Laatste Berichten Troonsafstand van Koning Leopold HUNTER Nieuwe Chr. Geref. Kerk te Rijnsaterwoude genomen in STADSNIEUWS Wel en wee der visserij MAANDAG 16 JULI Heden heeft koning Leopold III het Belgische volk medegedeeld, dat hy afstand doet van de troon ten behoeve van zijn zoon prins Boudewjjn. De koning sprak eerst In het Nederlands en vervolgens in het Frans. Hij zei, dat hij afstand doet ten behoeve van zyn zoon Boudewyn, omdat het aationale belang dit eist. Tot Boudewyn zei koning Leopold: „MÜn geliefde Boudewjjn, Ik doe op U een beroep het land te dienen en de eer van de dynastie te bewaren, zoals ik het altijd, naar het voorbeeld van myn vader Albert, heb gedaan." Tot besluit verklaarde hy: ,3Iet de laatste woorden, die ik als koning der Belgen wens uit te spreken, wiï* ik er met nadruk op wijzen, dat de toekomst van het vaderland afhankelijk is van Uw nationale solidariteit. Tevens geef ik uiting aan myn hoop. dat gy U allen met onverzettelykheld zult scharen rondom mijn zoon, koning Boudewyn. Ik bezweer U veree.nd te blijven. God bescherme België en onze Koning." Vervolgens nam Prins Boudewyn het woord. Waarde Vader, ik ben zeer bewogen door de edele woorden, die gy hebt gesproken. Ik beloof U al het mogelyke te doen om Uw waardige zoon te zijn". oordeelde en de oprichting van een Kongolese boerenstand suggereerde. Reeds als jonge prins had hij zeer persoonlijke opvattingen. Wat hem later noodlottig zou borden. Uit het huwelijk met Astrid werden drie kinderen geboren: prinses Josephi ne Charlotte, prins Boudewyn, die als kroonprins de titel voert van hertog van Brabant, en Albert aan wie de nieuwe titel van prins van Luik werd gegeven. In 1939 begaf Leopold zich naar Ne derland; hij werd peetvader van prin ses Beatrix. Van 1936 af. toen hij met de enthou siaste steun van Spaak een Belgische onafhankelijkheidspolitiek inluidde, be vorderde hij persoonlijk de Belgisch Nederlandse samenwerking. Maar op 10 Mei 1940 begon de echte tragedie. Na drie weken, tijdens welke hij de Belgische troepen aanvoerde, te gen de Duitsers, moest het Belgische le ger capituleren. Zijn regering vluchtte naar Frankrijk en vestigde zich een jaar later te Londen. Het dispuut, waar na de oorlog de ko ningskwestie uit zou groeien, was ge boren. Met grote hardnekkigheid ten niet al tijd even fraai!) werd Leopold III door zijn tegenstanders bekampt. Men ver weet hem zijn reis naar Berchtesgaden, zijn morganatisch huwelijk met Lilian Baels, dochter van de gouverneur van West-Vlaanderen, zijn persoonlijke poli tiek, welke voornamelijk tot uiting kwam in zijn geringe sympathie voor de parlementaire democratie, etc. 22 Juli 1950 landde hij met zijn beide zonen op het militair vliegveld nabij Brussel nadat een volksraadpleging hem 57.68 procent der stemmen had gegeven. Het socialistisch-communistische op roer, zoals het door de rechtse bladen nog steeds wordt genoemd, brak los. Ex-koning Leopold III Een intieme plechtigheid Onze Brusselse correspondent telefo neert ons nog: Koning Leopold III, die gisteravond ar de hoogste Belgische juridische in- jitie, het Hof van Cassatie, gehuldigd verd om het gebaar van zelfverlooche- dat hij hedenochtend heeft ge it, besloot hiermede een tragische igering, welke een aanvang nam in februari 1934, na de ragische dood van 4jn vader koning Albert I. Leopold III, die te Aken geboren werd op 3 November 1901, als zoon van Al- erf, I en Elizabeth van Beieren, werd, jen de Duitsers op Augustus 1914 Bel- ,ië binnen vielen, op 14-jarige lefetijd irijwilliger in het twaalfde linie regimjt. Koning Albert waakte er persoonlijk ovn, dat zyn zoon het harde leven van le eenvoudige soldaat leerde kennen. Jaarna kreeg hij een universitaire op- -leiding ln het Eton College, i In November 1918 defileerde hy met zijn zegevierend regiment in het her- coverde Luik. Zijn huwelijk met de eenvoudige Istrid van Zweden ontbrandde in de [harten der Belgen een nooit gekend mthouslasme, dat oversloeg in grote >efheid toen de geliefde vorstin te Kusznach in Zwitserland bij een auto- pngeval om het leven kwam. In 1927 sprak Leopold als kroonprins in de Senaat, een revolutionnaire rede pit; waarin hy het kolonialisme ver- <1. de Jong gaat het onderwijs verlaten Met ingang van 1 September zal de neer J. de Jong, onderwijzer aan de op leidingsschool voor U.L.O. aan de Drift- straat, na een diensttijd van 45 jaren, ?o^heid nemen van het onderwijs. In 906 werd hij aangesteld als onderwijzer e Schipluiden. Van Augustus 1912 af is juj onafgebroken werkzaam geweest in De Kooi; 20 jaren aan de school Me- övsastraat en bijna even lang aan de Ejchool Driftstraat. i is een toegewijde kracht, zeer ge waardeerd, niet alleen door zijn supe rieuren en collega's, doch ook vooral poor de ouders en de kinderen van de School. In het openbare leven neemt de heer De Jong een vooraanstaande plaats W. Jarenlang was hij secretaris van oe woningbouwvereniging Tuinstad- W'iJK en voorzitter van de federatie »an woningbouwverenigingen. Hij is letter van de Stichting woningen por Ouden van Dagen en een zeer actief lid van de Commissie van Ad- yies inzake huisvestlngsaangelegenhe- Tevens is hy de volijverige secretaris *aa de .Kunstkring voor Allen", Af- Donderdagavond zal in een geestelijke ouderavond een huldiging !i-u ,vinden in het gebouw van de speeltuin „Oosterkwartier". ;005oud-leerlingen en andere be langstellenden zal een receptie wor- bv |ehoucten op a.s. Woensdag, des avonds 8 uur in het schoolgebouw, Priftstraat 77. 1 BB?etuZ,al de heer De Jong stellig niet aa& belangstelling ontbreken. academische examens. «^J^Sd voor het doctoraal examen JM. Ind. recht H. J. J. Schrage te Slt- -t Onze stadgenoot, de heer G. J. odijtendorp, slaagde aan de M.T5. te "o-terdam voor het diploma electro- "echniek. - Georganiseerd door de Oudercom- ïssie hebben de kinderen van de jf'7e Buitenschool hun jaariyks ult- on gemaakt. Avifauna, Groenendaal *>5^ rondvaai"t door de Amsterdamse lachten stonden ditmaal op het pro- iiit0mma' De kinderen hebben zich Formate geamuseerd. 7" ^°°r de politie te Zoeterwoude is afgehouden een 61-jarige Leidenaar, •e er van verdacht wordt twee rijwie- *E hebben gestolen. J -~ Aan de M.T.S. te Haarlem slaag- het einddiploma afdeling Bouw- unde de heer J P. Kwestro, idem voor afdeling Werktuigbouwkunde de eren D. Th. Boogerd, W. Rensink en achu Vodegel' allen te Leiden woon- (Ingez. Med.-adv.) Een prettige vacantie met: de Plain ol Cork-lipped t 1.- per doosje v. 20 sl Hunter Mild f 0.75 per pakje De regering van Duvieusart was daar tegen niet bestand en op initiatief van de organisatie van oud-verzetslieden en oud-gevangenen kwamen onderhande lingen tussen de drie nationale partyen en de koning tot stand. Leopold HI gaf de grondwettelijke machten over aan zijn zoon, welke mor gen de eed aflegt als Boudewyn I, vijfde koning der Belgen. Leopold heeft in de 17 jaren van zyn koningschap slechts zes jaren effectief geregeerd. De katholieke bladen in Brussel en in Vlaanderen hebben gisteren en van daag meemoodig gestemde afscheids- artlkelen aan koning Leopold gericht, waarin de vorst dank wordt gebracht voor de opoffering, die hy zich getroost heeft om door het neerleggen van zyn koningschap de vrede in het land te herstellen. Aamhangers van de scheidende ko ning uit het Vlaamse land hebben gis termiddag nog een kleine bloemenhulde gebracht by het Laekense koningsver- biyf, doch van enige grote demonstratie is op uitdrukkeiyk verzoek van koning Leopold afgezien. De communisten heb ben aangekondigd, dat zy vandaag en morgen meetings ten gunste van een -republiek zullen houden. De minister van binnenlandse zaken heeft de de monstraties verboden, doch de commu nistische partyleiding heeft vanochtend medegedeeld, dat zy deze toch wil laten doorgaan. Het communistische partij blad verkondigt op de ochtend vam de troonsafstand de leuze: „Weg met de monarchie, leve de republiek". (Gedeeltelijk ongecorrigeerd) Een verlangen van jaren in vervulling gegaan Zaterdagavond is onder grote be langstelling de nieuwe Chr. Ger. kerk te Rijnsaterwoude in gebruik geno men. De tweede voorzitter 'van de Bouw commissie gaf allereerst een overzicht van de geschiedenis dezer kerkeiyke ge meente. Trok men van 1892 af her- en derwaarts om de kinderen te laten do pen en de leden te laten aannemen, op 6 Sept. 1906 werd de thans afgedankte houten kerk ingebruik genomen. In 192/1 werd deze kerk gerestaureerd, waar by de garantie werd gegeven, dat de kerk het nog wel tot 1936 zou uithouden. In 1936 zat men echter midden in de economi sche crisis en moesten de plannen tot nieuwbouw tot een later tijdstip worden uitgesteld. De toestand van de oude kerk werd echt-er steed sslechter, 2odat in 1947 een commissie werd benoemd, die de bouw van een nieuwe kerk voorbe reidde. Na vele moeilykheden overwon nen te hebben, staat men thans voor de overdracht van het nieu wegebouw. Met een variant op de Woorden van Paulus tot Thimotheus: „O, kerkeraad bewaar dit kerkgebouw in alle reinheid", droeg spreker hierop het gebouw aan de kerkeraad over. Ds Van Nieuwenhuizen, uit 's-Graven- hage sprak in aansluiting op deze over dracht over 1 Koningen 8 13, 29 en 64b. Vooraf richtte hij woorden van wel kom tot de burgemeester, de kerkeraad, de wethouders, de leden van de ge meenteraad, ,d,e gemeente-secretaris, de gemeente-architeot hst hoofd der O.L. school, de wachtmeester der Rykspoli- tie en tot ds van Soest en de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Spreker roemde de goede verstandhou ding, die er te Rijnsaterwoude bestaat. Men ziet hier gelukkig meer op hetgeen dat bindt dan op hetgeen dat scheidt. Dit is volgens spr de ware houding, vooral in een kleine dorpsgemeenschap heeft men elkaar zo hard nodig. Oo ktot de heer Groenendijk, deputaat van de Clas- slssis en de afgevaardigden der Chr. Ger. Gemeenten uit Nieuwkoop, Alphen en Aarlanderveen., werden hartelyke woorden gericht. Veel lof werd voorts toegewaaid tot de Bouwcommissie en de Ohra Ger. Meisjesvereniging, die beide veel en hard gewerkt hebben. Ds Van Nieuwenhuizen racht vervolgens dank aan de architect, de heer W. Brouwer uit Alphen a/d Ryn en aa nde aannemer, de heer E. B. Blaayer. Achtereenvolgens bepaalde spreker de aanwezigen by het inwy dings woord, in- wy'dingsgebed en inwydingsslot van Sa lomo. Nadat Ps 132 5, 6. 9 en 10 ge zongen was gewaagde de burgemeester van de moeilijkheden, welke zich by de bouw hadden voorgedaan om ton slotte kerkeraad en gemeente Gods zegen toe te wen§en. De heer Groenendyk. deputaat van de classis, feliciteerde de gemeente met dit kerkgebouw. Aan Rynsaterwoude komt de eer toe de eerste nieuwe Chr. Ger. kerk in Nederland na de bevrijding in gebruik te nemen. Hij verzocht om de kerkeraad toe te zingen het laatste vers van Psalm 122. Moge de eenheid aller gelovigen gToeien Ds Va nSoest wenste namens de Ned Herv. kerk de Chr. Ger. Gemeente van Rynsat-erwoude Gods beste zegen toe. Hy sprak de wens uit. dat het eens zover zou komen, dat alle christelijke kerken tot éne grot ekerk zouden worden ver enigd. De architect, de hoir W. Brou wer. wees er op. dat onder aille moei lykheden het tocsh prettig bouwen was geweest. Hy sloot zich vei$er geheel by de wens van ds Van Soest aan. Mocht dé eenheid eeiis tot stand komen, dan ging ook één van zyn dierbaartste wen sen in vervulling. De afgevaardigden van Nieuwkoop en Alphen boden eveneens hun beste wen sen aan. Ten slotte sprak de voorzitter van de kerkeraad der Chr. Ger. kerk te Rynsaterwaude nog een kort woord. Met het zingen van Psalm 72 „Zyn iaam moet eeuwig eer ontvangen", werd deze plechtigheid besloten. BODEGRAVEN Dinsdag om 7.15 uur n.m. hoopt voor deze gemeente te spreken ds. Chr. van Dam van Werkendam. Familieberichten ontleend aan andere baden Gehuwd: H. van den Berkhof en A. B. I. Pyn van Draat, Wapenveld; T. J. L. Atkina en C. M. Kalff, Hilversum. Overleden: J. J. van der Valk, m. 68 j. Den Haag; G. H. Nyhoff-Loman, v, 89 Den Haag; P. van Spronsen-van Eeke- len, v. 70 j. Den Haag; B. J. W. Ver- wey, m. 55 j. Heemstede; Ph. J te Win kel, m. 77 j. Apeldoorn; L. van Vuuren, m. 77 j. Utrecht; P. F. M. van den En- de, m. 75 j. Rkïam; P. A, H. Serrarris, v. 82 j. Huis ter Heide; J. C. van Beu- zekom-van den Broeke van Oudenrhyn, v. 63 j. Utrecht; A. Martens m. 51 j. Vlaardingen. Intrede ds Jac Vermaas NA BEVESTIGING DOOK DS S. v. DORP. Gisteren vond bevestiging en intrede van de tweede predikant der Ned. Herv. Gem. plaats. De bevestiging werd 's morgens geleid door ds S. van Dorp. Een predikant te Zeist en die in de jaren 19101917 ook de gemeente Bodegraven heeft gediend. Als tekst had deze Handelingen 2:11 en las een gedeelte uit de schrift van 2 Ko- rinte 5 11-21, Des avonds deed ds Jac. Vermaas uit Amersfoort zijn intrede. Na het votum werd gezongen Ps 68:12 en gelezen Efez. 3. Spr. had als tekst Colossenzen 43 en 4 en besprak de verborgenheid van Christus, de prediking daarvan en de opendeur van de verborgenheid. Na de preek begroette ds Vermaas de plaatselijke overheid, ds S. van Dorp. ds Joh. Verwelius, de afgevaardigde Clas- sicale vergadering ds Poot uit Delft, afgevaardigden van andere kerkforma- ties, kerkeraadsleden, het college van Kerkvoogden en Notabelen en Amers- foortse vrienden. Tot de gemeente sprak hij: „Wij zullen onder U moeten arbei den. maar het woord Gods duurt voort tot in eeuwigheid. En wij bevelen ons by U aan, tot heil van kerk en volk". Hierna werd ds Vermaas toegespro ken door ds Boer uit Gouda als afgev. van de Classis Gouda. Voorts sprak ds Joh. Verwelins. Deze uitte er zijn waardering over thans een broeder in de ring te hebben ontvan gen. Hierna werd ds Vermaas staande toegezongen Ps 132 6. Ds Vermaas dankte de sprekers voor het gesprokene en besloot met gebed en het laten zingen van Ps 897. Aan de M.T.S. te Haarlem verwierf het einddiploma de heer L. Bos. alhier. BOSKOOP HONDENBELASTING 1951. Aangezien er nog velen nalatigen zyn, die verzuimen om hun honden voor de hondenbelasting 1951 aan te geven, wordt thans op last van B. en W. dezer gemeente contröle gehouden. Bij gebleken nalatigheid zal een vier voudige aanslag opgelegd worden. De secretaris der Woonruimte-com missie zal in plaats van Donderdag 19 Juli, Woensdag 18 Juli a.s. tussen 10 en 11 uur spreekuur houden. EXCELSIOR BEHAALDE EERSTE PRIJZEN. Aan het concours, uitgeschreven door „Onvermoeid Vooruit" te Waddinxveen, is ook door de harmonie ..Excelsior" deel genomen. Op verzoek van de initiatief- nemende vereniging heeft. Excelsior het concours geopend met een mars door Waddinxveen, welke zich in een gewel dige belangstelling mocht verheugen. Hierna werd er een concert gegeven, waarvoor ook veel animo bestond. Het concours dat Zaterdagmiddag is beëindigd, en waaraan vele verenigin gen hebben deelgenomen, heeft voor Ex celsior grote successen opgeleverd. In de afd. Concerten behaalde zy een eer ste prijs in de ere-afdeling met 343 pnt. In de afd. Marswedstryden eveneens een eerste prijs met 138 pnt., het hoogste aantal punten; en ten slotte een eerste- prys met 125 pnt. in de drumband mars wedstrijd. Boskoop en Soestdijk deelden de eer Het was Zaterdagavond weer gezellig vertoeven op het mooie voetbalveld van „Boskoop" er hing een sfeer, die daar pleegt te zijn waar iets byzonders gaat gebeuren en als zodanig kon mep de ontmoeting van Boskoop met de gasten van 'het Kon. Paleis Soestdiik zien. Excelsior, wat verlaat door haar grote successen op het concours te Waddinx veen, verleende aan het geheel een extra fleurig tintje, wat by het beëindigen van de wedstrijd een bloemenhulde tot ge volg had. Aanwezig waren: burgemees ter mr dr E. P. Verkerk, alsmede de wethouder van sportzaken, mr dr J. P. Taat en ten slotte de burgerij van Bos koop en belangstellenden uit naburige gemeenten, welke in grote getalen het veld omzoomden. Na de gebrulkeiyke vriend eiyke woor den der beide voorzitters, vergezeld van bloemen en het plechtige „Wilhelmus" verrichtte burgemeester Verkerk de af trap en werden de Oranjehemden van Soestdyk al direct in het nauw gedre ven, het eerste kwartier moest de paal dan ook enkele malen reddend voor de gasten optreden, doch toen ze wat in gespeeld waren, hadden ze spoedig suc ces (01). Beide partijen bleken daar na aan elkaar gewaagd te zyn en het was Loef, die voor Boskoop de stand op '1 '1 bracht, dooh voor de pauze hadden de SoestdüJcers andermaal succes en bracht him linksbuiten de stand op 1-2. Na de rust verslapte het spel enigszins doch nadat De Graaf met een ver schot de Oranjemannen verraste (2—2), werd er in de laatste twintig minuten wat feller om de eer gestreden, het scheen dat Boskoop middels Loef, die met een goed doelpunt de stand op 3—2 bracht, als overwinnaar uit het stry dperk zou treden, maar de gasten zetten in de al lengs vallende duisternis nog even alles op alles en slaagden er in de verdiende gelijkmaker te scoren. Resumerend kan gezegd zijn dat het grote publiek van deze wedstrijd heeft genoten, al dient gezegd, dat Boskoop heel wat betere wedstrijden heeft be speeld. Voor het Staatsexamen Piano- practisch slaagde te 's-Gravenhage onzie plaatsgenote mej". H. p. e Su san. -■ - Tot Secretaris van de Boskoopse Bestuurdersbond is in de 11. gehouden vergadering gekozen de heer P D Noest alhier. NIEUWKOOP Ds Van Wijngaarden plotseling overleden NA DIENST IN OUDE GEMEENTE Gisterochtend, na afloop van een dienst, welke hij te Nieuwkoop ge leid had, is zeer plotseling op 49- jarige leeftijd overleden ds L van Wijngaarden, Rem. Geref. predi kant te Groningen. Ds van Wijn- naar zijn voormalige gemeente Nieuwkoop gekomen om daar nog eens te preken Na afloop van de dienst bleef hij met de ker keraad nog enige tlid praten over veranderingen welke de laatste tijd ïn £5* kerkgebouw waren aange bracht. Tijdens deze besprekingen overleed hij plotseling. Achtereen volgens was ds Van Wijngaarden Remonstrants predikant te Oude Wetering, Nieuwkoop en Groningen. ZWAMMEPDAM O. L. school drie dagen op reis De vorige week maakten de leerlln- gen van de hoogste klassen der O. L. School een schoolreis van drie dagen naar Den Haag en omgeving. Per fiets gingen de kinderen naar Loosduinen, waar zich de jeugdherberg „Ockenburgh" bevindt, een oud landhuis, gebouwd in de 17e eeuw door de dichter Jacob Westerbaen. In deze jeugdherberg kregen de jongens en meisjes hun maal- tyden en waren slaapzalen Ingericht. Een pad leidde van deze jeugdherberg in 10 minuten naar het strand zodat er volop is genoten van de zee, het strand en de duinen. Donderdag werd een be zoek gebracht aan Den Haag. Het Mau- ritshuis, met zyn schitterende collectie schilderijen, waarvan slechts enkelen be zichtigd werden, het Binnenhof met de Ridderzaal, gesticht in 1280 door Graaf Willem n en zyn verdere historische gebouwen werden bewonderd. Diepe in druk maakte het panorama Mesdag op de leerlingen. Vrydagmorgen volgde een fietstocht van Kykdutn naar Schevenin- gen met prachtige vergezichten op Den Haag en na een harteiyk afscheid van de herbergvader en moeder werd de te rugreis aanvaard. De anjeroollecte in onze gemeente hef et de som van f. 63.68 opgebracht. OPBRENGST AMBON-ACTIE De actie van het Ambon-Comité is In onze gemeente schitterend geslaagd. Aan de heer Bouwman, voorzitter van de Woerdense Commissie, konden zes kis ten van ongeveer 1 m3 Inhoud worden afgeleverd en nog 2 grote kisten met schoeisel en speelgoed. Bovendien werd nog f. 100 gecollecteerd. Een woord van hulde aan de bevolking van Zwammer- dam is wel op zyn plaats. GESLAAGD De heer J. Pop, is te Lelden ge slaagd voor het doctoraal examen Ned. Taal en Letterkunde. Burgerlijke stand. Geboren: Leonar- dus Jacobus Maria, z. v. W. J. A. Steyn en A. Roder. Ondertrouwd: Hermanus Bosma 30 jr. Alphen a.d. Ryn en Cornelia Petronella van Katwyk 29 jr.; Hendrik Reitsma 22 Jr. te Bodegraven en Jannetje Gysber- tha Kruit, 18 jr. Overleden: Dirk Kroon, 61 jr. echtgen, van G. P. Domburg. Monsterproces tegen voetbalpool-ondernemingen RUOI 200 VERDACHTEN VOOR HET GERECHT Naar wij vernemen, zal nog voor het begin van het voetbalsei zoen een groot aantal organisato ren, hoofdagenten en agenten van voetbalpool- en voetbalprijsvraag- onderaemingen wegens overtreding van de Loteriiwet terecht staan voor bet kantongerecht te Rotter dam. Het aantal verdachten in dit monsterproces overschrijdt de 200. Het laat zich aanzien, dat er met de berechting van deze zaken ten minste een week gemoeid zal zijn. Deze vervolging besluit min of meer de gTOte actie .die de Justitie in Februari en April jl. tegen voet balpool ondernemingen is- begonnen. De zwaarste klap werd de voetbalpool ondernemingen toegebracht op Za terdagmiddag 7 April, toen de politie over het gehele land in een grote ge coördineerde actie is opgetreden tegen alle in Nederland opererende voetbal poolondernemingen. Die dag ziin re chercheurs in tal van plaatsen, over gaan tot onderzoekingen bij hoofd agenten en agenten van voetbalpool- ondernemingien. Een grote hoeveel heid administratieve bescheiden en duizenden guldens werden toen in beslag genomen. De besprekingen te Kaesong De VK.-delegate voor een staking van het vuren in Korea meldt enige voortgang over de opstelling van een agenda. Naar de uiterlijke omstandigheden te oordelen, zo zegt Reuters correspondent, gaat hetmet de conferentie de goede kant op. De stugge, byna vyandige houding van de communisten was he den zodanig veranderd, dat de Noord- Koreaanse en Chinese afgevaardigden onmiddellijk ingingen op verzoeken van Westerse fotografen om groepfoto's te mogen maken. Generaal Nam il (Noord-Korea) en vier andere communistische, afgevaar digden poseerden gedurende verschei dene minuten voor fotografen en film operateurs. De Noordeiyke fotografen spraken vry met hun Westerse collega's. Van daag heeft men twee maal 55 minuten geconfereerd, met daartussen een on derbreking van twee uur op verzoek •van de Noordelyken. Kaesong en naaste omgeving waren vandaag nagenoeg vrij van Noordelyke troepen. egypte niet naar nairobi De Egyptische ministerraad heeft de finitief besloten, dat Egypte niet zal deelnemen aan de inter-Afrikaanse mi- lltiare coferentie in Nairobi Op deze conferentie, waartoe Engeland en Zuid- Afrika Egypte hadden uitgenodigd, zul len besprekingen gevoerd worden over het vervoer van strijdkrachten en voor raden odor Oost- en Centraal-Afrika „ingeval dit vervoer noodzakeiyk is". Volgens de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Salah el Din pasja, is de weigering gebaseerd op een over eenkomstig de grondwet genomen be sluit aan geen conferentie over ge- meenschappeiyke verdediging met En geland, deel te nemen zolang de Egyp tische eisen met betrekking tot het Suez-kanaal en de Soedan niet zyn in gewilligd. Teheran weer rustig Vanochtend was het weer rustig in Teheran. Er wordt echter veelvuldig door politie gepatrouilleerd en in de loop van de nacht zyn troepenverster kingen aangekomen. De politie heeft alle communistische krantenbureaux ge sloten. De Perzische ochtendbladen zijn het er over eens, dat de relletjes waar schijnlijk een nadelige invloed op het bezoek van Harriman zullen hebben. Het Perzische kabinet heeft op een vergadering, die tot de vroege ochtend uren duurde, besloten een uitgaansver bod op te leggen van middernacht tot vier uur. De besluiten moeten binnen een week door het parlement worden bekrachtigd. Averell Harriman heeft vanochtend een begroetingsbezoek van een kwartier aan premier Mossadeq gebracht. De pre mier lag thuis te bed. Harriman over handigde een boodschap van president Truman. Harriman en de Amerikaanse ambas sadeur Grady hebben met de sjah ge luncht. Voor zijn bezoek aan Mossadeq heeft Harriman een krans gelegd op het graf van Reza sjah, de grondlegger van de Pahlevi-dynastie. Volgens de politie is bii de relletjes van gisteravond een achttal personen gedood, onder wie een niet genoemd aantal politiemannen. Een officiële zegsman verklaarde, dat de regering overweegt alle links-ge oriënteerde organisaties in het land te verbieden. Duitse bijdrage aan verdediging West-Europa dringend nodig In een rede op een byeenkomst te Frankfort van bijna 1.000 Amerikaanse, Britse en Franse verbindings-officieren en Duitse gasten heeft de Amerikaanse hoge commissaris McCloy aangedron gen op een snelle Duitse bijdrage aan de verdediging van West-Europa, om dat „de tijd dringt". „Bij mijn onlangs in Washington ge voerde besprekingen is het mij opge vallen, dat er daar een „algemeen ge voel van dringende noodzakelijkheid heerst", aldus McCloy. „Als er iets ge daan moet worden, dient het nu te ge schieden en niet later." Tevens zei McCloy, dat de Verenigde Staten niet bereid zijn „veiligheid te verkrijgen ten koste van reactionnaire ontwikkelingen in Duitsland of elders". Do Duitse vryheid moest en zou worden verdedigd zonder een opkomst van neo- nazisme of neo-facisme toe te staan. Hij zei, dat hem tijdens zijn bezoek aan Washington is gebleken, dat lei lende figuren van de Amerikaanse bui tenlandse politiek bereid zyn „aan Duits land zeer verstrekkende macht" toe te staam LISSE SUCCES VOOR „COMITÉ TUBA" Op het grote drumband-concours, dat in de Dierentuin te 's-Gravenhage werd gehouden ter gelegenheid van het één jarig bestaan van de drumband van de Nationale Reserve, behaalde de drum band „Canlte Tuba" alhier, in de eerste afdeling met 264 punten een eerste prys. De totale aanvoer der ZaterdagmarktSCH 19 50 k. nog 15 netten; SCH 45 2 k. te IJmuiden bedroeg ruim 2500 kisten, waarvan: 310 kisten tong en tarbot, 360 kisten schol, 655 kisten makreel, 530 kisten schelvis, 465 kisten wyting en 8 kisten haring. Het eindresultaat van de Batavia die Zaterdag na een korte weekreis weer aan de afslag kwam, was niet onbevre digend daar ruim f. 9100 kon worden besomd. De Sch. 9 ging ditmaal met de eer de hoogste aanvoerder te zijn der loggers stryken, door een eindresultaat van f. 5770 te behalen. De trawler IJm. 73 de Hoop, die even als zovele andere trawlers geruime tJjd binnen heeft gelegen, Is Zaterdag weer naar de vissery vertrokken. De Abraham, die wat later een schoonmaakbeurt ondergaat is Zater dag naar Amsterdam vertrokken, even als de Haarlem, die tevens aldaar van een nieuwe schroef zal worden voor zien. De handel had vandaag over de aan voeren niet te lkagen. Er was een ruime rondvisaanvoer. Voor de vroege lossing kwamen aan de afslag de Thorina met 260 kisten schelvis en piepers, 30 kisten kabeljauw en gullen, 10 kisten diversen, 160 kisten makreel, 60 kleine kistjes haring en 75 stuks styve kabeljauw. De Eli Cheneviere met 250 kisten schelvis en piepers, 60 kisten kabeljauw en gul len 10 kisten diversen, 40 kisten ma kreel. 50 kleine kistjes haring en 120 stuks styve kabeljauwen. De Llmburgla met 170 kisten schelvis en piepers, 40 kisten kabeljauw en gullen, 45 kisten wyting, 35 kisten diversen en 10 kisten haring en de Norma Maria met 200 kleine kistjes haring, 220 grote kisten haring, 90 kisten kabeljauw en gullen. 30 kisten wyting en 50 kisten schelvis. Verder loste nog een 10-tal loggers voor de vroege beurt, welke een geza- meniyke aanvoer brachten van 1100 manden schelvis en piepers, 140 man den kabeljauw en gullen, 210 manden wijting, 90 manden diversen, 100 stuks styve kabeljauwen en 60 manden di versen platvis. Voor de late lossing was nog een 11- k. overgenomen uit de vleet van de SCH 19; SCH 69 12 k.; SCH 130 45 k. uit de halve vleet: SCH 297 10 k.: SCH 310 2 k.: SCH 312 2 k.; SCH 399 1 k.; SCH 223 2 k SCH 314 2 k.; SCH 141 30 k.; SCH 186 60 k. uit de halve vleet; SCH 284 8 k.; SCH 361 1 k.; SCH 46 2 k.; SCH 64 1 k.; SCH 66 30 k.; SCH 84 7 k.: SCH 103 60 k. nog 22 netten; SCH 180 25 k.: SCH 275 4 k.; SCH 110 35 k.; SCH 118 50 k. Geen vangst: SCH 365. SCH 4, SCH 77. SCH 48, SCH 133. SCH 189. SCH 262. SCH 5. SCH 15. SOH 25, SCH 30. SCH 210, SCH 249, SCH 250, SCH 81. SCH 140, SCH 3, SCH 14, SCH 47, SCH 325, SCH 40. SCH 53. KATWIJK AAN ZEE, 16 Juli Vangstbe- rlchten van hedenmorgen: KW 14 45 k.: KW 23 1 k.; KW 138 geen vangst; KW 2 geen vangst; KW 3 1 k.; KW 9 1 k.; KW 47 4 k.: KW 54 15 k.; IJM 283 geen vangst; SCH 353 7 k.; KW 67 75 k.; KW 18 31 k.; KW 20 geen vangst; KW 29 geen vangst: KW 32 19 k.; KW 78 geen vangst; KW 44 geen vangst; KW 50 15 k.; KW 175 1 k.; KW 127 2 k.; KW 130 27 k.; KW 167 65 k.; KW 168 geen vangst; KW 161 13 k.: KW 70 5 k. VLAARDINGEN. 16 Juli. Vangstberich- ten van hedenmorgen uit zee: VL 78 12 k.; VL 79 4 k.; VL 172 10 k.; VL 203 5 k.; VL 205 50 k. nog 15 netten; VL 216 50 k.; VL 114 38 k.; VL 115 70 k, nog 40 netten; VL 190 2 k,: VL 71 2 k.; VL 200 55 k. nog 35 netten; VI 14 35 k.; VL 112 4 k. Gemiddelden 16 Juli. Gemiddelden van hedenmorgen: Vlaardingen 12 k.; Schevenlngen 12 k.; Katwijk 12 k. Aanvoer SCHEVENINGEN. 16 Juli. Binnen van de haringvisserij: SCH 36 met 45 last van 9 schepen; SCH 104 met 31 last eigen vangst; SCH 107 22 last van 9 schepen; SCH 23 met 18 last eigen vangst; SCH 32 met 31 last van 6 schepen; SCH 79 met 31 last van 5 schepen; SCH 242 met 31 last van 6 schepen; SCH 95 met 15 last van 5 schepen; SCH 333 met 28 last eigen vangst; SCH 199 met 24 last eigen vangst; SCH 341 met 20 last van 4 schepen; SCH 20 met 16 last eigen vangst; SCH 225 met 17 last eigen vangst: SCH 75 met 21 last van 3 schepen: SOH 264 met 28 last eigen vangst; SCH 201 met 14 last eigen vangst; SCH 305 met 18 last eigen vangst. VLAARDINGEN. 16 Juli. Binnen van de harlngvisseryVL 61 679 k. van 6 schepen: VL 208 654 k. van 9 schepen; VL 29 met 731 k. van 8 schepen; VL 84 met 740 k. van 6 schepen. Besommingen IJMUIDEN, 16 Juli. Besommingen van hedenmorgen: trawlers: 1 trawler met f. lp.OOOL IJM 32 1.1400; IJM 54 met tal kotters pre^ntmet totaal llWman- jf.'gg^oTïJM 6 m"et f. 14.600; Loggers: IJM den dlveisen en 6 loggers met 200 Kisten 204 f. 2540; IJM 74 f.3900; KW 89 f.3020; schol, 2000 kg. tongen en tarbot en 400 manden diversen. Vangstberichten KW 104 f.3680; KW 169 f.2950; KW 51 f. 2840; KW 22 f. 3040; KW 24 f. 2470; KW 16 f.2770, KW 19 f. 1940; KW 85 f.3170; KW 116 f.2510; KW 114 f.1080; KW 107 f.2880; kotters: IJM 23 f.2020; IJM 52 «ïOWP'VF'NTNGFN 16 Juli Vanestberich- 'f.2280; IJM 277 f.1770; IJM 275 f.1900; tefïS^Sgen Je Ten"1 2 KW 62 f.2100: KW 21 f,2510L_ KW 94 k. SCH 87 4 k. en overgenomen uit de vleet van de SCH 200 65 k.; SCH 200 90 k. uit de halve vleet; SCH 195 5 k.; SCH 245 teen vangst; SCH 254 2 k.; SCH 342 2 k.; CH 402 45 k.; SCH 412 4 k.; SCH 159 5 k.I SCH 229 1 k.; SCH 263 25 k.; SCH 339 34 k.; SCH 53 3 k.; SCH 332 3 k.; SCH 57 17 k.; SCH 181 2 k.; SCH 40 30 k.; SCH 49 40 k.; SCH 99 45 k,; SCH 132 7 k.; SCH 233 60 k. uit de halve vleet; SCH 247 3 k.; SCH 285 90 k. uit de halve vleet; f.1910; KW 210 f.2650; KW 27 f.1800; KW 77 f.2300; KW 30 f.2170; KW 133 f.2430- KW 34 f.1570; RO 3 f.1840; BU 33 f.3000. Prijzen VLAARDINGEN, 16 Juli. Prijzen. Jesharlng klein groen 33.5036.80; groen 31.8034.80; Jong 29.6032; (zout) 25—31.90; groot 30.10—31.10. Maat- groot klein

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7