Leidenaar Piel Hendriks liet Australiërs Nederlandse kunstwerken zien STADSNIEUWS Verbeteringen aan de Gestichten Endegeest Met een enkel woord Lezers schrijven DONDERDAG 26 JULI Geen verdere troepen eenheden voor V. N. Nederlands antwoord aan Trygve Lie Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede, dat onlangs namens de secretaris-generaal der V.N, de vraag gesteld werd in hoeverre door de be trokken de regeringen uitvoering was ge geven aan de maatregelen, die werden aanbevolen in de resolutie „Uniting for peace", die door de Algemene Verga dering werd aangenomen op 3 Novem ber 1950. Onder de aanbevelingen dezer reso lutie valt het ter beschikking stellen van speciale troepeneenheden door de nationale regeringen, die in geval van agressie voor een gemeenschappelijke (tegenactie der V.NN. zullen worden in gezet. De Nederlandse permanente ver tegenwoordiger b\j de V.N. te Lake Success heeft thans opdracht ontvangen in antwoord op deze vraag mede te de len, dat sedert November 1950 een Ne derlands vrij willigers-detachement in Korea strijdt en nog onlangs versterking (heeft ontvangen. De Nederlandse rege ring beschouwt het vormen en in stand inouden van dit detachement als een ■eerste stap ter bereiking van het doel van genoemde aanbeveling van de Al gemene Vergadering. Daarnaast heeft Nederland bijzondere verplichtingen uit aicofde van de gemeenschappelijke de fensieve maatregelen van het Noord Atlantisch verdrag, dat gegrond is op art. 51 van het Handvest der V.N. Aangezien deze verplichtingen reeds een volledige, nationale inspanning vergen, overweegt de Nederlandse re gering thans niet ook nog verdere troepeneenheden op te lelden, spe ciaal bestemd om dienst te doen bü de V.N. (Engeland, Frankrijk, en an dere landen gaven reeds overeenkom stige antwoorden.) Wijziging in het financieringsstelsel der E.C.A. De EOA zal binnenkort tot belang rijke wijzigingen van haar financie ringsstelsel overgaan, waarvan het doel zal zijn de betrokken landen niet meer te helpen via de regering, maar door rechtstreeks met bedrijven, vakvereni gingen en technisch personeel te be raadslagen. Voor dit doel zou een be drag van 330 millioen dollars beschik baar gesteld worden, waarvan 250 mil lioen dollars in de vorm van tegen- waardegelden. De ECA hoopt op deze wijze het jaar lijkse nationale inkomen van Europa met een aanzienlijk bedrag te verho gen, de Europese productie zowel in de industriële, agrarische en militaire sec ties te vermeerderen, de pryzen te doen dalen en de lonen te verhogen. Er zul len bijzondere gemengde productiecom missies ingesteld worden, in het bijzon der in Italië. Frankrijk en Duitsland. Het plan is uitgewerkt door het lid van de bestuursraad, William Joyce, die terzijde werd gestaan, door ingenieurs en vakverenigingsleiders uit de Ver. Staten en personen uit de Europese vakbeweging. Zo nodig, zal uit een bijzonder fonds van de ECA een belangrijk deel van het tekort van bepaalde bedrijven ge dekt worden. Gegronde klachten over bedieningsgeld ADVIEZEN VAN DE HORECA Het is de Federatie van Werkgevers organisaties in het Horecabedrijf en dc Bedrijfsunie voor het hotel-, cafe- cn restaurantpersoneel zo delen zü ons mede gebleken, dat er gegron de klachten bü het publiek bestaan over het vaststellen van het bedie- 1 ningsgeld en het afrekenen. De Federatie heeft de Horecaonder nemers gewezen op de wettelijke ver plichting het bedieningsgeld vast te stel len en bekend te maken. Het personeel is verplicht het bedieningsgeld afzon derlijk in rekening te brengen. De zgn. „inclusief-berekening" is alleen geoor loofd, wanneer de prijzen van logies en vertemgen verhoogd zijn met het be dieningsgeld en aan de gasten bekend is gemaakt, dat het bedieningsgeld ui de prijzen is begrepen. Slechts in dit geval is het toegestaan, dat het totaal bedrag der verteringen wordt genoemd inclusief het bedieningsgeld. De Federatie heeft geadviseerd de volgende percentages aan te houden bij de vaststelling van het bedieningsgeld: café, café-restaurant en restaurant 15% cafetaria 10%, hotel (logies al dan miet met ontbijt) bij een verblijf van 1 t/m 4 nachten 15%, bij een verblijf van langer dan 4 nachten ten minste 10%). Partijen (afhankelijk van de prijs) 10% 15%. Voor de zgn. pensionovereenkomsten in hotels wordt geadviseerd het bedie- aiingsgeldpercentage vast te stellen cp tenminste 10% met dien verstande, dat ever de café- en restaurantverteringen, niet tot het „pension" behoren, Ambonezen in kort geding tegen de Staat Enige Ambonezen, vertoevende in een woonoord te Woerden, vorderen in kort geding van de Staat der Nederlanden, intrekking van de onlangs door de re gering getroffen maatregelen betref fende het bezoek aan Ambonese woon oorden, omdat daardoor aan hen wordt belet om in hun woonoorden bezoek te ontvangen van een aantal van hun landgenoten, onder wie twee Ambonese dominees, cn omdat hen daardoor te vens wordt belet om sociale hulp te ontvangen van de Stichting „Door de eeuwen trouw". In de dagvaarding wordt gesteld, dat door deze regeringsmaatregelen die in woonoorden vertoevende Am bonezen worden achtergesteld bü an dere ingezetenen van Nederland, die immers vrü zün om iedereen in hun woningen te ontvangen en om van iedereen sociale hulp te aanvaarden. Deze achterstelling of discriminatie, aldus dc dagvaarding, is in strüd met de in het Uniestatuut vervatte funda mentele mcnsebjke rechten en vrijhe den en dus krachtens art. 18 van het Uniestatuut onverbindend cn on rechtmatig. De behandeling van het kort geding voor de president der Haagse Recht bank heeft plaats op Woensdag 15 Augustus as. om 10 uur. Brutale oplichterspractijken te Gelderland en Utrecht WISSELTRUC MAAKT SLACHTOFFERS. Bü een landbouwersfamilie te Lunte- ren klopte een keurig geklede man aan, die zich voordeed als ambtenaar van het Departement van Landbouw. Vis- serü en Voedselvoorziening. Hü deed de heugelijke mededeling, dat de familie een bedrag van ongeveer f. 1300.te goed had voor schade, die de veestapel tijdens de oorlogsjaren had geleden. Verder verklaarde de man dat hij het geld wel zou meegebraoht hebben, wan neer de Boerenleenbank ter plaatse, ge machtigd tot uitbetaling, niet te kam pen had gehad met een tekort aan klein geld. Men had daar slechts biljetten van duizend gulden In kas. Het verhaal werd zo geloofwaardig voorgesteld, dat de landbouwersfamilie deze „afgezant van het ministerie" grif een bedrag van f.750 ter hand stelde, waarna hij heenging om de schadever goeding te incasseren. Tot op dit ogen blik is de onbekende nog niet terugge keerd. Al spoedig kwam aan het licht, dat deze psuedo-ambtenaar ook in Ede ge tracht had zün slag te slaan, zü het dan ook zonder succes. In de gemeente Barneveld had een landbouwer zich echter laten verleiden op de aanbiedin gen van deze oplichter in te gaan, het geen hem f. 700 kostte. Verder blijkt hij geopereerd te hebben in de provincie Utrecht en werd laatstelijk gesignaleerd in de Betuwe. De politie waarschuwt tegen öc prak tijken van deze onbekende, die zich ook wel aandient als belastingambtenaar, vertegenwoordiger van verzekerlngs- maatschappüen of inspecteur voor de steun aan kleine beren. Bij voorkeur vervoegt hü zich by bepaalde personen, die hü gewoonlijk door een of andere wisseltruc tracht te misleiden. (Ingez. Med.-adv.) 15% bedieningsgeld wordt berekend. Deze zijn hoger dan de minimum per centages volgens de loonregeling en naar de mening van de Federatie en de Bedrijfsunie voor het hotel-, café- en restaurantpersoneel een behoorlijke be- Ihoorlyke beloning voor de bediening. Genoemde organisaties adviseren het publiek steeds een nota te verlangen- In hotels en restaurants is men ver plicht deze nota te verstrekken. Doch •ook in caferestaurants en café's doet men er in zijn eigen belang goed aan deze steeds te vragen, dit voorkomt vergissingen. Men wende zich tot de ondernemer, indien men klachten heeft en zo nodig tot de werkgeversorganisaties. VRAGEN OVER AMERIKAANS- SPAANSE SAMENWERKING. Het Tweede Kamerlid, de heer Bur ger (P. v. d. A.) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de berichten, op grond waarvan een nauwere samenwerking mag worden aangenomen ter zake van de verdedi ging van West-Europa tegen de commu nistische dreiging, tussen de Ver. Sta ten van Noord-Amerika en Spanje? 2. Heeft de minister voorts kennis genomen van de berichten, op grond waarvan mag worden aangenomen, dat in ieder geval de regeringen van En geland, Frankrijk. Denemarken, alsme de het internationaal verbond van vrije vakverenigingen, hun bezorgdheid omtrent aeze ontwikkeling hebben ge uit 3. Is de minister niet van mening, dat zowel door het feit van deze mili taire samenwerking met Franco-Spanje als door de onrust en het wantrouwen, die daardoor in brede kring in Europa worden gewekt, de collectieve verdedi ging van West-Europa niet wordt be vorderd? 4. Is de minister bereid van de ter zake ook in Nederland bestaande ver ontrusting ter bestemder plaatse in Amerika te doen blijken? THOMAS DEWEY MORGEN IN DJAKARTA Morgen wordt in Djakarta de gou verneur van New York, de heer Thomas Dewey verwacht Ter gelegenheid van zijn bezoek zal de Amerikaanse ambas sadeur, de heer Merle-Cochran, Maan dag een receptie geven. Dewey maakt op het ogenblik een oriëntatiereis door het Verre Oosten. AANVAL OP THEE-ONDERNEMING MARIWATI Personeel is vertrokken De thee-onderneming „Mariwati" in het Tjiandjoerse is onlangs aangevallen door een bende. De administrateur en een employé wisten zich in de tuinen te verschuilen en bleven ongedeerd, een Chinese employé werd door een schot gewond, over een andere employé verkeert men nog in het onzekere. Een aantal arbeiderswoningen werd in brand gestoken en de administrateurswoning werd beroofd. De bende was 200 man sterk. De politiebezetting is momenteel van de onderneming teruggenomen en ook het personeel heeft de emplace menten verlaten. Examens Middenstandsdiploma Voor het alhier afgenomen examen ter verkrijging van het Middenstands diploma zijn geslaagd: C. G. A. Meyer, Roelof arendsveen: G. L. M. Meyer, Sassenheim; J. A. Meyer, Wassenaar; P. G. Meyer, Leiden: G. J. Mirrnee, Katwijk a/Zee; C. Tuinhof de Moed, Leiden; A. Mol. Leiderdorp; W. A. Mol, Voorschoten; G, M. de Monye, Rljnsburg; A. de Mooy, Rijnsburg; P. J. de Mooy. Ooegstgeest; W. de Mooy, Oegstgeest; B. Moree, Wassenaar; P. J. Mulder, Leiden; J. Need, Leiden; K. C v. d. Niet, Wassenaar; A. H. v. Nooelcn. Noordwijkerhout; P. J. M. Noordman. Leiden; N. A. Onderwater, Leiden; B. H. Otto, Rypwetering; A. J. Oudshoorn, RoelofarendsveenJ. Oudsnoorn, Nieuw- kaop; H. Ouwehand. Xatwjjk a/Zee; Ch. Padding, Leiden; J. Pauli. Voorscho ten; H. S. Pennigs, Oude Ade; P. M. Perquin, Leiden; H. C. Kempers, Am sterdam. A. M. v. Kestoren. Leiden; O. B. J. Klaassen, Voorschoten; C. Kleer, Leiden; N. G. v. d. Klein, Aarlander- veen; C. J. Klever, Koudekerk; J. Klok, Katwfjk a/Zee; J. J. Th. v. d. Klugt, Noordwijkerhout; H. Knecht, Alphen a/d Rijn; P. v. d. Knüff, Nieuwe Wete> ring; C. W. de Koning, Leiden; W. de Koning, Rünsburg; W. J. Kolloos, Lei den; K. Koren, Alphen a/d Rijn; J.Kra nenburg, Alphen a/d Rijn: W. Kuyper, Sassenheim; J. Kuyt, Katwijk a/Zee; J. de Lange, Woubrugge; P. Langenberg, Oegstgeest; C. J. v. Leeuwen, Leiden; J. E. v. Leeuwen, Katwijk a/d Rijn; L. v. Leeuwen, Zoeterwoude; M. C. v. Leeu wen, Leimuiden; C. Th. Lelyveld, Ter Aar; C. A. Lemmers, Leimuiden; M. G. Lestrade, Voorhout; P. C. van Leyden Ammerlaan, Hoogmade; J. J. Lagtvoet. Leiden; M. A. v. d. Linden, Lisse; B. J. Loogman. Alphen a/d Rijn; N. G. Mank, Leiden; C. L. M. Manshande, Hillegom; M. Ch. Mathot, Voorschoten; B. Merbis, Leiden; H. D. v. d. Mey, Rynsburg; J v. d. Mey, Leiden. "to L.D./Van Vliet (Incez. Med.-adv ZILVEREN JUBILEUM „HET NIEUWE TONEEL". As. Zaterdag herdenkt de Leidse toneelvereniging „Het Nieuwe Toneel" haar 25-jarig bestaan met een feest avond in ..Den Burcht". De vereniging heeft in de afgelopen kwarteeuw tiiden van op- en neergang meegemaakt, de laatste voornamelijk veroorzaakt door de grote werkloos heid en de bezetting. Na de bevrijding heeft het bestuur de vereniging even wel nieuw leven ingeblazen en vele malen heeft „Het Nieuwe Toneel" in de afgelonen laren met succes haar medewerking verleend. Het hierboven afgebeelde huidige bestuur is als volgt samengesteld: J. Pieket. voorzitter. A. v. d. Wijngaard, secretaris. K. den Os. penningmeester, mevrouw MarijtWeber. 2de secr.esse; C. van Egmond. Ie commissaris tevens vaandeldrager. E. Binnendijk. 2e com- missaris tevens toneelmeester. Regis- seur is de heer P. van Egmond, Moge „Het Nieuwe Toneel" stokoud worden Leidse kunstschilder exposeerde in Paramatta (Van een bijzondere medewerker) „Een verzameling eolite Hollandse blauwe borden, vazen, enz. uit Delft. De enige fabriek, die dit blauwe porselein kan maken is de Porceleyne Fles te Delft, onafgebroken in bedrijf sinds 1645. Deze kunst en de geheimen, welke er aan ten grondslag liggen, zün in een familie bewaard gebleven en gedurende eeuwen van vader op zoon overge dragen. Landschapsschilderysn en etsen van de Hollandse meester C. de Windt uit Lelden worden eveneens tentoonge steld." Aldus lezen wij in een plaatselyk blad voor Paramatta en omgeving als in troductie van de Hollandse, beter nog „Leidse shew", welke was ingericht in de étalages van het grote wrarenhuis der Murray Bros in de Churoh Street te Paramatta. Deze show maakte deel uit van 'n spe ciale expositie, in verband met het 75- jarig jubileum dezer firma. Het was een Leidenaar. die deze show B. en W. contra Commissie van Financiën De Psychiatrische Inrichtingen Ende geest c.a. zijn thans gedurende ruim 50 jaar in exploitatie. Na een dergelijke periode kan het geen verwondering ba ren. dat omvangrijke moderniseringen nodig zijn om de inrichting enigermate op de hoogte te houden van de eisen des tyds en voor de vervanging van versleten installaties. De oorlogsjaren, die verschillende periodieke vernieuwin gen onmogelijk maakten, zyn oorzaak, dat bovendien thans vele voorzieningen in een korter tü'dperk getroffen moeten worden. Teneinde een overzicht te heb ben van al hetgeen zal dienen te ge schieden om de inrichtingen weer ge heel op peil te brengen, zijn B. en W. doende met de samenstelling van een volledig moderniseringsplan, waarover zij de Raad binnen afzienbare tijd nader hopen in te lichten. Zü zyn er zich van bewust, dat de uitvoering van dit mo derniseringsplan in de huidige omstan digheden niet op korte termün valt te verwachten, doch aan de hand van dit plan zal het mogelük zün de vraag, die door de Commissie van Financiën in haar advies wordt opgeworpen, inzake de toekomstige ontwikkeling van de exploitatie der inrichting onder ogen tezien. Het is echter uitgesloten, dat deze vraag op korte termyn zal worden beantwoord. Er zü'n thans onvenvyld een aantal voorzieningen noodzakelijk, die dienen te worden uitgevoerd, wat ook de toe komstige exploitatievorm van de in richtingen worde, daar zij voor een ef ficiënte bedrüfsvoering onontbeerlük zün. Het betreft hier: BINNENLAND Bij de Tweede Kamer ls een wets ontwerp Ingediend betreffende rechts herstel bij onroerend goed. Zaterdag a s. zal te Bergen op Zoom op plechtige wijze de ..Jullana-beiaard" ln gebruik worden gesteld waarvan de 48 klokken zijn gemonteerd ln de zojuist gerestaureerde stadstoren aan de markt. De 45-Jarlge classificeerder Th Ste vens uit de Ultwijkstraat te Rotterdam ls Ran boord van het Nederlandse s.s. Farm- sum". dat ln de Maashaven te Rotterdam lag. ln een 8 meter diepe tank gevallen. De man kreeg een schedelbaslsbreuk en overleed ter plaatse. Op 18 Augustus zal de West-Duitse Minister van Verkeer, dr Hans Seebohm. een bezoek brengen aan Den Haag om met minister Wemmers verkeersproblemen van Nederland naar Duitsland te bespre ken. In Maart 1952 zal de Hoofdstad operette onder directie van Meyer Hamel. Otto Aurlch en Frltz Stelner voorstellingen ln Turkije gaan geven. Een zestal operettes zal daar worden opgevoerd, nl Czardas Fürstln, Walzertraum, Ich kllssc lhre Hand Madame. Wiener Blut. In elner kleinen Kondltorel en Zwel Herzen ln Drelvlertel- takt. - Aan ons Bureau, Witte Singel 1. ligt de passaglerslüst ter Inzage van het s.s. „Groote Beer", dat op 16 Juli J.l. van Tandjong Prlok op weg naar Nederland ls vertrokken. BUITENLAND - Het Deense hospitaalscblp „Jutlandla" ls uLt Poesan naar Denemarken vertrok ken. Het schip heeft 'vijf maanden in Korea dienst gedaan. Volgens de „Christian Herald" waren er eind 1950 ln de Verenigde Staten 50.083.686 protestanten. 28.470.092 rooms- katholleken en 5.000.000 Joden. Gisteren heeft het grootste lljnvlieg- tuig ter wereld, de Bristol „Brabazon", met succes zijn eerste passaglersvlucht ge maakt. Aan deze tocht, die een half uur duurde, namen 26 passagiers deel. onder wie 23 Britse parlementsleden. Het toestel kan 100 passagiers vervoeren. Een voorstel van de afgevaardigde Stratos om bi) de komende Griekse ver kiezingen ook aan vrouwen kiesrecht te geven is in het parlement afgewezen. Sir John Pratt, gewezen adviseur aan het Britse ministerie van buitenlandse zaken voor kwesties betreffende het Verre Oosten en vertegenwoordiger van minister Morrison ln de academische comml&sle voor China, ls „wegens zijn politieke In stelling" als zodanig van zijn functie ontheven. Sir John. die 75 jaar is. heeft verklaard geen communist te zijn. Hü was echter tegenstander van de Britse politiek in het Verre Oosten. Voor de volledige uitvoering van het nieuwe vijfjarenplan van India zal een zekere mate van buitenlandse hulp nood- zakeiyk zün, zo heeft de minister van financiën van India medegedeeld. Dit plan. dat ln totaal ruim 14 milliard gulden zal kosten, ls verdeeld ln twee delen. Het eerste deel zal tot Iedere prys ten uit voer worden gebracht doch de uitvoering van het tweede deel zal afhankelijk zijn van de buitenlandse hulp. die hiervoor beschikbaar zal zün. De regering van India zal niet meer buitenlandse hulp aanvaarden dan 2% van het nationale inkomen per jaar. AustTallë heeft de Verenigde Naties medegedeeld, dat het een deel van zijn troepen gereed zal houden voor gebruik door de Verenigde Naties. a. de verbetering van het mannen- paviljoen F; b. de verbetering van de inrichting van kamers der zusters; c. de vernieuwing van de verwar mingsinstallaties van de vrouwenpavil- Jcens E en F. Ad a. Het mannenpaviljoen F dient als observatiepaviljoen voor de binnen komende patiënten. Door de na de oor log zo hoog mogelük opgevoerde patiën tenbezetting. alsmede door de voortge schreden ontwikkeling van de psychia trie is de inrichting van dit paviljoen wat betreft de sanitaire uitrusting en de behandel- en bergruimte te enen male onvoldoende. Dit bemoeilykt in hoge mate de behandeling en de ver zorging. De dienst van Gemeentewer ken heeft voor de verbetering van dit paviljoen aanvankelük een ontwerp ge maakt, waarvan de kosten ongeveer f. 70.000.bedroegen. Op verzoek van B. en W. is dit ontwerp tot het uiter ste vereenvoudigd en tot het hoogst noodzakelijke beperkt, waardoor de kós ten zün teruggebracht tot f. 30 000.—. Ad b. De kamers voor het verplegend personeel bevinden zich in een staat, die ernstig verbetering behoeft. Ten eerste behoeft de stoffering van de ka mers dringend vernieuwing. Bovendien zyn B. en W. van oordeel, dat het per soneel er aanspraak op kan maken na een zware en Inspannende dagtaak rust te kunnen vinden ln een kamer, waar in zich meer bevindt dan een bed en een stoel en waar bij zich iets van een eigen milieu kunnen scheppen. Het be drag dat hiervoor thans voorgesteld wordt, groot f. 20.635 is tot het uiter ste beperkt en strekt tot het verbete ren van 80 zusterkamers door het aan brengen van behoorlyke gordijnen en vloerbedekking en het aanschaffen van enig eenvoudig meubilair voor iedere kamer. De inrichtingen hebben voortdurend te kampen met een tekort aan en ver loop van personeel. B. en W. menen, dat de onvoldoende huisvesting van de verpleegsters een van de belangrijkste belemmeringen is voor een blüvende verbetering van de personeelsbezetting. Ad c. De centrale verwarmingsinstal latie van de inrichtingen dateert van ongeveer 1910 en is, voorzover niet in de afgelopen jaren reeds vernieuwin gen zijn aangebracht, volkomen versle ten. B. en W. hebben een plan doen opmaken voor de vernieuwing van de gehele installatie, teneinde te voorko men, dat incidentele herstellingen en vernieuwingen niet in het algemene plan zouden passen. Een volledige ver nieuwing kan uiteraard niet voor het komende stookscizoen worden uitge voerd. doch de vernieuwing van de in stallaties in de vrouwenpavilioens E en F kan geen uitstel Uiden, daar het ri sico van uitvallen tijdens het winter seizoen te groot is. De kosten van deze vernieuwing worden geraamd op f. 40.900.— Op grond van het bovenstaande me nen B. en W.. na ernstige overweging, dat thans tot uitvoering niet alleen van de onder c genoemde verbetering, doch ook van de onder a en b aangegeven voorzieningen moet worden overgegaan, ln zoverre derhalve in afwijking van het -rivies van de Commissie voor de Finan ciën. Dfs te eerder komen B. en W tot dit nordeel, nu de werken sub a en sub b kunnen worden gefinancierd uit het bü Inrichtingen aanwezige fonds voor uitgesteld onderhoud, ontstaan door tij dens de oorlog daartoe gereserveerde mogelük maakte, namelük Piet Hen driks. Piet Hendriks heeft een baan in een kappersbedrijf te Paramatta. Kappers komen cnu eenmaal met ieder hoofd van de bevolking in contact. Onder die hoofden bevond zich in Paramatta dat van één der leidsnde figuren bij de Murray Bros. en langs die weg werd het contact gelegd tussen de Leidenaar en Paramattanaar, het geen dan geleld heeft tot de expositie van Hollandse kunst. Een niet onbelangrijk deel hiervan werd gevormd door de prachtige Delftse blauwe borden en vazen, waarvan Hen driks geen afstand had kunnen doen by zün vertrek uit Holland. Goed Hollandse landschappen van de hand van de Leidse schilder C. v. d. Windt gaven niet alleen een beeld van ons land. doch ook van hetgeen op kunstgebied wordt gepresteerd. Behalve landschappen zag ik er ook een fraaie tuil bloemen weergegeven. De met de hand vervaardigde Friese klok, daterend uit 1750, zal men niet gemakkelük elders in Australië aan treffen! Bijzondere vermelding in het blad ont ving ook het doosje sigaretten, dat tij dens de bevrydmgsdagen van 1945 bij Leiden was gedropt en als souvenir naar Australische berekening 15 pond had opgebracht. Voorts kon men enkele voedselpak ketten uit die Mei-dagen zien; een tin nen theeservies van pl.m. 400 jaar ge leden enz. Waarom Hendriks dat zo maar af stond? „Het is toch wel een aardige reclame voor Leiden en voor Holland", zo ver telde hü. Zo is het. Want, het is merkwaardig, hoe wei nig in het algemeen de Australiërs weten van hetgeen buiten hun land gepresteerd wordt. Velen weten nauwelijks waar Hol land ligt, laat staan dat zü iets van enze cultuur weten. Deze week verscheen in Australië een periodiek, dat door Hongaarse immigranten wordt uitgegeven in de Engelse taal, ten einde de Australiërs iets te vertellen over de Hongaarse kunst Het is daarom goed. dat nu er zoveel tienduizenden Nederlanders bedragen, hetwelk thans nog f. 53569.18 groot ls. Voor de werken sub'c zal een crediet van f. 40.900 nodig zyn, dat in 15 jaren ten laste van de inrichtingen kan wor den afgeschreven. HERBENOMING STADS GENEESHEREN. 24 Januari 1949 werden de artsen mej. dr C. Hovens Greve en dr J H. F. Lahr, P. J. M. Niemer en A. J. B. Poortman voor het tijdvak van 1 Januari 1949 tot en met 31 December 1950 benoemd tot- stadsgeneesheer. In de loop van 1949 overleden de artsen Niemer en Poortman. In de va catures werd niet voorzien, enerzyds omdat het aantal stadspatiënten zoda nlg was afgenomen, dat de behandeling zonder bezwaar door twee stadsgenees heren kon geschieden en anderzyds in verband met de voorgenomen opheffing van het instituut der stadsgeneesheren. In hun voorstel van 1 November 1950 inzake de reorganisatie van de Ge meentelyke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst, merkten B. en W. hierom trent op, dat de noodzakelyk geachte aanstelling van een tweede med'cus in algemene dienst met welke aanstel ling de Raad zich kon verenigen het tevens mogelük zou maken de ge neeskundige verzorging van het geringe aantal armen, dat niet in een zieken fonds zou kunnen worden opgenomen, door die Dienst te deen Plaatshebben, zodat aan de stadsgeneesheren ontslag zou kunnen worden verleend. Daar de benoeming van deze tweede arts door de ziekte van de Directeur van de Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst ver traging heeft ondervonden, kon reeds uit dezen hoofde bezwaarlyk een be vredigende regeling voor de geneeskun dige armenverzorging tot stand komen. Afgezien hiervan is de afdoening van deze aangelegenheid echter eveneens vertraagd door het overleg, dat met de daarvoor in aanmerking komende in stanties is gepleegd, teneinde te komen tot een regeling, waarby het door de Geneeskundige Dienst te behandelen aantal armen tot een minimum wordt beperkt. Niettemin mag worden verwacht, dat de oplossing van het vraagstuk van de geneeskundige armenverzorging thans binnen afzienbare tüd haar beslag zal krygen. Aangezien de behandeling van de stadspatiënten intussen voortgang moet vinden, is het echter nodig, dat de thans nog de functie van stadsgenees heer uitoefenende artsen mej. dr C Hovens Greve en dr J. H. F Lahr als nog, te rekenen van 1 Januari j.l. af, als zodanig worden herbenoemd. Zulks voor de tijd van 2 iaar. in dit land zün, ook de Nederlandse prestaties op verschillend gebied rui mer aandacht ontvangen. Dezer dagen sprak ik iemand afkom stig uit Oegstgeest. die de kans krijgt voor één van de Australische omroep- stations op te treden in 'het wekelijkse programma, waaraan uitsluitend dilet tanten médewerken. De man was blij, niet zozeer voor zichzelf, als wel om hierdoor de Nederlandse naam door Australië te laten weerklinken. Vanwege de Pers-afdeling van het Consulaat, worden vaak films over ons land vertoond, terwül de Pers-attaohé, de heer v. d. Laan herhaaldelyk wordt uitgenodigd tot het houden van lezingen in bijeenkomsten van Australiërs. Het kan slechts medewerken om een goede reputatie van de Nederlandse im migranten te versterken. Er wordt he laas hier soms teveel in denigrerende zin over de immigranten in het alge meen gesproken. Dezezr dagen ontdekte men, dat in Sydney als schoenpoetser werkzaam is. de 45-jarige professor ln de philosophie, Anton Bruokner uit Praag, neef van de befaamde compo nist. Hij had vüf jaar in de Nazi-con centratiekampen doorgebracht. Zo vindt men onder de immigranten verschillende figuren, die tot de ont wikkeling van Australië veel zouden kunnen büdragen, indien zij hiertoe ln de gelegenheid werden gesteld. Mogelijk, dat langzaam aan de in vloed van de immigranten zich zal kunnen laten gelden en dit land op hoger cultureel plan brengen. De kleine Leidse expositie, kan er een steentje toe hebben bügedragen! De Nederlandse zanger Justus Bonn, die zich thans in Australië gaat vesti gen, heeft met enkele concerten, die hij gaf," een goodwill gekweekt, die heeft doorgeklonken in de Australische pers. Zo zyn de Nederlanders hier op de goede weg. om niet slechts hun aan deel te leveren in de arbeid voor het land, dooh ook aan de culturele ont wikkeling van Australië. SIR STAFFORD CRIPPS. Naar aanleiding van Uw bericht over Sir Stafford Cripps in het nummer van 24 Juli jj.. witst onze abonné M. S. Gordon te Oegstgeest. als lidmaat van de Anglo-Katholieke Kerk ons op het volgende. De opmerking dat de En* gelse Kerk het Rooms-Katholieke Sa crament der Stervenden oftewel liet laatste Oliesel kent. is er volkomen naast en ik mag U zeker wel verzoeken een en ander in een volgend nummer van Uw blad te corrigeren. Onze Kerk kent wel het Sacrament van het Heilig Oliesel, hetgeen, even als bij de eerste Christenen bliikens de 5e brief van Jacobus vers 14, kan wor den toegediend aan zieken, waarbu dan gebeden wordt voor hun genezine. Dit staat echter geheel los van de ernst der ziekte. Iedere zieke kan ver zoeken om Holy Unction aan onze Dominees wanneer hii de overtuizinz is toegedaan dat hii hierdooor zal se* nezen. Dit is dus in directe tegenstel ling met het laatste oliesel van de Rooms-Kath. Kerk dat door onze Kerk volledig verworpen wordt. B9 onze Kerk is het Heilig Oliesel R#11 voorbereiding op de dood maar inte gendeel het middel om weer tot n« leven terug te keren en wel als volle dig herstelde en gezonde mensen. BURGERLIJKE STAND VAM LEIDEN GEBOREN: Johannes, z. van J. B, Padding en J. van Dijk, Rose. d. van J. S. Schermer-Voe» en R. M. Baros; Johanna Maria Ludwin». d. van C. Rovers en W. Broeders; Laim». d. van L. Vanags cn O. Krlscuns; Simon Hendrik, z. van J. C. N. van Iterson en W. J. Balsink; Johanna Theodora Mans. d. van J. W. Schlepers en M. J. Assen; Jo hannes Jacobus, z. van J. Florisson en Nleuwenburg; Theodora Antonla Maria, van F. J. Buis en H. C. M. Singeling- GETROUWD: B. NuUens en A. E. Schoneveld; W. Baart en W. H Riethoven; W. L. Kerkvliet en G. J. Fasel; P. C. van der Lucht en s. o- BodrlJ; H. Spies en J. M. E. Sosef; M- en J. Zandbergen; J. Slmonis en M. A - van den Bos, L. C. W. Batenburg en C. Alphenaar; G. W. de Ruiter en C. L. van Glnneken; N. A. J. Kienjet en S. KelJz«r' OYERLEDEN: M. M. van Putten, wed. van Van Soest 71 Jaar; J. C. P. M. Postma, d.. 2 dagen. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bP: De Driehoek, TsGraveland: De teerling ls geworpen, door Jean P3"1 Sartre, vertaald door A. Glavlmans en o. L. de Llgt-van Rossem. De TUdstroom, Lochem: Geneugten cn perikelen bil ziekte herstel, door C. M. van Hllle-Gaertbe. GeiH. door Nans van Leeuwen. De Nieuwe Wieken. Amsterdam: Het Aquarium voor ledereen, handleldln? voor inrichting en verzorging, met 56 8i* beeldingen door Dr W. B. Sachs, vertaald uit het Duits door I. Carvalho, met mede* werking van K. Werner. Arbeiderspers. Amsterdam: De uittocht der dieren, kinderboek, dooi A. D. Hlldebrand.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2