Amerika vraagt Spanje steunpunten voor luchtmacht en vloot WEERBERICHT Koninklijk Paar naar Ver. Staten en Canada Kindermoord - epidemie in Engeland 15000 padvinders in broederschap bijeen Wijzigingen van de Russische buitenlandse politiek? 90ste Jaargang WOENSDAG 18 JULI 1951 00 No. 27356 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f. 5.15 per kwartaal; L 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Trots Engels-Frans protest Senator Tom ConnaÜy, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft tegenover journalisten verklaard, dat het voor Amerika „hoogst gewenst" was lucht- en zeebases in Spanje te bezitten. „Engeland zou zich niet hier in moeten mengen", zo voegde hij er aan toe. De democratische senator Harry Bird, lid van de senaatscommissie voor de strijdkrachten, zeide, dat men Engelands protest in deze diende te negeren. De voorzitter van de laatste commissie. Richard Russell, verklaarde, dat het van belang was voor de Verenigde Staten cn hun vrienden in Europa om in Spanje en elders in Europa bases te verkrijgen. McCarthy verklaarde, dat het geen zin zou hebben te pogen West- Europa te verdedigen als men niet de 1 beschikking verwierf over de West- Duitse en de Spaanse hulpbronnen. McFarland verklaarde: „Wij kunnen niet alleen de vrede handhaven. Wij hebben de hulp nodig van alle anti communistische landen". Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt te Parijs vernomen dat Enge land en Frankrijk niet slechts gekant zijn tegen pogingen om Spanje op te nemen in het Noordatlantisch ver drag, doch dat zjj het ook onjuist zou den achten indien de Verenigde Sta ten een militaire overeenkomst met het Spanje van Franco zouden slui ten. De Britse en Franse regeringen zouden te Washington zelfs tegen het bezoek van admiraal Sherman aan Madrid hebben geprotesteerd. Sherman wordt Vrijdag te Londen verwacht. Washington heeft evenwel bevestigd dat admiraal Sherman Franco'Maan- Gistermiddag heeft HM. Koningin I fnliana te Baarn een aantal huizen I voor bewoning opengesteld. Deze I woningen, gebouwd uit het bouw volume van de stichting Pelita. zijn bestemd om te worden betrokken door uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders. Na de openingsplechtigheid bezich- I Hgde H.M. de Koningin het complex I woningen. Begeleid door de btirge- I meester van Baarn. de heer mr F. f. van Beeck Calkoen wandelt HM. langs de huizen. In Korea gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea is gesneuveld te. oorspronkelijk ais vermist opgegeven. «Maat B. van der Wal De soldaat Van eer Wal werd 3 Mei 1928 geboren. Hij was gehuwd en af komstig uit Rotterdam. Later opklaringen Bilt verwacht tot morgenavond 1 jJ^hvankelijk veel bewolking, maar I 3t«r plaatselijk opklaringen. Droog hik" tot matige Noord-Weste- nl 4Wind verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 19 JULI Zon op; 4.41 uur; onder- 20.50 uur. 1 -_«an op: 21.42 uur; onder: 4.57 uur. te Katwijk te 3.14 en 15.47 u hummer bestaat uit zes pagina's dag heeft verzocht te overwegen of Spanje de Verenigde Staten het ge bruik kan toestaan van een aantal zee- en luchtbases. In dit verband worden in het bijzonder de vliegvel den van Madrid, Barcelona en Sevilla, de havens van Cadix en Carthagena en enige strategische punten in Spaans-Marokko genoemd. Admiraal Sherman zou tegenover generaal Franco hebben verklaard dat dit zou kunnen geschieden op grond van een Spaans-Amerikaanse overeenkomst en zonder dat het nodig zou zijn, Spanje tot het Noordatlantische verdrag te doen toetreden. Van dezelfde zijde wordt nog ver nomen dat admiraal Sherman gene raal Franco als tegenwicht zou heb ben voorgesteld: uitgebreide Ameri kaanse economische hulp en het ver strekken van moderne uitrusting voor het Spaanse leger. Een vertegenwoordiger van het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft in antwoord op vragen van jour nalisten over het bezoek van admiraal Sherman aan Spanje en eventuele Spaans-Amerikaanse onderhandelingen over de bouw van steunpunten der Verenigde Staten in Spaans Marokko, volstaan met een verwijzing naar het Frans-Spaanse verdrag over Marokko van 27 November 1912. In een toegevoegde clausule van dit verdrag is bepaald dat uitsluitend Frankrijk het recht zal hebben het sul tanaat Marokko in het buitenland te vertegenwoordigen. In het verdrag zelf is bepaald dat Frankrijk en Spanje teza men voor de Marokkaanse kustverdedi ging zorg dragen gn de vrijheid van doorvaart door straat Gibraltar verze keren. In welingelichte Franse kringen is men van mening dat een openen van onderhandelingen over het bouwen van Amerikaanse bases in Spaans-Marokko, in verband met de Franse rechten in Marokko een zeer netelig vraagstuk zou doen ontstaan. Generaal Franco heeft gisteren een aantal personen ontvangen, van wie verwacht wordt, dat zij deze week zit ting zullen nemen in een gereorgani seerd kabinet en m de plaats zullen ko men van ministers, die sinds 1945 in functie geweest zijn. Waarnemers zijn van gevoelen, dat de reorganisatie geen verandering in het regiem tengevolge zal .hebben, doch nieuw bloed in de re gering een verbetering van het rege ringsapparaat zal brengen. De besprekingen te Kaesong Vanmorgen is de gehele delegatie der Verenigde Naties weer per auto naar Kaesong vertrokken om voor de zesde maal besprekingen met de Noordelijken over een staken van het vuren te voe ren. De bijeenkomst werd na 55 minuten verdaagd om de respectieve delegaties gelegenheid te geven interne besprekin gen te voeren. De delegatieleden weigerden medede lingen te doen, maar men vermoedt, dat de besprekingen gingen over het op stellen van een agenda. Waarnemers waren van mening, dat het oponthoud veroorzaakt was door de weigering van de delegatie der V. N. om in dit stadium en onder de huidige om standigheden het terugtrekken van de buitenlandse troepen te bespreken. De besprekingen werden later hervat. Radio Peking verklaarde, dat de be sprekingen te Kaesong „vorderen". Er werd echter aan toegevoegd, dat „als de verbonden troepen hun agressie in Korea voortzetten; de Noordelijken hun zware verliezen zullen toebrengen". Voorts werden de Verenigde Staten er van beschuldigd, dat zij zich op de oor log voorbereiden, terwijl de onderhan delingen te Kaesong aan de gang wa ren. In dit licht moest ook het eenzijdig opstellen van het Japanse vredesver drag worden gezien, aldus radio Peking. m Maandag was de eerste daj», waarop sinds 9 Juli van het vorig jaar geen enkele Amerikaanse militair is gesneu veld. In het eerste jaar van de vijande lijkheden was het aantal gesneuvelde Amerikanen gemiddeld ruim 30 per dag. De overstroming in Kansas en Missouri De Amerikaanse senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet In het uittrekken van 25 millioen dol lar voor de eerste hulpverlening aan de door overstromingen geteisterde gebie den in de staten Kansas en Missouri. Het peil van het water in de onderge lopen gebieden van Kansas City is reeds sterk gedaald. President Truman bracht gisteren per vliegtuig zijn aangekondig de bezoek aan het geteisterde gebied. In Oost-Missouri werken vrijwilligers in koortsachtig tempo in het gebied van de benedenstroom van de Missouri, om te pogen de razende watermassa's, die in de richting van de samenvloeiing van Missouri en Mississippi stromen, te be dwingen. De lager gelegen streken in de omgeving van St. Louis, dat aan deze samenvloeiing is gelegen, staan reeds enkele meters onder water- Alhoewel St. Louis zelf hoog gelegen is, acht men de stad toch ernstig bedreigd. De nieuwe koning der Belgen. Bon- dewijnlegt in het Parlement de eed af. (Telefoto) TELEGRAM VAN DE KONINGIN AAN TRUMAN. In verband met de overstromings rampen in Amerika heeft H.M. de Ko ningin aan president Truman getele grafeerd, dat zij met grote zorg de be richten volgt over de ramp, welke ver oorzaakt is door de overstromingen in Missouri en Kansas. H.M. verzekerde de president van haar diepgevoeld me deleven. TWEE INDISCHE MINISTERS AFGETREDEN. Twee Indiase ministers zijn afgetreden en hebben het lidmaatschap van de na tionale congresparty opgezegd. De president van de Ver. Staten van Amerika en mevrouw Truman, als mede de Gouverneur-Generaal van Canada en Lady Alexander of Tunis heb ben uitnodigingen gericht tot H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden om in de loop van het volgend jaar officiële staatsbezoeken aan de Ver. Staten en Canada te brengen. De Koningin en de Prins hebben deze uitnodigingen in beginsel aanvaard. Het tijdstip zal nader worden vastgesteld. Schietpartijen op politieagenten (Van onze Londense correspondent) Steeds weer opnieuw, met vrij korte tussenpozen, wordt Engeland opge schrikt door een afgrijselijke kinder moord. Nu zijn er zelfs in één week twee kleine meisjes het slachtoffer ge worden van een of meer maniakken. De zeven jarige Christine Butcher ver dween in de menigte, die zich voor het hotel van Sugar Ray Robinson in Windsor verdrong. Christine woonde in de smalle straat enige huizen verder. Ze wilde Sugar Ray haar negerpop la ten zien Twee dagen later op een plek, waar aan de poLitiehonden waren voorbijge gaan, werd haar lijkje in een veld, niet ver van het stadje, gevonden. Ze was geworgd. Zondag heeft zich een soortgelijk drama in Bath afgespeeld. Hier was het de zes jarige Brenda Goddard, die niet ver van de woning van haar pleeg ouders vermoord werd aangetroffen. Of men hier met dezelfde moorde naar te maken heeft, is nog niet be kend. Het veronrustende is Juist, dat in zeer vele gevallen van kindermoord de daders nooit werden gevonden. Het be treft hier personen met ziekelijke af wijkingen en moeilijk herkenbare gees teszieken. die vooral de gebombardeerde wijken van de grote steden met hun talrijke ruines onveilig maken. Helaas zijn in Engeland met zijn ho ge criminaliteit, in de hand gewerkt door ongezonde woningtoestanden, ze denmisdrijven schering en inslag. Mogelijk worden deze nog bevorderd door de enorme publiciteit, welke daar aan door de meeste bladen wordt gege ven. In dit overigens zo ingetogen land deinzen de kranten niet terug voor het uitvoerig beschrijven van huwelijks schandalen met vermelding van alle details. Zedenmisdrijven worden ook door de rechtbanken in het openbaar behandeld. Er is een Zondagsblad, dat hierin is gespecialiseerd en dat dan ook Verre weg de grootste oplage bezit, namelijk zeven millioen. Het wordt in alle krin gen gelezen en vooraanstaande politici inclusief oud-ministers en leden der re gering werken aan de politieke rubriek geregeld mee, naar een hunner mij ver klaarde om een zo groot mogelijk pu bliek te bereiken. Natuurlijk heeft bekendmaking van zedeloos optreden en andere wandaden een waarschuwend effect, maar de wij ze. waarop alles haarfijn pleegt te wor den uitgesponnen, is een vorm van sen satie. van het slechtste allooi. Men dient zich daarom nog wel eens te bedenken, voor men gedachteloos be weert ..dat de Engelsen de beste pers bezitten". Het is mogelijk dat één maniak al enige jaren opereert. De moord op Christine Butcher vertoont n.l. veel ge lijkenis met zes andere onopgehelderd gebleven kindermoorden in de afgelo pen vijf jaar. De steeds terugkerende kindermoorden vormen een onoplos baar probleem voor alle ouders, omdat het nu eenmaal uitgesloten is. dat zij elk ogenblik hun kinderen kunnen be waken. O Een andere epidemie is het neer schieten of doodschieten door allerlei onverlaten van politie-agenten. Zater dag stond men tegenover het zevende geval in korte tijd, waarbij een politie- hispecteur werd gedood, en een agent ernstig gewond, na een Wild West schietpartij in een veld. De agent over leed inmiddels aan zijn verwondingen. Op moord staat in Engeland de doodstraf. De regering voelt er niets voor om deze af te schaffen, omdat zij afschrikwekkend zou werken. BRITSE ONTWERP-RESOLUTIE INZAKE SUEZ-KANAAL. Engeland tracht Amerika te overre den gezamenlijk de Veiligheidsraad te verzoeken handelend op te treden naar aanleiding van de Egyptische „blok kade" van het Suez-kanaal. Een Britse ontwerpresolutie circuleert onder een aantal delegaties te Lake Success, en de Amerikaanse, de Franse en de Ne derlandse. In diplomatieke kringen in Londen gelooft men, dat Engeland ook znder hulp .van Amerika de resolutie zal in dienen. Harriman blijft nog in Teheran HIJ LUISTERDE E* HOOFDZAAK! Averell Harriman heeft op een pers conferentie voor Perzisohe journalisten verklaard, dat het voor Perzië „niet mo gelijk" was de wet op de nationalisatie te veranderen. Hij zelf bestudeerde de wet nog steeds. Hij zeide ook. nog steeds de uitspraak van het Internationaal Ge rechtshof te bestuderen alsmede het Perzische antwoord hierop en weigerde commentaar op deze documenten te ge ven. Harriman zeide verder gepoogd te heb ben de Perzisohe leiders duidelijk te ma ken dat hun geestdrift voor een natio nalisatie der olieindustrie gepaard moet gaan met redelijkheid, hieraan toevoe gend: „Doch tot nu toe heb ik in hoofd zaak geluisterd". Harriman deelde verder mede, ge tracht, te hebben de Perzen zich voor ogen te doen stellen dat. Indien zij de buitenlandse markten voor de afzet van hun olieproduct-en zouden verliezen, er in andere gebieden ter wereld meer olie zou worden gewonnen. Dit zou het voor Perzle moeilijk maken in de toekomst weer de beschikking over deze markten te. verkrijgen. Harriman verklaarde voorts, presi dent Truman reeds volledig te hebben ingelicht over het verloop van zijn tot nu toe gevoerde besprekingen, hieraan toevoegend: „President Trumans inzich ten zijn de mijne". Harriman besloot zijn persconferentie met de mededeling, dat de Verenigde Staten bereid zijn Perzië hulp te ver lenen overeenkomstig punt vier van Trumans programma voor het verlenen van technische bijstand aan economisch onontwikkelde gebieden. ..Het verlenen van Amerikaanse economische hulp aan Perzië is niet afhankelijk van het be reiken van een regeling voor het geschil met de „Anglo-Iranian", zeide hij. In antwoord op vragen deelde Harri man buitenlandse journalisten nog me de: „Ik ben niet in Perzië om te bemid delen. doch om een atmosfeer te doen ontstaan, welke gunstig is voor het be reiken ran een regeling. Ik heb geen be voegdheid om als bemiddelaar namens de Britse regering op te treden en ik zal die ook wel nooit bezitten. In mijn ont moetingen met premier Mossadeq heb ik tot hem als tot een vriend gespro ken". Ischt brengt 7e Wereldjamboree Massaal défilé als hoogtepunt Nog ruim 14 dagen en dan opent de zevende Wereldjamboree in Oosten rijk haar poorten voor ruim 15.000 padvinders uit alle delen van de we reld. Het plaatsje Bad Ischl, in de nabijheid waarvan het monsterkamp zal worden opgezet, heeft ook bij de Nederlandse verkenners al een ver trouwde klank. Belgisch Kabinet Pholien blijft Koning Boudewijn heeft het ontslag van de regering niet aanvaard en pre mier Pholien verzocht aan te blijven. DE JOEGOSLAVISCH-GRIEKSE BETREKKINGEN. De Joegoslavische gezant in Athene, Radoc Jovanovitsj. heeft medegedeeld, dat zijn land geen militaire overeen komst met Griekenland overweegt, om dat het het lidmaatschap van de Ver enigde Naties als een verzekering tegen aanvallen beschouwt. Joego-Slavië was op iedere eventuali teit voorbereid, aldus de gezant, en Amerikaanse hulp maakte een maxi male productie van de Joegoslavische bewapeningsindustrie mogelijk, doch de militaire opzet bleef uitsluitend defen sief. De Joegoslavische legatie heeft mede gedeeld. dat binnenkort een handels attaché zal worden benoemd om de handel tussen Griekenland en Joego- Slavië te bevorderen. Zes nederlagen! Diplomatieke waarnemers bij de VN. zijn van mening, dat de Russische regering bezig is haar buitenlandse politiek geheel te wijzigen, waarbij een eerste stap in dez*> richting het bewerken van een vrede in Korea zou zijn, aldus meldt Reuters correspon dent bij de V.N., Michael Fry. De jongste berichten uit Moskou be vestigden de kern van de vertrouwelijke mededelingen, welke een diplomaat uit Oost-Europa kort voor de radiorede van Jacob Malik aan Fry had gedaan Deze diplomaat gaf toe, dat de Rus sische buitenlandse politiek in de af gelopen vier jaar zes grote nederlagen had geleden, te weten: 1. De in 1946 begonnen pogingen om de vrijheid in Griekenland te niet te doen. 2. De actie om het plan Marshall on mogelijk te maken 3 De aanval van de Russische rege ring tegen het Noordatlanr.'sch pact. waarbij pogingen waren gedaan enige Scandinavische en Europese landen te Intimideren. 4. De Russische politiek jegens Duits land, met inbegrip van de blokkade van West-Berlijn. 5. De Russische-Chinese plannen ten aanzien van Korea. 6. De politiek van de Russische rege ring binnen en buiten de Verenigde Na ties had als resultaat gehad, dat de Westelijke mogendheden zich nauwer hadden verbonden. Voorts was het zwaartepunt in de or ganisatie der V.N. plotseling van de Veiligheidsraad, waar het veto-recht geldt, naar de algemene vergadering verschoven, die dit -nstltuut r.let kent. In het licht van het gebeuren der af gelopen vier jaar hebben enig? dinloma- ten bü de V.N voorspeld, daf de Rus sische buitenlandse politiek van de „agressieve" tot de ..consoliderende" fa se zal overgaan. Het hoofddoel zou zijn, zo meende men, het verminderen van de interna tionale spanningen teneinde de uitvoe ring van de Westelijke defensieplannen te vertragen en de Sovjet-Unie in staat te stellen haar binnenlandse economie op te bouwen. De eerste toets voor de oprechte wens van Rusland om de spanning te ver minderen zou zijn, zo meent men in kringen der V.N., hot volledig medewer ken met de meerderheid van de V.N. om tot een onafhankelijk, democratisch en verenigd Korea te komen, aldus Michael Fry. Aanvankelijk was de bedoeling daf. 1000 Nederlandse jongens naar OostenrijH zouden trekken. Financiële moeilijkhe den en een zware selectie welke de Na tionale Padvindersraad heeft toegepast, hebben dat aantal ongeveer gehalveerd. De leiding van het Nederlandse contin gent heeft namelijk voor de 140.000 le den, die de Nederlandse Padvindersbe weging telt, een zo waardig mogelijke vertegenwoordiging willen bevorderen door zeer hoge eisen te stellen aan de training en de vaardigheid der deelne mers. 9 Het Jamboree terrein van Bad Ischl Is prachtig gelegen. De Oostenrijkse staf, belast met de organisatie van dit festijn, van wereld- broederschap. heeft in het kamp zeven subkampen geprojecteerd, waaraan de namen van de „Lander" van Oostenrijk zijn gegeven. Zo kampeert het contin gent van de „Nederlandse Padvinders", met in elk subkamp vier troepen, in „Tirol" en „Neder-Oostenrijk". Drie Katholieke troepen slaan hun tenten in ..Stiermarken" op. Alle Jamboreetroepen die gevormd worden door vertegenwoor digers van de meeste Nederlandse pad- rindersgroepen uit alle delen van ons land. hebben namen gekregen van grote Nederlanders en heiligen. Zo vormen de Katholieke verkenners de JBonifatius-, de Adelbert- en de Petrus Oanisdus-troep. De acht NVP- troepen zijn vernoemd naar Prinses Irene, Tromp, Ladewijk van Nassau, Cor nells de Houtman, Rambonnet, van Speyck, Karei Doorman en Dorus Rij kers. De Cornells de Houtman-troep uit Utrecht is de enige uit geheel Neder land, die er als bestaande eenheid in Utrecht bekend als de „Manenborgh- groep" in geslaagd is met 28 Jongens mee te gaan naar de Jamboree. Men acht dit in padvinderskringen een zeer grote prestatie. De zevende Wereldjamboree zal een Jamboree van de eenvoud zijn, zo is uitgemaakt en een wandeling over het terrein, waar straks de wercldtenten- stad zal verrijzen, bevestigt dit motto nu al. Met eenvoudige middelen heeft men in het centrum van het kamp een postkantoor, een bank, een ijstent en een cola-tent opgetrokken. In te genstelling tot de Jamboree's In Ne derland en Frankrijk zullen er geen weidse arena's met machtige tribunes zijn, geen theatertenten met de allu res van een circus. Waar het straks voornamelijk op aan zal komen is de sfeer, een sfeer van waarachtige broe derschap, gedragen door de wil van al die duizenden kamperende padvinders om van deze zevende Jamboree een succes te maken! Op 3 Augustus gaan de poorten open en zullen de vlaggen van alle deelne mende landen in top gaan. Het hoogtepunt op die dag zal onge twijfeld het massale défilé van alle ver kenners zijn met daarop aansluitend het oprichten van zeven hoge houten to rens. die stuk voor stuk alle Jamborees zullen symboliseren, wereld-ontmoetin gen. die het padvindersldeaal van Baden Powell beogen te realiseren. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1