Geheime Opdracht Loven en bieden in Tweede Kamer over belastingen r Concessies van minister Lieftinck Boerderij-brandschade 120 millioen in 5 jaar Panda Kluizenaar Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 11 Juli 1951 Tweede Blad No. 27350 Boos wierp hij zijn bril op tafel (Van onze parlementaire redacteur) Als we in dit tempo voortgaan, heb ben we minstens nog 3 of 4 weken nodig", aldus de voorzitter Korten- Jiorst gisteravond over half tien in de Tweede Kamer. Men was van 's middags 1 uur af bezig met de voortgezette behandeling van Lieftlnck's belastingvoorstellen, na dat bereids 9 vergaderingen waren be steed aan het complex belastingvoor stellen. Wtj zijn nu nog altijd bezig aan het le artikel van het le wetsontwerp", vervolgde de voorzitter zijn vaderlyke vermaning. „We kunnen niet telkens de argu menten uit de algemene beschouwin gen herhalen". Behalve dit herhalen van oude argu menten, was het de hele middag en avond een loven en bieden, waarbij voorshands de minister van Financiën zich het meest toeschietelijk betoonde. Toch mocht hem dit niet altijd baten, en met name al bij het eerste amende ment het beste leed de bewindsman een nederlaag. Ofschoon hij een tegemoet koming in uitzicht stelde, die de schat kist 3 millioen zou kosten, was de Kamer daarmede niet tevreden en dwong een wijziging af, die 1V2 millioen minder in het laatje zal brengen. Straks zal de minister wel om zijn compensatie komen! Bij het wetsontwerp „wijziging van hte besluit op de inkomstenbelasting 1941, van het besluit op de loonbelasting 1940 en van de wet op de Vermogensbelasting 1892 had de heer Lucas (Kath) een amendement ingediend, dat tot deze mi nisteriële nederlaag leidde. De voorstel ler wilde verzwaring van druk, welke voortvloeit uit de tariefsverhoging van' de vermogensbelasting, verzachten door het bedrag van die verzwaring als „per soonlijke verplichting" in mindering toe te laten op het zuiver inkomen. Dit denatureert het stelsel onzer in komstenbelasting, aldus de minister. Hij wilde de grens van de gezamenlijke druk van inkomsten- en vermogensbelas ting verlagen van 90 tot 80 en voorts de eerste f. 25000 van het vermogen vrij stellen van het verhoogde tarief. Deze concessies zouden een offer van 3 mil lioen voor de schatkist betekenen. Het amendement Lucas echter 71.!» en dat was voor de schatkist te zwaar, aldus de minister. Maar de heer Lucas hield aan zijn amendement vast en de Kamer aan vaardde het met 49—33 stemmen. Tegen Arbeid, Comm. en 5 Kath., alle overige leden stemden voor. Met een boos gebaar wierp de heer Lieftinck zijn bril op de regeringstafel. De heer Luoas moest na deze overwin ning echter ook een nederlaag lijden, en wel inzake de verlaging van de leef tijdsgrens voor kinderaftrek. Oorspronkelijk luidde het W.O. dat die grens zou worden verlaagd van 21 jaar op 16, waartegen de Kath. afgevaardigde zich sterk had verzet. Bij het nader overleg had de minister de concessie gedaan, de leeftijd tofc 17 jaar te ver lagen, waarmede hij 2 millioen gulden prijs gaf. 'n Communistisch amendement om de grens op 19 jaar te stellen werd verworpen met 712 stemmen. De heer Lucas stelaeu nu voor, om voor twee kinderen boven de 17 toch aftrek toe te staan, indien het betrokken gezin 3 of meer kinderen telt. De minis ter wilde echter niet verder gaan dan aftrek voor één kind in het door de heer Lucas gestelde geval. De Kath. afgevaardigde handhaafde toch zijn amendement, dat evenwel werd verworpen met 3949 stemmen. Voor de Kath. en Comm.; alle overi gen tegen. Deze nederlaag zgt de heer Lucas zo hoog, dat hij verklaarde met zijn fractie tegen het betrokken onderdeel van het W.O. te zullen stemmen. Dit bleef echter bij een protest, want het onderdeel werd met dezelfde stemmenverhoudingen door de Kamer aanvaard: 49—39 stemmen (Kath. en comm. tegen). De grootste concessie von minister Lieftinck kwam in de avondvergadering. Toen werden aan de orde gesteld het amendement-Hofstra (Arb), om de werkingsduur der meeste aanhangige wetsontwerpen een jaar te vervroegen en ze te laten gelden van 1950 tot en met 1953. De minister was tegen beide wijzigin gen. Die van de heer Lucas was vooral zeer onraadzaam, aldus de bewindsman, jegens Amerika. De Amerikaanse hulp is immers afhankelijk van onze eigen ex tra-inspanning, en die eigen inspanning moet 2 milliard opbrengen, waarvan de helft door de aanhangige wetsontwerpen. Dat is gedurende vier jaar ongeveer 250 millioen gulden, waarbij één jaar als aanlooptijd, of als men liever wil als „uitloopjaar". De sprekers van alle fracties, behalve Arb., waren evenwel voorstander van het amendement Lucas. De minister ver klaarde zich daarom bereid, dat uitloop jaar prijs te geven en dus de werkings duur der wetten tot 4 jaar te beperken, „Maar dat is dan ook de uiterste grens", aldus de minister. „Een verdere bekor ting zou bijna destructief wezen voor het regeringsplan". De heer Lucas verklaarde daarop, zijn amendement, te zullen intrekken, indien de minister deze toezegging in nota's van wijziging zou vastleggen. Prompt diende de heer Lieftinck deze nota's op elk der betrokken wetsont werpen in, waarop de heer Lucas vol daan zyn amendement introk. Het amendement-Hofstra óm de wetten een jaar eerder van kracht te laten worden werd verworpen met 27 tegen 56 stem men. Voor was alleen Arb. De verdere avond besteedde de Kamer aan de bespreking van diverse amende menten, doch gestemd werd er niet meer. De stemmingen daarover werden uitgesteld tot heden. Sociale Zaken in Eerste Kamer ONTWERP OUDERDOMSWET REGERING AANGEBODEN. De Eerste Kamer behandelde gisteren de begroting 1951 van Sociale Zaken. De heer Van Lieshout (K.V.P.) be toogde, dat de sociale bijslagen op het loon geen gelijke tred gehouden hebben met de algemene loonstijging. De grote gezinnen met niet verdienende kinde ren zijn er daarom relatief slecht aan toe. Overigens kan spreker vrede heb ben met de algemene loonpolitiek van de regering. De heer Schipper (A.-R.) zelde, dat de regeringsleiding bij de loonpolitiek ernstige gevaren meebrengt. De tot standkoming van de bedrijfschappen is dus een dringende zaak, opdat deze re- geringstaak zo spoedig mogelijk kan worden overgenomen. De heer Vixeboxse (C.H.U.) bepleitte ophefffng van het doonplafond. De mi nima moeten onder regeeringscontröle blijven. Het prestatiebeginsel kan dan toegepast worden, zodat de nivellering van de laatste jaren verdwijnt. De ontwikkeling van de lonen der ge schoolde arbeiders is ten achter gebleven by die van de ongeschoolde arbeiders. Voorts betoogt spr., dat de alge mene ouderdomsvoorziening eigenlijk slechts zou mogen dienen als basis inkomen van hen. die na hun 65ste jaar niet meer in hun onderhoud kunnen voorzien. Op dit „bodempensioen" zouden de bedrijfs- en ambten a renpen si oen en ge ënt moeten worden. De heer Kramer (P. v. d. A.) vroeg de minister om de datum van ingang van de werkloosheidsverzekering definitief mede te delen. Hij drong er op aan, om de regeling van het ouderdomspensioen zodanig te doen zijn, dat de pensioenen ongeveer gelijke tred. houden met het bedrag, dat de pensioengerechtigde zich had voorgesteld tijdens de periode, waarin hij voor zijn toekomstig pensioen bijdroeg. Mej. Tjeenk Willink (P. v. d. A.) zei- de, dat in onze „sociale defensie" nog veel zwakke punten zijn. Verhoging van de bijslagen voor gezinsleden van werk lozen acht spr. zeer urgent. Men mag hiermee niet wachten op de wettelijke werkloosheidsverzekering. De zorg voor de blinden achtte zij „geheel beneden peil". De heer Molenaar (V.VJD.) drong aan op spoed bij de indiening van het ont werp werkloosheidsverzekering. Spreker is het eens met de minister, dat een algemeen „bodempensloen" moet worden verzekerd door de staat en dat het bedrijfspensioenfonds aanvullend moet optreden. Hy is echter van me ning, dat die aanvullende pensioenen ge heel op basis van vrijwilligheid moet geschieden. Hij pleitte voorts voor een volledig omslagstelsel bij de ouderdomsverzeke- ring. De minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, merkte op, dat de loonpo litiek xn de toekomst grotendeels kan worden overgelaten aan de bedrijfschap pen. De minister acht het juist, dat de loonverschxllen tussen geschoolde en ongeschoolde arbeiders voldoende tot uiting komt. Een commissie onder voor- S.S. „Rijndam" klaar voor de vaart Gedurende een geslaagde proeftocht is gisteren het 15.014 b.r.t. metende ss. Rijndam" aan de vloot van de Holland- Amerika lijn toegevoegd. Dit schip zal worden ingezet op de transatlantische dienst van de HAC. Het kan 893 pas sagiers vervoeren, te weten 39 eerste klas en 845 in de toeristenklasse. Eéix van de directeuren van de Hol land-Amerika lijn, de heer W. H. de Monchy, wees er op. dait de .Rijndam" niet gebouwd is voor „een klasse van millionnairs. maar voor mensen met een kleine beurs". Dit is het 22ste schip dat na de oor log aan de vloot van de HAL is toege voegd. Het sjs. „Rijndam", dat reeds tot Oc tober in beide richtingen is volgeboekt, zal as. Maandag zijn eerste reis naar New York aanvangen. Medio 1952 zal een zusterschip van de .Rijndam", de „Maasdam" in de vaart komen. Verder verlies aan deviezen RESERVE VERMINDERD TOT 915 MILLIOEN. Ook in de afgelopen week is. blijkens de verkorte balans van de Nederland- sche Bank, de weinig rooskleurig ge- ontwikkeling van de deviezensituatie verder gegaan. Weer heeft zich het saldo tussen vorderingen en verplichtin gen verwijd en ditmaal is de positie tegenover het buitenland met niet min der dan 31 millioen gld. verslechterd, hetgeen betekent, dat de netto devie zenreserve verminderd is van 946 tot 915 millioen gulden, de minimum stand tot dusver bereikt. In de kaspositie van het Rijk is dit maal geen grote wijziging gekomen. De oeide eerste grote posten van de ba lans van resp. 262 en 253 millioen zijn onveranderd gebleven en zelfs zijn de voorschotten aan het rijk ten bedrage van bijna 13!£ millioen gulden geheel afgelost. De schatkist heeft een klein creditsaldo weten te kweken bij de bank van circa V,2 millioen gld. Verlies gelijk aan nieuwbouw Boerdcrijbranden hebben in ons land in het tijdvak 1946 t/m 1950 een di recte schade veroorzaakt van ruim 40 millioen gulden. De totale brand schade beliep daarbij in de 120 mil lioen gulden. Deze boerderijbranden veroorzaakte brandschade, die jaarlijks gemiddeld 1/3 a 1/4 van de totale directe brand schade bedraagt, is een zorgenkind van brandweermensen, verzekerings maatschappijen en van de Wederop bouw. In 1949 b.v. werden er 658 nieuwe boerderijen gebouwd. In dat zelfde jaar echter brandden 809 her- zitterschap van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars bestu deert thans dit vraagstuk. Er is intus sen in de practyk reeds verbetering in getreden. Minister Joekes zeide voorts, dat hij een ontwerp-ouderdomswet heeft op gesteld en aan het kabinet heeft aan geboden. Hij hoopt, dat het kabinet binnen 3 a 4 weken zijn standpunt zal kunnen bepalen. Daarna zal het om advies naar de Soc. Econ. Raad worden gezonden. Spr. wijst er op, dat de wet kan ga randeren, dat de gemeenschap in haar geheel later in staat zal zijn een be paald bedrag, beantwoordend aan een bepaalde koopkracht, te kunnen op brengen. Staatssecretaris, dr Van Rhijn, wees in het bijzonder op de grote moeilijk heden, die de invoering van de wet op de werkloosheidsverzekering zal mee brengen in het landbouwbedrijf, het bouwbedrijf en het havenbedrijf. Voorts merkte hij op. dat de regering het wenselijk acht de arbeid van blinden te bevorderen. Hij zal al het mogelijke doen om deze blindenarbeid te bevorde ren en zal de mogelijkheid bezien om volgend jaar een hoger bedrag op de begroting te brengen van blindenzorg. De vergadering wordt hierna tot he den. verdaagd. FEUILLETON V»f+aald uit het Engels door VICTOR BRIDGES 33). Op de avond van de grote cricket- anatch in Londen nam mijn vriend, die op Binnenlandse Zaken werkt dege ne die gemaakt heeft dat ik in dit ge val werd betrokken mij mee naar het restaurant om te dineren. Terwijl we aan het praten waren en rondke ken, ontdekte ik daar opeens een vent, die ik in Marseille tijdens de oorlog wel eens tegen het lijf was gelopen; een eerste klas boef, Paul Marais ge heten, die de reputatie had de beste vervalser van Frankrijk te zijn. Hij werkte voor de Maquis, toen ik hem ontmoette maar later hebben ze ont dekt dat hij ook met de Duitsers heulde cn sindsdien zitten ze aohter hem aan. Op dit moment heb ik er nog geen ab soluut bewijs van, dat hij een vriend is van Maxwell, maar gezien de be langwekkende onthullingen, die jij me gedaan hebt, ziet het er wel naar uit. Het ls volkomen duidelijk. Hazel's ogen glansden van opwinding. Hij is vast de man die u zoekt en ik wed, dait Maxwell er ook bij betrokken is. Wat stel je voor te doen? vroeg Maurice. Ik regel dit onderzoek niet hele maal op mijn eentje, want men heeft my een beroeps -politi em ande inspec teur Jamieson, ter 'beschikking gesteld. Ik heb nog geen contact met hem op genomen maar ik geloof dat het tijd wordt, dat ik eens met hem ga praten. Maxwell is op zijn terrein niet de eer ste de beste en als ik te haastig zou zijn en handel zonder voldoende bewij zen verzameld te hebben, zouden we wel eens in grote moeilijkheden kunnen komen. Daarom geloof ik, dat het juist is met Jamieson samen te werken. Ik zal hem de hele zaak voorleggen en zien, of hij misschien een goed idee <te berde heeft te brengen. Wat denk Je vatn onze medewer king? vroeg Maurice. Is er ook een be scheiden (rolletje voor ons weggelegd? Ten slotte hebben we tot dusverre al wel een en ander gedaan, dat niet sleoht was. Jy kunt zeker behulpzaam zyn. Houdt de „Zeemeeuw" nauwkeurig in de gaten en bel onmiddeliyk op, wan neer ze aanstalten maken voor een tocht op zee. Ik zal je mUn telefoon nummer geven. Ik krijg de indruk, dat van ons drieën ik de zwaarste taak heb, merkte Hazel op. Het zal namelijk een helse kwelling zyn een verhaal als dit niét te mogen publiceren! Denk eens in. w at een pracht-oopy dit voor onze „He rald" zou zyn. Het is een buitenkans, ole een krant maar hoogst zelden heeft Als de arme Sherry er ooit achter zou komen.dat ik dat allemaal voor me heb gehouden, zou hij terplaatse doodblij ven. Ik begrijp, dat het voor u als krantenvrouw heel moeiiyk is wat ik u vraag. Nigel keek haar ernstig aan. Maar als ik er niet van overtuigd was geweest, dat ik volledig op u kon ver trouwen, dan zou ik het risico niet ge nomen hebben. Maurice grinnikte even. Fyntjes zeg je dat, professor! Hazel glimlachte en stak hem haar hand toe. Maakt u zich geen zorgen, zei ze geruststellend. Myn lippen zyn verze geld. HOOFDSTUK IX Wat ben ju daar aan het doen? Een verboi-gen schat aan het opgraven? Nobby Clark keek op en toen hij zag. wie hem toegesproken had, plant te hy zij schop in de aarde. Ik ben wat aardappelen aan het rooien, me neer Wentworth, voordat het donker wordt. Met zijn blote arm streek hij langs zyn bezweet voorhoofd. Het is een vermoeiend werkje, als de grond zo hard is als nu. Heb je een ogenblikje voor me? Ik zou graag even met je praten, als je het tenminste niet te druk hebt. Voor u sta ik altijd klaar me neer. Gaat u maar met me mee; ik stond toch op het punt om er mee uit te- scheiden. Ik heb trek in een bier tje. Maurice duwde een hek open en Nob by nam de mand, die naast hem stond, op en ging hem voor langs een nuw stenen pad naar de achterdeur van zyn huisje. Aan de andere kant hier- xan lag nog een stuk tuin omgeven door een hoge doornige heg. Tegen de muur van het huis stond een leeg hon denhok en daarnaast een soort kooi waarin een paar fretten zaten. In de kamer zette Nobby zijn mand met aard appels neer en nodigde Maurice uit op een van de wankele stoelen plaats te nemen; die aan weerskanten van de schouw stonden. Maakt u het zich ge makkelijk meneer zei hy hartelyk. Ik zal even wat te drinken halen, ik heb wat uit „Het Anker" meegebracht. Het vei-trek, dat zowel tot keuken als zitkamer dienst deed, was overvol met de meest uiteenlopende voorwer pen: netten, roeispanen, keukengerei, aardewerk, timmergereedschap en en kele opgezette watervogels, in een bon te mengeling dooi^elkaar, namen het grootste deel van de ruimte in beslag. Ergens in een hoek tegen de mum- stond een ouderwets jachtgeweer, ter wijl op de grote tafel in het midden van de kamer de onafgewassen borden en schalen van de laatst gebruikte maaltyd stonden. De vage vislucht die de netten verspreidden, werd overtrof fen door een sterke tabakslucht. Nobb haalde met een glunder ge zicht uit een rommelige kast enige flesjes bier te voorschijn, vulde twee glazen en droeg deze voorzichtig naar de plaats, waar zyn gast was gaan zitten. Door het open raam dat uitkeek op de tuin met de heg, klonk een schrille kreet van een late meeuw bo ven de aangrenzende kreek. Je bent anders dan de meeste mensen hier in de buurt, begon Mau rice. Ik bedoel, dat je, wanneer het nodig is je mond kunt houden. Dat is zo, antwoordde Nobby. Ik kwebbel niet allerlei verhalen rond, vooral niet, als er moeilijkheden door kunnen ontstaan. Hy nam een grote teug uit zyn glas en zette het weer ixeei\ Is er iets niet in orde meneer? vroeg hij dan nieuwsgierig. Wel om je de waarheid te zeggen, heb ik nog eens nagedacht over die meneer Marks, en ik heb me afge vraagd wat hij hier buiten tussen 10 en 11 uur 's avonds uitgevoerd kan heb ben. Misschien heb ik het niet by het rechte eind. maar het wil me voorko men, dat hij een afspraak gemaakt had om iemand te ontmoeten. Dat idee heb ik ook. En het lijkt me waarschijnlyk, dat degene, op wie hij stond te wachten, de man is, die hem die klap op het hoofd toebracht en hem in het water gooide. Ben je het daar ook mee eens? Volkomen. (Wordt vervolgd) mg* -J.-?- 55). Op aanraden van Joris Goed- bloed begaven de opgewonden pachters zich naar de beek, teneinde daar met een koele dronk nieuwe krachten op te doenmaar dat water was, zoals wy weten, vermengd met de slaapdrank, die de geheimzinnige kluizenaar er in had gegooid; en zo kwam het dan, dat de pachters de een na de ander ineen zegen. „Laten we. grrrr-oeaaahhet huis bestormensnurksteunde er een; en een tweede mompelde; „Weg metdegeeuwlandheer en toen sliepen ze allemaal. Nu was het heel stil geworden by Huize Hobbeldonk: en daar stond Joris inmiddels peinzend te kijken naar de stormram, waarmee de opstandige boe ren zich toegang tot het huis wilden verschaffen. „Zou ik mij waarlyk van dit werktuig van het bruut geweld moeten bedienen om het inneriyk dezer behui zing te bereiken?" zo vroeg hy zich af. „Maar neen tooh! Er zyn wel sierlijker wegen!" Intussen wist de arme Panda binnen natuuriyk niet. wat er buiten gebeurde. Hij was zeer angstig weggekropen achter de grote staande klok. en vroeg zich af wat de plotseling Ingetreden stilte kon beduiden. Hy vreesde, dat het niet veert goeds was; en hy werd er niets vrolyker op, toen hy een hand bij het raam zag verschynenEerst nu drong het tot hem door, hoe dom het was geweest om de ramen open te laten, terwijl hij de deuren barricadeerdemaar nu was het te laat Hy kon natuuriyk niet weten, dat h'U de hand van Joris Goedbloed zag. haal 809 boerderyen af. Globaal ge nomen is het verlies gelijk aan nieuwbouw. Brandweer deskundigen zoeken on- verpooosd naar middelen om de beer der ybran den te beperken. Geruime tyd reeds propageren zy brandwerende af scheidingen tussen woning, tas en stal bij de bouw van nieuwe boerderijen en het treffen van veiligheidsmaatre gelen in oude boerderijen. Bouwmate rialen en 'bouwconstructies worden be proefd om na te gaan. welke uit het oogpunt van brandveiligheid het mees te geschikt zyn. Alle moeite zal echter vergeefs zijn, zo waarschuwde men ons van brandweerzijde, indien de boeren zelf niet voorzichtiger worden. Het aan tal branden, dat veroorzaakt wordt door spelen met vuur b.v. is zeer groot (17% in 1949). Het hooi mag een temperatuur van hoog- sten 60 graden hebben, maar by vele boe ren in Friesland en Groningen heeft het momenteel een temperatuur van 90 graden. Door aanraking met zuur stof kan by een dergelyke temperatuur heel gemakkelyk zelfontbranding ont staan. Als de boei'en het hooi „omzet ten" komt het 6oms zwart, verbrand buiten of het gaat, buiten de schuur, direct in vlammen op. Wanneer hooi- controleurs bij hun verzekerden het ad vies geven, het hooi om te zetten, dan moeten de boeren daar aan voldoen. Doen ze het niet, dan lopen zy het risico, by brand geen recht op uitkering van het verzekerde bedrag te hebben. Vele boeren hebben nog te weinig begrip van het broeiproces van hun hooi. By prachtige bed rij fsinventarissen ontbreekt vaak een eenvoudig hooipeil- instrument. Het zou aanbeveling ver dienen, wanneer de toekomstige boe ren op de landbouwscholen iets leer den over de verschillende zaken, die met hooibroei verband houden. De Rijksinspectie voor het brandweerwe zen ijvert thans voor het geven van on derricht over brandbeveiliging op land bouwscholen. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii De nieuwe Verkeerswet: Wielrijders mogen slechts één per soon medevoeren. VEILIG VERKEER iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiii. Drie ere-doctoraten te Amsterdam MEVROUW J. BONNE—WEPSTER. MEJ. M. E. KROONENBERG LUIT. KOL. b.d. TH. VAN ERP. Dc Senaat der Gemeente Universiteit van Amsterdam heeft besloten, het ere-doctoraat in de Faculteit der Ge neeskunde te verlenen aan mevrouw J. BonneWepster en het ere-docto raat in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan mej. M. E. Krooncn- berg cn aan de heer Th. van Erp. De promotie zal plaats hebben op Maandag 17 September a.s. des na middags om drie uur in de aula der Universiteit. Mevrouw J. Bonne—Wepster heeft zich op het gebied der entomologie een positie verworven In welke zy interna tionaal als autoriteit erkend wordt. Met deze positie als basis heeft zy haar onderzoekingen in de loop van 36 jaren uitgebreid tot terreinen, ver buiten de grenzen van haar specialisme gelegen, welke zowel de zoögeographie als de medische zoölogie omvatten, en waarin zy pionierswerk heeft verricht. Mejuffrouw M. E. Krooncnberg. heeft van 1912 af haar leven gewyd aan de studie van de geschiedenis van het geestesleven in de Nederlanden van de tweede helft van de 15e eeuw en de eerste van de 16e eeuw en de ken nis van het boek- en bibliotheekwezen van die periode. In het buitenland is haar arbeid niet alleen bekend, maar verschillende des kundigen hebben haar „Nederlandsche Bibliografie" aan hun landgenoten ten voorbeeld gesteld. De heer Theodoor van Erp, luitenant- kolonel b.d., was van 1907—1911 restau rateur van de Barabudur en van an dere heiligdommen op Java. Voorts is hy schrijver van door deskundigen ge prezen en in hun nrchaeologische pu blicaties verwerkte rapporten over res tauraties. bouwtechniek cn orgament- kunde en van de grote in binnen- en buitenland bekende „Bouwkundige be schrijving van de Barabudur" 1931, een werk. dat behalve architectonische ge gevens, mede door een vrywel volledige door hem geleverde fotografische do cumentatie een schat van zuiver ar- chaeologisch materiaal biedt. Van zyn hand verschenen een aantal artikelen over diverse archaeologische en kunst historische onderwerpen (1902—1944). De heer Van Erp is tevens kenner van de Hindu-Javaanse bronskunst en plastiek en is langzamerhand geworden tot de nestor van de beoefenaars der Hindu-Indonesische oudheidkunde „Factotum" was een succes! OEFENTERREIN BINNENKORT VRIJ VOOR SCHEEPVAART De internationale mijnenveegoefe- ning .Ractotum", die in de afgelopen week voor de Nederlandse -kust ds ge houden is - zo vertelde Schout by Nacht C. W. Slot - een succes gewor den! De Kon. Ned. Marine, heeft na af loop van de - overigens geheime - slot- conferentie tal -van complimenten in ontvangst moeten nemen. Want niet alleen klopten de zaken op zee, ook de walorganisatie liep gesmeerd. IJmuiden en Scheveningen hebben als „oorlogshavens" voldaan. De moeilykheden om ligplaats te krygen voor 25 mijnenvegers in IJmuiden zyn opgelost door de goede samenwerking met de haven autori teiten. De oefening zelf verliep volgens plan Het quadraat van 10 by 13 myi tus sen IJmuiden en Scheveningen, dat in een mynenveld was herschapen, zal straks als veilig gebied voor de scheepvaart worden vrijgegeven. Bewezen heeft „Factotum" dat mij nenvegers van diverse landen na een, twee dagen elkaar zo goed kunnen be- grypen, dat een perfecte samenwerking kan worden bereikt. VOOR DONDERDAG 12 JULI. Hilversum I (402 M.) AVRO 7.00: nleuw6; 7.15: gram.muzlek; VPRO 7.50: dagopening: AVRO 8.00: nieuws; 8.15: gram.muzlek: 9.00: morgenwyding; 9.15: gram.muzlek; 9.30: waterstanden; 9.35: grkm.muziek; 10.30: de Antwoordman; 10.45: gram.muzlek; 10.50: voor de kleu ters; 11.00: kamerorkest; 11.40: „Muziek in de Oudheid", causerie; 12.00: zang en piano; 12.30: land- en tulnbouwmededelln- gen; 12.33: „In 't spionnetje": 12.38: Cow boy liedjes; 13.00: nieuws; 13.15: Metropol® orkest; 13.45: ,.U kunt het geloven of niet"; 13.50: gram.muzlek; 14.00: „Zigeu- ncrllebe", operette: 15.00: voor de zieken: 16.00: gevarieerd programma; 16.55: gram. muzlek: 17.00: voor ae Jeugd; 17.30: gram. muzlek; 17.50: Regeringsuitzending: Jeugduitzending: Ben Siegers en Eric Tuts „Melodieën van hof en veld ln Indonesië"; 18.00: nieuws. 18.15: sportpraatje; 18.20: sportproblemen; 18.30: Orkestconcert; 19.00: „Voor burger en militair": 19.10: Amusementsmuziek; 19.40: „Studievoor lichting voor a.s. studenten": 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: Hol land Festival: Concertgebouw-orkest en soliste; 21.05: „Ellen", hoorspel; 22.00: Int. koorzang Festival: 22.30: gram muziek: Intermezzo: Gesproken brief uit Londen; 23.00: nieuws: 23.15: sportactualiteiten; 23.3024.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: amusementsmuziek; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gram.muzlek; 9.00: voor de hulsvrouw; 9.40: gram.muzlek; NCRV 10 00: gram.muzlek; 10,15: morgen dienst; 10.45: vocaal kwartet; KRO 11.00: voor de zieken; 11.45: mannenkoor; 12.00: angelus; 12.03: gram.muzlek; (12.3012.33 land- en tulnbouwmededellngen)12.50: sport: 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: gram.muzlek; 13.45: zang en orgel; NCRV 14.00: gram.muzlek; 14.45: voor de vrouw; 15.15: gram.muzlek; 15.25: kamer muziek: 16.00: bybellezlng; 16.45: gram. muzlek; 17.00; voor de Jeugd; 17.30: Me- tropole orkest; 18.00: verzoekprogramma: 18.30: „De klok horen lulden, maar causerie: 18.45: Leger des Hells-muzlek: 19,00: nieuws; 19.15: levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30: „In dienst van het Vaderland", cau serie; 19.40: radiokrant; 20.00: nieuws; 20.05: gram muziek; 20.45: „Schilderijen en Oude Kant"", klankbeeld; 21.30: Mariniers kapel; 22.15: buitenlands overzicht; 22.35: orgelconcert; 22 45: avondoverdenklnr 23.00: nieuws; 23.1524.00: gramanuzlel Engeland. BBC Home Service (330 M.) 12.00: gevarieerd programma; 12.20: voor de boeren; 12.30; voor de arbeiders; 12.55: weerberichten; 13.00: nieuws; 13.10: mede delingen: 13.20: filmprogramma; 13 55: sportuitslagen: 14.00: strykorkest; 15.00: hoorspel; 15.30: zang: 16.15: „Town Fo rum"; 17.00: voor de kinderen; 17.55: weerberichten; 18.00: nieuws; 18.15: sport: 18,20: gevarieerde muziek; 19.00: wedstryd in het verhalen-vertellen; 19.30: sopraan en plano en strijkkwartet: 20.30: gevarieerd programma; 21.00: nieuws: 21.15: discus sie; 22.00: gevarieerd programma; 22.30: wetenschappelijk overzicht; 22.45: parle- mentsoverzicht; 23.0023.03: nieuws. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 M.) 12.00: „Happy Hoe Down"; 12.20: „The Birdman"; 12.30: voor de ar beiders: 12.55: orkestconcert: 13.45: voor de kleuters: 14.00: voor de vrouw; 15.00: lichte muziek; 15.30: voor de soldaten; 15.45: amusementsmuziek: 16.15» Mrs Dale's dagboek; 16.30: causerie: 16.45: variété orkest; 17.15: gram.muzlek; 17.30: militair orkest; 18.15: klankbeeld; 18.45: hoorspel; 19.00: nieuws en radiojournaal; 19.25: sport; 19 30: gevarieerd programma; 20.00: hoorspel; 20.30: amusementsmuziek: 21.00: gevarieerd programma; 22.00: nieuws; 22.15: actualiteiten; 22.20: „May I have the pleasure?"; 23.00: voordracht; 23.15: orgelspel; 23.5624.00: nieuws. Nordwestdeutscher Rundrnnk (309 M 12.00: amusementsmuziek; 13.00: nteuws; 13.25: omroeporkest en solist; 14.15: geva rieerde muziek: 15.00: orkestconcert; 15.40: dansmuziek- 16.45: nieuws; 17.00: plano recital; 18.00: gevarieerd programma; 19.45: nieuws; 20.05: lichte muziek; 20.45: hoor spel; 22.15: nieuws; 22.35: Jazzmuziek; 23.15: gevarieerde muziek; 24.00: nieuws; 0.30; lichte muziek; 1.00: weerbericht. Brussel. 324 en 484 M. 324 M.: 11.45: gram.muzlek; 12 30: weerberichten; 12.33: voor de boeren; 12.40: gram.muzlek; 13.00: nieuws; 13.15: gram.muzlek; 15.00: Engelse les; 15.15: gram.muzlek; 15.40: Franse les: 16.00: „Europa treedt aan"; 16.30: gram. muzlek; 17.00: nieuws; 17.05: gram.muzlek: 17.15: voor de kinderen: 18.15: gram.muz.: 18.30: voor de soldaten; 19.00: nieuws; 19.30: gram.muzlek; 19.50: causerie: 20.00: actualiteiten; 20.15: Concertgebouworkest, koor en solisten; 22.50: nieuws: 22.55: gram.muzlek; 23.00: nieuws; 23.0524.00: gram.muzlek. 484 M.: 12.05: omroeporkest; 13.00: nieuws; 13,10, 13 30. 14.00, 15.00 en 16.00; gram.muzlek; 17.10: dansmuziek: 18.30: omroeporkest: 19.15: gram.muzlek; 19.30: walsmuziek; 19.45: nieuws; 20.00: hoorspel: 22.00: nieuws: 22.10: dansmuziek; 22.55t nieuws; 23.00: gram muziek; 23.55: nieuws. Frankrijk, Nationaal Programma (347 en 249 M.) 12.30: orkestconcert; 13.00: nieuws; 13.20: orkestconcert; 14.05: pianorecital; 14.25; hoorspel; 17.10: orgelconcert; 17.551 gram.muzlek; 18.30: Amerikaanse uitzen ding; 19.00: lichte muziek; 20.00: orkest concert; 23.15: gram.muzlek; 23.4524.00» nieuws. AGENDA BIOSCOPEN. Trianon „Myn vrouw ls edelacht baar" (18 Jaar). Zondag 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex „Het Pantsermysterle" (14 Jaar). Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „The Lady from Sjanghai" (18 Jaar). Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uurj overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido „Holiday Affair" (18 Jr). Zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor ,,'n Meisje van 1000 weken" Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 7 Juli 13 uur tot Zaterdag 14 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807 er de Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelminapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3