Ambonezen kennen één Hollands allemaal: blaren woord Landelijke Rij vereniging gaf jaarlijkse uitvoering In Wychen heerste de echte stemming Duizelingwekkende sprong op de „llsy" Hugo Koblel won in de Alpen vrijwel zeker Ronde van Frankrijk ZIJN HELE HUIS DOOK VOOROVER Sfeer van liarmonie en eensgezindheid (IX) Kerkelijk Leven DONDERDAG 26 JULI En het Vierdaagse-leger marcheert (Van een speciale verslaggever). Het is nog niet je ware met de Vierdaagse. Het wolkendek hing gisteren laag. Bij hun vertrek uit Nijmegen in de vroegte werden de wandelaars gevangen in de kille greep van een morgenstond, die allerminst goud in de mond had. Vrouwe Aurora liet het ook deze morgen afweten. De route naar Druten over de brede heirweg door het „Land van Maas en Waal" werd door de „vijftigers" en de „vijf en vijftigers" in een vlot tempo genomen, of men trachtte het in een vlot tempo te nemen. Het bloed moest sneller stromen. Dit kwam nogal wat wandelaars duur te staan, de Rode Kruispost in Druten kreeg allengs overweldigende klandizie. Hier werden bla ren doorgeprikt en gros: zo druk hadden de voetverzorgers in deze uithoek van het parcours het in vorige jaren nog niet gehad. Op een gegeven moment was zelfs de leukoplast op: even een S.O.S. over het telefoonnet, dat in deze Vierdaagse langs het parcours is aangelegd en een koerier spoedde zich naar Druten met het ontbrekende onmisbare pleisterspul. Druten was omstreeks tien uur vol komen leeg: de wandelaars waren ge passeerd met achterlating van zeven onfortuinlyken, die al te hevig door biaren werden geplaagd. De bevolking, die uren lang in de nauwe straatjes naar de wandelaars had gekeken, ging maar weer eens aan het werk. Enkele politiemensen stonden op het markt pleintje te wachten op langslapers, die nog onderweg waren. Over enkele mi nuten zouden zij zich naar een ander brandpunt van de Vierdaagse begeven. Er is veel politiemacht op de been tijdens de Vierdaagse en dat is nodig, want op diverse kruispunten ontstaan gecompliceerde verkeerspuzzles. Snel verkeer wordt in toenemende mate van het parcours geweerd. Ook auto's van officials en persmensen hebben hoe langer hoe minder faciliteiten op de weg nu het wandelaarslegioen steeds maar groeit. Op de smalle weg naar Wychen, vo rig jaar nog een stoffige zandweg, maar inmiddels geasfalteerd, mocht de pers niettemin rijden. Wel ging het vaak stapvoets bussen de lange slierten wan delaars. Lango tijd hebben we achter de Ambonezen gereden. Een getrainde indruk maakten zij niet. Slechts twee hunner spreken een weinig Hollands, maar één woord kennen zij allemaal: blaren. Zij hebben voor deze Vier daagse niet getraind, hepen de eerste dag op verkeerde schoenen (met rub berzolen) en hebben het met de tem peratuur te kwaad, 's Morgens vroeg rilden zij van de kou. Twee uitvallers moesten zij in Druten achterlaten. Overal in de dorpjes kregen zü gul ap plaus. De klasjes met schoolkinderen, die hier overal in hun Zondagse pak jes met vlaggetjes langs het parcours staan te zwaaien, begroetten hen zelfs met hoge juichtonen. Even kwam er dan een glimlach op de onaan doenlijke gezichten, waarop nietste lezen was van het blarenleed, dat hen ontegenzeggelijk veel „af te zien' gaf. Gelukig bleef het droog en de regen jassen konden in bundeltjes op de rug gen blijven wiebelen of in de verzor gingsauto's opgeborgen blijven. In Wychen, waar de „dertigers en veertigers", die binnendoor van Beu- ningen lüt naar Wychen waren gewan deld, zich bij de karavanen der „vijfti gers" en „vijf en vijftigers" aansloten, was het Vierdaagse-feest in volle gang. De LSK-kapel concerteerde hier op het marktplein. Heel de bevolking was uit gelopen, niemand wenste maar een deelnemer of deelneemster aan de Vier daagse te missen: in de vele café s was geen stoel onbezet. En toen de wande laars waren vertrokken, bleef Wychen nafeesten, want dit is de grote dag van het jaar, en omdat er die dag toch WATERPOLO A.Z.C. verloor van Zwemlust Dat AZC in de laatste wedstrijd tegen het aan de kop van de afdeling staande Zwemlust uit Utrecht een nederlaag zou incasseren, stond wel bij voorbaat vast. Toch hebben de Alphenaren met In- dennauer en C v. d. Bijl aan het hoofd, kranig partij gegeven, zodat het maar al te vaak nauwelijks merkbaar was, dat hier een van de sterkste ploegen bij een der zwakste op bezoek was, waarbij dan nog in aanmerking genomen moet worden, dat AZC haar voorspeler W. Kamper moest missen, die slecht werd vervangen door v. d. Bijl. In de eerste helft wisten de gasten, na een gelijk opgaande strijd zonder schokkende gebeurtenissen, door K. Eg berts de leiding te nemen. (1-0) In de tweede helft kwamen de bezoe kers door sneller spel en beter plaatsen in ds meerderheid, maar zij troffen de Alphense doelman De Graaf in goede conditie. Toch moest hij voor een schot van v. d. Linde zwichten 2-0. Kort voor het einde wist Jansen van Zwemlust nog de stand op 3-0 te brengen. AZC 2 verloor van het tweede zeven tal ran de Gouwe en wel met 1-2, AZC nam hier de leiding, maar spoedig maakten de Waddinxveners gelijk en kort voor het einde kwam het winnende doelpunt. WIELRENNEN Nederlandse ploeg voor wereldkampioenschappen Voor de wereldkampioenschappen wiel rennen, die van 25 Augustus t/m 2 September te Milaan worden gehouden, is de Nederlandse ploeg als volgt sa mengesteld: Professionals op de weg: Dekkers. Van Est. Faanhof, Gerard Peters, Gerrit Voortlng. Wagtmans Amateurs op de weg: Van Breenen. Donker, Joris, Piet Peters, Plantasz, Van Roon. Sprint professionals: Derksen, Van Vliet. Sprint amateurs: Hijzelendoorn. Stayers: Pronk met Wiersma. Achtervolging professionalsnader aan te wijzen na de Nederlandse kam pioenschappen. Achtervolging amateurs: indien de prestaties tijdens de Nederlandse kam- pioenschapDen daartoe aanleiding geven zal één achtervolger worden uitgezon den. niemand aan het werk was gegaan, nam men het er meteen maar van. In Wychen vonden wij toch weer veel terug van de echte Vierdaagse stem ming en we konden dan ook instemmen met majoor Breunese, die tijdens de of ficiële ontvangst van officials en pers op het oude kasteel van Wychen. dat thans als raadhuis dienst doet, Wychen „de parel van de Vierdaagse" noemde. De Rode Kruispost daar kwam han den te kort. Dc dienstdoende sergeant had klachten. „Teveel wandelaars komen niet, of onvoldoende, getraind op de Vierdaagse. En dan moeten wü maar weer proberen iets van die voeten te maken. Maar dr Avenarius heeft nu opdracht gegeven geen pardon meer te gebruiken. Vorige jaren hebben wc nog dikwijls getracht voeten op te kalefateren om de eigenaars strompe lend hun kruisje te laten halen, maar dat mogen wc niet meer doen. Geen strompelaar meer op het parcours". Er waren ook aanmerkingen op on doelmatige kleding. „Het is funest in dit weer met een kort broekje te wan delen. Dat is vragen om spierpijn", zei een der masseurs. Toch waren er nog vele wandelaars op het parcours naar Nijmegen, die ken nelijk last hadden van de beruchte bob beltjes onder hun voetzolen. Een poli tieman, die „op eieren liep" richtte een smeekbede tot het publiek: „Mensen, klap alsjeblieft, anders haal ik het niet". Dichter bij Nijmegen scheen de alge mene conditie beter te worden. Vooral langs de St. Annastraat en om en bij de „Vereniging" stonden al dichte ha gen langs het parcours en zulke be langstelling stimuleert kenneiyk, en doet veel voetenleed vergeten. Tegen drie uur was de intocht op zijn hoogtepunt, er kwam maar geen einde aan de file's militairen met en zonder bepakking, kleurige wandelclubs en in- öivlduelen van de meest uiteenlopende leeftijden. De tweede dag, althans de zwaarste van de vier. zit er op. de helft van de Vierdaagse is achter de rug. Volgens de doctoren van de medische dienst bleef het aantal uitvallers (185 over beide dagen) beneden de verwachtingen. Een belangrijk euvel behoeft door het uit blijven van zonnewarmte thans niet be streden te worden: verbrande nekken. En de stijfheid der spieren, och, een warm bad en direct onder de wol gaan, zal het merendeel weer in de vereiste conditie brengen voor de derde en de vierde marsdag. AUTO IN MOOTJES GEHAKT! De Amsterdamse politie en die van Enschede hebben na 14 dagen speuren in Landsmeer een in Enschede verduis terde auto teruggevonden. Dat wil zeggen: men vond 200 stukken, die te zamen kort te voren die auto waren ge weest. De helers, die de verduisterde auto hadden opgekocht, hadden name lijk, om ontdekking te voorkomen, het chassis finaal in moten gehakt. De mo tor en andere waardevolle onderdelen hadden zü willen verkopen en de rest als oud ijzer van de hand willen doen. Zowel de beide helers, die in Lands meer woonden, als de man, die de auto in Enschede verduisterd had. zün ter beschikking van de officier van Justitie gesteld. INBREUK OP DE DIPLOMATIEKE BELEEFDHEID De reden waarom 17 leden van de ambassade der Chinese volksrepubliek te Djakarta de toegang tot Indonesië is geweigerd, was, naar dr Darmasetiawan, de secretaris-generaal van Buitenland se Zaken mededeelde, een „inbreuk cp de diplomatieke beleefdheid". Dit is het derde geval van soortge lijke aard is waarin de Chinese Volksre publiek de geldende diplomatieke ge bruiken met betrekking tot het zenden van vertegenwoordigers niet in acht heeft genomen. Het eerste betrof de militaire attaché, het tweede de vor ming van een consulaat-generaal en dit derde de aankomst van een groep ambassade-personeel. Inmiddels heeft de ambassade der Chinese Volksrepu bliek te Djakarta een protest igediend bü de Indonesische regering. (Ingez. Med.-adv.) maar alles kwam goed in het eind. Zijn hele huis helde vreemdsoortig voor over. Zijn interieur werd een zandver stuiving. Het landschap veranderde in een nevelbank. Nee, van fotograferen bracht hij niet veel terecht. Dat alles is echter voor goed achter de rug, nu hij gewapend is met een Philips Flitsca- mera. Het mislukken van foto's is daar mee practisch onmogelijk geworden, omdat bediening de eenvoud zelf is. Overdag (zonder flitslamp) schitterende foto's en des avonds of binnenshuis (met flitslamp) brillante opnamen. Uw handelaar laat U gaarne zo'n Philips Flitscamera zien. 2500 meter uit de lucht! De Zwitser Rudolf Böhlen is 53 jaar oud. Hij is van beroep gemeente ambtenaar, maar houdt er een eigen aardige hobby op na. H\j is namelijk de „enige vliegende mens" ter wereld. Rudolf Böhlen heeft in het geheel zes maal zün waaghalzerige sprong van 2500 meter hoogte met goed re sultaat volbracht en op de derde in ternationale Luchtvaartshow (llsy III), die morgen. Zaterdag en Zondag as. op het vliegveld Ypenburg wordt gehouden, zal hjj wederom zijn dui zelingwekkende sprong wagen. De Zwitser, die het wereld hoogte record parachutespringen en het record laagsprlngen per parachute op zijn naam heeft staan, bekent eerlijk, dat „angst" geen onbekend gevoel voor hern is. Wanneer je met 140 km. snelheid naar beneden komt en pas op het laat ste moment, n.l 300 meter boven de grond, de hulp van een valscherm in wilt roepen, en daarenboven bü het neerkomen nog sterk gehandicapt wotdt door de uitrusting, waaraan de vleugels bevestigd zün. is voor dit alles nogal wat moed nodig. Deze moed heeft Ru- ATHLETIEK. Fanny won driemaal te Vlissingen Te Vlissingen werden nationale athle- tlek wedsirüden gehouden, waarvan de bslangrükste uitslagen luiden: 100 meter dames: 1. Fanny Blankers- Koen (Sagittal 12,1 sec.; 2. Loes van der Meyden (Olympia) 12 6 sec. 200 meter heren: 1. Smidt (AAC) 23.8 sec.; 2. De Pagter (De Zeeuwen) 23.a sec. Hoogspringen dames: 1. Fanny Blan- kersKoen. 1,49 meter: 2. Loes van der Meüden 1,44 meter. 3000 meter: 1. Slükhuis (Trekvogels) 8 min. 37.2 sec.; 2. Hans Harting (AAC) 8.37.8 (beste pers prestatie). 80 meter horden dames: 1. Fanny BlankersKoen 11.5 sec.; 2. Loes van der Meijden 12,5 sec. dolf Böhlen. Maar hü wil het lot niet tarten. „Als ik werkelük bang zou wor den in de toekomst, dan schei ik er mee uit" zegt hij rustig. De Zwitser Hans Walti zal op de ko mende llsy ook voor de nodige sensatie zorgen. Reeds 375 parachutesprongen heeft hü op zün naam staan en naast dit springen „uit liefhebberij" (want hü is in het dagelijks leven architect), is hü een luchtacrobaat, die voor de ko mende dagen twee nummers op zün programma heeft staan, nl. „De vliegen de bom" en een „Drievoudige para chutesprong". Maar voor dit alles moeten de weers omstandigheden gunstig zijn. Voor het hele welslagen van de Hsy trouwens, want wit kan men bü storm en regen aanvangen met de uit 1909 daterende ..Ellehammer" eendekker, een op een monsterlüke mug lükend vliegtuigje. Een museumstuk, dat in genoemd jaar werd geconstrueerd door de Deense ir Ellehammer en niet berekend is op wilde stormvlagen. De Deen Sylvest Jensen zal er demonstraties mee geven. Gistermiddag werd reeds op het vlieg veld Ypenburg een klein voorproefje gegeven van wat de toeschouwers ko mende dagen te zien zullen krügen. Vijf Vampires van de R.AJF.. gestationneerd in Duitsland, waren daarvoor naar Val kenburg gekomen om van daaruit op te stügen voor een begroeting van Ypen burg. Zij gierden enkele malen over het vliegveld en drie van hen gaven even een demonstratie van formatlevliegen. „Knap maar verschrikkelük hard werken, dat uiterste concentratie eist", zeide de oud-maioor-vlieger Jan Flin terman, die als Meteor-vlieger het klap pen van deze zweep terdege kent en gedurende de Ilsy-dag belast is met de vliegtechnische leiding. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKI WIELRIJDERS Weet ge dat ge noch een rijdende, noch een stilstaande tram aan de LIN- KERzijde moogt passeren? VEILIG VERKEER. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminimum Uit liet domein der Ruitersport Het beeld, dat het plaatsje bü mü had achtergelaten, geleek op een schil- derü van Jan van Goyen. Een door en door Hollands stadje, waarvan de ge schiedenis werd gekenmerkt door vloed en dükbreuk. waar runners en polder gasten hun luiermaanden en vlegeljaren sleten, waar de boer de zware grond bleef bewerken onder de ijle schaduw rulle roetwolken uit de fabrieks schoorstenen en waar kinderen bellen blazen tussen de boterbloemen op de glooiing van de dü'k. Een door en door Hollands stadje, zoals er vele zün tus sen de Dollart en de Schelde, onder scheiden echter van de andere door dat lustoord voor de landelijke ruiter: de overdekte manege. Dat de amazones en ruiters van de ruitergroep in dat stadje de sterke benen hebben om hun weelde te kunnen dragen, tonsn de ruiterfees ten. die elk jaar door de rij vereniging worden gehouden. In de grillige greep van Koning Win ter ligt het stadje reeds vroeg in de norse avond zonder luidruchtigheid, zonder leven. De bezoeker voor het ruiterfeest, wat verlaat door de reis over lange afstand, weifelt in de hoofd straat. Welke kant? Vier windstreken, drie vergissingen. Aarzeling, dan nade ren voetstappen. De „Hollandse tong" komt in actie. Tweemaal rechts af. on geveer ter hoogte van de derde boog lamp. inderdaad, een lap modderige grond, twintig schreden lang het front van een hoge hal, een kleine züdeur, dan wordt de bezoeker opgenomen in de milde woekering van getemperd lichten zoetgevooisde muziek. DE VOORSTELLING BEGINT. Stil en in aandacht zitten de toe schouwers gerüd. in een hoek van de rijbaan staat de instructeur, nauwlet tend. doch thans zonder de gespannen heid in de houding als tüdens de les sen. volgzaam vloeit de muziek en ;n het rechthoekig beschot gaan de paar den met hun ruiters, in een zacht ge kraak van leer en een af en toe ver wonderd hoofdheffen der paarden. Car- roussel! Feestwoord uit grootvaders braniejaren, waarvan de meerzüdige be tekenis ons stil-aan is ontgleden. Car- roussel! Het edele spel te paard van souplesse gelykmatige bewegingen, be toomd élan, beheerste gangen, wisse lende figuren en harmonie der delen. Als het carrousselnummer verreden is. wordt een verenwagen, beladen met stroballen en cavaletüs. door twee reeds gezadelde paarden de manege binnen getrokken. Vlug worden de paarden uit gespannen en door hun ruiters bestegen. ..Doodgewone boer enknollen", zoals men ze overal ziet op marktdagen. Met de ruiters in de zadel tonen de knollen dan wat zij samen kunnen. Gewone, verkor te en uitgestrekte gangen, wendingen om voor- eh achterhand. galopchange menten. contragalop, renvers en travers, vormen van dressuur, die paard en rui ter niet maar zo onder de knie krijgen. Met dezelfde twee paarden wordt vrij heidsdressuur vertoond, wat zoekend met de benen nu en dan. onwennig, maar zonder verzet, zonder misstap. Van de vrüheidsdressuur naar het springen in een manegepareours. Dit houdt in: weinig ruimte, uiterste be heersing in de scherpe wendingen, snelle tempi-overgangen. De sDrongen ±ll u worden voortreftelük uitgevoerd, voor- I betrokken, beeldige soringstül. weinig fouten geen brokken. Met het springen is dit num mer beëindigd, de paarden verdwünen onder applaus, afbrokkelend in de to- nen-werveling van een wals. de hinder nissen worden snel verwüderd. en terwijl de clowns met een ponny hun entree maken, peinst de verbaasde toeschouwer over de veelzijdigheid van die doodge wone boerenkn ollen. en attent staan de ogen, zacht glanzen de huiden, tastend met de neus keuren zü een voorgehouden versnapering. Zü tonen zich welopgevoed, niet hooghartig. Het tweede deel van de voorstelling vangt, aan met een spel van het land, geschreven en geregisseerd door een id der rij vereniging. In zestig minuten krügt de toeschouwer de gehele revue te zien van bezigheden, die de boer in alle seizoenen op zijn land moet ver richten in gezelschap van zün trouwe viervoeter. Daaromheen is een verhaal geweven van vlüt en spaarzaamheid, koppigheid en begrip, ruitervreugde en arren-genot, culminerend in een trouw- stoet naar het model, dat voor huwe- lüksvoltrekkingen van landelüke ama zones en ruiters alom gebruikelük is. Coppi rehabiliteert zich (Van een speciale verslaggever). De slag, die de Franse ploeg in de étappe ovef de Col de Vars cn d'Izoard d» twee reuzen in de Franse Alpen, tegen de drager van dc Gele Trui, Hugo Kobl;i dacht te kunnen slaan, heeft een tegengestelde uitwerking gehad. Niet all«a heeft de Zwitser zijn leiderspositie volkomen kunnen handhaven, maar hij h«j| deze nog versterkt door verscheidene minuten te winnen op Geminiani en Lucita Lazarides. „Gem", de klimmer van de Fransen, had in het algemeen klassement na de Vars en de Izoard ruim 9 minuten achterstand op Koblet en Lazarides büna 13, verschillen, welke bü het begin van de étappe, te Gap, respeciievel^ maar anderhalve minuut en bijna acht minuten hadden bedragen. Bartali ver loor meer dan 3 minuten op Koblet en ook Barbotin, Ockers en Boblct behw? den tot de slachtoffers van de Zwitser, die gisteravond wel rustig kon gaansL pen, want het resultaat staat vrijwel vast, zware pech uitgezonderd: Koblet wirj dit jaar de Tour de France. In de ogen van alle deskundigen heeft Fausto Coppi zich in deze Alpen étappe volkomen gerehabiliteerd, Ziln klimmen was rustig en stiilvol. ziin da len scherp en zeker, maar toch kreeg men de indruk dat hij niet meer met ale zelfde roekeloze durf zich naar be neden stortte, door de brede serpen tinebochten van de Vars. maar vooral door de smallere spiralen van d'Izoard. als in zijn grote dagen van weleer. Is Coppi na ziin beide valpartifen, welke zulke ernstige gevolgen voor hem hebben gehad en het overlijden van ziin broer Serse, een weifelaar geworden? Heeft hü zün zekerheid verloren, zijn feilloosheid in het on derkennen van elke situatie? Men fluistert, dat hij vaak in tweestrild met zich zelf is. dat hij het vertrou wen in eigen capaciteiten kwijt is. kortom. Coppi is de renner gewor den, die aarzelt, die moeilijk rijn weg vindt, dus niet meer die resul taten kan behalen, welke enkele ja ren geleden verbazing en bewonde ring wekten in geheel Europa. Zeker. Fausto Coppi heeft zich in deze rit volkomen gerehabiliteerd, hii heeft bewezen, dat hii er nog is. dat lui weliswaar geen kans heeft op het winnen van de Ronde als geheel, maar voor een moeilijke en eervolle étappe- overwinning zeker goed is. Toen hij van ziin fiets stapte, kwam er zoiets als een elimlach over ziin in felle liinen getekend gelaat. Het moet een glimlach van voldoening ziin geweest, welke aantoonde, dat Coppi ziin zelf vertrouwen in deze Tour had herwon nen. En toch, ware Coppi de onaan tastbare figuur van vroeger, dan zou hii niet met enkele minuten voor sprong. maar met 15. met 20 minuten tüdwinst te Brlanson zün binnenge komen. Toen Coppi n.l. aan de klim van de Vdrs begon, had hii een voor sprong van 9 minuten op de grote cracks. Indien men zich rekenschap geeft van het feit. dat Fausto in de beklimming van elke Alpenpas of Py- reneeëncol altijd tijdwinst heeft be haald, dan geeft het te denken, dat hii op de pashoogte van de Vars tijd had verloren in een 8 km.-klim en dat hii na de afdaling van de Vars nog meer van ziin voorsprong had h geboet. En ziin gereduceerde voor sprong zou volkomen verloren a- gegaan in de beklimming van t> Izoard. toen Coppi met een lnzinkir' te kampen kreeg, indien niet halve" wege een man langs de kant van weg had gestaan die Fausto een es* telüke injectie gaf, welke voldoende v-j om hem de rit te doen winnen. Die man was Livio Coppi, rj|3 broer, die hem met enkele felle W den toeschreeuwde, dat hii vol nu houden en dat hii kon winnen. Ali Fausto wilde Zo heeft Coppi de vreugde van étappe-overwinning in de Ronde vu Frankrijk van dit jaar toch noe t kend. maar niettemin blijft er tea schaduw hangen over de onovenriu nclyke campionissimo, zoals de b temationale wielerwereld hem heeii gekend. Coppi was er reeds 50 km. na ii finish tussen uit getrokken en had ra de bestijging van de Vars een vor: sprong van liefst 8 minuten en 45 se conden op Koblet. De Zwitser liet zich echter met zo'n vaart van de Van vallen, dat hi1 een groot deel van be terrein herwon. Hii arriveerde ten slot te als derde te Briancon. met een tori wel van beslissende aard zijnde vox sprong op ziin grote concurrenten miniani Lazarides en Bartali. De Tour in cijfers De uitslag van de 20e étappe Gap-i Briancon (165 km.), luidt: 1. Coppi (It.) 5.34.04; 2. Buchonnd (Oost Zuid Oost) 5.37.47; 3. Koble' (Zwits.) 5.38.13: 4. Bartali (It.) 5.41. 5. Ockers (Belg.) 5.44.09; 6. Lucia Lazarides (Frankr.) z. t.; 7. Robic (Pa- rijs) 545.43: 8. Bauvin (Oost Zuid 0o?l z. t.: 9. Geminiani (Frankr.) z. t; ld Magnl (It.) 5.45.50. ALGEMEEN KLASSEMENT. 1. Koblet 116.32.04; 2. GeminbnJ 116.41.06: 3. Lucien Lazarides 116.44.4" 4. Bartali 116.52.28- 5. Ockers 116.57.3?; 6. Barbotin 117.02 45: 7. Bsuvin 117.03,20; 8. Magni 117.06.15: 9. Bob?! 117.09.27; 10. Coppi 117.20.27. PAUZE De pauze biedt gelegenheid om de stallen te bezoeken. Het is er licht en proper als op de binnenplaats van een hofje. Gewitte muren, stromend water, electrische verlichting ruime en reine vakken met rode naambordjes, goede ventilatie en tochtvrü- In de vreemde drukte staan de paarden, netjes met kettinkjes aan de hakstukken vastgezet, met de hoofden naar de gang. Helder KLINKEND SLOTNUMMER. Een hoge schoolmuur, compleet met Samba en geknield danken voor applaus en een carroussel van vier amazones en ruiters, gestoken in de nationale kleu ren en uitgevoerd in wisselend filter- licht. beslaan de rest van het pro gramma. Opvallend weer de rust en distinctie, het vloeiend rhythme in de bewegingen, de homogeniteit van het geheel. NA AFLOOP BAL Na de manege-uitvoering wordt het ruiterfeest voortgezet in hotel „Het Witte Paard" Gebogen over z'n kleintje pils ziet de bezoeker de uitbundigheid aam. In de feestvreugde wordt iedereen betrokken. b?kend of onbekend Wie hier aanwezig is, gekomen van hoe dichtbü of hoe ver ook. werd gedreven door de sympathie voor het paard, en dit zegt hier alles. Het blaas-orkest stelt zich in slag orde, iedereen wacht: dan breekt de band los in een dartele charge. Speels joelt de trompet, zwoel neuzelt de sax. driftig buitelen pianotonen. Hoofden wenden om en om. voeten glüden schuifelend.heupen wiegen: „Het Con gres danst". Dan vervaagt het beeld van het stadje als een schilderü van Jan van Goyen een ander beeld dringt zich op: een van pret tintelend tafereel van Pieter Breughel. TIJS VEERMAN. (Vorige artikelen ln deze serie in onze nummers van 10. 17, 24, 31 Mei, 8, 14, 21 Juni en 10 Juli). Belastingvoorstellen begin-September in Eerste Komer? (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren z. h. st. een zevental wetsontwerpen aange nomen. Vermelding hiervan verdienen de nieu we salarisregeling van vice-president en leden van de Raad van State, de ver betering van de uitrusting der Rijks werkplaatsen. de belemmeringen wet Landsverdediging en de strafrechtere bescherming van defensie-werken. De communisten verzetten zich tegen laatstgenoemde wetjes. De voorzitter, de heer Jonkman, deel de mede. dat het in zijn voornemen ligt de werkzaamheden der Kamer omstreeks half Augustus te beëindigen. Volgende week komen de begrotingen van Oorlog en Marine aan de beurt, de week daarop die van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, en in de week van 14 Aug. de Onderwijsbegroting. Hü wilde de mogelükheid onderzoeken om tegelük met de begTOting van Financiën de be lastingvoorstellen te behandelen. Dat zou dan begin September worden. Na afloop der openbare vergadering, zette de Kamer zich terstond aan het onderzoek in de afdelingen van de be lastingvoorstellen. Vrachtauto vernielde Volkswagen EEN DODE EN TWEE GEWONDEN. Gisteravond reed op de Rüksweg tus sen Bolsward en de kop van de afsluit- dük ter hoogte van Kiewitshorne een vrachtwagen van de firma Draisma van Piaam, komende uit de riohting Wons. tegen een volkswagen, komende uit de richting Sneek. De volkswagen werd totaal vernield. De drie inzittenden werden uit de auto geslingerd. De bestuurder, de heer Gro ninger uit Sneek. werd gewond pn be wusteloos opgenomen in het R.K. zie kenhuis te Sneek. waar hij overleed. Een mede-inzittende, de heer Van der Veen, kreeg een hersenschudding en werd eveneens in het ziekenhuis ooge- nomen. De derde inzittende, de heer Vos. kwam er met lichte verwondingen af. De chauffeur van de vrachtwagen werd niet noemenswaardig gewond. De vrachtwagen werd slechts licht bescha digd. NOG STEEDS ONTSPARING. Volgens het C.B.S. is gedurende Juni 1951 bü de Rükspostspaarbank ingelegd f. 22,4 millioen, bü de büzondere spaar banken f. 33.1 millioen en bü de bank- spaarbanken f.2,9 millioen. hetgeen te zamen uitmaakt f. 58.4 mlllioene. De terugbetalingen waren resp. f. 29.2 millioen. f. 36.7 millioen en f. 2.8 mil lioen. totaal f. 68.7 millioen. hetgeen dus een ontsparing betekent van f. 10.3 mil lioen. In Mei werd bü genoemde instellingen ingelegd f. 62.3 millioen en terugbetaald f. 74.6 millioen. hetgeen een ontsparing van f. 12.3 millioen betekent. CONFERENTIE NOORDZEEHAVENS WORDT VOORBEREID Gisteren zijn te Rotterdam onder auspiciën van de Kamer van Koophan- de en Fabrieken voor Rotterdam enige vertegenwoordigei*s van de havens van Amsterdam. Rotterdam, Antwerpen, Hamburg. Bremen en Gent büeen ge weest. om de grote conferentie van de Noordzeenavens voor te bereiden, die op 2b, 26 en 27 September a.s. te Rotter- aam zal worden gehouden. De agenda is besproken en deze is, in ontwerp ge reed gekomen. Politie schoot op Veenendder LEVENSGEVAARLIJK GEWOND NAAR ZIEKENHUIS. Bij een vechtpartij met de politie Is een inwoner van Veenendaal door een schot in de buik getroffen en le vensgevaarlijk gewond uaar een zie kenhuis overgebracht. Een groepje mannen, bij wie ook de getroffene, stond tegen het mldde- nachtélük uur nogal luidruchtig te pn- ten voor een Veenendaals café. Tc-n een politiepatrouille hen tot st- maande, verzetten enige personen zica daartegen. Het kwam tot een vecht partij. Een der agenten werd van ach teren en van voren aangevallen en w- dat hü een züner armen had vrij wetfi te maken, greep hü zijn pistool en lo?1.? een waarschuwingsschot. Een tweeta. mannen deinsde achteruit, doch stort te zich later weer op de agenten. Eea der agenten werd bü zijn ami beet;?* pakt, waarop het schot afging en ta der aanvallers in het onderlijf getro.- fen ineenstortte. De andere werd gearresteerd en om gesloten. VERGOEDING VOOR PET-ONDERSCHEIDINGSTEKEND. In Februari j.l. zün gelijk bekeri enige nieuwe onderscheidingsteken^ voor de K. L, vastgesteld. In kele bestaande onderscheidingstekens werd een wijziging gebracht. De gT00> ste verandering ondergingen de zü werden aanzienlük verfraaid. Nu is bepaald, dat de militairen te??3 inlevering van de aangeschafte emblemen de aanschaffingskosten doo. het Rük vergoed zullen krügen. De tegemoetkoming in de kosten k* draagt ten hoogste f34,50 voor een op* per-officier, f. 12.50 voor een hoofd» cier, f.11 voor een subaltern-ofM»' f. 7.50 voor een vaandrig, kornet en onderofficier van hoger en f - 2.50 vo* een onderofficier van lagere raJ1®.,y die van adjudant-onderofficier en i voor een korporaal en een soldaat. DE „RIJNDAM" IN NEW YOBK Gisteren is het nieuwe schip Holland-Amerika-lün, de „H0n(1x" voor het eerst in de haven, van York aangekomen Na de verwelkoming door stadss J- riteiten verklaarde de directeur van HAL de heer de Monchy, te men» cat de .Rijndam" een nieuw Idee het gebied van de scheepvaart dat de HAL niet tracht passagier* andere sohepen weg te lokken. zal het schip nieuwe behoeften scn-r 1 Kapitein Dobbinga deelde mee, dj» de „Rijndam" met 845 passagiers boord de reis heeft afgelegd met gemiddelde snelheid van 17,6 (circa 30 km per uur) en dat net „veel sneller" kan varen. Ne* PREDIKBEURTEN VOOR HBDENAVOS®1 Waddlnxveen Chr. Afgesch. uur ds D. J. Zwoferlnk van Kam. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te ren (Gld.) H. J. de Bie, cand. en nu- prediker te Utrecht. oniH:- Aangenomen naar Birdaard E. hoi ter, cand. te Utrecht; naar Barslnge»*1- J. H. Marwltz, cand. te Alkmaar. Bedankt voor 'sGravenhage (35e F- pi.) J. J. F. Franck te Utrecht, wj Tolbert dr J. Sperna Welland, pr°P' Rolde. Chr. Geref. Kerken Tweetal te K*®. pen B. BIJ leve ld. cand. te Haarlem Slagboom, cand. te Eindhoven.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 4