emmeloord» LEMMER 25 ZWOLLE u Een Stille - Oceaanverdrag geparafeerd WEERBERICHT Duel om de journalisten te Kaesong duurt nog voort Perzische kwestie wacht op Harriman 90ste Jaargang VRIJDAG 13 JULI 1951 00 No. 27352 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: E. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0 40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Verzocningsvrede met Japan! De Verenigde Staten hebben doorgezet en na overleg metEngeland welk overleg nogal wat voeten in de aarde heeft gehad! is een ontwerp van vrede met Japan opgesteld, dat nu. ge lijk gisteren gemeld aan alle landen, die betrokken waren bij de oorlog in het Verre Oo9ten. ter goedkeuring is voor gelegd. Het is ongetwijfeld een zeer merkwaar dig vredesverdrag, want zondert men uit de gebiedsafstand, die in feite reeds be staat dan komt Japan volkomen onge schonden uit de oorlog te voorschijn. Niet voor niets noemde Foster Dulles, de geestelijke vader van dit vredesobject, dit ontwerp een vrede van verzoening... Het grondgebied, dat Japan verliest, bestaat uit de afstand van de Koerillen en Sachalin aan de Sovjet-Unie, For mosa aan China en de Rioe-Kioe- en Bonin-eilanden aan de Verenigde Sta ten De nieuwe eigenaars zijn reeds in het bezit van deze veroveringen! Overigens herkrijgt Japan volkomen zijn zelfstandigheid zowel politiek eco nomisch als militair! Het is zeker een unicum in het sluiten van vrede in de jongste geschiedenis, die b.v. wel scherp afsteekt bij de vrede na de eerste wereldoorlog en zelfs bij de gang van zaken wat betreft Italië en Duitsland na de tweede wereldoorlog. Weliswaar is de oorlogstoestand met Duitsland door de Westelijke mogend heden opgeheven of staat dit door en kele op het punt van te zullen gebeuren, maar Duitsland wordt niet vrijgelaten gelijk. Japan, op geen voeten of vade men na. Het blijft in menig opzicht nog ondergeschikt aan de overwinnaars en van opheffing der bezetting is geen sprake. Uit Japan zullen alle vreemde troepen, in casu de Amerikaanse, worden terug getrokken, althans officieel. Weliswaar zullen in het land van de Mikado de Amerikanen blijven, doch op voet van een overeenkomst tussen beide landen, zodat Japan geheel verlost wordt van de betaling van bezettingskosten! De Ame rikanen blijven om de Japanse integri teit te waarborgen. Ook voor Italië is deze vrede een aan sporing te meer, om te trachten zich lossen* te maken van het gesloten vredes verdrag. Te meer. waar Italië toch bij het einde van de tweede wereldoorlog was overgezwaaid naar het kamp der geallieerden! Italië zal in het vredes object met Japan gerede aanleiding vin den om ook voor zich op te eisen een volledige zelfstandigheid. En dit te eer, waar het immers plaats genomen heeft in het Atlantisch pact! Waarom dan voor Italië de beperkende bepalingen in zake de sterkte van leger, vloot en luchtmacht? Ook herstelbetalingen zullen van Ja pan niet. worden geëist, omdat het land deze niet zou bunnen opbrengen zonder in gevaar te geraken afhankelijk te wor den van steun uit het buitenland! Nogmaals het is wel een bijzonder ge val van toeschietelijkheid, dat hier ten toon wordt gespreid. De opzet is wel zeer Amerikaans! De bedoeling zit zeer helder voor om Japan te krijgen in het kamp der geallieerden. Hetgeen vooral in het Verre Oosten in derdaad een feit van de grootste bete kenis is, gelet op de agressie-pogingen van het Kremlin in Azië, die men nog lang niet als afgesloten mag beschou wen. Japan als betrouwbare bondgenoot te gen het rode gevaar is zeker een groot offer waard en Amerika heeft niet ge aarzeld dit te brengen voor het grote doel. Merkwaardig is de situatie inzake For mosa Japan verliest het bezit daarvan, dat staat vast gelijk opgemerkt, doch het is aan Tokio overgelaten dit eiland over te dragen aan Tsjang kal sjek dan wel aan Mao tse toeng dus aan de na tionalisten dan wel aan de communis ten. Voor Engeland is dit een handige uitweg geweest Maar in de practijk zal het vrii wel zeker neerkomen op een erkenning door Tokio van het bewind van Tsjang kai sjek. hetgeen juist, dat gene is. wat Washington begeert. Dit vredesontwerp is van Amerikaan se makelij en past volkomen in het Ame rikaanse spel in het Verre Oosten ter beteugeling van de rode agressie Hoe de reactie zal zijn der overige lan den die hierbij zijn betrokken? Onge- rwiifeld zullen er bedenkingen worden geuit gelijk van Parijs uit reeds heeft plaats gevonden, doch het wil ons voor komen. dat ten slotte het grote doel zal zegevieren. Vooral econom'sch zijn er bezwaren, want een herleving der Ja- dormoing-methoden zou voor vele landen funest ziin. maar in dit opzicht heeft Tokio blijkbaar zekere toezetgin- gen gedaan, die de ontegenzeggeliik op dit terrein liggende gevaren ondervan gen. Vermoedelijk zal de ondertekening van het vredesverdrag in begin Septem- b°r te San Francisco wel doorgang vin den!, Ook al zal Moskou daaraan dan niet deelnemen. Dat staat o.i. van tevoren rp°ds rast. De Soviet-Unie is trouwens bi' de vang van zaken fotaal niet ee- k*nd. Met opzet om vertraging te voor komen. Moskou word1 hier voor een voldon gen feit geplaatst! Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk heldere en koele nacht met weinig wind. Morgen in de loop van de dag toenemende bewolking, maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Warmer dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) 14 JULI. Zon op: 4.35 uur; onder: 20.55 uur. Maan op; 16.47 uur; onder: 24.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.31 en 22.51 uur (Doodtij). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Nieuw voorstel van Ridgway Radio-Peking heeft een verklaring uitgezonden, waarin het VN-protest te gen de weigering van de Noordelijken om journalisten toe te laten tot het ge bied van Kaesong, van de hand wordt gewezen. De radio zei dat de Amerikaanse de legatie de totstandkoming van een sta king van het vuren wil vertragen en nu de verantwoordelijkheid daarvoor op de Noordelijke wil schuiven. Volgens een vooraanstaand Ameri kaanse senator, die niet met name ge noemd wilde worden, heeft de voorzit ter van de chefs van staven, generaal Bradley, de senatoren meegedeeld, dat 'naar zijn mening het geschil over de toelating van geallieerde verslaggevers tot de besprekingen te Kaesong bijge legd kan worden wanneer de commu nisten zich bereid verklaren de pers toe te laten of voorstellen hun eigen persmensen terug te trekken. Bradley zei optimistisch te zijn, dat een regeling van de Koreaanse oorlog ver kregen kan worden. Volgens Bradley stellen de communisten krachtige po gingen in het werk ,yhun gezicht te redden" in Azië. doch zouden zij mis schien bereid zijn belangrijke conces sies te doen om aan de strijd een einde te kunnen maken. Een sectie van de Westerse pers te Tokio heeft aangeboden af te zien van aanspraken op persvertegenwoordiging te Kaesong, teneinde de impasse in de wapenstilstandsbesprekingen te doen eindigen. Als alternatief is voorgesteld de pers op de hoogte te houden aan de hand van communistische mededelingen voor de pers. De opperbevelhebber van de troepen van de Verenigde Naties generaal Ridgway heeft de Noordelijken per radio voorgesteld de wapenstilstands besprekingen in een „absoluut neu trale zone" met een radius van acht kilometer rond Kaesong „of een an dere gewenste plaats" te hervatten. De huidige impasse weet Ridgway aan „onredelijke en onnodige beperkin gen" ten aanzien van het personeel der Verenigde Naties. De Noordelijken worden in de bood schap, die door de chef van de voor- lichtingdienst, brigade-generaal Frank Allen, werd voorgelezen, verzocht per radio te antwoorden of. door middel van een koerier, aan wie vrijgeleide wordt gegarandeerd. Ridgway verzocht hervatting van de besprekingen op basis van wederzijdse vrijheid van beweging en vrijheid van keuze van het personeel van beide par tijen. Beide partijen dienden zich dan te beperken tot een delegatie van 150 man, alle categorieën inbegrepen. Zodra een communistisch antwoord op het voorstel zou zijn ontvangen met de vereiste garanties, zouden de be sprekingen zonder dralen hervat kun nen worden „met enige verwachting op voortgang" Sinds het begin der conferentie ech ter had de gelijkheid van behandeling op de conferentie, „van zo essentiele waarde bij dergelijke besprekingen", ontbroken, De wegen naar de conferen tie-plaats dienden voortaan geheel vrij te zijn van gewapend personeel, het geen totnutoe niet het geval was. De geallieerde vertegenwoordigers hadden bij herhaling doch tevergeefs tegen het Noordelijke optreden gepro testeerd. De Noordelijke hadden koeriers die van en naar hun eigen linies reden, ge hinderd. Ridgway wees er op, dat de verbon denen bij de voorbereidende besprekin gen oorspronkelijk hadden aangedron gen op de instelling van een neutrale corridor van 16 kilometer aan weerszij den van Kaesong. „De Ohinezen ver wierpen zulks echter als onnodig". De besprekingen dienden hervat te worden in een geheel neutrale atmos feer. Beide partijen dienden vrije toegang tot de conferentie-plaats te hebben, „met inbegrip van persver tegenwoordigers" Het Sovjet-persbureau „Tass", zegt m een commentaar op de kwestie-Kae- song, dat generaal Ridgway 10 Juli ver klaard had zich te zullen onthouden van iedere daad, die de besprekingen in Kaesong zou kunnen schaden. Thans had hij echter een onderbreking van de wapenstilstandsbesprekingen veroor zaakt door unilateraal journalisten naar Kaesong te zenden. Het personeel der delegatie had toestemming gehad zijn weg zonder de journalisten, over wier aanwezigheid nog geen overeen stemming was bereikt, te vervolgen. Een en ander, aldus „Tass" geeft aanleiding tot twijfel over de goede wil van de Amerikanen. Inmiddels gaat de oorlog verder. Bei de partijen doen langs het gehele front proef a an vallen. Aan het centrale front, ten Zuid-Oos ten van Koemsong rukten de verbon den troepen drie tot vijf kilometer op. De geallieerde vliegtuigen bleven de Noordelijken bestoken. Ongeveer 48 ki lometer ten Zuiden-Oosten van Kae song werd een Noordelijk verkennings toestel door een Amerikaans marine vliegtuig neergeschoten, aldus een com muniqué. Financiële maatregelen van Mossadeq De Perzische premier, Mossadeq, heeft in de Madjlis verklaard, dat wanneer Engeland het oliegeschil voor de Verenigde Naties zou brengen, Per- zië zou antwoorden door inbeslagge- nomen documenten van de Anglo-Ira nian, waaruit Britse inmenging in Perzische binnenlandse aangelegen heden zou blijken, te publiceren. Mossadeq, die ruim een uur lang sprak, waarbij zijn stem tussenbeide tot een gefluister daalde, verklaarde ver der, dat hij niet zou aftreden voordat zijn „taak, het nationaliseren van de Perzische olie" voltooid zou zijn. Hij diende drie wetsontwerpen in ter voorziening in de financiële moeilijkhe den en strekkende tot het opnemen van alle fondsen in het buitenland dit zou voornamelijk slaan op de zestien mil- lioen pond sterling die op de Britse banken gedeponeerd is), tot het aan vaarden van de door de bank voor in- en uitvoer aangeboden lening van 25 millioen dollar en tot het uitschrijven van een openbare lening van twee mil liard rials (220 millioen gulden)) met een looptijd van twee jaar en tegen zes procent. Deze drie wetsontwerpen wer den door de Madjlis naar de commissie verwezen. Mossadeq zeide verder, dat de moge lijkheid bestond, dat de oliecrisis maan denlang zou duren en de regering zou nopen de verkiezingen, die in Februari aanstaande gehouden zouden worden, uit te stellen. Naar van de zyde van de Anglo Iranian te Londen verluidt, is de pro ductie van de raffinaderij van Aba- dan tot een tiende van normaal ver minderd. Een van de laatst uit Abadan ver trokken Britse tankschepen, de „Bri tish Commerce" van zesduizend ton, is te Nicosia (Cyprus) aangekomen met een record landing olie van bijna 80 duizend ton. De kapitein. Eraser, zeide dat hij het gevorderde ontvangstbewijs ten name van de Perzische oliemaat schappij had getekend, doch er door heen had beschreven onder dwang. NAGEtE 7 kampen ii AMERSFOORT 83 De KonNed. Toeristenbond A.N. W.B. is begonnen met liet plaatsen van geheel nieuwe wegwijzers in de N.O. Polder. Met liet plaatsen van deze blauw-witte bondswegwijzers voegt de A.N.W.B. weer even zovele schakels toe aan de hechte keten van duizenden wegwijzers en bor den. welke het dichte wegennet van ons land bebakenen. De reeds geplaatste borden werden voorzien van een grote rood-wit- blauwe strik met oranje kokarde, in verband met het Koninklijk bezoek aan de polder op heden. Op zijn wekelijkse persconferentie lieeft President Truman verklast'd te hopen, dat de zending van Harriman naSfr Perzië succes zou hebben. Harriman heeft met Truman en de minister van buitenlandse zaken Ache- son besprekingen gevoerd. De president zei, dat Harriman vandaag naar Perzië zou vertrekken. Op een vraag of Harriman gemach tigd was met de Britten, zowel als met de Perzen over de kwestie te spreken, antwoordde Truman, dat Harriman geen bemiddelaar kon zijn, als hij niet met beid: partijen contact zou kunnen neb ben. Het was mogelijk, dat Harriman ook naar Londen zou komen, aldus Tru man. DE GASPERI KRIJGT MACHTIGING VOOR KABINETSWIJZIGING. Gisteren heeft de parlementsfractie <450 leden) van de Italiaanse christen democratische partij premier De Gas- peri gemachtigd zjjn kabinet te wijzigen. Dezs machtiging zal niet een kabinets hervorming op grote schaal veroorza ken, doch de premier in staat stellen bepaalde „tijdelijke" posten in zijn ka binet te verstevigen. De Gasperi heeft de parlementsfrac tie medegedeeld dat de vraag, of de sociaal-democraten en liberalen op nieuw tot de regering zullen toetreden (zij traden een jaar geleden uit de re gering) zich waarschijnlijk opnieuw in de herfst zou voordoen. (Dan zullen in geheel Italië de gemeenteraadsverkie zingen achter de rug zijn). Geen van de partijen heeft definitief de mogelijkheid van een eventueel deel uitmaken van de coalitie, die op het ogenblik slechts door de christen-demo craten en de kleine republikeinse partij wordt gevormd, verworpen, aldus De Gasperi. Anti-communistische beweging in Quatemala In Guatemala is thans een hevige anti-communistische beweging uitge broken. De actie der jeugd heeft be smettelijk gewerkt!. Het aantal commu nisten schijnt slechts gering in aantal te zijn. Men weet nog niet. wie de leider van de verzetsbeweging is. die spontaan schijnt te zijn uitgebroken. Duizenden anti-communistische de monstranten hebben te Guatemala per sonen, die zij als communisten be schouwden. aangevallen, aut-o's in brand gestoken en het nationale paleis be legerd, waar regeringsfunctionarissen zich verschanst hadden. Militairen heb ben voor het paleis het vuur geopend op een groep van ruim honderd per sonen. Er vielen enige doden. De de monstranten drongen om het paleis sa men en riepen „er uit met de commu nisten". Pamfletten, die de demonstran ten verspreidden, vermeldden: „Wij zijn geen communisten, het communisme heeft geen godsdienst" De wacht om het paleis wierp traan - gasbommen. Mede ten gevolge van een stortregen trad rust in. De president staat aan het hoofd van een regering, bestaande uit linksen, ge matigd linksen, rechtsen en onpartijdi- gen. Zij werd in Maart gevormd. Een woordvoerder van de R. K. kerk heeft verklaard: „wij staan geheel sympathiek tegenover deze communistisohe demon stratie en wij hopen, dat zij zal tonen dat het volk van Guatamala tegen alle vormen van communisme V. Er is nog geen verklaring van rege ringsfunctionarissen, die in het paleis zjjn opgesloten. Eerder op de dag eiste de menigte van de president, dat hij zou bewijzen, dat hij een anticommunistisch standpunt innam. ISRAËLISCH PROTEST BIJ DE VEILIGHEIDSRAAD. Israël heeft by de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de blokkade van hst Suez-kanaal door Egypte. Verwacht wordt, dat de Veiligheids raad volgende week de klacht zal be spreken. Op een persconferentie te New-York heeft de Israëlische afgevaardigde E'oan verklaard, dat hij dankbaar was voor de steun, die hij van een aantal dele gaties had ontvangen Reeds hebben Australië. Denemarken, Frankrijk, Ita lië. Nederland. Noorwegen, Zweden, En geland en de Verenigde Staten ieder af- zonderiyk bij Egypte tegen de blokkade geprotesteerd. Eb an zei te hebben vernomen, dat ook Rusland tegen het vasthouden van een van zijn schepen had geprotesteerd. Op het Parlementsplein in Teheran kwam een groot aantal demonstran ten bijeen om te protesteren tegen de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof te Den Haag in zake het Perzisch olie-geschil. TWEE HOGE AMERIKAANSE AMBTENAREN GESCHORST. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft twee hoge Ame rikaanse ambtenaren geschorst, name ly k de 43-jarige John Paton Davies, een lid van het personeel voor het ontwer pen der politieke plannen van de mi nister van buitenlandse zaken, Acheson, die jaren lang in China gewerkt heeft en de 50-jarige Oliver Edmund Clubb, directeur van het bureau voor Chinese aangelegenheden. Beiden zullen in Juli voor de raad voor de betrouwbaarheid en veiligheid van het ministerie van buitenlandse zaken moeten verschenen. Het is niet bekend gemaakt, van welke aard de beschuldigingen tegen beiden zyn. Australië, Nieuw-Zeeland en Amerika ondertekenaars De Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zceland hebben te Washington het ontwerp van een Stille Oceaan verdrag geparafeerd. Deze drie lan den erkennen, dat een aanval in het gebied van de Stille Oceaan op een van hen een gevaar voor de vrede en veiligheid van de anderen zal zijn. Het verdrag, dat nog door de drie re geringen moet worden goedgekeurd, zal waarschijnlyk van kracht worden, wan neer het vredesverdrag met Japan is gesloten. Het verdrag omvat niet, zoals het Noordatlantische pact, een overeen komst tot wederzijdse automatische by- stand. Het beoogt overleg tussen de drie landen over vraagstukken, die op het Stille-Oceaangebied betrekking hebben. Het is echter de partyen toegestaan die maatregelen te treffen, welke zij nodig oordelen. De deelnemende landen zyn overeen gekomen een permanente commissie in te stellen. Zij verplichten zich alle besluiten aan de Veiligheidsraad bekend te maken. In diplomatieke kringen te Washing ton acht men het van grote betekenis, dat voor de eerste maal in de geschie denis van het Britse Gemenebest twee dominions een cLergehjk verdrag met de Verenigde Staten hebben gesloten, zon der dat Engeland hierbq betrokken ls. Het verdrag is permanent. Het is veelbetekenend, dat dit verdrag geiyk- tijdig met het Japanse vredesverdrag, of misschien reeds eerder, zal worden on dertekend. Het initiatief tot het verdrag is uit gegaan van Australië en Nieuw-Zeeland, die van de Verenigde Staten een garan tie tegen een nieuw optreden van het Japanse gevaar hadden gevraagd. Het ontwerp-verdrag voorziet in de vorming van een raad van ministers van buitenlandse zaken der drie lan- NIEUWE BRITSE OORLOGS SCHEPEN. De eerste van een groep nieuwe snelle Britse anti-duikbootfregatten zal binnen een week gereed zyn voor de proefvaart. De fregatten zijn ingericht voor de oorlog met atoomwapens. Het eerste schip, dat gereed zal komen, is de ver bouwde torpedoboot jager „Relentless". De pantsering zal het schip beschermen tegen atomische stralingen. De boven bouw is tot een minimum beperkt. Er is geen brug in de gewone zin. Het schip wordt bestuurd met behulp van een grote periscoop. Een tweede schip van dit type, de „Rockett" za] binnen een maand gereed zijn. Met het verbouwen van nog vier schepen is men begonnen. VLIEGTUIG BIJ NOORD-BRAZILIt IN ZEE GESTORT. Een lijnvliegtuig is bij Aracju fNoord- Brazilië) in z?e gestort. De 25 passagiers en de bemanning van vier kwamen om het leven. den of hun plaatsvervangers om het verdrag zyn beslag te geven. Evenals in het Handvest der Verenig de Naties beloven de partyen, elk in ternationaal geschil, waarin zij mogelijk gewikkeld zouden raken, op een dus danige wijze te zullen oplossen, dat de internationale vrede en veiligheid en het internationale recht geen gevaar lopen. Het verdrag biyft onbepaalde tijd van kracht. Elke party kan zich uit de raad van ministers van buitenlandse zaken terugtrekken, wanneer zy een jaar tevoren de Australische regering hiervan in kennis heeft gesteld, dde de andere partij hiervan op de hoogte zal stellen. Volgens dc Australische ambassadeur te Washington, Percy Spender, komt het er echter op neer, dat volgens dit verdrag een gewapende aanval op een der partyen als een aanval op alle partijen wordt beschouwd en dat deze dan verplicht zijn de aangevallen partij te hulp te komen. In het verdrag wordt duidehjk be paald, dat de verplichtingen van Austra lië en Nieuw-Zeeland tegenover de V.S. strik beperkt zijn tot het gebied van de Stille Oceaan. Opnieuw noodweer boven West-Duitsland Gisteren is Zuid West Duitsland op nieuw door noodweer gesteisterd, waar door grote schade aan grote gebouwen een oogst is toegebracht en verschei dene personen licht werden gewond. Het aantal personen, dat Woensdag door het noodweer in Zuid West Duits land en het gebied van Bremen om het leven kv/am. is tot zes gestegen. De schade wordt, hoewel nog geen officiële ramingen bekend waren, op ruim twee millioen mark geschat. In het gebied van Ludwigsburg werd gis teren ongeveer tachtig procent van de wijn-, groente- en fruitoogst vernietigd. De straten stonden onder water en het verkeer lag stil. In het gebied van Leonburg Wuertemberg) strandden ve le auto's in de hagel, die op sommige plaatsen bijna een meter hoog lag. OPSTAND IN NEPAL De regering van Nepal heeft heden met spoed troepen gezonden naar het Zuidelijk district van Bhoetwal. onge veer 110 kilometer van Khatmandoe, om een opstand onder leiding van een voor malig Nepalees congresleider, dr Singh, die in het begin van deze week uit de gevangenis is ontvlucht, te onderdruk ken. Singh was gevangen gezet wegens het aanvoeren van „opstandige elementen". Een bende van een tweeduizend gewa- penden overviel de gevangenis en be- vrydde Singh. Deze zou thans het bu reau van de districtsgouverneur over vallen hebben en zichzelf tot gouverneur van Bhoetwal hebben geproclameerd. Volgens nog onbevestigde berichten heeft Nepal aan India gewapende bij stand tegen de opstand verzocht.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1