Geheime Opdracht r Tweede Kamer behandelt oorlogsschade voor gerepatrieerden Regering legde reeds 60 millioen aan lieu ten koste JEUKT UW HUID EBRALINE Panda en Kluizenaar Kerkelijk Leven Radio-programma 90 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 17 Juli 1951 Tweede Blad No. 27355 Hulp in kader van sociale zorg (Van onze parlementaire redacteur) Bij volle tribunes, meest van belang hebbenden, behandelde de Tweede Iva- mer gisteren eert motie Eocgcvspel (Comm.) tot het vaststellen van een wettelijke regeling ter tegemoetkoming m 'Je niitteri&Te oorlogsschade vcor de uit Indonesië gerepatrieerde Nederlan ders. Deze motie dateert nog van 3 No vember 1949. Toen was aan de orde de wet op de materiele oorlogsschade. Een amende ment r. d. Wecermg (CH) om ook de gerepatrieerden vanwege hun ln Indo nesië geleden schade onder die wet te laten vallen, moest toen worden afge wezen. daar de wet berust op het ter ritorialiteitsbeginsel. Dat wil zeggen, dat alleen de hier Ln Nederland geleden oorlogsschade onder de wet viel. Na afwijzing van het amendement diende de heer Hcogcarspel een motie van de zelfde strekking in, welke thans einde lijk in behandeling kwam. De heren de Graaff (Kath.), Meye- xink (AR), StuGcens (Arbeid) en Wel ter (Nat. Kath.) verklaarden, geen be hoefte te hebben aan de motie. Zij wachtten echter met spanning af, het geen de regering over deze zaak te zeg gen zou hebben, mede in verband met do destijds toegezegde commissie te de zer zake. Minister Liefitinck gaf een uitvoerige uiteenzetting van het probleem. In al le landen, oor zover hem bekend, berusten de oorlogsschaderegelingen op het territorialiteitsbeginsel. Van een absoluut redht van betrokkenen, geluk de heer Welter meende,is geen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hoe is het ontstaan? Dit woord: UITBUNDIG Als betekenis van dit woord geven de woordenboeken.: buitengewoon, voortreffelijk, bovenmatig. Het ele ment van opwinding dat voor mijn gevoel sterk in het woord aanwezig is, miskennen zij daarbij. Uitgela ten zou een beter equivalent zijn. Maar de betekenis: voortreffelijk is de oudste. Het woord is gevormd naar het Duitse Ausbundj toon beeld Eigenlijk is een Ausbund: een monster buiten op een pak koop waar gebonden, waaraan men de kwaliteit van de inhoud kan beoor delen. Uitbundig wil dus letterlek zeggen: er buitenop gebonden. De tekenis: voorbeeldig, voortreffelijk vloeit daar logisch uit voort. Pas la ter heeft het woord een joliger ka rakter gekregen. sprake, aldus de Minister van Finan cien. Ook doet het niets ter zake, of ander oud beestje van stal gehaald, nl. het W.O-regeling van het assurantie- be mid delingsbe drijf dat reeds in Juni 1943 bij de Kamer is ingediend. In April 1949 kwam het voorlopig verslag uit en in October 1950 de memorie van antwoord. Na het advies van de Sociaal Econo mische Raad en diverse nota's van wijziging kwam er eindelijk deze maand schot in de zaak Het W..O beoogt een sanering van het assurantie-bemiddelingsbedrijf o.a. dooi" het onverenigbaar verkaren van het vak van assurantiebemiddelaar met andere beroepen. Voer een vrijwel lege.zaal gaven van nacht diverse leden uiting aan de ver langens, die na de uitvoerige voor be handeling bij hen nog leven ten aan- Japan de aanvaller was dan wel dat j der Zeerg" Nederlands-Indië de oorlog had ver- detailleerde bei&ep^regelmg. klaar d. De bewindsman ried derhalve aan- j neming der motie af. Daar tegenover was hu wel bereid de toezegging te doen dat de commissie, die in uit zicht is gesteld om de uitvoering te bestuderen van de terzake getroffen bepalingen in de RTC-overecnkomst, mede in haar opdracht zal zien op genomen de mate van vergoeding in de vorm van de verplichtingen, die in Indonesië reeds begin van uitvoering vonden (de z.g. initiële- en slot- re- habilitatie-regelingen) en vervolgens te adviseren over speciale maatrege len in overleg met de Departementen van Sociale Zaken en Muor. Tot dusverre hebben de gerepatrieer den gedurende de eerste 6 maanden van hun verblijf hier te lande een gegarandeerd inkomen genoten. Daar na vielen ze onder de CBVO-regelin- gen 1945 voor oorlogsslachtoffers. Al dus is aan betrokkenen voor meer dan 60 millioen gulden ten koste ge legd. Bovendien is hun in de vorm van voorschotten tegemoetkoming verleend, waar ernstig behoefte aan huisraad bestond, tot een maximum Renteverhoging tuinders- credieten Yeenstreek ANTWOORD VAN MINISTER LIEFTIINCK Op schriftelijk vragen van het Twee de kamerlid de heer van der Weijden t (KVP), in verband met de verhoging per gezin van f. 3.800,Eventuele j van de rente vcor zg. tuinderscredieten. in de Veenstreek heeft de minister van Financiën de heer Lieftinck o.a. geant woord, dat de regelmg inzake tuinders kredieten ln de Veenstreek niet is ge nomen, omdat deze streek zo zwaar etroffen zou zijn, doch om de daar ge- verdere hulp moet vallen in het ka- j der van de sociale zorg. Bü de replieken diende de heer de Graaff (Katn.) namens de grootste vijf j vestigde tuinders, die de koudegrond' fracties een nieuwe metie in. Volgens j tuinbouw beoefenen, op bedrijven van deze zou de commissie met spoed dienen te rapporteren over de zg. tackpay-uitbetalingen van achterstal lige pensioenen en salarissen - en over een regeling van de oorlogsschade. De minister achtte dit laatste ln strijd met het regeringsstandpunt. De regering kan geen recht op schadever goeding van betrokkenen erkennen. Waar zou dan het recht blijven van hen die in Indc-nesië bleven of elders ter wereld gevestigd zijn? Misschien zou men de alinea der motie, die op de schadever goeding betrekking heelt, anders kun- te kleine cmvaiw, door borgstellingen in staat te stellen kredieten op te ne men. opdat zij hu.i bedrijfjes kunnen moderniseren en rendabel maken. De rente vorhogmg met 1/1, welke niet alleen is toe t- schrijven aan de maatreye.en u>t ki oJietbeperkinguoch ook aan de verhoging van het disconto van de Nederlandse Bank, komt ten slotte slechts neer op een hogere ren te last van f. 10,p. j. per opgeno men f. 1000.krediet. De minister is dan ook niet bereid te bevorderen, dat de plaatselijke Boeren nen interpreteren. Maar dan dient ook leenbanken in het bijzonder de hier- fr,ai,«K+,«rr ii.,., '"'bedoelde gegarandeerde tuinderskredie ten niet zouden behoeven te rekenen tot debetsaldi in de zin' van de algemene vergunning no 40 d van de Neder 1. Bank. toelichting te vervallen, waarin staat, dat er terzake een morele ver plichting cp de regering rust. Heden zou over beide moties worden gestemd. Na elven werd gisteravond neg een ngez. ,Med.-adv.) Hoge Commissaris Lamping i Het Bloemenfeest in Haarlem op Schiphol „Nog te groot wantrouwen" De Nederlandse Hoge 'Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, is gisteravond met het lijnvliegtuig uit Djakarta in ons land aangekomen. De heer Lamping zal overleg plegen met ae regering, in het bijzonder over de Indonesische wensen ten aanzien van een herziening van de Nederlands-In donesische Unie. Op 13 September hoopt hij weer in Indonesië terug te zün. De heer Lamping zal met de „Oranje" terugkeren. „Het is mijn indruk" aldus de Hoge Commissaris „dat de verhouding tus sen Nederland en Indonesië nog te veel wordt beinvloed door een groot i wantrouwen. Ik geloof, dat als het mogelijk is deze over en weer te doen verminderen of geheel te doen ver dwijnen, dit een zeer belangrijke ver betering teweeg zou brengen". Hij bevestigde, dat talrijke ambtena ren en andere Nederlanders Indonesië verlaten, omdat ze de toestand te moeilijk vinden. Doch hij voegde hier aan tce, dat er ook een grote groep be staat, die meent cok onder deze om standigheden te moeten blijven. De vei ligheid is inderdaad een moeilijk punt. Het zijn niet speciaal de Nederlanders, die daar onder de onveiligheid hebben te leiden. De benden vallen ook ande ren aan, ook Indonesiërs en vaak cok politieposten, omdat ze wapens nodig hebben. Op Oost- en West Java is echter een verbetering ingetreden. De Indonesische regering is zich vol komen bewust van deze hoogst onge wenste toestand en doet alles om hierin verbetering aan te brengen. Zu heeft hiertoe en met succes zeer belangrijke operaties verricht. (Ingez. Med.-adv.) Débraline stilt die afschuwelijke kwel ling onmiddellijk en bij voortgezet gebruik wordt Uw huid .weer gaaf en gezond. I Huid. geneesmiddel met diepte werking PIET KOHLER IN „DE BOEMELBARON" Meer dan twee duizend maal heeft Piet Kohier zich aan het publiek ge presenteerd in de creatie van „Droog- keeltje" in de operette „De boemelba- rön". Gisteravond werd aan deze reeks weer een uitvoering toegevoegd, toen in Thea ter Carré te Amsterdam de nieuw opge richte Amsterdamse operette de serie voorstellingen van „De boemelbaron" opende, die ter gelegenheid van het 60- jarig toneeljubileum van Piet Kohier werd gegeven. Reeds bij de eerste op- .komen van „Droogkeeltje" begroette het publiek, dat de zaal geheel vulde, de bijna 74-jarige operette-komiek met een hartelijk applaus en dit applaus was nog sterker toen Piet Kohier, na het tweede bedrijf, een grote krans om de schouders werd gelegd. De grote viering van het 60-jarig toneeljubileum is op 24 Juli a.s., waarvoor zich een comité heeft gevormd. Haarlem viert weer zijn jaarlijks .bloemenfeest! Het is Zaterdag begonnen met de in tocht van de bloemenkoningin. ZU maakte een tocht door het centrum van de stad, en bezocht de ziekenhui zen en het Concertgebouw, waar een groot aantal ouden van dagen in feestelijke kring bijeen was. De stad was op vele plaatsen met vlaggen en bloemen versierd. Een hoogtepunt van de viermg be looft Vrijdag de West Friese roeren- bruiloft te worden. Van de Stadskweek- tuin vertrekt die dag om twee uur een stoet bestaat uit vijf sjezen, een baxou- cnet en twee speelwagens met brui loftsgasten naar de Grote Markt. In de hal van het stadhuis zal het huwelijk van Agi Stam en Gert Visser „voltrok ken" worden en daarna volgt de brui loft op de Markt. Boerendansen uit West-Friesland zullen worden uitge voerd en liedjes uit die streek ten ge hore gebracht. Zaterdag as. wordt het jaarlijkse bloemencorso gehouden. CAREL BRIEL'S OPERAFANTASIE IN „BERG EN BOSCH" Sprookjesachtige impressie Na de succesvolle opvoeringen van het avondsprookje verleden jaar in het ge meentelijk landgoed „Berg en Bosch" te Apeldoorn, heeft de regisseur Carel Briels dit jaar op hetzelfde terrein een avondfantasie", waarvan gisteravond de première werd gegeven. „Een wandeling door het land van de opera" zo heeft Briels het nieuwe spel genoemd en het werd dit zowel in figuurlijke als in letterlijke zin. Maar eerst verlustigden zich oog en oor in het ballet uit de opera „Faust", uitgevoerd op het eiland in de vijver door het „Bal letrecital" uit Amsterdam. Nog onder de indruk van het sprookje in licht en kleu ren, dat zich daar had geopenbaard, trokken de toeschouwers \erdeeld in vier groepen vervolgens naar de vier speelplaatsen, waar het bos zelf het na tuurlijke décor vormde, slechts aange vuld en geaccentueerd door kunstpro ducten van Karei Broekman. Terwijl uit de luidsprekers fragmenten uit de ope ramuziek of de inleidende tekst ge schreven door Francois Pouwels en ge sproken door Perronne Hosang of Bert Dijkstra klonken, voerden figuranten, vrijwilligers uit de Apeldoornse burgerij, een synthese van de opera's Rigoletto, Carmen, Butterfly en Paljas ten tonele. Tenslotte kwam het publiek opnieuw rond de vijver bijeen om daar de epiloog te aanschouwen: het bekoorlijke Vene- tiaanse ballet en de urendans. Daarme de was „de wandeling door het land der opera" ten einde. Een langdurig en luid applaus vertolkte de dank van het tal rijke publiek. Deze operafantasie zal gedurende zes weken iedere avond behalve des Zon dags worden uitgevoerd. STEEKPARTIJ OP VLISSINGSE KERMIS Gisteravond ontstond op de kermis in Vlissingen een meningsverschil tussen •twee Vietnamese studenten, die thans verblijven in een internationale studen tenkamp te Biggekerke op Walcheren en twee Ambonnese militairen. Een der Ambonezen trok een doik en stak die in de rug van een der studenten. Het slachtoffer werd, overgebracht naar het St. Jozefziekenhuis en kon na de be handeling naar het kamp te Biggekerke worden vervoerd. De dader heeft zich uit de voeten gemaakt. De politie traoht hem op te sporen. (Ingcz. Med.-adv.) MOSKOU „De St. Basillus, een werkstukje van Iwan de Verschrikkelijke uit 1554." „Da's constante kwaliteit „...net als CABALLERO. Steek nog eens op." FEUILLETON Vertaald uit het Engels door VICTOR BRIDGES O. .O 33). Hoe waren ze er in vredesnaam achter gekomen? Ik denk, dat het Nobby's werk is. Hij is waarschijnlijk ook wel eens die kant uitgevaren en heeft ons met zijn verrekijker liggen bespieden. Maxwell stak een sigaret op. En tot welke conclusie kwamen zij? vroeg hij kalm. Ze dachten, dat we misschien wachtten op een boot, die nog niet was komen opdagen. Ze denken dat we ster ke drank of verdovingsmiddelen of iets dergelijks binnensmokkelen, lijkt me. Het is tè dicht bij de waarheid om er helemaal rustig onder te blijven. De ogen van de Fransm/an keken loerend. Dit is echter nog niet alles. Het is vooral het plan van onze intelligente Went- worth, dat je in het bijzonder zal inte resseren. Hij is van plan morgenochtend vóór ons uit te-varen, legde Feigate uit. Hij gaat dan natuurlijk bij deShipwash Flats rondhangen, tot wij er aanko men. Zijn vuisten balden zich. Ik zou hem graag zijn nek omdraaien, voegde hij er kwaadaardig aan toe. Enkele ogenblikken bleef Maxwell zwijgen. Ik had er een voorgevoel van ge had, dat hij nieuwsgierig zou zijn en het ons lastig zou maken. Dat voorge voel blijkt juist te zijn geweest. —We zullen en andere regelmg moe ten treffen, merkte Marais op. We moeten ons met Dubois in verbinding stellen en Dat is niet nodig. Toevallig kreeg ik gisteren een brief van hem. Hij heeft enige reparatie aan zijn boot en heeft de afspraak uitgesteld tot Zaterdag avond. Varen we morgen dus niet uit? vroeg Feigate. Dat weet ik nog niet. Ik ben ge neigd dit als een kans te zien, die we niet mogen veronachtzamen. Wentworth toont tè veel belangstelling naar mijn smaak. Als hü door toevallige omstan digheden uit de weg geruimd kan wor den, zou dat de zaak zéér vereenvou digen. Er kwam een gemeen lachje om Ma rais mond. Ongelukken op zee zijn inderdaad altijd mogelijk, merkte hij op. Als een man alleen uitvaart, kan niemand na vertellen, hoe zo'n ongeluk gebeurde Misschien wil Feigate zo goed zijn ons zijn deskundig ooi-deel te geven? Het is doodeenvoudig, bromde cle- ze. In zo'n klein bootje als dat van hem kan je alles overkomen. Ik mag dus aannemen, dat we het hierover eens zijn, tenmiste als de om standigheden blijken mee te werken. De beide andere mannen knikten be vestigend. Is er verder in Melchester nog iets bijzonders voorgevallen? richtte Max well zich tot MaraLs. Niet dat ik weet. De politie i-s nog bezig met het onderzoek, maar dat is natuurlijk de gewone gang van zaken. Ik ben bang dat de dood van de arme Marks wel een raadsel zal blijven. Heb je het volle bedrag, dat we afgesproken hadden, meegebracht? Natuurlijk. Marais knikte met zijn hoofd in de richting van een onschul dig uitziende vismand, die op de grond stond. Het zijn deze keer allemaal bil jetten van vijf- en tienduizend francs, maar dit weekend stellen we ons voor te beginnen met grotere bedragen. Ik kan je beloven, dat de resultaten bui ten gewoon bevredigend zullen zijn. Hoe staat het met Clifford? Ben je er zeker van, dat zijn zenuwen hem niet de baas worden? Ik houd hem nauwkeurig in de ga ten. De Fransman haalde even zijn schouders op. Hij is bang, maar ik ge loof vooral voor mij! Er heerste even stilzwijgen. Waarschijnlijk is dat waar. merk te Maxwell dan droogjes op. Het doet me in elk geval genoegen te horen, dat hij over de gewenste intelligentie be schikt. Nigel stond voor de spiegel en bekeek zijn eigen spiegelbeeld. Het was won derlijk, hoe iemand door andere kledij een geheel ander mens werd. Hij vond zich in de geleende overall en met een werkmanspet op het hoofd volkomen het type van een flinke jonge arbeider, en hij grinnikte ironisch om de klap, die zün professorale waardigheid hier door kreeg. Hij bedacht zich hoe hij hierover aardig zou kunnen debatteren met enige nogal zelfverzekerde colle ga's. Een tas met gereedschappen, waarvoor Jamieson ook gezorgd had, opnemend, liep hü de flat uit en wachtte op de lift. Tot zün grote op luchting was de portier van het flat gebouw niet in de hall aanwezig. Deze zou hem zeker herkend hebben. Enige ogenblikken later zat hü onopvallend achter in een bus en liet zich rijden in de richting van Piccadilly. Het café, waai- hü Jamieson zou ont moeten lag achteraf aan een soort'bin nenplaats. vlak bü een van de grootste warenhuizen. Het werd voornamelijk bezocht door kleine zakenmensen, hoe wel ook verscheidene ambtenaren uit de grote gebouwen in de buurt, het niet beneden hun waardigheid achtten hier zo nu en dan te komen. Het feit. dat de eigenaar een bekend jockey was ge weest. verhoogde de attracties. Hü had de reputatie orakel te zün en hoewel zijn voorspellingen meestal weinig con crete winst op leverden, hing er altüd een stel lieden die zich voor sport inte resseerden rond in zün bar. Dit was nu ook het geval. Toen Ni- gel binnentrad verwonderde hü zich over het onverwacht grote aantal be zoekers; dat ondanks het verstreken lunchuur nog bü een borrel zat te pra ten. Hü meest een twee maal rond kü- ken, voor hij inspecteur Jamieson in het >g kreeg. Deze zat alleen aan een tafeltje in de verste hoek. gekleed in de uniform van een of ander gemeentelijk bedrijf en zag er minder dan ooit als een poli tieman uit. Behalve dat hij opkeek van de krant, die hij bezig was te lezen, gaf hij geen enkel teken van herkenning. Nigel, die onmiddelhjk hiernaar zijn eigen gedrag bepaalde, liep onmiddellijk naar de bar toe en bestelde een glas bier. Nadat hü een paar teugen geno men had, leek hem het moment ge komen om langzaam naar 'het tafeltje van de inspecteur te slenteren, waar nog een onbezette stoel stond. Je hebt het dus gevonden, merk te Jamieson cp, terwül hü de krant neerlegde en een slok uit zün eigen bierglas nam. Ben ik erg laat?? Nee, we hebben tüd genoeg. We hebben de hele middag nog voor ons. om zo te zeggen, Is onze vriend vertrokken. Hij is mülen hier vandaan. De in specteur fluisterde nu büna. Hij brengt het weekend door op zün jacht voor een tocht op zee. Vóór Zondagavond komt hü niet terug, tenzü Forster me leugens verteld heeft. Maar ik denk niet. dat hü zo stom is dat bü mij te proberen. (Wordt vervolgd) NOG STEEDS DIERENARTS Zondag a.s. viert de 86-jarige Dr Geert Lubberink te Hilversum zün 56-jarig jubileum als dierenarts. Nog dagelüks oefent hü zün practijk uit! HEEFT U EEN GELDIG NATIONALITEITSBEWIJS? De ANWB raadt allen die dit jaar voor de eerste maal met hun motorvoer tuig naar het buitenland willen gaan, de datum van afgifte van hun nationali- teitsbewüs nog eens ter dege te controle ren. Ligt deze datum voor 15 December 1947, dan moet men het nationalitelts- bewijs eerst vernieuwen! Hiertoe dient men zich te wenden tot het Ministerie van Financiën in Den Haag. „HET HAAGSE SPOOK" KLOPTE WEER Gisteravond om 21,50 uur, belde de bewoner van het perceel Paets van. Troostwükstraat 47 te 's Gravenhago de politie op, dat in deze woning de be kende klopgeluiden wederom werden waargenomen. Twee agenten begaven zich naar het. perceel, doch meldden dat na hun komst alles stil was ge bleven. BRAZILIAAN SE ONDERSCHEIDING VOOR OUD-MINISTER SCHOKKING De Braziliaanse regering heeft aan mr W. F. Schokking, oud-minister van Oorlog en van Marine de rang van Groot Officier in de Orde van „Merito Navel" verleend. De luitenants ter zee eerste klasse jhr. W.C.M. de Jonge van Ellemeet, en W. van Rossum zijn benoemd tot Of- ffciex in de orde van „Merito Naval". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Maar tensdijk en te Woudenberg J. Cuperus te Doornspijk. Aangenomen naar Sneek (vac. J. N, de Ruiter) H. Sondorp te Hall. Gcref. Kerken Beroepen te Makkum H. M. Deroksen, cand. tc Harderwijk. Bedankt voor Leiderdorp (vac. H. van Rliljn) J. Dijk te Raamsdonksveer. Clir. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gra- venzande B. Büleveld, cand. te Haarlem en D. Slagboom, cand. te Eindhoven. Beroepen te 's-Gravendeel C. Noorde- graaf, cand. te Apeldoorn; te Doesburg B. Büleveld. cand. te Haarlem. Bedankt voor Naarden A. Zwiep te Schiedam. De nieuwe Verkeerswet! Politie, brandweer, militaire colonnes, begrafenissen en trams hebben altüd voorrang. VEILIG VERKEER 60) Zeever Zwilbikker, de rentmees ter,, diende de pachters rükelük melk toe - dat meende hü natuurlijk goed, maar de gevolgen waren verschrikke lijk! Want toen die pachters nu wak ker werden, waren ze Juist verschrik kelijk kwaad omdat ze nu al wéér ge slapen hadden - en ze riepen dan ook uit: „Nu moet het uit zijn! We heb ben er genoeg van! Nu gaan we het huis bestormen!" En zo kwam het, dat even later Jol- liepop, die in Huize Hobbeldonk ach ter 't raam stond, hees uitriep; „Ver oorloof mü op te merken dat de op standelingen wederom in aantocht zünl Wij moeten ons verbergen!" „Z- z-z-z-z-zle je nu wel?" vroeg Panda zenuwachtig. „Wat moet ik doen? Wat ben ik begonnen? Ik wou dat ik overal van af was!" „Maar vriendje nu toch!" vermaan de Joris Goedbloed onbewogen. „Niets is toch gemakkelüker dan dat? Ge schrijft gewoon die verklaring, dat ge Huize Hobbeldonk met toebehoren aan mü cadeau doet - zoals ge het zo schilderachtig uitdrukt - en dan züt gij van alles af. Dan neem ik de volle last van u over. Zo ben ik, weet ge? Schrijf uw verklaring, en ge zult u een andere Panda voelen!" Nu - met het lawaai van de nader- stormende boeren in de oren begon Panda er werkelük veel voor te voelen. VOOR WOENSDAG 18 JULI Hilversum I (402 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18: gram.muziek; 8.00: nieuws en weerberichten, 8.18: gram.muziek; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: gram muziek; (9.309.35; waterstanden). VPRO 10 00: boekbespreking; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: gram.muziek; 10.35: voor de vrouw. 1100: RVU: drs W. A. Nell: ..Dro men en hun betekenis"; 11.30. gram.muz.; 12.00: orgel en zang; 12.30: land- en tuln- bouwmededellngen; 12.33voor het platte land; 12.38: gram.muziek, 12.55 kalender; 13.00: nieuws; 13.15 accordeonmuzlek; 13.45: gram.muziek; 14.00: gesproken por tret, 14.15: strljk-sextet; 15.00: voor de Jeugd; 15.30: „Levende Bezems", hoorspel voor de Jeugd, 16.00: vioolduo; 16.10; voor de Jeugd; 16.30: voor de zieken; 17.05: dansmuziek; 17.15: regeringsuitzending: drs L. Coomans de Ruiter: „Natuuronder zoek in Indonesië". 18 00: nieuws; 18.15: Ronde van Frankrijk; 18.20: „Marine Taal" causerie; 18.30: RVU dr R. D. Simons. „Suriname, land- volk- bestaansmiddelen"; 19.00: „De lnvestingscontröle en het bank wezen", causerie; 19.15: Instrumentaal trio; VPRO 19.30: voor de Jeugd; VARA 20.00: nieuws; 20.05: Promenade orkest, Omroepkoor en soliste; 20.40 „Jenny ln de boomgaard", hoorspel; 21.15: gram.muziek; 21.35: Concertgebouw-orkest; 22.15: „Lichaam en gezondheid", causerie; 22.30: Jood6 programma; 23.00: nieuws; 23,15: orgelspel; 23.3524.00: gram.muziek. Hilversum II (298 M.) NCRV 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muziek; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: ge wijde muziek; 8.45: gram.muziek; 9.00: voor de zieken; 9.30: salonorkest; 10.15: gram.muziek; 10.30; morgendienst; 11.00: Residentie-orkest; 11.35: gram.muziek; 12.00: fluit en plano; 12.30: land- en tulnbouwmededeilngen; 12.33: amuse mentsmuziek; 13.00: nieuws; 13.15: mili taire reportage; 13.20: mandoline-orkest; 13.50: gram.muziek; 14.00: ged. uitzending van de Zendingsbijeenkomst van de Classis Utrecht der Chr. Geref. Kerken te Drle- bergen-Rljsenbürg; 14.15: voor de meisles; 15.00; viool en plano; 15.30: gram.muziek; 16.00: planoduo; 16.15: voor de Jeugd; 17.30: Instrumentaal septet; 18.00: Chr. Gemengde Zangvereniging; 18.30: Metro- pole-Orkest; 19.30: gram.muziek; 19.40: radiokrant-20 00: nieuws; 20.05: plano recital; 20.15: Residentie-orkest en solist; 21.15. „Wat zijn penningen, waarom en hoe verzamelen wij deze?", causerie; 21.35: amusementsmuziek. 22.05: Reportage; 22.15: vocaal ensemble, strijkorkest en hoorn; 22.30: cello en orgel; 22.45: avond overdenking; 23.00: nieuws; 23.1524.00: Marlnlerskapel. Engeland, BBC Home Service (330 M.) 12.00: mannenkoor en solist; 12.25: ge varieerd programma; 12.55: weerberichten; 13.00: nieuws; 13.10: reportages; 13.30: Latijns Amerikaanse muziek; 13.55: sport; 14.00: opera-orkest; 15.00: hoorspel; 16.00: gram.muziek; 16.15: discussie; 17.00: voor de kinderen; 17.55: weerberichten; 18.00: nieuws: 18.15: sport; 18.20: gram.muziek: 19 00: gevarieerd programma; 19.35: cau serie; 19.50: Boyd Neel orkest, BBC koor en solisten; 21.00: nieuws; 21.15: Boyd Neel orkest, BBC koor en solisten (vervolg); 22.25: causerie; 22.45: Parlementsoverzlcht; 23.0023.03: nieuws. Engeland, BBC' Light Programme (1500 en 247 M.) 12.00: Zeemansliedjes; 12.25: gevarieerd programma; 12.55: sport; 13.35: gram.muziek; 13.45: voor de kleuters: 14.00: voor de vrouw; 15.00: dansmuziek; 15.30: sport; 15.45: militair orkest; 16.15: Mrs Dale's dagboek, 16.30: orkestconcert; 17.30: amusementsmuziek; 18.00: sport; 18.15: „One night stand"; 18.45: hoorspel; 18.59: sport; 19.00: nieuws en radiojour naal; 19.25: sport; 19.30: verzoekprogram ma. 20 00: hoorspel; 21.30: sport; 22.00; nieuws. 22.15: actualiteiten; 22.20: dans muziek: 23.00: voordracht; 23.15: lichte muziek; 23.5624.00: nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 M.) 12.00 gev. muz.; 13.00 nieuws; 13.25 amuse mentsmuziek; 14.15: balletmuziek; 15.40: populaire muziek; 16.20: filmmuziek; 16 45 nieuws; 17.00: muziek voor blazers: 18.00: orkestconcert; 19 45. nieuws; 20.05: gevarieerde muziek; 22.15: nieuws; 22.35: jazzmuziek; 23 00: lichte muziek. 23.20: amusementsmuziek; 24.00: nieuws; 0.30— 1.00: lichte muziek. Frankrijk, Nationaal Programma (347 en. 249 M.) 12.00; symphonle-orkest; 13.00: nieuws; 13.20: pianorecital; 14.05: nieuws; 14 10: zangrecltal; 18.30: Amerikaans® uitzending; 19.00: orkestconcert; 20.00; plano en vlooi; 23.4524.00: nieuws. België, 324 en 484 M. 324 M.: 11.45: operamuziek; 12.30: weerberichten; 12.32: gram.muziek! 13.00. nieuws; 13.15: gram. muziek; 14.00: strijkkwartet en plano; 14.32: gram.muziek; 14.45 en 15.45: Idem; 17.00: nieuws; 17.10: gram.muziek: 17.30: gram.muziek; 17.50: boekbespreking; 18.00: gram.muziek; 18.30: voor de soldaten; 19.00: nieuws; 19.30: vier hoorns; 19.45: bazuin en plano; 19.50: radlofeullleton; 20.00: omroeporkest en soliste; 21.00: actu aliteiten; 21.15: opera- en bolcantoconcert; 22.00: nieuws; 22.15: verzoekprogramma; 23.00: nieuws; 23.0524.00: verzoekpro gramma. 484 M.: 12.05: gram.muziek; 13.00: nieuws; 13.10 en 13.30: gram.muziek; 16.00: planorecital; 16.25: gram.muziek; 16.30: orkestconcert; 17.10: Idem; 18.30: koor zang; 18.45, 19.00 en 19.40: gram.muziek; 10.45: nieuws; 20.00: gram.muziek; 20.15: svmphonle-orkest; 21.30: gram.muziek; 22.00: nieuws; 22.10: gram.muziek; 22.551 nieuws; 23.00: gram.muziek; 23.55: nieuws. AGENDA HEDEN: Groenesteeg 16 (Geb. Jeruel) Spr. evan gelist Gubler uit Spanje, 8 uur. Oegstgeest: Aandeelhoudersverg.N.V. Kamsteegs Automobielbedrijf, Gevers straat 30, 8 uur. BIOSCOPEN. Trianon „Adam's Rib" (14 Jaar) Zon dag 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex „Copper Canyon" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Gereserveerde kamers" (14 J.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lido „De berg der vr kklng" (14 J.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Loxor „In 's Hemelsnaam" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dageni 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te. Lelden wordt van Zaterdag 14 Juli 13 uur tot Zaterdag 21 Juli 8 uur waargenomen door do Haven-Apotheek. Haven 18. tel. 20085 en door Apotheek Boekwüt, Breestraat 74, tel. 20552. Te Oeg6tgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274,

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3