Koning Abdoellah van Jordanië vermoord Tweede zoon benoemd tot regent Moordenaar ter plaatse neergeschoten WEERBERICHT Uitnodigingen voor de Japanse vredesconferentie Besprekingen van prof. Soepomo in ons land 90ste Jaargang ZATERDAG 21 JULI 1951 00 No. 27359 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN iU VUUK LUiUILIN H1N U1V f. 5,15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Koning Abdoellah van Jordanië is. zoals wy gisteren nog in een deel van onze oplage konden melden, gisteren omstreeks twaalf uur in Oud-Jeruzalem doodgeschoten. Hij stond op het punt de Omar-moskee binnen te treden voor zijn Vrijdagsgebed, toen de aanvaller, die zich achter de deuren van de hoofdingang verdekt had opgesteld, op hem schoot. Volgens een officieel Jordaans communiqué werd de koning onmiddellijk gedood. Zijn lijfwacht schoot de aanvaller ter plaatse neer. De tweede zoon, prins Naif, is on middellijk tot regent benoemd en in het land is de noodtoestand afgekon digd. In Amman is een algeheel uit gaansverbod uitgevaardigd. Ook in Je ruzalem en omstreken is de noodtoe stand afgekondigd. Volgens de Jordaan se radio voelt de oudste zoon, Emir Talal. zich „niet wel" en bevindt zich voor medische behandeling in het bui tenland. A.F.P. meldt, dat alle verkeer tussen Oud- en Niemv-Jeruzalem stilgelegd is evenals het telefoonverkeer- De eerste berichten veroorzaakten in de Libanese hoofdstad, Beiroet, een paniekstemming. De winkels sloten hun deuren en er werden demonstraties en schietpartijen pemeld. Wijlen Koning Abdoellah Volgens te Londen ontvangen berichten I uit Amman heet de aanvaller Moestafa Sjoekri Asjsjoe, een kleermaker, die in de oude stad van Jeruzalem woont. In de Arabisch-Israëlische oorlog behoorde hij tot een „dynamietploeg" van de on geregelde Arabische strijdkrachten. Hij zou in dienst staan van de ex-Moefti van Jeruzalem, die aanspraken doet gelden op de heerschappij over het na de Israëlisch-Arabische oorlog door Abdoellah geannexeerde Palestijnse ge bied. De begrafenis is vastgesteld op as. Maandag. Het stoffelijk overschot van de koning zal bijgezet worden in het mausoleum van Abdoellah in Amman, dat zich in de nabijheid van het paleis bevindt. Na ae aanslag gelastte radlo-Jeruza- lem, het officiële station van Amman, alle programma's af en zond voorlezin gen uit de Koran uit. Er is een officiële rouwperiode van drie maanden afge kondigd. Koning Abdoellah, die de leeftijd van 69 jaar heeft bereikt, behoorde tot ce ..afstammelingen van de profeet". Hij was overtuigd Moslim en was een van l de meest op de voorgrond ireuerde heerschers in het Midden-Oosten. In ce periode 1914—1918 gaf hij de stcor. tot de opstand tegen de Turkse over heersing en hij streed aan de zijde van .Lawrence de Arabier". Hij vestigde in Amman zrijn hoofdkwartier en deze - stad werd later de hoofdstad van zijn land. dat onder Britse protectie werd geplaatst. In 1950 verdubbelde hij het grondgebied van zijn kleine rijk door °e anexatie van een deel van Palestina. netgeen zijn tegenstanders nog meer i tegen hem innam. Onder Abdoellah is het Arabische legioen tot stand gekomen, dat volgens ®ntse methoden is opgeleid en tot de modernste strijdkrachten van het Mid- f-Oosten gerekend kan worden, aldus Zjjn rivalen vreesden zi.in plan voor «m ..Groot Syrië", waarin Syrië, de n!~?non' Palestina en Jordanië opge- nomen zouden worden. buitenlandse reacties. In Israëlische officiële kringen werd I AK-j n,\eliw£ van de moord op koning oaoellah met grote ontsteltenis ont- ngen Men schijnt in deze kringen a„iJ?eni.n=. te zijn toegedaan, dat „de a $5 e$k denkende leidende figuur, een f Arabische Liga. waarmede over- ^ptemming mogelijk zou zijn geweest, o'AfLWeg is geruimd. Men rekent in kringen algemeen op vérstrekken- Zonnig en vrij warm Drn^^vVerWac^ morgenavond: 7f>nn?rg' KoV.de nacht. Morgen overdag anrforf ?n vrÜ warm weer. Zwakke ver- I -«aerlijke wind. (Opgemaakt te 10 u.) 22 juli Zon op: 4.45 uur; onder. 2o.46 uur. op: 22 25 uur! onder :9.31 uur. '«.Katwijk te 5.38 uur (23/7 te 6.20 en 18.47 uur). Dit de gevolgen van de moord. Het Israëli sche kernkabinet zal tijdens het week einde bijeen komen ter bespreking van de ontstane situatie. In diplomatieke kringen te Tel Aviv neemt men terug houdendheid in acht en wH men voor lopig geen commentaar geven op even tuele gevolgen van het vermoorden van de Jordaanse vorst. Dr Ralph Bunche, de voormalige be middelaar der Verenigde Naties, zeide om.: „Ik ben diep geschokt door het nieuws van de moord. Ik kende de ko ning goed en ik achtte hem hoog. Dit is een nieuwe dramatische episode in de geschiedenis van het Nabije en Mid den-Oosten". Deskundigen in Washington achten de verwikkelingen, welke kunnen ont staan door het in een week tijds ver moorden van twee vooraanstaande staatslieden van het Midden-Oosten, zeer ernstig. Hierdoor is opnieuw ge bleken hoe onstabiel de toestanden zijn in dit gebied, dat voor de verdedigings plannen der Westerse mogendheden van groot belang Is. Genoemde deskundigen vrezen, dat de moord op koning Abdoellah van Jor danië een aantal andere „kruitvaten" ln het Midden-Oosten tot ontploffing zal kunnen brengen. De persoonlijk heid van de vermoorde vorst werd door autoriteiten, die hem kenden, als een stabiliserende factor in dit gebied beschouwd. Uit Parijs wordt gemeld dat de voor malige Jordaanse minister van lands verdediging. Fawzi Moelkl Pasja, die een zeer goede mend van wijlén koning Abdoellah was, o m. verklaarde, dat de moord verschrikkelijke gevolgen" zal hebben, In Jordaanse kringen te Parijs ver wacht men, dat thans in Jordanië een overeenkomstige toestand zal ontstaan als in Irak, en dat prins Naif als re gent zal optreden totdat de zoon van Emir Talal, de veertienjarige prins Hoessein, de troon zal kunnen bestijgen. Het Arabische Legioen voert in Jor danië en Oostelijk Palestina uitgebreide nasporingen naar extremisten, naar men meent Syrische nationalisten, uit. Syrische nationalisten worden verant woordelijk geacht voor het vermoorden van de voormalige Libanese premier Riad el Soib. ernstige bezorgdheid in londen Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: In Londen wordt gevreesd. dat het revolverschot in Jeruzalem voor Jorda nië misschien dezelfde vérstrekkende ge volgen zal hebben als het revolverschot, dat minder dan vijf maanden geleden de situatie in Iran radicaal wijzigde. Door de moord op koning Abdoellah is voor de Engelse de crisis in het Midden Oosten aanzienlijk verscherpt. De Brit se belangen in dit gebied verkeren thans in nog gro'er gevaar dan reeds het ge val was door de gebeurtenissen in Per- zië en Egypte. In koning Abdoellah verliest Engeland zfjn enige werkelijke vriend in het Mid den-Oosten. Op hem konden de Engel sen onder alle omstandigheden rekenen. In de donkerste dagen van de oorlog tegen Hitier verklaarde Abdoellah open lijk, dat hij zou staan of vallen met En geland. Zijn beroemde Arabische legioen, aan gevoerd door de beroemde Engelse com mandant Olubb Pasja, die tot op heden konings vertrouweling was. en hem bij na steeds op reis vergezelde, vormde een garantie voor de stabiliteit en veiligheid in het Midden-Oosten. Met dit leger streed Abdoellah. toen nog Emir, tegen de vertegenwoordigers van Vichy in Syrië. Abdoellah werd beloond met het En gels-Frans Jordanlsch verdrag, waarbij hij tot koning van een onafhankelijk land werd uitgeroepen. In financieel en militair opzicht bleef Abdoellah echter afhankelijk van Engeland. Abdoellah nam. ook tegenover zijn re latie met de heerser van Irak. in het Arabische gebied, een centrale positie in. Door zijn nauw sannengaan met Enge land. haalde hij de haat van zijn rivalen op de hals. Hij werd uit de kringen van zijn tegenstanders ook scherp becriti- seerd jegens zijn verzoenende politiek jegens Israël, waarbij hij de steun van zijn eerste minister had. Het is niet bekend of de moord de daad is van een individueel terrorist, of dat er van een complo^ sprake is. Abdoellah. die een grote kennis van de Arabische literatuur bezat, en zelf ook dichter was. deed alles om de Ara bische levensgewoonten in zijn land te bevorderen. De grootste zorg, welke Londen in verband met de moord op Abdoellah ver vult. Is de kwestie van zijn opvolging, aangezien er niemand is van Abdoel- lah's kaliber. Ook is men hier niet blind voor het feit, dat in het Mid den-Oosten de plotselinge dood van een premier Samir Pasja el Rifai die het volledige vertrouwen van Engeland be zit, het Arabische Legioen onder con trole heeft. Men acht het. niet uitgesloten, dat het probleem zal worden opgelost door een eventuele fusie van Irak en Jordanië met de 16-jarige koning Feisal een achterneefje van Abdoellah, die op het ogenblik in Harrow op school gaat als hoofd van de nieuwe staat Een andere ontwikkeling die men ziet als gevolg van Abdoellah's dood, is Jor- danië's overgang van een autocratisch bestuurd land naar een parlementaire democratie, waartoe Abdoellah onlangs stappen had ondernomen, zal worden overhaast. Het zou zeer snel in zijn werk moe ten gaan omdat dit de enige manier zou zijn de leemte, ontstaan door het ver dwijnen van Abdoellah, te vullen. Abdoellah's moordenaar behoorde tot een ondergrondse sabotage-groep, welke de heilige oorlog propageerde. Deze or ganisatie vocht tegen de Joden in Pa lestina en wordt aangevoerd door een broeder van de ex-Moefii, die zich waar schijnlijk in Syrië ophoudt. De gebeurtenissen in Jordanië zullen ongetwijfeld de verkiezingen in Israël beïnvloeden, waar men als reactie op de moord een zo sterk mogelijke regering zal wensen te zien, zodat een grote meer derheid voor de Maoai, Ben goerions partij, verwacht, wordt Waarschijnlijk zal Egypte, nog meer dan tot nu toe. zich verzetten tegen een volkomen vrede tussen de Arabische landen en Israel. truman en acheson be tuigen deelneming. In een boodschap aan prins Talal, zoon vap koning Abdoellah van Jorda nië heeft president Truman de ver moorde vorst als „een van de grootste figuren in de geschiedenis van de Ara bische volken" geschetst. D? Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken. Dean Acheson h°eft van zijn deelneming doen blijken in een bood schap aan de Jordaanse eerste minister SamiraPasja Rifai. Op 4 September te San Francisco Engeland en de V. S. hebben Vrijdag de landen, die deel hebben genomen aan de strijd in het Verre Oosten met uitzondering van China uitgenodigd de conferentie over het voorgestelde Ja panse vredesverdrag op 4 September te San Francisco bij te wonen, aldus is in een door het Britse Ministerie van Bui tenlandse Zaken uitgegeven commu niqué medegedeeld. De Britse en Amerikaanse regeringen, aldus het communiqué, hebben de be trokken regeringen afdrukken van het ontwerp-verdrag aangeboden, tezamen met afdrukken van twee verklaringen van Japan en een protocol. Aan Japan zelf is de beslissing over gelaten welke Chinese regering het wil uitnodigen om het verdrag te onder tekenen. Dè Britse en Amerikaanse ambassa deurs te Moskou hebben Vrijdag nota's overhandigd aan de Sovjetrussische on derminister van Buitenlandse Zaken Andrej Gromyko. Deze bevatten de uit nodiging tot deelneming aan de confe rentie te San Francisco. De tekst van het aan de verschillende régèxingen aangaboden ontwerp-verdrag bevatte enige kleine wijzigingen ten op zichte van het ontwerp, dat op 11 Juli door Engeland en de V, S. werd uitge geven. Een herziene versie van het ontwerp verdrag zal 13 Augustus in omloop worden gebracht. In het communiqué wordt verklaard, dat het ontwerp-verdrag en de daaraan verbonden verklaringen de standpunten der verschillende landen (die oorlog hebben gevoerd) „in zich verenigen en met elkaar in overeenstemming bren gen voor zover dit practisch mogelijk is". Met- Japan zou op deze wijze een rechtvaardige en duurzame vrede geslo ten worden. President Truman heeft Dean Ache son, de minister van Buitenlandse Za ken, John Foster Dulles, de voornaam ste ontwerper van het vredesverdrag en de senatoren Connally en Wiley met de leiding van de delegatie voor de confe rentie belast. frankrijk en het ontwerpverdrag. Frankrijk heeft de V. S. medegedeeld, dat het er op staat, dat de verbonden staten van Indo-China Vietnam, Cam- bodsja en Laos vertegenwoordigd zijn op de conferentie te San Francisco over het Japanse vredesverdrag en uit genodigd zullen worden om het verdrag te ondertekenen. Het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken had er in toegestemd, dat genoemde staten zouden behoren tot de landen aan welke het ontwerp Vrijdag officieel werd over handigd. Verder had Frankrijk ook om opheldering gevraagd over de toekomst Projecten Borgstellingsfonds Landbouw De Amerikaanse autoriteiten hebben enige tijd geleden toestemming verleend tot beschikbaarstelling van f25 millioen uit de tegenwaarderekening van de Marshall-hulp ten behoeve van de in stelling van een Borgstellingsfonds voor de Landbouw. De inwerkingtreding van dit fonds kan binnenkort worden ver wacht. Het Borgstellingsfonds zal zelf geen subsidie noch credieten verlenen. Het beoogt uitsluitend het verlenen van borgstelling voor credieten, die zijn be doeld voor de financiering van objec ten, welke de verhoging van de produc tiviteit en rentabiliteit in land- en tuin bouw bevorderen. De borgstelling zal niet meer dan 50ró omvatten van het bedrag, dat voor de uitvoering van het project noodzakelijk is. Voor de akker- en weidebouw is een groot aantal projecten vastgesteld, die voor het verlenen van borgstelling in aanmerking komen, o.m. de bouw of verbetering van stalruimte, varkens- en kippenhokken, bcwaarruimte voor oogstproducten en gierkelders, de bouw van silo's en aankopen van meststoffen en zaden voor de uitvoe ring van een intensiveringsplan voor het landbouwbedrijf. De credietaanvragen zullen, zodra het tijdstip hiervoor bekend is gemaakt, bij de plaatselijke Boerenleenbanken moe ten worden ingediend. De aanvragen tot verlening van borg stelling zullen door een reeds ingestelde adviescommissie rechtstreeks in behan deling worden genomen. van de geallieerde commissie voor het Verre Oosten, die volgens de overeen komst van Moskou van 1945 slechts ont bonden kan worden na goedkeuring van haar leden. Op economisch gebied wenst Frankrijk, dat de clausule van meest- begunstigde natie deel zal uitmaken van een algemene regeling van Japans economische betrekkingen met Frank rijk cn de Franse Unie. Naar in Parijs vernomen wordt, stemt het ontwerp verdrag in het algemeen gesproken overeen met de Franse inzichten. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Vrijdag ver klaard, dat het Franse verzoek om de Indochincse staten voor de conferentie van San Francisco uit te nodigen in overweging was. Van betrouwbare zijde verluidt, dat de V. S. gaarne de Indochinese staten zouden uitnodigen, doch anderzijds ze kere Aziatische landen, die tegen hun deelneming bezwaar zouden kunnen maken, niet voor het hoofd wil stoten. De meeste landen van Zuid-Oost-Azië hebben de drie staten van de Franse Unie niet erkend. In Teheran kwam het tot een bot sing tussen communisten, die de-1 monstreerden tegen de aanwezig heid van Averell Harriman en anti communisten behorende tot de partij van Dr Baghai. De politie greep in en werkte o.a. met traangasbommen om de demonstranten uiteen te drijven. De foto geeft een overzicht van de ongeregeldheden. 300 canadese radartoestellen naar europa. Te Ottawa is bekend gemaakt, dat Canada 300 Radartoestellen voor het opsporen van vliegtuigen of geleide pro jectielen naar zes Europese landen zal vorst vaak extremistische regeringen aan i zenden, de macht brengt. Da toestellen zullen in 1952 kosteloos Overigens gelooft men in politieke worden gelegerd aan België. Engeland kringen in Londen, dat er geen reden Nederland, Noorwegen. Denemarken en bestaat voor een plotselinge chaos In Italië. Met de productie ervan is men QUTtlvn uco(,aai "UUi lcü l Jiduo Hi 4(,an(,. uu j •"nnier bestaat uit tien pagina's Jordanië, aangezien de tegenwoordige reeds begonnen. Contact ter vervanging Uniestatuut Prof. Mr. Dr. R. Soepomo zal spoe dig, vergezeld van een aantal deskun digen. als speciaal Indonesisch afge vaardigde naar Nederland vertrekken. Hq 711 tot taak hebben met de Neder landse regering en met Nederlandse politieke kringen informeel contact op te nemen inzake de wijze, waarop het Uniestatuut zo spoedig mogelgk kan worden vervangen door een nor maal internationaal verdrag. Dit werd gisteren na afloop van de kabinetszitting te Djakarta, waarin de verhouding Indonesie-Nederland werd besproken, door de Indonesisce Minister van Voorlichting, A. Mononoetoe, mede gedeeld. De kabinetszitting werd bijge woond door de vice-president, Drs, Moh Hatta, de chef-staf van de Indonesische strijdkrachten, kolonel Simatoepang. en een aantal deskundigen op financleel- economisch gebied. „De Indonesische regereing blijft het standpunt handhaven, zoals dit was vastgelegd in de regeringsverklaring", aldus Mononoetoe, die de nadruk legde op het informele karakter van deze missie, doch die er aan toevoegde, dat de Indonesische regering na ontvangst van inlichtingen van prof. Soepomo ze ker het Parlement zal inschakelen. „Het Uniestatuut zal zeker geannu leerd worden. De andere overeenkom sten zullen ln beschouwing worden ge nomen op basis van hei nationaal belang" aldus de minister. Was de wereld wijs.... Over het algemeen kan men niet zeg gen. dat er veel schot zit in de grote kwesties, die de wereld verdeeld houden. De besprekingen over een wapenstil stand in Korea dreigen mis te lopen op de eis der Noordelijken, dat de vreemde troepen Korea moeten verlaten. Waar van echter, Dean Acheson heeft het nog pas gezegd, geen sprake kan zijn voor en aleer een volledige oplossing is ge* vonden voor het conflict. Washington wil zich onder geen voor* waarden in slaap laten wiegen door hei vredesgeluid, dat Moskou met onver moeibare hardnekkigheid blijft propa geren. Amerika heeft te veel leergeld betaald in het jongste verleden om nog maals in de Russische strik te vallen. De vrije wereld mag daarover blijd schap tonen, want uit andere landen klinken andere klanken. Daar heeft men blijkbaar nog niet ingezien, dat niets zo gevaarlijk is als te luisteren naar het zoet gefluit van de Russische vogelaar, die in wezen niet afwijkt van het door hem uitgestippelde plan: de communi- sering van de wereld, al is hij, wanneer de omstandigheden daartoe dwingen, bereid schijnbaar te wijken. Het kan. niet genoeg worden beklemtoond, dat alleen voor maoht het Kremlin zal wij ken, Voor niets anders! En daarom is het zo gevaarlijk, dat in vele landen aarzeling merkbaar wordt over de vraag, of wel zo rigoureus op de ingeslagen weg moet worden voortgegaan. Daaruit spreekt een zeker defaitisme, dat Mos kou in de kaart speelt! Zeer te betreuren is juist in dit ver band, dat Frankrijk nog steeds geen be wijs levert, de ernst van deze tijden volkomen te begrijpen. Vele Franse lei ders dromen van een herstel van de oude Franse positie: te zijn het mach tigste land van het Europese vasteland, maar zij willen daarvoor het eerst no dige offer, dat van eendrachtig samen gaan, niet brengen. Het is al verdeeld heid, wat de klok in Frankrijk slaat en zelfs het algemeen erkende inzicht, dat juist nu het land als het ware roept om een krachtige en eensgezinde regering, schijnt geen verbetering te kunnen brengen. De wereld staat voor de grootste be slissingen, maar Frankrijk blijft volgen de oude lijn van geharrewar tussen de politieke partijen, alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Het is wel een droef verschijnsel van onmacht en kortzich tigheid, dat een naargeestig beeld drukt op het Franse gevoel voor democratie. Toen premier Queuille er het bijltje bij neerlegde, werd aan Maurice Petsche de opdracht gegeven, een kabinet te vormen, doch hij moest deze opdracht teruggeven, omdat hij stuitte op te grote tegenstrijdigheden tussen de partijen, die aangewezen zijn om een regering te vormen. Sohuman weigerde direct en nu tracht René Mayer een ministerie te vormen, maar ook zijn kansen staan slecht En toch roepen de omstandigheden in Frankrijk om een regering, die kaar spreken voor de Franse natie en haai' belangen met hand en tand kan ver dedigen. Daar zijn de kwesties van de herbe wapening van Duitsland, de conferentie over de organisatie van een verdedi gingscombinatie voor geheel Afrika, het Amerikaans-Spaanse bilaterale ver drag, om maar de voornaamste punten te noemen, die direct aan de orde van de dag zijn en Frankrijk zit zonder regering. Inwendige aangelegenheden, zeker niet zonder belang, maar toch. klein in verhouding tot de wereldvraag stukken, houden de partijen geschei denZij kunnen zich blijkbaar niet opwerken tot het inzicht, dat het land boven alles gaat. En dat Frankrijk durf t spreken van handhaving van de ware democratische beginselen Ook de strijd om de Perzische olie vertoont, trots de bemoeienis van de Amerikaanse afgezant, Harriman, geen kansen op een compromis. Hoewel Tru- mans afgezant uiterlijk welwillend wordt ontvangen, is de regering van. Mossadeq even halsstarrig als tevoren. Perzië blijft doorhollen op de door de nationalisten gekozen weg. Tot eigen verderf! Daarnevens hebben de conflicten rondom Kasjmir, over de vrijheid van scheepvaart door het Suez-kanaal met de daaraan verbonden botsingen tussen Engeland en Egypte, tussen Israël en het land der pharao's. eerder aan scherpte gewonnen dan verloren, ten ge volge waarvan het algemeen beeld van de tegenstellingen op onze wereld ver somberd blijft. En daarbij komt nu nog de moord op koning Abdoellah van Jordanië, waar door de onrust in het midden-Oosten ongetwijfeld zal toenemen, al is nog niet te overzien, welke invloed deze af schuwelijke daad ten slotte zal oefenen. Ach, was de wereld wijs. Geen auto's uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn De Oostduitse regering heeft gisteren alle O.-Duitse en OostberUjnse motor voertuigen verboden de Westelijke sec toren van Berlijn binnen te gaan. Een desbetreffend decreet,getekend door de Oostduitse minister van binnenlandse zaken, dr Karl Steinhoff, geldt ook voor Motorfietsen. Tien dagen geleden heeft de Oostduit se premieji. Otto Grotewohl een nieuwe spoorlijn geopend, waardoor het Oost- duites spoorwegverkeer om West-Ber lijn wordt geleid. Grotewohl verklaarde daarbij, dat de nieuwe spoorlijn „een slag was tegen de bedoelingen van Amerikaanse saboteurs om onze econo mie te verlammen". Tot dusver konden alle motorvoertui gen uit Oost-Duitsland en Oost-Berlijn vrij door de Westelijke sectoren passe ren. Bij het binnengaan van West-Ber lijn moesten zij evenwel gebruik maken van speciale daartoe aangegeven we gen. waar Oostduitse douanebeambten vaak controleerden om ongeoorloofde handel tegeen te gaan. In de afgelopen maanden heeft de Oostduitse politie vele toegangswegen naar West-Berlijn versperd. Zij -zal het thans uitgevaar digde verbod gemakkelijk kunnen uit voeren door de overige toegangswegen af te sluiten.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1