heeft een Russisch verzoek afgewezen om drie gevluchte Litause vis sers uit te leveren. De vissers waren met een boot gevlucht en hebben ln Zweden om asyl gevraagd. Bij Cros Dutelle (Mor.te Carlo) ls enige dagen geleden ln een zak het ver minkte lichaam van een vrouw gevonden. De politie heeft medegedeeld, dat het het lichaam ls van mevrouw Smigly-Rldz. de weduwe van de voormalige Poolse maar schalk. Zy ls 57 Jaar oud en werd sedert 2 Juli vermist. Volgens Edward Barrett, Amerikaans onderminister van buitenlandse zaken, geeft de Sovjet-Unie jaarlijks een tot twee milliard dollar uit voor buitenlandse pro paganda. De Zuldafrlkaansc spoorwegarbeiders hebben besloten Maandag a.s. hun lang- zaam-aan-staking voor hoger loon en betere arbeidsvoorwaarden te beëindigen Dc staking duurt reeds drie weken. Het Chinese ministerie van defensie op Formosa heeft bevel gegeven 15.000 Jonge, mannen voor het nationalistisch leger op te leiden. Dit ls de eerste schrede op de weg naar grotere mobilisatie van de Inheemse bevolking van Formosa. Door een bijzondere rechtbank zijn te Addis Abeba acht personen ter dood ver oordeeld. Zij worden er van beschuldigd een moordaanslag op keizer Halle Selassie te hebben beraamd. Daarna zouden zy een republiek hebben willen vestigen. De R.A.F. zal binnenkort proeven nemen met het „Inspinnen" van vlieg tuigen, teneinde ze gedurende lange tijd ln de open lucht te kunnen bewaren. Men wil de vliegtuigen bedekken met een f>lastic cocon, waardoor ze Jaren lang ucht-, wat-er- en temperatuurdlcht kun nen worden opgeborgen. De 650.000 Britse mynwerkers hebben zich in een schriftelijke stemming met een meerderheid van 100.000 tegen het besluit overwerk te weigeren uitgesproken. De verwerping van het anti-overwerkbesluit wordt onmlddeliyk van kracht. Het Amerikaanse departement van lustitle heeft een nieuwe opsporingsactie Ingezet tegen communistische partijleiders te Los Anceles. San Francisco en New York. Het departement deelt mede. dat 12 arrestaties zyn verricht Dc West-Duitse regering heeft be sloten de nog levende menselyke „proef- konllnen" uit de Duitse concentratiekam pen financiële hulp te verlenen. Het vreemdelingenbezoek aan Leiden Naar wij vernemen is op initiatief van de Leidse Middenstandsccntrale en dank zU de medewerking van het Gemeentebestuur door het Directoraat- Generaal van de Energievoorziening van het Departement van Economische Zaken, voor Leiden een gedeeltelijke ontheffing verleend van het verbod tot het ontsteken van etalage- en reclame-verlichting. Deze ontheffing, welke slechts voor bepaalde straten geldt, is verleend op grond van het vreemdelingenbezoek aan Leiden en geldt tot 15 September a.s. Met ingang van hedenavond zal het in de navolgende straten zijn toe gestaan om de étalage- en reclame-verlichting tot 11 uur 's avonds te laten branden: Stationsweg, Steenstraat, Prinsessckade, Kort Rapenburg. Breestraat, Gangetje, Botermarkt, Vismarkt, Maarsmanssteeg, Donkersteeg, Haarlemmer straat en Hoogstraat. Ofschoon de Leidse Middenstands centrale gaarne deze ontheffing ook voor andere straten had toegepast gezien, was dit onder de gegeven omstan digheden helaas niet mogelijk. UITBREIDING MEDISCHE STAF GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE- EN GEZONDHEIDSDIENST Reeds sinds enige tijd wordt de nood zakelijkheid gevoeld aan de medische staf van de Gemeentelijke Geneeskun dige- en Gezondheidsdienst uitbreiding te geven door aanstelling van een dei-de schoolarts. Volgens de reeds tientallen jaren al gemeen gehuldigde opvatting is een aantal van 7000 kinderen het maxi mum, waarover zich de zorg van één schoolarts kan uitstrekken, wil een be hoorlijke controle mogelijk zijn. Het geneeskundig schooltoezicht in deze ge meente, uitgeoefend door twee artsen, omvatte op 31 December 1950 17318 leerlingen, zodat deze grens belangrijk is overschreden. Is reeds op deze grond uitbreiding van het aantal schoolartsen te verde digen, daarnaast dient men in ogen schouw te nemen, dat sedert de tijd, waarin de verhouding van één arts op 7000 kinderen als norm werd aangeno men, het geneeskundig schooltoezioht zich verdiept heeft, waarbij met name moet worden gedacht aan het intelli gentie-onderzoek van leerlingen, die eventueel voor plaatsing op een school voor B.L.O in aanmerking komen, het toezicht op deze scholen voor B.L.O. en cp het onderwijs aan spraakgebrekki- gen, hardhorenden enz. B. en W. menen dan ook, dat aan stelling van een derde schoolarts onont beerlijk is, wil het geneeskundig school toezicht ten volle aan zijn taak beant woorden. Voorshands zal met een arts voor halve dagen kunnen worden volstaan Zcdra echter de plannen worden ver wezenlijkt om eveneens het Middelbaar- en Voorbereidend Hoger Onderwijs, als mede de Ambaohtsschool, de Vakschool voor Meisjes en enkele kleinere vak scholen in het geneeskundig schooltoe zicht te betrekken, zullen de werkzaam heden van de te benoemen medicus een volledige dagtaak uitmaken. Zulks zal wellicht eveneens het geval zijn. In dien besloten wordt tot uitvoering van de thans ln studie zijnde plannen tot B.C.G-vaccinatie van de schooljeugd. In verband met de aanstelling van deze derde schoolarts is het nodig in het gebouw van de Gemeentelijke Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst en kele voorzieningen te treffen. Deze voorzieningen omvatten het splitsen van een lokaal in twee dokterskamers met gang, het inrichten van de beide kamers, saus- en schilderwerken enz. Met deze werkzaamheden zal een be drag van f. 3.450,— zijn gemoeid. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Wemel- dlnge A. Makkenze te Tienhoven (U)te Goedereede. Ernst. Hoogblokland en te Melissant E. J. Schimmel, cand. te Barne- veld. Ds J. Jebblng, em. pred. en byz. hulp prediker te Terheyden (N. Br heeft be dankt voor de benoeming als gecsteiyk verzorger van het rusthuis „Dc Klokken- belt" te Almelo. Geref. Kerken Aangenomen naar Overveen D. Rlngnalda te Makassar. Rem. Broederschap Aangenomen naar Amersfoort dr L. J. v. d. Lof te Nymegen. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Middelburg L. Ryksen te Lelden. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Capelle aan de IJssel W. Boes- senkool te Mlddclstum. Komt er een Europese Raad van Kerken? Donderdag ls ln Wuerttemberg de laat ste plenaire zitting gehouden van een Europese leken-conferentle. die 8 dagen heeft geduurd en waaraan 200 leken uit 12 Europese landen, waaronder Nederland, deelnamen. De conferentie was georganiseerd door de Wereldraad van Kerken. In de voorafgaande besloten zittingen ls besproken, hoe de kerk uit haar Isolement kan breken en de hedendaagse wereld ln het leven van alle dag kan ontmoeten. Op de plenaire slotzitting ls een voor stel Ingediend om een Europese Raad van Kerken op te richten teneinde .het chris telijk gevoel van verantwoordelijkheid voor een Verenigd Europa te stimuleren". Helpt hongerend India aan voedsel! HET IS BETER TE GEVEN DAN TE ONTVANGEN. Erger dan de ergste oorlog is de hon- gersnood. wy in Nederland hebben géén idéé van de juiste omvang van een dergelijke ramp. In de Oosterse landen echter beseft men pas welke verschrik kelijke gevolgen gebrek aan voedsel voor een millioenbevolking kan hebben. In het bijzonder India heeft sinds jaren te lijden van hongersnood, die een ge heel volk kan wegmaaien. Ook op het ogenblik heeft dit ontzaggelijk dichtbe volkte land hiermee te kampen. Hos kan men deze nood lenigen? Vlak na de tweede wereldoorlog heeft men grootse organisaties in het leven ge roepen om te trachten een betere ver deling te bewerkstelligen van de voed selvoorraden over de gehele wereld. Maar hiermede komt men er niet al leen. De wereld voedselproductie moet ook opgevoerd worden. Ten minste dat zeggen sommige groepen, die hiervoor ijveren. Anderen zijn weer van mening, dat men alles op zijn beloop moet laten. De hongersnoden horen bij de wereld als een noodzakelijk kwaad. Of dit een menslievend standpunt is, valt echter te betwijfelen. In verscheidene landen werden dan ook groots opgezette inza melingen gehouden om to trachten de ellende van de zwaar getroffen bevol king van India enigszins te verminde ren. Ook Nederland heeft haar taak in dit opzicht begrepen en de Nederlandse jeugdgemeenschap heeft dan ook een actie op touw gezet om zoveel mogelijk geld bijeen te zamelen om voedsel te kopen Gisteravond werd in het Leidse Volkshuis een voorlichtingsavond ge houden in het kader van deze actie. Ds P. Kloek sprak een kort openingswoord, waarna hij het woord gaf aan de heer E. Alderse Baes. een medewerker van het Instituut voor de Tropen. Deze gaf een duidelijke uiteenzetting van de mogelijkheden, die er bestaan om al thans enigszins het zwaar beproefde Indische volk te helpen. De in opdracht van de F.A.O. (de wereldorganisatie) vervaardigde film „De wereld is rijk", welke vervolgens werd vertóond gaf een uitstekend beeld van de wereld voedsel situatie en de ellende, welke door een voedseltekort kan worden geleden. Na de tweede wereldoorlog, zyn er ln India 5 millloen mensen omgekomen ten ge volge van voedselrampen. Laten wij. Nederlanders, aldus de heer Alderse Baes, dan ook de handen ineen slaan om. ook al is het een druppel op een gloeiende plaat, te trachten dit leed te verzachten. Nadat ds Kloek nog enkele woorden had gesprokeh, werd dez? in teressante avond, welke beter bezocht bad kunnen zijn, gesloten. CATALOGUS LAKENHAL. De directeur van het Stedelijk Mu seum „de Lakenhal", de heer E. Pellnck, zond ons een exemplaar van de nieuwe catalogus van beeldhouwwerken en boetseersels, wandtapijten en kussens, glasramen en drinkglezen, zomede van het goud en zilver, dat in genoemd museum te bewonderen valt. Mede door de beschrijvende tekst en de talrijke fraaie illustraties vormt deze catalogus een waardevolle gids langs de rijkdom van onze stedelijke schatkamer. INTERKERKELIJKE GEZINSZORG. Geslaagd voor de interkerkelijke op leiding tot gezinsverzorgster in Leiden de dames: A. D. Bakker, Venhuizen: J- H. Boersma, Den Bosch; A. Broer, Emk- huizen; M. Brouwer, Opmeer; J. Halm. Harmeien; C. M. F. v. Hartevelt, Zoeterwoude; E. Kiela, Delft; M. v. d. Linden, Vlaardlngen; M. de Man, Naaldwijk; J. v. d. Mey, Amsterdam; H- Plug. Noordwijk; J C. Slingerland. Zeist; H. J. v. Steenis, Zeist; S. Stolte, Leeuwarden, M. Trinks, Amersfoort, Te Utreoht slaagde voor het Ma" men Frans M.O. A de heer S. Koop- mans, werkzaam aan de Chr. ULO* school aan het Noordeinde alhier.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2