Verenigde Staten annuleren de handelsverdragen met communistische landen WEERBERICHT Haring en jenever voor Zuid Amerikaanse Ministers Perzië zal geen gehoor geven aan uitspraak Int. Gerechtshof Norris E. Dodd: „Oogst van Europa niet slecht' Vrede met Japan wordt te San Franeisco gesloten 90ste Jaargang ZATERDAG 7 JULI 1951 No. 27347 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Eensgezindheid zij het axioma Terwijl in Korea de gevechtsaotie ein delijk grotendeels tot stilstand is geko men als gevolg van het feit. dat morgen <te Kaesong wapenstilstandsbesprekingen zullen worden geopend, is in Perzië nog weinig verschot ten aanzien van een re geling merkbaar. De Perzische regering heeft zich zodanig vastgebeten aan het principe der nationalisatie der oliemij - nen, dat met de werkelijkheid nauwe lijks meer rekening wordt gehouden. Engeland, dat een beroep had gedaan op het Internationale Hof te Den Haag. heeft dit beroep beantwoord gezien met een uitspraak, die het Engelse stand punt vrijwel geheel dekt. Maar Perzië is blijkbaar van plan deze uitspraak naast zich neer te leggen, waardoor het geschil nog scherper vormen zal aanne men en de sluiting der olie-mijnen vrij wel onvermijdelijk schijnt. De gevolgen daarvan zullen voor Perzië funest zijn. we wezen er reeds eerder op doch het starre doorzetten van Mossadeq is blijk baar gebaseerd op de stelregel: alles of niets. Blijft dit gehandhaafd, dan wordt het voor Iran niets Overigens is het merkwaardig dat van actie der Sovjets in dit olie-gebied zo weinig merkbaar is. althans officieel. Weliswaar roert, zich in Iran de commu nistische Toedeh-panty geducht, doch Moskou bewaart totdusver een merk waardig stilzwijgen. Reden tot gerust stelling zie men daar vooral niet in! Een opvallend verschijnsel is zeker, dat in Europa, nu in Korea de strijd mogelijkerwijs tot staan zal komen nogmaals, op een werkelijke vrede is nog geen uitzicht! weer tal van stemmen opgaan, om met Moskou tot besprekingen te geraken. Blijkbaar heeft voor deze op timisten de mislukking van de Parijse conferentie niets te zeggen. Het is dan ook weinig minder dan be droevend, dat dergelijke stemmen die op niets zijn gebaseerd dan op goede bedoe lingen. voor de zoveelste maal getuigen van een zekere halfslachtigheid in het Westen, die Moskou slechts in de kaart kan spelen. Het bevestigt het Kremlin in zijn overtuiging dat er geen eenheid bestaat onder de Westerse volkeren en het gevaar daarvan is te evident om er nog eens uitvoerig op te wijzen. De gouverneur van New-York, Dewey. sprak te Tokio gulden woorden, toen hij zeide. dat men niet de oorlog onvermij delijk moest maken, doch de vrede! Dit laatste moet voor alles hoofddoel zijn en daarvoor dient- dan ook de enorme be wapening. die het Westen zich ten koste van de grootst mogelijke offers getroost. Het is op zich zelf zeker bedroevend dat de wereld slechts langs deze weg bevei liging kan erlangen, doch dank zij de communistische agressie is het nu een maal niet anders. Gelukkig wordt dit door de overgrote meerderheid der betrokken volksmassa's begepen en aanvaard, al kost dit. ge lijk reeds opgemerkt ontzaggelijke offers aan geld en goed, met gevolg, dat de herbewapening met de grootst mogelijke spoed voortgang vindt, doch het doet schrijnend aan juist in tijden als wij nu beleven, waarin de grootst mogelijke eenheid zaak is en blijft, telkens juist uit kringen die diverse regeringen zeer na staan geluiden te moeten vernemen, die weinig minder dan defaitistisch mo gen worden genoemd. Het geeft blijk van een scheuring in de regeringspar tijen, die alleen Moskou zij het dan ten onrechte aanleiding kan geven om ziin spel onverdroten voort te zetten. In de hoop de eenheid der tegenpartij te verbreken. De vrede moet worden afgedwongen door tegenover het geweld van Moskou te -stellen een macht van zodanige om vang dat de agressor zich nog wel eens tweemaal zal bedenken voor en aleer verder te durven gaan. Daarmede is het Westen druk doende en temidden daar van neemt men telkens stemmen waar die dit streven doorkruisen. Stemmen, die "berusten op gevoelens van menselijk heid en beschaving, zeer zeker puaar we leven in een tijdperk van de meest har de realiteit. Het gaat juist om redding der beschaving om niets minder! Dat brengt conseauenties mede: doorzetten en nog eens doorzetten zonder zich af te laten leiden door hersenschimmen Onze beschaving dreigt aan eigen be schaving ten gronde 'te gaan! Het Kremlin zal niet terugdeinzen voor het zeker weet. zich te pletter te zullen lopen op de tegenstand van de eensge zinde tegenpartij! Dat moet het axioma zijn van het Westen. Helaas aan die nodige eensgezindheid wordt telkens weer geknabbeld langs we gen. die tot niets kunnen leiden daar zii berusten op de idee van de mogelijk heid van overeenstemming met Moskou, terwijl de practiik heeft u:f?swezen dat daarvan geen sprake kan zijn. Hot zijn daden die beslissen. NOG STRIJD IN KOREA Hoewel morgen de voorbereidende besprekingen over een wapenstilstand te Kaesong zullen beginnen, duurt de strijd aan het front nog voort. De ge allieerde vloot en luchtmacht deed zelfs le zwaarste aanval op de haven plaats Wonsan. Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking en in de middag kans op enkele verspreide regen- of onweersbuien. Matige tot zwakke veranderlijke wind. Vrij warm. (Opgemaakt te 10 uur). 8 JULL Zon op: 4.29 uur; onder 21.00 uur. Maan op: 8 41 uur; onder: 22.59 uur. Hoog water te Katwijk te 5.42 en 18.03 uur (9/7 te 6.13 en 18.34 uur). Dit nummer bestaat uit tien pagina s Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft er de Sovjet- Unie, Roemenië en Bulgarije van in kennis gesteld, dat hun handelsver dragen met de Verenigde Staten ge annuleerd zullen worden. De Verenig de Staten deelden aan Hongarije en Polen mede, dat zij de „meest begun stigde natie" bepalingen in de ver dragen betreffende handel en consu laire rechten willen annuleren. Wan neer deze landen weigeren, zijn de Verenigde Staten bereid het gehele verdrag te annuleren, zo werd mede gedeeld. Het ministerie van buiten landse zaken maakte verder bekend, dat het verwacht, dat president Tru man vozende week een proclamatie zal afkondigen, waarin tariefconces sies aan andere communistische ge bieden verloochend worden. Export uit Tsjecho-Slowakije, com munistisch China, Ocst-Dudtsland, en Oost-Berlijn zal er ook door getroffen werden evenals goederen, die eventueel verscheept zouden worden uit Albanië, Estland, Letland. Lifchauen, de delen van Korea en Indo-China, die onder communistisch toezicht staan, de Ko- rillen, Buiten-Mongolië, Zuid Sachalin en Tar.na Tuva, (een district ten Noor den van Mongolië in centraal Siberië). De maatregel betekent, dat de invoer rechten op goederen uit communisti sche landen weer gelijk zullen worden aan die van 1930, voor de Verenigde Staten de tarieven op grond van de overeenkomsten op basis van wederke righeid verlaagden. Het ministerie van buitenlandse za ken maakte tevens .bekend, dat presi dent Truman binnenkort gevolg zou ge ven aan een andere richtlijn van het congres en de meeste bon tin voer uit de Sovjetunie en communistisch China zou verbieden. Ambtenaren raamden, dat door het intrekken van tariefconcessies com munistische zendingen tot een totaal bedrag van 81.908,086 dollars getroffen zouden worden. Volgens de handelaren behoefde de maatregel niet noodzakelijk te betekenen, dat er een slagboom zou worden gezet voor de handel met de communistische landen. Tsjecho-Slowakije is lid van de al gemene overeenkomst betreffende ta rieven en handel en heeft als zodanig recht op de behandeling van „meest- begunstigde natie", maar de ambtena ren geloven, dat er mogelijkheden zijn voor de Verenigde Staten cm tarief concessies aan dat land in te trekken. De ministers van Economische Zaken van de landen, die Prins Bernhard ge durende zijn laatste goodwillreis naar Zuid-Amerika heeft bezocht, alsmede een aantal andere autoriteiten in Argen tinië. Chili en Uruguay zullen dezer da gen een vaatje haring en een fles jene ver ontvangen als specifieke voorbeelden van Nededlandse exportproducten. Hiertoe is het initiatief genomen door de Bond van Haringhandelaren, een dis tilleerderij en de KLM. Prins Bernhard heeft destijds de hoop uitgesproken dat de Nederlandse handel en industrie van de goodwill, die op zijn reizen is ge kweekt. zal gebruik maken Op Schiphol geschiedde gistermiddag de overhandiging van de vaatjes en de kruiken aan de gezagvoerder van het KLM-toestel de oud-Leidenaar De Ruy- ter van Steveninck. Labour-leden OP GEVAARLIJK PAD. Een groep van 17 leden van de La- bourparty heeft in het parlement een motie ingediend, waarin wordt voor ge- j steid een conferentie van ministers van buitenlandse zaken te houden, verder j de volledige erkenning en de toelating van communistisch Ohina tot de Ver-1 enig-de Naties en de beperking en gelei- i delijke ver-mindering van de bewape ning der verschillende landen. De motie is behalve door twee leden van de linkervleugel van de Labour- partij, Sydney Silverman en Emrys Hughes, ondertekend door aanhangers van de middengroep der partij. In de motie wordt er verder by de regering op aangedrongen om de vrij- heid enonafhankelijkheid van Korea bij internationale overeenkomst te ver zekeren. Tenslotte vragen de ondertekenaars de regering om internationale stappen te doen teneinde verdere inflatie te voorkomen, de kosten van het levenson derhoud te verlagen, het gevaar voor oorlog te verminderen en ernstig via de Verenigde Naties een wereldomvattend plan voor te bereiden om op grote schaal geld in de voldoende ontwikkel de gebieden te investeren teneinde deze landen tot ontwikkeling te brengen. Het feit, dat een motie is ingediend, wil nog niet zeggen, dat hierover een debat zal worden gehouden Dit hangt af van de beslissing van de regering of zij al dan niet tyd hiervoor beschikbaar wil stellen. TOESTAND IN HONGARIJE: MISERABEL! Twee Amerikaanse diplomaten die pas door Hongarye zyn uitgewezen, hebben te Wenen verteld dat de depor tatie waartoe op het ogenblik ongeveer 1.500 Hongaarse gezinnen per week ge dwongen worden, voor de meesten van hen ncc. kvmen op een doodvonnis. 15 000 Hongaren zyn reeds gedepor teerd. Alle gezinnen worden ver-oroken. Kleine kinderen worden u.'.ar staats scholen gestuurd waarin he' commu .is me hun systematisch wordt ingepompt. Con; act met de ouders besraat met meer Mannen worden van hun vrou wen gescheiden. De geoepor „eerden slapen in stallen, hebben geen bedden, haast £een voedsel en de meestem zui len bezwijken. De levensomstandigheden in Honga rije zijn „miserabel". De be.angstelllng van de bevolking voor Amerika is gxoot De politieke politie probeerde de men sen te intimideren om te verhinderen dat zy het Amerikaanse voorlioh tings- centrum zc-uden bezoeken. Teen dat niet hielp, kwa-m het bevel dat het cen trum gesloten moest worden (U.P.) AMBTENARENSTAKING IN GRIEKENLAND Zaterdag zijn 65.000 ambtenaren in Griekenland in staking gegaan. Zy ei sen vyftig procent loonsverhoging. Minister-president Venizelos heeft de ambtenarenbond meegedeeld, dat de regering niet van plan is de sala rissen te verhogen en de stakingstijd niet zal uitbetalen. Indien de staking voortduurt, zullen de VS haar toewy- zing Van 25 millioen dollar voor de voorraadvorming en de uitvoering van distributie verminderen, aldus Venize los. Nota bevordering van de productiviteit (Van onze Haagse redacteur) Minister Albregts heeft onlangs in de Eerste Kamer een uiteenzetting gege ven van de opvoering der productivi teit als onderdeel der huidige regc- ringspolitiek. Het ligt in zijn voornemen, in een uitvoerige nota aan de Sta ten-Gene raal zijn opvattingen terzake uiteen te zetten benevens een opsomming te geven van hetgeen tot dusver ter be vordering van de productiviteit is ge schied en welke plannen er bestaan voor de nabije toekomst. Deze nota zal in September a.s. bü de indiening van de Rijksbegroting, worden gepubliceerd. KINDERVERLAMMING IN DEN HAAG Geen reden tot ongerustheid (Van onze Haagse redacteur) In de laatste weken zijn in Den Haag nogal wat gevallen geconstateerd van kinderverlamming. Er Is evenwel geen reden tot ongerustheid. De ziekte openbaarde zich dit jaar wat vroeger dan gewoorilyk. In andere jaren kwam zij nl. vooral voor in de maanden Juli en Augustus, en zocht men de besmet ting bij het zwemmen. Dit is thans niet het geval en de meeste patiënten - 17 - zyn kleine kinderen, die nooit hebben sezwommen. Er zijn 6 volwas sen patiënten. Het totale aantal biyft- nog beneden dat van de jaren '46 en '47. Drake blijft optimistisch Engeland heeft bekend gemaakt, dat onmiddellijk bij Perzié stappen zullen worden ondernomen om tot op richting te komen van een raad van toezicht voor de olieindustrie, als voorgesteld door het Internationale Gerechtshof. Dr Ali Chaeygan, lid van het Per zische parlement en lid van de ge mengde oliecommissie welke de su pervisie heeft over de nationalisatie van dc olie-industrie in Pcrziè, zal zyn regering echter adviseren het In ternationaal Gerechtshof niet meer te erkennen. Het is zijn persoonlyke mening, dat het Internationaal Gerechtshof voor Peitalë heeft afgedaan. Dr Ohaeygan merkte nog op, dat er door de Amerikaanse en Europese bla den altyd over deze zaak wordt ge schreven als zou de Angla Iranian Oliemaatschappij alleen een commer ciële en economische rol vervullen, zy speelt volgens hem ook een eerste rol in de politiek en intervenieert in Iraan- se aangelegenheden. De maatschappij had een inlichtingenbureau, dat volgens hem aan spionnage deed. Documenten zouden dat bewijzen. Hy heeft een telegram uit Iran ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat een dezer documenten hem zal worden toegestuurd. Daarin deelde het hoofd van bet inlichtingenbureau, StockiU aan mr Ohishoim van de Oliemaat- Vergroting productie geboden ..De oogst van Europa ziet er niet slecht uitaldus de heer Norris E. Dodd. directeur-generaal van de Voed sel- en Landbouworganisatie der V.N., die een rondreis door Europa maakt. „West Europa", aldus de heer Dodd, „heeft een goede landbouwende bevol king en een doorgaans goedverzorgde bodem. Als de komende maanden door te veel of te weinig regen geen roet in het eten trooien zal de oogst van West- Europa behoorlijk, tenminste middel matig, zyn." Zulks is eveneens het geval in de Ver. Staten waar weliswaar in sómmige stre ken mislukkingen voorkorrven doch daar entegen in andere gebieden de bodem productie byzonder goed is Men behoeft daar niet pessimistisch te zijn. De ka- 'toenoogst belooft zelfs zeer goede resul taten. In het Midden-Oosten, speciaal in Pakistan en India, zijn de vooruitzichten minder rooskleurig. De sprinkhanen plaag in dit gebied maakt de toekomst onzeker. De FAO. tracht langs allerlei wegen afdoende hulp te verschaffen. De heer Dodd sprak ziin bewondering uit voor het Nederlandse vijfjarenplan om de TBC onder de runderen uit te roeien. Hij betwijfelt of in 5 jaar vol doends resultaat bereikt zal worden, doch dat de rundertuberculose ten slotte zal worden uitgebannen, daarvan is hij overtuigd. Ook loofde hy de werkzaam heden van het Nederlandse Ministerie van Landbouw en van de Nederlandse Landbouworganisaties in het algemeen. Hier kan men van een zegenrijke samen werking spreken. De heer Dodd. was nog niet tevreden over de wedeldproductie van voedings middelen. Er wordt op de aarde nog steeds te weinig geproduceerd om iedereen voldoende voedsel te ver schaffen. VergTOting van productie ten bate van de wereldbevolking blijft ge boden. De heer Dodd, die een dienstreis door West-Europa maakt heeft gisteravond oriënterende besprekingen gevoerd met functionarissen van de Ministeries van Landbouw en van Buitenlandse Zaken te Den Haag, als ook met vertegenwoordi gers van de Stichting voor de Landbouw in 'hotel Vieux Doelen te Den Haag. schappij in Londen mede, dat hy alle documenten., die gevaarlijk waren, heeft verbrand en andere naar een veiliger plaats heeft overgebracht. By ontvangst zal hij het. telegram in Den Haag open baar maken. Desgevraagd deelde hij nog mede, dat Iran geen deelneming van andere landen, welke ook, in de oliemdustrie in Iran wil. Iran zal zelf de nationalisatie uitvoeren. Zyn land wil ook geen contract aangaan met an dere maatsohappyen met betrekking tot het uitvoeren van de werkzaamheden der olieindustrie. Wel worden buiten landse technici en deskundigen aan vaard. Ook is Iran genegen overeen komsten aan te gaan met ondernemin gen van tankschepen voor het trans port. Eric Drake, algemeen bedrijfsleider van de „Anglo Iranian" in Choezistan, heeft bij zijn aankomst uit Londen te Basra gezegd: „Ik ben absoluut opti mistisch omtrent een uiteindelijke regeling". Hy zou „zodra ik kan" naar Perzië terugkeren. Naar van welingelichte zijde verluidt, zouden tussen de Anglo Iranian en de Israëlische regering onderhandelingen geopend zijn met het doel de productie van de olieraffinaderijen te Haifa op te voeren. Er zou binnenkort een. ver- eenkomst getekend worden. Verscheidene persofien werden te Te heran gewond by een treffen van com munisten en leden van de arbelderspar- ty met de politie. Een groot aantal communistische jongeren ontmoette in de hoofdstraat aanhangers van de arbeidersparty en men geraakte handgemeen. Toen de po litie een einde aan de schermutseling wilde maken, keerden de vechtenden zich eensgezind, tegen haar. Activiteit van Hr Ms „Van Galen" Aan reisverslagen van Hr Ms' torpe- dobootjager „van Galen" thans in de Koreaanse wateren, ontleent de Marine Voorlichtingsdienst dat het schip gedu rende Mei en begin Juni heeft deelge nomen aan: luchtdoelschietoefeningen» seinoefeningen en onderzeebootafweer- oefeningen, tezamen met Amerikaanse en Australische schepen. De „van Ga len" maakte tevens deel uit van het jagerscherm van een Amerikaans vlieg kampschip. De „van Galen" bezocht tot nu toe de havens van Sasebo en Kure in Japan. 1800 POND VOOR EEN „DE HOOGH". Naar „The Times" meedeelt zyn by Sotheby te Londen schilderyen en teke ningen voor een waarde van 8.726 pond verkocht. De hoogste prys 1800 pond werd be taald door de „Newhouse Galleries" uit New York voor een schilderij van Pie- ter de Hoogh, voorstellende een Hol lands interieur met een asperges ver kopende vrouw_Hct doek bracht in 1910 een bedrag van 946 pond op. 1700 pond werd geboden voor een Ruysdael. Dit schilderij stelde een vis markt, gehouden op een bevroren ri vier buiten de stadspoort, voor het doek dateerde uit 1659 PROVINCIEPLAATJES VOOR AUTO'S. Nu bij de niouwe kentekens voor mo torrijtuigen niet meer vastgesteld kan worden uit welke provincie de auto af komstig. is en dal naar de K.N.A.C is gebleken zeer veel automobilisten er prijs op stellen op een of andere wijze kenbaar te maken uit welk deel van het land men afkomstig is, heeft de K N.A.C. besloten zeer smaakvol uit gevoerde provineieplaatjes uit te geven. De geëmailleerde plaatjes dragen het wapen van de betreffende provincie. Ondertekening tussen 4 en 8 September Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken deelt mede. dat le conferentie over het vredesverdrag met Japan tussen 4 en 8 September te San Franeisco zal worden gehouden. De belanghebbende regeringen zyn ver wittigd en men verwacht, niet» dat een van haar bezwaar zal maken, aldus een woordvoerder van het departement. De plechtigheid der ondertekening van het verdrag zal in het operagebouw plaats vinden. Daar is ook in 1945 het handvest van de Verenigde Naties gete kend. De vredesconferentie zal vermoedelijk slechts in naam een conferentie zyn, daar algemeen wordt verwacht dat alle meningsverschillen tussen de verschillen de landen tevoren uit de weg zullen zyn geruund. De Sovjet-Unie zal waarschijnlijk niet aan de conferentie deelnemen evenmin als commuistisch of nationalistisch Chi na. In het belang van een Brits-Ameri kaanse overeenstemming is het aan Ja pan overgelate nte beslissen met welke regering van China het formeel vrede wil sluiten. Op de vredesconferentie zullen ook de veiligheidsovereenkomsten tussen Ameri ka enerzijds en Japan en Australië Nieuw Zeeland anderzyds worden geslo ten. De voorbereiding van deze beide overeenkomsten is in een vèrgevorderd stadium en het ligt in de bedoeling dat ze in werking reden wanneer het vre desverdrag met Japan wordt getekend. PROTEST TEGEN VERHOGING WEELDEBELASTING PLEZIERVAARTUIGEN De Kon. Verbonden Ned. Watersport verenigingen en de ANWB hebben ge zamenlijk by de leden van de Tweede Kamer hun bezwaren kenbaar ge maakt tegen het voornemen van de regering om de weeldebelasting op pleziervaartuigen te verhogen van 15 op 30 van de bruto-verkoopsprys, hetgeen neerkomt op een verhoging van niet minder dan 43 van de werf prys. Een dergelijke belasting zou de genadeslag betekenen voor de nieuwbouw van jachten voor Neder landse rekening, aldus de adressanten. WEER EEN SOVJET-SPELDEPRIK IN DUITSLAND De Britse autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar een poging van Sovjetrussische soldaten om een gedeelte van de grens tussen de Britse en de Russische zone een 130 meter op Brits terrein te verplaatsen. De in de haven van Scheveningen lig gende marinevaariuigen, die deelne men aan de oefening „Factotum" bie den bij het licht van de ondergaande zon een symbolisch beeld van een drachtige samenwerking tussen de West Europese landen in het raam dei- verdediging van West Europa. Donderdag verplaatsten Sovjet-sol daten en leden van de volkspolitie een aantal grensborden voorby een klein bos. zy verklaarden tegenover West- Duitse politiemannen, dat de zone- grens langs de oude grens van Hanno ver liep en dat een gemengde Russisch -Britse commissie in 1945 een fout had gemaakt. Deze fout werd thans slechts hersteld. Het voorgevallene had onge veer drie kilometer ten Zuiden van Zicherie, in de nabijheid van Gifhorn, plaats

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1