Negen gewonde Korea-vrijwilligers terug WEERBERICHT Tweede Kamer 150- en Eerste Kamer 75 leden Speciale Kamer voor Grondivets-herziening Dean Acheson: Troepen der V.N. zullen Korea niet verlaten 90ste Jaargang VRIJDAG 20 JULI 1951 00 No. 27-S8 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week "Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Amerikaanss werkelijkheidszin Hetgeen langzamerhand wel duidelijk was geworden, dat gebeuren zou, heeft thans plaats gevonden: Amerika zal met goanje een verdrag aangaan, waarbij Spanje de Verenigde Staten het recht eeeft- om gebruik te maken van diverse vliegvelden in Spanje en enkele havens voor de vloot, Spanje zal als tegenhan ger economische hulp erlangen en mo derne uitrusting voor zyn leger. Speciaal dit laatste ligt natuurlijk ge heel in de lijn van dit bilaterale ver drag! Amerika, zich geheel stellend op de basis van de harde realiteit, oordeelt het opnemen van Spanje in de verdedi ging van West-Europa beslist noodzake lijk en dus is het vanzelfsprekend, dat het er alle belang bij heeft, om het Spaanse leger zó sterk mogelijk te ma ken! Voor Washington geldt de realiteit hoger dan gevoelskwesties en, we heb ben er reeds meerdere malen op gewe zen. het heeft daarin volkomen gelijk. Wanneer iemands huis in brand staat, vraagt men toch niet naar d* politieke [geloofsbelijdenis van degenen, die hel pen blussen i De situatie is nu eenmaal een dusda nige dat de landen van het Westen, zich'bedreigd voelend door de agressie van het Kremlin, alle krachten verza melen om zich daartegen te weer te kunnen stellen niet alleen, maar om door opvoering van de weerkraoht bo vendien de gevreesde agressie te voor komen. Het Westen maakt zich zó sterk mogelijk, in de hoop, dat Moskou zich daardoor nog wel eens tweemaal zal be denken voor en aleer het durft toe te slaan. Het kan niet genoeg herhaald worden, dat de Westerse bewapening zuiver de fensief is en geen enkel element bevat van offensieve bedoelingen. Het geldt geen aanval, doch de verdediging. Niets meer en niets minder! Zelfs een leek zal kunnen begrijpen, dat juist daarom de opvoering van de weerkracht van het Westen tot het hoogste niveau niet alleen geweest is, doch bovendien geëist. Alle hulpbronnen moeten worden be nut. die in dit kader te vinden zijn en ongetwijfeld is het Spaanse leger, vooral wannneer het modem is bewapend, een factor van grote betekenis, terwijl bo vendien de ligging van vliegvelden en havens zodanig is, dat deze past in het svsteem van benutten van alle moge lijke posten van verzet tegen het rode telwerk. Vandaar dan ook. dat Griekenland en Turkye zullen worden opgenomen in het Noordatlantdsdh pact, waardoor dering in de Middellandse Zee wordt gesloten, althans wat het Oosten betreft. Waar om dan niet hetzelfde voor het Westen van deze hartader der Westerse verbin dingen met Afrika en Azië? Het zijn slechts gevoelskwesties, die Engeland en Frankrijk terughouden om met Spanje aan te pappen. Daar kan men het Franco-regiem nu eenmaal niet alleen niet waarderen welk democra tisch land doet dat overigens wel? maar weigert men er ieder contact me de. En dat is nu juist in strijd met de werkelijkheidszin, die nodig is om vol ledig effect te bereiken! Niemand zal ontkennen, dat in Spanje allesbehalve een democratisch bewind bestaat, dat er integendeel een soort van dictatuur heerst, maar evenmin zal iemand durven ontkennen, dat de Fran co-dictatuur in verhouding tot de dicta tuur van Stalin zich verhoudt als dag en nachtEn zouden dezelfde, die weigeren met Franco in zee te gaan, niet met beide handen aangrijpen om met Stalin een vergelijk aan te gaan. wanneer de mogelijkheid daartoe werd geboden? Steunend op de stelregel, dat diverse systemen best samen kunnen gaan en naast elkaar kunnen bestaan? Het is Amerika, dat de consequenties durft te trekken, zelfs tegen Londen en Parijs in. Voor de zoveelste maal geeft Washington weer eens blijk van erken ning van de realiteit, al is die hard en niet bepaald in overeenstemming met gekoesterde gevoelens van een democra tisch bewind. j Tegen Moskou moeten nu eenmaal alle krachten worden vergaard, die te mobiliseren zijn en op Spanje als bond genoot tegen Moskou is volkomen te vertrouwen. Waarschijnlijk zelfs nog meer dan b.v. op Italië en ook Frank - [tijk Washington legt daarom de protesten uit Engeland en Frankrijk gelaten naast zich neer en gaat zijn eigen gang in de versteviging van zijn positie. Ook al lijkt het. dat de band in het Noord- atlantisch pact daardoor enigszins *'ordt verzwakt. Maar dat is slechts want juist Engeland en vooral Frankrijk hebben er immers het grootste 'ternig bij. om Washington niet van Sen te vervreemden. Zonder de Ameri kaanse steun zou er toch een direct ge vaar ontstaan! Noch Londen noch Parijs zal daarom practisch verzet plegen. Zij zouden verstandig doen om mee te gaan L& eiSen belang en van de ganse westerse beschaving! Speciaal voor de vastelands-mogend- 1Q^en v?n llet Westen zou een sterk opaans leger een geduchte versterking •unnen betekenen. Sl Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: oog u-eer met aanvankelijk nog vrij bewolking, maar morgen perioden M^et zonneschijn. Zwakke winden, hoofd- tussen Noord en West. Vooral bmnenland hogere temperaturen. ■Opgemaakt te 10 uur). 1 21 JULI. on op: 4.44 uur. on(jer; 20.48 uur aan op. 22.13 uur; onder: 8.05 uur. HoogWater te Katwijk te 4.53 en 17.25 uur. Grondwetscommissie stelt voor: Mogelijkheid tot verschijningsverbod bepaalde uitgave De Staatscommissie tot herziening der Grondwet heeft haar interimrap port aan H.M. de Koningin doen toekomen. Daarin zijn opgenomen die onder werpen, waaromtrent de regering, naar zij de Commissie schriftelijk mede deelde, het op prijs zou stellen aan de hand van de door de Commissie geformuleerde voorstellen uit te maken, of een zo tijdige indiening bij de Staten-Generaal gewenst moet worden geacht, dat aanneming daarvan in eerste lezing voor de periodieke verkiezingen van 1952 mogelijk zal zijn. Van de 7 hoofdstukken, waarin het rapport is verdeeld, heeft het eerste be trekking op de regeling van de proce dure van grondwetswyzigrmg. De com missie stelt voor de behandeling van ontwerpen tot grondwetswijziging in tweede lezing niet te doen geschieden door de Starten-Generaal, maar door een speciale kamer voor grondwetsher ziening. Het 2de hoofdstuk bevat voorstellen tot wijziging van het hoofdstuk der grondwet, dat handelt over de overgang naar de nieuwe rechtsorde, en van enige daarmede verband houdende be palingen. De hier voorgestelde wijzigin gen beogen de Grondwet aan te passen aan de situatie, die is ontstaan door de souvereimteitsoverdracht aan Indonesië. In het 3de hoofdstuk wordt voorge steld het aantal leden van de Tweede Kamer to brengen van 100 op 150 en dat van de Eerste Kamer van 50 op 75. De Commissie wijst er in baar mo tivering van deze voorstellen op, dat de werkzaamheden der Staten-Gene raal, vooral in de laatste decennia steeds omvangrijker zijn geworden. Van de voorgestelde uitbreiding wordt een verlichting van de taak der Ka merleden verwacht. Bovendien wijst de commissie er op, dat het aantal Par lementsleden in ons land, vergeleken bij dat in andere landen, zowel abso luut als relatief bijzonder laag is. De commissie heeft een overgangs regeling ontworpen op grond waarvan de uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer zonder nieuwe verkiezingen zal worden geëffectueerd binnen 2 maanden nadat de desbe treffende Grondwetswijziging tot stand zal zijn gekomen. In de voorge stelde overgangsregeling is een bepa ling opgenomen, welke voorkomt, dat als gevolg van de verlaagde kiesdeler bij deze gelegenheid nieuwe groeperin gen haar intrede in de Tweede Kamer zouden doen. Voor de Eerste Kamer zal een nieuwe verkiezing door de Prov. Staten nodig zijn. Voorgesteld wordt de minimumleeftijd voor het passief kiesrecht voor de Staten-Generaal en de Prov. Staten te verlagen van 30, resp. 5 jaar, tot 23 jaar, welke leeftijdsgrens nu reeds geldt voor de verkiesbaarheid tot lid van een ge meenteraad. Hierdoor zal voor al deze vertegenwoordigende lichamen de leef tijdsgrens voor het actief kiesrecht en die voor het passief kiesrecht dezelfde zijn. Bij haar voorstellen tot wijziging van de bepalingen betreffende de buiten landse betrekkingen heeft de Grond wetscommissie zich voor een groot deel aangesloten bij de voorstellen van de commissie nopens de samenwerking tus sen de regering en de Staten-Generaal inzake het buitenlandse beleid (de Commissie-Van Eystnga). Zij legt als bijlage die voorstellen bij het interim- rapport over. Het volledige rapport van de commissie-Van Eysinga verschijnt later. De voornaamste afwijking van het rapport van die commissie betreft artikel 59 der Grondweit, dat o.m. han delt over het verklaren van oorlog. In tegenstelling tot de commissie-Van Eysinga. die dit artikel in zijn geheel geschrapt wil zien. zou de Grondwets commissie het artikel ,zij het in gewij zigde vorm. willen behouden. De toe stand van oorlog is. aldus de Grond wetscommissie, een bijzondere rechtstoe stand, die tot nu to?, ondanks de ont wikkeling der internationale betrekkin gen, helaas niet uitgesloten is. Een be paling, waarin is vastgelegd welk orgaan kan verklaren, dat het Koninkrijk zich in een oorlog met een andere mogend heid bevindt en aan welke voorschrif ten zo'n verklaring is onderworpen, heeft daarom, naar het oordeel der Grondwetscommissie, nog steeds goede zin. Overgenomen is het voorstel der Com- missie-Van Eysinga om in bsginsel voor alle internationale overeenkomsten, waarbij het Koninkrijk partij is, goed keuring der Staten-Generaal te eisen. Verder wordt ojn. voorgesteld te be palen, dat, in geval van strijd met bin nen het Koninkrijk geldende wettelijke voorschriften, de bepalingen van inter nationale overeenkomsten de voorrang hebben. Ten slotte stelt de Grondwetscom missie voor een bepaling in de Grond wet op te nemen, waarin wordt vastge legd, dat aan volkenrechtelijke organen „Toezicht Credietwezen" September in Tweede Kamer? (Van onze parlementaire redacteur) Minister Lieftinck heeft de Tweede Kamer verzocht, het wetsontwerp „Toezicht Credietwezen" in de eerste week van September in openbare be handeling te nemen. Indien de Kamer dit toestaat, zal zij dus haar reces onderbreken, om be doeld wetsontwerp nog in dit zittings jaar af te doen. bij of krachtens een overeenkomst be- voegdhed?n kunnen worden opgedragen, en dat besluiten van deze organen de voorrang hebben boven binnen het Ko ninkrijk geldende wettelijke voorschrif ten. De commissie heeft overgenomen het by de grondwetsherziening van 1938 gedane voorstel om de mogelijkheid te openen dat leden van de Staten-Gene raal, Prov. Staten en Gemeenteraden van hun Lidmaatschap vervallen worden verklaard, indien zij een streven tot uit drukking brengen, gericht op verande ring van de bestaande rechtsorde met behulp van onwettige middelen. Di het laatste hoofdstuk doet de Grondwetscommissie het voorstel om de mogelijkheid te openen, dat de Ko ning, de Raad van State gehoord, een verschijningsverbod voor een bepaalde uitgave vaststelt. Het verbod zal echter terstond moe ten worden ingetrokken, wanneer een der Kamers der Staten Generaal blijk geeft hiermede niet in te stemmen. Het volledige interimrapport is by het Staatsuitgeverij er. drukkerijbedrijf verkrijgbaar. De Grondwetscommissie zethaar werkzaamheden voort ten einde haar voorstellen voor een algehele Grond wetsherziening in een eindrapport neer te leggen. De Gasperi weer kabinetsformateur De christen-democraat Alcide de Gas peri heeft een uitnodiging van de Ita liaanse president om een nieuwe rege ring te vormen aanvaard. Hij zei, dat een door hem gevormde nieuwe regering zou trachten het hand haven van de koopkracht van de Ita liaanse munt te verzekeren en daardoor ook de stabiliteit van prijzen en lonen. Zy zou een beslissende poging doen om de werkloosheid te verminderen. Voor hen is de strijd afgelopen. Voor negen leden van het Neder landse detachement Verenigde Naties wier namen wij reeds publiceer den is gisteravond het einde geko men van een lange reis. Wat er in Korea nog mag gebeuren, voor hen is de strijd afgelopen De verwondingen, die zij in Korea hebben opgelopen, zijn van dien aard, dat zij voor verdere militaire dienst zijn afgekeurd. Na een lange reis uit Tokio, waar zij zijn verpleegd, arri veerden zij op Schiphol met de DC 6 „Prinses Marijke". Zy werden vervoerd naar militaire hospitalen te Utrecht en Den Haag. Sommigen van hen zullen nog moeten worden geopereerd. Heel Schiphol leefde mee met hun terugkomst. Allereerst verlieten de burgerpasagiers van dit lijnvliegtuig het toestel. De zwaarst gewonde vrijwilliger, de 25-jari- ge Wim Hageman uit Den Haag. die zijn beide handen heeft verloren en boven dien blind is geworden, werd als eerste de trap van het vliegtuig afgeholpen en in een der gereedstaande ambulancewa gens geplaatst. Na hem volgden vijf zijner kameraden, die „lopende patiën ten" zijn. Enkele hunner hadden been wonden, maar konden zich niettemin, zij het strompelend, op eigen kracht naar de ambulance auto begeven. Drie der vrijwilligers, soldaat v. d. Bos, sol daat Horbowicz en korporaal Massar, werden op brancards uit het toestel ge dragen. Alle negen waren gekleed in mi litair tropenuniform. Halverwege was op medisch advies soldaat Johan Breeuwer uit Den Haag, die door een mortier gewond werd en gedeeltelijk verlamd is, in een hospitaal achter gebleven. De reis per vliegtuig werd voor hem te riskant geacht. De overigen hadden zich best gehou den. Ieder levensgevaar is voor hen ge weken, maar verschei den en zullen waarschijnlijk invalide blijven. Zuster Koopman vertelde, dat de blin de Wim Hageman zyn ogen -en zijn handen verloren had bij het mijnen- leggen. Niettemin was hij de vrolijkste, En soldaat Noordergraaf raakte niet uitgepraat over zijn gewonde kameraad Horbowicz. de Delftenaar, die een sta tenloze Pool is, en met het geallieerde leger in de bevrydingsperiode ons land was binnengekomen. „Hij spreekt elf talen", vertelde hij met veel ontzag Of hij zélf ooit weer geheel goed zou kunnen lopen, dat be twijfelde Noordergraaf. Zuster Koopman vertelde, dat er on geveer 20 gewonde Nederlandse vrijwil ligers in Tokio werden verpleegd, toen zij met deze groep terug ging naar het vaderland. Zij verwachtte, dat van deze 20 de helft definitief zou worden afgekeurd en dus eveneens spoedig naar ons land zou worden teruggebracht. De overige tien zouden misschien weer terug moeten naar het front, indien er intussen tenminste geen vrede werd ge sloten. Of zij zelf weer terug zou gaan, wist ze nog niet. Besprekingen te Kaesong verlaat Door overstromingen was het heden de delegate der VN niet mogelijk Kae song te bereiken op de vastgestelde tijd. De bijeenkomst werd uitgesteld tot het weer beter wordt. In een communiqué van generaal Ridgway over de besprekingen van gis teren wordt gezegd dat ongeveer twee derden van de tijd gebruikt werden voor vertalingswerkzaamiheden. Generaal Nam il had de vergadering geopend en de delegatie der Verenigde Naties verzocht haar standpunt ten aanzien van de voorgestelde Noord-Ko- reaans-Chinese ontwerp-agenda uit een te zetten. Vice-admiraal Joy had nogmaals ver klaard, dat de Verenigde Naties slechts zaken van strikt militair belang wens ten te bespreken. Uit een daarna door de voornaamste Noord-Koreaanse gedelegeerde uitge sproken verklaring, „die kennelijk van te voren was opgesteld, omdat de ver klaring van Joy werd verwacht", was gebleken, dat het Noordelijk voorstel onveranderd was. Er waren geen vorderingen gemaakt, aldus Ridgway's communiqué. Zoals gemeld, hoopte men heden tot een beslissing te komen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Achcson, heeft verklaard, dat de strijdkrachten van de VN „in Korea moeten blijven tot een werkelijke vrede stevig is geves tigd" Aanvaarding van liet communistische voorstel om nu reeds tot overeen stemming te komen over het terug trekken van alle buitenlandse troe pen uit Korea is geheel uitgesloten. Indien er een wapenstilstand zou ko men. aldus Acheson, zou een strijd macht van de VN in Korea moeten blijven totdat een werkelijke vrede ste vig gevestigd zou zijn en het Koreaanse volk de verzekering zou hebben, dat het „vrij van vrees voor agressie" aan zijn toekomst zou kunnen werken. De om vang van deze strijdmacht zou van de omstandigheden afhangen en vooral van de nauwgezetheid, waarmee een wapenstilstand zou worden nageleefd. Een herhaling der agressie zou niet worden geduld. Gisteren heeft een militair gerechts hof te Taegoe vijf hoge officieren van het Zuid-Koreaanse corps voor de na tionale verdediging ter dood veroor deeld wegens verduistering van twee millioen dollar en slechte behandeling van 690.000 recruten. Dit nummer bestaat uit tien pagina's Dezer dagen wordt te Hendon Engelandeen luchtvaarttentoon stelling gehouden onder het motto: Vijftig jaar Luchtvaart" Voor deze tentoonstelling arriveerde ie Hendon, door de lucht, „een oudje" uit 1910. De R.A.F.-vlieger, die het toestel bestuurde, was zelf verwonderddat het nog vloog niet alleen, maar ook hoe men veertig jaar geleden hiermee de lucht in durfde gaan. DE LATTRE DE TASSIGNY NAAR DE V.S. In militaire kringen te Washington wordt bevestigd, dat generaal De Lattre de Tassigny, de Franse opperbevelheb ber in Indo-China. na een kort opont houd in Frankrijk, ©en bezoek aan de V.S. zal brengen en wel in Augustus. De generaal, die werd uitgenodigd door generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs, zal bespre DOLLARS NAAST DE DEUR! Nederland favoriet verlofcentrum. De actie van het A.N.V.V. om ons land meer populair te maken als verlofcentrum van Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland, be gint vruchten af te werpen. Dit jaar staat ons land als nummer één op het G. I.-lijstje van favo riete verlofcentra in Europa. De heer Pollock, directeur van het Frankfurter Bureau van de Army News en Air Force News. die op het ogenblik in ons land ver toeft, is echter van oordeel, dat Nederland nog aanzienlijk meer Amerikaanse verlofgangers kan aantrekken. „Laat de boys weten, wat er in Nederland te zien is", zegt hij. „Geef ze materiaal, zodat ze vry kunnen ronddwalen". Hij is. voorts van oordeel, dat de Ne derlandse industrie te weinig be langstelling heeft voor export naar de Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland. De uitsluitend voor Amerikanen bestemde winkels heb ben een omzet van meer dan 100 millioen dollar. ,De dollars liggen naast jullie deur! Er zijn geweldige zaken te doen," meent de heer Pollock. De Statenzaal te Dordrecht, de his torische plaats, waar op 19 Juli 1572 de eerste vrije Stat env er gade" ring werd gehouden, welke gisteren op plechtige wijze werd herdacht verkeert in zeer slechte toestand. De zaal werd gebruikt als uitreiklokaal voor de distributiedienst en op het ogenblik is er tijdelijk een gym- nastieklokaal van gemaakt. Voor be-* rcidingen zijn aan de gang om deze Statenzaal in haar oude luister te herstellen. De overstromingen in de V.S. De overstromingen, die in de Ameri kaanse staten Missouri en Kansas zo veel onheil hebben aangericht, bedrei gen thans het aan de samenvloeiing van Missouri en Mississippi gelegen St. Louis. Men verwacht, dat deze bedreiging Zondag as. het grootst zal zijn. In Kansas City en omgeving begint het water thans te zakken. Daarentegen worden in midden-Missourl nieuwe ge bieden bedreigd. Een aantal woningen van Jefferson City, de hoofdstad van Missouri, Is onder water gelopen, 350 personen moesten in veiligheid worden gebracht. In de omgeving van St. Louis zyn drie jeugdige personen in het terugstro- kingen voeren over de politieke en mi- mende rivierwater verdronken He: aan- litaire toestand in het Verre Oosten, het tal doden tengevolge van de overstro- Stille-Oceaangebied en Zuid-Oost-Azië.1 ming bedraagt thans 23. Franco's nieuwe regering Generaal Franco heeüt gasteren zijn nieuwe regering bekend gemaakt. Waar nemers zijn van mening, dart generaal Franco zyn regering heeft gereorgani seerd, om een verbetering in de betrek kingen tussen Spanje en de starten-le den van het Noord-Atlantisch verdrag teweeg te brengen. Franco's nieuwe kabinet telt zestien leden. De samenstelling geeft een libe raler tint aan zyn bewind en zijn leden vertegenwoordigen meer verschillende politieke denkwijzen dan de vorige re gering. Onder de ministers bevinden zich twee katholieken, twee leden der Spaan se phalanx, één conservatief, twee mo narchisten en negen „vakministers", die uitsluitend om hun deskundigheid in de regering zjjn opgenomen. De regering heeft toegezegd nieuwe re gelen voor de persvrijheid te zullen op stellen. Overwogen wordrt de bevoegd heden van de volksvertegenwoordiging uit te breiden. Ten slotte wordrt een meer liberale politiek ta.v. de buiten landse 'handel verwacht. In officiële kringen te Washington, heeft men zich voorzichtig uitgelaten over het nieuwe kabinet vgn generaal Franco. Men was van mening, dart de nieuwe regering eerst zou moeten bewij zen, meer democratischer opvattingen te zijn toegedaan, alvorens enig enthou siasme voor de wijziging ran de V.S. zou kunnen worden verwacht. Functionaris sen van het ministerie van buitenlandse zaken spraken de hoop uit, dat de re organisatie op een verbetering zou wij zen, doch over het algemeen nam men een afwachtende houding aan. Andere functionarissen waren tot scepticisme geneigd. De minister van buitenlandse zaken van de Spaanse republikeinse regering in ballingschap, Jose Balester. heeft in een rede te Amiens de Verenigde Sta ten gewaarschuwd niet te denken, dat de wijzigingen in hét kabinet van Fran co „een stap naar de democratie" bete kenden. Wanneer de V.S. met Franco zouden samenwerken, zou dit slechts tot gevolg hebben, dat de macht van het communisme in Spanje zou toenemen, aldus Balester. In verscheidene Franse bladen zyn fo to's van de nieuwe spaanse minister van defensie, generaal Munoz Grande, gepu bliceerd, waarop de minister srtaat af gebeeld in de uniform van nazi-generaal. Hij was nJ. indertijd bevelhebber van de Spaanse „blauwe divisie", die in de tweede wereldoorlog aan de zijde van Duitsland streed. President Truman heeft op zijn weke lijkse persconferentie naar aanleiding van vragen omtrent het bezoek van Sherman aan Spanje verklaard, dat de Amerikaanse houding tegenover dit land „tot op zekere hoogte" veranderd is. Ver der wilde de president zich niet uitla ten. BRITSE ARTSEN DREIGEN ONTSLAG TE NEMEN Vertegenwoordigers van ongeveer 20 duizend Britse huisartsen hebben ge- dreig. dat de artsen en masse ontslag zullen nemen uit de nationale gezond heidsdienst. als hun eis voor hogere salarissen niet wordt ingewilligd. Zy zeggen, dat sinds de gezondheids dienst zjjn werk in 1948 begon hun in komens zjjn verminderd en hun werk zeer in omvang is toegenomen. Zij vragen niet een bepaalde salaris verhoging, maar wensen een onafhan kelijk lichaam, dat een oordeel zal moe ten geven over wat zy behoren te ver dienen. De minister van gezondheid, Kilary Marquand. heeft aangeboden ruim twee millioen gulden meer beschikbaar te stellen voor hun salarissen. De mees te artsen achten dit echter onvoldoende.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1