Eerste grote rede van Morrison over Engeland's buitenlandse politiek WEERBERICHT Noordelijken doen de Y.N. concessies Over geraspte wortelen, jenever en frauderend treinpersoneel Staat van oorlog met Duitsland lieden te 12 uur beëindigd 90ste Jaargang DONDERDAG 26 JULI 1951 No. 27363 Alle vraagstukken van de dag aangeroerd De Britse minister van buitenlandse zaken Herbert Morrison, heeft gister middag in het Lageruhis zijn eerste rede gehouden in een belangrijk debat over buitenlandse aangelegenheden, sinds hij Ernest Bevin opvolgde. De redering en de conservatieve oppositie zijn overeengekomen dat Maanda-g a.s. een algemeen debat zal worden gehou den over de toestand in Perzië en in het Midden-Oosten. Voordat Morrison zijn eigenlijke re de begon uit te spreken legde hij een korte verklaring over de toestand in Perzië af, waarin hij zeide dat de Britse regering van Trumans spe ciale vertegenwoordiger Harriman heeft vernomen, dat de Perzen tegen over hem hebben uiteengezet op welke basis zü „klaarblijkelijk bereid zou den zijn besprekingen met ons te beginnen". Hun standpunt is in som mige opzichten niet duidelijk en wij hebben om verduidelijking gezocht". „Ons eerste doel is vrede, vrede voor de gehele wereld, doch niet tot elke prijs. Wij willen een vrede die ons in staat stelt voort te gaan met ons werk van maatschappelijke en eco nomische vooruitgang, aldus Morri son. Wij kunnen agressie slechts verhin deren indien wij t-onen dat de vrije landen vastbesloten zijn gemeenschap pelijk hun verdedigingen op te bouwen en schouder-aan-schouder te staan, in dien dit nodig zou blijken. De West-Europese veiligheid kan niet worden bereikt door alleen West-Europa in staat van verdediging te brengen. Het Middellandse Zeegebied vormt de Zuidelijke sector van de Europese ver dediging. De Britse regering is dan ook tot de slotsom gekomen dat het redelijk is Griekenland en Turkse te doen toe treden tot het Noord-Atlantische ver drag". DUITSE HERBEWAPENING Vervolgens sprak Morrison over het vraagstuk der Duitse Herbewa pening. „Het is redelijk en nood zakelijk. dat een Duitsland, lat is opgenomen in de vrije gemeenschap der andere democratieën, over de middelen beschikt om zich te kunnen verdedigen. Het is duidelijk in het algemeen belang der vrije staten, dat op vrije wijze en met goedkeuring van alle be trokken partyen, overeenkomsten wor den gesloten voor de verdediging van Duitsland en West-Europa, In het ka der van deze overeenkomsten moet op korte termijn overeenstemming worden bereikt met West-Duitsland voor zijn aandeel in de West-Europese verdedi ging. SPANJE Onder toejuichingen der socialisti sche Lagerhuisledcn zeide Morrison: „De Britse regering is niét van mening dat het opnemen van Spanje in de West-Europese verdediging een ver sterking zou betekenen voor de ge meenschap der vrijheidlievende lan den". ..Wij hebben", vervolgde hij „met de Amerikaanse regering op de meest open lijke en vriendschappelijke wijze gespro ken over haar te Madrid gevoerde be sprekingen. Wij hebben de Amerikanen medegedeeld dat o.i. de strategische voordelen van een inschakeling van Spanje zullen worden overtroffen door de politieke scheuring, die hierdoor onder oe Westerse statengemeenschap zou morden veroorzaakt („onzin", werd van- ai de banken der conservatieven ge roepen). DE SOVJET-UNIE Omtrent de Sovjet- Unie zeide Mor rison dat Engeland .immer een krach tig standpunt heeft ingenomen tegen over bedreigingen, doch dat het nooit «n uitdagende houding heeft aange nomen". ..Wij moeten voorzichtigheid aan de oa? leggen ten aanzien van de min of meer aantrekkelijke vormen, waarin de communistische vredescampagnes zich van tijd tot tijd aan ons plegen te ver tonen. Wij horen nu, dat de Oostelijke landen een nieuwe wens naar vrede en overeenstemming koesteren. Indien •lit werkelijk zo is. kunnen wij ons verheugen, want niets van hetgeen wü noen of zullen doen zal een derge lijk communistisch vredesverlangen in ae weg staan. Doch wy zullen onze waakzaamheid niet laten varen en wachten op de bewijzen van deze vredeswil». Ongelukkigerwijs zijn de daden van «usland en zijn bondgenoten zeer in <*njd met hun van vredelievendheid overvloeiende woorden. Korea is hiervan goed voorbeeld. Ik hoop dat de Koreaanse les nimmer zal worden ver- Overdag hogere temperaturen Be Bilt verwacht tot morgenavond: uroog weer met enkele overdrijvende ta_^nvel<ien. Morgen overdag hogere mueraturen dan vandaag. Zwakke tot pii 7 hoofdzakelijk tussen West £md. (Opgemaakt te 10 uur) 27 JULL Zon op: 452 uur; onder: 20.40 uur. n op: 23.37 uur; onder: 16.02 uur. geten. Indien de huidige wapenstiï- standsonderhandelingen succes opleve ren, zullen de Verenigde Naties iets zeer waardevols hebben bereikt, Het kan niet worden ontkend dat de op offeringen der Verenigde Naties er veel toe hebben bijgedragen een derde we reldoorlog te voorkomen en dat zij, behalve een handhaving van recht en wet, een les zijn geweest voor moge lijke aanvallers, die hun duidelijk moet hebben gemaakt, dat het toepassen van geweld even gevaarlijk als ver keerd is". HET VREDESVERDRAG MET JAPAN Hieromtrent zeide minister Morrison: „de Westerse geallieerden hebben opzet telijk het besluit genomen een mild vredesverdrag met Japan te sluiten. Elk ander besluit zou niet slechts het voor altijd vastleggen van een onrechtvaar digheid hebben betekend, doch hieruit zou tevens het zaad zijn voortgesproten voor toekomstige moeilijkheden. Som migen menen dat Japan, indien het weer een kans wordt gegeven, opnieuw een agressieve mogendheid zou worden, die de vrije wereld zou bedreigen. Hier staat het duidelijke feit tegenover dat, indien Japan geheel -weerloos blijft, het een gemakkelijk slachtoffer zal zijn voor een aanval door andere staten". Morrison besloot met de woorden: „wij zijn van mening dat onze idealen, waar van de meeste worden gedeeld door onze vrienden van het Gemenebest, de Verenigde Staten en elders, gezond zijn en dat zij in de loop der tijden door alle volken zullen worden aanvaard. Wij en anderen moeten gezamenlijk bijdragen aan en offeren voor het gemeenschap pelijke welzijn van de gehele wereld. MENING DER CONSERVA TIEVEN Na Morrison sprak Richard Butler, de voornaamste conservatieve spreker het debat. Hij leverde critiek op de pogingen om de Britse buitenlandse politiek ten aanzien van Spanje op een ideologische basis te plaatsen. „Als de Amerikaanse stap om bases te krijgen de economische ineenstorting van Spanje voorkomt, zou dat zeer in het vooirdeel van Engeland in zijn algemene strijd tegen het com munisme zijn", aldus Butler. Butler verklaarde voorts, dat de op positie het met de politieke doelstel lingen. als door Morrison uiteengezet, eens is, doch zij wil misschien nog meer dan Morrison de nadruk leggen op de mening, dat de veiligheid van Enge land ligt in mobilisatie van de economi sche en strategische kracht van het Britse Gemenebest. Om toch doel te bereiken? In gezaghebbende kringen te Wash ington verluidt, dat de Noordelijke voorstellen bij de wapenstilstandsbe sprekingen te Kaesong inhouden, dat de verbondenen slechts de belofte moeten doen. dat het vraagstuk van de terugtrekking der buitenlandse troepen uit Korea later besproken zal worden. Dit betekent waarschijnlijk, zo wordt vervolgd, dat naast, of buiten de wa penstilstandsbesprekingen om, door de betrokken regeringen onderhandelingen gevoerd dienen te worden omtrent de politieke kwesties van een blijvende re geling. Mocht men over deze kwestie te Kaesong overeenstemming bereiken dan resten er nog twee belangrijke punten voor dé delegaties te Kaesong, name lijk het vaststellen der demarcatielijn en de te. treffen inspectiemaatregelen voor het nakomen van de bestandsover eenkomst. Diplomaten zijn van mening, dat het regelen van deze twee zaken nog dagen en misschien wel weken in be slag zal kunnen nemen, voordat men van een feitelijke wapenstilstand zal kunnen spreken. Een geallieerde woordvoerder te Tokio heeft verklaard, dat de Noordelijke voorstellen „redelijk zowel naar inhoud als bewoording" wai'en. Men neemt aan, dat zij behalve naar generaal Ridgway ook naar Washington en Lake Success zijn doorgeseind. De woordvoer der zeide, dat het voorstel van meer „gematigdheid" bij de Noordelijken ge tuigde dan zij voor de onderbreking hadden getoond. Volgens deze woordvoerder had men aan het einde van de bespreking het gevoel, dat men iets ging bereiken De Noord-Koreaanse generaal Nam il had zijn voorstellen tot het laatst verzwegen, totdat, hij iedere mogelijkheid van een verzwakking van de houding der ver bondenen had onderzocht. Admiraal Joy had om een schriftelijke bevestiging van de voorstellen verzocht en hij had een aanzienlijk deel in schrift ontvan gen, Dit was de eerste uitwisseling van documenten op de wapenstilstandsbe sprekingen. In de middagpauze zonden de Noor delijken flessen zonder etiket en prui men aan de delegatie der V.N. Admiraal Joy zond zijn dankbetuiging, doch men maakte van de inhoud der flessen geen gebruik. Generaal Nam il werd door fotogra fen van beide partijen bestormd. INDO-CHINA. Frankrijk heeft de Amerikaanse rege ring verzocht om iedere overeenkomst met communistisch China over Korea afhankelijk te doen zijn van de verze kering, dat de communisten hun steun aan de opstandelingen in Indo-China Tussen Soestduinen en Amersfoort zijn gistermorgen de laatste vijf wagons van een goederentrein af- ebroken en ontspoord. Het baan vak Amcrsfoort-Soesiduinen werd hierdoor gestremddorh er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De reizigers van en voor Utrecht moesten via Hilversum of Baarn reizen cn de reizigers van en voor Rotterdam en Den Haag via Am sterdam of Haarlem. De foto toont de ravage op de plaats van het ongeval. zullen stopzetten, aldus gewoonlijk goeaingelichte kringen in Parijs. Volgens niet-officiële commentators is Washington niet bereid op het Fran se voorstel in te gaan en wil de Ameri kaanse regering niet meer positieve hülp aau Frankrijk in Indo-China ge ven. dan die waarin de bestaande over eenkomst voorziet. Op grond van deze overeenkomst krijgt Indo-China een betrekkelijk kleine hoeveelheid uitrus ting» CRITIEK VAN MACARTHUR. Generaal MacArthur heeft voor een gemeenschappelijke vergadering van het Huis en de Senaat van Massachusetts o.m. als zijn mening uitgesproken, dat het resultaat van de Koreaanse oorlog „niet beslissend" was geweest en dat de V.S. geen buitenlandse politiek hadden. Het gevaar van agressie was niet ver minderd en er was niets bereikt, aldus MacArthur. 'Doodtij). Dammer bestaat uit acht pagina's Een even originele als practisclie jachthaven voor kleine zedboten bevindt zich in het Wantij te Dor drecht. Het is een halve Rijnaak, die aan de zijde, waar het schip door midden is gezaagd, een klep heeft, welke geopend en gesloten kan worden. Het gehalveerde vaartuig doet tevens dienst als winterberg- plaats voor de zeilscheepjes. ZENDINGSDAG OP RAAPHORST. Op het landgoed Raaphorst onder Was senaar werd gisteren vanwege de classis 's-Gravenhage der Chr. Geref. Kerk een zendingsdag gehouden, waarvoor grote be langstelling bestond. Op dit zendlngs- feest. dat onder leiding stond van ds M. W. Nleuwenhuljze uit Den Haag. hebben diverse sprekers het woord gevoerd en o a. gewezen op de noodzakelijkheid tot het voeren van een krachtige zendingsactie. Indachtig aan het zendingsbevel: predik het evangellp alle creaturen De netto- ophrengst" van deze dag bedraagt ruim f. 1000.—. Albionse allures (Van onze Londense correspondent) Elk dorp. elke stad, elke voetbalclub en bewaarschool in Engeland, welke zichzelf respecteert, laat in dit Festi val-jaar niet na zijn of haar bestaans recht met klem t-e demonstreren. Alles en iedereen houdt daarom ten-toonstel lingen. In Lenden kan men geen stap doen, zonder over een of andere tentoonstel ling te struikelen. Bij de BBC kunt ge achter de scher men kijken, evenals bij Punch, de le verancier van wekelijkse humor, en bij de telefooncentrale, waar lieftallige meiskes de bezoekers rondleiden. Het kan daarom niet verwonderen, dat cok de dieethervormers niet wilden achterblijven. Met veel fanfares kondigen de rauw- kest-enthousiasten hun feestbjjdrage aan, een tentoonstelling met de nogal misleidende titel „Voeding in Engeland" Een dag voor de aanvang werd de bedoeling haarfijn op een persconferen tie uiteen gezet, waar champagne en jenever rijkelijk vloeiden, zodat men dacht beland te zijn bij de tentoon stelling „Drank in Engeland". Groot was de verbazing, toen dege- 1 nen, die 24 uur later bijeengekomen j waren om zich te werpen op een soho- tel geraspte wortelen of gedroogde ra- I pen, een volkomen lege zaal aantroffen. Ei- was namelijk een conflict ontstaan tussen de firma, die de tentoonstelling zou opbouwen, en de opdrachtgevers, met het gevolg, dat er nog aan de in richting meest worden begonnen. I De voorzitter, de 77-jarige Lord Te- viot, bekend kampioen voor volkoren brood, was diep geschokt. Het was namelijk niet tot het bestuur doorgedrongen, dat er iets aan de hand was; Wat een vondst vcor Charlie ChaplinOf was de kale expositie- Herstel normale betrekkingen formeel bevestigd Met ingang van vandaag, 26 Juli te 12 uur, is de staat van oorlog tussen Nederland en Duitsland beëindigd. Een desbetreffend K, B., waaraan tevens het karakter van een proclamatie is gegeven, is heden in het Staatsblad gepubliceerd. Het is van de aanvang af de bedoe ling geweest, dat Nederland ongeveer gelijktijdig met de mogendheden, die enige weken geleden de staat van oor log met Duitsland beëindigden, daartoe zou overgaan. Dit bleek echter niet mogelijk i.v.m. het feit dat de behan deling in het Parlement van het wets ontwerp Inzake de bestemming van het vijandelijk vermogen en wijziging van enige bepalingen van het besluit vijan delijk vermogen, waarvan de inwer kingtreding aan de beëindiging van de staat van oorlog vooraf diende te gaan, meer tijd in beslag nam dan aanvan kelijk was geraamd. Nu dit wetsontwerp, waarin o.m. de nog in het Nederlands recht bestaande discriminerende bepalingen t.a v. Duits land en Duitse onderdanen worden op geheven, inmiddels het Staatsblad heeft bereikt, is de beëindiging van de staat van oorlog mogelijk geworden. In het desbetreffende K.B. wordt te vens bepaald dat de artikelen 3 en 4 van evengenoemde wet, resp. betrekking Bidault niet bereid NU REYNAUD AAN DE BEURT. De katholieke leider cn oud-premier Georges Bidault heeft president Auriol meegedeeld, dat hij de op dracht een regering te vormen niet kan aanvaarden. De derde mislukking President Auriol heeft daarop de con servatieve expremier Reynaud geroe pen en waarnemers menen, dat Ray naud gevraagd is te pogen een kabinet te vormen. Reynaud zal president Auriol vandaag meedelen, of hij zal pogen een regering te vormen. Hij zal eerst zijn aanhan gers gematigden, conservatieven en conservatieve onafhankelijken raad plegen. Reynaud is voorstander van drasti sche besparingen in de genationaliseer de verzekering. Hij hc-eft matige steun van radicalen en radicaal-gezinden. Zijn tegenstanders zijn de katholieken en in het bijzonder de socialisten. Hij is een uitgesproken tegenstander van de beweeglijke loonschaal, die de socia listen voorstaan. Daarom slaat men zijn kansen zeer laag aan! Reynaud is vurig voorstander van het Atlantisch pact en zou waarschijnlijk een krachtige buitenlandse nolitiek gaan voeren. hebbende op het begrip ..vijandelijke staat" en „vijandelijk onderdaan" en op de bestemming van het vijandelijke vermogen, gelijktijdig met de beëindi ging van de staat van oorlog in werking treden. In het besluit-proclamatie worden eeni aantal voorbehouden gemaakt t.a.v. Ne derlandse rechten en aanspraken, welke noodzakelijk zijn Lvjn. het feit. dat nog geen vredesverdrag gesloten kan wor den. In de regel vindt de beëindiging van de staat van oorlog gelijktijdig met het afsluiten van een vredesverdrag plaats, maar nu niet is te voorzien, dat een dergelijk verdrag binnen afzienbare tijd kan worden gesloten, bestaat de mogelijkheid, dat de regeling van een aantal problemen, welke als gevolg van de oorlog tussen Nederland en Duits land zijn gerezen, nog geruime tijd op zich zal laten wachten. Uiteraard zal getracht worden deze problemen zo veel en zo spoedig mogelijk tot een bevredi gende oplossing te brengen, waartoe de beëindiging van de staat van oorlog, en het reeds eerder tot stand gekomen herstel van normale diplomatieke be trekkingen -tussen Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland ongetwijfeld zullen kunnen bijdragen. De beëindiging van de staat van oor log betekent een formele bevestiging van het herstel van normale betrek kingen tussen Nederland en Duitsland dat na de oorlog geleidelijk heeft plaatsgevonden. Zoals gezegd, zijn hiermede echter niet alle problemen opgelost, welke de oorlog heeft doen ontstaan Hiertoe zullen van weers zijden geduld, een juist begrip voor hetgeen in het verleden is geschied en vertrouwen in dc toekomst nodig zijn. Op deze wijze zal aan de beëindiging van de staat van oorlog tussen beide landen inhoud dienen te worden ge geven. ruimte misschien het resultaat van een kwaadaardige grap van iemand, die de nog altijd zo sobere Engelse voedseltoe stand wilde symboliseren? Dat er wel een en ander mankeert op het gebied van voedselvoorziening, spe ciaal aan touilsten, is gebleken, toen er een fraude aan het licht kwam, welke al drie jaar lang gepleegd werd in de boottrein van Harwich naar Landen. Nederlandse passagiers hadden ge klaagd over het armzalige ontbijt, waarvoor bun vier shilling (twee gul den) in rekening werd gebracht. Daar voor kreeg men een stukje bacon, niet veel groter dan een postzegel, een schriel worstje en een paar flintertjes j roerei. Men vroeg zich af, waarom er zo vroeg in de morgen soep werd opge diend Vijf leden van het personeel zijn nu in de val gelopen, doordat de spoor wegpolitie een steekproef nam. Twaalf mannelijke en vier vrouwelijke agenten, vermomd als vrolijke reizigers met continentale etiketten op hun kof fers, maakten de reis van Hoek van Holland mee en lieten zich in de trein bedienen. Ze bemerkten al gauw. dat er Iets niet in de haak was. De kellners gebruikten namelijk oude afrekeningen opnieuw, zodat ze zestig normale por ties over tachtig personen verdeelden. De spoorwegen zijn op deze manier voor I 3000 pond sterling opgelicht. De bij het complot betrokkenen kregen gevange nisstraffen van twaalf tot twintig I maanden. Zij konden het niet meer Zij hebben hun best gedaan, mr Micawber en Sam Weller, mr Pickwick en Bamaby Rudge, en ook de onsterfelijke Engelse auteur zelf die hen geschapen heeft. Maar de moderne en aan schaar ste gewende moderne Britse ma gen konden een Dickensiaams diner eenvoudig niet meer aan. Dat diner, negen gangen en drie gerechten per gang, werd gege ven in verband met het Festival of Britain door de „Diokens fel lowship" en de „Wine and Food Society". Achttien mannen en vrouwen, ge kleed als figuren uit Dickens' ro mans, zaten aan, maar de meesten hunner moesten vork en mes hal verwege het maal neerleggen. Ge serveerd werd o.a.: zalm. patrijs korhoen, kip. kreeft, kalkoen, ham, forel en een enorm stuk rundvlees, dat speciaal voor de gelegenheid per vliegtuig uit Amerika was aan gevoerd. De voorbereidingen voor het maal duurden drie dagen en de kosten heli* p*n meer dan 2000 pond ster ling (ruim 20."00 gulden). Dickens zelf werd voorgesteld»dooi* ae 81-Jarige acteur Brandsby Wil liams. Het idee was afkomstig van een Londense restaurateur, die de hulp inriep van Amerikaanse bewonde raars van Dickens. De gasten arri veerden per postkoets. De spijzen gingen vergezeld van bier, melk- punch, rum-punch, rijnwijn en port. (U.P.j Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f. 5.15 per kwartaal: f. 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1