SCHOOLBOEKEN Uil DE OMSTREKEN Rijwielen vanaf 3 van der Perk's Handelsondern. UIT DE RIJNSTREEK „DE BOECKHALLE" Triest, de zere plek van Europa Touwtrekken tussen Italianen en Slovenen Het Leidsch Dagblad Beurs van Amsterdam DONDERDAG 26 JULI KATWIJK AAN ZEE Strand was te guur voor feesten Het was gisteren guur herfstweer. Een flinke bries woei over een een- Mam en verlaten strand. Op de po litiepost wapperde de rode vlag ten teken, dat de zee gevaarlijk was voor do baders. Gelukkig hadden de strandfeesten, die gisteren door VVV Katwijk waren georganiseerd, het strand niet nodig, omdat zij gehouden konden worden op Ï5 terras bü dc muziektent. Het is echter te hopen, dat de feesten van 8 en 9 Augustus, die het strand zeker niet zullen kunnen ontbereri, in een echt zomers weertje gehouden kun nen worden. Het programma, dat op de jeugd was afgestemd, begon met „zakdoek wisse len" waarna de kikvorsenrace grote hi lariteit verwekte bij de vele belang stellenden Ook het nummer „dribbel- bal" zorgde voor spanning en vrolijk- ^Des middags was er de bloempotten- race en een behendigheidswedstrijd op rijwielen. Dat laatste vooral stelde de deelnemers voor vaak lastige en tijdro vende opgaven, zodat spanning over de uitslag niet uitbleef. Vooral bij de spelen van de middag uren bestond grote belangstelling. He iaas moest het tobbetjevaren in de Uit watering van het programma worden geschrapt. Het water was te woelig en te k0U<i- i. Tnnr Voorzitter en secretaris van VW waren bij alle spelen tegenwoordig. CONCERT VAN DE MARINEKAPEL Niet alleen de strandfeesten, ook het. concert van de marinekapel van het vliegveld Valkenburg moest vanwege het gure weer verhuizen, en wel van de boulevard naar de Karei Doormanlaan. Daar werd de verplaatsbare muziek tent opgesteld. Een talrijk publiek was aanwezig, toen het concert onder leiding van ka pelmeester majoor W. J. Bruggeman een aanvang nam. Het was het eerste openbare optreden van de kapel sinds de oprichting in April jd. Het concert eindigde met een taptoe op het grasveld en het Wilhelmus. De heer Tieleman zegde majoor Bruggeman dank voor heb geslaagde concert. MOTORDRIJVER DOOR GESPRONGEN RIEM GEWOND. Woensdagmorgen is aan boord van de in de Vissershaven te IJmuiden liggen de motorlogger Kees KW 124, van de Visserij-Maaschappij v/h C. Ouwehand Sr. de drijfriem van de motor gebroken. De 27-jarige motordrijver C. van Duyn uit Katwijk aan Zee kreeg de gebroken riem tegen zijn gezicht, handen en be nen, waarbij hij verschillende verwon dingen opliep. De heer A. P. Bakker verleende de eerste hulp, waarna hij met de bus naar huis kon vertrekken. HULPACTIE INDIA De opbrengst van de z.g. voedselbons ten behoeve van de actie „Helpt hon gerend India" in onze gemeente is i. 940,36. JEUGDIG VANDALISME Twee Jeugdige vandalen, jongens van 7 en 8 jaar hebben grote schade aan gericht in de kotter KW 2-7, liggende in het Prins Hendrikkanaal, Een zend apparaat in het vaartuig hebben zij ge sloopt, draden afgesneden, lampen stuk gegooid en veel met rode verf besmeurd. Verder zijn er kastjes opengebroken. - De heer J. Minnee zal vanavond om 8 uur een evangeliedienst houden op het kampeerterrein. - De Harmonie uit Rijnsburg zal Dinsdag, 's avonds om 8 uur een con cert geven in de muziektent op de bou levard. LISSE De dames Nel Luijk en Gerda Schaap slaagden voor het diploma costumlère. Voor het middenstandsdiploma slaagden onze plaatsgenoten A. v. Alenburg G. H. Broekhof, A. M. Buts, J. Dubbeldam, A. Faas en P. Helmus. MET PIJL IN OOG GERAAKT. Het vierjarig zoontje van de familie P. Imanse werd bij het spelen met pijl en boog door een zijner vriendjes met een pijl in het oog geraakt, met gevolg, dat hij het oog moet missen. OP TIJD GERED. Het 2-jaxig zoontje van de familie Kortekaas was spelenderwijs in een der tochten achter de Prinsessestraat geraakt. De heer Van 'tWout mocht het genoegen smaken het ventje bijtijds te redden. NOORDW1/K Attractieve oefening met reddingsboot Het was eistermlddaar aan het Noord- wiikse strand een uitgelezen dasr voor oefenine met de roeireddinssboot. eên van de weinige reddingsboten die nog door Daarden naar de branding setrokken moet worden. Aangezien er uiterst woelige brandine was en een straffe wind kwam alles de wer kelijkheid nabii en het buitengewoon ^"oot aantal belangstellenden kon dan 9°k naar hartelust genieten van het mteressantp schouwspel en de vele capriolen die de boot maakte Al spoe- oie sloegen de golven links en rechts 0Ver de kranig zwoegende bemanning onder leiding van schipper Jan van fler Niet. die zich eerst recht in zlin clement eevoelde. Toen de boot over Je derde bank heen was. sprong een na van de bemanning over boord en kwam gekleed met zwemvest aan naar het strand. Binnen een uur vond een vlotte lan- jnne Dlaats en kon de druipende be manning de boot weer ..op stal" zetten. Wanneer de nieuwe motorreddings- noot in Noordwijk zal ziln gekomen. 231 dit interessante schouwspel een sroot deel van ziin attractie verliezen. Burgerlijke Stand Geboren: Aldert van K- P- Barnhoorn en B. E. van -v Johannes Wilhelmus Maria, z, tÏÏ?. H,.c- van Rttn en A. J. Rfjken; An- «mius Hubertus Martinus Maria. z. van A. ïf; H' M- Verbeek en M. g. Tlelen: &rda Anna Petronella, d. van P. M. versteege en p. W. van der Zalm; Cor- Sems. z. van D. van der Niet en D. van Petrus Adrlanus Maria, z. van M. ^ortekaas, en a p. g. van Nlekerk. onoêrtrouwd; L. G. A. Remmen. 28 jaar p" ,M. van der Welfden, 25 Jaar: A. Jaar 23 Jaar en J' A' Koeman- 22 J^jpuwd: j. Brouwer en P. C. Harte- rv R- van Stompvoort en G. Warneke. "ierleden: A. Duindam. 51 jaar. SASSENHEIM Te Amsterdam slaagde voor het ril u n Handelswetenschappen A Qe heer P. van Rijn, alhier. (Ingez, Med.-adv.) per week. Lage prijzen, ruime sortering en 1 jaar garantie. Vooruitbetaling niet noodzakelijk Langevaart 4 - Rijnsburg VOORHOUT DE KOMENDE ZOMERFEESTEN. Het bestuur der Oranjevereniging vergaderde mét haar commissieleden ter besnrekine van de komende te or ganiseren zomerfeesten. De voorzitter G. M. Prins memoreerde dat er weer veel werk verzet zal moeten worden om deze feesten weer te doen slagen. Evenals vorige jaren, hoopte spreker od aller medewerking. Hierna bracht hil verslag uit over de autotocht voor ouden van dagen welke nu weer achter ons ligt. Dank betuigingen van vele oudjes waren binnengekomen. Eén kleine schaduw zijde echter is dat deze tocht een tekort heeft gemaakt in de kas van f. 160. Besloten werd in de derde week van SeDtember de feesten te organiseren. Contact zal opgenomen worden met het gemeentebestuur voor diverse nood zakelijke regelingen. VOORSCHOTEN Van heden tot Donderdag 23 Augustus a-s. houdt de burgemeester geen spreekuur voor het publiek. In verband met de te houden iaar- lilkse paardenmarkt op Zaterdag 28 Juli a-s. wordt op die datum geen huis vuil opgehaald. WASSENAAR Jaarvergadering Het Groene Kruis Gistermiddag werd in het eigen ge bouw aan de Herenweg de jaarverga dering gehouden van de afdeling der Z.-H. Vereniging „Het Groene Kruis". Uit het jaarverslag van de secretaris, dr Boer, bleek o.a. het volgende: plan nen bestaan om in samënwerking met de afdelingen te Voorschoten. Leid- schendam, Voorburg en Rijswijk, te komen tot oprichting van een kraam- centrum voor opleiding tot en uitwis seling van kraamverzorgsters. Steeds krachtiger wordt de T.B.C.-bestryding ter hand genomen, waarnaast ook volle aandacht wordt besteed aan de gezins zorg, de kraamverzorging, zuigelingen en kleuterzorg en kleutertandverzorglng. De bedrijvigheid in het wijkhuis neemt steeds toe: Er hadden daar o.a. 1868 diathermie-, 4225 hoogtezon- en 243 infraroodbestralingen plaats. Voorts vermeldde het verslag een ledental van 3278. De rekening sloot met een be drag van f. 84.470.65, waarbij een nade lig saldo van f. 6183,32. Als bestuursleden werden bij accla matie herkozen mevrouw Overvoorde Gordon en mr Sillevoldt. ALPHEN, SUCCES VOOR „CON AMORE" Op het concours te Huizen behaalde de Chr. Gem. Zangver. „Con Amore" onder leiding van de heer G. J. v. Vliet uit Woerden in de eerste afdeling een eerste prijs met het hoogst aantal pun ten. nl. 323. In de erewed-stryd werd des avonds een derde prijs behaald. De heer Van Vliet behaalde dit jaar met zijn vier verenigingen 4 eerste prij zen alsmede een directeursprijs. BODEGRAVEN Onze plaatsgenoot, de heer C. Rietveld behaalde de tweede priis van de studieoriisvraaz. welke uitgeschre ven werd door de redactie van het ..Vakblad voor de bouwbedrijven" te Amsterdam. BOSKOOP Oud-tuinbouwleerlingen vergaderden De vereniging van Oud Leden van de Tuinbouwcursus kwam onder voorzit terschap van haar tweede voorzitter de heer A. Schoemaker bijeen. De voorzit ter heette bijzonder welkom de afge studeerden van de Cursus Bloemschik ken en Binden die op uitnodiging van het bestuur deze avond bijwoonden. Als ingekomen stukken kwamen ter tafel het Jaarboek w.n de Proeftuin, hetwe'k zijn plaats zal vinden in de bibliotheek, en een uitnodiging tot het bijwonen van- de bondsdag van de Ned. Bond van Studieclubs van Oudleerlin gen van Tuinbouwcursussen. Hierna was aan de orde het bespre ken van het meegebrachte materiaal. Tot leden van de jury werden aange wezen de heren Boer, Van Tol, Verkley en Ramp. De puntentoekenningen waren als volgt: De heer C. G. Boer (anjer Roem van Zuïdwljk) 2 pnt; de heer Verkley (nieuwe framboos) 3 pnt; de heer C. Verboom (bloemen van vaste planten) 9 pnt; en de heer A. Schoe maker (takken van bloeiende heesters) 7 pnt. Vervolgens hield de heer Bakhuizen een lezing over zijn reizen in Oosten rijk. In de rondvraag werd de mogelijk heid besproken om de bibliotheek meer in het centrum te brengen. Tot slot werd besloten om in de maand Augustus een coniferenavond te houden. Boomkwekersdag De datlum van de tweede boomkwekersdag welke dit jaar in Boskoop zal worden gehouden is door het bestuur van de Nederlandse Boom kwekers Federatie vastgesteld op 29 Aug. Voor het examen der Nederlandse Associatie voor Praktijkexamens slaag den voor het diploma Engelse Handels correspondentie Mej. H. Es veld, en voor het praktijkexamen van de Ned. Asso ciatie voor Praktijkexamens mej. S. Zeelte en de heer C. P. Vermeulen. De heren D. S. A. Sprang en L. S. A. Nieuwendijk behaalden het Associatie praktijkdiploma Boekhouden. De heer P. W. F. Janssen behaalde het middenstandsdiploma. Voor het Mulo-examen slaagden te GoudaJ. van Pelt. A. v^n Ofwegen, W. Bram en G. Badder voor Mulo A; en W. Donker en J. Mol voor Mulo B. Mej. H. Kromhout behaalde aan de Goudse Industrie- en Huishoudschool het getuigschrift van de opleiding „Hulp in de Huishouding". Voor het examen „Nuttige Hand werken" slaagden te Utrecht M. S. A. Laan en D. van 'tWout; en te Den Haag voor het examen Costumlère di ploma A. Mej. Truus Kooy. HAZERSWOUDE Steunt op 4 Augustus a.s. de Emma- bloem-collecte, die op die datum ge houden zal worden, en geheel ten bate komt van onze eigen gemeente. Wegens pensioengerechtigde leef tijd, is aan de heer A. Plaizier eervol ontslag verleend, als gemeente-bode, plaatselijk deurwaarder, Incasseerder van het waterleidingbedrijf en als toe zichthouder op. de hondenbelasting met ingang van 1 Augustus. KOUDEKERK REISVERENIGING NAAR ELTEN De Relsver. „Prinsenschouw" maakte Dinsdag per autobus een uitstapje naar Elten. Op de kermis werden verschillende bezienswaardigheden bezocht en op de terugreis werd in Arnhem gedineerd. Woensdagnacht kwam men weer in goede stemming thuis. Op 4 Augustus wordt een collecte gehouden voor de Stichting Chr Blin denhulp „De fakkels bijeen", te Am sterdam, BURGERLIJKE STAND Overleden: Dirkje Higtenhorst, 50 j, echtgenote van H. v. d. Berg. PRINS BERNHARD UIT ENGELAND TERUG. Prins Bernhard is om 12.48 uur (Ned. Tijd) met Prinses Beatrix in een rege- ringsdakota van het vliegveld Northolt naar ons land vertrokken. KAPITAALS AANVRAGEN GEREPATRIEERDEN Naar wij uit Djakarta vernemen wil het LAAPLN (vroeger deviezeninstituut) alsnog kapitaalsaanvragen in overwe ging nemen van hen, die in de periode van 10 Mei 1940 tot 1 Augustus 1946 ge repatrieerd zfjn uit Indonesië, (welke categorie sedert enige weken daarvoor niet meer in aanmerking kwam) mits de aanvragen alsnog voor 31 Juli 1951 bij Indonesische deviezsnbanken (de Ned. Handel Mij., Javasche Bank. Es- comptobank en Nat. Handelsbank), in gediend worden in Nederland. GEVRAAGD Heer zoekt kamer, ongein. of eed. com., m. str. water, centrum stad. of naaste om- eevirue. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 2661 k. Emigratie. Wie helpt mij aan f. 100. die 11c tekort heb om te emlereren. Afbetaling binnen 1 Jaar. Billlike condi tie. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 2669 k. Bijwerk gevraagd. Boek houding of administratie. Br. Bur. v. d. Blad No. 2674 k M Gezocht door echtp. z. k., mlddelb. leeft., veel afwezig, oncem. of cestoff. kamers met vrlle keuken, event, kleine etage, on zeer eoede. rustiee stand. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 2681 k. Q Juffr. b. b. h, li., zoekt een gestoffeerde zlt-slaapka- mer„ met str. water, kook- en stookeelegenheld. Huurprijs f 25 oer maand. Brieven Bur, van cllt Blad onder No. 2683 k B Juriste, b. b. h. li., zoekt tegen 1 Augustus zonnige ruime zit- (en) slaapkamer, met volledig pension of kook gelegenheid. Bad en telefoon. Br. Bur. v. d. Blad No. 2685 k B Te huur gevraagd, 2 011- gem. kamers of vrije etage met kookgelegenheid door twee rustiee studenten. Brie ven Bur. van dit Blad onder No. 2687 k. B Naaimachines te koop gevr. defect geen bezwaar, WH be talen een goede prils. Repa raties Sn een dag gereed en met volledige earantle. P. J, Stelln. Haven 46. Lel den. Telef. 24809. B Gevraagd ongein, zit-slaap- kamertje m. stookgelegenheld (zolderkamertje) te Katwllk. Oegstgeest of Lelden, door Juffr. alleen, b. b. h. h. Brie ven onder letter G. aan T. v. Beelen. Wllhelmlnastr. 15. Katwllk aan Zee. B Vlot model gevraagd, leef tijd plm. 2540 j.. voor portret- en fotostudie. Uit voerige brieven en conditie. Bur. van dit Blad No. 2736 k. B Mevrouw te Llntum. Zee manlaan 27. vraagt meisje voor halve dagen. Aanmelden tussen 7 en 8 uur. AANGEBODEN 9 Hengelaars. Hengels voor Iedere beurs. Pracht splltcane werphengels, werpmolens. af gestelde tulcen. leef- en schep netten, spinners voor baars en snoek, tassen foudraals. Steeds grote maden en wor men. R. Karei. Steenstr. Tel. 20629. GEBRUIKTE voor H.B.S. en GYMNASIUM INKOOP VERKOOP Prinsessekade 4 bij de Haarlemmerstraat Telefoon 25065 WONINGRUIL. AMSTERDAMLEIDEN of omgeving. Aangeboden te Amsterdam (rivierenbuurt) benedenhuis, vrij uitzicht, bev. 4 kamers, keuken, sousterrain, douche cel, tuintje, huurprijs f 42,25 p. m. of 2e bovenhuis bev. 6 kamers, badkamer, balcon, keuken, enz. huur f39 p. m. Brieven Bureau van dit Blad onder no. 6800. B Alleenstaande dame (wed.) 59 jaar, goede hulsvr.. sma kelijk kunn. koken, vrolijk karakter, zou aaarne de lei ding der hulshouding van h. of D. op zich nemen. Goede behandeling boven hoog sa laris. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 2741 k. M Te koop aangeboden goed onderhouden grlls kamgaren herencostuum. Maat 48. Te bevragen: Langegracht 45. Tussen 8 en 9 uur Te koop aangeb pltiiet wieg. baby-fietsmandje en witte vacht. Alles ln staat van nieuw, Telef. 21860. B Eiken en beuken baard- en kachelblokken. droge takken bossen, eiken en essen afras- terinespalen stalstaken, kor- tellngen ensteekstokken voor roeiboten. Van Leeuwen, St Aagtenstraat 21. bil de Vee markt. Telef. 20898. B TourmotorrIJw. „Zündapp", 600 cc. '40. 4 cy. als nieuw. Grunerlclaan 27. Oegstgeest. (Kerkbuurt). B Horloge- en wekkerrepara ties zo nodig ln é6n dag ge reed. Nergens beter, nergens goedkoper daarom met 3 maanden garantie. Alleen bil De Horlogemaker" G. Dllk- stra, Haarlemmerstraat 186. Lelden. B Geslaagd? En U krijgt een horloge? Kies dan kwaliteit voor Uw geld door een horloge te kopen bij de Leldse Uur werken Kliniek. Laee Rilndilk 8. Reeds voor f. 21.75 een pri ma horloge met 1 jaar schrlf- telllke garantie. 9 Biedt zlcli aan een net meisje, voor dag en nacht, met alle werkzaamheden be kend. Liefst ln omgeving Voorschoten of Lelden. Brie ven Voorstraat 49 A, Voor schoten. B Rashonden. Voorhanden: goudgele bokser, foxterriër, plnchertje. tropische vogels. Rashonden, duiven gevraagd. Heiigelsportartlkelen. Scheren en trimmen. Teunlssen. Le vendaal 28. Telef. 22053. Lel den. B Ter overname aangeboden, z. g, a. n. cróme tll-op kin derwagen met bedje f90, Van Driesten. Rapenburg 19 (Kantongerecht), B Heel vrjj huisje te huur. arblderswkonine ln een der buitenwijken, verplichte over name der inboedel, spoed. Ben. kap. f, 1000. Brieven Bur. van dit Blad No. 2734 k DIVERSEN B Verloren lichtbruin man telpakjasje. tussen Roelof- arendsveen en Rljpweterlng. Tegen beloning terug te be zorgen: J. Boelhouwer. Esmo- reltpleln 35. Den Haag. Spoed! Won In gr ui 11 Ge vraagd huls te Lelden. Aan geboden huls te Amsterdam of Groningen, Brieven Bur. van dit Blad No, 2703 k. B Kennismaking. Nette eer lijke jongeman zoekt kennis making met serieus en spor tlef meisje. P.G. plm. 19 j. Brieven, liefst met foto. wel ke op erewoord retour. Bur. van dit Blad No. 2722 k. Vrijstaat zou geen levensvatbaarheid hebben Optimisten meenden in 1945, dat de rampspoedige geschiedenis der laatste 150 jaren Europa zouden hebben gene zen van het nationalisme, die fel-tintigé gifplant ontbloeid ln de geurige bloe menvelden der romantiek. Maar gifplan ten roeit men niet gemakkelijk uit, zeker niet, wanneer duistere machten er baat bij vinden de zaden te verspreiden. Eerst sedert zes jaar hebben wy in Europa een toestand, die wel geen vrede is, maar toch ook geen oorlog en reeds woekert op vele plaatsen opnieuw het nationalisme. Een der meest zere plekken van ons zich zelf vernietigend werelddeel blijft Triëst, een stad op het punt, waar de Latijnse, de Slavische en tot op zekere hoogte ook die Germaanse wereld elkaar ontmoeten. De bevolking is uiterst ge mengd: de stad begon eerst enige be tekenis te krijgen, nadat Karei V van Habsburg in 1719 (Triëst behoorde van 1382 tot 1918 aan de Habsburgers) haar tot een vrijhaven had gemaakt. Ze werd de haven van het hele Donaugebied en trok Italianen, Duitsers. Zwitsers en Joden aan, die zich vestigden temidden van de Sloveense plattelandsbevolking De hogere Italiaanse cultuur, gebaseerd op een reeds bestaands kern van Ita liaanse burgers, liet haar invloed gel den en tegenwoordig is Triëst niet min der Italiaans dan Genua of Venetië. Wie echter oordeelt, dat niet de steden met haar wisselende bevolking, maar het platteland de doorslag geven bij het bepalen van het ethnisch karakter van een streek, zal Triëst een geïtaliani- seerde stad noemen, aan alle zijden omsloten door Sloveens gebied. Die naaste omgeving heeft voor de stad weinig betekenis. Haar achterland is de oude Donaumonarchie. thans door het IJzeren Gordijn nog veel meer verbrok keld en verdeeld dan voor de laatste oorlog. Italië noch Joego-Slavië maken deel uit van dat achterland. Triëst zou, bij een dier beide landen gevoegd, nooit anders zijn dan „een haven in een uithoek". Maar de meerderheid der Triëstijnen, al weten zy dat het economisch een slechte oplossing zou zijn, willen aan sluiting bij Italië. De geest is in deze stad sterker dan de materie en daar van dient men met ontroering ken nis te nemen. Doch: de Slovenen pro testeren en ook zij hebben gelyk. Onder de Habsburgers werden de culturele belangen van Italianen en Slaven in ieder opzicht beschermd. In Triëst sprak de meerderheid steeds Italiaans en vrijwel steeds waren bur gemeester en wethouders Italiaans-ge oriënteerd. Na 1918 werd het voor de Slovenen slechter en in de fascistische periode heel slecht: alle Sloveense scho len werden gesloten en met geweld wer den stad en omgeving volkomen ver- italiaanst. Het gevolg was een bittere haat, van de Slovenen tegen al wat Italiaans is en waartoe dit leiden kan, hebben de Italianen in Triëst en vooral de fascisten onder hen aan den lijve OUDE WETERING „JONG HALLELUJA" GING OP STAP De kleine zangvereniging „Jong Hal- ma' -s Dmsaag een dagje uit ge weest. Met de motorboot van de Gebr. Los werd 's morgens gestart en gevaren naar Groenend-aal. Hier werd de speel tuin bezocht, 's Middags werd een wan deling gemaakt in het bos en werden diverse spelen gedaan. De kinderen keerden voldaan naar Oude Wetering terug. gevoeld, toen in 1945 de stad veertig dagen lang in handen was van Tito. Triëst en omgeving zouden volgens het vredesverdrag een vrijstaat moe ten vormen. Deze blijkt echter niet levensvatbaar. Hij bestaat trouwens nog niet, daar men het in de Veilig heidsraad van de Ver. Naties niet eens kon worden over de benoeming van een gouverneur en van die be noeming hangt de invoering van de gehele nieuwe rechtsorde af. Voorlopig blijft het dus militair be zet gebied en volgens Italiaanse opvat ting nog steeds deel van Italië. De drie Westerse grote mogendheden gaven voeding aan deze opvatting, toen zij op 20 Maart 1948 bekend maakten, dat Triëst opnieuw bij Italië diende te worden gevoegd. Daarbij werd ten eer ste in het midden gelaten, of men on der Triest de gehele vrijstaat wilde verstaan, dus ook de zone, bezet door Joegoslavische "troepen, en ten tweede ging Rusland niet op het plan in, zodat van deze herziening van het vredesver drag niets gekomen is. Toch werd de Italiaanse invloed steeds sterker. Sedert een maand echter is daarin verandering gekomen. In menig op zicht keert men terug tot de toestand van 1947. De Italiaanse vlag mag niet meer worden uitgestoken, de radio geeft meer zendtijd aan het Sloveense pro gramma en, wat men te Rome het ergst vindt, het hof van cassatie te Rome, waarbij tot nu toe de Triëstljn in hoger beroep kon gaan, wordt beschouwd als „een buitenlandse rechtbank zonder in vloed op te Triëst gewezen vonnissen. In dit laatste besluit wil men te Rome een inbreuk op de bepalingen van het vredesverdrag zien. Immers de vrijstaat bestaat (nog) niet en in militair bezet te gebieden mag docr de bezettende mogendheid (in dit geval de V.N.) niets gewijzigd worden aan de bestaande rechtsorde. Natuurlijk hebben de Italianen uit stekende argumenten: de wens der bevolking, de beloften der geallieer den, de letter van het vredesverdrag. Het is alleen jammer, dat zij, althans hun politici en journalisten, onmid dellijk alle zelfbeheersing verliezen, wanneer eens iets niet precies zo gaat als zij wel zouden willen. Triëst is een hartstocht van dit volk, ook al komt er heel wat rhetorica te pas: d'Annunzio, de haatzaaiende profeet van het nationalisme, wordt in deze dagen weer terdege afgestoft. De pers is vrijwel over de gehele linie zeer fel. Voor de communisten is het een gelegenheid om tegelijkertijd Ame rikanen, Engelsen, De Gasperi, Sforza en de gehate Tito aan te vallen en zij vergeten, dat in 1945 hun party Triëst aan Tito wilde laten. De rieo-fascisten gaan zich te buiten aan anti-Engelse en nog meer aan anti-Slavische rhetoriek. Triëst is voor hen „de hoofdstad van Italië, en niet Rome, waar een samen raapsel van volksmenners handel drijft met de gevoelens der natie". Met de Joegoslaven praat men niet: de var kenshoeders van Hersegowina verstaan alleen de taal van de mitrailleuse. Maar ook al beschouwt men de taal van de neo-fascistische pers als die van vrij gevaarlijke krankzinnigen, ook in de „onafhankelijke" pers, die beweert al leen voorlichtend te zyn. weten de Italianen een toon aan te slaan, die hun beste vrienden wel moet ontstemmen. Helaas schrijven ook in die bladen tal loze ex-fascisten en zij vergeten, dat in gevallen als het ondeihavige alleen zU recht van spreken hebben, die ook met kracht hebben geprotesteerd, toen Mus solini de Slovenen van Istrië dwong de inscripties op de graven van hun oüders te veranderen en toen hij hun door de Habsburgers gesubsidieerde scholen sloot Alleen zy die hun stem verhieven, toen hij de Sloveense hoofdstad Ljubljana (Laibach) in Mei 1941 tot hoofdstad van een Italiaanse provincie maakte. Helaas, heeft niemand toen geprotesteerd. Maar' er zijn er, die althans zwegen en af keurden. In de grote pers komen zij helaas ook nu niet aan het woord. Drievoudige Duitse moordenaar veroordeeld SCHANDDADEN LN NEDERLAND. Het Landesgericht te Hannover heeft de 24-j'arige Duitser Karl Heinz Kiy uit Hannover wegens een groot aantal diefstallen tot 4 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Kiy heeft tijdens de oorlog by de Weermacht in ons land gediend. Te gen het einde van de bezetting heeft hij in Brabant een notaris, een ad vocaat cn een vrouw van het leven beroofd. De Duitse Feldgendarmerie heeft hem destyds voor deze niet- politieke moorden gearresteerd en naar Duitsland overgebracht, waar Kiy in de op de capitulatie volgende chaos wist onder te duiken. In de daarop volgende jaren heeft hij met een bende de steden Hannover, Hildesheim, Hameln en Göttingen on veilig gemaakt, zonder dat men hem heeft kunnen arresteren. Dit is eerst onlangs gelukt. Het is niet zeker of Kiy wegens de door hem in Nederland ge pleegde moorden, aan ons land zal wor den uitgeleverd. De mogelijkheid is groot, dat hij hiervoor in Duitsland te recht zal staan, vooral omdat de Duitse justite reeds tijdens de bezetting de moorden als „niet-politiek"' heeft aange merkt. De nieuwe Verkeerswet: Signaal geven Is verplicht wanneer dat ter afwending van gevaar nodig Is. Overigens zyn geluidssignalen verbo den (behalve overdag by Inhalen bulten de bebouwde kommen). VEILIG VERKEER De krant voor iedereen BEURSOVERZICHT VACANTIESTEMMING. AMSTERDAM. 26 Juli. Ook vandaag mankeerde het aan sti mulansen voor de beurs, zodat de stem ming wederom apatisch was: de berich ten inzake de wapenstilstand in het Verre Oosten trekken uiteraard de aan dacht, doch voorlopig houdt de beurs zich uiterst gereserveerd. Bij de industrie afdeling viel Unilever op met een koerslading van 4 punten. Later volgde een herstel van twee pun ten, maar tegen slot zakte de prijs weer in tot 231% (236). Olies moesten het zonder grote binnen- of buitenlandse orders doen. Aanvankelijk bleven de slotprijzen van gisteren gehandhaafd, maar tegen slot werd 287 betaald (28814). De oude en nieuwe Philipsaan- delen wisten zich net te handhaven. De Scheepvaartafdeling was licht ver deeld met verschillen naar beide zijden van maximaal 1 punt. De Cultuurmarkt was de enige sector, waar de koersen zich gemakkelijk konden handhaven en hier en daar zelfs een kleine winst viel te constateren. Zo waren Amsterdam Rubber 1% punt hoger, HVA goed prijs houdend en Deli Mij. onveranderd. Staatsfondsen hadden iets meer aan bod te verwerken dan gisteren, zodat hier fractionele verliezen voorkwamen. De belangstelling voor de 4 Philips dollarlening was ook vandaag weer groot. Gisteren is voor een bedrag van f. 770.250 dollar ingeschreven. De Ame rikaanse afdeling blyft verwaarloosd. Het agio liep een kleinigheid achteruit tot 13% Donderdag 26 Juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige slotkoers koers v. heden Ned. '48 3% 87% 87% Ned. '47 3% 3 88 87fg Dollar-Ing. *47 3 97% 97% Investeringscert. 3.. 89% 89H Ned. p. 1962 4 m.b. 3 88% 88 Indië '37 A 3 89A 89% Grootboek '46 3 88 87 Ned. '51 3% 95 95 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 51% 51% Nat. Handelsbank.. 87 86% Ned. Handelmij136 135 A.K.U"1% 174 Lever Br235% 232 Philips 168% 168 Philips '51 161% 161% Wilton Feyenoord 149 149 Kon. Olie 288% 286% Amst. Rubber 114% 116% Deli-Bat. Rubber 92% 92 Holl. Amer. lijn 161 Kon. N°d. Stoomboot 125% 124% Ned. Scheepv. Unie 137% 138 H.V.AH8% 119 Java Cult51% 51 Deli Bat. Mij 107 108% Deli Mij 86% 86% Senembah 82 82 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen Den Haag 1937 I 3 99% R'dam 37 I in 3% 92 92 Industr. Obligaties Lever Brothers 3% 97% 97% Voorlopig genot. obl. A'dam 1937 (3%) 3.. 90 90A Kon. Petr. My 3%.. 105% 105% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 152 154^ Rotterd, Bank 158 159 Twentsche Bank 157 158 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 247% 241 Rott. Droogd. My.. 285% 285 Zwanenb. Organon.. 189 Handelsondernemingen Born. Sum. H. My.. 107 105% 145 144% Diversen 152 152 Ned. My. Walv. Vrt. 102% 101 Spoorwegen Deli Spoorw. My 39 39% Amerik. fondsen 46 45% 75% 74% Fondsen nlt Leiden en omgeving (Aandelen) ViC. 25/7 Holl. Constructie 240 Int. Kunststoff. Ind. 80 82 B. Kon. Ned. Edelmet. 7514 Prei. w.a. Idem 78 Kon. Ned. Grofsm. 111 L 109 Textiel Gebr. v wyk 127G.B. 127%G.B Leldsche Wolspinn. 177% 178% Tieleman en Dros.. 66GJB. 68G.B Ver. Touwfabrleken 122 Prei idem 128 U Lahad DatuCUL My 77 B 79B.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 5