Burgemeester van Parijs ontving ruim honderd collega's uit het buitenland STADSNIEUWS W. Prins nam na 33 jaar afscheid van de Gem. H.B.S- HASSELMAN 4 PANDER Met een enkel woord Lezers schrijven ZATERDAG 7 JULI Parijs 2000 jaar (Telefonisch van onze correspondent te (Parijs). Sedert gisteren zijn niet minder dan 120 burgemeesters uit alle delen van de wereld, Washington, Saigon. Jeruzalem, Reykjavik, en zelfs Belgrado en Moskou, en vele andere hoofdsteden de gasten van Parijs. Dit bezoek vindt plaats ter ere van de zogenaamde ,,Grand-Di", de twee •duizendste verjaardag van de Franse hoofdstad, welks feest dezer dagen het hoogtepunt bereikt. Uit ons land zijn uitgenodigd de he ren d'Ailly, Schokking en Jansen, resp. burgemeester van Amsterdam, Den Haag en Cuyk, een Brabants dorpje, dat onlangs eveneens zijn twee duizend jarig bestaan herdacht. Namens Den Haag zal een vracht wagen vol haring en hopjes onder de Parijse behoeftigen worden uitgedeeld. De officiële feesten werden gister middag begonnen met een zeer geslaag de Garden-party in het Bois de Bou logne. In de vijvers van dit prachtige park. welke de gehele Zuid-West flank van Parijs bedekt, waren exotische vo gels losgelaten, die de directeur van de Parijse dierentuin speciaal ter beschik king had gesteld en tussen de zware loofbomen waren drie orkesten van de Garde republicaine opgesteld, die Hon gaarse en andere muziek ten gehore brachten. Koningin Elisabeth erelid Bachvereniging WEGENS GROTE LIEFDE VOOR DE MUZIEK. Aan de generale repetitie, die gister avond in de Grote Kerk te Naarden in het raam van het Holland Festival werd gehouden van Bach's ,,Hohe Messe" on der leiding van dr Anthon van der Horst werd een bijzonder cachet ver leend door het bezoek van H.M. Ko ningin Elisabeth van België, die in ge zelschap van haar secretaris, baron d'Estraelle en baronesse Carton de Wi- art en de Belgische ambassadeur, de heer E. Greaffe, de uitvoering bij woonde. Na de uitvoering werd H.M. ontvan gen in de raadzaal van het Naardense raadhuis, waar door kaarslicht in an tieke koperen kronen een intieme sfeer werd geschapen. Jhr J. C. E. de Ranitz, voorzitter van de Ned. Bachvereniging, installeerde H.M. in een waarderende toespraak tot erelid der Nederlandse Bachvereniging. Hij memoreerde, hoe Koningin Elisa beth vorig jaar de „Hohe Messe", daar na de „Matthaeus Passion" en nu weel de „Hohe Messe" heeft bezocht. Hieruit spreekt een grote liefde voor het vreug devolle leven, dat muziek heet. Wij waarderen de veredelde inspiratie, die van uw muziekliefde uitgaat op het Bel gische volk", zo zei jhr de Ranitz en hij bracht in herinnering de stimulerende invloed van de Koningin op het muziek leven te Brussel. „Zelfs zijn aan u mu ziekwerken opgedragen o.a. Psalm 80 van Albert Roussel". Spreker schetste dan de grote ver diensten van de Koningin voor het mu ziekleven. en wees in dit verband op het grote concours van violisten in Mei j.l. „Nu weer heeft u de organisatie van een pianisten-concours in 1952 op u ge nomen". Na zijn toespraak installeerde jhr De Ranitz Koningin Elisabeth als erelid van de Ned. Bachvereniging en over handigde haar een fraaie oorkonde. Hij sprak de wens uit, dat het H.M. nog vele jaren gegeven moge zijn de geluk kige invloed van de toonkunst in het persoonlijk leven te mogen ondervinden en op anderen uit te dragen. GIFTIGEZUURWOLKEN BOVEN W.AARDERPOLDER Gisteravond merkten voorbijgangers aan het Noorder Buitenspaarne te Haarlem, dat grote roodachtige wol ken opstegen van het fabrieksterrein van een chemische fabriek, die aan de oever van het Spaarne in de Waar- derpolder ligt. Het bleek, dat op het fabrieksterrein een merkwaardig onge luk was gebeurd. Een grote tankwagen waarmee uit Zuid Limburg het z.g. meng zuur wordt aangevoerd ,dat in de fabriek wordt gebruikt (een mengsel van zwavelzuur en salpeterzuur), was door een defect aan de stuurinrichting bij het binnenrijden van het fabrieks terrein in een bermsloot gereden en gekanteld. De enorme tank, waarin 17.000 kilo mengzuur was, liep leeg. Het mengzuur verdampte waarbij zich een enorme rookontwikkeling voor deed. De gunstigste wind dreef de wol ken de Waardenpolder in en dus niet naar het bebouwde gedeelte van Haar lem waar de gevolgen anders niet te overzien zouden zijn geweest. Het ver dampende zuur kan bij inademing na melijk zeer ernstig lichamelijk letsel ten gevolge hebben. Thans hoopt men dat het in de Waarderpolder grazende vee geen nadelige gevolgen van het zuur zal hebben. AGENDA Katwijk aan Zee: Aandelhoudersver- gaderlng Viss. Mi) „Arle Leendert", Ten Brlttenstraat 13a. 7.30 uur nam. BIOSCOPEN. Trianon „Mijn vrouw is edelacht baar" (18 Jaar). Zondag 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur; overige dagen. 2.30, .7.00 en 9.15 uur. Rex „Het Pantsermysterie" (14 Jaar). Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 915 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „The Lady from Sjanghai" (18 Jaar), Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Liilo ..Holiday Affair" (18 Jr). Zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor ..'n Meisje van 1000 weken" Zondag 2 30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 7 Juli 13 uur tot Zaterdag 14 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok, Ra penburg 9. tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48 tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8_ tel. 26274. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren Van Bockel Kortmann, Lahr, Sneep. Teeuwen. Te Oegstgeest door dokter Walchren, tel. 22030. Pierre de Gaulle, president van de Parijse gemeenteraden, fungeerde hier als gastheer en hij had meer dan een uur nodig voor hij alle handen had gedrukt, de handen van de president der republiek, van de leden van het voltallige corps diplomatique, van ge neraal Eisenhower, die aan het hoofd van zijn Atlantisch opperbevel versche nen was, en ten slotte van de 120 bur gervaders. De edelachtbare, die zeker wel de meeste belangstelling trok, was Mos- kou's burgemeester, die pas op het laatste ogenblik de reeds maanden ge leden verzonden invitatie geaccepteerd had. Jafnof, zo is de naam van Moskou's eerste burger, is een athleet van een goede veertig jaar, maar toen men hem aan president Auriol voor wilde stellen, bleek de Rus verdwenen. Eerst een uur later werd hij met zijn tolk en zijn lijfwachten in een eenzame hoek van het park aangetroffen. De president was teen op zijn beurt vertrokken. Gisteravond waren de burgemeesters uitgenodigd op het plein voor de Notre Dame, om de opvoering van een oud mysterie-spel bij te wonen, dat terecht een zeer groot succes mocht oogsten. Vandaag werd het programma ingezet niet twee dejeuners, een voor de dames in het restaurant op de eerste étage van de Eiffeltoren, en een andere lunch voor de heren in de Kamer van Koop handel. Vanavond is er een bijzondere ballet voorstelling in het Palais Chaillot. De dag van morgen belooft het hoog tepunt te worden. Parijs wordt aan in de ochtend al gewekt door het klokgelui van alle torens van de stad, waarna Parijs, onder leiding van president Auriol de karavaan van de Tour de France op zal gaan wachten, die dan voor het eerst Parij6 de eer van een bezoek aandoet. 's Middags staan er volksfeesten op het programma en de dag wordt be sloten met een indrukwekkend vuur werk, dat alles belooft te overtreffen, dat hier sedert 1936, het jaar van de wereldtentoonstelling, werd gepresteerd. Belgische onderscheiding voor prof. dr P. Minderaa Op grond van zijn verdiensten bij de verspreiding der kennis van de Vlaamse taal en letterkunde is prof. dr P. Min deraa, hoogleraar te dezer stede, be noemd tot officier in de (kroonorde van België. Meisjes H.B.S. Geslaagd voor het Eindexamen H B S. voor Meisjes met 5 en 6-jarige cursus, afd.: M.M.S.* E. L. C. Beye, Bodegraven; A. H, de Boer, Wassenaar; A. Brijnen, Wasse naar; A. van Burink, Leiderdorp; C. D. H. Buijs, Voorburg; J W. Cannoo. Leiden; T Duhoux. Wassenaar; M. J. Fornara, Katwijk aan Zee; A. C. Gro tenhuis. B. W. Haneveld; M. M. Heek, Zoeterwoude; E. Kerkkamp, Wasse naar: E. Koopman; L. J. M. Plouvier; N. W. Prins; W. H. Post, Voorburg; M Schotel; M. D. M. Serdijn; D. A. Toenk- kes. Wassenaar; G. M. van der Werf; J. M. E. Winkelmolen; A Witmuts; M. A. R. de Wolff, Oegstgeest; C. Zand vliet; E. A. den Baars, Wassenaar; R. M. Bakkes, Katwijk aan Zee; K. A. Breebaart, Voorburg; N. Colenbrander; K. van Duim. Leidschedam; G. I. T. Eelsing, Noordwijk aan Zee; H. C. van Exter, Noordwyk aan Zee; C. A. M. van Heteren; E. M. D. Kampfraath, Oegstgeest; I. M. van Katwijk, Oegst geest; L. Kloots; J. van Leeuwen, Al phen aan den Rijn; J. C. Lodder. Kat wijk aan Zee: J. M. Luinenburg, Oegst geest; C. E. van der Meer, Wassenaar; H. B. C. Oerlemans, Voorburg; C. M. M, Paddenburg; M. A. Peenstra; G. van Rijswijk; 'B Richelman; A. H. van Stolk; R. Tiggelman; M. Verhoef; A. Wiersma. Afgewezen 2. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. Morgenmiddag komt Sjors van de rebellenclub met zijn kornuiten in een reeks nieuwe avonturen in de Stads gehoorzaal. Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris A. H. Doyer te Leiden. Huls met sohuur Haven 48 in bod: f. 10.200èkoper de heer G. Hendriks c.s. te Leiden voor: f. 10.200. Huis Pretoriusstraat 8 in bod: f.3000, koper de heer J. W. Goddijn te Leiden voor: f.3060.—. Huis de la Reystraat 14 in bod: f 2200.koper de heer J. C. van der Graaf te Voorschoten voor; f.2200.—. Huis met tuin Rijnziohtstraat 15 in bod: f.2250.koper de heer F. Bren gers te Leiden voor; f.2250. PROGRAMMA AVONDMUZIEK HOOGLANDSE KERK. Het programma, dat Piet Uiterlinden, organist der Hooglandse Kerk, en niet zoals wij gisteren abusievelijk meldden der Pieterskerk, a.s. Maandagavond op het orgel der Hooglandse Kerk ten ge hore zal brengen, is als volgt samenge steld: Variaties: Mein junges Leben hat ein End', J. P. Sweelinck; a. Wachet auf (Gezang 98), b. Prelude en fuga Es Dur, c. Vater unser im Himmelreioh (Gezang E) J. S. Baoh; Benedictus, Max Reger; Fantasie over Psalm 33, C, de Wolf en Prelude, fugue et variation, César Franck. Onze stadgenoot de heer W. de Tombe slaagde een dezer dagen voor het candidaatsexamen economie aan de Ned. Economische Hogeschool te Rot terdam. CIRCUS STRASSBURGER KOMT WEER NAAR LEIDEN. Het Nederlandse Circus Strassburger zal ook dit seizoen weer onze stad be zoeken en er vijf voorstellingen geven op het Schuttersveld. De gala-openings voorstelling vindt plaats op Zaterdag 14 Juli. Ditmaal zal het circus, dat vo rig jaar was ingeschakeld in de lustrum feesten dus weer alhier, zelfstandig zijn serie voorstellingen geven. Circus Strassburger vertoont ditmaal voor het eerst sedert meer dan twintig Jaar te Leiden weer het klassieke wa terballet, dat in de reeds bezoohte ste den een groot succes behaalde. Overal was men opgetogen over dit bonte, kleurrijke, romantische schouwspel, dat rondom 1900 na de pauze in bijna elk programma voorkwam, evenals een pantomime. Karei Strassburger heeft in zijn programma ook een wild-West show „Hallo Texas" ingevoegd, die ook bij jong en oud zeer in de smaak viel. Voor de pauze wordt een clrcensisch programma, vertoond, dat ook voor Lei den geheel nieuw is en waarin o.m. op treden de zes Arabische volbloedheng- sten, die deze winter in Amsterdam de buteerden en Strassburger's vier baby olifanten, die een oud-Hollandse klom pendans laten zien. Voorts vermeldt het programma vele topnummers der internationale axtisten wereld. Van Leiden gaat het circus naar Soheveningen waar gedurende zes we ken het vaste gebouw bespeeld zal worden. Heengaan wordt als groot verlies voor de school gevoeld Gisteren heeft de heer W. Prins, leraar in de Franse taal en letterkun de aan de Gem. H.B.S. alhier, we gens het bereiken van de pensioengc rechtigde leeftijd afscheid genomen van de school. Nadat de scheidende leraar met echt genote en zoon onder daverende toejui chingen van de leerlingen de feestelijk versierde gymnastiekzaal 'had betreden, nam de Burgemeester, jhr mr F. H. van Kinsohot. het woord, en wees er op, dat de heer Prins eigenlijk al twee jaar ge leden met pensioen had moeten gaan, maar het Gemeentebestuur prees zich gélukkig, dat 'hij zioh tot op heden be schikbaar had willen stellen. Spr. schet ste de heer Prins als een voortreffelijk leraar, die voldeed aan alle bijzondere eisen, die het leraarsambt stelt. Niet alleen kennis, ook de vorming van het karakter had zijn volle aandacht; niet alleen leerde hij de leerlingen de taal, maar hij braöht hun ook begrip bij voor het land, waar die taal gesproken wordt. En dat alles met grote toewij ding en met volledige inzet van zijn persoonlijkheid. Namens het Gemeente bestuur dankte spr. de heer Prins har telijk voor wat hij voor het Leidse on derwijs heeft gedaan. De directeur, dr J. D. A. Boks, begon (Ingez. Med.-advertO BREE5TRAATI46 BOTERMARKT 21-22 TELEFOON 26662 ide Lid Financierings Instituut met mede te delen, dat de heer Dr W. van den Ent, inspecteur M.O., tot zijn grote spijt niet aanwezig kon zijn. Spr. dankte de heer Prins hartelijk voor wat hij in de 33 jaren, die hij aan de school verbonden is geweest, heeft gedaan. Met groot enthousiasme is de heer Prins begonnen en dit enthousiasme is gebleven tot op de allerlaatste les. Steeds meer is.spr. de uitnemende wijze gaan waarderen, waarop de heer Prins zijn taak volbracht; met grote leven digheid. maar evenwichtig en gelijkma tig van humeur. Zijn bezadigd oordeel was voor de school van grote waarde, en spr. beschouwt zijn heengaan als een groot verlies voor de school. De heer dr K. Reitsma, voorzitter van de commissie van toezicht op het M.O., sloot zioh geheel bij de vorige sprekers aan. Dr H. Zwanenburg, die, evenals de heer Prins, „het mooiste vak van de lesrooster" doceert, sprak namens de leraren. Hij dankte de heer Prins voor de buitengewoon prettige samenwerking en bood namens de collega's en het per soneel een stoel aan. Een van de leerlingen sprak namens de schooljeugd, en bood de heer Prins een bij de stoel passend tafeltje en een asbak aan. Het H3.S,-koortje, onder leiding van de heer H. Zirkzee, zong de scheidende leraar een afscheidslied toe. Hierna nam de heer Prins het woord, om te danken voor alle vriendelijke woorden en voor de aangeboden ca- deaux. Spr. besloot z\jn toespraak, waarin nog eens zijn grote liefde tot uiting kwam voor het leraarsambt, voor de jeugd, en boven alles voor de vrij heid, met een tot de jeugd gericht va riant op een bekend schrijver; „Culti- vez ros jardins!" Met het zangen van het H.B.S.-lled eindigde de plechtigheid, waarna de school jeugd een door de heer Prins aan geboden tractaitie in ontvangst mochten nemen, terwijl de autoriteiten en de leraren met hun dames nog enige tijd in de leraarskamer bijeen bleven. Onder de aanwezigen merkten wij nog op de heer J. van Sohaik, wethou der van Onderwijs, en de heer Dr J. C. Schalkwijk, oud-directeur van de HBS. Na afloop volgde nog een gemeen schappelijke l-unoh, waaraan vrijwel alle leraren met hun dames aanzaten. ^PIIIH Woord van Bezinning Gistermiddag omstreeks half vijf is een wielrijder uit Leidschendam op de Zoeterwoudseweg alhier nabij de nieuwbouw geslipt in een hoop droog zand langs de weg. Hij kwam zo .on gelukkig terecht, dat hij met een her senschudding en een hoofdwrond door de BHD naar het Academisch Zieken- 'huis moest worden vervoerd. BINNENLAND. Tijdens haar dezer dagen gehouden eerste Jaarvergadering heeft de Vereni ging van Nederlandse Toneelschrijvers haar bestuur als volgt samengesteld: A. den Hertog, voorzitter; Herman Roel vink, vlce-voorzltter; mr H. A. Keuls, secreta ris; H. Bakker penningmeester; H. D. v. Dellen, Maxtle Verden lus. W. Hoffman. Opgericht zal worden een steunfonds voor toneelschrijvers en toneelvertalers. Gistermiddag zijn van een aanleg steiger bij de Jachtclub ln het Noorder- bultenspaarne te Haarlem, twee kinderen van 3 Jaar, een Jongen en een meisje, bij het spel te water geraakt. Het meisje slaagde er ln weer op de kant te kruipen en waarschuwde een voorbijganger, doch toen waren al meer dan tien minuten verlopen. Het jongetje kon niet meer levend uit het water worden gehaald. De nationale tentoonstelling voor vrye tijdsbesteding „Hobbles", welke ln Hengelo (O gehouden wordt van 21 Juli t/m. Augustus a.s„ zal Zaterdag 21 Juni officieel geopend worden door mr dr L. N. Deckers, oud-mlnlster en thans voorzit ter van de A.N.V.V. Het totaal aantal stewardessen bij de K.L.M. bedraagt thans 177, het mini mum dat het bedrijl voor een goede uit voering van de verzorging der passagiers nodig heeft. Gistermiddag heeft de minister van Marine, Ir C. Staf, vergezeld door de vlag officier materieel, schout bij nacht F. Stam, een bezoek gebracht aan de scheepswerf Wilton-Feyenoord te Schie dam, ten einde zich op de hoogte te stel len van de voortgang bij do afbouw van de ln aanbouw zijnde kruiser „De Ruyter" en de nieuwe onderzeebootjagers voor de Kon. Marine. De minister van Blnnenl. Zaken, mr J. H. van MaarsevC^^ o.m. vergezeld door de secretaris-generaal van zijn de partement en de Commissaris der Ko ningin ln ZuldiHolland bracht gisteren een bezoek aan de gemeenten Hardinx- veld en Glessendam. Gesproken werd over de samenvoegingsplannen van belde gemeenten, waartoe door Ged. Staten een voorstel is gedaan. Gistermiddag ls een 3-Jarig jon getje, dat met zyn autoped speelde, ln het water van de Buitensingel te Am sterdam gevallen. Hoewel spoedig na het ongeluk een agent van politie gekleed te water sprong, ls het niet gelukt het kindje tydlg op de walkant te brengen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten spi ritus welke gold voor grootverbruikers, met ingang van 9 Juli 1951 op te heffen. Op uitnodiging van de Italiaanse regering zal 17 Juli a.s. te Den Haag. met t-oestemmlng van de Nederlandse rege ring een „diplomatieke kaasconferentie" worden belegd ten vervolge op de in Mei van dit jaar te Stresa gehouden kaas conferentie, waarop het totstandkomen van een conventie ter bescherming van de benaming van kaassoorten het doel is :eweest. BUITENLAND. Zes linkse leden van het Griekse parlement hebben de vorming aangekon digd van een „democratische groepering" met „Tltoïstlsche tendenties". Van de zijde der Griekse autoriteiten wordt dit .communistische camouflage" genoemd. Volgens statistieken van de wereld- gezondheids-organlsatles ls het zielen aantal op de gehele aarde sinds 190o met 826 millioen toegenomen. In 1949 telde de wereld 2.378.000.000 bewoners. De bevolking neemt op het ogenblik per dag met 60.000 mensen toe. - Het West-Duitse parlement heeft met algemene stemmen goedgekeurd, dat vijf der Beierse leden berecht zullen worden, onder beschuldiging van verduis tering en belastingontduiking. Volgens het West-Duitse ministerie voor zaken betreffende geheel Duitsland bestaan de Oost-Duitse volkspolitie en de veiligheidsdienst thans uit 131.000 man. Tot de volkspolitie behoren 110.000 man, van wie 60.000 tot de militaire po litie. De grenspolitie bestaat uit 17 000 man en de veiligheidsdienst uit 4000 man. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat twee nota's aan de Sovjetrusslsche am bassade te Washington zijn overhandigd, waarin om antwoord verzocht wordt op Amerikaanse voorstellen tot vereffening van de Russische leen- en pachtrekenlng ten bedrage van 11 milliard dollar en tot teruggave van alle geleende schepen. In Londen is plotseling na een hart aanval overleden de 52-jarlge vlce-voor zltter en speaker van het Engelse Hoger huis, lord Holden. Van Oost-Duitse zijde ls officieel medegedeeld dat de kapitein van de ple zierboot, waarop op de Spree de ontplof fing plaats vond, Erich Welse, is gearres teerd. 27 lijkjes van kinderen, die bij het on geval met de „Helmatland" zijn omgeko men, zijn gevonden en vier kinderen wor den vermist. Deze zijn vermoedelijk ver dronken. De vijftig kinderen, die brand wonden opliepen, zijn allen bulten ge vaar. Achttien van hen worden nog ln het ziekenhuis verpleegd. Een vierjarige postduif, die in Ko penhagen gekocht werd en waarvan de nieuwe eigenaar te Aarhus de vleugels met elastiek vastbond, opdat zij niet naar haar vorige eigenaar terug zou vliegen, heeft de afstand tussen belde steden (ongeveer 25o kilometer) blijkbaar lopend en springend afgelegd, want twee maan den later kwam de duif met de vleugels gebonden weer te Kopenhagen aan. Het Argentijnse Huls van Afgevaar digden heeft met 78 tegen 3 stemmen het door de aanhangers van president Pe- ron Ingediende wetsvoorstel tot hervor ming van het kiessysteem aanvaard. Volgens de „Telegraf" ls een der grootste machinefabrieken van Thuerin- gen te Bad Salzungen (Sovjet-zone) door bi andstichting voor het grootste deel verwoest. De brand ln een oliebron te Mat-zen (Neder-Oostenrljk) die sinds 3 Mei ge woed heeft ls thans geblust. Men schat, dat 35.000 ton olie en ruim een millioen kubieke meter kostbaar aardgas verloren ls gegaan. Een restant van het vuur wérk van de vierde Juli onder ln een blik, dat parafine bevatte, heeft te Chicago een brand veroorzaakt, waarbij vier kinderen om het leven kwamen en een vijfde ern stige brandwonden opliep. Door een ontploffing in de Eppleton- m(Jn bij Hetton-le-Hole (graafschap Dur ham) kwamen zeven mijnwerkers om het leven en werden twee ernstig gewond. De Griekse Kamer van Afgevaardig- jv den heeft met 125 tegen 74 stemmen haar Voorschoten; M. Storm, Voorschoten, vertrouwen uitgesproken ln de regering- Waar geen plaatsnaam is vermeld is Venlzelos. Lelden. Het is, meen ik, niet zonder zin ons een ogenblik te bezinnen op een merkwaardig verschijnsel. Het is een publiek geheim, dat de ont kerkelijking en ontkerstening van ons volk hand over hand toeneemt. Bij iedere volkstelling stijgt het aantal dergenen, die officieel niet meer tot een kerk gerekend wensen te worden. Er verschijnen rappor ten en studies, die zich met de oorzaken en gevolgen van deze ontkerstening bezig houden. Het instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen heeft zich met alle middelen op dit probleem gewor pen: de mensen, die er worden op geleid, worden in het algemeen juist daar te werk gesteld, waar dit ontkersteningsproces z'n soherpste vormen aangenomen heeft. Toch is die ontkerstening op zichzelf niet dat merkwaardige verschijnsel, waarvoor ik Uw aan- daoht vroeg. Dat is juist hierin ge legen, dat het tegelijkertijd hoe langer hoe meer tot de goede toon gaat behoren, om met een grote vanzelfsprekendheid over „het ohristendom" en „de christelijke waarden" te spreken, alsof het voor iedereen zonder meer duidelijk was, wat daaronder te verstaan viel. In kringen, wraarin men er in 't algemeen rond voor uitkomt, dat men van het gesol met het woord „christelijk" niet gediend is, vervalt men plotseling in hetzelfde euvel, dat men anderen verwijt-, wanneer het b.v. over de verdediging van het Westen komt te spreken: dan worden woorden als „christelijks vrijheid", „christelijke waarden" en „christelijke cultuur" met een klakkeloosheid in de mond geno men, die maakt dat, op z'n zachtst gezegd, een zekere bezinning hier op toch wel noodzakelijk lijkt. Het is een merkwaardig iets in onze dagen: aan de ene kant wordt het christelijk geloof als een ver ouderd verschijnsel door velen over boord gegooid, aan de andere kant wordt „het ohristendom" en „de christelijke cultuur" door een ach terdeur naar binnen gehaald, om gekoesterd en beschermd te wor den. Het christelijk geloof interes seert de mensen niet meer, voor -het christendom loopt men warm. Laat ik het U maar op de man af zeggen: werd ik voor de keuze tussen deze twee geplaatst, ik aar zelde niet lang; ik koos onvoor waardelijk voor het christelijk ge loof. Want wat is dat verschijnsel, dat we ohristendom noemen, an ders dan een neerslag, die zoveel eeuwen christelijk geloof op onze samenleving heeft gelegd? Wat is het anders dan een stempel, dat een eeuwenlang luisteren naar en omgaan met de bijbel op onze maatschappij in al haar geledingen heeft gedrukt? Wat wij christen dom noemen,- is een doffe glans, die over ons leven met zijn vor men, gebruiken, tradities en waar den is komen te liggen, nadat ge durende vele geslachten een in tense aanraking met de bijbelse verkondiging had plaats gevonden. Het is een glans, omdat het oer oude heidendom er enigszins door werd getemperd: de glans is slechts dof, doordat „het christen dom" ten slotte een menselijk ver schijnsel blijft, gebrekkig en vol fouten. Verstaat U mij vooral niet ver keerd: persoonlijk ben lk er onge looflijk dankbaar voor, dat wij in West-Europa een vrijheid genieten, die elders ver te zoeken is; dat wij een rechtspraak kennen, waarbij niet de staat tot vorm van alle recht is uitgeroepen; dat in onze sociale wetgeving een zwakke af glans te zien is van de bijbelse be grippen gerechtigheid en barmhar tigheid. Maar hoe dankbaar we daar voor mogen zijn, we vergis sen ons grandioos, wanneer we denken, dat we daarmee het hoog ste ideaal hebben bereikt. We ma ken een grove fout, wanneer we menen, dat deze bladeren groen en fris blijven, als ze niet de levende sappen blijven betrekken van de wortel en de stam: het christelijk geloof. We zijn geen christnen, omdat we deel uitmaken van het histori sche verschijnsel, dat we ohristen dom noemen; we zijn en blijven het alleen, omdat ons leven, niet door een historisch verschijnsel, maar door een Levend Persoon wordt be heerst: Jezus Christus. Een ohris- ten is niet iemand, die zioh op een aantal historische verworvenheden beroemt; hij dankt God voor de on uitsprekelijke gave, die God ons in Jezus Christus geschonken heeft.Hij acht zich ock niet in de eerste plaats geroepen, om een aantal vormen en gebruiken te verdedigen hij weet zichzelf geheel en al aan gewezen op de bescherming, die zijn Heer hem bewezen heeft en nog dagelijks bewijst. Hij weet, dat wie zijn leven zal villen behouden, het juist zal verliezen; maar dat wie zijn leven aan Christus verliezen wil, het vinden zal. Al hebben we onze mond vol over ..het christendom'' en „de christe lijke waarden", het staat er daar mee bar slecht voor, als het chris telijk geloof, of zo U wilt: het evan gelie van Jezus Christus ons niet meer interesseert Het wordt wel hoog tijd, dat niet een aantal waar devolle verschijningsvormen, maar hun grond, hun oorzaak meer onze aandacht gaan krijgen. Wat ls een schone beker anders dan een anti quiteit, als u (hem noodt aan de mond zet om Uwr dorst er mee te lessen? P. KLOEK. Internationaal Clinisch Studentencongres 1951 BEVORDERING VAN INTER NATIONALE CONTACTEN EN UITWISSELING VAN GEGEVENS. Het tweejaarlijkse „Students Interna tional Clinical Congress, dat dit jaar voor het eerst in Nederland gehouden wordt, zal Woensadg 11 Juli 's morgens halfelf in het groot-auditorium van de Leidse Universiteit worden geopend door de rector-magnificus prof dr S. T. Bok, in aansluiting waarop in het Stad huis een receptie wordt gehouden. Dit congres wordt georganiseerd door het Verbond van Medische Studentenfacul teiten in Nederland, dat grote mede werking ondervindt van de wereldge zondheidsorganisatie. Deze te Genève gevestigde organisatie is op het congres vertegenwoordigd door de directeur- generaal dr Broek Ohaaholm en door de secretaris-generaal dr Edward Greze- gorzewski. Dr Brook ChisQiolm zal tij dens de openingsziting het congres toe spreken en op de avond van de eerste dag een rede houden over de spreiding van de artsen over de wereld. Het con gres duurt tot Zaterdag 28 Juili en heeft de bevordering tot doel van de interna tionale contacten en uitwisseling van gegevens over de werkwijzen, methoden en ervaringen ten aanzien van de me dische opleiding in de verschillende lan den. Er zullen behalve Nederlanders 70 studenten aan deelnemen uit Denemar ken, Zweden, Noorwegen, Finland, Frankrijk, Duitsland Oostenrijk, Enge land., Ierland, Amerika, Israël, Spanje, Italië. Yoego-Slavië en Zwitserland. Om de buitenlanders een zo velledig moge lijk beeld te geren van de medische op leiding en sociale verzorging in Neder land, is het programma voor het con gres in verschillende delen gesplitst', van 11 tot 16 Juli het clinisch gedeelte in Leiden, van 16 tot 21 Juli sociale en bedrijfsgeneeskunde in Utrecht, van 21 tot 26 Juild olinisoh onderwijs in Gro ningen en tot slot: algemene gezond heidszorg van 26 tot 28 Juli te Amster dam. Wetenschappelijk leider van het congres is prof. dr J. Mulder te Leiden. De deelnemers komen Dinsdag 10 Juli in de loop van de dag allen in Leiden aan. Bij de opening op Woensdag 11 Juli wordt de minister van Sociale Za ken mr A. M. Joekes verwacht. Gedurende het clinisohe deel in Lei den zullen om. prof. dr J. Dankmeyer, prof dr P. J. GatUard, prof. dr J. Mul der en prof. dr E. Gorter colleges hou den. Op 12 Juli wordt een bezoek ge bracht aan het Instituut voor ^rropische Geneeskunde. Maandag 16 Juli vertrek ken de deelnemers uit Leiden. HET VERBOND VAN WETENSCHAP PELIJKE ONDERZOEKERS. Het verbond, van wetenschappelijke onderzoekers bestaat 13 Juli as. vijf jaar. Het verbond heeft o.a. door het organiseren van congressen van alge meen belang voor de wetenschapsbe oefening (zoals over de organisatie Z.W.O. in 1947, de reorganisatie van het Hoger Onderwijs in 1951), dan wel ter bevordering van het verantwoorde lijkheidsbesef van dë onderzoeker (voed- selvorming der wereld in 1948 en we tenschappelijke hulp aan laag ontwik kelde landen in 1950) of in het belang van de toekomst der wetenschapsbe oefening (de toelating tot het Hoger Onderwijs in 1949) een gedachtewis seling van onderzoekers over belang rijke, wetenschap en maatschappij be treffende onderwerpen bevorderd. Aan de Groningse Universiteit slaagde voor het doctoraal-examen Ge neeskunde de heer H. F. M. Donders, alhier. Mulo-examens Voor het Mulodiploma A slaagden: C. den Hartog, Bodegraven; S. Dijkman, Alphen. H. Heemskerk. P. Soumokil, Courberci (Frankrijk). J. Benjamins, W. Oudshoorn, Oegstgeest; P. van Duist, F. Ultzen Oegstgeest. A. Wagensveld, H. Siere, F. Koerten, Oegstgeest; C. Koe nen, Leiderdorp; M. Hemelrik, C. de Hen, Oegstgeest; M. de Keizer. A. Prins, A. van Rijnswou, W. Sandberg, C. Schutte. Voor het diploma B zijn geslaagd: Tj. van Wijk, Katwijk; A. v. d. Meyden, Koudekerk, A. van Muyen, H. Noort. VERBETERING WARMONDERWEG. Over de zeer noodzakelijke verbre- van het gedeelte Warmonderweg vanaf Huize Wijnstok tot aan de laan van Oud Poelgeest, is reeds meer dan eens geschreven en ik zou daarover thans ook niet schrijven als mij niet ter ore was gekomen dat men deze verbreding thans tot stand wil brengen door de voortuinen van de aan dat gedeelte van de weg gelegen huizen hieraan op te offeren. Ik weet niet in welk stadium dit plan verkeert, maar voor dat dit vaste vorm aanneemt wil ik daartegen met klem opkomen. De toestand op dit gedeelte van de weg is werkelijk onhoudbaar. Het zeer drukke auto-verkeer en het dagelijks verkeer van autobussen is nu reeds oor zaak dat de aan deze weg gelegen hui zen daarvan de nadelige gevolgen on dervinden. Het door mij bewoonde huis dat zeker zeer solide gebouwd is, vertoont nu reeds aan alle kanten scheuren: hoeveel te meer zullen de minder solide ge bouwde huizen van dit verkeer te lij den hebben. Gaat men nu de weg op bovenge noemde wijze verbreden en komt het verkeer vlak 'langs de huizen, dan durf ik wel te voorspellen dat er dan geen huis blijft staan. De Warmonderweg is gebouwd op een veenlaag van meer dan een meter dikte. Ik heb dat kunnen constateren toen mijn huis gebouwd werd. Is het dan wonder, dat de huizen staan te trillen als er een zwaar gela den vrachtwagen of een der bussen van Maarse Kroon voorbij gaan? Naast de bussen van en naar War mond, passeren er thans ook de bussen naar Noordwijkerhout en Amsterdam. Door de smalle weg hebben wij dit verkeer heen en terug langs onze kant. Laat men de weg verbreden naar de kant van de Leidse Hout (met de aan leg van de Hout is hierop gerekend). »e weg blijft dan recht en het aspect van de Warmonderweg lijdt er niet onder. Met de gemeente Leiden zal toch ze ker wel te spreken zijn. Met dank voor de plaatsing, H. HAAKSMA.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2