GAZELLE Beëindiging staat van oorlog met Duitsland President Truman \vil bemiddelen in Perzië WEERBERICHT Aan de vooravond van de Benelux-conferentie te Goes 90ste Jaargang DINSDAG 10 JULI 1951 00 No. 27349 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.5.15 per kwartaal; 10.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Perzië erkent Hof te Den Haag niet meer President Truman heeft de Perzi sche premier, Mossadeq, voorgesteld Averell Harriman, de reizende ambas sadeur van Truman, naar Perzië te zenden om op te treden als bemid delaar in de oliekwestie. Mossadeq had de Amerikaanse am bassadeur in Teheran medegedeeld, dat hy de zaak naar het kabinet zou moeten verwijzen. Hij dacht, dat het aanbod niet aanvaard zou worden, omdat het „te laat" gekomen was, In de nota van Truma-n werd nog ge zegd, dat door het geschil over de olie een verlamming van de werkzaamheden dreigt, wat een ramp zou zijn. De tijd, beschikbaar voor het bijleggen van het geschil loopt ten einde, aldus de presi dent. Truman zei voorts in de. nota: „U kent onze welwillende belangstelling voor de Iraanse wens zelf de natuur lijke hulpbronnen te beheren. Van dit standpunt bezien waren wij verheugd te horen, dat de Britse regering van haar kant het principe van de nationalisatie aanvaardde". Truman hoopt, dat een manier kan worden gevonden om „de Britse vaar digheid en kennis van de exploitatie" te blijven gebruiken om de strategisch be- langrijke olie te exploiteren. De beweegredenen van de weigering van Perzië om zich te onderwerpen aan het arrest van het. Gerechtshof in Den Haag inzake de oliekwestie, zijn aan het Hof en de secretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie, overgemaakt, aldus heeft het Perzische ministerie van bui tenlandse zaken in Teheran bekend ge maakt. Het communiqué geeft nauwkeurig aan, dat de weigering van Perzië ge baseerd is op het niet-erkennen van de bindende scheidsrechtelijke uit spraak van het Hof. In een telegram aan de Verenigde Na ties heeft de Perzische minister van buitenlands zaken Kazemi verklaard, dat Perzië zijn ondertekening van de conventie van 1930 intreekt, „omdat zijn vertrouwen in het Hof is geschokt". Verklaard wordt, dat Perzië in 1930 er in had toegestemd de bindende ju risdictie van het Hof voor een periode van zes jaar te aanvaarden. Deskundigen, aldus Router, zeggen, <r.Perzië in deze omstandigheden het i-.-t heeft de uitspraak van het Hof n.- r. te erkennen. De enige vraag, die overblijft, aldus deze deskundigen, is, OOST-DUITSE VOLKSPOLITIE WORDT IN SOVJET-LEGER INGEPAST. Volgens een verklaring van het West- Duitse ministerie voor zaken betreffen de geheel Duitsland ondergaat de Oost- Duitse Volkspolitie een radicale veran dering teneinde haar in overeenstem ming te brengen met bewapening en organisatie van het Sovjet-leger. De totale sterkte zal tot 100.000 man uit gebreid worden. De politie zal bestaan uit eenheden ter sterkte van brigades naar het voorbeeld van een „gemecha niseerd Sovjet regiment", waarin ar tillerie, pantsertroepen, infanterie-een- heden en andere wapens vertegenwoor digd zullen zijn, aldus de verklaring. Men was thans doende 24 dergelijke eenheden in het leven te roepen, waar van de uiteindelijke sterkte 2.400 man zou zijn. Er waren 13 scholen voor tech nici en officieren. Het hoofdkwartier zou zich te Adlerhof by Oost-Berlijn berinden. De oorspronkelijke Duitse standaard wapens zouden meer en meer vervan gen worden door Sovjet-wagens. De eerste lading zware wapens arriveerde ln Augustus 1950 uit de Sovjet-Unie. De arsenalen werden thans meer en meer uitgebreid. Tankpersoneel werd geoefend in de Sovjet-Russische T-34. de Stalintank alsmede in de Duitse tijgertank. NOG GEEN RESULTAAT VAN DE VIERMOGENDHEDEN- BESPREKINGEN TE BERLIJN. De eerste viermogendhedenbesprekin- gen over Berlijn sedert twee jaar, waar van het lot van de handelsovereen komst tussen Oost- en West-Duitsland afhangt, zijn geëindigd zonder dat re sultaat bereikt was. Het is echter mogelijk, dat de bespre kingen hervat worden. gaan sluiten Textielfabrieken te Soerabaja Binnenkort zullen 5 textielfabrieken te Soerabaja tot sluiting overgaan. Deze vijf fabrieken hebben in totaal onge veer 1500 arbeiders in dienst. Zij .zullen de productie te staken zodra de grond- stoffenvcorraad, die niet verder zal worden aangevuld, verwerkt is. Reden van de sluiting is volgens de directies de economische politiek van de regering, die het de textielbedrijven onmogelijk maakt met succes te con curreren tegen de geïmporteerde, 'spe ciaal de apanse) textiel, die sinds enige tijd in grote hoeveelheden Indo nesië binnenkomt. Enkele buien De Bilt venvaoht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien, hier en daar verge- teld van onweer. Matige tot vrij krach tige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgenomen te 10 uur). 11 JULI. Zon op: 4.32 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 12.29 uur; onder: 23.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.28 en 19.55 u. of een staat zijn aanvaarding van de jurisdictie van het Hof kan herroepen in een periode, waarin er een klacht tegen hem is ingebracht. Nasrollah Entezam, Perzisch ambas sadeur in de Verenigde Staten en te vens voorzitter van de algemene ver gadering der V. N„ heeft een bezoek gebracht aan de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken John Hickerson. Na dit bezoek sprak Entezam tegen over journalisten zijn twijfel er over uit, of Engeland het oliegesohil met Perzië voor de Verenigde Naties zou kunnen brengen. „Dit is niet een geschil tussen Perzië en Engeland, doch een geschil tussen Perzië en een particuliere maat schappij", aldus Entezam. TRltylAN NAAR SAN FRANCISCO? Volgens een bekendmaking van het Witte Huis is het mogelijk, dat presi dent Truman begin September naar San Francisco gaat in verband met de ondertekening van het vredesverdrag met Japan, die. naar verwacht wordt tussen 4 en 6 September zal geschieden. VIJFJAREN-PLAN VOOR INDIA. De planning-commissie van de rege ring van India heeft een vijfjaren-plan voor de nationale ontwikkeling open baar gemaakt, waarmede een bedrag van 17.930 millioen rup gemoeid is. Het plan beoogt grotere agrarische pioductie, uitbreiding van de voornaam ste particuliere industrieën (de niet- cenationaliseerde industrie) verbetering van de vervoers- en verbindingsmoge lijkheden en verhoging van de algemene levensstandaard. De commissie dringt, aan op een „centraal geleide economie, waarin de staat een actieve rol speelt en met coör dinatie van d-e openbare en particuliere sectoren' Israël doer niet mee Gisteren heeft President Truman het Amerikaanse Congres verzocht de staat van oorlog tussen de Verenigde Staten en Duitsland te beëindigen. Truman zegt, dat dit- het Duitse volk een nieuw bewijs zal geven van onze wens, hen te helpen opnieuw hun plaats in te nemeen onder de landen van de vrije wereld." „Het zal een volgende en logische stap zijn op de weg. die leidt naar een even tueel herstel van de Duitse onafhanke lijkheid," aldus de president. Tevens overhandigde Truman een ont werp voor een gemeenschappelijke reso lutie, waarin wordt verklaard, dat de staat van oorlog, die op 11 December 1941 begon, „op een datum, die de pre sident bij proclamatie zal bepalen" dient te worden beëindigd. Truman maakte het duidelijk, dat de bevoegdheden van de Westelijke bezet tingsautoriteiten niet automatisch wor den overgedragen door de beëmdiging van de staat van oorlog. Wij zijn echter voornemens, aldus de president, de federale republiek in toe nemende mate zeggenschap te geven, opdat Duitsland uiteindelijk weer een volledige souvereine natie zal worden. De beëindiging van de staat van oor log zal ook geen Invloed hebben op de rechten en privileges, die de Verenigde Staten en hun burgers door de oorlog op Duitsland hebben verworven, zoals het recht op herstelbetalingen. Tenslotte zegt Truman, dat Rusland „actief de groei van een represen tatieve democratische regering in een verenigd Duitsland heeft verhinderd waardoor een definitieve vredesregeling voorlopig onmogelijk is". De staat van oorlog met Duistland is formeel geëindigd, aldus heeft het Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. „Het einde van de staat van oorlog zal echter pas van kraoht worden, wan neer Frankrijk, de V.S. en Engeland elk afzonderlijk en van hun kant de nood- DANK VAN MAJOOR EEKHOUT Majoor W. D. H. Eekhout van het Ne derlandse Detachement. Ver. Naties op Korea, heeft in een brief aan het Ned. Roode Kruis te Den Haag zijn dank uit gesproken voor de geschenkzending tijd schriften, welke onlangs door het Roode Kruis er s.s. Aagtekerk werd verezonden. De zending is door bemiddeling van de Ned. missie te Tokio in goede orde bij de troepen aangekomen. zakelijke binnenlandse maatregelen heb ben genomen", aldus wordt hieraan in officiële kringen toegevoegd. De maatregelen in verband met het eindigen van de staat van ooriog zijn voor alle Duitse onderdanen zonder uit zondering van toepassing, niet. alleen voor West-Duitsers. Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat „de oorlog van Duitsland tegen het Joodse volk nog niet als geëindigd kan worden beschouwd". In een verklaring wordt o.m. gezegd, dat de Duitsers „zich nog steeds ver heugen in het bezit van de eigendom men. die zij van hun Joodse slachtoffers hebben gestolen alvorens hen naar de gaskamers te sturen". Israel heeft in Maart jl. bij de grote vier een eis ingediend van 1.500 millioen dollar voor herstelbetalingen van Duits land. KRASSE 103 JARIGE TE NIJMEGEN Mej. Ernestine Wllhelmina Schultz. die sinds enige jaren Wordt verpleegd in het Protestantse Rusthuis „Levens avond" op de Kwakkenberg te Nijme gen, hoopt as. Donderdag 103 jaar te worden. Zij is een Poolse van geboorte en indertijd oü. gouvernante bij de fa milie Salomonsky te Nijmegen. De oude dame is neg zeer kras en toom nog altijd belangstelling voor de dingen van de dag ook uit het buitenland. Zelf kan zij de courant niet meer lezen en de radio is te druk voor haar. maar met graagte luistert zij naar alles, wat haar uit de courant wordt voorgelezen. Zij geniet nog een behoorlijke eetlust, maar is nog steeds even* sober in sneepen en drinken als zij in haar jonge jaren was. Pessimisten: „Er werd niets bereikt" Optimisten: „Heb geduld en vertrouwen". (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische pers heeft zich in de laatste weken in opvallend objectieve artikelen gebogen over het Benelux- huwelijk. De Belgische opinie ziet het enorme belang van de eenheidsmarkt der lage landen. De 90% Benelux-liberalisatic van de Belgisch-Nederlandse ruilhan del, waardoor België Nederlands eer ste leverancier is geworden, heeft de ogen geopend! Op de vooravond van de informele ministerconferentie te Goes rijst thans de vraag: „Waar staan wij met de Be nelux?" Berust de pessimistische gela tenheid van sommigen en het onstui mige optimisme van enkele vooraan staande persoonlijkheden op ernstige gronden? Laten wij eerst de pessimisten aan het woord. Op de in October 1949 gehouden mi nister-conferentie (Luxemburg) werd besloten tot een Voor-Unie. welke met terugwerkende kracht zou lopen van 1 Juli 1049 tot 30 Juni 1950. Daarna zou per 1 Juli 1950 de volledige Economi sche Unie ingaan. Hit nummer bestaat uit zes pagina's EGYPTISCHE KATOEN VOOR RUSSISCHE TARWE. De Egyptische regering heeft met de Sovjet-Unie een handelsovereenkomst gesloten In het kader van dit verdrag zal Egypte aan de Sovjet-Unie 150 000 cantar katoen leveren en de Sovjet- Unie aan Egypte 150 000 ton Russische tarwe. Rusland zal voorts 50000 ton rijst ontvangen. STEPINAC BLIJFT GEVANGEN Het Vaticaan eerbiedigt de wens van de gevangen aartsbisschop Stepinac van Zagreb, liever dicht bij zijn kudde te blijven dan een voorwaardelijke vrijla ting te aanvaarden, aldus is officieel te Vaticaanstad bekend gemaakt. De Joegoslavische regering had aarts bisschop Stepinac, die in 1946 tot twaalf jaar gevangensstraf werd veroor deeld onder beschuldiging van samen werking met de Nazi's, vrijlating aan geboden, indien hij het land zou verla ten. Dit zijn de rokende puinhopen van Seoel. Een stad. eens vol leven en bedrijvigheid, thans een woestijn van verlaten ruïnes. De foto geeft een schrijnend beeld van de afbre kende kracht van de moderne oor logvoering. Vier maal in een jaar betaalde de stad de bittere prijs van slagveld te zijn geweest. Thans ko men de burgers geleidelijk weer terug en hopen, dat nu de tijd ge komen is om aan de herbouw van hun stad te beginnen en deze ook te voltooien. Een nieuwe stad, ge rezen uit as cn puin; symbool van het geteisterde schiereiland Korea. doch ooksymbool van de strijd voor vrijheid en vrede "Wat kwam er van terecht? Niets. Weliswaar werd tijdens deze periode 90% ;van de wederzijdse handel vrijge geven (een beter woord voor het on nuttige liberalisatie)maar daarvan pro fiteerde in feite, alleen België. Neder land heefit zich door deze liberalisatie arm gekocht, waarbij de Belgen boven dien de import van Nederlandse land bouwproducten bleven remmen. Toen de Europese Betalingsuhie op 1 Juli 1950, van kracht werd, steeg de Belgische ex port naar Nederland enorm, waardoor de betalingsbalans nog schever werd getrok ken. Tijdens de Voor-Unie zou gewerkt worden aan gemeenschappelijke han- delsaccoorden, aan het oprichten der hogere Benelux-organen, aan de geleide lijk vrijmaking der landbouwresbrlcties. aan een gemeenschappelijke investe ringspolitiek. Het lijstje is lang niet vol ledig, maar niets werd bereikt. Veel ge praat, veel commissies veel retourtjes naar Brussel van gewichig doende amb tenaren. Maar feiten? De Belgische Benelux echtgenoot in vesteerde kapitalen in zeer veel landen, maar niet in Nederland! De mooie Hol landse snijbloemen wil hij nietom dat ze te goedkoop zijn! En dan die borrel. Gelukkig is de volledige unifi catie van de alcoholaccijnsuitge steld (een typische Benelux-term) tot in 1953. maar intussen heeft Lieftinck z'n accijns toch maar verhoogd. De Belgen betalen verder zes francs- kens voor een prima biertje alsof er nooit van Benelux sprake was geweest. De Belgen klagen: Nederland is een goede markt, acc-oord maar ze krijgen alles op crediet. Wij hebben geheel Ne derland gekleed met onze centen en massa's staal geleverd voor hun nieuwe fabrieken die ons nu reeds dodelijk be concurreren door lage lonen. De Neder landse markt moet preferentieel bevoor raad worden in staal, glas, cement en non-ferro-metalen, die we elders veel duurder kwijt kunnen. We verloren de Deense markt omdat we niet langer Deense boter mochten kopen. Een Hol landse nieuwe haring kostte 18 cent in Den Haag en 2 gulden in de Brusselse restaurants! a Wat stelt de optimist daar tegenover? De Economische Unie is een staatsver drag een band, welke voor de eeuwen wordt gesmeed. Het .geleuter en geza nik" van kleinzielige geesten heeft nog nooit iets groots verwezenlijkt België en Nederland zijn nog steeds de enige Europese landen die 90% van hun on derling handelsverkeer vrij gaven en een laag douanetarief behielden. Aan de verzadiging van de Nederlandse tex tielmarkt kon men niet ontkomen. De Nederlandse huisvrouwen hadden la kens en handdoeken nodig. Overigens hebben de Amsterdamse confeotiefabri- kanten. de Hengelose zoutproducenten, de bromfietsfabrikanten, de Nederland se boterexporteurs, de breiwol tabak. Kaiser-wagens enz. in België geen wind eieren verdiend. Haal uit de Belgisch-Nederlandse ruil- .handel het onmisbare en elders niet zo voordelig te krijgen staal, glas, garens cement etc. weg, dan blijft er een ruil van afgewerkte goederen over, welke even belangrijk is in beide richtingen. Mopper niet te veel over de snijbloemen, want die vertegenwoordigen een export bedrag van 2 millioen francskens per maand od een maandelijks ruilverkeer van 3,3 mill ard francs. Met ve-traging komt de Unie tot stand waarbii kan worden gememoreerd, dat de zoveel kleinere Belgisch-Luxemburgse Unie vijf jaren diende te worden inge reden", terwijl tussen 1935 en 1940 nog Besprekingen te Kaesong begonnen De delegaties der Noordelijken er. der verbondenen zijn vandaag ge durende 91 minuten te Kaesong bij een geweest ter bespreking van een regeling voor staking van het vurer.. Over het resultaat is nog geen me dedeling gedaan. Dertien vcrs.agge\ers en fotograven mochten mee naar Kae song, doch zij mochten de zittingen niet bijwonen. Voor het vertrek van het hoofdkwar tier ten Noorden van Seoel aan de Imdjin gereisd werd weer per heli copter overhandigde vice-admiraal Joy een met potlood geschreven ver klaring aan de journafsten, waarin hij zegt. dat de wapenstilstandsdelegatie „in goed vertrouwen" vertrok teneinde een „eervolle" wapenstilstand teweeg te brengen, „bevredigend voor de Ver enigde Naties". Het#woord „eervol" was onderstreept. Tevoren was een convooi van zeven vrachtauto's en drie jeeps met voedsel en andere zaken naar Kaesong vertrok ken. De Noordelijke delegatie, volgens ra dio-Peking aangevuld met een nieuw Noord-Koreaans lid, arriveerde eerder en zou, zo meende men, evenals bij de voorbereidende' besprekingen, de rol van gastvrouw vervullen. De ontmoeting had plaats in een ouderwets, eens luxueus, huis te Kwang- moendong, een buitenplaatsje, dat drie kilometer ten Noorden van Kaesong bij na precies op de breedtegraad ligt en minder gehavend is dan Kaesong zelf, waarom in deze eenjarige oorlog her haaldelijk gevochten is. Men neemt als bijna zeker aan, dat de delegatie der Verenigde Naties iedere avond terug zal keren om verslag aan generaal Ridgway uit te brengen. In een verklaring van het geallieerde hoofdkwartier wordt gezegd, dat de Noordelijken bij de inleidende bespre kingen Zondag een voorstel hadden ver worpen tot vorming van een „neutrale corridor" van 16 kilometer breedte, die Koemtsjon, Kaesong en Moensan zou omvatten. De weg uit het Noorden naar Kaesong zou volgens het voorstel niet vanuit de lucht aangevallen worden. Het laatste aanbod werd aanvaard. De Noordelijke troepen hadden opdracht zich te onthouden van iedere militaire actie in dit gebied en de Noordelijke delegatie verklaarde er op te vertrou wen, dat generaal Ridgway zich even eens van iedere aanval in dit gebied zou onthouden. Inmiddels wordt er in de bergen ten Noord-Oosten van Janggoe. en het Oostelijk deel van het centrale front nog zwaar gestreden. De Noordelijke tegenstand was krach tig en de verbondenen ondervonden hinder van een mijnenveld en verbor gen, ontplofbare versperringen. (Ingcz. Mcd.-adv.) HERENRIJWIELEN reeds vanaf 128.- GEBR. HUISMAN, „Carrierhuis" Högewoerd 66 - Telef. 22962 een verdrag werd ondertekend, ter be perking van de Belgische agrarische export naar het Groot-Hertogdom. Maar Luxemburg is een grote staalproducent geworden, die 40% van de Belgische bin nenlandse staalbehoeften dekt en 90% van zijn Moezelwijn op de Belgische markt verkoopt. Te goed kan, globaal gezien, het vol gende worden bereikt: L Instelling van de hogere Bene lux-organen, waardoor het raderwerk der Unie in actie kom»t en vele moei lijkheden worden ondervangen. 2. Steun van België om Nederland's positie in de Europese Betalingsunie te verstevigen. Gezamenlijk kan wor den aangedrongen op het verlenen van een speciaal dollarerediet aan Neder land. Het genoemde bedrag van 70 millioen dollar is voldoende om het Nederlands tekort t.o.v, België te dek ken. 3. Openhartige bespreking van de Kanalenkwestie. 4. Onderzoek van het Unieverdrag. Kortom tussen een niet gewettigd pes simisme en een schaapachtig optimisme is er een gulden middenweg: de realis tische opbouw van een Unie. Nooit heb ben de koele dijkenbouwers van het Noorden, noch de harts ochtelijke ka- thedralenbouwers van het Zuiden klein gezien l 'Voor de eerste maal hield gisteren de Raad van Ministers zijn gewone wekelijkse bijeenkomst in de Trèves- zaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Deze zaal was voor de besprekingen uitgekozen, daar de oude vergaderzaal van het Ministerie van Justitie op het Plein ongeschikt bleek wegens het lawaai van het drukke verkeer. Van rechts naar links rond de tafelt de Ministers Albregts. Van den Brink en Rutten. Vijfde van rechts de Minister-President Dr Dreesf verder de Ministers Teulings. Stik ker. Joekes. In 't VeldMansholt, Staf. Muldcrije, Maarseveen. Wem mers. Peters en Götzen. Soberheid in ziekenhuizen noodzakelijk Ter gelegenheid van de opening van de nieuwbouw van het R-K. Ziekenhuis te Sluiskil, heeft de Staatssecretaris voor de Volksgezondheid, dr P. Munten dam, vanmorgen een rede uitgesproken. Hij vestigde hierin o.a. de aandacht op de economische lasten, die op onze gemeenschap drukken. Het ziekenhuis wezen ondervindt, daarvan in ernstige mate de terugslag. Uiteraard mogen de ziekenhuizen niet in liquiditeitsmoei lijkheden komen, maar anderzijds is er ook een grens aan de prestaties van hen, die de verpleegprijzen moeten op brengen. Spr, dacht hierbij in de eerste plaats aan het Ziekenfóndswezen. By de ziekenhuisexploitatie zal naar de uiterste soberheid gestreefd moe ten worden en, indien hier aanleiding toe bestaat waarbij spr. dacht aan de wijze, waarop dreigende exploita tietekorten moeten worden gedekt zullen in een vroegtijdig stadium de ziekenhuizen zich om de tafel moeten scharen met de Ziekenfondsen. Ook in het ziekenhuis zal men zich moeten afvragen of wel de uiterste doelmatig heid en zuinigheid, zonder het belang van de patiënt te schaden, in acht wordt genomen. Duitse motorkotter bij Terschelling op mijn BEMANNING GERED Gisteravond is op de Westergron- den Stortemelk de Duitse motorkot ter „Heinz Otto" op een myn gelopen. Het schip verkeerde in zinkende toe stand. De reddingboot „Brandaris", die onmiddellijk na het eerste radio bericht van Terschelling was uitgeva ren, nam binnen een uur tyds vijf schipbreukelingen van de kustvaarder, die in een sloep op zee ronddobber den, aan boord. Precies te middernacht kwam de „Brandaris" met de vyf geredden de gehele bemanning plus de scheeps hond de haven van Terschelling binnen. Het Duitse schip mat 250 ton en was cp weg van Duisburg naar Oslo. Gister avond was het uit Harlingen vertrokken met een loods, die om halftien bij Ter schelling van boord ging. Twintig minu ten later werd de „Heinz Otto" door een myn getroffen, juist onder de ma chinekamer. De namen van de geredden, die geen van allen gewond zijn, luiden: kapitein J. van Hoorn, stuurman H. Siebaum, matroos B. Menke, lichtmatroos P. Blei- ken en een zoon van de eigenaar, H. Schöning, die voor een „pleizierreisje" aan boord was. NEDERLANDS-BRITS VERDRAG INZAKE OORLOGSGRAVEN. Vandaag is in het Ministerie van Bui tenlandse Zaken een verdrag onderte kend tussen ons land en de commissie voer de oorlogsgraven van het Britse Gemenebest, waarin bepaald ls. dat door Engeland stappen zullen worden ge daan de grond te verkrijgen, waarop zich in ons land de begraafplaatsen en de graven bevinden van de oorlogs slachtoffers van het Britse Gemenebest. Ons land zal aan de commissie het ge bruik van deze grond geheel vrij te lasten toestaan. Het verdrag is ondertekend door de vertegenwoordigers van leden van het Britse Gemenebest, die van de Com missie deel uitmaken, t.w. de ambas sadeurs en gezanten van Engeland, Ca nada, Australië, Nieuw Zeeland, de Unie van Zuid-Afrika, India en Paki stan of hun vertegenwoordigers. Voor c-ns land deed minister Stikker zulks. In ons land bevinden zich ongeveer 13.450 oorlogsgraven van het Britse Gemenebest.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1