Perzië trekt zich terug uit Internationale Hof Besprekingen te Kaesong „bevredigend" WEERBERICHT 90ste Jaargang WOENSDAG 11 JULI 1951 00 No. 27350 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer t 5,15 per kwartaal; f. 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 reaanse oorlog en de vreedzame rege ling van de Koreaanse kwestie in prin cipe reeds verzekerd zijn"- Van de zijde der VN is geen nadere verklaring gegeven. Schout bü nacht Arleigh Burke. een lid van de delegatie der Verenigde Naties, heeft eveneens verklaard, dat zijn delegatie niet het terugtrekken der buitenlandse troepen uit Korea op de gaande besprekingen zou behande len. De Zuid-Koreaanse president, Syng- man Rhee, heeft inmiddels te Poesan door een woordvoerder laten verklaren, dat .indien een wapenstilstand zoals voorgesteld zou worden bereikt, zulks zonder zijn toestemming en ondanks zijn voorstellen" zou zijn. Harriman toch bemiddelaar? De Iraanse gezant in ons land, Hoes sein Navob. heeft gisteren aan de pre sident van het internationaal Gerechts hof, prof. Basdevant, de tekst overhan digd van het telegram, dat door de Perzische minister van buitenlandse zaken. Kazemi aan Trygve Lie, de se cretaris-generaal van de V.N. werd ge zonden. Daarin werd meegedeeld, dat de Iraanse regering haar verklaring van 2 October 1931 met betrekking tot de aanvaarding van de bindende jurisdic tie van het Hof intrekt. De gezant deelde mee, dat hij daar bij aan de president van het Hof heeft opgemerkt, dat het Hof geen wereld- gerechtshof is. Het is een hof van ar bitrage. Het kan niet als arbiter op treden als er geen twee partijen in het geschil zijn. De gezant deelde de president mee dat de beslissing van het Hof het hart van het Iraanse volk heeft geraakt, „Alle zwakke landen zullen van me ning zijn, dat het Hof een wapen is in handen van de grote mogendhe den tegen de zwakkere". De gezant kon niet zeggen wat hier op door de president van het Hof was geantwoord. In de persbUeenkomst, die ook door dr Chaeygan lid van het parlement en de commissie tot nationalisatie der olie werd bijgewoond, deelde de gezant nog mee, dat de intrekking van de onder tekening van de conventie van 1931 be tekent. dat Iran nog voor twee jaar ge bonden is, daar een opzeggingstermijn van twee jaar in acht genomen moet worden. In gevallen als het huidige, wordt de Jurisdictie van het Hof echter niet door Iran erkend. KLACHT VAN MALIK. Radio Moskou heeft omgeroepen, dat de Sovjetrussische afgevaardigde bij de Verenigde Naities Jacob Malik bij de Amerikaanse afgevaardigde. Warren Aiusftin, had geklaagd over twee demon straties voor het gebouw van de Sovjet delegatie in New York. O.p 20 Juni had een groep van onge veer 20 personen .met klaarblijkelijk vij andige bedoelingen" zich aan de ingang van het gebouw opgesteld en twee auto's van de delegatie beschadigd, ter wijl de politie niet ingreep, aldus een eerste brief van Malik. In een tweede brief wordt gezegd, dat op 7 Juli een vijandige menigte bij het gebpuw opnieuw straatschenderij pleeg- do ;n personen die het gebouw betra den lastig viel ondanks de aanwezig heid van tien politiemannen." Malik eiste dat „dringend" stappen genomen zouden worden om dit te on derzoeken en hij verzocht te worden in gelicht over de genomen maatregelen. Oplossing zal moeilijk zijn (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Gisteren heeft de Franse Kamer Edouard Hcrriot tot haar nieuwe voor zitter herkozen, die volgens de grond wet na de president van de republiek als de hoogste magistraat in den lande wordt Beschouwd. Herriot kreeg een meerderheid van 334 op de 587 stemgerechtigde aanwezi gen. De overige stemmen gingen naar de communistische en Gaullistische can didates resp. Marcel Cachin en de oud-gezant Leon Noel. (resp. 90 en 135). Direct na de uitslag bood premier Queuille het ontslag van zijn kabinet bü president Vincent Auriol aan. zo dat thans officieel de regeringscrisis is begonnen. Een crisis van lange adem, zoals men hier algemeen vreest. Wel is waar is het aaintal stemmen, dat de vierde en derde macht op Herriot wisten te ver enigen, aanmerkelijk hoger gebleken dan bij de vorige legislatuur gewoonlijk voor een vertrouwensvotum werden op gebracht, doch dit resultaat moet wor den verklaard enerzijds uit het persoon lijke prestige, waarover Herriot als par lementair specialist beschikt, anderzijds als een soort symbolische manifestatie tegenover de tweezijdige oppositie, waar- Bij aulabusongeval in Mexico vijftig personen omgekomen Bij een autobusongeval, dat in de nacht van Maandag op Dinsdag op 150 kilometer van Mexico-city plaats vond, zijn 50 personen om het leven geko men. Toen de bestuurder, ondanks de waarschuwingen van de 60 passagiers, de rivier de Atoyac bij een doorwaad bare plaats probeerde over te steken, hoewel er een sterke stroom stond, ge raakte de autobus in een twee meter diepe kuil en verdween tenslotte in de stroom. Tien inzittenden gelukte het door de ramen naar buiten te komen. In de bus bevonden zioh tien kinderen. BESPREKINGEN OVER ATOOM KWESTIES Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat sinds Maandag te Londen besprekin gen worden gehouden tussen vertegen woordigers van de Verenigde Staten, Engeland en Canada over veiligheids maatregelen ten aanzien van het bewa ren van atoomgeheimen. Deze besprekingen zijn een voortzet ting van de in Juni te Washington ge houden conferentie. Er zullen geen mededelingen over de besprekingen worden verstrekt, maar de conferentie wordt gehouden tegen de achtergrond van de diverse „lekken" betreffende belangrijke inlichtingen aan Rusland door personen in Engeland en de Vere nigde Staten. Men verwacht, dat de besprekingen enige tijd zullen duren. aan echter geen enkele politieke con sequentie was verbonden. Tegencandidaten uit de centrumpar tijen waren er immers niet. Nu eohter de concrete politiek weer aan de orde komt. duiken overal de tegenstellingen tussen de centrumpartijen ook weer op en herinnert men zaoh bovendien, dat eind September of begin October kan tonnale verkiezingen plaats moeten vinden. Zo heeft zioh b.v. de school kwestie, door de Gaullisten behendig aan de orde gesteld, plotseling als ur gent gesohilpunt tussen de socialisten en de katholieken geopenbaard, twee partijen overigens, die in het verleden uitmuntten in wederzijdse solidariteit. Onder deze omstandigheden belooft de taak van de nieuwe formateur, als hoedanig, naar verwacht wordt, van daag de demissionaire minister van financiën Maurice Petsche zal worden aangewezen, uitermate zwaar te worden. Ten aanzien van Petsche de na men van René Mayer en Pleven worden eohter ook genoemd is de voornaam ste vraag, die men zich hier momenteel stelt, welke de houding van de socia listen zal blijken. Wanneer Petsche, on afhankelijk vertegenwoordiger der boe ren en rechts liberalen, voor de socialis ten onaanvaardbaar zou blijken, het geen moet worden gevreesd, dan. zou, mocht hij toch in zijn pogingen volhar den, de regeringsbasis aanmerkelijk minder solide worden, in feite automa tisch naar rechts worden versohoVen. Er doen zich hierbij nog andere moeilijkheden en complicaties voor. en om die te ontlopen, wordt in verschil lende kringen de wenselijkheid van een overgangskabinet bepleit, dat tot Sep tember (of October) de lopende zaken zou moeten behartigen. AMERIKA, GRIEKENLAND EN TURKIJE. De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken Mc Ghee heeft in een toespraak in de universiteit van Virginia verklaard, dat de logische wij ze. waarop men aan Griekenland en Turkije militaire garanties kon verlenen er in bestond beide landen in het At lantische pact op te nemen. Hij prees beide landen voor hun „schitterende weerstand tegen agressie". „Wij besohouwen Turkije als een van onze betrouwbaarste geallieerden en wij zijn met Turkije trots over de uitmun tende prestaties in Korea". Amerika was zioh zeer wel bewust van militaire en economische zwakheden in het midden-Oosten. Daarom had de pre sident ook voor dit fiscale jaar geld voor wapens en andere steun verzocht. „Sommigen zijn somtijds meer bevreesd voor wat zij foutief voor Westers impe rialisme houden dan voor het commu nisme". De landen van het Westen en het midden-Oosten verschilden in methode, doch zij streefden het zelfde doel van vrede en rechtvaardigheid na: „Wij zijn allen in feite tegenstanders van com munistische expansie Wij pogen allen voor onze volken betere levensomstan digheden te scheppen,' aldus Mc Ghee. De gezant onderstreepte nogmaals, dat het hier een irterne Iraanse aan gelegenheid was tussen zijn regering en e^n particuliere maatschappij en niet tussen twee staten. Volgens Perzische kringen zal premier Mossadcq vandaag de Amerikaanse ambassadeur toch mededelen, (lat hij besloten heeft Trumans aanbod om Avcrell Harriman met een missie naar Teheran te zenden te aanvaarden. Volgens berichten uit Abadan zijn verscheidene oliebronnen in cie streek van Masdjed Soleiman en van Lai ge sloten. De Perzische autoriteiten hebben te Abadan een uitgaansverbod tussen mid dernacht en vier uur 's morgens afge kondigd. Men vermoedt dat deze maatregel getroffen is om het toenemend aantal inbraken in woningen van Brits olieper - soneel te beperken. Gisteren werden bij een botsing tus sen communisten cn anti-communisten by de universiteit van Tabriz verschei dene studenten gewond en verscheidene aangehouden. Tabriz is de hoofdstad van de in Noord-Perzië aan de Russische grens gelegen provincie Azerbeidsjan. LUCHTBRUG-MONUMENT TE BERLIJN In aanwezigheid van een tweehon derdduizend Berlyners is gisteren op het „Luchthrugplein" van het vliegveld Tempelhof in de Amerikaanse sector van Berlijn een monument onthuld ter gedachtenis van de operatie-luchtbrug van 26 Juni 1948 tot 30 September 1949. Luchtmaohtpersoneel van de drie Wes telijke mogendheden vormde een ere wacht om het monument, dat onthuld werd door burgemeester Ernst Reuter, die er vervolgens een krans legde. Het monument, naar ontwerp van professor Eduard Ludwig, een Berlijns architect, uit ruim driehonderd inzen dingen gekozen, vermeldt de namen van 31 Amerikanen, 39 Britten en vijf Duitsers die in dienst van de „Lucht brug" het leven verloren. Militaire en burgerlijke autoriteiten van de Westelijke bezettende mogend heden waren aanwezig en brachten hulde aan de Berlijners voor hun hou ding in de luohtbrug-periode, toen de bevoorrading van de stad over land door de Sovjetrussische blokkade on mogelijk was. HONGARIJE WIJST AMERIKAANSE NOTA AF. De Hongaarse regering heeft „catego risch" de Amerikaanse nota verworpen, over .de Hongaarse schending van de rechten van de mens" in verband met het terechtstaan van aartsbisschop Groesz en het uitwijzen van twee amb tenaren van de Amerikaanse legatie. De Hongaarse nota zegt, dat de Ame rikaanse regering „op een onbeschaamde wfjze zich bemoeide met de zaken van de Hongaarse volksregering en het Hon gaarse volk". Nederlandse Firefly op zee verongelukt: een dode Gistermorgen is de Firefly A 45 van het vierde squadron van de Marine Luchtvaartdienst bij een landing op zee, 11 mijl van Ailsa Graig (een ei land in de Firth of Clyde een inham in de Westkust van Schotland) in zee gestort. Een lid van de uit twee perso nen bestaande bemanning, de be stuurder de sergeant-vlieger J. M. van den Akker uit Vlaardingcn, is daarbij om het leven gekomen. De Fireflies van squadron vier zijn op het ogenblik gestationneerd op het Engelse vliegdekschip „Indomitable". Het verongelukte vliegtuig kreeg mo torstoring en moest daardoor een lan ding op zee maken met het bekende noodlottige gevolg. Het vierde squadron heeft normaal het Marinevliegkamp Valkenburg tot basis. Commandeur van het vierde squa dron is luit. ter zee vlieger P. Leede- kerken. Waarschuwende stemmen uit Amerika De leider van de Amerikaanse se naatscommissie van buitenlandse zaken, Conn ally, heeft verklaard, dat een sta ken van het vuren in Korea de opbouw van het militaire apparaat thuis en in West-Europa niet mag vertragen. Con- nally zeide er zeker van te zijn, dat na een wapenstilstand voorstellen tot ver mindering zouden komen van de ver zochte som van 8 500.000.000 voor hulp aan 't buitenland, waarvan 6.300.000.000 dollar voor het merendeel gebruikt zou worden voor de militaire opbouw van West-Europa. Er waren reeds van democratische en republikeinse zijde voorstellen gekomen tot vermindering met 2.100.000.000 dol lar of meer. Connally zeide zich eveneens sterk te zullen verzetten tegen het republikeinse voorstel om de verzochte som over 2 twee jaar in plaats van over een jaar te gebruiken. Hij steunde voorts Trumans verzoek tot beëindigen van de staat van oorlog met West-Duitsland. Men diende ech ter te wachten op de terugkomst van 8 senatoren, die thans een studiereis door West-Europa maken. De afgevaardigde in het Huis. Javits (republikein) stelde het congres voor zióh niet te over haasten, totdat men wist, tot op welke hoogte West-Duitsland bereid zou zijn samen te werken met het Westen in politiek en militair opzicht. Charles Wilson, leider voor de econo mische mobilisatie, heeft in een radio toespraak verklaard, dat het communis tische voorstel tot een wapenstilstand in Korea mogelijk een manoeuvre was om de Verenigde Staten „tot minder waak zaamheid te verleiden. Hij wees er op, dat Maliks voorstel een week voor heb aflopen van de wet op de defensiepro ductie gedaan werd. ,Jk kan niet gelo ven, dat de Sovjet-unie haar plannen op lange termijn veranderd heeft; In dien wij tot een overeenkomst kunnen geraken, die een einde maakt aan de communistische agressie in Korea, dan is zulks als een grote overwinning te be schouwen, doch niet als een definitieve zege over de agressie", aldus Wilson. In 1939 werd te Egmond aan Zee de eerste steen gelegd voor het Beatrixhuis van de ChrGezond heids- en Vacantiekoloniën. Tijdens de oorlog ontfermdende bezet ters zich over het vacantiehuis met het gevolgdat er niets van overbleef In 1949 werd met de herbouw begon nen en het Beatrixhuis van nu. een smaakvol en fraai ingericht gebouw, huisvest een schare van over de honderd kinderendie volop kunnen genieten van de prachtige natuur en de zee Foto onder: het mooie en prettig ingerichte Beatrixhuis op de heuvel. Foto boven: Als het weer het ver blijf in de open lucht niet toelaat vermaken de kleinen zich in de ge zellige zaaltjesEr worden spelletjes gedaan of er wordt een prachtig verhaal voorgelezen, waar met aan dacht naar geluisterd wordt. LEIDSCH DAGBLAD Voorstel der roden De vijf geallieerde opperofficieren meldden gisteravond na vier uur van bsprekingen met de communistische commandanten over het staken van het vuren in Korea „zeer bevredigen de voortgang" aan generaal Ridgway. Over deze eerste officiële bestandscon ferentie is overigens officieel zeer wei nig medegedeeld. Verklaard is, dat de twee admiraals en drie generaals van de geallieerden van gevoelen zijn, dat zij vorderingen hebben gemaakt in de richting van een agenda ter bespreking van een staking van het vuren. De Amerikaanse vice-admiraa! Joy, de leider van de onderhandelaars der V.N., noemide de conferentie „openhartig maar vormelijk". Gezeten aan een kale houten tafel in wat eens een luxueuze villa is geweest, bijna precies on de 38ste breedtegraad gelegen, hebben beide' partijen een agenda ingediend en daarna op twee bijeenkomsten over deze agenda's van gedachten gewisseld anderhalf uur 's morgens en twee en een half uur "s middags. Vandaag komt men weer bijeen. Een communistische fotograaf en een fotograaf van het Amerikaanse leger hebben gedurende de besprekingen fo to's genomen. Gisteravond trilde het bestandshoofd kwartier van de VN van tijd tot tijd. toen geallieerde artillerie doelen langs do Imdjin bombardeerde ter ondersteu ning van de landstrijdkrachten, die in niemandsland patrouilleerden. Het hoofdkwartier van het achtste leger maakte bekend, dat er versterking van communistisc hartillerie- en mortier vuur in het gebied ten Noord-Oosten van Kaesong was waargenomen. Doch van het grootste deel van het Koreaan se front wordt slechts licht contact ge meld. Regen en slecht zicht heeft bo ven geheel Korea de luchtaotiviteit van de geallieerden gereduceerd tot propor ties, die bijna gelijk zijn aan die van een wapenstilstand. Volgens radio-Moskou hebben de Noord-Koreanen bij monde van het lid hunner delegatie kolonel-generaal Nam ir de volgende voorstellen ge daan: 1. Beëindiging van alle gevechten. 2. Terugtrekking der strijdkrachten van beide partijen van de 38ste breed tegraad over 10 km. Het oude bestuur zou hersteld moeten worden. 3. Terugtrekking van de buitenland se strijdkrachten uit Korea. Volgens radio Moskou „was de Ame rikaanse delegatie blijkbaar niet be hoorlijk voorbereid op de besprekingen en kreeg zij een kwartier voor het be gin van de conferentie richtlijnen van generaal Rldgway zelf. De leider der Amerikaanse delegatie, vice-admiraal Joy. sprak het eerst en verklaarde, dat zijn delegatie alles zou doen wat in haar vermogen ligt om het doel van de conferentie te bereiken, al dus de radio. Kolonel-generaal Nairn ir antwoordde en deed zijn drie voorstel len. Vervolgens sprak de Chinese gene raal Toeng hoea langdurig over het ver langen van de Koreaanse en Chinese bevolking naar vrede en ondersteunde de voorstellen van generaal Nam ir. Een der Amerikaanse afgevaardigden, aldus dit radiobericht, antwoordde, dat hun delegatie niet bevoegd was beslissingen te nemen in politieke aangelegenheden en dat naar haar mening de drie voor etellen niet alleen kwesties van mili taire. doch ook van politieke aard raak ten Kolonel-generaal Nam ir vroeg daarop: ..Welke in mijn vooretellen ver vatte kwesties zijn politiek?'' De Ame rikaanse delegatie gaf hierop geen di rect antwoord, aldus radio Moskou, en Conferentie over een Europees Leger Gisteren is te Parijs de conferentie over een Europees leger in plenaire zit ting in het Franse ministerie van bui tenlandse zaken bijeengekomen. Frank rijk. België. Luxemburg Italië en West- Duitsland zijn volledig vertegenwoor digd. De Westduitse delegatie staat on der leiding van de adviseur in defensie- aangelegenheden, dr Theodor Blank. Nederland. Noorwegen Denemarken Portugal. IJsland Engeland en de Ver enigde Staten hebben waarnemers ge zonden. De grootste moeilijkheid is tot dusver gelegen in het vinden van een compro mis tussen het te Petersberg (het hoofd kwartier van de Westelijke geallieerden te Bonn) opgestelde plan om 12 West- Duitse divisies in het Noordatlantische leger op te nemen en het plan. dat de vice-premier van Frankrijk René Ple ven. inderiiid heeft voorgesteld en waarin de Westduitse bijdrage tot een beden van 10.000 man wordt beperkt. Iets koeler De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enige regen- of onweersbuien. Matige en tij delijk vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets koeler. (Opgemaakt te 10 uur) 12 JulL Zon op: 4.33 uur; onder: 20.57 uur. Maan op: 13.50 uur; onder 23.43 uur (EK Hoogwater te Katwijk te 8.18 en 20 44 u. Hit nummer bestaat uit zes pagina's herhaalde, dat zij kwesties, die met de strijd verband houden, wilde onderzoe ken en geen politiekee kwesties. Hierna bsloten beide delegaties de zit ting te verdagen. Ten slotte deelde ra dio Moskou mee, dat vice-admiraal Joy ,-geen concrete voorstellen" deed. Nog had generaal Nam ir voorgesteld onmiddellijk besprekingen te voeren over het uitwisselen van krijgsgevange nen. Aangaande het voorstel om alle bui tenlandse troepen zo spoedig mogelijk terug te trekken, zei de generaal: „Met hetterugtrekken van de buitenlandse troepen zou het beëindigen van de Ko- Hoe vindt U ons? Op het eerste gezicht zou men geneigd zijn te den ken dat deze Koreaanse jongetjes uit Poesan deel uitmaken van een militaire organisatie. Gelukkig is dit niet het geval. Deze negen kereltjes zijn padvinders. Ze zijn wel een beetje trots op hun mooie uniformen en hun leider - met de drie sterren - (in het mid den) heeft zich voordat de foto werd gemaakt er van overtuigd, dat de troep er uitzag om door een ringetje te halen. 10 Amerikaanse millionairs op plezierreis Een half millioen in 37 dagen! 10 Amerikaanse millionnairs, die gis- termiddag op Schiphol uit de KLM- convair „Johannes Vermeer" stapten, hebben tezamen een half millioen gulden betaald voor een ,,super-de- luxe"-reis, die precies 37 dagen zal duren. De organisator van deze trip is de Amerikaanse journalist Temple Fiel ding, de schrijver van een toeristen gids voor Europa, die sinds 1948 in Amerika opgang maakt. Fielding kent Europa door en door en is van mening, dat de doorsnee Amerikaanse toerist niet de juiste plekjes bezoekt. Het doel van de tooht der 10 Amerikaanse millionnairs, die stuk voor stuk voor elke dag. dat de reis duurt, 401 dollar betalen, is naar zjjn zeggen op spectaculaire wijze de overige Amerikanen voor te gaan in een betere bezichtiging van ons wereld deel. Kosten noch moeiten zjjn ge spaard om dit doel te verwezenlijken. Ten eerste is een scherpe selectie uitgeoefend op de deelnemers. Niet minder dan 80 Amerikanen schreven in op deze tocht, die 14.850 dollar per per soon kost, het „zakgeld" inbegrepen. Niet meer dan 10 hunner konden de scherpe toets der critiek van Fielding doorstaan. Ook zorgde hij er voor, dat geen enkel eohtpaar de tocht mee maakt. Het oponthoud in Amsterdam was slechts een tussenlanding, want ons land komt niet in het schema van Fielding voor. Wel echter Denemarken, waar Fielding zelf sinds enige tijd woonachtig is. En dan staat een tocht op het programma naar het uiterste Noorden van Scandinavië. Hier zal ge bruik gemaakt worden van een der luxueuze Sandringham vliegboten van de Scandinavian Airlines System. In Italië heeft de ondernemende journa list voor zijn 10 millionnairs de be schikking over de privétrein van Mus solini, waarin na de oorlog nog nie mand heeft gereden. En buiten Europa zullen zij o. m. lo geren in het paleis van Haile Salassie. Onder de 10 deelnemers, van wie zes dames zijn, bevinden zich o.a. twee oliemagnaten, een mode-expert, en de weduwe van de directeur van het grootste Warenhuissyndicaat in de Ver. Staten.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1