Leidse Duinwater Maatschappij gaat nieuw filterspoelsysteem toepassen Jaarproductie kan hierdoor tot 5 millioen kubieke meter worden opgevoerd HASSELMAN 4. PANDER Mei een enkel woord WOENSDAG 25 JULI Nationale Woningraad is ongeriist over woningbouw ADVIES AAN DE REGERING Het bestuur van de Nationale Wo ningraad heeft zich tot de minister raad gewend met een adres, waarin ernstige ongerustheid wordt uitge sproken over de ontwikkeling van en de vooruitzichten voor de volkswo ningbouw. Het adres wijst er op, dat het aantal woningen, waarvan de bouw in de eer ste helft van dit jaar is goedgekeurd, belangrijk minder dan de helft bedraagt van hetgeen in het regeringsprogram ma voor 1951 is voorzien. Om de doel einden van dit programma alsnog te verwezenlijken, zou in het tweede half jaar van 1951 de bouw van nog onge veer 30.000 woningen moeten vworden goedgekeui'd. Afgezien van de bijzon dere moeilijkheden, die thans bij de woningbouw een rol spelen, acht het bestuur van de Nationale Woningraad het onmogelijk de reeds ontstane ach terstand nog dit jaar in te halen. Het adres wijst er verder c*p, dat ■thans bijna overal de uitvoering van nieuwe bouwplannen wordt verhinderd, doordat de gemeenten niet kunnen vol doen aan de kort geleden gestelde eis, dat het voor de woningbouw nodige ka pitaal in de vorm van lang-lopende leningen moet zijn verkregen. Het bestuur van de Nationale Wo ningraad dringt er tenslotte bij de re gering op aan, dat maatregelen zullen worden genomen om zodanig in de ka- pitaalsnood van de gemeenten te voor zien, dat de woningbouw overeenkom stig het nog geldende officiële pro- grammma voortgang zal kunnen vinden. R.T.C. voor de Ned. Antillen De Staten zijn teleurgesteld De Nederlandse regering heeft aan dc Landsregering te Paramaribo voor gesteld. een commissie van voorberei ding in te stellen voor een Ronde Ta fel Conferentie. De conferentie, die het vorig jaar werd verdaagd, wordt opgeheven en de delegaties ontbon den. Suriname en de Nederlandse Antillen zullen te gelegener tyd uitgenodigd worden om een veelzijdig samengestelde delegatie naar een nieuwe conferentie te zenden. Elk land zal de kosten van zijn eigen delegatie betalen terwijl de conferentie door Nederland bekostigd wordt. De commissie van voorbereiding zal een ontwerp-statuut als basis voor overleg samenstellen. De Staten hebben aan de Landsrege ring geantwoord, teleurgesteld te zijn, omdat verwacht werd, dat de Neder landse regering thans een datum be kend zou maken voor de Ronde Tafel Conferentie. Zij kunnen zich derhalve niet verenigen met de weg, welke door de Nederlandse regering is gekozen en dringen er met klem bij de Landsrege ring op aan, het daarheen te leiden, dat de Nederlandse regering nog dit Jaar de R.T.C. zal doen plaatsvinden. WAS PROF. STRUIK COMMUNIST? De in Rotterdam geboren prof. D. J- Struik die in 1926 naar de VS is ge gaan, heeft voor de Commissie van het Huis van Afgevaardigden, die een on derzoek instelt naar ..onamerikaanse activiteit", geweigerd te verklaren of hij communist is of geweest is. Wel ver klaarde prof Struik, dat hij na zijn na turalisatie 3 weken in Moskou had vertoefd ter bijwoning van een congres van wiskundigen op uitnodiging van de Universiteit van Moskou. Omzwaai Belgische handelspolitiek Telefonisch van onze Brusselse cor respondent) Op een gisteren gehouden perscon- ferente heeft de minister van buiten landse handel Meurise verklaard, dat België's positie als extreme crediteur in Europa niet prettig is. Er moet ge streefd worden naar een vermindering van de landen van de Europese Beta- lings Unie, o.m. naar Nederland En een opvoering van de export naar Noord en Zuid Amerika. Men gaat alhier van de idee uit, dat het misschien nodig 2a! zijn credlet te geven aan Argen tinië. Maar met een vrij gering cre- cliet van b.v. 4 - 500 millioen francs zal een export mogelijk worden van cir ca 2 milliard francs, België is inderdaad een goede cliënt van Argentinië geworden en Argentinië verdient dus een appreciabel bedrag Belgische deviezen Op deze conferentie deelde de minister nog mede, dat België meer commerciële staatsbureaux in de "Verenigde Staten heeft opgericht, met het doel directe contacten met Ameri kaanse importeurs tot stand te bren gen. Deze omzwaai van de Belgische han delspolitiek is slechts een noodoplos sing, waar noch Nederland, noch de an dere Europese landen Belgische im porten met goud wensen te betalen. OVEREENKOMST TUSSEN IRAAKSE REGERING EN IRAAKSE PETROLEUM-MAATSCHAPPIJ. Vertegenwoordigers van de Iraakse regering en de Iraakse petroleum maat schappij, die onderhandelden over een nieuwe olieconcessie, hebben na bespre kingen, die vier maanden duurden, overeenstemming bereikt. Volgens de overeenkomst zal Irak grotere royalties ontvangen dan Saoedi- Arabië thans krijgt, verklaarde men. De nieuwe royalties zullen niet alleen de ruwe olie betreffen, die door de Iraakse petroleum-maatschappij wordt geproduceerd, maar ook olie, die in de nabije toekomst geproduceerd zal wor den door de Basra en Mosoel petro- leum-maatschappijen. De onderhandelaars hebben eveneens overeenstemming bereikt over de prijzen en de opleiding van Irakezen, die bui tenlandse deskundigen zullen vervan gen. De royalties zullen gedeeltelijk worden betaald in de vorm van ruwe olie, die in Irak geraffineerd zal wor den voor plaatselijke consumptie, en ge deeltelijk in contanten. MORGEN BIJEENKOMST VAN DE VEILIGHEIDSRAAD. Sir Gladwyn Jebb, de Britse voorzlt- tei van de Veiligheidsraad in Juil, heeft voor morgenavond een bijeenkomst van de raad uitgeschreven ter behandeling van een Israëlische klacht over Egypte's blokkade van het Suezkanaal. STAKING BIJ B.E.A. GEËINDIGD. De British European Airways heeft met haar technici, die een iangzaam- aan-staklng hielden, overeenstemming bereikt. Heden zal weer normaal wor den gewerkt. Ernstige ziekteverschijnselen in Apeldoorns gezin MOEDER OVERLEDEN In het gezin W. Hoeve, Fabrieksstraat 24 te Apeldoorn, hebben zich ernstige ziekteverschijnselen geopenbaard bij de vader en de moeder, een dochtertje van 7 cn een zoon van 18 jaar. Gis ternacht is de 48-jarige moeder, me vrouw Iiendrikje HoeveKlein, over leden. De drie andere zieken zijn naar het Julianaziekenhuis vervoerd. Hun toestand is nog ernstig. Van de drie overige kinderen het gezin bestond uit 7 personen was één met vacantie, terwijl zich bij de twee overige thuis zijnde dochters vrijwel geen ziekteverschijnselen hebben voor gedaan. Of hier van ziekte of van ver giftiging sprake is, staat nog niet va6t. De recherche, stelt een onderzoek in. Explosie in suikerfabriek Een dode cn een zwaargewonde Waarschijnlijk tengevolge van een verkeerde manoeuvre Is vannacht inde Fries-Groningse suikerfabriek te Gro ningen een centrifuge uit elkaar ge sprongen. Hierbij werd een 2-7-jarige arbeider op slag gedood, een kreeg ernstige verwondingen en werd naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. Dodelijk-aufo-ongeval bij Meppel Op de Rijksweg by Meppel ging gis terochtend een kleine auto, waarin twee dames zaten, plotseling op tot nu toe onverklaarbare wyze slingeren, toen zij een andere wagen ingehaald had. De auto sloeg over de kop, waardoor de twee inzittenden door de geopende kap naar buiten geslingerd werden. De 24- Jarige mej. P. M. de Jong uit Den Haag werd op slag gedood, een verpleegster uit Ermelo, mej Velema, werd ernstig gewona naar het Dlaconessenhuis te Meppel vervoerd. MOORDENAAR VAN WEDUWE MEYER BEKENT. Gisteravond heeft D. Rubing uit Zuid- Laren bekend de 68-Jarige weduwe L. Meyer te Kielwindeweer te hebben ge dood. In de naoht van Zaterdag op Zondag bevond hy zich tezamen met een ander in de woning van de weduwe. Doordat Rubing na de daad zyn porte- monnaie miste is er een vechtparty ontstaan tussen de beide mannen. Zyn vriend bleek de portemonnaie in zijn zak te hebben. De beide mannen zullen morgen ter beschikking gesteld worden van de Of ficier van Justitie te Groningen. Zowel de beide mannen als de vrouw verkeer den die nacht onder de invloed van sterke drank. JONGETJE TUSSEN HEK EN AUTO GEDOOD. Slachtoffer van onverantwoordelijk optreden. Het 12-j. aangenomen zoontje Rinus van de familie Smeekes uit de Rozen straat te Baarn is gisteroohtend het slachtoffer geworden van een Daldadig- held van een 16-jarige jongen. Deze jongen reed met een auto, toebehoren de aan het destructiebedrijf te Schie dam, die geparkeerd stond in de Oos terstraat, weg, toen de chauffeur even een kop koffie gebruikte. Op de hoek JavalaanBosstraat raakte hy de macht over het stuur kwyt en botste tegen een hek van een villa, waar zich juist het jongetje bevond. Het kind werd tussen auto en hek bekneld en was op slag dood. GROOTSE PIET KÖHLER-HULDE LN CARRE Gisteravond is te Amsterdam op grootse wijze Piet Köhler's 60 jarig to neeljubileum gevierd. De jubilaris maakte eerst een zegé tocht door Am sterdams straten van zyn huis aan de Hemonystraat naar het Theater Carré waar de jubileumavond werd gehou den. Piet Kohier zat in een met twee schimmels bespannen koets, endePost- harmonie ging voorop. De voorstelling in Carré werd voor hem een triomf: Piet Kohier liet alle aanwezigen weer eens onbedaarlyk lachen. Er was voor hem een overwel digende huldiging voorbereid talryken spraken hem toe en Piet Kohier ont ving een stroom van geschenken. Plet Kohier wras zeer geroerd toen hy woor den van dank sprak voor deze grootse hulde. (Inffcz. Med.-adv.) Doof dat znurbranden op Uw maag met 'n paar Rennles. 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zyn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altyd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. „Regeren is vooruitzien" Om Leiden, een stad met ruim 90.000 ingezetenen en haar talrijke fabrieken en industrieën dag in, dag uit van water te voorzien, is geen sinecure en stelt aan de directie van de Lcidsche Duinwater Maatschappy en haar personeel hoge eisen. Men heeft het zich wellicht nooit gerealiseerd, doch officiële cyfers wijzen uit, dat In Leiden dagelijks gemiddeld per hoofd der bevolking 90 liter water wordt gebruikt. Uiteraard is In dit gemiddelde het waterverbruik der Leidse bedryven inbegrepen. In vergelyklng met de landeiyke cyfers (een gemiddelde van 150 en een maxi mum van 200 liter per dag) zyn deze 90 liters in Leiden „nog maar een klein plasje", om dan nog maar niet te spreken van de Verenigde Staten van Amerika, waar het waterverbruik varieert van 500 tot 1200 liter per dag per hoofd der bevolking Dagelijks verbruik 90 liter per hoofd der bevolking Terwyl de installaties der L.D.M. be rekend zyn op een capaciteit van 3 mil lioen kubieke meter water per jaar, heeft men met inspanning van alle krachten deze capaciteit weten op te voeren tot 4* millioen M3., een hoe veelheid, welke nog juist in de behoefte voorziet en zonder het treffen van by- zondere maatregelen niet meer opge voerd kan worden. Indachtig aan het woord: „Regeren is vooruitzien", bezint men zich reeds enige tyd in de kring van de L.D.M. op nieuwe voorzieningen, welke een te verwachten stygend water verbruik kunnen opvangen. NIEUWE INSTALLATIE ZOU IV2 MILLIOEN VRAGEN. Ofschoon de oplossing gevonden had kunnen worden in de bouw van een moderne filterinstallatie, waarvan de kosten op f.1 millioen geraamd wer den, heeft men hiervan met het oog op de tydsomstandigheden afgezien en gezocht naar een eenvoudiger en eco- nomlsoh meer verantwoorde oplossing. E11 zo is, na langdurig experimente ren, de directeur, dr ir P. C. Linden- fa ergh, er in geslaagd een nieuw systeem van „beluchting" uit te denken, waar door yzer, mangaanverbindingen en or ganische stoffen worden geoxideerd, door welk proces de filters belangrijk worden ontlast, hetgeen wel noodzake- lyk is met het oog op de reeds tot ab normale hoogte opgevoerde capaciteit. Inmiddels heeft dit vernuftige systeem, met de invoering waarvan ongeveer f. 30.000 was gemoeid, reeds byzonder Industrie is enorme slok-op Het waterverbruik komt voor een zeer groot gedeelte voor rekening van de industrie. Als illustratie dlene, dat één atoombomfabriek in Amerika, de fabriek te Hamford,' zoveel koelwater gebruikt, dat dit, omgeslagen over de gehele bevol king van de Ver. Staten, neerkomt op een verbruik van 300 liter per hoofd per dag. En er werken al heel wat van dergelijke fabrieken Weliswaar wordt dit water niet van een waterleiding betrokken, maar uit natuurlijke oronnen, dooh de enorme behoefte aan wa ter door de industrie wordt er door geïllustreerd. Wélk percentage van het leidingwater door de industrie afgenomen wordt is niet betrouw baar vast te stellen. Schatkistpositie enigszins verbeterd De verkorte balans van de Neder- landsche bank, opgemaakt per 23 Juu vertoont geen opzienbarende mutaties. Evenwel kan er uit worden opgemaakt dat de positie van de sohat-kist een kleinigheid is verbeterd. Terwyi verle- de week aan het Ruk nog een renteloos voorschot was verleend, van f. 14.434.-35, blijkt dit voorschot geheel i-e zUn af gelost, terwyl daartegenover weer een klein saldo is gekweekt, nl. van f. 2.619.218. Het rechtstreeks door de bank in disconto genomen schatkist papier, bleef echter onveranderd f. 260.000.000 en in dit opzicht geeft de situatie nog geen verbetering te zien. RECTIFICATIE GEWIJZIGDE BELASTINGEN. In ons blad van Vrijdag j.l. werd ge meld, dat klokken en horloges, voor zo ver zij thans aan het 15% tarief zijn onderworpen, eerst dan aan de ver hoogde heffing worden onderworpen (van 30%), indien de waarde van die goederen meer bedraagt dan 65 onder scheidenlijk 75 gulden. Dit moet zijn „65 I onderscheidenlijk 50 gulden". 1 gunstige resultaten opgeleverd. Om ech ter dit nieuwe beluchtingssysteem nog meer aan zyn doel te doen beantwoor den, is het noodzakelyk dat ook een verandering wordt aangebracht aan het filterspoelsysteem. Teneinde geen kostbare tyd met ex perimenteren verloren te laten gaan, is de heer Llndenbergh begin Mei naar de Ver. Staten getrokken om zich in dit land met een uitzonderlijk hoog water verbruik op de hoogte te stellen van de aldaar toegepaste fllterspoelsystemen. De heer Lindenbergh, die Maandag in ons land is teruggekeerd, vonden wy gisteren bereid om ons van zijn bevin dingen op de hoogte te stellen. Tydens zyn bezoek aan de U.S.A., welk land hy in alle richtingen heeft doorkruist, heeft hy niet minder dan ruim 25 wa terleidingbedrijven bezocht, waarby met- name zyn belangstelling uitging naar de in deze bedryven toegepaste fllter spoelsystemen, waarvan hy een uitvoe rige studie heeft gemaakt. Van het in enkele plaatsen met veel succes toegepaste systeem, dat hem voor Leiden zeer doelmatig voor kwam, heeft hij speciale studie ge maakt. Dikke dossiers, met tal van technische byzonderheden en teke ningen, gingen mee naar huis en zul len straks de basis vormën waarop dit systeem bij de L.D.M. zal worden aangewend. De heer Lindenbergh zeide ons, dat het in het voornemen ligt om eerst op één filter dit systeem toe te passen. In dien de verwachtingen niet teleurstellen zullen ook de overige 3 filters met dit systeem worden uitgerust. Indien zich geen onverwachte moeiiykheden voor doen, denkt men deze ombouw binnen het jaar voltooid te hebben, als gevolg waarvan dan een normale capaciteit van 5 millioen kubieke meter water per jaar gewaarborgd is, waardoor de wa tervoorziening weer voor vele jaren vei lig is gesteld. GEEN f. VA ÉÉN TON. MILLIOEN DOCH Ook de kosten by toepassing van dit systeem vallen enorm mee. Zou, zoals gemeld, een nieuwe filterinstal latie plm. VA millioen gulden vragen, thans verwacht de heer Lindenbergh, dat de uitgaven voor deze modernise ring beneden de f. 100.000 zullen blij ven, inbegrepen de reeds uitgegeven f. 30.000 voor de aanwending van het nieuwe beluchtingssysteem. (Ingez. Med.-advert.) BREESTRAATI46 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 AEIDE Lid Financiering^, Instituut BINNENLAND De West-Duitse commissie voor de invoer heeft toestemming verleend voor dc Invoer van kachelturf uit Nederland tot een bedrag van 125.000 dollar. De militaire attaché bij het Indo nesische Hoge Commisslarlaat te Den Haag. de heer Harjouo, ls voor het houden van besprekingen vandaag per vliegtuig naar Djakarta gevlogen. Het emlgrantenvllegtuig van de KLM naar Australië dat Maandagavond niet van Schiphol kon vertrekken, omdat men verwachtte in Karachi moeiiykheden te ondervinden ln verband met de precaire brandstofposltlc aldaar tengevolge van het Perzische olleconflict, ls gisteravond op gestegen. Op deze 50ste emlgTantenvlucht van de KLM naar Australië zal ondanks de moeiiykheden dezelfde route worden gevlogen. Onder de 904 passagiers van de ..Wil lem Ruys", die gistermiddag naar Indo nesië vertrok, bevonden zich 25 leden van de Nederlandse militaire missie ln Indo nesië. Een confectiefabriek ln de Nieuwe Kerkstraat 81 te Amsterdam ls 's morgens oo zeldzaam brutale wyze bestolen. Om streeks acht uur reed een bestelauto voor, waarin kartonnen dozen met o a. heren- costuums en regenjassen uit de fabrlpk werden Ingeladen Niemand heeft teen enige achterdocht gekoesterd, omdat het een volkomen normale gebeurtenis leek op dat uur. De goederen vertegenwoordigden een waarde van niet minder dan f. 30.000. BIJ K.B. ls Schout bij nacht A. de Booy met Ingang van 1 Augustus 1951 tydelijk bevorderd tot vlce-admlraal. De Haagse recherche arresteerde gis ternacht een 20-Jarige Hagenaar, die ver dacht wordt van heling van het gouden armbandhorloge, dat na de moord op de 69-jarige M. Oskam door de twee Jeugdige moordenaars van hun slachtoffer werd gestolen. De man ls ln verzekerde bewaring gesteld. De gemeente Den Haag heeft gister avond ten stadhulze een ontvangst gegeven aan de docenten en toehoorders van de Academie voor Internationaal Recht, waar bij vele officiële autoriteiten aanwezig waren. Tussen Soestdulnen en Amersfoort zijn vanmorgen om halfzeven de laatste vflf wagons van een goederentrein afge broken en ontspoord. Het baanvak Amers foortSoestdulnen is hierdoor gestremd. Er kwamen geen persooniyke ongelukken voor. Joao Cafe Fllho, de vice-president van Brazilië, ls gisteren uit Rlo de Janeiro vertrokken voor een nlet-offlcleel bezoek aan Europa, waar hij tevens zijn vacantie zal doorbrengen. Hy zal o.a. ons land be zoeken. Door de politie te Assen ls aange houden een 62-Jarlge boekhouder, ver dacht van verduistering van geldeD ln dienstbetrekking. Hij was reeds 15 Jaar werkzaam by zyn patroon, doch gedurende dc laatste Jaren zou hij zich aan Knoeierij ln de boeken schuldig hebben gemaakt De man zou zich een belangryk bedrag hebben toegeëigend. Vast staat, dat het verduisterde bedrag ln de duizenden gul dens loopt. De verdachte ls ln het Huls van Bewaring Ingesloten. Maandag ls te Scheveningen het lyk aangespoeld van een 19-jarige stu dent uit Overschle. In de middaguren van 19 Juli j.l. raakte hy by het baden in zee onder Kykduin in moeilijkheden en verdronk. BUITENLAND Een Llncoln-bommenwerper van de R.A.F. de „Arles" ls na een nonstopvlucht van 6700 K.M. over de Noordpool te Fair banks In Alaska aangekomen. Het toestel was gisterochtend vroeg van IJsland ver trokken. De afstand ls afgelegd ln 18 uur en 5 minuten. De onderstaatssecretaris voor Zuld- Aziatlsche zaken George McGhee heeft ln de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden meegedeeld, dat de regering een program heeft uitgewerkt voor hulp aan India, Pakistan, Ceylon. Afghanistan en Nepal tot een totaalbedrag van tachtig millioen dollar. Volgens Robert Allen van de New York Post heeft de Amerikaanse marine een radiografisch bestuurbaar projectiel „geperfectlonneerd", dat een afstand van bijna 6000 km kan afleggen en van een atoomlading kan worden voorzien. Gisteren ls te Parys het internatio naal advent-Jeugdcongres geopend. Ruim 5000 gedelegeerden uit verschillende lan den zijn daar samengekomen De Neder- landse advent-Jeugd heeft 300 afgevaardig den gezonden. Birma zal de levering van vliegtuig- benzine aan Internationale luchtvaart- maatschappyen met Ingang van heden met 62% verminderen ln verband met het door de Perzische oliecrisis veroorzaakte tekort. De beperking geldt voor 14 dagen. De Britse commissaris voor Hamburg heeft de (neo-nazlstlsche) „Relchszeltung voor drie maanden verboden, wegens In breuk op de geallieerde wet op de velllg- held en het aanzien van de geallieerde strijdkrachten". Examens Middenstandsdiploma Voor het alhier afgenomen examen ter verkrijging van het Middenstandsdiplo ma zyn geslaagd: J. J. v. Dyk, Leiden; A. J. Dyssel- bloem, Voorhout; G. J. Dysselbloem, Voorhout; A. v. Egmond. Leiden; G. v. Egmond, Rijnsburg; H. J. v. Egmond, Alphen a. d. Ryu; J. D. v. Egmond, Zoe- terwoude; J. v. Egmond, Alphen a. d. Ryn; J. J. v. Egmond. Rynsburg; P. v. Egmond, Leiden; J. Eradus, Leiden; J. Eringa, Oegstgeest; A. Faas, Haarlem mermeer; W. L. C. de Teyter, Warmond; B. v. Frank—Lievendag. Leiden; A. J. v. d. Geest, Sassenheim; J. H. v. d. Geest. Rypwetering; A. L. van Geet, Voorschoten. J. v. Gent, Hazerswoude, P. A. Gerlaoh, Sassenheim; H. Geugjes, Leiden; D. Goudkuil, Alphen a. d. Ryn; J. de Graaf, Alphen a. d. Ryn; S. de Graaf. Leiden; S. J. de Graaf, Leimui- den; J. Groenendyk, Alphen a. d. Ryn; N. Groenewoud, Nieuw-Vennep; C. Th de Groot, Leiden; H. C. de Groot, Zeven hoven; J. E. de Groot, Leiden; P. C. Grundeken, Voorschoten; J. v. d. Gug- ten, Rijnsburg; W. v. d. Gugten. Ryns burg; H. C. v. d. Haak, Katwyk a. Zee; A. H. de Haan, Oegstgeest; L. Ch. de Haas, Oud-Ade; J. D. Haasnoot, Leiden; A. J. M. v. Haasteren, Oegstgeest; H. Hartog, Oegstgeest; B. E. Haverkamp. Alphen a. d. Ryn; C. J. Heemskerk, Noordwykerhout; N. Th. Heemskerk, Roelof arendsveen; P. Helmus, Lisse; C. C. van Hemessen. Alphen a. d. Ryn; Z. Hemsbergen, Alphen a. d. Ryn; M. C. Hendriksen, Leiden; J. J. H. Hilders, Leiderdorp; I. J. M. Hogenboom, Roe lof arendsveen; J. M. Hoogenboom. Ryp- wetering; C. Hoogendoorn. Nieuwveen; D. Hoogendoorn. Ter-Aar; N. Hoogen- genboom, Leidschendam; P. c. Hoogen boom, Wassenaar; N. Th. M. Hooger- vorst, Ter-Aar; C. A. P, Hoogeveen, Ter Aar; J. Hoogland, Haarlem; L. Hoog straten, Oegstgeest; K, v. d. Hora, Kat wyk a. Zee: H. v. d. Horst, Katwyk a. d. Ryn; F. Hulsbos, Zoeterwoude; G. Hulsbos, Zoeterwoude; A. J. v. d. Jagt. Langeraar: A. M. Jansen, Alphen a. d. Ryn; J. C. N. Jansen, Leiden; Th. M. Jansen, Leiden; W. Jesse, Voorschoten: C. M. Jeuster. Leiden; A. G. de Jong, Ter-Aar; A. de Jong, Leidschendam; J. de Jong, Zoeterwoude; M. G. de Jong. Katwyk a. Zee; B. Jongman, Leiden; J. Jonk, Leiden; A. I. Juffermans. Leiden; W. v. Kampenhout-, Leiden; W. Kat. Nieuwkoop; A. j. Kempers, Amsterdam. Aanvulling raadsagenda GELDLENING AD F. 600.000. Op grond van het besluit tot het ty- delyke opnemen van kasgelden gedu rende het jaar 1950 werd op 6 Maart 1950 met de Regeringscommissaris voor het Radiowezen te Hilversum een kas geldlening aangegaan groot f. 600.000 voor de duur van één jaar tegen een rente van l3/4%- De geldgever is bereid gevonden deze lening te verlengen voor de duur van drie jaren tegen een rente van 2Y\% per jaar, halfjaariyks te vol doen. Zowel de gemeente als de geldge ver hebben het recht de lening per kwartaal op te zeggen. Maakt de geldge ver van dit reoht gebruik, dan wordt de rente teruggebraoht tot het percentage, dat op het tydstip van aflossing geldt voor de werkeiyke looptyd der lening. Leners schrijven HET SPOORWEGONGELUK TE GOUDA. Het tragische ongeluk te Gouda, waarby veler vacantievreugd zo wreed verstoord werd, geeft my aanleiding tot de volgende opmerking. Als door de N.S. verklaard wordt, dat het hier een „normale" wijze van kop pelen van treinstellen betrof, dan wordt hier (doelbewust?) een onjuiste voor stelling van zaken gegeven. Uit zeer toe te juichen veiligheids overwegingen wordt bij de N.S. altijd rekening gehouden met het doorrijden of doorgiyden van stoppende treinen, hetgeen men o.a. dagelijks op het sta tion Leiden kan zien als de trein uit Den Haag binnenloopt. Dan wordt n.l. altyd de overweg op dat station, juist voor deze mogeliikhe'd. gesloten. Zo ls het te Gouda gebruikeiyk, dat de trein uit Rotterdam, welke het eerst binnen loopt achteraan het perron wordt vast gehouden. De er achter komende trein uit Den Haag wordt dan over een ne- venspoor langs de stilstaande trein uit Rotterdam geleid en over een kruls- wissel langs de voorste helft van het zelfde perron geplaatst. De Rotterdamse trein ti-ekt dan heel, heel langzaam op en sluit aan on het Haagse deel. Een zeer toe te juichen veiligheidsmaatregel, welke hier echter verwaarloosd schynt te zijn en waarop de wagenvoerder mo gelijkerwijs gerekend heeft. Ware de ge- bruikelyke gang van Laken .jevolgd, dit verschrikkeiyke ongeval met alle daar aan verbonden ellende ware voorkomen geworden. Belangstellende. Z.K.H. Prins Bernhard heeft, ver gezeld van de prinsessen Beatrix a Irene, gisteren een bezoek gebracht aan de ..Pleasure gardens" op kt tentoonstellingsterrein vai het Fes tival of Britain. De hoge gasten werden hier rondgeleid door de directeur van de ..Gardens", de heer H. Leslie Joseph. De foto toont het gezelschap tijdens de rondgang. (Incez. Med.-adv.) BOUW MONUMENTALE LANTAARN STADHUISPLEIN. In 1945 werd door het bestuur der 3 Octobervereniging het initiatief geno men t-ot het byeenbrengen van gelden, ten einde deze te bestemmen voor de voltooiing van énig onderdeel van het Stadhuis; ook van andere zijde werden gelden aan de gemeente geschonken. Met de gekweekte rente is een bedrag van f. 7962,75 thans beschikbaar. Werd aanvankelijk gedaoht aan da vervanging van het tijdens de bezetting verloren gegane stadhuiscarillon, nu ge bleken is. dat de kosten van herstel van het carillon volledig door het Rijk wor den vergoed, kunnen de bijeengebrachte gelden voor een ander doel worden ?e' bruikt. Met het bestuur der 3 October vereniging ls overleg gepleegd omtrent de definitieve bestemming der gelden. Het bestuur heeft er zich mede verenigd, dat het geschonken bedrag Wordt aan gewend voor de oprichting van de mo numentale lantaarn, welke de architect van het Stadhuis, de heer C. J. Blaau*. heeft ontworpen aan het einde van de keermuur van het Stadhuisplein. De» lantaarn zal worden opgericht als een herinnering aan de bouwmeester; door het aanbrengen van pen gedenkplaats op het voetstuk van de lantaarn zal zijn gedachtenis blijvend worden geëerd. De aan de plaatsing van de lantaarn verbonden kosten zullen naar raming pl.m. f.7950 bedragen. JAARWEDDE DER WETHOUDERS By sohryven d.d. 19/26 Juni 1951 delen Ged. Staten mede, dat de minister van Binnenlandse Zaken bereid is de K°' ninklijke goedkeuring te bevorderen van hun besluiten, waarbij de bezoldiging van de wethouders op het voetspoor van de voor het overheidspersoneel troffen maatregelen wordt verhoogd. Aangezien de salarissen en lonen m« ingang' van 16 Maart 1951 met 5% i®8 een maximum van f.200 per jaar) wer den verhoogd, is er naar mening v*3 de burgemeester alle aanleiding te kj vorderen, dat deze maatregel ook op o< wedde van de wethouders van deze gt* meente wordt toegepast. JAARWEDDE SECRETARIS EN ONTVANGER. B. en W. stellen voor aan Ged. State3 naar aanleiding van hun schrijven ®r de te delen, dat de Raad zich met o- by schryven toegezonden ontwerp-^ sluiten tot toekenning van de 5% sa» risverhogingen, ingaande resp. 1 1950 en 1 September 1950. aan de cretarissen en ontvangers van de P" meenten in Zuid-Holland, voor zo"? de gemeente Leiden betreft, kan v® enigen. Bij de Rijksdienst voor het 0U heidkundig Bodemonderzoek te Amer» foort zyn als wetenschappelijk con*' pondent voor het kustgebied van Nooi" en Zuid-Holland aangesteld de heren J. Wieland Los te Haarlem en drs Verhagen te Leiden. De aanstelling geschied in verband met de archaeoWe sche onderzoekingen van de holoc^- kuststreek van ons land. Onze stadgenoot, de heer E. J. v*jj Cortenberghe. slaagde voor het e*a® belastingconsulent."afgenomen door3 Ned. College voor Belastingconsulent te Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2